Raadsleden met taak in gewest broodnodig et wollige is eraf" )W verandert naam in Izijnsstichting „Financiën? Daarvoor moet u Terpstra hebben" Terpstra hekelt kritiek op samenwerking Slagvaardig debuut wethouder Eelman (VVD) imenvoeging holen Haalbaarheidsonderzoek Fietspad paal 9 Openstelling raadhuis Oosterend dwingt koploper op knieën TEXELSE^- C0URANT Oude Bedford trekt aandacht collecte (jezersbedrog? Havengelden Oudeschild staan ter discussie een onderwijsnota VERVOLG VAN PAGINA 1 ,,lk moet bekennen dat Ik mijn wenkbrauwen heb gefronst bij uw verzoek." Burgemeester Van Rappard peinst er niet over om, op verzoek van Texels Belang voorman Gerbrand Poster, het besluit tot een haalbaarheidson derzoek voor een bedrijfsverza melgebouw in de Pencentrale aan te vechten. „Dat kan alleen als het in strijd is met de wet of het algemeen belang. Volgens mij is het alleen in strijd met uw belang." Poster repliceerde dat het niet in het belang is van Texel, waarop hij van zijn raad- scollega Peter Bakker (Groen Links! om zijn oren kreeg: „Over onnozelheid gesproken." Van Rappard onderstreepte zijn wei gering met de mededeling dat het om een democratisch besluit ging- De gemeente heeft met Staats bosbeheer (SBB) de knelpunten in het tracé voor het fietspad langs de Witteweg besproken. „De oplossing wordt uitgewerkt", liet wethouder Eelman gister avond weten. De benodigde sub sidie is inmiddels bij de provincie aangevraagd. De beslissing voor aanleg ligt nu in handen van de regioleiding van SBB, zo liet Eel man weten. „Het voortdurend katten op het ge west is niet goed voor de Texelse belangen in dit samenwerkingsver band. Het zou beter zijn als er raadsleden opstaan die willen helpen bij het besturen hiervan." Duidelijke taal van wethouder Terpstra (finan ciën, milieu en grondzaken) die in zijn reactie op de algemene be schouwingen geen duimbreed toegaf aan de raadsleden en het beleid van het college te vuur en te zwaard verdedigde. Met name de kritiek van Texels Be lang op het aankoopbeleid van de ge meente, waarbij bepaalde bedrijven de voorkeur zouden genieten, viel met in goede aarde. „Jaarlijks overleg tussen gemeente en bedrijven lijkt overbodig en leidt tot een onwerkba re situatie." Posters' voorstel werken uitsluitend aan Texelse bedrijven te gunnen, vond de wethouder geen goed idee. „Het komt de concurren tieverhoudingen niet ten goede." Burgers die stukjes openbaar groen willen overnemen van de gemeente, beloofde Terpstra waar mogelijk te stimuleren. Reinigingsrechten Over bezwaren vanuit de raad tegen verhoging van de reinigingsrechten, wilde hij alleen praten als die met ge- kampeerplaatsen te rekenen. „Gelet op de discussie ronde het aantal slaapplaatsen (1000) en op de lande lijke ontwikkelingen is er geen reden tot aanpassing." Om het totale aantal kampeerplaatsen op het eiland te be houden, is dit vastgesteld op 14.000, dertig procent van het totaal Eelman is verder vóór bevriezing van het to tale aantal slaapplaatsen op 45.000. Met de reserve van 2.000 kunnen knelpunten bij bedrijven worden op gelost. Hors Het college wijst toepassing van de Natuurbeschermingswetop de Hors af. „De gemeentelijke recreatieveror dening op de zandvlakte toepassen is een goed alternatief om dwergsterns ongestoord te laten broeden", zo liet de wethouder weten. „Er is nu geen behoefte in plaats hiervan de status Nationaal Park toe te kennen. Om in zage te hebben in de juridische ge volgen om deze toe te passen op de duinen, heeft het college hiervoor om nadere informatie gevraagd. De aan leg van een golfbaan achten b en w nog steeds bespreekbaar. „Mits het een particulier initiatief is." Openstelling van het raadhuis op vrijdagavond heeft teveel perso nele en financiële consequenties. Burgemeester Van Rappard wees erop dat het bovendien overbodig is. „Als iemand om wat voor re den dan ook echt niet op de nor male openingstijden bij ons langs kan komen, kan daar altijd een mouw aan worden gepast." cent van onze totale werkzaamhe den. En niet geschoten is altijd mis." De nieuwe welzijnsstichting heeft één logo waarin de drie takken (ad ministratie, beheer van d'ouwe Ulo en de te ontplooien activiteiten) sym bolisch worden uitgebeeld. Oosterend heeft zondag een verras sende 1-0 overwinning behaald op koploper Watervogels. Het team uit Den Helder kwam niet verder dan een schot op de paal. Voor SVO scoorde Ger Vlaming. Bij aanvang werd een minuut stilte in acht genomen wegens het overlijden van oud-eerste elftalspeler Gerard Le- gierse. SVO ging goed van start. Met sterk spel op het middenveld dwong Oosterend de koploper met de rug tegen de muur. Kansen waren er wel, maar het verzilveren liet op zich wachten. Na een half uur trok Water vogels het initiatief naar zich toe, maar strandde op het geblokte ach terveld van de thuisploeg. De sterk spelende SVO-defensie met invaller Piet Graaf gaf een kans weg, maar Watervogels benutte die niet. Na rust bouwde Watervogels aan een offensief dat strandde op de paal. SVO-speler Robin Speets werd steeds gevaarlijker en eiste samen met de opkomende Graaf de aan dacht van de tegenpartij. Twintig mi nuten voor tijd legde Ger Vlaming met een dribbel de vijandelijke defen sie in de luren en zette zijn ploeg met een droge schuiver op voor sprong. Watervogels reageerde met een tegenoffensief. Het spel werd DINSDAG 2 NOVEMBER 1993 Maden naam? Ach, we kon- *n betere vinden om de la- dekken." Bart Heijnen is ur van de Welzijnsstichting, ia Stichting Ondersteuning swerk. De naamswijziging «paard met een nieuwe i«ar geleden werd de toenmali- kijnsstichting opgeheven. De wam ervoor in de plaats. Heij- iet idee was om alle secties Ier de welzijnsstichting vielen 'dige stichtingen te laten wor st de SOW als ondersteunend voor de administratie. Dat afwachtende, passieve De SOW bestond bij de "«n de secties en moest af- wat voor plannen die stich- ■ouden ontwikkelen." kwam in de praktijk niet S'ond. De verschillende sec- 4d en jongerenwerk, en ontwikkelingswerk, Mtuur, hobby en amateuristi- "stbeoefening, dorp- en swerk, beheerscommissie '»we Ulo en de Muziek- en dol) hadden allemaal eigen 1 die moesten worden ge- kor vrijwilligers. Maar zoveel «rs waren niet te vinden voor kes. Daarnaast deed zich een tobleem voor. Als de SOW de administratie voor andere instellin gen doet is dat dienstverlening aan derde, waarvoor BTW moet worden betaald. „De enige sectie die als zelfstandige stichting goed van de grond kwam is de muziekschool. Die draait nog steeds zo en dat gaat pri ma", aldus Heijnen. Softe jaren Door centralisatie zijn alle secties weer ondergebracht bij de SOW. De naamswijziging is een begin van een nieuwe koers. Heijnen: „Als reactie op de softe jaren zeventig is de wel- zijnswereld ineens extreem zakelijk geworden. Het wollige is eraf, ook bij ons." De welzijnsstichting wil in de toekomst via productbegrotingen subsidie aanvragen bij de gemeente. „We werken nu nog met een raam- subsidie, maar we willen naar een actievere rol. We moeten onze pro ducten, alles wat we kunnen aanbie den, promoten en verkopen. Dat loopt van verhuur van ruimte in d'Ouwe Ulo tot het aanbieden van cursussen." Projecten Het bestuur van de welzijnsstichting bestaat uit zeven vrijwilligers met Klaas Veenbaas als voorzitter. Alle vroegere secties zijn vertegenwoor digd. Verder zijn er elf medewerkers in vaste dienst. Zowel de medewer kers als de bestuursleden dragen ideeën aan voor de te varen koers. Heijnen: „We willen projectmatiger werken. De Afrikadag die deze zomer is gehouden is er een voorbeeld van. We willen aan de hand van thema's optredens, filmvoorstellingen en cur sussen verzorgen. Daarnaast willen we meer de markt op, zodat men ons ook beter weet te vinden. We De Texelse brandweer laat geen mid del onbenut om de aandacht te vesti gen op de collecte voor de Nederlandse Brandwondenstichting. Behalve met het moderne wagenpark rukt het korps ditmaal ook uit met de oude Bedford, een brandweerwagen die uit liefhebberil door de Texelse spuitgasten zelf is opgeknapt. Met dit pronkstuk hopen de brandweerlie- hebben bijvoorbeeld veel kennis in huis over subsidieaanvragen of het indienen van bezwaarschriften. Daar kunnen verenigingen gebruik van ma ken. Maar ook bestaande activiteiten blijven, zoals scholierenopvang en be paalde cursussen." Heijnen is opti mistisch over de animo voor de projecten. „Aanbod schept vraag. Die projecten bedragen maar twintig pro den de recordopbrengst van verleden jaar (ca. f7.000,-) te overtreffen. Gis teravond ging de helft van de ruim veertig manschappen langs de deur in Den Burg. De andere helft volgde de eerste herhalingsles „levensred dende handelingen", een korte EHBO- cursus specifiek gericht op de brand weer. Vanavond is het complete korps op pad in De Koog, De Cocks- dorp, De Waal, Den Hoorn en 't Horntje. Morgenavond zijn Oosterend, Oost en Oudeschild aan de beurt. (Foto Frans HopmanI blksverlakkerij. Dat is de uit- poak die Jan van Asselt deed gar aanleiding van personeel- jitbreiding op de gemeentelijke elzijnsafdeling. Hij kreeg de ind van voren van wethouder njnen. „Het rijk heeft ons taken de maag gesplitst en geld eegestuurd om het werk te la- ji uitvoeren. Vandaar dat we, jnder extra lasten, de werkdruk het bureau onderwijs van de deling konden oplossen. Verlak- jij zeg u? U bent via de lijst m Texels Belang in de raad ge- men en hebt zich meteen rarna afgescheiden om als on- hankelijk raadslid verder te an Dat noem ik kiezersbe- ogi" De overname van de haven in Oudeschild van het rijk ligt de gemeente zwaar op de maag. Wethouder Terpstra sluit niet uit dat voor dekking van kosten voor het uitbaggeren inning van ha vengelden ter discussie komt te staan. Om in de onderhandelin gen met de overheid over overna me van de haven sterk te staan, werken verschillende noordkop- gemeenten al geruime tijd sa men. Terpstra: „Er gebeurt nu niet veel, omdat het rijk traag reageert. Maar verbetering van de havenmond is voor ons een keiharde voorwaarde." schikte alternatieven kwamen om de kosten de dekken. Met een schuin oogje naar zijn kers verse collegebuurvrouw Erna Eelman (VVD) hekelde hij de kritiek van haar partij op de verhoging van de toe ristenbelasting om de reinigingsrech ten voor particulieren betaalbaar te houden. De gedachte om de kosten voor afdekking van de stortplaats aan het Molwerk te schrappen, sloot Terpstra niet bij voorbaat uit. „Dit voorstel is tevoren nooit aangekaart en de kostendekking is al jaren een verantwoorde praktijk waaraan u drif tig heeft meegewerkt. Maar de ver vuiler moet nu wel betalen." De wethouder wilde het gat niet dichten uit de algemene reserve. „Dat heeft niets te maken met het kiezen van de weg van de minste weerstand, maar we moeten niet nodeloos met belastingverhogingen aankomen." Extra tarief In dat verband beloofde de wethou der na te denken over een tussenlig gend tarief voor tweepersoonshuishoudens, waaron der veel ouderen. Dit plan zal op z'n vroegst halverwege 1994 kunnen worden uitgewerkt en afhankelijk zijn van ervaringen in andere gemeenten. „Er komen in ieder geval geen tus sentijdse tariefsverhogingen." Terpstra zei na te denken over moge lijkheden de hoeveelheid afval terug te brengen. Initiatieven hiertoe, bij voorbeeld een luiercentrale, beloofde hij (finaciële) steun. In een alternatief systeem bij het vuilophalen, bijvoor beeld weging, zag hij geen heil. Hij had kritiek op bezwaren tegen verhoging van de kostenvoor de af gifte van bouw- en hinderwegvergun- ningen. „Hoe meer uren er op het gemeentehuis voor moeten worden gemaakt, des te hoger de kosten. Gewest Kritiek op het gewest, die activiteiten zou starten zonder goedkeuring van de deelnemende gemeenten, vindt Terpstra niet gerechtvaardigd. Hij stuitte op weerstand van Gelein Jan sen (onafhankelijk) en Gerbrand Poster (Texels Belang), die waar schuwden voor een dwingende macht van het gewest en verwach ten sancties van de provincie, als ge meenten niet willen meewerken. Terpstra: „Er worden democratische besluiten genomen. Alleen taken die van bovenaf aan de gewestgemeen ten worden opgelegd moeten ver plicht worden uitgevoerd. Over de rest mogen we zelf beslissen. Maar van zaken waaraan we niet meewer ken, hebben we ook geen profijt." harder, maar de arbiter hield de wed strijd goed in de hand. De Watevogels-achterhoede had de han den vol aan invaller Piet Koning, waardoor SVO onder de druk van daan kwam. Vijf minuten voor tijd bracht Koning Robin Speets met een steekpasje in stelling. Met een lob verschalkte hij de doelman. De bal caramboleerde echter op de paal. Dankzij de overwinning blijft Ooster end goed meedraaien in de competi tie. Het college ven b en w reageerde gisteravond op de algemene beschouwingen van de raadsfracties. V.l.n.r Wathouder Terpstra. Eelman. Burge meester Van Rappard. gemeentesecretaris Zoon en wethouder Krijnen. Gsrard Tmmtrmsnl brengen door de verenigingen, dit voorstel van de VVD en Jansen afgewezen. Over het in van één veld wilde de wet- inog geen uitspraken doen, de zaak nog in behandeling is. ze positief over de aanleg van Boulebanen in de buitendor- één of meerdere Texelse onderne- de te koop staande Lindeboom lemen en voor toneeluitvoerin- beschikbaar stellen. „We hebben ier geval van de curator de toe- mg dat de zaal tot 31 december worden gebruikt voor uitvoerin- aldus Tine Krijnen. Sportvelden at privatisering van onderhoud ie sportvelden financieel niet is beloofde gemeentelijke onder snota is niet uitgebracht. De IA betreurt dit, maar wethou- Krijnen troostte de partij met mededeling dat als het rap- l wél was verschenen, het in- Kfels alweer verouderd zou door de vele wijzigingen op terrein. Gelein Jansen uitte ergernis over het niet ver- ijnen van meerdere beloofde s's. pen. Oosterend en Den Burg hebben al zo'n voorziening. „Het is planolo gisch redelijk eenvoudig te realise ren." Het is nog niet bekend hoeveel geld het rijk aan de gemeente geeft voor kinderopvang. Tine Krijnen: „Maar wij vinden deze activiteit zó belangrijk dat we het zeker blijven subsidiëren." Verslaving De werkgroep verslaving van de ge meente komt binnenkort weer bijeen. De plannen van OSG de Hoge Berg voor een gericht anti- verslavingsbeleid, zullen door de werkgroep worden opgepakt. Dit tot tevredenheid van de raadsleden. Wethouder Krijnen antwoordde naar een vermeende vraag van Gelein Jan sen dat het jeugdwerk geen toezicht kan en hoeft te houden op de leeftijd van cafébezoekers, want daar is de eigenaar van het etablissement voor verantwoordelijk. Hierop verzuchtte Jansen dat de wethouder niet kan le zen. „Dat was mijn vréég helemaal niet." Krijnen beloofde de passage nog eens door te nemen. „Dan ko men we er volgende week wel op te rug." Het idee voor een Thijsse- herdenkingsjaar sprak de bewinds vrouwe wel aan. „Maar ik weet niet of afdeling welzijn het kan oppakken. Misschien is het iets voor de Stich ting Ondersteuning Welzijnswerk of EcoMare?" De gemeente start geen artikel 19-procedures als daarvoor geen dringende noodzaak is. Waar de woonkwaliteit of het bedrijfsbelang in het geding is. werkt het college indien mogelijk wel mee. Dat maakte Erna Eelman-van der Kooi gister avond bekend tijdens de begrotings vergadering waarin ze debuteerde als wethouder ruimtelijke ordening en huisvesting. Dat de kersverse bestuurder de klap pen van de zweep kent, bewees haar reactie op de vraag van Peter Bakker (Groen Links) die informeerde naar de financiering van het Regionaal Ver- keers en Vervoersplan. „Daarvoor moet u wethouder Terpstra hebben." Kritiek op het rendement van de ver voersregio beantwoordde ze met een waslijst van knelpunten die de aan dacht hebben. „Stagnatie van het verkeer in Den Helder, een parkeer terrein, de dubbele spoorverbinding in Den Helder, de aansluiting van het openbaar vervoer op de veerboot en de N9." De wethouder voelt niets voor finan ciële steun aan de Telekom taxi. „NZH heeft de afgelopen jaren ook initiatieven ontplooid. Ook déar heb ben we geen geld in gestoken. Dat Teso wel bijdroeg aan de boottaxi komt omdat ze kennelijk nog wat goed hebben te maken. Het Wadden biljet was een gemiste kans." Het idee voor een snelbus naar de veerboot tijdens de ochtendspits, dat door de PvdA werd gelanceerd, be loofde ze met NZH te bespreken. Harmonisatie De gevolgen van de harmonisatie van de veertarieven voor de eilanders staan niet in verhouding tot het stre ven naar een gelijke rechtssituatie. Dat opperde de wethouder die hoop te de staatsecretaris van Economi sche Zaken hiervan te kunnen overtuigen. Het is de bedoeling dat EZ nog dit jaar een besluit neemt. Mocht deze voor Texel negatief uit vallen, dat zal het Overlegorgaan Wadden de problemen in Europees verband aankaarten. Het college wil provinciebestuurders naar Texel halen om hun bezwaren kenbaar te maken tegen de natuu rontwikkeling aan de binnendumrand bij Den Hoorn. Kampeerboeren hoe ven wat betreft wethouder Eelman niet op uitbreiding van het aantal

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5