Cjroen 27wartsjexehin het hart-, Isbaan Den Burg verharden oor extra parkeerruimte? 3 'hijsseschool fel tegenstander Texelse bierbrouwerij mag in zuivelfabriek Raadsleden bej'ubelen minder hoog hotel Visser5 iff Texels ummer De verkeerde... Hors Bonne: Nog veel andere hobbels te nemen" Meer huizen in De Koog door aanpassing Biologisch alternatief voor dure riolering? Texelse verongelukt in Zwitserland IN DIT w D'66 nog niet in trek 2 Bliksem treft koe 3 w Scholieren jonger aan drugs 3 s» Kjapsma stuurt deelnemers Wampex over het eiland 7 s» Nederlands damesvoleybal- team op Texel in training 7 iri Grote logiesverstrekkers houden TVL-korting 9 Texel nooit bij Friesland 9 TEXELSE^COURANT Afgelopen weekend ook zo genoten... Zaterdag a.s. 23 okt. QUESTION TEXEL grandioze 'live'muziek met 'EVER CHAINGING MOODZ' 3ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10826 VRIJDAG 22 OKTOBER 1993 cfujnt dinsdags en vrijdags. flementsprijs ƒ48,50 per half jaar. Los /1,35 Hank 652 «laties ABN-AMRO nr. 46 99.17.636 j^ank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67 34.60.398 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy b.v.. Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-62600 Telefax 02220-14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 02220-62620. Verschijning dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs 48.. 50 per half jaar; Los f 1,35. Geen krant gehad? Bel 02220-62600. Buiten kantooruren bel uw bezorger Redactie buiten werktijd Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266. i gaat toch niet een mooi stukje groen vlakbij het centrum ifferen voor blik?" De leerkrachten van de Thijsseschool zijn tegen het plan van de ondernemersvereniging Den Burg om ijsbaan aan de Emmalaan te verharden en in de zomermaan- i als parkeerterrein te gebruiken. „Er is bovendien ruimte ge- <j op de bestaande terreinen." Jaap van der Kooi, de nieuwe jitter van de ondernemersvereni- Den Burg, liep al een tijdje rond het idee voor het nieuwe par- trrein. Toen hij hoorde dat De ivan de kermis af wil, bedacht it die ook prima op de ijsbaan tunnen staan. „De parkeersitua- en om Den Burg is ongelukkig, tormt een drempel als bezoekers auto niet kwijt kunnen. Het be- I parkeren maakt het alleen maar t De mensen winkelen niet j als ze weten dat zo'n meter •[tussen afloopt. En inwoners van kunnen hun auto niet eens Ibi) hun huis." leeste bezoekers van Den Burg via de Akenbuurt het dorp in. der Kooi: „Ik heb begrepen dat op drukke dagen enorme ipingen ontstaan. Als je die in om het dorp heen dirigeert de ijsbaan, hoeft niemand zich door het centrum te worste lde ijsbaan staat een dikke «singel. „Dus bij eventuele eve nten als een kermis worden die woonwagens meteen aan het Kittrokken", aldus Van der Kooi. left zich nog niet verdiept in de voor het verharden. „Er zijn jen die het beter kunnen bereke- lan ik. Het moet wel goed ge in, want als er in de winter op I worden geschaatst, moet de igrond wel goed vlak zijn. Ik heb leid met de ijsclub, maar er zijn |praktische bezwaren tegen ver ten van Van der Kooi is niet >n is vooruitzien. Om nega- e ontwikkelingen in de toe- te voorkomen, nemen we de juiste maatregelen. O, ja?! ren op hoog en laag niveau helaas steeds meer bij de gedaan. Men grijpt pas in als kwaad al is geschied. De wet- hobbelt voortdurend achter |fciten aan. Of men neemt een aan waarvan de consequen- heel sterk per individu, groep Plaats verschillen. Neem nou kaderwet, die van ónze Hors natuurmonument maakt. Is nou echt nodig? Je geeft op mier een officiële status aan bestaande situatie. Is deze plek werkelijk zo kwetsbaar Ier vergaande maatregelen no- lain die het Texelaar en toerist lelijk maken er lekker rond te ijfleren, jutten, zonnen, wande- egeltjes kieken, enz. Waar lijk werk je een negatieve 'kkeling juist in de hand door -|jetiied af te sluiten of de toe- drastisch te beperken. We toch altijd juist déérheen, het verboden is. Tot nu toe slechts een handjevol Tesse- 'egelmatig op de Hors, de telden en je zal ze de kost "in geven, die er nog nooit zijn ist. En de toeristen dan »i de zogenaamde stillere tijd ie er nog wel eens een paar Dus mijn beste Gaborretje, af van De Hors, want het indien ook nog eens de ge- ilaats en de oneindige inspi- van... Horszei nieuw. Gerard („Goudsmid") en Roe- lie Bakker kwamen er zo'n tien jaar geleden al mee. „Ik ben een enorme schaatsliefhebster, maar die ijsbaan wou steeds niet goed bevriezen. Dat wordt natuurlijk beter als er een har de ondergrond onder ligt", verklaart Roelie Bakker. Ze vindt het wel grap pig dat het idee nu weer de kop opsteekt. „Het maakt toch niet uit wie het heeft verzonnen? Als het maar gebeurt." De familie Bakker had verschillende argumenten. „We voorzagen een groeiend parkeerprobleem. Het terrein bij de OSG is niet gunstig, want dan moet eerst een drukke weg worden overgestoken. Wij hadden bedacht dat daar beter een bouwlokatie van kon worden gemaakt. Dat levert de gemeente het benodigde geld op om de ijsbaan te bestraten. En dan heb je zo'n groot parkeerterrein in de buurt dat het centrum echt kan wor den afgesloten voor verkeer. De men sen kunnen leuk via het park lopen of over een brug over de vijver." Bij komend voordeel is volgens Roelie Bakker dat ouders, die hun kinderen bij de Thijsseschool komen ophalen, niet meer op de drukke Keesomlaan hoeven te manoeuvreren. „Die kun nen gewoon op het parkeerterrein wachten." Van der Kooi hoorde ervan op dat zijn idee niet nieuw is. „Kan je na gaan wat een goed plan het is, dat het een generatie later opnieuw naar voren komt...." Een gemeentelijke woordvoerder noemt het plan aardig. „Het moet natuurlijk nader worden uitgewerkt, maar de parkeernood is hoog, dus we moeten deze suggestie onderzoeken." Slagbal De leerkrachten en de medezeggen schapsraad van de Thijsseschool gru wen van het idee. Ze vrezen dat het is gedaan met de rust in de klassen, als de school uitzicht krijgt op een enorm parkeerterrein. „Bovendien ma ken wij erg veel gebruik van het veld", aldus directeur Jan Heethuis. „We geven er gym- en biologielessen, we houden er de jaarsluiting en slag- baltoernooien. En als het een warme dag is, gaan we er soms een half uurtje heen aan het einde van de schooldag." Officieel moet de school voor bui tensportactiviteiten gebruik maken van het C veld van Texelse Boys. Heethuis: „Maar dat is erg ver weg, daar ga je niet helemaal heen voor Lees verder pagina 5 "'v v De ijsbaan, blik in plaats van groen IFoto Archief Texelse Courent) De eerste Texelse bierbrouwerij komt waarschijnlijk in de voormalige zui velfabriek. Raadsleden zien geen be zwaar in de plannen van Harry Bonne die een kleinschalige brouwe rij in dit particuliere bedrijfsverzamel gebouw wil starten. De ondernemer wil het Texelse bier nog vóór komen de zomer op de markt brengen. „Maar er moeten nog veel hobbels worden genomen voor het eerste bier onder de kurk zit." Bonne denkt aan een echt Texels Het nieuwe ontwerp voor het hotelcomplex in De Koog viel in goede aarde bij de commissie ROH. Het verlaagde ontwerp voor het ho telcomplex op 't Stappeland in De Koog ter vervanging van de omstre den „toren" heeft de toets der kri tiek van de raadscommissie ROH met glans doorstaan. Behalve de vorm stelden de leden woensdag avond tevreden vast dat door af te zien van een tweede hotel meer ruimte voor woningen beschikbaar is. Het financiële nadeel voor de ge meente I f90.000,-) omschreef wet houder Barendregt als „beperkt". Met het nieuwe ontwerp komt een eind aan de impasse waarin de hotel- bouw in het Nikadelgebied verkeerde. Die ontstond nadat „Tien voor Texel" bij de Raad van State met succes stopzetting van de bouw van de ho- tel„toren" afdwong. Het college had toen al besloten van een tweede, omvangrijker, complex af te zien om dat grootschalige hotelbouw niet lan ger wenselijk werd geacht. Overigens tegen de zin van wethouder Terpstra (financiën), omdat zonder de op brengst van de grondverkoop de ge meente geld moet toeleggen op het bestemmingsplan De Koog. Het jongste ontwerp bestempelde Barendregt als een compromis waarin alle partijen zich moeten kunnen vin den. De nokhoogte wordt geen 18 maar 12,5 13 meter. Het hotel kan op de bestaande fundering worden gebouwd. Aan de zijkant komt een extra vleugel. Voor een gunstige ex ploitatie herbergt het hotel geen 75 maar 100 slaapplaatsen. Omdat van het tweede, grotere complex met 150 bedden wordt afgezien, zijn vol doende bedden beschikbaar. De ove rige 125 gaan in reserve. Hoewel de commissie achter het ont werp staat, blijft een artikel 19-procedure noodzakelijk voor de realisatie. Barendregt verwacht dat de provincie hier medewerking aan zal verlenen. Nu ook „10 voor Texel" geen verzet tegen het plan zal aantekenen, lijkt niets een spoedige bouw in de weg te staan. Derde variant De .derde variant", zoals de vertrek kende wethouder het plan om schreef, past qua vorm en hoogte goed in het tussengebied. Door het wegvallen van het tweede hotel loopt de gemeente weliswaar bijna een ton mis, maar dat is aanmerkelijk minder dan eerder werd gevreesd. Toen cir culeerden bedragen met zes nullen. Barendregt stelde gerust vast van de zijde van de initiatiefnemers geen schadeclaims meer te verwachten. „Het verlies voor de gemeente op het plan blijftbeperkt." „Een geruststellende gedachte", oor deelde Cor Kuip (Texels Belang), die verheugd constateerde dat er nu meer ruimte is voor extra woning bouw. Er komen 40 woningen in het Nikadelgebied. De bouw gebeurt in fases en gaat volgend jaar van start. Het ontwerp is gemaakt door archti- tektenbureau Jan Visser. Onder de indruk van het ontwerp was ook Hans Roeper (PvdA) die blij was dat de verwachte strop voor de gemeente achterwege blijft. Temid den van alle opgetogen woorden kon Jan van Asselt (onafhankelijk) enig cynisme niet onderdrukken. „Merk waardig dat een lager hotel nu toch kan, terwijl de initiatiefnemers steeds volhielden dat 18 meter pure nood zaak was." Volgens wethouder Ba rendregt is het ontwerp te danken aan „nieuwe krachten" die het crea tieve vermogen van de initiatiefne mers hebben geprikkeld. „We hebben van deze affaire geleerd en moeten de ervaring gebruiken voor een volgende keer", overpeinsde Jan Koolhof. Jaap Vlaming (Groen Links) reageerde verbaasd: „Welke volgende keer?" Aansluiting van afgelegen woningen op de riolering is zeer kostbaar. In het Texelse buitengebied lozen de bewoners daarom hier en daar nog op het oppervlaktewater. Gister avond droeg raadslid Peter Bakker in een commissievergadering een alter natief aan: een „helofytenzuivering". Dat is een bak met rietgewassen, waarin het huishoudelijk afvalwater op biologische wijze wordt gezui verd. Dit systeem kost de gemeente beduidend minder geld dan aanleg van riolering. De kosten van riolering-aansluiting kunnen oplopen tot f30.000,-. Blij kens een artikel in het blad „Riole ring" zou een helofytenzuivering al voor f10.000,- zijn aan te leggen. „Voor gemeenten een mooie bespa ring", aldus Bakker. Een helofytenzuivering is een bak met een inhoud van anderhalve kuub per gezinslid, zodat hij op erven in het buitengebied inpasbaar is. De bak bevat diverse rietsoorten, waarvan de wortels bacteriën afscheiden die af valstoffen omzetten. Verder is de bak gevuld met diverse lagen zand en grind. Middels een drainagesysteem wordt het afvalwater in de bak ge leid. Na het zuiveringsproces resteert geen slib. Bovendien kan het gezui verde water in de bodem worden ge loosd, wat gunstig is voor de stand van het grondwater. „Om zoiets te doen slagen, moeten de betreffende bewoners wel gemotiveerd zijn", ver onderstelde Bakker. Wethouder Terpstra zegde toe de mo gelijkheden te zullen onderzoeken. Hij opperde om tijdens een raadsreisje eens een proefopstelling te bekijken. De 23-jarige llja Keijser uit Den Burg is in Zwitserland bij een tragisch ver keersongeval om het leven gekomen. In of nabij de stad Luzern raakte zij met een auto te water en overleed ter plekke. Om nog onbekende reden raakte de auto van de weg en belandde in een meer. Ook de andere inzittende, een man, overleefde het ongeval niet. Het was gisteravond nog niet duidelijk wie het voertuig bestuurde. Vermoe delijk is het ongeval dinsdag gebeurd, maar het autowrak werd pas woens dag gevonden. Het Texelse slachtof fer werkte sinds een half jaar als kok in opleiding in een hotel in Luzern. Ze was van plan komende week voor verlof naar Nederland te komen. Het is de bedoeling dat ze op Texel wordt begraven, maar wanneer is nog niet bekend. produkt, met gerst en smaakmakers van het eiland. Om risico uit te slui ten start hij kleinschalig en huurt ruimte in de melkfabriek, waar al drie andere bedrijven zijn gehuisvest. Hij heeft vertrouwen in de zaak omdat proefnemingen met een bescheiden installatie een smakelijk bier voort brachten. Tot produktie is het nog niet gekomen, omdat de accijns autoriteiten hiervoor nog geen toe stemming gaven. De vooruitzichten zijn wat dat betreft echter niet slecht. Het brouwen, proeven en op slaan van het produkt gebeurt in een ruimte van 200 vierkante meter waar tot voor kort een bollenbedrijf was gevestigd. „Er zijn brouwerijen die in een derde van de ruimte het tienvou dige produceren. Er is dus in de toe komst ruimte voor uitbreiding." Sober In een sober opgezet proeflokaal kun nen bezoekers op gezette tijden het brouwproces bekijken. Ze kunnen te gen betaling een fles bier mee naar huis nemen. Het gerstenat wordt ver pakt in flessen van één of twee liter. Het bottelen gebeurt met de hand. Uit onderzoek door Business Creati ons Result is namelijk gebleken dat een mechanische bottellijn geen haal bare kaart is. De markt hiervoor op het eiland is te klein. Overtollig bier zal aan de vastewal machinaal wor den gebotteld. Bonne is al tijden op zoek naar een geschikte lokatie, maar zag het in dustrieterrein in Oudeschild niet zit ten. Om zich te vestigen in de zuivelfabriek moest de commissie Ruimtelijk en Huisvestingsbeleid woensdagavond instemmen de be stemming „agrarisch produkten ver werkend bedrijf" te wijzigen in „ambachtelijk bedrijf". Erna Eelman- van der Kooi (VVD) vreesde voor grootschalige verkoop van drank en dat de proeverij snel een caféstatus zou krijgen. „Terwijl deze activiteiten onderschikt horen te zijn aan de brouwerij." Ze stemde in met de bestemmingswijziging, maar wilde een verbod op horeca- en detailhan del. „Want voor je het weet is het zover." Wethouder Barendregt verze kerde zijn opvolgster dat dit echt niet de bedoeling is en dat het een am bachtelijk bedrijf wordt. Er mogen ook geen extra bijgebouwen rond de fabriek komen. „Er moet geen klein industrieterrein tussen Den Burg en Oudeschild ontstaan." Parkeren Gelein Jansen (onafhankelijk) kreeg van Bonne de verzekering dat er vol doende parkeerruimte aanwezig is. Jan Koolkhof (CDA) juichte het initia tief toe. „Ik hoop dat we binnenkort geen bier meer van de vaste wal hoeven af te nemen." De gemeente verwacht dat de over last die de bierproduktie veroorzaakt binnen de normen blijft en voorziet geen problemen bij het verkrijgen van een hinderwetvergunning. Parkeren. De problemen rond par keren door bewoners van de Wilhel- minalaan worden binnenkort onder de loep genomen. Dat gebeurt bij de evaluatie van het totale parkeerbeleid. Op de Texelse boot heeft de poli tie gisteravond rond half negen een man aangehouden waarvan het vermoeden bestond dat deze een aandeel had in de gijzeling van een vrouw vorige week. Om dat de gearresteerde man niet de gezochte persoon was, werd de man kort daarop weer vrijgela ten. De politie handelde op aan wijzing van Amsterdamse collega's. De politie is uiterst terughoudend met informatie over de actie. Ge tuigen maken echter melding van een grote groep politie-agenten die in Den Helder de boot op ging. Op verzoek van de politie hield Teso de hekken in de Hel- derse haven een tijdje gesloten, zodat de agenten de aanhouding konden verrichten. Toen bleek dat het om de verkeerde persoon ging is de man kort daarna weer vrijgelaten. I M ADVERTENTIE Qrtra 'Tmjrt.Jïxrli b(f bj Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van bouw- en timmerbedrijf Schilderweg 220-222, Oudeschild, 12488. I.M ADVERTENTIE Toegang gratis.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1