Cjrocn ^warL-Jexels in het harL, jevonden vos een nisplaatste grap? „Discussie over gewest niet nu al afkappen" Logiesverstrekker boos over parkeerplan b en w \dvertentie levert niets op in DIT JNummer (iet alle robben jn even lief -Qorszel Kaartje Jongetje (7) verdrinkt in zwembad Cocksdorp VERDER XT w Pieter de Groot boven aan kiezerslijst D66 2 Benoeming burgemeester op Texel geen „hot item" 5 iri Rinus Kuiper grote verrassing bij VVD 5 jn „Ouwe hippie" Swier verslaafd aan doedelzak 7 Kritiek van Jansen op burgemeester Wie heeft Luciano gezien? Texelse kotter krijgt visnet in schroef T E X E LS E^COU RAMT AMNESTY INTERNATIONAL A. van der Vis GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10830 VRIJDAG 5 NOVEMBER 1993 advertenties, abonnementen, etc Langeveld en de Rooy bv. Postbus 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-62600. Telefax 02220 14111 actie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 02220-62620. ichijnmg dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs f48,50 per half iaat jl,35 Geen krant gehad? Bel 02220-62600 Buiten kantooruren bei t«otger Redactie buiten werktijd Gerard Timmerman, Scboorwal 11 Burg telefoon 02220-14687. Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs 748,50 per half jaar, Los 71.35 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr 46 99 17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr 67.34.60 398 je wegberm naast de Haffelder- Is een dode vos gevonden door Krijnen. De gewaarschuwde po- heeft geprobeerd te achterhalen ir het roofdier vandaan komt, jrls daar nog niet in geslaagd. ens zijn vaste rondje met de hond fekte Krijnen zaterdag de vos, die strik om zijn nek had. „Hij was oud, maar nog niet helemaal stijf, teet zeker dat hij er 's ochtends niet lag, want toen ben ik er ook ings geweest." De politie droeg dode dier over aan SBB- jewerker Erik van der Spek, die i invroor. In verband met het on- ioek werd de vondst nog even stil ouden. t lijkt een misplaatste grap", al- een woordvoerder van de politie, sen komen van nature op Texel voor. „Ik ben er nagenoeg zeker dat er niemand op Texel is die er vos als huisdier op na houdt", al- Frank Berkhout van 't Horntje, telf handelt in bijzondere dier- ten en het voedsel daarvoor. zeehonden in de bassins van ■Mare zien er lief en aandoen- i uit. Menige bezoeker heeft Brom de neiging de dieren aan halen en zich dus niets aan te 'kker van de duidelijk ter plek- aangegeven waarschuwingen. i paar keer werden de afgelo- i zomer mensen in de hand beten. De slachtoffers meldden geschrokken bij de mede- •ikers van het centrum. Die ga- i in beide Iniet bijzonder nstigei gevallen het advies om i arts te raadplegen. 'Igend jaar kiezen we weer een '■uwe gemeenteraad. Spannend Zinnige en onzinnige voorste I- vliegen tijdens de begrotings- 'gaderingen over de tafel, want moet worden gescoord. De este stemmen tellenIs de ver sheid tussen onze politici bin- nkort zo groot dat de raad alleen bestaan, uit éénmensfracties vooruitzicht. Een huidige on denkelijke roept dat burgers en Senaren steeds slechter met aar overweg kunnen. Er is veel tef/e. Hoe komt dat tochOuwe 'Serklaas blijven we gelukkig 'n Te s se Is vieren. De bur ge ister heeft met zijn uitspraak, bij liever niet bij Friesland wil meer inspiratie voor 12 de- vber aangedragen. Bedankt, is hem bovendien gelukt iets eenvoudigs voor elkaar te krij- Fantastisch, hij gaat er me- keihard tegenaan. Wat is er de handVoortaan „zal de van bewoners aan de ge bote met een ontvangstbe- ïïiging worden beantwoord", één genereuze geste! Hoe bij erop. Nu maar hopen dat ook echt gebeurt. Ondergete- en met en na hem vele an- hebben al jaren geleden Mmatig om dit simpele en sym- bteke gebaar gevraagd. Helaas ugeefs. De burgemeester zal waarschijnlijk zélf moeten wen... Horszei loven dit: het is éérst wklaas en dan pas Kerstmisl „Vossen zijn trouwens helemaal met aantrekkelijk om in gevangenschap te houden, want het zijn ontzettende viezerikken. Ze schijten alles vol, zelfs hun eigen etensbak. Daarnaast zijn ze erg duur, dus je zorgt wel dat hij met ontsnapt. En gaat zo'n dier in gevangenschap dood, dan breng je hem naar een preparateur, want dan brengt hij nog wat op." Tegen advertentiekosten te halen: Reintje. Tel. (na 18.00 uur) Het advertentietje dat dinsdag in de krant ver scheen, in de hoop dat de dader zich bloot zou geven. Sectie Omdat alles erop wijst dat het dier er is neergelegd, besloot de politie in de krant van dinsdag een advertentie te zetten om de daderlsl uit de tent te lokken. „Helaas is daar niets uit ge komen." De vos wordt overgebracht naar het IBN voor onderzoek naar zijn doods oorzaak en maaginhoud. Het is na melijk lang niet zeker of het dier door de strik om het leven is gekomen. Vossen lopen daar volgens deskundi gen bijna nooit in. Boven dien is een strik een stropersmethode en voor hen is een vos geen aantrekkelijke buit omdat hij niet eetbaar en nau welijks waardevol is. Van der Spek: „Als in zijn maag restanten van de Noorse woelmuis worden aangetrof fen, is het vrijwel zeker dat het dier hier wèl heeft rondgelopen, want die komt op Texel op grote schaal voor, maar is aan de overkant zeldzaam. En bij zo'n sectie schijnt ook naar vo ren te komen of het dier in gevan genschap heeft geleefd." Slimme rover „Het zou een bijzonder kwalijke zaak zijn als iemand op Texel een nog le vende vos loslaat", aldus de politie, Een zevenjarig Belgisch jongetje is gisteravond verdronken in een zwembad bij een recreatiepark in De Cocksdorp. Het kind was met zijn ouders in het overdekte bad aan het zwemmen, toen het rond 19.00 uur bewusteloos werd aangetroffen. Vrijwel direct werd reanimatie toegepast. Het jon getje werd in allerijl naar het Gemini ziekenhuis in Den Helder overge bracht. Ondanks reanimatiepogingen overleed hij daar in de loop van de avond. De politie stelt een onderzoek in naar de juiste toedracht van het voorval. „Het is voorbarig dat de gemeente raad zich nu al voor of tegen het ge west Kop van Noordholland moet uitspreken." Het voornemen van burgemeester Van Rappard om dinsdag in de be grotingsvergadering het gewest aan de orde te stellen, heeft kwaad bloed gezet bij Gelein Jansen (onaf hankelijk) die meer voelt voor een waddengewest. „Een discussie die nog maar net op gang is gekomen, moet je niet nu al afkappen." Dirk Krijnen met de door zijn verblijf in de diepvries niet fraaier geworden vos. de SBB-man en Berkhout. „Vossen zijn uiterst slimme, niets ontziende rovers die enorme schade kunnen aanrichten. Geen kip is meer veilig, geen achtertuin heilig." Het is overigens met de eerste keer dat op het eiland in het wild een vos wordt aangetroffen. Henk Wijsman schoot er eind jaren zeventig eentje, die door een toerist als huisdier naar Texel was meegenomen, maar was ontsnapt. Het bestuur van de Texelse KNJV af deling reageert met verbazing op de IFoto Tessa de Graaft) vondst. „Het is zo absurd, we heb ben er geen woorden voor", aldus woordvoerder W. Munnikhuizen. Het bevreemd hem alleen dat geen des kundige op gebied van strikken is ge raadpleegd „Daar zou je misschien iets uit kunnen afleiden." De jagers vragen zich af wat het motief is om de dode vos achter te laten. „Wat bezielt zo iemand? Het is niet duide lijk tegen iemand of een groepering gericht. Er valt geen wijs woord over te zeggen." Burgemeester Van Rappard stelde maandagavond duidelijk dat het colle ge niet op een andere regionale inde ling zit te wachten. Hij wil dat ook de raad zich over deze kwestie dui delijk uitspreekt en het vertrouwen in de provincie Noordholland laat blij ken. Jansen vindt dit nog te vroeg: „Nu de ludieke reacties op mijn ideeen zijn geluwd, bespeur ik dat ook ande re politieke partijen de invloed van het gewest te groot vinden." Jansen maakt dat op uit reacties en de alge mene beschouwingen van andere partijen. „Het college realiseert zich onvol doende wat ons in de huidige ge- westvorm te wachten staat", verwijst hij naar de gevolgen van de Logiesverstrekker Leendert van der Vis uit De Koog voelt zich misleid door het college van b en w. Hij wil de van de gemeente een overtollige strook grond aankopen om er een parkeerkeerplaats voor zijn gasten aan te leggen. „Het hele ambtelijke apparaat ging akkoord, maar de ge meente maakt er nu zelf een par keerterrein van waar automobilisten moeten betalen." Sinds de invoering van betaald parke ren in De Koog hebben de logees van Van der Vis moeite een plek te vin den waar ze hun auto's kosteloos lang kunnen parkeren. „De gasten blijven er zelfs om weg. Die parkeer- heffing hier in de buurt kost me dik geld." Een oplossing voor zijn proble men zag hij in een overtollige strook gemeentegrond (circa 75 vierkante meter) aan de Parnassiastraat. „Die ligt er al ongebruikt sinds ik me hier 15 jaar geleden vestigde. De afdeling grondzaken verzekerde me dat het terreintje te koop was. Ook de afde lingen civiele techniek en algemene zaken zagen geen probleem in de plannen van de ondernemer." Toen ook ambtenaren van de afdeling ruimtelijke ordening hem vertelden dat er planologisch geen bezwaren zijn, leek de zaak beklonken. „Ik heb al geld vrijgemaakt om de grond aan te kopen." Het college besliste echter anders en heeft 712.000,- gereserveerd om er zelf zes parkeerplaatsen aan te leg gen die onder het regime komen van de bestaande parkeerautomaat. „Als ik dat had geweten, had ik er niet zoveel voorbereidingswerk in gesto ken. Maar tot twee keer toe is mij medewerking toegezegd." ,,B en w gaan er vandoor met het idee van Van der Vis", verwijt Ger- brand Poster (Texels Belang) het col lega Hij wil de kwestie dinsdag aan de orde stellen in de begrotingsverga dering. Collegebezoek. Het college voert 15 november in Haarlem overleg met Gedeputeerden Frans Tielrooy en Friso de Zeeuw. Onderwerpen zijn: De relatienota, het ontwerp bestem mingsplan buitengebied en het streekplan Noordholland-Noord. Sinds woensdagavond wordt ge zocht naar Luciano van Karsen uit Den Burg. De 13-jarige OSG- leerling verliet om half zes met zijn fiets de muziekschool aan het Schilderend, maar verscheen thuis niet aan de avondmaaltijd. Omdat hij anders altijd stipt op tijd is, ging vader C.M. van Karsen zoe ken. maar toen dat vruchteloos was, lichtte hij om 19.00 uur de politie in. Die vond al om 19.45 uur de fiets (mountain bike) van Luciano op het haventerrein van 't Horntje, wat het vermoeden opriep dat de jongen het eiland inmiddels had verlaten. De fiets stond afgeslo ten tegen een hek, vlakbij de pa- tatkraam van het Teso-gebouw. De op dat moment onderweg zijn de veerboot werd na aankomst door de Helderse politie vergeefs doorzocht. Ook de boot van 21.05 uur werd geïnspecteerd. Vader Van Karsen ging zelf naar Den Helder en zocht daar tot twee uur 's nachts. Op Texel zelf was intussen vergeefs rondgeke ken op het sportveld en andere plaatsen waar de jongen wel eens kwam. Ook de Mokbaai en direc te omgeving werden afgespeurd. Donderdag kreeg de zoekeactie een grootscheeps karakter. Veel mensen die van de verdwijning hadden gehoord, gingen op pad. De politie zocht met twee moto ren en de terreinwagen het eiland af, een helikopter van de dienst luchtvaart van de Rijkspolitie werd ingezet en jagers werden verzocht in de duinen uit te kij ken. Op het vasteland werd de vermissing bekend gemaakt door Radio Noordholland; al eerder werden NS-stations, spoorwegpo litie en NZH op de hoogte gesteld. Omdat ook rekening ge houden moest worden met een ongeluk werd met inschakeling van de kustwacht op zee uitgeke ken door de KNRM, de Rijkspolitie te Water en de marine. Intussen was er een melding van iemand die met vrij grote zekerheid wist dat hij de jongen tegen 18.00 uur op de Pontweg richting veerhaven heeft zien fietsen. Hij kan de boot van 18.05 of 19.05 hebben geno men. Gehoopt wordt dat er pas sagiers zijn die hem hebben gezien. Als vast staat dat Luciano het eiland werkelijk heeft verlaten, kan meer richting aan de zoekac tie worden gegeven. Luciano is een levenslustige jon gen met donkere huidskleur, af komstig uit Brazilië. Hij maakt met drie andere geadopteerde kin deren uit dat land sinds 1986 deel uit van het gezin Van Karsen. Hij vertoonde op de dag van zijn verdwijning geen uiterlijke teke nen van spanning of zwaarmoe digheid. Wel had hij problemen gehad op school waardoor hij een uur moest nablijven, maar nadien tijdens de gitaarles van de mu ziekschool gedroeg hij zich nor maal en vrolijk. Luciano is 1.60 meter lang. Hij is gekleed in een nylon gewatteerd jack, donkerblauw met paars en rood, daaronder een blauw trai ningsjack en daaronder een zwart t-shirt. Verder draagt hij een stof fen beige lange broek en hoge zwarte schoenen van het merk Fi- la, maat 44. Bij het verlaten van de muziekschool had hij zijn gi taar bij zich, in een zwart fou- draal. Voor zover is na te gaan heeft Luciano maar weinig geld bij zich. Het spreekt vanzelf dat ieder die iets kan melden dat kan bijdragen aan de opsporing van de jongen, direct de politie moet bellen: 22188. toekomstige bestuurlijke indeling van de provincie Noordholland. Aanscherpen Hij doelt op de aanscherping van de besluitvorming binnen het gewest, die beoogt ,,om de vrijwilligheid van de samenwerkende gemeenten niet te laten verzanden in vrijblijvendheid zonder resultaten." Door het wets voorstel kan de provincie gemeenten die geen medewerking verlenen aan een gemeenschappelijke regeling dwingen dit wel te doen. Jansen: „Krijgt het gewest straks rechten en plichten als de gemeente deze wei gert uit te voeren? Mijn vraag luidt: hebben wij wel baat bij deze geza menlijke regelingen?" Hij wil dat het college aangeeft welke regels wel en welke niet gunstig zijn voor Texel. Half december beslist de Tweede Ka mer over de bestuurlijke vernieuwing binnen de provincie. GS kunnen dan rechtstreeks taken aan het gewest opdragen. In regionale wandelgangen heeft Jan sen vernomen dat gemeenten die goed bij kas zitten meer moeten bij dragen aan gemeenschappelijke za ken. „Is er soms een financiële reden dat de provincie Texel's huidige inde ling bij het gewest wil handhaven?" Om met de andere eilanden een ge west te vormen is het volgens Jan sen niet nodig dat Texel aansluiting zoekt bij Friesland. „Ik ken een ge west dat zich uitstrekt over Noord holland èn Utrecht." In zijn brief vraagt Jansen verder hoe het zit met de plannen voor samen voeging van de Kop van Noordhol land met twee andere gewesten „Want dan sneeuwt Texel helemaal onder.' De kotter TX 30 „Nienke" van visser Theo Eilander heeft woensdag in de namiddag ten zuiden van de Vliehors een visnet in de schroef gekregen. Duikers Cor van Heerwaarden en Toon van Beek slaagden er diezelfde avond in het net te verwijderen, zo dat Eilander zijn tocht kon vervolgen. „Ach niets bijzonders hoor, het ge beurt wel vaker", reageert Eilanders echtgenote. Omdat geen andere bootjes nabij waren, bracht redding boot Beursplein 5 de twee duikers naar de Nienke. I.M. ADVERTENTIE \jrl /Ti,/, ip 1x11'jrL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de onderstaande folders en een PLUS/KLUS-fclder van DOE-HET-ZELF-MARKT

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1