m VVV waarschuwt tegen malafide acquisiteurs KORT Texels carmoon TEXELSE COURANT Friesland tóïüEiExzazizQizaie Toverformule d in brand Even oud als de CVO... Veel rook door brandend stro VVV presenteert promotieplannen In plaats van Dubbele von Sion? Eerste infoblad van de pers Barstjes-balie Golfclub Doorrijdster bekend Springwedstrijd in manege Akenburg Museum veiliger na Texels incident VRIJDAG 12 NOVEMBER 1993 onzekere. „Want het is maar de flg of het elders beter is. Wij wor- ,heus niet slecht behandeld door provincie Noordholland. Er zijn tal r voorbeelden aan te wijzen." Gras groener i Rappard kreeg steun van het A, de PvdA en Groen Links. Jan plhof vroeg zijn voormalige fractie- pot Jansen waarom hij zo graag sluiting bij Friesland wil. „Is het idaar soms groener? Je moet s informeren bij de agrariërs van andere eilanden, die zijn niet zo met Gedeputeerde Staten van sland." Hierop sprak Ate Rienstra jechtig Fries: „Voor de boer is het lelfde of de koe schijt of de r" Hans Roeper (PvdA) vindt al gekat op het gewest Kop van pdholland maar niks. „We moeten gezamenlijk de schouders onder en er wat van méken." Ook :r Bakker van Groen Links wees dat Friesland evenals Noordhol te maken heeft met door het rijk elegde maatregelen. „Texel lijkt af ;oe net een verwend kind. Als het een snoepje gaat staan we voor- maar het is schreeuwen gebla- als de auto moet worden assen...." Klopt niet lin Jansen haastte zich te zeggen als het gewest Kop van Noord- ind meer voordelen biedt dan een Idengewest, hij de eerste is om mening te veranderen. „Maar u ut de Kop positief en vervolgens ut u over allerlei negatieve zaken 5 de politiereorganisatie en het [«notabeleid. Dat klopt dan toch In Friesland hebben ze besloten n incidenteel intergemeentelijk en te werken. Ze maken daar de eenten en de provinciale overheid rer en dan is gewestvorming bodig. We zouden daar beter uit dan hier een beetje achter rdholland aan te hobbelen." On- is dit pleidooi wilde burge ster Van Rappard niet verder dan te beloven dat nog zal wor- gepraat over de nieuwe regio- mg. Aansluiting bij Friesland en orming van een Waddengewest echter definitief van de hand sen. niet van belang." De clausule itbreiding niet gewenst wilde hij t streekplan hebben. De golf- i die de provincie als een recrea- aanwinst ziet, hoeft van 10 Texel niet. „Als de baan er toch t dat moet die ingepast worden (omgeving, openbaar toeganke- Ün en vrij van gebouwen zoals Is." ter Dick Drijver constateerde dat treekplan geen draagkracht 'bij de bevolking. „Die voelt zich sseerd en tekort gedaan." Ver- nd naar de rijksplannen met de waarschuwde hij het „historisch igebruik" niet aan de Texelaars itnemen. „Daarmee komt u aan gevoel van vrijheid en identiteit, heeft voldoende instrumenten stuur zelf te beschermen." ekkesluiter Willem (Spyk) Bakker de antwoorden van De w weinig indruk. In een cyni- speech betitelde hij de avond de zoveelste schertsvertoning", nu toe hebben GS zich niets etrokken van de Texelse inspre- De provincie denkt en doet alles Dit heeft niets meer met demo- te maken." Moedeloos stelde !st dat zelfs de aanschaf van het streekplan (kosten f 60,-) hem ns leek.De scherpe toon van sr irriteerde De Zeeuw, die op de dnu en dan een oppervlakkige maakte. „Met gissen naar de dvraag schieten we weinig op." Me echter moed uit de toena me houding van wethouder Eel- en beloofde met '«-gedeputeerden Achterstraat drooij volgend jaar naar Texel te i in bed was de oorzaak van bandje in een bungalow van De hient, in de nacht van woens- donderdag omstreeks één •ngalow werd gehuurd door een &ar uit Leeuwarden. De vrouw, rfens roken in bed was inge- «Id, werd wakker van de rook hitte. Haar man hield deuren gesloten, wist het vuur '<ater te doven en werkte de ^nde matras naar buiten. Be- G. vd Vring werd gealar- 'die met de brandblusser op :^r afging terwijl zijn vrouw belde. s. gordijnen en vloerbedekking brandschade op. De brandweer sniet te blussen en stelde vast Ivuur niet was doorgedrongen het boardplafond. De huurders sden naar een andere bunga- 1 reisden de volgende ochtend '•arts, een dag eerder dan eerst oeling was. Mevrouw C.A. Witte-Kager uit Den Burg werd een dezer dagen 70 jaar en is dus even oud als de CVO-school. Om die reden mocht zij woensdagochtend het startsein geven voor het feest dat ter gelegenheid van het schooljubileum werd gevierd. Sa men met leerkracht Jan Joustra hees ze in aanwezigheid van vrij wel alle 160 leerlingen van de school de oranje CVO-vlag, waar op het logo staat dat vorig jaar werd ontworpen door Cecile de Boer. Aansluitend was er nog een plechtigheid. Nel Pijlman ont hulde enkele sporttenue's die op gevel van de school waren aan gebracht. De school heeft een serie van deze tenue's aange schaft uit de opbrengst van het herdenkingsboekje 70 jaar CVO" dat door Nel Pijlman is ge schreven. De kleding is bestemd voor de groepen zeven en acht en wordt gebruikt bij voetbal en slagbal. De rest van de ochtend stond in het teken van creatief spel. In de lokalen konden de leerlingen zich vermaken met to taal 14 verschillende activiteiten: volksdansen, schilderen, bellen blazen, etc. Mevrouw Witte werd in de school rondgeleid en kreeg een fraai boekwerk, bestaande uit bijdragen van leerlingen, 's Middags hadden de leerlingen vrij. leder kreeg een T-shirt met schoollogo mee naar huis, het re sultaat van een sponsoractie. De foto toont de dames Witte Irechtsen Pijlman bij de zojuist onthulde sportkleding. IFoto Harry de GraafI Een werknemer van een agrariër aan het Lageveld onder Oosterend stak dinsdag enkele bulten stro en ruigte in brand en ging vervolgens melken. Het vuur wakkerde echter hevig aan en de dikke rook benam ieder zicht op de weg. De wind stond richting Oosterend, zodat ook in het dorp sprake was van rookoverlast. De aanstichter van het vuur had geen tijd om te blussen, zodat de po litie de brandweer erbij haalde. De man krijgt een proces verbaal. Spellingscursus. Voor mensen die problemen hebben met de vaderland se taal houdt het Open Leercentrum donderdag 25 november een spellmg- scursus. ledereen die zijn taalkennis wil vergroten is welkom. De cursus wordt ondersteund met oefeningen op de computer. De kosten bedragen f40,- (exclusief leerboek). De lessen worden van 20.30 tot 22.00 uur ge geven in Den Burg. Voor informatie: tel 14259. SOS Wereldhandel. SOS Wereld handel, deorganisatie die het op neemt voor kleine boeren in de Derde Wereld, houdt vanavond een openba re avond in het zaaltje van de Doops gezinde kerk in Den Burg. Spreekster is Nettie Sanchez die in Latijns Ame rika diverse projekten bezocht, zoals een coöperatie die aardewerk produ ceert, zilversmeden en strofiguren. De avond begint om 20.30 uur en wordt opgeluisterd met dia's en foto's. Veehouderij. Joop Verheul, be drijfsleider van proefboerderij Zegveld, houdt dinsdagavond een spreekbeurt voor veehouders. Hij zal het hebben over actuele onderzoeksresultaten op het gebied van veevoeding, mestge- bruik, mestafdekking en andere za ken. De bijeenkomst is in Bosch en Zee en begint om 20.00 uur. Vos. Alles wijst erop dat de vos die vorige week dood werd aange troffen zich ophield op het zuidooste lijk deel van het eiland. Boerin Adrie de Visser meldde dat ze het dier en kele weken geleden op Westergeest had waargenomen. In de overtuiging dat vossen niet op Texel voorkomen, had de van origine Wieringse er tot dusver geen melding van gemaakt. Diefstal. De kiosk in zwembad Mo lenkoog heeft bezoek gehad van on genode gasten. Die kwamen binnen door een ruitje stuk te slaan. De buit bestond uit speelgoed en een blik snoep. Brandwonden. De Texelse collecte voor de Nederlandse Brandwon denstichting was evenals vorig jaar een succes. Met een opvallende aan pak wist de vrijwillige brandweer zelfs nog een iets hoger bedrag bij een te krijgen. Totaal bracht de col lecte f7.351,- op. Op bijzondere wijze zal de stichting VVV Texel Promotie de promotie campagne 1994 presenteren. De plannen zullen donderdagavond door directeur Joost van Linge worden geopenbaard tijdens een bijeenkomst in theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn. Tussendoor zullen medewer kers van het theater op artistieke wijze voor aanvulling en opvulling zorgen. Net als in vorige jaren zal de VVV stevig adverteren in de media en het bedrijfsleven mogelijkheden bieden om daarbij aan te haken. Deelname aan beurzen, zoals de Vakantiebeurs in Utrecht, staat ook op het program ma. Getracht zal worden de presen tatie op deze beurzen meer spraakmakend te maken door het pu bliek er op bijzondere wijze bij te be trekken. EEN PLOIM VIOOR BE ON-NOZELSTE ZEKER UftM DE SLIf1-ST£?!? Ook op Texel trappen mensen er soms in. Ze worden slachtoffer van gewiekste advertentieverkopers die hen overhalen contracten aan te gaan, waarvan zij achteraf spijt heb ben. Het verschijnsel grijpt om zich heen, wat voor de Stichting VVV Texel Promotie aanleiding is geweest om te waarschuwen. Malafide adver tentiepraktijken vormen het thema van het eerste nummer van het VVV informatieblad. De bedoeling is dat verhurende TVL- leden, exploitanten van horecabedrij ven en andere ondernemers wat kriti scher worden als zij worden benaderd met het voorstel om in een of ander blad of gids te adverteren. Een voorbeeld van de tactiek waar mee zij te maken kunnen krijgen: u krijgt een formulier van een bedrijf dat zegt een gids uit te geven waarin uw bedrijf wordt vermeld. Men wil dat u even de vermelding controleert. U doet het en er blijkt een fout te zijn gemaakt, bijvoorbeeld met het telefoonnummer. Met behulp van een formulier kunt u uw correcties door geven. Later krijgt u de rekening voor vermelding in een gids, want ergens op het formulier stond onopvallend dat u door te reageren, accoord bent gegaan met de vermelding in de gids Twee balles in het nieuwe VVV- kantoor in Den Burg vertonen een netwerk van fijne scheurtjes zoals bij oud porcelein. Het onge wenste verschijnsel is het gevolg van fout toegepaste materialen. De balies worden zaterdag ter plekke opnieuw gespoten. Om de informatieverstrekking te kunnen laten doorgaan is een noodvoor ziening getroffen. VERVOLG VAN PAGINA 1 De brandweer wist het brandende stro snel te doven (Foto Tessa de Graaft) thousiasteling reist noodgedwongen regelmatig naar de overkant om zijn geliefde sport te beoefenen. „Het is verslavend, heus. En nog gezond ook, want vroeger nam ik de auto al om naar de brievenbus op de hoek te gaan. Tegenwoordig loop ik fluitend negen holes". Oefenbaan De zes initiatiefnemers willen nog vóór het einde van dit jaar een vere niging oprichten. Als doelstelling staat op papier: het bevorderen van de golfsport in de meest ruime zin van het woord. De bedoeling is, na een kennismakingsavond een bestuur te formeren. Daarna zal worden ge zocht naar een geschikte lokatie voor een baan van negen „holes" en een „driving range" oefenbaan). Daar is ongeveer 25 hectare grond voor nodig. Van Oeveren: „Het aanleggen van een baan zal wel zo'n twee jaar in beslag nemen, met alle procedures die er nodig zijn. Hopelijk kan al eer der een driving range worden gereali seerd. Die is maar 170 bij 60 meter en dan kan alvast worden geoefend. Zelfs als die niet op de plek komt waar uiteindelijk een golfbaan wordt aangelegd, zijn we al geholpen. Dan kunnen we vast wat doen." Ideeën voor een lokatie hebben de initiatief nemers niet. „Maar de provincie wel, heb ik begrepen." Als de vereniging is opgericht zullen voorlichtingsavonden over de sport en „clinics" worden georganiseerd op golfbanen aan de overkant. Weer en wind Golf is een sport die het hele jaar voor de somma van..,. Ook komt het voor dat een onderne mer daags na een telefonische bena dering een opdrachtbevestiging plus nota in de brievenbus krijgt. Het ac quisitiebureau suggereert aldus dat de ondernemer in het telefoon gesprek positief heeft gereageerd en er dus een overeenkomst tot stand is gekomen. Een andere benadering bestaat uit persoonlijk bezoek door glad pratende mensen die proberen een handteke ning los te krijgen. Het vertrouwen wordt vaak gewonnen als wordt ge suggereerd dat gerenommeerde in stellingen als de Kamer van Koophandel, de PTT of de VVV er achter staan of er iets mee te maken hebben. Als de opdrachtbevestiging komt, blijkt vaak dat men vast zit aan een ongunstige overeenkomst, die veelal bindend is voor meerdere jaren. Wat ook voorkomt is dat uitgevers in een of andere gids of ander drukwerk ongevraagd een advertentie van een bedrijf opnemen en de rekening stu ren. Gehoopt wordt dat de mensen van het bedrijf zullen denken dat blijkbaar opdracht is gegeven zodat ze betalen. Gratis Zo zijn er meer methoden te noemen waarvan niet bonafide acquisiteurs zich bedienen. Het onderwerp kwam ter sprake in het maandelijkse overleg dat de WV heeft met het bestuur Een 45-jarige vrouw uit Den Burg reed dinsdag op het Schilderend een stukje tegen het verkeer in. Ze moest uitwijken voor een tegenligger en schapte daarbij langs een grijze Mits- hubishi van een 39-jarige Oosteren- der. Beide wagens liepen daardoor flinke schade op. De vrouw stapte wel uit om de schade te bekijken, maar reed daarna door. Een getuige had echter haar kenteken genoteerd, zodat ze door de politie werd ach terhaald. Zondag wordt in manege Akenburg een springwedstrijd gehouden door ponyclub De Kleppertjes en landelijke rijvereniging De Waddenruiters. Om 10.45 uur beginnen de B-pony's met hun eerste manche. Ook de klas sen B en L paarden zullen in dit sprmgparcours aan bod komen; de laatste combinatie zal rond 13.00 uur springen. Om 13.50 uur wordt begonnen met het springen door de ruiters die nog geen officiële wedstrijden springen, zij krijgen de mogelijkheid een oefen- parcours af te leggen. door wordt beoefend. „Je hebt fana tiekelingen die in weer en wind doorspelen", beamen Van Oeveren en Coutinho. De initiatiefnemers krijgen regelmatig signalen dat er behoefte is aan een golfbaan op Texel. „Laatst kwam er iemand bij me die een tweede woning op Texel heeft ge kocht. Die vrouw vroeg waar de golf baan was. Ze was perplex toen ik zei dat we die niet hebben. Ze is naar de gemeente gestapt om te vragen of er plannen zijn voor de aanleg van een golfbaan, anders gaat ze haar huisje verkopen....", aldus Wim Mets. Om te onderzoeken of de Texelaars achter de oprichting van een golfclub staan, willen de initiatiefnemers graag reacties van belangstellenden. „Hoe meer mensen meehelpen du wen, hoe eerder er een club en een baan van de grond komt", aldus Van Oeveren. Wie is geïnteresseerd wordt verzocht vóór 1 december te bellen naar Bob Coutinho (na 19.00 uur), telefoon 13150. van de TVL, waarna besloten werd waarschuwend op te treden. Dat ge beurt dus door middel van het eerste nummer van het infoblad met het motto „Bent u er ook al eens inge luisd?" Het is een eenvoudig druk werk dat merendeels bestaat uit kopieën van publicaties over dit on derwerp in diverse bladen. Aldus wordt een beeld gegeven van de me thoden waarvan de advertentieverko pers gebruik maken en ook worden tips gegeven hoe het beste kan wor den gehandeld als het (bijna) te laat is. Met vragen kan men overigens altijd bij de promotieafdeling van de VVV terecht. Het informatieblad is gratis (ook voor niet leden) af te halen bij het VVV kantoor in Den Burg. Reisvoorwaarden Reeds halverwege december ver schijnt het tweede nummer van het VW informatieblad. Daarin wordt uitleg gegeven van wettelijke veran deringen die recentelijk zijn ingevoerd ten aanzien van reisvoorwaarden. Met name verhuurders kunnen mak kelijker dan vroeger aansprakelijk worden gesteld voor schade of wan prestatie die een gast tijdens zijn ver blijf ondervindt. Veel logiesverstrekkers krijgen hiermee te maken, temeer daar het publiek mon diger wordt en kennis heeft van zijn wettelijke mogelijkheden. Een symp toom van deze ontwikkeling is het groeiende aantal klachten waarmee ook de Texelse VVV wordt gecon fronteerd. Het te water raken van een Texels kind heeft ertoe geleid dat het Ne derlands Openluchtmuseum (NOM) in Arnhem veiligheidsmaatregelen treft. Tijdens een bezoek op zondag 24 ok tober viel de 2-jarige Sijbrand Vla ming uit Oosterend bij een papier molen op het museumterrein in het water. Het steile toegangspad tot de papiermolen, die door een waterrad wordt aangedreven, was bedekt met gevallen bladeren. Daardoor was er nauwelijks verschil te zien tussen het pad en de naast gelegen waterpartij. De peuter ging kopje onder, maar doortastend optreden van zijn vader voorkwam erger. Naar aanleiding van de bijna-verdrinking heeft de NOM- directie besloten de ingang bij de pa piermolen te verbeteren. Voor de schrik zullen Sijbrand en zijn ouders nog eens speciaal door het Open luchtmuseum worden uitgenodigd. rJty. Dat werd de tweejar ige peuter afgelopen zondag bynal fataal. De familie Vlaming was afgelopen zondagmiddag op bezoek in het museum, om onder meer de Texel- se schapenstal te bekyken. „Want die is nog van onze overgrootva- der", vertelt moeder Immy Vla ming. „Toen we by de papiermolen waren liepen de kinderen voor ons de molen uit en voordat we het in de gaten hadden lag Sybrand in J I het water." I Drijfnat Moeder Vlaming was verlamd van' schrik toen ze haar zoontje kopje j onder zag gaan „Ik wist even niet wat ik moest doen, maar myn man j sprong te water en haalde hem er uit. Sybrand was dryfnat, want hy was echt helemaal onder gegaan En het was natuurlijk steenkoud." Omstanders adviseerden de familie om toch maar even de directie van het museum in kennis te stellen I van het ongeval. „Wantje mag toch verwachten dat ze na zoiets veilig heidsmaatregelen treffen", zegt Immy Vlaming. „We zyn allervriendelijkst ontvan gen door de mensen van het mu- seum, we kregen warme drank aan geboden en ze hebben met ons j gepraat. Maar toen een vriendin I van ons tegen hen zei dat ze by dat watertje een hekje moesten zetten, hielden ze zich toch wat op de plakte." Geknipt uit De Gelderlender van woensdag 27 oktober.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5