Sport m I jaCoutinho: kan er iet meer mee stoppen" Raad op één lijn over godsdienstonderwijs 'xel geknipt en geschreven 'eel voor de lol geboden" rkeveiling De Cocksdorp engt ƒ16.000,- op Sterk staaltje van burgemeester Bedrijvig^# IEXEUïEJ?COURANT Wit begint en wint in schaakstrijd Optreden a'Capabel T: Texel maakte .000 ton vol Eilandcompetitie tennis Van Heerwaarden/Derksen derde door klaverjaszege Texelaars sterk in NK denktriathlon Kralen in vele vormen en kleuren bij Milliner Mode Eilandcompetitie volleybal Boys bereikt niet meer dan gelijkspel Madjoe te goed voor Tevoko VRIJDAG 12 NOVEMBER 1993 bundelde verslaving" dagelijks gelwerk op de vierkante millime- Ze kan er niet meer mee stop- Bijna altijd kiest ze een Texels ferwerp. Knipkunst en haiku's, pvoerd in gekalligrafeerde letters. Coutinho-van Reyendam presen- jt zaterdag bij Nauta boek het eitje .Texel geknipt en geschre- Van 14.00 tot 16.00 uur zit ze het boekje voor liefhebbers te ren. voor zichzelf te bewijzen dat der- priegelwerk niets voor haar volgde ze begin jaren tachtig knipcursus bij Marie Wieten. Het ts met het kleine vlijmscherpe rtje leidde echter tot een ware ie. Later begon ze afbeeldingen teksten te voorzien. Door kalli- cursussen leerde ze fraaie let te maken en was er snel sprake een nieuwe „verslaving". Coutinhos' produktiviteit is hoog. öatste jaren heeft ze volop tijd zich met overgave op haar hob- te storten. Knipkunst en kalligra- vereisen veel geduld en entratie. De minitieuze details tijdrovend. In het seizoen bezet kelijks een vast stekje op de e. grote map werd steeds voller en spoord door echtgenoot en kin rees bij haar het plan een samen te stellen. Dat kwam door het feit dat haar inzen- geplaatst werd in een landelijke e van „Letters en letters". Dat uitgegeven door een organisa- kalligrafen. ter Mona selecteerde veertig on- rpen, waarvan acht in kleur en ndertig zwart-wit. De inhoud liet boekje is een rondleiding de mooiste plekjes van Texel, knipte stolpboerderij Zuidhaffel als onderschrift in Haiku vorm: Zuidhaffel je van de boot komt txels gevoel boek staat een grote variatie Jexelknipsels": Het kerkje van Hoorn, schapenboeten, de Som- psberg met bijpassende trolach tige wezentjes, een veelheid aan onderwerpen in een willekeurige volgorde. Bijzonder aardig is een in frisse kleuren uitgevoerde haiku over para's. De plaatsing van de letters geeft de sprong, het drijven door de lucht en het neerkomen orgineel weer. Daarnaast zijn er eigenwijze kemphanen in Waalenburg en een ode aan de schitterende kruidentuin achter de Oudheidskamer in Den Burg. De meierblis ontbreekt niet en zon, zee en strand worden meerdere keren afgebeeld. De degradatie van de visbeurs op de Groeneplaats tot toiletgebouw en de geschiedenis van de zeevaartschool tot dorpshuis aan het Schilderend komen ook aan bod. Voor verzamelaars van Texelse uitga ven worden de eerste 25 exemplaren genummerd. Arend Nijkamp van ABC Design werd in de arm genomen om het boekje vorm te geven. Achthon derd exemplaren werden gedrukt. Het boekje kost ƒ19,75 Echtgenoot Bob Coutinho zorgt voor de distributie. Het boekje is vanaf 13 november ver krijgbaar bij Nauta Boek. Wil de Leeuw c Aja Coutinho geconcentreerd aan het werk iFoto March Hei/nen) Schaakpartijen worden doorgaans net zo vaak met zwart als met wit gewonnen. De witspeler heeft welis waar het voordeel van de beginzet, maar dat is zeker geen garantie voor succes. Het was dan ook merkwaar dig dat in de strijd om het Texels kampioenschap maar liefst zes van de acht partijen door de witspeler gewonnen werden. Alleen Frans Eijgenraam wist met zwart Piet Bakelaar te verslaan, nadat Bakelaar in ernstige tijdnood een licht voordeel verspeelde en zelfs in het nadeel kwam. Ferry van Tatenhove en Cees van Houten speelden een prachtige 'Spaanse' partij, waarin de kansen vele malen keerden. Alle tac tische manoeuvres van beide spelers ten spijt, eindigde de partij in remise. Kraker van de avond was echter de partij tussen Rinus Vittali en Jaap Dros. In een variant van de 'moderne Benom', deed Dros het met de zwar te stukken rustig aan. Te rustig, want Vittali zette zijn tegenstander vast door met zijn pion listig te penetreren op de damevleugel. Het gebrek aan bewegingsruimte brak Dros op en koste hem zelfs een volle toren. Maar de titelverdediger gaf zich niet zo maar gewonnen en probeerde nog een koningsaanval op te zetten, gesteund door een vrijpion, die ver vaarlijk naar promotie lonkte. Vittali had echter genoeg geduld en koos voor een voortzetting zonder risico's. Dat deed Dros inzien dat verdere po gingen nutteloos waren en dus gaf hij op. Daarmee heeft Rinus Vittali de koppositie overgenomen van Jaap Dros. Vocaal ensemble „a'Capabel" treedt op zondag op in de Rooms Katholie ke Kerk in Den Burg. Het repertoire van de groep bestaat uit barbershop, close harmony en blues. Onder lei ding van Jan Beijert zingen de voca listen werken van S. Speath, Mozart, M. Parish en C. Burwel, H. Bennet, T. Parker, Imjalov en anderen. Het con cert begint om 15.00 uur, de entree is gratis. liet bezorgen van een van Texel stige partij groente-, fruit- en I bij het Centraal Afvalverwij- sbedrijf West-Friesland in Mid- eer, werd daar woensdag een bereikt. Het was de OOOe ton GFT-afval die sedert ichting in 1988 door de instal- werd verwerkt. etekent dat totaal 30.000 ton compost is geproduceerd, compost is in de regio afgezet am vooral bij de bollenteelt moment wordt bij de CAW iveede composteerhal gebouwd, ale capaciteit wordt voldoende verwerken van alle GFT-afval huishoudens boven de lijn •Alkmaar, inclusief deze steden. Met een fraai voorbeeld van verga dertechniek wist burgemeester W. van Rappard woensdagavond tijdens de raadsvergadering een verhitte dis cussie over godsdienst- en vor- mingslessen tot een goed einde te brengen. In zijn tussenvoorstel kon den alle raadsleden zich vinden. Daar zag het kort tevoren niet naar uit, want wethouder Tine Krijnen en raadslid Gelein Jansen waren in een emotioneel geladen woordenstrijd verzeild geraakt, waarbij ook andere partijen een duit in het zakje deden. De „strijd" spitste zich toe op de enement waar de hele noord- het eiland voor uitloopt: ker- in het Eierlandse Huis. Na wezigheid van vier jaar was terdag weer zo ver. De verko- onder het toeziend oog van no- •oswijk, leverde maar liefst - op. erde dit even snel af, want ik wel eens dat hij ergens aan Veilingmeester Paul Kikkert, afgewisseld door Piet Zijm, passende wijze om met „dur- hun dorps- en poldergeno- hak wilden zetten door de te drijven. De stemming zat zowel achter de tafel als tjokvolle zaal. Vrolijk werden 'ante bedragen geboden voor hier, afzichtelijke lampen of piepers. „Het is toch voor doel", verontschuldigde een tige zich. Verbroedering waren ook bijzonder fraaie of he zaken die onder de hamer Veilingtopper was een auto wtig jaar oud, motorisch in Haat. Die leverde ƒ1000,- op. goede prijs (ƒ450,-I werd voor een Shetlander hengst- De kerkeveiling is meer dan een ver koping voor een goed doel. Het eve nement brengt bijna iedereen in de noordkop op de been en na afloop, dit keer om kwart voor één, wordt de verbroedering in gezellige sfeer gevierd. Vier jaar geleden werd de laatste vei ling gehouden. „Eigenlijk is om de drie jaar het beste", aldus Piet Bolier, één van de organiserende commissie leden. „Maar vorig jaar was net de restauratie van de Hervormde kerk in De Cocksdorp afgerond, dus hebben we nog even een jaartje rust geno men." Voor ouderen De veiling wordt gehouden voor zo wel de katholieke als de hervormde kerk. „Maar het geld zal voornamelijk worden gebruikt om wat extra's te doen met de feestdagen voor de ouderen in ons gebied, dus ook de niet kerkelijke mensen", aldus Bolier, die de oecumenische samenwerking in het dorp roemt. „Wij doen erg veel samen. Ook kerkdiensten bijvoor beeld. Het geeft aan hoe gemoedelijk de verhoudingen hier zijn. Dat bleek ook wel weer bij de veiling, want daar hielpen ook velen aan mee die niet bij één van de kerken zijn aan gesloten." verhouding tussen godsdienstonder wijs en andere soorten van vormend onderwijs (zoals humanistisch onder wijs) op de Texelse openbare scho len. De felle houding van een deel van de raad was ingegeven door een kritische brief van de gezamenlijke leerkrachten schoolkatechese. De dertien Texelse predikanten en mede- werk(st)ers die de godsdienstlessen verzorgen, schreven dat zij „de indruk hebben dat door de salariseisen van het humanistisch onderwijs de lessen godsdienstonderwijs aangetast wor den". Op tafel lag een voorstel om het to tale budget voor de lessen op de Texelse openbare scholen te verho gen van ƒ13.000,- tot ƒ27.750,-. Door deze verhoging ontstaat ruimte voor het aantrekken van docenten humanistisch onderwijs, maar niette min vreesden de briefschrijvers dat de godsdienstlessen In de knel ko men. Zo behoren in hun ogen ook la gere groepen dan alleen groep 7 en 8 deze lessen te krijgen. Idealisme CDA-woordvoerder Kees Hin noemde het terecht dat er andere soorten vormend onderwijs worden gegeven, maar nam het op voor degenen die de godsdienstlessen verzorgen. „Eén mevrouw doet dit werk zelfs al lan ger dan 35 jaar, tot volle tevreden heid. Er staat een lage vergoeding tegenover, maar het gebeurt uit idea lisme. Bij de humanisten missen we dat. Zij kijken eerst naar de hoogte van de vergoeding alvorens ze les willen geven." Gelein Jansen ging een stapje verder en liet zich ontvallen dat Nederland zich niet tolerant opstelt jegens christelijk onderwijs. De botsing met wethouder Krijnen was daarmee compleet. Texels Belang had een an dere reden om niet akkoord te gaan met het voorstel van b en w. Fractie leider Poster wilde liever een andere verdeling van het budget en geen maximum bedragen per school. Groen Links en PvdA betuigden steun aan het collegevoorstel, VVD'er Van der Kooi deed er het zwijgen toe. Veto Met de hoogte van het bedrag had geen der fracties (behalve het CDA) problemen, constateerde burge meester Van Rappard halverwege de discussie. Hij wist Jansen, het CDA en Texels Belang ervan te overtuigen dat de bedragen per school, die in het oorspronkelijke voorstel waren genoemd, slechts als rekenvoorbeeld waren bedoeld. De betreffende frac ties hadden de vrees dat deze bedra gen in werkelijkheid limieten waren, die door de scholen niet mogen wor den overschreden. Scholen die erg actief zijn met godsdienstonderwijs zouden hierdoor in hun mogelijkhe den beperkt kunnen worden. Van Rappard nam deze vrees weg. Toen hij wilde toezeggen nog eens naar de tekst van de nieuwe verorde ning te kijken, sprak wethouder Krij nen haar veto uit. „Ik ben er al drie jaar mee bezig, dus daar heb ik geen behoefte aan." Wel wilde de wethou der eventueel na een jaar de nieuwe verordening evalueren. Opluchting Na een korte schorsing bleek wet houder Krijnen toch bereid tot enkele tekstwijzigingen. De door Van Rap pard geschrapte passages, aangevuld met de toezegging voor een evalua tie, zaten geheel op de lijn van een voorstel dat Jansen, Hin en Poster in de pauze hadden bedacht. De wijzi gingen werden door de gehele raad (minus de afwezige Van Asselt en Rienstral met klaarblijkelijke opluch ting aanvaard. In de nieuwe versie worden de lessen alleen gegeven als ouders/verzorgers daartoe de wens te kennen geven en is de aanstelling van leerkrachten niet afhankelijk van goedkeuring door b en w. Vittali is aan een bijzonder sterke pe riode bezig en heeft zelfs nog een 100% score. Het Texels kampioen schap wordt echter niet beslist in één partij, maar in een heel jaar, zo dat Dros nog wel de kans zal krijgen om terug te slaan. De uitslagen R. Vittali-J. Dros 1-0; H. Tumema-R. Riegman 1-0; T. Witte-M Witte 1-0; P. Bakelaar-F Eij genraam 0-1; G. Zoetelief-K. Bruining 1-0; W. van de Rijke-E Keyser 1-0; F.v. Tatenhove- Cvan Houten Vi-Vi; J.de Wijk-J.W. Bakker 1-0, Deuce: 9.00 u. R. Buitenweg-D. Bol 9 00 u. B. van Veen-H. Elzinga 10.00 u. R. Verduyn-J. van der Meer Heri Hodie: 9.00 u. H. Schraag-D. Panneman 10.00 u. R. Zoetelief-T. van Veen 10.00 u. M. van den Bent-R. van Oosten Uitslagen s.v.p. doorbellen op tel. 16301. Nick Wehnes is geblesseerd en teruggetrokken. Uitslagen: I. Land-N. Brans 0-2; T van Heerwaarden-F. Dreesens 2-0; B. van Ven-P Wine 1-1; W. Beers-J. Dros 2-0; N Rommel-I. Land 1-1; R. de Boer-N. Rommel 2-0; S. van Veen-N. Bak ker 2-0, S. van Veen-A. Groot 0-2; P Witte-R. van Oosten 2-0; A. Krafft-A Heidstra 2-0, D Bol-R. van den Bent 2-0; M. Land-R. Buiten weg 0-2. De zesde avond van klaverjasclub Den Burg is gewonnen door Peter van Heerwaarden en Wil Derksen (in valler John van Heerwaarden). Zij be haalden 7526 punten en zijn nu op de derde plaats geland. Truus en Frans Witte hadden ook een goede avond met 7216 punten en stegen tien plaatsen in het klassement. Op nieuw een goede avond hadden Guusta Smit en Co Koomen met 7136 punten. Zij blijven op de eerste plaats staan. Vijf plaatsen winst be haalden Roel de Zwart en Carlo Bos met 6868 punten, zij staan nu op de tiende plaats. Ruth de Ruwe en Fen ny Hopman zijn met 6861 punten naar de tweede plaats gestegen. Vrij dag 19 november is de tweede ronde om het kampioenschap van Texel, aanvang 20.00 uur in De Witte Burcht. Bij de deelname aan de denktriathlon van Schijndel, die tevens als Neder lands kampioenschap geldt, hebben de Texelaars Piet Bakelaar en Rinus Vittali uitstekend gepresteerd. In een zeer sterk deelnemersveld slaagden Bakelaar en Vittali er in om respec tievelijk dertiende en negentiende te worden. Onder de concurrenten bevonden zich dammers die tot de absolute wereldtop behoren, zoals Fourman (uit Moskou), Bouke Bies en oud wereld kampioen Rob Clerc. Deze drie hadden dan ook bij het dammen de hoogste scores. Beste schakers waren Jan Selten uit Ede en de be kende Paul Bierenbroodspot uit Am sterdam. Na de onderdelen dammen en scha ken stond Rinus Vittali als negende geklasseerd en Piet Bakelaar zelfs als vijfde. De laatste discipline van de denktriathlon, bridgen, is weliswaar niet het sterkste onderdeel van de Texelaars, maar een score van 50% is normaal gesproken haalbaar. Het bridgen verliep echter niet geheel naar wens. Deze tegenvaller was er de oorzaak van dat Bakelaar en Vitta li wegvielen uit de top-tien van het klassement. Kampioen werd de beste allrounder van het 56-man sterke gezelschap, Ron Heusdens uit Schiedam, die al voor de vijfde keer op rij de titel voor zich opeiste. Sinds vorige week is Milliner Mode aan de Burgwal in Den Burg uitge breid met een afdeling keramische kralen. Deze kralencollectie is afkom stig uit Griekenland en wordt daar door de firma Keramos volgens een eeuwenoud procédé handmatig ver vaardigd. De kralen zijn bedoeld om zelf sieraden mee te maken. Me vrouw P. Andreikou is sinds twee jaar woonachtig op Texel en verte genwoordigt de firma Keramos in binnen- en buitenland. De afgelopen dagen heeft zij in de winkel de monstraties sieraden maken gegeven. De kralen zijn vervaardigd van na tuurlijke materiaal- en kleurstoffen en zijn bestand tegen zonlicht en water. Bovendien treden er bij het dragen van de sieraden geen allergische aan doeningen op. Sommige kralen zijn bedekt met een laagje zilver ot goud. De collectie wordt aangepast aan het seizoen. Zo overheersen nu de herfst- en winterkleuren. Voorbeelden van sieraden, die kunnen worden ge maakt, zijn kettingen, armbanden, oorclips en hangers, versiering van schoenen en decoratie van stof. Han- nie van Zoelen, eigenaresse van Milli ner Mode, is blij met de uitgebreide kralencollectie. „Wat ik met name leuk vind, is dat de klanten naast het aanschaffen van stof voor kleding nu ook de mogelijkheid hebben bijpas sende sieraden uit te zoeken. Het as sortment kralen is uitgebreid." De kralen, binnenkort uitgebreid met knopen, blijven in ieder geval tot vol gend jaar september verkrijgbaar bij Milliner Mode, Ruud Nooij Programma dinsdag 16 november: Veld A mannen: 18.30 u. RWS-Meubelhuis Sportshop 19.12 u. Sportshop-Maarcob. Meubelh. 19.54 u. Tex. Autoc.-Fitt DGM 20.43 u. DGM-Vd. Woude PH Oranje 21.30 u. PH Oranjeboom-Teso Woude 22.18 u. 12 Balcken-Gr. Slock 2 Teso Veld B vrouwen en gemengd: 18.30 u. Durper Drup-Westerl. Mantje 19.12 u. Mantje-Eierl. H. Durper Dr. 19.54 u. Question-Vespertina Eierl. H. 20.43 u Paal 9-Pilaar ABN/AMRO 21.30 u. ABN/AMRO-Paal 28/Krim Pilaar 22.18 u. Kobeko-Cocky's K. P28/De Krim Veld C vrouwen: 18.30 u. Slock (v)-Wiersma A. Schiph. 19 12 u. Schiphorst-Visser BouwWiersma 19.54 u. De Rival-Texèle Visser B. 20.43 u. Zeilmakerij-Smash '68 Texèle 21.30 u. Ass. Bremer-De Vlier I. de Boer 22.18 u. Top Tien-lepe de Boer Bremer Wedstrijdleiding: Frans en Guus, tel. 14171. Uitslagen: RWS-FITT 0-3; Texelse Autocentrale- Maarcobouw 2-1; Gr. Slock 2-Meubelhuis Texel 1-2; Graaf Spuiterij-PH Oranjeboom 0-3; Sportshop-12 Balcken 0-3; ABN/AMRO- Cocky's Kapsalon 3-0; Question-Eierlandse Huis 0-3, Durper Drup-Klif 12 2-1; Super- Tatenhove 2 3-0; LenR-Waayer 2-1; Tatenhove 1-Stuc v.d. Woude 0-3. Paal 9-Paal28/De Krim 1-2; De Vlier-Smash '68 3-0; 7 Provinciën-Leydekkers 2-1; Ass Bremer- Zeilmakerij 2-1; Bremakker-Timmers Bakkerij 1-2; De Rival-Vissers Bouw 0-3; Cohen- Beautique Texèle 1-2. Texelse Boys moest zondag thuis aantreden tegen het laaggeplaatste Oudesluis zonder Jelte van der Kooi, die in dienst zit. Zoals de laatste we ken bijna gebruikelijk, stond de Boys binnen enkele minuten op voor sprong. Richard Houterman ging goed door op links en bracht midvoor Paul Witte in stelling. De uitlopende keeper had geen antwoord op diens lob: 1-0. Kennelijk liepen de Boys vervolgens al te denken aan 5-1 en 6-1, uitsla gen die in de laatste twee wedstrij den werden behaald. Goed gevoetbald werd er echter niet, zodat het een kwartier later 1-2 voor Ou desluis was. Oudesluis combineerde goed en de Boys-achterhoede greep onvoldoende in, zodat tweemaal de zelfde speler eerst met de voet en vervolgens met het hoofd de voor sprong voor Oudesluis liet noteren. Pas na de rust waren de Boys ervan doordrongen dat er gewerkt moest worden om punten te verdienen. Ou desluis werd vastgezet en kwam nauwelijks nog aan aanvallen toe. Na circa twintig minuten resulteerde dit in een treffer van Bert Witte, die van ruim twintig meter de gelijkmaker in de touwen schoot: 2-2. Vervolgens haalde de Oudesluis- grensrechter de woede van de Boys toeschouwers op zijn hals, door re gelmatig opvallend in het voordeel van zijn team te vlaggen. Ook de scheidsrechter maakte zich met ge liefd toen hij tot drie maal toe een overtreding op Martijn Beerling niet met een strafschop wilde bestraffen. Met name de laatste keer, toen Beer ling op volle snelheid alleen op de keeper afging en van achter ten val werd gebracht, was een schoolvoor beeld van een penalty. Trainer De Ruyter zette René Gulde- mond en Jan Peter van Heerwaarden (beiden terug na een blessurel nog in, maar ook zij konden geen veran dering meer brengen in de 2-2, een stand die voor de Boys toch enigs zins teleurstellend was. Na een week vrij moest Tevoko He ren 1 het in S|)orthal Ons Genoegen opnemen tegen koploper Madjoe 4. De met louter routiniers spelende ploeg uit Enkhulzen speelde een de gelijk potje volleybal. Tevoko kwam op alle fronten tekort en verloor kansloos met 0-3. Heel kort stond Tevoko in de eerste set op een kleine voorsprong. Daarna was het steeds Madjoe wat de klok sloeg. Met moeilijke services werd de aanval van Tevoko ontregeld waar door Tevoko niet aan scoren toe kwam. Het was niet zozeer het harde en snelle aanvallen van Madjoe, maar veel meer het bekeken scoren via slimme tactische balletjes, dat Tevoko kansloos maakte. De eerste set ein digde dan ook met 7-15 in een over winning voor Madjoe 4. In de tweede set ging het van hetzelfde laken een pak. Tevoko bleef achter de feiten aanlopen en verloor kansloos met 9-15. In de derde set porbeerde Tevo ko het met een gewijzigde opstelling. Koos Doeven en Joost Albers gingen spelverdelen en Jitze Beintema werd aanvaller. Dit probeersel pakte niet goed uit, waarna ook de derde set naar Madjoe ging (7-15). Al met al voor Tevoko een resultaat om snel te vergeten. Het wordt wel tijd dat Te voko punten gaat pakken om ook volgend jaar in deze promotieklasse uit te komen. Zaterdag spelen de he ren uit tegen Schoorl.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 9