Begrotingsvergadering werd tamme vertoning Deuce krijgt tennisbanen toch extra bij sporthal Alle voorstellen overgenomen TEXELSE f couRANT Wie is de onnozelste.... igrotingssnippers iet in beroep door ikte ambtenaar.... Leugens rond relatienota? Nationaal Park Renovatie Dorpsstraat Meningen over slaapplaatsen nog verdeeld Schadevergoeding voor buurt seniorencomplex Lastenverzwaring /Ï0.000,- voor Thijsse Uitgifte kavels nog volgens oud systeem VRIJDAG 12 NOVEMBER 1993 pen hilarisch lichtpuntje in de natte begrotingsbehandeling was discussie tussen Peter Bakker (Groen Links) en Gerbrand Poster pexels Belang) over wie nu het innozelste is. „U, want wie raagt nu een democratisch ge- iomen besluit over een haalbaar- igidsonderzoek aan te echten?", aldus Bakker. Poster iep op elkaar te respecteren en jet het woord „onnozel" te ge- ruiken. „Wie begint er nou? U naakt mij er voor uit in uw alge mene beschouwing", repliceerde en verontwaardigde Bakker, bster vond het de discussie ver de kip en het ei. Bakker: „U ent beide. U verdient een pluim oor onnozelheid en ik heb hem meegenomen ook!" Onder een pontaan applausje overhandigde zijn raadscollega, die het grap- goed kon waarderen, een paarpotje getooid met fraaie [men. eerzijde onderzoek. Een keerzijde- irzoek is bedoeld om de menin- van Texelaars te peilen over de stische ontwikkeling. Hans Roe- (PvdA) vroeg hier ƒ10.000,- voor. is een aanvulling op het sociaal fiomisch structuur onderzoek." Jiouder Terpstra beloofde dit in college aan de orde te brengen, ritiek op CDA. Peter Bakker van en Links had kritiek op de alge- t beschouwing van het CDA. lijkt wel een examen. Het staat met: hoe denkt het college pro- ien op te lossen? Maar ik en met ie kiezers willen graag weten het CDA denkt problemen op te en Achterover leunen en vragen snken is geen creatieve manier oppositie voeren." arktkraam. Gerard van der Kooi i) wil een marktkraam voor fee producten. Het college denkt een meer permanente oplossing vorm van een vaste verkoo kte, maar volgens Van der Kooi it met haalbaar. Zijn voorstel om deel van de Pen-donatie te ge ien voor promotie van Texelse ucten vond aftrek. •ertarieven. Het rapport over de lomsatie van veertarieven wordt ienteel door de staatssecretaris udeerd. „We moeten haar reactie achten, maar we zullen snel rea- als ze de verkeerde kant op jt te gaan", beloofde burge ster Van Rappard. rkeren. Parkeren op Texel, in de ste zin van het woord, wordt roken in januari. Dan zullen alle punten aan de orde komen. tokels. Het idee van Jan Koolhof om supermarkten uuit het rum van Den Burg te halen, te op felle kritiek van VVD-er d van der Kooi en wethouder tan. „Dat lost het parkeerpro- m in het centrum niet op en het pen ramp zijn voor de andere els." hilderij. Op verzoek van Gelein ien beloofde wethouder Tine Krij sen passende plaats te zoeken het Georgische schilderij, dat maand bij een expositie in het huis aan de gemeente werd aan een. De gemeenteraad heeft de nking met graagte aanvaard. Ge- *an der Kooi stelde voor de Ge- ts werk van een Texelse tenaar terug te schenken. ie kwestie inzake het bedrijf 'c/e Oosterender firma Stark 'ft de gemeente verzuimd be ier aan te tekenen bij de pro- -'3. Reden: ziekte van de indelend ambtenaar. Waar nam niemand anders het ïf?", wilde raadslid Jan Kool- woensdagavond weten. Bur- feesfer Van Rappard stak de id schuldbewust in eigen boe- U heeft gelijk. Helaas is er misgelopen in dit huis. Het üroerd, maar dat roepen helpt allemaal niets. Het lijkt me I verstandig om van dit inci- 'I nu een grote zaak te ma- l" Gerbrand Poster, die 'over in een eerdere vergade - een vraag had gesteld, rea- 'rde opmerkelijk mild. „We ten ons er bij neerleggen dat Ws iets misloopt." VVD'er ard van der Kooi wees er ter op dat de gemeente bij de 'indeling van een verzoek van 'veerboer Die ter Stoll (even- woensdagavond op de Ma) ook al in de fout is ge- Stark lijkt het verzuim overi- 15 geen gevolgen te hebben. Mt de firma zelf wel in be is gegaan, zal de gemeente tonog bij worden betrokken Woord. De gemeente zal het teaarschrift van Stark on- ïïunen. J- KOOLHOF i Het meest interessante politieke evenement van het jaar is dit keer een matte vertoning geworden. Alle begrotingsvoorstellen van het college van b en w zijn door de raad overgenomen en er werden geen spektakulaire nieuwe ideeën op tafel gebracht. Texels Belang, het CDA en Gelein Jansen (onafhankelijk) voerden gedrieën oppositie, waardoor meeste stemmingen uitliepen op acht tegen zes, aangezien Jan van Asselt afwezig was. De enorme stijging van de reini gingstarieven (35%) was een onder werp waarover enig vuurwerk kon worden verwacht. Dat bleef echter uit. De raadsleden zijn uiteraard niet blij met de verhoging, maar zagen geen kans de steeds stijgende kosten op andere wijze op te van gen. Een voorstel van CDA'er Kees Hin de reservering voor een produk- tenbegroting (BBI-project) te schrap pen, werd met 6-8 weggestemd. Ate Rienstra en Kees Hin van het CDA stelden voor de kosten voor het afdekken van de vuilstortplaats aan 't Horntje, die in de reinigingsrechten worden doorberekend, ineens te be talen. „Het is principieel onjuist dat lasten van vroeger met rente worden gedragen door de burgers van nu", aldus Rienstra. Wethouder Terpstra wil dit voorstel in commissieverband verder bespreken. Daar zal ook wor den gepraat over tariefsaanpassing voor ouderen en de mogelijkheden voor weging van minicontainers. Privatiseren Peter Bakker van Groen Links hoopt dat zijn collega-raadsleden voortaan niet meer komen met het voorstel om het vuilophalen te privatiseren. „De kostenstijging komt door de gestegen verwerkingstarieven. Het af voeren van het vuilnis is maar 20% van de totale kosten. Door te privati seren kan je misschien 2% goedko per, maar dat betekent acht gulden per aanslag, terwijl je geen enkele in vloed meer hebt op de werkzaamhe den." Hij zei met te begrijpen dat partijen, die altijd zo vóór werk voor Texelse bedrijven zijn, met zulke voor stellen onzekerheid veroorzaken voor het personeel van de reinigingsdienst. Wethouder Terpstra vulde aan dat het zelfs maar enkele dubbeltjes per aanslag scheelt als het ophalen door een particulier bedrijf wordt overge nomen. „Laten we deze discussie Texel heeft heftig geageerd tegen de provincie toen onlangs duide lijk werd dat geen van de eilan- delijke compromisvoorstellen ten aanzien van het relatienotabeleid werden overgenomen. Door toen malige wethouder Barendregt werd zijn provinciale partijgenoot Tielrooij een leugenaar genoemd, omdat hij zou hebben gezegd dat de Texelse ideeën wèl zouden worden verwerkt en omdat hij niet tijdig heeft laten weten hoe de vlag er echt voorstond. Peter Bakker van Groen Links kwam dinsdagmiddag met een brief op de proppen die op 15 oktober is verstuurd naar Texel. „De 20ste vertelde Barendregt ons nog dat hij van niets wist. Dat klopt dus niet. Wie is hier nu de leuge naar?", aldus Bakker, die denkt dat de boze Texelse reacties schade hebben toegebracht aan de relatie met de provincie. Ba- rendregts' opvolgster Eelman ging echter pal achter haar voor ganger staan. „Als hij zei dat hij van niets wist, heeft hij voor die datum geen brief gehad." Jan Koolhof (CDA) is fel tegen de Nationale Park status voor de Texelse duinen. „Dat levert geen voordeel op. We kunnen zelf best op onze natuur passen. Het is nu toch ook zo slecht nog niet?" Hans Roeper van de PvdA is er juist wèl voor en wil de discussie erover niet uit de weg gaan. „Ge loof me nou eens voor één keer. We gaan er met boter en suiker in als we kiezen voor een land schapspark", smeekte Gelein Jansen bijna. De collegeleden kwamen niet terug op dit on derwerp. alsjeblieft niet meer oprakelen." Bak kers' voorstel om oprichting van een luiercentrale te steunen, vond bij de wethouder aftrek. „Komt u maar pra ten, de deur is altijd open." Schapeboeten CDA-er Hin stelde voor geen OGB te heffen op schapeboeten, want die hebben geen economische waarde. Dit leek Bakker ook een goed plan, maar volgens Terpstra is het juridisch niet mogelijk. „Er zijn wel meer ge bouwen die geen economische waar de hebben." Jansen wees hem erop dat boeten zeer specifieke gebouwen zijn, die makkelijk apart kunnen wor den omschreven van andere monu menten, zodat geen precedentwerking ontstaat. Terpstra beloofde hier ook nog eens op terug te komen. Voor aanpassing van de Dorps straat in De Koog is ƒ160.000,- gereserveerd. Er is een leuk plan opgesteld, waar de ondernemers in De Koog achter staan en ook geld in willen steken. Cor Kuip van Texels Belang vroeg of de uitvoering afhankelijk is van pro vinciale subsidie. Wethouder Terpstra antwoordde bevestigend. „En als dat geld uitblijft, zal een soberder versie moeten worden gemaakt." Zwartboek „Wethouder Terpstra verdedigt de collegevoorstellen fel, maar hij zou meer oor moeten hebben voor tegen argumenten. Hij is tenslotte bezig om de beste oplossing te zoeken", aldus Gerbrand Poster van Texels Belang, die een zwartboek had over misgelo pen verkopingen van openbaar groen. „Zo heb je Boeijen in de Noordwester en de Van der Vis-trilogie in de Oran jestraat, Wilhelminalaan en Parnassi- astraat. Ons geduld met het grondbedrijf begint uitgeput te ra ken." Hij kreeg steun van Kees Hin en Gelein Jansen, die openbaar groen ook zoveel mogelijk aan particulieren willen overdoen door middel van koop, huur of bruikleen. De wethou der repliceerde dat in augustus uitge breid is gepraat over openbaar groen. „Ik wil daar eigenlijk niet meer op te rugkomen. Toen is afgesproken dat „structureel groen" niet wordt ver kocht, want dat verhoogt de kwaliteit van een woonwijk. En natuurlijk ver dedig ik de collegevoorstellen, want het zou raar zijn als ik daar zomaar ineens met meer achter sta. Maar ik sta altijd open voor goede sug gesties." Volgens Terpstra is er geen behoefte aan huren van openbaar groen. „Alleen aan kopen." Op de tails wilde hij niet ingaan. Poster: „Die „details" waar u het over hebt zijn toevallig wèl mensen!" Burge meester Van Rappard zette een punt achter de discussie met de belofte dat er in commissieverband opnieuw over zal worden gepraat. „Maar als je je omgeving respecteert, zou de hoe veelheid openbaar groen juist moeten toenemen." Onderwijs Het afbouwen van het leerlingenver voer naar de Strijbosschool kon de goedkeuring van de raad wegdragen, omdat het voorstel in overleg met de ouders tot stand is gekomen. Het geld dat overblijft door afschaffing van deze regeling wordt besteed aan humanistisch onderwijs voor de ba sisscholen. Peter Bakker vroeg of dat nu meteen al kan worden ingevoerd, nu de vervoersregeling langzaam wordt afgebouwd. Wethouder Tine Krijnen antwoordde bevestigend. Hans Roeper van de PvdA is be nieuwd naar het onderzoek dat de onderwijsinspekteur op Texel gaat doen naar samenvoeging van scho len. „Neem er de tijd voor en betrek ook de medezeggenschapsraden en het personeel erbij De wethouder vertelde dat het onderzoek in decem ber start. „Het is niet de bedoeling de scholen uit de dorpen te laten verdwijnen, maar om zaken als direc tie en administratie centraal te laten gebeuren." Burgemeester Van Rappard toonde zich een vaardige voorzitter De meningen over de hoeveelheid toeristische slaapplaatsen op Texel blijven verdeeld. Wethouder Erna Eel man kapte een aanwakkerende dis cussie over dit onderwerp in de begrotingsvergadering af met de ver wijzing naar de behandeling van het bestemmingsplan buitengebied bin nenkort. ,,Wij willen de overgebleven plaatsen beschikbaar houden voor kleine logiesverstrekkers", verklapte de wethouder alvast. Texels Belang wil beheerst doorgroei en naar de 47.000 slaapplaatsen. Cor Kuip: „Wat er nu nog in reserve is, willen wij verdelen onder de kleine logiesverstrekkers en de boeren. Kamperen bij de boer moet naar mi nimaal acht plaatsen per vergunning houder." Ook het CDA wil dat de 2000 resterende slaapplaatsen naar kleinere bedrijven gaan. Jan Koolhof: „Maar het voorstel van Texels Belang om het kamperen bij de boer uit te breiden raakt kant noch wal. De klei ne man wordt er de dupe van en de agrariërs zijn er niet mee gered als al leen de vijftig vergunninghouders die we nu hebben mogen uitbreiden van vijf naar acht plaatsen. De andere boeren moeten dan zeker maar een beetje gaan zingen of zo?" Peter Bakker van Groen Links reken- Zes bewoners van de Schoorwal (nrs. 1 t/m 11) krijgen een vergoeding van de gemeente voor de schade die zij hebben geleden door de bouw van het seniorencomplex op de hoek met de Gasthuisstraat. De gemeenteraad ging daarmee woensdagavond zonder discussie akkoord. De uit te keren bedragen, die een compensatie vor men voor de vermindering van het woongenot, variëren van ƒ5.000,- tot ƒ6.250,-. Vijf eigenaren betalen mee aan een schutting en één eigenaar kon een stukje grond kopen. Over de bezwaren van twee andere omwo nenden kon de raad zich nog niet uit spreken, omdat de Stichting Advies Onroerende Zaken daarover nog moet adviseren. Schadeclaim. S.P. de Groot, eige naar van het pand Herenstraat 17, zal bij de rechter in beroep moeten gaan als hij een schadevergoeding wil ontvangen voor vermeende waar dedaling van de woning. Burge meester Van Rappard antwoordde dit woensdagavond op een vraag van raadslid Poster, nadat de raad de be treffende claim had afgewezen. De eigenaar vindt dat het recht van tweede woning ten onrechte is ver vallen. Bierbrouwerij. Vol verwachting nam ondernemer Harry Bonne woensdagavond plaats op de publie ke tribune van de raadszaal. De raadsleden repten echter met geen woord over zijn plan voor een bier brouwerij in de oude zuivelfabriek aan de Schilderweg. Met één ha merslag ging de raad akkoord met het voeren van een artikel Tennisvereniging Deuce krijgt toch de gewenste uitbreiding van velden tussen sporthal Ons Genoegen en de Emmalaan. Het college had een andere lokatie op het oog omdat de velden toekomstige vergroting van de sporthal in de weg staan. De ge meenteraad oordeelde echter anders en gaf unaniem gehoor aan de wens van Deuce. De commissie ROH adviseerde on langs al positief op de aanvraag van Deuce, dat door het groeiende leden tal twee extra tennisbanen bij het huidige complex aan de Emmalaan wil aanleggen. Gerbrand Poster (Texels Belang) maande tot haast we gens het naderende tennisseizoen. Volgens de brandweer zijn twee ba nen echter nadelig voor de veiligheid van de sporthal. Hans Roeper (PvdA) vond dat de brandveiligheid niet in gevaar mocht komen. Toen bleek dat de veiligheid bij één baan niet in ge vaar is, veranderde Roeper van me ning. „We moeten nog maar eens met de vereniging om de tafel." Wethouder Krijnen bleef halsstarrig. „De banen liggen in de schaduw van de sporthal en dan krijgen de tennis sers koude voeten..." Volgens Krijnen belemmeren de velden een toekom stige uitbreiding van Ons Genoegen. „Gezien de onderhoudstoestand van de Ferrever moeten we nog maar De stijging van het reinigings recht met 35 procent heeft tot gevolg dat eenpersoonshuishou dens volgend jaar geen ƒ191,- be talen, maar ƒ256. Meerpersoonshuishoudens gaan van ƒ301,- naar ƒ413,-. Wie een hinderwetvergunning aanvraagt gaat 20 procent meer legeskosten betalen. Daarnaast worden de onroerend goed be lasting en het rioolrecht met drie procent verhoogd. de uit dat als 250 A-blokken op Texel vergunning krijgen voor acht kam peerders er 2000 tenten kunnen staan. „Dat betekent 6000 slaap plaatsen! Natuurlijk snap ik wel dat niet alle agrariërs kampeerders willen, maar ze hebben er wèl allemaal recht op als we de uitbreiding tot acht toe laten." Hij merkte op dat Texels Be lang niet èn de boeren èn de kleine logiesverstrekkers te vriend kan hou den. „We moeten een keus maken. Alleen uitbreiding voor de huidige vijftig vergunninghoudende agrariërs kun je niet maken. Als de 51ste naar de Raad van State stapt, gaan we zo nat als een dweil." De PvdA ziet de 2000 slaapplaatsen als een buffer. Hans Roeper: „Daar mag alleen in uitzonderlijke gevallen iets uit worden gehaald en er moet ook weer worden aangevuld als be drijven saneren. Wij willen dus stabili satie op 45.000 slaapplaatsen." De gemeente stelt ƒ10.000,- be schikbaar voor herdenking van de vijftigste sterftedag van Jac. P. Thijsse. Het voorstel van Hans Roeper (PvdA) werd met enthou siasme overgenomen. Diverse na tuurorganisaties hebben al blijk gegeven iets aan deze herden king te willen doen. Gerbrand Poster wond zich woens dag in de gemeenteraad op over de honorering van een bouwaanvraag voor vier woningen door architect Jan Koorn. Hij wees erop dat de raad afgelopen zomer een puntensysteem heeft ingesteld, waarbij slechts één kavel tegelijk mag worden uitgege ven. „Als deze overeenkomst niet nietig wordt verklaard, breekt m'n klomp." Wethouder Terpstra wist aannemelijk te maken dat de aan vraag al tijdens het voorjaar was in gediend. „Er zijn toen onderhandelingen gevoerd en de aan vraag is geaccepteerd. Dat valt niet meer terug te draaien." Wèl is -in de geest van de nieuwe regelgeving- afgesproken dat de wo ningen uitsluitend worden aangebo den aan mensen die aan Texel gebonden zijn. De woningen komen aan de Vuurbaeck in woonwijk De Mars. De wethouder verzekerde Poster dat aanvragen die na het raadsbesluit zijn ingediend, geheel volgens de nieuwe formule worden behandeld. 19-procedure, om zodoende het be drijfje aldaar mogelijk te maken. Bon ne kon dus toch tevreden huiswaarts keren. eens goed nadenken over renovatie van deze zaal." Voor de aanpassing van de vloer is in 1995 ƒ45.000,- no dig. Dat is goed geld naar een oud gebouw gooien." Als de Ferrever moet verdwijnen, verwacht Krijnen dat Ons Genoegen moet worden uit gebreid. „De lokatie die wij Deuce bij de Ferrever voorstellen is zo gek nog niet." Een baan aan de overzijde van de Emmalaan stuit bij Deuce op bezwa ren, omdat de spelers dan moeten oversteken. Volgens Krijnen kampen scholen met hetzelfde probleem en zijn daarvoor zebra's aangelegd. Peter Bakker (Groen Links): „Er liggen daar geen zebra's..." Bezwaren Volgens CDA'er Jan Koolhof is aan de oostkant van de sporthal nog vol doende ruimte over voor uitbreiding. Wethouder Eelman (ruimtelijk orde ning) verwacht dat een tennisbaan naast de sporthal op bezwaren van burgers en de provincie zal stuiten, waardoor vertraging kan optreden. De belofte van de tennisclub over tien jaar plaats te maken voor uitbrei ding van de sporthal was voor de raad, uitgezonderd het college, aanlei ding akkoord te gaan met de tennis banen. Deuce is genegen de oude banen aan de overijde van de Emma laan te zijner tijd op te ruimen. Overleg tussen de fracties van Texels Belang en het CDA tijdens de begrotingsvergadering. (Foto's Gerard TimmermanI

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7