Cjrocn Twarts jexelin het harL, N burgemeester Barendregt rijgt hartelijk welkom Burgemeester: liever niet bij Friesland Gemeente polst inspecteur over samenvoeging scholen Duidelijk maken aan provincie" ummer Strijbosschool bij Durperhonk De Hors VERDER IN DIT w Smartlappenfestijn Jacques Herb met „zijn jongens" 2 9* Nieuwe naam voor SOW 5 w Raadsleden moeten in het gewestbestuur 5 w Texelaar importeert twee Amerikaanse sportwagens 7 Vissers zagen dolfijnen 9 Ouwe Sunderklaas niet op z'n Terschellings Beantwoording brieven beter Ihssen dijk en duinenrij Sloot vervuild door kapotte klep riool TEXELSE^COURAjNT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van PW drogisterijen UJim fDets Parkitnat 20. Den Burg Lijnbaan afgesloten GOUDCAKE GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10829 advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy b.v, Postbus «790 AA Den Burg, telefoon 02220-62600 Telefax 02220-14111. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 02220-62620. icMjning dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /48,50 per halfjaar, II,35. Geen krant gehad? Bel 02220-62600. Buiten kantooruren bel jezorger Redactie buiten werktijd Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Borg, telefoon 02220-14687 DINSDAG 2 NOVEMBER 1993 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 48.50 per half jaar; Los f1,35 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr 46 99.17.636 Rabobank nr 36.25.01 742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 aard van der Kooi Czn. VDI werd gisteravond têdigd als nieuw raadslid. i volgt daarmee Erna Eel- in op, die voortaan aan andere kant van de col- ptafel is te vinden, na it vertrek van Barendregt «ar Nieuwveen. Van der «0/ gaat een drukke tijd je/noef. Niet alleen on tgaat hij zijn vuurdoop lens de begrotingsbehan- fng, hij zal als eenmans- idie ook worden macht bij alle raadscom- ssie vergaderingen IFoto Gerard Timmerman) „Het college van b en w wil geen andere regionale indeling." Met deze zin veegde burgemeester Van Rap- pard gisteravond de ideeën van Ge- lein Jansen van tafel. „We willen dit volgende week aan de provincie la ten weten om alle twijfel weg te ne men." Hoewel enkele raadsleden, onder wie uiteraard ook Jansen zelf, het voor barig vonden van de burgemeester om de pas oplaaiende discussie nu al in de kiem te smoren, liet Van Rap- pard zich niet ompraten. „Het college wil duidelijkheid over ons standpunt naar de provincie toe. Er zijn al vra gen van die kant of men zich nog wel moet inspannen voor Texel. De discussie over het onderwerp kan volgende week in de verdere begro tingsbehandeling plaatsvinden." Hij wees erop dat er al een Waddenover- leg bestaat, dus dat vorming van een apart gewest met alle eilanden eigen lijk niet nodig is. Politie De grootscheepse reorganisatie bij de politie heeft drie doelen: het samen voegen van gemeente- en rijkspolitie, méér agenten op straat en een bete re verdeling van de mankracht over de gebieden waar de problemen het grootst zijn. Omdat Den Helder te maken heeft met een chronische on derbezetting en Texel met deze ge meente één politie-basiseenheid vormt, viel het niet mee om de Texel se politie-groep op de huidige sterkte te houden. Dat is echter gelukt en volgens de burgemeester is uitbrei ding voorlopig niet te verwachten. Ook de detachering van agenten in de zomermaanden noemde hij een „blijvend gevecht", daar er meer kustgemeenten zijn die om tijdelijke versterking schreeuwen in die periode. Stoepzitters Ten aanzien van het lik-op-stuk-beleid wordt voor volgend jaar een gelijke regeling afgesproken voor alle wad deneilanden en kustgemeenten. De 1-2-3 regeling heeft volgens Van Rappard duidelijk haar nut bewezen en wordt dus gehandhaafd. „We moeten de overtreders straffen." Hij verklaarde dat tegen de „stoepzit- Burgemeester en wethouders hebben gisteravond gereageerd op de algemene beschouwingen van de politieke partijen die zijn vertegenwoordigd in de raad. De reacties staan elders in deze krant. Volgende week wordt de begro tingsbehandeling voortgezet met de reacties van de raadsfracties en het weerwoord daarop van het college. ters" die op de trappen van het raad huis rondhangen niets is te doen zolang zij geen strafbare feiten ple gen. „Het is openbaar terrein." Ter geruststelling van PvdA-er Hans Roeper verzekerde wethou der Krijnen dat wét er ook ge beurt, de ouwe sunderklaasviering op het eiland op traditionele wijze wordt ge handhaafd. „Een eventuele sa menvoeging met een andere regio mag er niet toe leiden dat Texel haar eigen identiteit ver liest." Het rijk neigt al meer naar samen voeging van kleine scholen. Wethou der Tine Krijnen vertelde gisteravond dat de inspecteur voor het basison derwijs is gepolst over een mogelijke samenvoeging van de Strijbosschool in Midden Eierland en het Durper honk in De Cocksdorp. „Hij stond daar niet afkerig tegenover." De wet houder wil de problemen rond het leerlingenvervoer naar de Strijbos school echter los zien van deze dis cussie. Zwembad Molenkoog moet behouden blijven en kwalitatief zo goed moge lijk aangepast. Daar zijn alle partijen het over eens. De wethouder voegde toe dat in de raadscommissie voor welzijnsbeleid van december een schetsplan en een exploitatiebegro ting voor de aanpak van het bad wordt behandeld. Ten aanzien van een podiumvoorzie ning in Den Burg bestaat de hoop Lees verder pagina 5 Het is de burgemeester en zijn wethouders een doorn in het oog dat post van bewoners aan de gemeente zo lang onbeantwoord blijft of soms zelfs helemaal met wordt beantwoord. „We gaan daar meteen wat aan doen", al dus Van Rappard. Briefschrijvers krijgen voortaan een ontvangst bevestiging en een verwijzing tot wie zij zich kunnen wenden voor meer informatie over het onder werp waarover ze schrijven. „Daarnaast willen we een soort klachtenmeldpunt instellen, zodat meteen kan worden opgetreden als een reactie weer zo lang uit blijft", aldus de burgemeester." «ns zijn installatie als burgemeester van de Zuidhollandse ge- nte Nieuwveen heeft Klaas Barendregt een tipje van de slui- pgelicht over hoe hij zijn nieuwe ambt wil bekleden. „Van houder naar burgemeester, een drastische functieverande- Toch hoeft dat niet te betekenen dat ik méér afstand zal en van de politiek", aldus sprak Barendregt gistermiddag, voorzitter van de gemeenteraad en het college van b en w It de burgemeester een politieke stem. Wél moet hij boven artijen staan." Iciële ambtsaanvaarding in huis 't Trefpunt in Zevenhoven bijgewoond door een omvang- iexelse delegatie. Om precies minuten over twee mocht Ba- «gt zich definitief burgemeester n, toen loco-burgemeester G. «an hem de ambtsketen om- E«n reeks van toespraken volg- aarna de genodigden om half et nieuwe burgemeesterspaar a feliciteren. Gisteravond volg eerste kennismaking met de lij. meester Barendregt en echtge- ^uline kregen een hartelijk ont- De Nieuwveners toonden zich ik blij dat ze na een maanden- onderbreking eindelijk weer een meester in hun midden hebben, 'raadsfracties (CDA, de plaat- partij GBS, VVD en Progressie- enadrukten hun unanieme voor de Texelse kandidaat, heit gaf daarbij de doorslag bo- tlitieke richting", zo lieten ze Loftrompet ïelse zijde werd door twee *n het woord gevoerd. Burge er Van Rappard, die na afloop spoorslags verdween om op tijd bij de Texelse begrotingsvergadering te kunnen zijn, feliciteerde Nieuwveen met de keuze voor Barendregt. „Voor Texel is het jammer dat hij gaat. Ik verwacht dat u hier in Nieuwveen sa men een bijzondere tijd tegemoet gaat." De andere eilandelijke spreker was landbouw-voorman Rinus Kuiper. In dichtvorm stak hij de loftrompet over Barendregts kwaliteiten en in het bij zonder diens affiniteit met het platte land. Het gedicht sloeg merkbaar aan bij de aanwezigen. Nieuw gemeentehuis In het intergemeentelijk overlegor gaan Rijnstreek gaat de 45-jarige Ba rendregt de portefeuille economische en agrarische zaken behartigen. Dat was al besloten voordat bekend was dat hij burgemeester van Nieuwveen zou worden. Burgemeester Paats van Alphen a d. Rijn, die namens Rijnstreek sprak, had het over „een vooruitziende blik", een verwijzing naar de bedrijfseconomische doctorandus-titel en landbouw- achtergrond van Barendregt. Gemeentesecretaris J. Hospes heette Barendregt namens het personeel welkom en zijn voorganger als burge- KS wnodigden in zaal t Trefpunt bgvondt zich een flink aantal Texelaars meester, J. Huigsloot, greep de kans om enkele stokpaardjes te berijden. Hij hoopt dat Barendregt twee wen sen weet te realiseren: bungalows rondom het zwembad en de bouw van een nieuw gemeentehuis. Mo menteel is een deel van het ambtelijk apparaat ondergebracht in Nieuw veen, de overige ambtenaren doen hun werk in het naburige Zevenho ven. Beide gemeentehuizen zijn te klein en niet geschikt voor uitbrei ding, zodat nieuwbouw het enige al ternatief lijkt. Niettemin hield Barendregt in zijn beantwoording een slag om de arm. Dichtbij de burger Barendregt pleitte tijdens zijn „mai den speech" voor een sterke ge meentelijke overheid. Het had hem verbaasd dat de Zuidhollandse ge meente nauwelijks betrokken was bij de voorbereiding van een belangrijke beleidsnota, opgesteld door rijk en provincie. „Is er met deze aanpak wel voldoende draagkracht voor dit be leid, zo vraag ik me af", liet Baren dregt zich meteen van een kritische kant kennen. „Alles wat lokaal kan, moet lokaal", stelde hij. In zijn visie moet het ge meentebestuur zo dicht mogelijk bij de burger staan. Het ontstaan van een vierde bestuurslaag (het gewest) vindt hij daarom een riskante ontwik keling. Ook kondigde Barendregt al vast aan extra aandacht te zullen schenken aan de problemen in de plaatselijke land- en tuinbouw. Groene Hart Voorts trok Barendregt enkele malen een vergelijking tussen zijn oude en nieuwe gemeente. „Texel is, evenals Nieuwveen, een echte plattelandsge meente. Beide gebieden kenmerken zich door de openheid van het lande lijke gebied, het relatief forse aandeel van de landbouw in de plaatselijke economie en de ruimschoots aanwe zige natuur. Daarnaast leggen hogere overheden via beleidsnota's veel be langstelling aan de dag voor beide gebieden. Texel wegens de ligging in het Waddenzeegebied en Nieuwveen wegens zijn ligging in het Groene Hart van Nederland." Volgens Barendregt houden de over eenkomsten daarmee zo ongeveer op. „Texel is als geografisch afgesloten gebied veel meer aangewezen op de eigen economische mogelijkheden, terwijl Nieuwveen in open verbinding staat met de Randstad." Burgemeester Barendregt Zojuist heeft hij de Pulleman. De gemeente Nieuwveen gaat overi gens vanaf 1 januari a.s. de naam Liemeer dragen. Ook de kernen Ze venhoven, het Noordse Dorp, Zuidein de. Vrouwenakker en De Amstel behoren tot deze gemeente. De ambtsketen die Barendregt kreeg om- ambtsketen en voorzittershamer overhandigd gekregen van de Nieuwveense loco-burgemeester G (Foto's De Wine Week bieden I gehangen, liep al op deze ontwikke- Stationsstraat in Zevenhoven, waar ling vooruit. Hij is daarmee nu reeds het de ambtswoning van de vorige de eerste burgemeester van Liemeer. burgemeester heeft overgenomen. Barendregt molk vorige week voor de laatste keer de koeien. Vrijdag ver huisde het gezin Barendregt naar de I.M. ADVERTENTIE door Klaas Bonne De Tesselaar weet van oudsher al Met de natuur te leven Maar wordt net als de Indiaan Uit zijn gebied verdreven Want Gabor die zo af en toe Aan ons aller welzi/n knutselt Heeft, als hij zijn zin doordrijft Ons straks de Hors ontfutseld Geen sterveling meer op de plaat Dat is misschien het streven Opdat de kokmeeuw en het sterntje Daar rustig kunnen leven Geen vreemdeling zal de zand woestijn Dan ongestraft betreden De jutter zwoegend door het zand Behoort tot het verleden En Gabor houdt op een kameel De vlakte in de smiezen Maar zal het kerkie van Den Hoorn Nooit uit het oog verliezen Want hij weet als geen ander dat Er winden kunnen waaien Die zelfs de taaiste Arabier De nek om kunnen draaien Maar als hij 't spoor toch bijster raakt Zal hij de hemel danken Als hij een Stienepikkertegenkomt Met een strandfiets vol met planken. Een vermoedelijk defecte terugslag klep in het riool van de Kikkertstraat in De Cocksdorp heeft er voor ge zorgd dat een sloot achter de huizen aan die straat is vervuild. Nog deze week wordt de klep geïnspecteerd. Vorig jaar bleek dat bij heftige regen val rioolwater omhoog kwam in een bungalow aan de Kikkertstraat. Om dat probleem te verhelpen liet de ge meente een terugslagklep monteren, zodat het regenwater van de bunga low in de sloot zou komen. Eén van de omwonenden constateer de al enige tijd geleden dat de sloot, die voorheen veel kikkerdril en bijzon dere bloemen bevatte, opvallend dood en grijs was. Toen dat vorige week nog erger was, besloot hij de ge meente te bellen. Vrijdag werd de sloot aan een nader onderzoek on derworpen. Warner Schreurs van gemeentewer ken: „Inderdaad is de sloot vervuild met rioolwater. In welke mate is niet te zeggen, maar het is vrijwel zeker dat die klep stuk is. Daar wordt me teen wat aan gedaan." 1/rtta jkurf Jr\rl< ia btf ifiirt Weverstraat 1, Den Burg I.M. ADVERTENTIE In verband met de aanleg van een voetpad en herbestratingswerkzaam heden is de Lijnbaan in Den Burg voor drie weken afgesloten voor au toverkeer. Fietsers en voetgangers kunnen er, zij het met enige moeite, wel langs. per stuk 500 gram van 3,49 voor 2,49 Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pagina 6

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1