Verlichting voor fietspad traat dringend „Provincie zorgt juist heel goed voor Texel" I Bakker en Cavo Latuco bezegelen samenwerking ;ollege vergaderde in De Cocksdorp Bednjvig h - TEXELSE 5 COURANT car pot? De ijsbaan van Den Burg alle dagen HOUWES Massage in Bosch en Zee Jaap de Graafbokaal Ijsbaan Discussie voor Radio Noordholland VRIJDAG 22 OKTOBER 1993 11LIU™m™'ll™* rilllMllIl 30I5WfVMi OftGlNE Omdat er mogelijkheden zijn voor goedkope woningen in de vrije sector in De Cocksdorp, wil Barendregt we ten of er animo voor is in het dorp. „U hebt er in het verleden steeds om gevraagd en nu (s de mogelijkheid er en horen wij maar niets." Van der Beek beloofde er snel aan te werken. „Deze kans mogen we ons niet laten ontglippen." De brandweer van De Cocksdorp ze telt middenin het dorp. Dat levert moeizame situaties op als 's zomers tijdens de durper markt moet worden uitgerukt. Henk Gieze van de Muy- weg pleitte daarom voor verplaatsing van de brandweerkazerne. Van der Beek vulde aan dat daar eerder over is gepraat. „Maar de brandweer vindt het zelf niet nodig. Wijzelf zien ech ter verplaatsing wel zitten. Bijvoor beeld naar de uitbreiding van het industrieterrein waaraan door de ge meente wordt gewerkt." Het onderhoud van de Muyweg en de Krimweg en de ongemakkelijk te nemen kruising Krimweg/Vuurtoren- weg/Langeveldstraat werden door toehoorders aangestipt. „Het onder houd, ook van kapotgereden bermen, komt eraan maar wij veel wegonder houd te doen. Aan die kruising is niet veel te doen omdat er geen ruimte voor is", verklaarde Plug. Mieke van der Bent verbaasde zich erover dat door de gemeente een fietsenstalling was neergezet in het dorp, terwijl daar helemaal geen vraag naar was. „Er zijn nog zoveel andere wensen, maar dit was er nou juist niet een." Plug legde uit dat de gemeenteraad heeft bepaald dat in ieder dorp een stalling moest komen. De firma A. Bakker Azn. uit Oude- schild heeft haar handelsactiviteiten overgedragen aan in- en verkoopcoö peratie Cavo Latuco (voorheen Aan koop Centrale). Het transport van goederen van de coöperatie van- en naar het eiland gebeurt voortaan door de firma Bakker. Er was al eni ge tijd sprake van samenwerking. Beide bedrijven opereren in dezelfde branche. Ze verkopen veevoer, kunst mest, gewasbescherming, organische mest en bedrijfsbenodigdheden en houden zich bezig met de ontvangst en verwerking van graan. „Vooral in een tijd waarin het de agrarische sector niet best gaat, komt het neer op efficiënter werken", zo laat PA. van Lierop, woordvoerder van Cavo Latuco weten. Efficiency en kosten besparing is het doel van de samen werking, waarvan de voorbereiding al maanden aan de gang zijn. De samenwerking heeft volgens Van Lierop geen personele gevolgen voor Cavo Latuco. Dat de coöperatie toch het dienstverband met twee Texelse Na ruim 30 jaar werkzaam te zijn ge weest als fysiotherapeute met een drukke eigen praktijk in de randstad besloot Lilian Fortgens het wat kal mer aan te doen. De wens om zich permanent op Texel te vestigen bracht haar in gesprek met eigenaar Rein Steenhuizen van appartementen complex Bosch en Zee. Hij zocht iemand die professioneel een aanvul ling kon vormen op het sauna ge deelte van zijn bedrijf. Lilian Fortgens opende begin oktober haar massage praktijkruimte in het complex. Er is een wachtruimte en een sfeervolle behandelkamer met een schitterende antieke Biedemeier behandeltafel. De praktijkruimte sluit rechtstreeks aan op de sauna en ba- druimtes. Door haar medische achtergrond en jarenlange ervaring staat de masseu- ze garant voor een grondige „opk- napbehandeling zonder allerlei modieuze poespas". „De gezondheid bestendigen door massage is voor iedereen aan te bevelen", aldus Fort gens die een grote kennis van alter natieve geneeswijzen heeft. Ze wil zich echter absoluut niet op dit ter rein begeven. „Het spreekt vanzelf dat ik wel met de mensen in gesprek raak, want mijn interesse in lichaam en geest is groot." De massage praktijk is niet alleen be doeld voor gasten van Bosch en Zee. ledereen is welkom na het maken van een telefonische afspraak. De mogelijkheden variëren van een totale massage tot voetreflex massage. Voor afspraken en/of inlichtingen bel Bosch en Zee, telefoon: 17548 of 17789. Wil de Leeuw medewerkers aan het eind van dit jaar beëindigt, is het gevolg van een interne bezuinigingsoperatie bij Cavo Latuco na de fusie met de Aankoop Centrale anderhalf jaar geleden. „Dit proces is naar tevredenheid verlopen. De activiteiten zijn uitgebreid, de winkel is vergroot en er is een nieu we weegbrug in gebruik genomen." Omzet Cavo Latuco zag vorig boekjaar on danks de slechte situatie in de land bouw de verkoop van veevoer landelijk met zes procent stijgen. De toename zette zich de eerste vier maanden van dit jaar door (acht pro cent). Volgens Van Lierop is dit te danken aan het verkoopbeleid en de concurrentieverhoudingen in de sec tor. De kunstmestverkoop was vorig boekjaar stabiel, maar dit jaar ver wacht Van Lierop een daling. De af zet van gewasbeschermingsmid delen groeide vorig jaar met f 4 miljoen tot f 24 miljoen. Of de Texelse situatie afwijkt, kon Van Lierop niet zeggen. Om aan de geruchtenstroom over de samenwerking met de firma Bakker een einde te maken, kregen afnemers deze zomer al bericht over de plan nen. Dat de formele samenwerking nog op zich liet wachten'is te wijten aan de betrokkenheid van UTD- mengvoeders. Bakker blijft voor deze fabrikant veevoer in bulk verkopen en zal zelf de contacten met de klanten onderhouden om de overgang soepel te laten verlopen. De relaties van Bakker krijgen overigens het volledige pakket veevoeders van Cavo Latuco aangeboden. Dichter bij De personele gevolgen van de sa menwerking zijn gering voor de firma Bakker, die vervoer door heel Europa verzorgd en die enige tijd geleden het wagenpark van Rien Bakker overnam. „Voor de chauffeurs van onze 18 vrachtwagencombinaties verandert niets. Door de distributie over Texel krijgen we het werk wel wat dichter bij huis", meldt Dennis Wetenkamp Voor enkele parttimers, in dienst als verkoper, is er door het afstoten van de handel geen werk meer. De verwerking en opslag van graan blijft in Oudeschild op de bestaande voet doorgaan. Dat is ook het geval bij Cavo Latuco in Den Burg en De Waal. Menvereniging Tussen Wad en Duin houdt weer de competitie om de Jaap de Graaf bokaal. Wie hieraan wil meedoen wordt uitgenodigd voor een bespreking op vrijdag 29 oktober om 20.00 uur in manege Akenburg. Ook mensen die dit jaar hun koet siersbewijs hebben gehaald zijn wel kom op deze voorlichtingsavond. De eerste wedstrijd is op 21 novem ber. Op de voorlichtingsavond kunnen menners of -sters met iets meer er varing zich opgeven voor de lessen van Jaap Prins. Telefonisch aanmel den kan ook bij P. Beers, telefoon 14563 (vóór 29 oktober). VERVOLG VAN PAGINA 1 Hoewel een fietspad langs de Vuurto- renweg als tweede (na paal 9) op het gemeentelijke fietspadenplan staat, wordt toch eerst de derde op de lijst, De deelnemers een de radiodiscussie in De Kampanje rond de tafel. Van links naar rechts Gerbrand Poster. Rinus Kuiper. Herman Koenekoop. Dirk Terpstra en Gelein Jansen. Op de rug gezien verslaggeefster Juliette Koesen. (Foto HalryClaari gebouwen geen mogelijkheden ble ken, heeft de dorpscommissie onder zocht wat het huren van een kant en klare unit kost. „Dat bedraagt f5500,- per jaar. Het ding zou naast de Rabobank bij de ingang van het dorp kunnen worden geplaatst." Ba rendregt gaf aan dat planologisch geen bezwaren zijn tegen een unit. Burgemeester Van Rappard onder schrijft het belang van een politie post. „Maar het geld ervoor moet natuurlijk uit het politiebudget ko men. Misschien kan de Rabobank sponsoren..." Bushalte Bij camping De Driehoek, vlakbij de rotonde, is op een ongelukkige plek een bushalte. „De passagiers moeten zo ongeveer via een greppel en er ontstaat een gevaarlijke situatie voor het overige verkeer", aldus Van der Beek. Wens van de dorpscommissie is om even noordelijker, waar een stukje grasland ligt, een halte te ma ken. Daar kan dan meteen een ver wijsbord worden geplaatst zodat vrachtverkeer voor de noordkop niet langer hoeft te zoeken. Wethouder Barendregt beloofde het verplaatsen van de halte met de NZH te bespre ken, maar het bord wees hij van de hand. „Binnenkort worden de zijwe gen van de Postweg van nummering voorzien, dus dan kunnen bedrijven aan de hand daarvan uitleggen waar ze zitten." Vooroverleg Om mee te praten over de planologi sche invulling van Eierland en De Cocksdorp heeft de dorpscommissie een werkgroep in het leven geroepen. Daarin wil men graag een gemeente lijke afgevaardigde. Zowel Barendregt als Leroux maanden de dorpscom missie eerst te wachten tot de gesprekken tussen de gemeente en de provincie (o.a. over het relatienota- beleid) zijn afgerond. Maar de werk groep wil juist vóór het overleg op dat niveau de wensen uit hun omge ving kenbaar maken. Barendregt vindt de instelling van een werkgroep prima, maar gaf aan toch het overleg met de provincie te willen afwachten. Volgens zijn opvolster Erna Eelman, die de vergadering bijwoonde om er varing op te doen, is dat ook de juiste weg. „Want dan weet je welke kant de provincie op wil. Daar kun je niet op vooruitlopen." Brandweer Regelmatige snelheidscontroles op de Postweg en de Vuurtorenweg zijn dringend nodig. Deze wens werd geuit door J.A. Brinks tijdens de rondvraag. Van Rappard beloofde dit bij de politie aan te kaarten. ulf uurtje. Bovendien moeten in allerlei materiaal meeslepen ide school wordt bewaard." Biologie ut milieu-oogpunt heeft de sl bezwaren tegen het plan. is een stukje natuur in het een- De verscheidenheid aan flora una is groot. Als we de kinde aar iets over vertellen in de les, we zo even de deur uit om anschouwelijk te maken. Als we oor naar het park moeten, moe- le alweer twee wegen overste- aldus leerkracht Gerrit san. Jioolleiding geeft toe dat het af- van kinderen via de Keesom- problemen geeft. „Maar de 9 van de school ligt nou een- aan die kant. En als we moeten i tussen dit probleem of het sten van een fraai stukje groen ons de keus niet zo moeilijk." ns Heethuis is de extra parkeer- ook niet echt nodig. „Dit zou (tien honderd meter dichter bij antrum zijn dan het parkeerter- «jde OSG. En dat staat eigenlijk vol." ('krachten rillen bij het idee dat mis eventueel naast de school 'gehouden. „Het was vroeger "probleem om de leerlingen bij (te houden als de kermis op de «plaats was. Nu zouden ze zo (raam kunnen springen...." actievoeren tegen het plan vindt teol het nog te vroeg. Hee- „Nee, we wachten eerst even is tenslotte nog maar een ondernemersvereniging van Burg heeft sinds kort een ow bestuur. Kees Jaap van 'kooi is voorzitter. Verder fen zitting: Nora Bekking hningmeester), Marten Zegel oretaris), Ronald Biesboer, 'Zegeren en Fred Winkel. B en w tegen commissievergadering stelde klHans Roeper (PvdA) gister- dagen over de eventuele ver ban de ijsbaan. Wethouder •a Het doorschemeren er weinig 'voelen. Hij zei dat het voor gaar een parkeerplaats te 'de afgelopen jaren al enkele (oor b en w is afgewezen, om- terrein ook als speelweide in «is. Peter Bakker (Groen Links) 11,1 de activiteiten op de speel de inventariseren. „Dat de provincie Noordholland zich weinig om Texel zou bekommeren, is aantoonbaar onjuist. Eerder is het tegendeel waar: het eiland wordt voorgetrokken". Woorden van die strekking uitte gedeputeerde J. Ach terstraat woensdagmiddag in het rechtstreeks uitgezonden programma „Hofplein 3" van Radio Noordhol land. De CDA-man nam deel aan een discussie naar aanleiding van het door Gelein Jansen geopperde idee om Texel met de andere eilanden een Waddengewest te laten vormen, aangesloten bij de provincie Friesland. Met uitzondering van Achterstraat die zijn mening vanuit de studio in Haar lem via de telefoonlijn liet horen, wa ren voor- en tegenstanders van dit plan bijeen gekomen in de foyer van schouwburg De Kampanje in Den Helder, waar de Noordhollandse radio de microfoons had opgesteld. Jansen zelf deed zijn woordje, gesteund door medestanders Rinus Kuiper van de WLTO en raadslid Gerbrand Poster van Texels belang. Als tegenstanders zaten wethouder Dirk Terpstra en Herman Koenekoop (secretaris van het gewest kop van Noordholland en Texel) aan tafel. De uitzending duurde twintig minuten, wat veel te kort was om de argumenten van beide partijen behoorlijk tot zijn recht te la ten komen. Jansen kon slechts een paar fragmenten kwijt van het be toog van vijf kantjes dat hij op papier had gezet en ook de provincie zag maar weinig van haar argumenten uit de verf komen. Dat was jammer want er was voor deze gelegenheid een overzicht gemaakt waaruit bleek hoeveel miljoenen de provincie in Texel pompt, waarbij zelfs de subsidie voor het (door Jansen geschreven) Texelse woordenboek niet was vergeten. Wat wel redelijk breed werd uitgeme ten was de handelswijze van de pro vincie bij de aanwijzing van relatienotagebieden op Texel. Gedepu teerde Staten hebben zich weinig aangetrokken van de bezwaren van de gemeente en de aanwijzing er doorgedrukt. De woede van Jansen, Kuiper en Poster daarover werd ge deeld door Dirk Terpstra, die overi gens geen goed woord over had voor de afscheidingsplannen van Jansen. „Dit idee is ontbloot van realiteit en zou voor Texel fataal uitpakken. Jan sen komt hier alleen maar mee om de aandacht af te leiden van het feit dat hij uit de CDA-fractie is gestapt". Gedeputeerde Achterstraat had ook een plaagstoot voor de Texelse sepe- ratist. Hij suggereerde dat Jansen misbruik maakt van de situatie door uit de CDA-fractie te stappen en als onafhankelijk raadslid te pleiten voor afscheiding, dus iets wat niet in het CDA verkiezingsprogramma staat. een pad langs de Limietweg, ge maakt. Directeur Plug van gemeente werken legde uit dat dat komt omdat de provincie eerder subsidie geeft voor toeristische fietspaden dan voor zogenaamde „utilitaire", die voorna melijk voor omwonenden zijn. „Maar het betekent niet dat we de Vuurto renweg overslaan. Het plan wordt ge maakt, zodat we meteen kunnen beginnen, zodra er geld voor is." Parkeerplaatsen Door de reconstructie van de Kik- kertstraat is minder parkeerruimte in het centrum van De Cocksdorp. Daardoor is de behoefte aan ruimte aan de randen van het dorp groot. Bas van der Beek, voorzitter van de dorpscommissie, vertelde dat enkele bouwterreintjes onofficieel voor dit doel werden gebruikt. „Maar nu wordt daar gebouwd, dus kunnen er geen auto's meer staan. Vandaar dat we pleiten voor uitbreiding van het terrein tegenover de RK kerk." Wet houder Barendregt verklaarde dat dit uit landschappelijk oogpunt en we gens de bestemming niet mogelijk was, maar hij werd teruggefloten door Jim Leroux van afdeling RO. „Het kan via een aanlegvergunning, maar er zou eerst boven tafel moeten komen aan hoeveel plaatsen behoefte is." Volgens de dorpscommissie zijn meer plaatsen nodig dan op het be wuste terrein zijn te realiseren. Van daar dat ook de Langeveldstraat een optie is. De wethouder beloofde dat alle dorpen van het eiland onder de loep worden genomen als het par keerbeleid van Texel wordt aange pakt. „Maar geheel volgens de afspraken van het convenant hoort u binnen vier maanden wat er mogelijk is. De uitvoering kan dan vóór het nieuwe seizoen plaatsvinden." Politie Tot grote vreugde van de dorpscom missie heeft de politie zelf gevraagd of er mogelijkheden zijn voor vesti ging van een politiepost in het dorp gedurende de zomermaanden. Erwin van der Linde: „Het lijkt ons een zeer goede zaak. Vandaar dat we geschik te lokaties hebben gezocht, maar dat viel niet mee." Omdat in bestaande fiupad langs de Vuurtorenweg staat als tweede op het verlanglijstje van de gemeente, js' op zich wachten wegens de uitblijvende provinciale subsidie. iFoto Aren,et Texelse Courantl hebt een lijstje met wensen. Dat igisch en daarom zijn we ook Maar u moet wèl aangeven wat ui het belangrijkste is." Deze jate aanpak van burgemeester Happare! viel dinsdagavond in de ak bij de dorpscommissie Eier- 1 tijdens het jaarlijkse overleg ben w. Hoogste prioriteit werd iven aan verlichting voor het pad van de Klimpstraat. «rlichting voor het pad dat van Eicrlandse Huis in de richting van :ampings in de noordkop voert, al vele jaren hoog op het ver- Sjstje van de dorpscommissie. In itrleden werd het college al eens fiets meegenomen om zelf te er- «hoe donker het er is. Daardoor in, met name in de zomermaan- veel mensen 's avonds voor een idoor het dorp. Het uitgaanspu- zorgde daarbij menigmaal voor list, hoewel uit reacties van pers" bleek dat het dit jaar is jevallen. Het agendapunt was door de dorps commissie op de lijst gezet, maar er door b en w weer afgehaald, omdat al negatief was besloten, wegens te hoge kosten. Erwin van der Linde stelde het college echter in de rond vraag voor het blok met een kant en klare offerte van een Texels installa tiebedrijf van f15.000,-. Van Rappard kon de voortvarendheid van de Cocksdorpers waarderen. „Uw argu menten dat de leefbaarheid in het dorp ermee is gediend, geven aan hoe belangrijk de verlichting is. Maar als we dit doen, betekent het dat we andere wensen niet kunnen vervul len." Wethouder Barendregt gaf aan dat het eerdere verzoek is beoordeeld op basis van de verkeersveiligheid. „Uit dat oogpunt was verlichting niet zo nodig. Maar dit is een andere in valshoek." Van der Linde repliceerde dat tijdens de discussie over de leef baarheid op Texel het onderwerp ook al is aangekaart. „Dus het is echt niets nieuws." Niet toeristisch

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5