Cjrocn 5 rwartsjexelsin het L, Zulke zware hebben ve nog niet gehad m Hors-actie onder de aandacht van politiek Een feestje waarbij de gastheer kado's uitdeelt?! N Open brief naar staatssecretaris Gabor ummer 1 JAAR hade en klachten door bommen op Vliehors J&rszel Kijk in de bijgaande folder! BEGROTING Talk of the Town Knal Auto uit bocht: man ernstig gewond Inbraak in manege Jos Timmer herkozen door Texels Belang Presentatie-avond Oosterend verplaatst VERDER IN DIT w 70.000e in Oudeschild Klapband treedt op met idool Jacques Herb sw Senioren manifesteren zich in sporthal w Sint Jan en Gollards slaan handen ineen Broer en zus Maas maken samen kaarten 7 Algemene beschouwingen 8/9/11 w Biljart-jubilarissen 11 Vivid brengt single uit TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant DE VERRASSING VAN PIETER DE VRIES! De begrotingssamenvatting 1994 van de gemeente Texel Een jubileum waarbij de gasten het hardste jubelen? Kijk in de bijgaande folder van ^ICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10828 VRIJDAG 29 OKTOBER 1993 jjvertenties. abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy b.v.. Postbus jgO AA Den Burg, telefoon 02220-62600. Telefax 02220-14111 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel 02220-62620. jyiing dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs /48.50 per half jaar, \35. Geen krant gehad? Bel 02220-62600. Buiten kantooruren bel larger Redactie buiten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, I, telefoon 02220-15639. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /48,50 per half jaar; Los /1.35 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742, I.N.G. bank nr 67.34.60.398 itmachtoefeningen met echte bommen op de Vliehors heb- deze week opnieuw schade veroorzaakt aan woningen op noordelijk deel van het eiland. Op het gemeentehuis regende dachten over geluidsoverlast en trillingen. De explosies stop- nadat de gemeente defensie donderdagmiddag verzocht de :tiietingen direct te staken. Om toekomstige overlast te voor- en heeft defensie TNO in Delft opdracht gegeven metingen errichten. De gemeente denkt aan een waarnemingspost in wurtoren. dinsdag oefenen F16 straalja- vanaf Vliegbasis Leeuwarden »genaamde 500-ponders van ,pe „High explosives" De pe bommen exploderen zodra ze md raken. Seconden later berei- It trillingen het eiland, raorzaakten scheuren in de mu il tenminste twee woningen in ocksdorp en één in Oost. Me- Van Leeuwen uit De Cocks- zat bij de eerste knal tgmorgen rechtop in haar bed. deed me denken aan het bom- ment op Rotterdam tijdens de Het hele huis stond te schud- tp zijn grondvesten. Ze hebben aker bommen gegooid, maar zware hebben we volgens mij iet gehad." Ze belde direct met mmandant van de Vliehors, kreeg het antwoordapparaat, hoor je netjes in te spreken, ik heb de commandant op z'n iotterdams de waarheid ge- Een reactie heeft ze nog niet gen. De klachten die de ge le bereikten varieerden van heid tot angst. Verrassing rerlast komt voor de luchtmacht ui volledige verrassing, zo be luitenant-kolonel J.F. Bakker Ie Luchtmachtstaf in Den Haag. eerste klachten spoedde hij lirect naar het eiland. „Vorig jaar «fat het nog steeds niet is ge- om een definitief eind te ma zen de militaire oefeningen en de Vliehors, ontstaat er ér schade en over/ast. Daarom et men opnieuw onderhande- over aanvliegroutes, oefenda- en mag TNO onderzoeken wat precies de oorzaak is van al overlast. Simpel toch. Stop dat gedonder en alle leed is «goed geleden! Dank u. Eeu- 1 is het een rotzooitje in de 'eld. Overal om ons heen wordt •ochten en wij moeten ons toch schermen tegen mogelijke essors. Oefenen jongens, lek- soIdaatje spelen. Verbeter de eld en begin maar vast op el Militairen kunnen echter ook den ingezet voor vredelievende en en acties, zoals assistentie "tgelukken en calamiteiten. Hé, deel Gebrek aan seizoenwer- "rordt bij de Texelse horeca steeds groter probleem: een en de situatie! Hou die F-16 aan Stond, zet je UZI in de kast, de Ifiuts op je hoofd, pak een "Wad, tap een biertje, maak een 'op, kortom schiet die Tesselse D- en hotel bazen te hulp. Dan kre binnenkort nieuwe ge- 'ten op de kaart: marinesnert, "trnachtloempia's, F-16 flappen tyerrondo's. Lekker en gezellig. 8 "ou een leuke dienende taak '„onze /ongens". En wat een 'opeens. Je hoort geen dreun alleen zo nu en dan het knal- tan de champagnekurken. Pst... Horszei is onderzoek gedaan door het Natio naal Lucht- en Ruimtevaart Laborato rium. Daaruit bleek dat de explosies onder bepaalde atmosferische om standigheden overlast kunnen geven. We hebben de aanbevelingen in het rapport opgevolgd. Maar kennelijk zijn er toch omstandigheden die in het onderzoek niet naar voren zijn geko men. Destijds zijn geen geluidsmetin gen verricht. De berekeningen zijn achter het bureau gemaakt." Hoewel de afdeling milieu van de ge meente geen inzage heeft in het rap port, meent een woordvoerder dat bij een noordoostelijke wind de overlast op het eiland voorspelbaar is. Dat zou ook in het rapport naar voren ko men. Bakker is allerminst overtuigd: „Bij dit weertype, zo blijkt uit het on derzoek, zouden de bommen in theo rie geen overlast kunnen veroorzaken. Merkwaardig komen vanaf Vlieland geen klachten binnen." Lage frequentie Het zijn vooral de infrasonore (on hoorbare) geluidsgolvenvan een lage geluidsfrequentie die de schade ver oorzaken, zo verklaart een onderzoe ker. TNO voerde gelijktijdig geluidsmetin gen uit op de Vliehors, bij het KNRM- gebouw en in De Cocksdorp zelf. Met deze zogenaamde driehoeksme ting verwacht TNO de oorzaak te kunnen achterhalen. „Geluidsgolven verplaatsen zich op een gecompli ceerde manier door de atmosfeer. Verschillende factoren spelen een rol. De temperatuur van de luchtlagen, de windrichting zijn van invloed en f.-<+ - .STy i_X. Een technicus ven TNO maakt geluidsopnamen van de bombardementen op de Vliehors. (Foto Gerard Timmerman) de weerkaatsing van het geluid tegen hogere luchtlagen." Dat verklaart wellicht waarom donderdagmiddag meer zuidelijk op Texel de trillin gen goed voelbaar waren. Metingen TNO heeft inmiddels ervaring opge- Lees verder pagina 2 De actie „Handen af van de Hors" gaat de tweede fase in. Twee weken na de start van hun handtekeningenactie op Texel, trekken initiatiefnemers Jan Slikker en Jo-an van Vijfeijken nu aan de bel bij de politiek. Gisteren is een open brief verstuurd naar staatssecretaris Gabor; afschriften ervan gaan naar o.a. de Texelse gemeenteraad en een commissie van de Tweede Kamer. Doel is te voorkomen dat de Hors onder de Natuurbeschermingswet gaat vallen. De aanwijzing van ge bieden geschiedt per 1 december a.s. Het rijk kan dan bepalen wat wèl en niet mag op Texels zuidpunt. De actievoerders vinden dit een te zware maatregel; zij stellen voor om het gebruik van de Hors te regelen via de gemeentelijke verordening voor de Waddenzee. Inmiddels heb ben enkele Texelse politieke partijen al positief gereageerd. In een inge zonden stuk elders in deze krant legt de Werkgroep Landschapszorg Texel uit waarom toepassing van de Na tuurbeschermingswet juist wèl een goede zaak is. Een andere reactie komt van de Vereniging van Wad- vaarders (behartiger van belangen van watersporters), die al heeft aan geboden toezicht te houden op de zandvlakte. Het aantal handtekenin gen (die nog steeds bij supermark ten kunnen worden ingeleverd) is nog niet geteld. In de woonplaats van Slikker en Van Vijfeijken, Den Hoorn, zijn de raambil jetten goed aangeslagen. Een rondje leert dat het dorp „zwart" ziet van de posters. „Het lijkt erop dat de Texelaars nu pas beginnen te begrij pen wat de bedreiging inhoudt, nl. dat alles straks vanuit Den Haag wordt geregeld. Wij zijn niet tegen de natuur, integendeel, maar willen er graag zeggenschap over houden." Om de actie te doen slagen heeft het tweetal méér steun nodig. „Liefst in elk dorp een contactpersoon, bij wie men de handtekeningen kan inleveren en die voor de verspreiding van raambiljetten zorgt." Bedoeling is de handtekeningen te overhandigen aan staatssecretaris D. Gabor van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij tij dens het werkbezoek dat hij 23 november aan Texel brengt, ter gele genheid van het Moksloot-project. Antiek In de open brief die Slikker en Van Vijfeijken gisteren hebben gestuurd wijzen zij op de verontrusting bij veel Texelaars over Gabors voornemen. „Aanwijzing op grond van de Natuur beschermingswet staat in geen enke le verhouding tot de natuurwaarden van de Hors. Voor ons is de Hors on- Lees verder pagina 5 I M ADVERTENTIE Een 42-jarige automobilist uit Den Burg werd woensdag zwaar ge wond, toen hij op de Oosteren- derweg uit de bocht raakte en tegen de dam in de bermsloot botste. De man kwam even na het midda guur uit de richting Oosterend met de BMW van zijn baas. Ter hoogte van Bargerhof raakte hij door on duidelijke oorzaak in de rechter- berm en heeft toen waarschijnlijk te abrubt bijgestuurd. De wagen schoot naar links, schoof door de berm naar de sloot en klapte kan telend en draaiend met de flank tegen een dam en een daarop staande hekpaal. De chauffeur werd door een raam naar buiten geslingerd. In zorgwekkende toestand werd hij naar het zieken huis gebracht. Gisteravond was zijn toestand stabiel. s Deze krant staat in het teken van de gemeentebegroting 1994. Aandacht wordt besteed aan de algemene beschouwin gen die inmiddels door de zeven raadsfracties aan b en w zijn voorgelegd. Tevens is door de gemeente als bijlage een verkor te versie van de begroting zelf toegevoegd: de gemeentebegro ting in één oogopslag. Momenteel adviseren de ambte naren het college naar aanleiding van de opmerkingen en voorstel len. Mede aan de hand daarvan geeft het college maandag 1 no vember mondelinge reactie in de raadsvergadering, aanvang 19.30 uur. Daarop reageert dan weer de raad, waarna b en w opnieuw aan het woord komen. De begroting wordt tenslotte dinsdag 9 november (aanvang 14.00) uur vastgesteld, even tueel na stemming over voor gestelde wijzigingen. In de nacht van dinsdag op woensdag werd ingebroken in manege Akenburg nabij Den Burg. Uit de kassa van de kantine werd 355,- weggehaald alsmede enige clubactieloten. De totale schade is echter groter, want bij het forceren werd de„ kas sa vernield en deze had een waar de van meer dan f1600,-. De inbreker kwam binnen door een ruitje van de hal naast de kantine kapot te maken. Jos Timmer is door de leden van Texels Belang herkozen als voorzitter. Dirk de Lugt blijft zitten als secreta ris. Tijdens de besloten vergadering hadden de leden een aantal aanvullin gen op het concept verkiezingspro gramma waarmee de programmacommissie aan de slag kan. Met de verkiezingsstrijd nog in het vooruitzicht wil Timmer niet méér over de inhoud vermelden dan dat de „groen/zwarte gedachte" er als een rode draad doorheen loopt. „De on gebreidelde regelgeving van buiten Texel is ons een doorn in het oog." Welke namen op de alfabetische kan didatenlijst komen te staan, staat nog niet volledig vast. De presentatie-avond van Oosterend Present die vanavond zou worden ge houden, is verschoven naar zaterdag 6 november, in De Bijenkorf aanvang 20.00 uur. Tijdens deze avond wordt het resultaat van de in augustus ge houden festiviteiten bekendgemaakt. Ook is er een vertoning van de vide ofilm over het driedaagse evenement. Wie verhinderd is maar wel een vide oband f 30,- wil bestellen, dient contact op te nemen met C.A. Trap, tel. 18880. Na de CD heeft de Texelse groep Vi vid nu ook een single uitgebracht: „Insane". Naast de titelsong staat ook „Someday" erop. Zaterdag heeft de presentatie plaats gehad in Amsterdam. De nieuwe single is in principe overal te koop, zij het met altijd uit voorraad zodat hij besteld moet worden. Vivids ster blijft inmiddels stijgen. In het blad „Oor" van deze week is een inter view met de groep opgenomen. I.M ADVERTENTIE Cf rata HjijrL 'Jivrli ia larf 1'urL GARAGE DROS, Eierland I.M. ADVERTENTIE De gedeukte flank van de verongelukte auto. De chauffeur moet door het portierraam of de achter ruit naar buiten zijn geslingerd. /Foto Harry de Graat) Met wat tussenposen zijn we nu eindelijk 365 dagen open. Zaterdagavond 30 oktober a.s. gaan we dat gigantisch vieren. En we hebben een waanzinnige deurprijs. I

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1