Ipnieuw onderzoek naar amenwerking zorgcentra School dolfijnen hield vissersduo gezelschap Geknipg^Q1 ugd en beginners triathlonafdeling derende cross om I èm Goënga bokaal Jaarvergadering Tetak Eilandcompetitie basketball Moerbeek mode bestaat 85 jaar TEXELSE^ COURANT' Brand graafmachine door verwarming Tennistoernooien De cabine van de graafmachine stond vol rook. maar het vuur was snel gedoofd met hulp van gemeente gaat opnieuw kijken of «n de gezondheidszorg op het id samenwerking mogelijk is. Uit eerdere studie bleek dat een ge- Jheidscentrum niet haalbaar is, ir dat de hulpverleners toch nau- willen samenwerken. Het colle- ïekt f11.375,- uit voor het trzoek. gezondheidscentrum stuitte bij aide hulpverleners op bezwaren, Endien bleek het financieel geen ibare kaart. Ontwikkelingen bij de arden- en verzorgingstehuizen en •rzoek door het Geminiziekenhuis verplaatsing van een deel twee- verzorging (ziekenhuis voorzie- en) naar het eiland en de wens hulpverleners op het eiland tot vorm van samenwerking te ko zijn voor het college aanleiding ïen vervolg onderzoek. Om de fn te dekken heeft de gemeente ovincie om een bijdrage ver- onderzoek wordt uitgevoerd door gezondheidszorg, in samenwer- met de Texelse stichting Perso neelsbeleid Gezondheidszorg (SPG), die dit soort onderzoeken wel vaker uitvoert. Naast de samenwerking van de ver schillende soorten gezondheidszorg, waaronder ook thuiszorg en bejaar denzorg, wordt ook de haalbaarheid van een polikliniek onderzocht. Mo gelijk hoeven dan minder patiënten naar het Gemini te worden doorver wezen. In welke constructie de sa menwerking, waarbij nagenoeg alle medische takken zijn betrokken, uit mondt is nog niet duidelijk. Jan Vis ser van PRC: „Misschien deels in één gebouw of samenwerking tussen de disciplines om een geïntegreerd aan bod van de gezondheidszorg te krij gen." Jan Vonk van de SPG denkt dat de kwaliteit van de Texelse gezondheids zorg kan verbeteren door samenwer king. „Niet dat het zo slecht is, integendeel. Maar ik denk dat in de gezondheidszorg nog veel méér mo gelijk is door een betere inzetbaar heid van mensen en middelen. In een tijd waarinmeer Texelaars een beroep doen op gezondheidszorg en de me dische uitgaven onder druk staan, triathlonafdeling Texel, opgeno- in de Wielervereniging Texel, wil voldoende belangstelling een jdafdeling en een beginnersgroep ten. De triathlonsport neemt op nog steeds in populariteit toe. ie triathlonafdeling zijn verzoeken engekomen om ook trainingsfa- liten aan te bieden voor de Daarnaast willen enkele vol- senen graag deze sport beoefe- maar ze zien er tegenop om traithleten mee te trainen die al aantal jaren bezig zijn. Deze sen kunnen beginnen in een «n door het natte weer ge- ngen uitstel waren de baan- tandigheden bij de MAB-club Sag ideaal. Negen teams schre- lich in voor de onderdelen trio en kortebaan cross. Helaas de kleinste klasse niet inpas- in al dit geweld, zodat uiteinde- fiht teams van elk drie ^crossers tegen elkaar in het perk traden, met als inzet de Goënga bokaal. bannende estafettecross van 'liefst 45 minuten bracht de 5 van Willem Goënga, Egbert der Werf en Marco Witte naar de ta. De hierop volgende korte Wedstrijd had een zinderend ver als was het de stadioncross in Nam. De ploeg van Willem foa wist zich op de eerste plaats todhaven. Het team van Marco steeg naar een tweede plaats, 'dankzij het sterke rijden van totreder" Jan Grisnigt. Het team "°nald Zijm rukte op naar de -plaats, terwijl het team van Eg- van de Werf veel punten ver te Ook het team van Nico 5r wist zich op te werken, mede l^t sterke rijden van Maarten fenbosch. Ns werd de geslaagde cross- testelijk besloten met een door Goënga aangeboden kan je dan de huidige zorg blijven bieden." De doelstelling van zijn stichting, die overigens zakelijk opereert, is verbe tering van de kwaliteit van de ge- zondszorg in Nederland. „We kijken naar het personeel dat binnen de or ganisaties werkt en adviseren op welk manier men geschikte mensen kan werven en behouden. Want het ziekteverzuim binnen organisaties in het land varieert van zes tot 22 pro cent. Werkomstandigheden blijken een voorname oorzaak, met name het klimaat. Negatieve bacteriën kun nen tot klachten leiden, of rook in gebouwen." aparte groep met een eigen trai ningsprogramma. De triathlonsport begint bij de jeugd steeds populairder te worden. De jeugdtriathlon die begin september werd georganiseerd is hier zeker het bewijs van. De kinderen die meede den hebben veel plezier beleefd aan het evenement. Niet zo verwonderlijk, want kinderen zijn van nature bezig met zwemmen, fietsen en lopen, on derdelen die ze terug vinden in de tri athlonsport. Deze veelzijdigheid maakt de triathlonsport geschikt voor jeugdige atleten. Bij de afdeling tri athlonsport zijn voor de jeugd fietsen beschikbaar, die voor een periode van een jaar kunnen worden gehuurd zodat de aanschaf van een dure ra cefiets niet direct noodzakelijk is. Bij de trainingen zal de nadruk wor den gelegd op het aanleren van de juiste zwem-, fiets- en looptechnieken en zal door deskundige trainers wor den gewaakt dat de kinderen zich niet overbelasten. De opzet is om de kinderen plezier te laten beleven aan de triathlonsport. Kinderen die meer wil weten over de triathlonsport kunnen vrijdag 5 no vember samen met hun ouders naar d' Ouwe Ulo komen waar om 19.30 uur een informatie-avond begint met als thema „Jeugd en triathlon". Be langstellenden voor de beginners- groep (volwassenen) kunnen dezelfde avond vanaf 20.30 uur terecht voor informatie over trainingstijden en trai- ningsfaciliteiten. Tafeltennisvereniging Tetak houdt donderdag in zaal De Ferrever de al gemene ledenvergadering, aanvang 19.45 uur. Belangrijkste punt op de agenda is de bestuursverkiezing Voorzitter-penningmeester Martin Janssen is aftredend, maar stelt zich herkiesbaar. Programma vrijdag 5 november: 20.00 u. Niksteam-Time Out (j) 20.30 u. De Valk-Mantje Sport (j) 21.00 u. Zebra Sp.-wear-Sportshop Texel (scheidsrechter: Veenbaas) 21.30 u. USA Sp. fashion-Veenbaas Bouw (scheidsrechter; Zebra) Bieef tot diep1 de dëïde set. Het werk van^ Texel, waar Goedkoop de ploeg richtte op korte combi naties met Saskia van Hlntum als spelverdeelster, had zijn nut gehad. „Wij waren stuk voor stuk in vorm en als team kwam daar nog iets extra's bij", vond Boersma. „Wij waren overheersend en aanwezig. Dat goede gevoel hebben wij in de week op Texel opge- i bouwd." Verscheidene kranten (zoals hier het Algemeen Dagblad) memoreerden in de maandagse sportbijlage het suc cesvolle trainingskamp dat de Neder landse volleybaldames op Texel hielden. Het bleek een goede voorbe reiding op het WK- kwalificatietoernooi, afgelopen week in Hongarije. Dankzij drie 3-0 zeges plaatste Oranje zich voor het wereld kampioenschap, dat volgend jaar ok tober in Brazilië wordt gehouden. Wellicht doet een weekje Texel dan wéér wonderen.... „Als hij aan mijn corset begint, dan wéét ik dat hij mij bemint!" Luit Sok hield wel van een grapje. In de jaren 50 prijkte tijdens een uitver koop van corsetten bij Dames en Herenmode Moerbeek deze tekst in de etalage. Deze maand is het 85 jaar geleden dat Ide Moerbeek en Trijntje Roeper een winkel in textiel openden in de Parkstraat. Dokter Wagemaker gaf in 1908 zijn overbuurman in de Warmoesstraat, de kleermaker Ide Moerbeek de raad zijn slopend beroep op te geven. Het manufacturenzaakje én een paar commensaals (kostgangers) brachten voldoende brood op de plank voor de vijf kinderen Moerbeek. Johannes Moerbeek volgde z'n vader op en de zaak werd diverse keren verbouwd. Johannes overleefde de oorlog niet. In de jaren van wederopbouw runden Ida Moerbeek en haar echtgenoot Luit Sok de snel groeiende zaak. In de jaren 50 was het ondernemerskli maat op Texel goed en het echtpaar Sok-Moerbeek profiteerde daar volop van. „Mijn moeder kon fantastisch organiseren", vertelt Arien Hamer- Sok. „Ze was een echte pionierster, vlak na de oorlog reed ze met taxi Barends uit De Cocksdorp naar Am sterdam om kleding te kopen. Daar voor moest ze urenlang in de rij staan want er was natuurlijk bijna niets te krijgen. Later ging ze met de trein en kwam beladen met kleding terug." In hotel De Lindeboom werden jaar lijks modeshows georganiseerd en Luit Sok ging „de boer" op met kle ding. Op een zaterdagavond leverde hij bijvoorbeeld bij vijf adressen ver spreid over het eiland kostuums en japonnen „op zicht" en haalde later DINSDAG 2 NOVEMBER 1993 >7sser Erwin Nouwen IrechtsI wijst de plek aan waar hij en Rutger Oosterhuis op de Noordzee zaterdag gezelschap kregen van een school uitdolfijnen. (Foto Gerord Timmerman) jurkie,.? Vanmiddag moeten we trouwen en mijn verloofde heeft ver geten een jurk te kopen." Luit Sok stapte met de aanstaande bruid op de boot van achten en reed spoorslags naar Amsterdam. Keurig op tijd waren ze terug, zodat er net jes getrouwd kon worden. Luit Sok bedacht wervende reclame teksten. „Dit éne weet u, Moerbeek kleedt u!" en de Texelaars verzonnen er ongevraagd bij: „én Luit kleedt u uit!" Ruud Hamer bewaart goede herinne ringen aan z'n schoonouders „Toen ik pas op Texel was viel ik van de éne verbazing in de andere. Op een maandagochtend stond de winkel stampvol. Door de VVV was iemand doorverwezen naar Sok omdat hij al les wist omtrent vissen. Mijn schoon vader sprak urenlang met de man over de beste viswatertjes en de klanten moesten het maar uitzoeken. Tijdens een enerverend inkoopdagje in Amsterdam vergezelde Ruud Ha mer zijn schoonmoeder om het vak te leren. In de loop van de dag kreeg hij honger en aarzelend stelde hij voor om ergens iets te eten. „Daér hebben we geen tijd voor, neem maar een harinkje!" was het ant woord en Hamer kreeg ter plekke een lesje. „Geen tijd verknoeien aan onzin!" Specialisatie Begin jaren zeventig namen Ide en Ir ma Moerbeek en Ruud en Arien Ha mer de zaak over. Inmiddels was er een grote zaak van 600 vierkante meter. Op den duur werden lingerie en kinderkleding afgestoten. In '83 was er behoefte aan specialisatie en werden Dames en Heren-mode Moer beek gescheiden in twee aparte za ken. Ingmar Moerbeek zwaait tegenwoor dig de scepter in de Heren modezaak. Samen met Dames-mode Moerbeek is er ter gelegenheid van het 85 jarig bestaan een speciale kortingactie. „We wisten niet wat we zagen. Rond ons bootje spartelde ineens een school dolfijnen." Sportvissers Rutger Oosterhuis en Erwin Nouwen uit Den Burg kregen zaterdag mid den op de Noordzee geruime tijd ge zelschap van zes tot acht witsnuitdolfijnen. Volgens NIOZ- onderzoeker Kees Kamphuis worden de zeezoogdieren de laatste jaren steeds vaker gesignaleerd bij Texel. „We schrokken er eerst van. Ik had nog nooit zulke dieren gezien", kijkt Oosterhuis terug op de groep wits nuitdolfijnen die op zo'n twaalf mijl uit de kust bijnaeen half uur dartelde rond zijn bootje. Hij is er nog steeds van onder de indruk. „We waren naar kabeljauw aan het vissen, toen de dieren plotseling voor ons opdoken." De eerste gedachte aan een haaien soort verdween snel toen het vissers duo de dolfijnen aan de luchtopening in hun kop herkenden. „Ze hebben een witte snuit en waren circa vier meter, bijna net zo lang als mijn boot. Als ze opdoken kwam eerst de rugvin boven het water uit. Het ene moment sprongen ze voor ons uit terwijl ze ons daarna van achteren in haalden. Wat een belevenis. We wa ren er in het begin helemaal stil van en maakten ons zelfs zorgen dat ze in één van de kabeljauwhaken zou den bijten." Witsnuitdolfijnen zijn beschermde zeezoogdieren, maar vormen overi gens geen bedreigde diersoort. De dieren zijn 3,5 tot 4 meter lang en te herkennen aan hun zwart/wit gevlekte lichaam en hebben een gro te vin op hun rug. „We krijgen in het winterseizoen steeds vaker meldingen binnen van sportvissers die deze dol fijnsoort hebben gezien in de Noord zee Witsnuitdolfijnen zijn nou eenmaal dol op schepen", aldus Kamphuis, die overigens nog niet eer der van Texelaars een melding kreeg Noordzee komen bijvoorbeeld zo'n 200.000 bruinvissen voor, waarvan in het Nederlandse deel zo'n 750. De meeste zitten bij Doggersbank. Deze zijn echter veel schuwer dan wits nuitdolfijnen en worden doorgaans al vluchtend gesignaleerd. Tuimelaars (flippers) komen nauwelijks meer voor in het Nederlandse deel van de Noordzee. Tot de dertiger jaren wer den veel tuimelaars gezien in het Marsdiep, waar ze zich voedden met haring uit de Zuiderzee. Met de Af sluitdijk verdween de haring en ook de tuimelaar. Twee dolfijnen die vorig jaar bij de Zeeuwse kust werden ge signaleerd, waren zelfs een toeristi sche attractie. De huidige groei van het aantal zee zoogdieren in het zuidelijk deel van de Noordzee, wil niet zeggen dat we reldwijd sprake is van een toename. „In de noordelijke Noordzee daalt de hoeveelheid dolfijnen juist. Bij bruin vissen wijzen tellingen erop dat vanaf 1986 het aantal in onze omgeving is toegenomen. Van witsnuitdolfijnen zijn geen aantallen bekend, maar uit sluitend waarnemingen." Hun toena me houdt volgens Kamphuis gelijke tred met de grotere hoeveelheid rond- vis in de zuidelijke Noordzee, waar mee de zeegzoogdieren zich voeden. De witsnuitdolfijn leeft van haring, makreel en andere rondvissoorten. Volgens NIOZ-onderzoeker Han Linde boom komt de verplaatsing van rond- vis en de dolfijnen in onze richting door verandering van zeestroming en niet zozeer door milieu-invloeden als gevolg van menselijk handelen. „We vermoedden dat er in het Nederlands deel van de Noordzee meer rondvis voorkomt, terwijl platvis die zich in en rond de zeebodem ophoudt waar schijnlijk afneemt." Door de afne mende helderheid van het zeewater ten zuiden van Texel, waar de Noord zee ondieper wordt, komen witsnuit dolfijnen verderop nauwelijks voor. De witsnuitdolfijn (lagenorhynchus albirostrisl is te herkennen aan de witte snuit en een zwart/wit gevlekt lichaam. Een electriciteitssnoer dat is gesmol ten door een verwarmingselement zorgde zaterdagavond rond half acht voor kortsl uiting in de cabine van een graafmachine. Bestuurder Pim Bakelaar zette de machine snel aan de kant van de Pontweg. Hij doofde het vuur met enkele emmers water, geholpen door enkele omwonenden en de snel gearriveerde politie. Toen de brandweer ter plaatse kwam wa ren de vlammen reeds bedwongen. Bakelaar was ongedeerd, maar de machine had aanzienlijke brand- en waterschade. Toename Het groeiende aantal waarnemingen wijst erop dat sprake is van een toe name van de populatie witsnuitdolfij nen in het zuidelijk deel van de Noordzee. „Van deze soort zijn geen cijfers bekend, maar in de hele In de Stappelandhal in De Koog wor den zaterdag twee tennistoernooien gehouden. Om 10.00 uur begint een herendubbel toernooi. Inschrijfgeld bedraagt ƒ15,- p.p. Om 17.00 uur be gint een mix dubbel toernooi met na afloop een buffet. Deelname hieraan kost ƒ25,- p.p. (incl. eten). Op zondag spelen de dames een dubbeltoernooi vanaf 10.00 uur. In schrijfgeld hiervoor is 715,- p.p. Alle wedstrijden gaan via een poule systeem met finales. Wie mee wil doen moet zich zo snel mogelijk op geven via telefoon 27000. op de avond de kleding weer op. Diep in de nacht kwam hij thuis, want overal was het even gezellig. Trouwjapon Arien Hamer en Ide Moerbeek-de zoon van Johannes- groeiden op met de textielbranche. Arien: „Vroeger had je de gekste dingen. Buiten slui tingstijd kregen we veel klanten die overdag geen tijd hadden. Op een ochtend ging om 06.00 uur de tele foon. „Kenne we nag om een trouw- Een foto van één van de eerste modeshows In de vijftiger jaren van het 85-jarige modebedrijf

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 9