Scholieren steeds onger aan drugs TEXELAARTJE NU OOK PER BON!!! X IdTexels Familieberichten logeberg wijst leerlingen op gevolgen EOtïTexels TEXELSE J COURANT scoöperatie bouwt iuwe opslagruimte sussen herfstvakantie Bolder koopt auto met grijs kenteken Hogere vergoeding voor humanistische vorming en godsdienstonderwijs Koe door bliksem dodelijk getroffen snert S - maa Bartina van der Knaap Hoera! U kunt uw texelaartje nu ook opsturen. Gemakkelijk thuis invullen en even op de bus doen. U ziet meteen wat het kost. Ook als u de advertentie bij ons langsbrengt vragen wij u de bon te gebruiken. Gebruik voor elke letter, elk leesteken en elke tussenruimte een vakje. GELEZEN IN 98% VAN DE TEXELSE HUISHOUDENS VOOR INFORMATIE: 02220 - 62600 6,30 8,40 10,50 12,60 14,70 16,80 18,90 21,00 DEZE BON IS ALLEEN GELDIG VOOR TEXELAARTJES Tarief incl. 17,5% BTW VRIJDAG 22 OKTOBER 1993 ilse scholieren komen op steeds jere leeftijd in aanraking met gs. Vanaf een jaar of 13, 14 dt er al geëxperimenteerd met jovende middelen. Leerkrachten de OSG onderkennen dit en gaan voorlichting geven over de ge- tjn van druggebruik. „Op die Hijd staan de leerlingen voor be- jjjjke keuze's en moeten ze hun m identiteit nog vinden. Ze moe- daarbij niet stoned zijn", aldus itiefnemers Hans van Garderen tnnemarieke de Vries. delijke cijfers geven aan dat de van de jongelui vóór hun acht- de in aanraking is geweest met js. Voor een deel is het een één- ige ervaring. „Maar ongeveer i! op de tien jongeren gaan ermee schat jeugdwerker Andries erts. Voor zover bekend gebrui- ie overwegend softdrugs, stal wiet of blokjes met opiaten met tabak worden vermengd. Een 16 constante groep op het eiland mikt harddrugs. Ook XTC, beter :nd als house-pillen waarvan de ten de smaak regelmatig wijzi- doen in bepaalde kringen de je Huberts denkt niet dat het gebruik onder scholieren op Texel tt doet voor dat in de rest van land. Wel is bekend dat het alco- pbruik op Texel groter is dan el- erts merkt dat scholieren op rds jongere leeftijd interesse to- voor softdrugs. „Kinderen van jaar of dertien vragen al om do- «ntatie over wiet en de manier top je het kan telen. Uiteraard J; ze niet helpen. XTC-pillen wor- gebruikt vanaf vijftien tot zestien De interesse voor hasj onder pns is groter dan onder meisjes, ens Huberts is de kans aanwezig sommige hasjbruikers met hard is gaan experimenteren, waarbij enkeling verslaafd kan raken. :-docenten hebben volgens Van leren nog geen nadelige gevolgen XTC-gebruik geconstateerd mte De Vries wijt het aan de Ischappij dat leerlingen steeds it drugs gebruiken, maar ook er met tabak, alcohol en gokken in aanraking komen. „De televisie heeft grote invloed." De Vries heeft niet de indruk dat druggebruik is ge koppeld aan sociale achtergrond of opleiding. Ouderavond Naar aanleiding van de geruch tenstroom over druggebruik onder OSG-leerlingen organiseerde de school onlangs een ouderavond over dit onderwerp. Daarbij bleek dat veel ouders niet of nauwelijks op de hoogte zijn van druggebruik. Van Garderen: „Er zijn veel indianenverhalen over drugs. Er rust nog een soort taboe op het on derwerp. Veel ouders beschouwen het als een schandaal als hun kinde ren drugs gebruiken, temeer omdat bijna iedereen elkaar kent op het eiland. Toch reageerde de meeste van de 200 ouders enthousiast en opge lucht dat het onderwerp openlijk werd besproken." In overleg met de Brijder Stichting, die zich bezig houdt met verslavin gen, is besloten dat een commissie gaat werken aan een les- en voorlich tingsprogramma over drugs- en ande re verslavingen. Ook de jeugddienst van de GGD werkt mee aan het project. Nu krijgen de leerlingen vanaf de vierde klas tijdens maatschappijleer voorlichting over drugs. „Dat is eigenlijk te laat, want het effect van voorlichting is het grootste vlak vóór kinderen gaan experimenteren met drugs. Het is de bedoeling dat op vrij korte termijn in de lagere klassen voorlichting wordt gegeven. De school gaat hiervoor speciaal lesma teriaal aanschaffen. Om vertrouwd te raken met het onderwerp gaan do centen cursussen volgen. Docenten en ouders vinden dat het onderwerp ook thuis bespreekbaar moet zijn. Ouders krijgen daarom voorlich tingsmateriaal thuisgestuurd. Doel van de voorlichting is de kinde ren bewust te maken van de invloed en de gevolgen die drugs op hen hebben. Huberts: „Het concentratie vermogen wordt minder. In de klas maken deze leerlingen een afwezige indruk en zitten maar wat voor zich houden een positieve kijk op de :rll", verklaart Piet Scheringa, be ider van de Coöperatieve In- vereniging Visserij (CIV) in Schild, een nieuwe opslagloods «omenteel in aanbouw is. De u is nodig voor de opslag van eren en om te kunnen profiteren ■anbiedingen, zoals grote partijen reservepompen, reservestaai en ander materiaal. Ook kun- rte voorraden beter op peil 'en gehouden, zodat beter op de komende week worden er een korte cursussen gegeven in Ate- k Witte Engel. "sdagavond 26 oktober, aan- 19.30 uur is er een avond kerst foren maken. Deze kleine een engeltje en kaboutertje geurzakje, hangen in een Wei ll en zijn prachtig voor de hoorn. "endagmorgen, aanvang 9.30 woensdagmiddag (aanvang 'our) en woensdagavond (aan- '9.30 uur) er een workshop ei met woodsies". Woodsies "de stukjes hout in allerlei vor- •aarvan figuren worden ge- tdie geverfd woren en in Sezet. Beide cursussen zijn Schikt voor kinderen vanaf De prijs is f 17,50 inclusief "al en koffie en thee. Om te lgen te voorkomen kan men "t beste vooraf aanmelden. Tel. vraag vanuit de visserij kan worden ingespeeld. Dat dreigde niet meer te kunnen, mede omdat milieutechni sche maatregelen die de viscoöpera- tie trof nogal wat ruimte vergden in het bestaande onderkomen aan de haven. Dat de nieuwe loods wegens plaatsgebrek niet op de kade, maar aan de andere kant van de dijk bij de opslagtanks aan de IJsdijk wordt ge bouwd, is geen bezwaar wegens de geringe transportafstand. De loods krijgt een omvang van 10 bij 20 me ter en wordt in eigen beheer ge bouwd. (Foto Bert Koning) Nu het nog mogelijk is, wil De Bolder vóór 1 januari een auto met grijs kenteken (f25.000,-) aanschaffen. Volgend jaar zou de traktor aan ver vanging toe zijn, maar omdat veel werkzaamheden tegenwoordig door auto's met aanhangers worden ver richt, is gekozen voor deze (goedko pere) opzet. Het voorstel heeft de instemming van de commissie Welzijn. De tractor - onmisbaar voor de op bouw van de markt en ander ex treem zwaar werk - blijft in gebruik. Volgens de Bolder kan vervanging worden uitgesteld als de draaiuren worden teruggebracht. Handlijnkunde. De lezing van Rat- nam Dros over handlijnkunde voor de plattelandsvrouwen van De Cocks- dorp en Eierland is op maandag 25 oktober en niet op 28 oktober. Leden mogen er gratis in, introducees beta len f5,-. De avond begint om 19.45 uur. uit te staren." Docent Van Garderen herkent de verschijnselen. „Maar het is moeilijk vast te stellen of ze inder daad drugs hebben gebruikt, zijn doorgezakt of dat ze gewoon ziek of moe zijn. Maar we hebben wel onze vermoedens." Druggebruik heeft nog een nadeel. Huberts: „Het veroorzaakt vitamine gebrek. De weerstand loopt achteruit en kinderen zijn vaker ziek. Het ziek teverzuim wordt daardoor groter." „Door de leeringen hier tijdig over voor te lichten, zijn ze beter in staat de nadelen van drugs af te wegen tegen de geneugten", verklaart Van Garderen. „We willen niet moralise rend zijn, maar willen wel dat ze een bewuste keus kunnen maken en niet handelen omdat het zo stoer is. Want meestal gaat men gebruiken om aan sluiting te houden bij de groep. Het druggebruik onder scholieren is met constant, omdat het aantal groepen dat experimenteert per jaar verschilt. Het beleid van De Hogeberg ten aan zien van drugs zal worden aangepast. Roken in de school is al verboden net als handelen in verdovende mid delen, maar voorschriften over ge bruik van drugs ontbreken nog. Tenslotte vindt De Vries dat drugs geen probleem is dat specifiek ge bonden is aan de school. „Maar het is wel zo dat alle leerlingen op het eiland, waaronder ook gebruikers, bij ons naar school gaan. Daarom zijn we bij uitstek in de positie om voor lichting te geven. En we voelen ons toch verantwoordelijk voor de scho lieren." De kosten van het project „De Ge zonde School en Genotsmiddelen" bedragen f4.200,-. Een woordvoerder van de gemeente laat weten de fi nanciering bijna rond te hebben. Een advies van het college over een nieuwe verordening die de vergoe ding voor het geven van godsdienst en vormingsonderricht op de basis scholen regelt, zal waarschijnlijk in zet worden op de begrotingsvergadering. Tijdens de commissie Welzijn werd duidelijk dat de al jaren slepende zaak nog steeds de gemoederen bezig houdt. Sinds 1 april wordt er op de Texelse basisscholen géén humanistisch vor mingsonderwijs meer gegeven. De vergoeding voor het geven van godsdienst- en/of vormingsonderricht was tot nu toe niet toereikend. Dat er wel behoefte aan humanistisch vormingsonderwijs is, blijkt uit ver schillende verzoeken om het onder richt weer in te stellen. Het college wil hieraan tegemoet ko men en heeft een voorstel gedaan het totale budget voor het godsdienst- en vormingsonderwijs met ingang van 1 januari te verhogen met f14.750,-. De scholen, voor openbaar èn speciaal onderwijs, krij gen een vast bedrag per lesuur in de groepen 7 en 8. Of er godsdienstles of humanistisch onderwijs wordt ge geven, maakt qua betaling niet uit. De scholen blijven daarnaast verant woordelijk voor de keuze van de leer krachten. Kees Hin van het CDA zei het on eens te zijn met de opzet van het ad vies. „Het college spreekt alleen over de hoogste groepen, terwijl ik vind dat je al in de laagste klassen moet beginnen." Hin sprak verder twijfels uit over de behoefte aan huma nistisch vormingsonderwijs. „Ik heb van die kant altijd weinig initiatief ge zien." Ook Gelein Jansen (onafhanke lijk) liet merken moeite met het advies te hebben. Omdat het college de kosten wil financieren uit „nieuw beleid voor oud" wordt de kwestie verder besproken op de begrotings vergadering. Parkeerschade Een 44-jarige auto mobilist uit De Koog raakte het voer tuig van een 30-jarige Amsterdamse terwijl hij in de Kaapstraat zijn auto wilde parkeren. Zijn wagen rolde ach teruit en botste tegen de rechtervoor- zijde van de achteropkomende wagen die licht werd beschadigd. Een melkkoe van Joh. Witte van „Bloemwijk" werd gistermiddag even na 16.00 uur door de bliksem gedood. Het dier werd tijdens een kort durende bui getroffen toen het graasde in de buurt van het Ger- ritslanderdijkje. Het betrof een 3,5-jarige koe met goede produktie. De tweede melklijst vermeldde 80230 kg bij 5.15 vet en 3.60 eiwit in 305 dagen. De schade wordt door de verzekering gedekt. Nierstichting. De vrijwilligers die hebben gecollecteerd de nierstichting hebben op Texel f8361,90 opge haald. Vorig jaar was de opbrengst f7446,90. Hierbij wil ik iedereen bedanken die belangstelling toonde na het overlijden van mijn vrouw MARGARETHA DIVERA ZIJM Het was overweldigend. Mede namens mijn kinderen en kleinkinderen, P. M. Boom IN PLAATS VAN KAARTEN Wij willen allen bedanken die na het overlijden van onze LEENDERT om ons heen kwamen staan. En zo ieder, op zijn eigen manier, zijn verdriet met het onze deelde. Dat is voor ons nog steeds een enorme steun. Lieve mensen, bedankt voor alles. Els Moeder en vader Roeper Moeder en vader Dijker Kogerstraat 50, Den Burg. Langs deze weg wil ik, mede namens mijn kinderen, iedereen bedanken voor het medeleven tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn man JAN VONK In het bijzonder de wijkverpleging, dr. Barnard, dr. van Dijk en ds. Knipscheer. T. Vonk-Koopmans Oktober, 1993. is heus met slecht voor de maag Die krachtpatser kan dat best hebben Maar helaas zijn met alle magen goed m vorm Speelt uw maag wel eens op' Vraag dan onze gratis brochure aan met tips om daar iets aan te doen Want als u last van uw maag heeft, dan 15 dat bijna eenvoudig HET MAG te verhel- VAN DE 06-8696 Guus Veenstra trouwen op vrijdag 5 november 1993 in het gemeentehuis van Den Burg en zullen daar om 13.30 uur elkaar het ja-woord geven U bent van harte welkom op onze receptie van 19.00 tot 20.30 uur in restaurant ,,Theodorahoeve" te Den Burg. Ons adres is: Califomiëweg 29, 1796 PA De Koog 1953 40 jaar 1993 Op vrijdag 29 oktober vieren wij Wim Commandeur en Bep Commandeur-den Blanken samen met onze kinderen, kleinkinderen en familie ons 40-jarig huwelijksfeest. Om 14.30 uur is er uit dankbaarheid een Eucharistieviering in de R.K. kerk te Den Burg. Het feest wordt voortgezet in restaurant „Bosch en Zee" te De Koog. U bent van harte welkom op de receptie van 17.00 tot 18.30 uur. Wim en Bep Commandeur Marijke en Ben, Wilco, Peter Carla en Aad, Lyda, Ronald Regina en Frans René en Angelien, Ard, Menno André Noordwester 45, 1791 HE Den Burg. Ik ben weer thuis uit het VU-ziekenhuis. In Amsterdam en bij mijn thuiskomst heb ik zoveel post, kado's en bezoek gehad dat ik niet ieder een persoonlijk kan bedanken. Het was allemaal te gek. Heel hartelijk dank aan iedereen voor alles. Ook voor de pers. post aan Robert en mijn papa en mama heel hartelijk dank. Simon Kikkert Rs. voor bezoek graag even bellen, tel. 18279. Heel erg blij zijn wij met de geboorte van onze dochter Karin 20 oktober 1993. Willem en Jeanette ter Steege-Smit Zusje van Marleen en Paul Van der Sterrweg 8 1797 SV Den Hoorn Telefoon 02220 - 19402 ledereen heel hartelijk bedankt voor bezoek, kaarten, bloemen en andere attenties die ik mocht ontvangen bij mijn verblijf in het ziekenhuis en bij mijn thuiskomst. 't Was hartverwarmend. Annie Kraijma-Tanis Sluyscoog 6, Den Burg. INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woens dag vóór 17.00 uur. KOSTEN: f6,30 tot en met 3 regels. Per regel meer ƒ2,10 (incl. btw) T.k: biologisch varkensvlees, heel 90 kilo), 14 of Va var ken. Schapenboederij De Noordkroon, tel. 17263. Te koop: complete bedcom- binatie (eiken ledikant ombouw 2 nachtkastjes, 2 lattenbodems, vestelbaar 90x200, 2 matrassen, 90x200; commode met 3 la den spiegel), alles i.z.g.st. Tel. 10112. Snackbar Binnenburg be- zorgservice Bel en bestel tussen 17.00 en 20.00 uur. Tel 22145. T.k.a: eiken seniorenledikant, eiken tv-kastje en een klein eiken eethoekje met 2 stoe len. Tel. 01829-4420. Wie wil er een schatje van een katje. Tel. 18954. Bij een smaakvol combine ren van wandbekleding, verf, gordijnstoffen enz. Past geen poster, maar een origi neel schilderij van Kunsthan del Hans van der Klift. Te k. gevr: allesbrander (of houtkachel) „Elba", Zuidhaf- fel 29, tel. 12836. Vertalingen Duits, door nati ve speaker duits. Michaela Scholl, tel/fax. 18570. Wij hebben geen klachten dat de klant lang moet wachten. Qnipp Kapsalon, liefst op afspraak. Tel. 12227. Te koop aangeboden: Daf 66, APK, ƒ1750,-. Tel. 15056. Kunst op shirts, tekst op mu- zikant(en); alles gaat zéér goedkoop weg, vóór 1 no vember, daarna gesloten. Atelier De Rode Pimpernel. Gasthuisstraat 38. Elke dag open van 10.00-12.00 uur en van 14.00-17.00 uur. Schijnels (Clethra) mooie bloemheester in wit en rose, ook geschikt voor vochtige standplaats, op Texel ge kweekt ƒ10,-. Ook het adres voor andere sier heesters. Geopend maandag tot 17.00 uur en zaterdags tot 15.00 uur Boomkwekerij 'Texelendje, Rozendijk (hoek Fonteinsweg). Te koop: antieke Gelderse potkachel met platte buis met porselienen knoppen en leeuwekopjes op de platte buis. Geschikt voor hout en kolen. Kan omgebouwd wor den voor gas. Tel. 13131 hg.g. 15089. Snackbar Binnenburg be- zorgservica Bel en bestel tussen 17.00 en 20.00 uur. Tel. 22145. TEXELAARTJE DE BESTE KANS OP SUCCES! Bon opsturen in gesloten enveloppe naar Texelse Courant, advertentieafdeling. Postbus 11, 1790 AA Den Burg (als brief frankeren). Betaalkaart of contant geld bijsluiten. Brief onder nummer f2,50 extra. Sluittijd maandag vóór 10.00 uur woensdag vóór 17.00 uur. Gebruik ook deze bon bij opgave aan de balie, Parkstraat 10, Den Burg (Langeveld de Rooy). Gebruik voor elke letter, elk leesteken en elke tussenruimte een vakje Naam: Adres: Postcode/plaats: Plaatsen op: Advertentie x plaatsen Handtekening:

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 3