Cjroen r^warL-Jexels in het harL, elatie met Haarlem eer uit dal omhoog VAN NAAR Extreme regenval was teveel voor gemalen Politie staat niet in de rij voor Texel N BEAUJOLAIS PRIMEUR ummer kelse^courant meerite en provincie heropenen dialoog obankQl TEXEL Gerard Zijm overleden Levende witsnuit direct afgevoerd VERDER m DIT Intocht Sint Nicolaas 2 Zanggroep zéér capabel 2 Tekekraan uit de bocht 5 Lichtreclame niet mooi? 5 Texelse apotheek verbouwt 5 Mulder blijft turnkampioen 7 Kotex-show weer attractief 7 Laatste kans voor Texeltoerist 1994 ^GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10833 DINSDAG 16 NOVEMBER 1993 advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy b.v., Postbus 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-62600. Telefax 02220-14111. ^ctlo Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 02220-62620. thijning dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /48,50 per half jaar; /1.35. Geen krant gehad? Bel 02220-62600. Buiten kantooruren bel «orger Redactie buiten werktijd Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Burg, telefoon 02220-15472. Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs f48,50 per half jaar; Los /1,35 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G bank nr 67.34.60.398 uit de vastgelopen onderhande- •n te komen gaan gemeente en incie zich meer verdiepen in hun chillen van inzicht over de ruim- e indeling van Texel. Dat is af- roken tijdens overleg dat het van b en w gistermiddag ide met het gedeputeerde Friso eeuw en Frans Tielrooij waarin brief van GS over de relatie- problematiek aan de orde jn. ,,We willen een praktische ising voor de problemen", liet touder Erna Eelman-van der Kooi schemeren. ffl anderhalf uur durend gesprek en b en w en GS geprobeerd de hgsverschillen en de punten van eenstemming over de relatienota eden, het streekplan (zonering touwgebieden) en het bestem- fsplan buitengebied, huisvesting ïdere zaken boven tafel te krij- Het overleg was nodig omdat de wdingen tussen Texel en de pro waren bekoeld nadat oud- ouder Barendregt gedeputeerde wij ervan beschuldigde zich inza- aanwijzing van relatienota- en urontwikkelingsgebieden niet aan 'spraken met Texel te houden en te kaart hem „koud op het dak Dat schoot bij de provincie in irkeerde keelsgat. De plannen Selein Jansen voor afscheiding Texel van Noordholland waren de Haarlemse bestuurders de pel die de emmer deed overlo- Gisteren benadrukte het college eens dat het merendeel van de alles bij het oude wil laten, voorzitter Willem Bakker sloot vorige week in Den Helder al I.M. ADVERTENTIE ,\..ys8™ V. rir"v"v~v'"\ 7 Machtigingskaart - Texelse Courant wil de prijs tn het abonnement graag zo mogelijk houden. Het beta- van het abonnementsgeld vddels een acceptgirokaart >*ngt tegenwoordig hoge ssten met zich mee. Die kosten innen we besparen door het tonnementsgeld automatisch lincasseren. Daarom vragen wij binnenkort de Texelse Courant 1 machtigen voor die automati ze incasso. Alle informatie barover valt binnenkort bij u in t bus. in gezamenlijke actie van: De C/reen ^uarUjixth in bft hart. en de aan bij de „puinruimers" en verklaar de dat het „onmiddellijk af moet zijn met die onzin". Brief In een brief die de provincie 15 okto ber aan het college zond betreuren GS de openlijke kritiek van Baren dregt op de gedeputeerde Tielrooij over afspraken over de relatienota. Peter Bakker (Groen Linksl bracht de „geheime" brief vorige week al in de raadsvergadering ter sprake. De brief beschrijft hoe de gemeente een alter natief plan aan de provincie presen teerde, waarmee agrarisch Texel instemde. De voorwaarden die GS aan dit plan stelden waren voor Texel echter niet aanvaardbaar. Het Texelse plan moest wijken voor dat van de provincie. In de brief bestrijdt de pro vincie de beschuldiging van Baren dregt dat GS de Statencommissie en de gemeente onjuist zou hebben geïnformeerd over de besluitvorming. GS geven aan dat ze niet op de beslissing willen terug komen en hoopt op herstel van de betrekkingen met de gemeente en betreurt de openheid die Barendregt ten opzichte van de nieuwsmedia aan de dag leg de. Overleg Ook met wethouder Eelman aan de onderhandelingstafel in Haarlem wa ren de verschillen van mening over de besluitvorming gisteren nog niet wegpoetst. „Maar om verder te kun nen moeten we daar een streep on der zetten", aldus de wethouder. Om tot een werkbare situatie te komen willen zowel provincie als gemeente meer begrip voor eikaars wensen zien te krijgen. Probleem is dat het ont werp bestemmingsplan buitengebied niet aan alle voorwaarden van GS voldoet. De gemeente kan zich ech ter niet vinden in de noodzakelijke aanpassingen. De komende weken zullen beide bestuurslagen proberen helderheid te krijgen in de verschil punten. Eelman: „Het gesprek is in goede sfeer verlopen. We zijn er ech ter nog lang niet, maar moeten pro beren met elkaar eruit te komen." Woorden van gelijke strekking nam Friso de Zeeuw donderdagavond in Den Helder in de mond. De gedepu teerde beloofde met collega Tïelrooy rond de jaarwisseling naar Texel te komen om het overleg te hervatten. In het Geminiziekenhuis in Den Hel der is zaterdagavond de 42-jarige Gerard Zijm bezweken aan de ver wondingen die hij opliep bij een auto-ongeluk op woensdag 27 okto ber. Zijm vloog op de Oosterenderweg uit de bocht met een auto. Hoewel zijn toestand aanvankelijk stabiel was, verslechterde die afgelopen week snel. Hij laat een vrouw en drie kin deren achter. Op tal van plaatsen traden de waterlopen op Texel buiten hun oevers, zoals hier in de buurt van De Waal Omdat inmiddels een periode van droog weer is begonnen en de gemalen continu werkenzal de toestand binnen een paar dagen weer normaal zijn Harfy G.tt, De regenval in het afgelopen week end was zo hevig, dat de polderge malen het niet konden bijhouden. Het gevolg was dat het waterpeil in de sloten tot ver boven normaal steeg. Op tal van plaatsen stroom den de sloten over en kwam gras- en weiland blank te staan. Het zal zeker tot donderdag duren voordat de normale situatie is hersteld. De schade voor de landbouw is te overzien, aangezien het meeste ge was al van het land is. Maar hier en daar staan nog percelen bieten en aardappelen, die voorlopig niet zijn de oogsten. Tussen vrijdagavond en zondagmid dag viel op Texel ongeveer 60 mm water, wat mogelijk een record is. De sloten stonden al gauw vol, mede omdat de afgelopen week ook al veel water was gevallen. De capaciteit van de vijf gemalen van het Water schap Texel zijn op een dergelijke piek niet afgestemd, zodat het beeld van buiten hun oever getreden water lopen onveranderd bleef. Het kwam slecht uit dat juist auto matiseringswerkzaamheden werden verricht aan Texels grootste gemaal Krassekeet, zodat een van de twee pompen van deze installatie bu'ten werking was. Het waterschap liet in allerijl een monteur komen om de pomp weer in te schakelen. Dijkbewaking Ook niet bevorderlijk voor snelle af voer van het overtollige hemelwater, was de beperkte dijkbewaking waar toe zondagavond moest worden over gegaan in verband met zware storm en daardoor hoog (zee)water. Het water bereikte zondagavond om 20.50 uur bij Oudeschild een stand van 2.07 plus NAP. Onder dergelijke omstandigheden worden om veilig heid sredenen de dijken dichtgehou den, wat betekende dat de kleppen van de uitwateringen van de gemalen werden gesloten en er drie uur lang niets werd uitgeslagen, terwijl het in tussen gestaag bleef regenen. Er kan echter zeker niet worden gezegd dat er geen wateroverlast zou zijn ge weest als gewoon was doorgemalen. Daarvoor was de onderbreking veel te kort. Tot beperkte dijkbewaking werd besloten na een telegram van rijkswaterstaat waarin een wa terstand van 2.20 plus NAP werd verwacht. In Den Helder werd die stand om half vijf zondagmiddag met twee centimeter overschreden en bij Texel werd het dus belangrijk minder hoog. De bewaking hield in dat twee ploegen mensen van het waterschap met de auto over de buitenberm van Een levende witsnuitdolfijn, die gisteren bij paal 5 (De Hors) werd aangetroffen, is onmiddellijk na de „EHBO" van EcoMare verder ge transporteerd naar het Dolfinarium in Harderwijk. Het ongeveer 2/z meter lange wijfje oogde gezond, maar toch was haast geboden. Voorkomen moest worden dat de dolfijn in een shock-toestand zou raken. Raken de zeezoogdieren eenmaal in een shock, dan zijn ze ten dode opgeschreven. De EcoMare-dierverzorgers Wiebe Sytsma, Henk Brugge en Li-Sian Chang hielden daarom de gladde huid voortdurend nat en koud. Bo vendien dienden ze de dolfijn een kalmeringsmiddel in de vorm van een zetpil toe. Om te voorkomen dat het dier zichzelf zou verwon den, werd de draagbaar met schuimrubber bekleed. De klus was binnen een uur geklaard: om vier uur 's middags kreeg EcoMare een telefoontje van de onbekende vinder en met de boot van vijf uur ging de dolfijn alweer van het eiland. Dit ondanks enige vertra ging die ontstond toen de redders met hun terreinwagen even vast zaten op De Hors. Het verlenen van eerste hulp gaf daarentegen geen problemen, omdat de dolfijn zich gemakkelijk liet benaderen. Uit het spoeigat dat rond het dier op de zandplaat was ontstaan, kan worden afgeleid dat het er mogelijk een etmaal heeft gelegen. Alle goede zorgen hadden succes, want het Dolfinarium meldde van ochtend dat de witsnuit het goed maakt. Vannacht verorberde het dier vier kilo vis en een bloedcon- tröle gaf gunstige resultaten. Wel is misschien sprake van een long infectie De dolfijn heeft in Harder wijk gezelschap van een bruinvisje, dat gisteren op één der andere Waddeneilanden aanspoelde. Wits- nuitdolfijnen kwamen vroeger zel den in deze streken voor, maar de aantallen zijn sinds halverwege de jaren zestig toegenomen. Tegen woordig is deze viseter op de Noordzee vrij algemeen, maar hij blijft meestal ver van de kust. Twee weken geleden kregen de Texelse sportvissers Rutger Oosterhuis en Erwin Nouwen op de Noordzee onverwacht gezel schap van een groep witsnuitdol- fijnen. Het is pas de tweede levende witsnuitdolfijn die op Texel is aangespoeld. Ook nu de reorganisatie van de politie een feit is, kan Texel in het hoogseizoen op versterking van buitenaf blijven rekenen. Voor de zomer van 1994 staat echter nog niet vast hoeveel extra politiemen sen op het eiland worden gedeta cheerd en waar ze vandaan komen. Door de toenemende toe ristische druk in de provincie Noordholland staan de overige korpsen niet te dringen om man schappen aan Texel af te staan. Dat zei de commandant van de nieuw gevormde basiseenheid Den Helder/Texel, Willem van Vemde, gisteravond tijdens een commissie vergadering. Samen met officier van justitie mevr. Oosterhuis gaf Van Vemde de aanwezige raadsle den toelichting op het beleidsplan 1994, dat de basiseenheid in de maak heeft. Van Vemde vertelde momenteel te werken aan een voorstel. Financieel verkeert de basiseen heid niet in een florissante situatie. Budgettaire beperkingen lopen daarom als een rode draad door de plannen. Zo zullen de politiebu reaus in Den Burg en De Koog wellicht een uur eerder sluiten. Al leen als het budget voldoende ruimte biedt kan de huidige openstelling worden gehandhaafd. Dat hangt onder meer samen met de beschikbaarheid van voldoende vakantiewerkers. De regiopolitie moet deze jongens en meisjes voortaan zelf betalen in plaats van het rijk. Sprake van uitbreiding is er wel in het noorden des eilands, want de politie wil komend seizoen een post in De Cocksdorp openen. Van Vemde benadrukte gisteravond dat het een experiment betreft. Voort zetting is afhankelijk van de be hoefte en de financiën. Over de plaats van de post is nog niet gesproken. Om de politie wat lucht te geven, stelde raadslid Peter Bakker (Groen Linksl voor om de controle op par- keerovertredingen uit te besteden. Ook zouden organisaties op het gebied van maatschappelijk werk de politie werk uit handen kunnen nemen door zich beter bereikbaar te houden voor gevallen van acute geestelijke nood. Nu moet door gaans de politie de helpende hand toesteken, waar veel tijd mee ge moeid is. Burgemeester Van Rap- pard beloofde na te gaan of de huidige structuur verbetering be hoeft. Door de krappe bezetting moeten de surveillanten soms keuzes ma ken. Het kan dan wel eens gebeu ren dat de politie pas na verloop van tijd komt opdagen, wat tot onbegrip bij het publiek leidt. „Is dat niet te ondervangen, bijvoor beeld door betere voorlichting?", vroeg CDA'er Jan Koolhof. Volgens Van Vemde geven de medewerkers van alarmcentrale 06-11 vaak al aan de beller door hoe lang het kan duren. „Helaas gebeurt dat niet altijd. Maar u kunt er zeker van zijn dat als het écht nodig is, de politie er meteen op af gaat." Cor Kuip pleitte voor een telefoon cel of praatpaal tegenover het poli tiebureau in De Koog, zodat de mensen buiten openingstijd toch snel hulp kunnen inroepen. Vol gens de Texels Belang-man is daar behoefte aan in de badplaats. Kuip, gesteund door Koolhof, vroeg voorts aandacht van de politie voor de drugsbestrijding op Texel. In het beleidsplan wordt alleen Den Helder genoemd. Van Vemde betoogde dat de omvang van het probleem op Texel gering is en dat het af en toe oppakken van een dealer weinig oplost. „Dat vermin dert de vraag niet. Er zullen ande re maatregelen nodig zijn." De burgemeester drong er even eens op aan de aandacht niet al leen tot de overkant van het Marsdiep te beperken. „De moraal van dit verhaal is: zorg dat het op Texel niet zo ver komt als in Den Helder." 9* W W de dijk reden om eventuele schade te kunnen rapporteren aan dijkgraaf en technici die de wacht hielden in het polderhuis. Er werd geen schade ge constateerd. Tot vreugde van de mannen van Rijkswaterstaat was er ondanks het hoge water aan de westkant van het eiland totaal geen duinafslag. Mede als gevolg van de zandsuppleties is het strand momen teel vrij hoog en daardoor minder kwe tsbaar. Bij een nog wat noorde lijker wind zou er waarschijnlijk wel schade zijn geweest. Overstort Een gevolg van de hoge waterstand in de poldersloten was dat veel re genwater doordrong in de riole ringstelsels. Dat gebeurde via de diverse overstorten, die bedoeld zijn om incidenteel bij extreem zware bui en het rioolwater op de sloten te kunnen lozen zodat de straten niet blank komen te staan en afvoer van huishoudelijk afvalwater blijft functio neren. Nu werkten deze overstorten dus in de verkeerde richting. Dit heeft inmiddels aandacht van de af deling civiele techniek van de ge meente. Herhaling van het ongewenste verschijnsel is te voorko men door het aanbrengen van te rugslagkleppen bij de overstorten, zodat ze alleen in de juiste richting kunnen werken. I.M. ADVERTENTIE De voorbereidingen voor Texel toerist 1994 zijn al in een verge vorderd stadium. Zoals gebruikelijk stellen wij er prijs op de informatie („tips") zo volledig en correct mogelijk weer te ge ven. Wij verzoeken u daarom uw vermelding in Texeltoerist 1993 even op juistheid te controleren. Vooral nu het magazine eenmaal per jaar verschijnt is het belang rijk dat de informatie er goed in staat. Voor aanpassingen of correcties kan t/m vrijdag aan staande contact worden opgeno men met Margreet Berndsen, Wilhelminalaan 58, Den Burg, tel. 14896. Na vrijdag 19 november kunnen in verband met vertalingen in het Duits en Engels geen aanpassin gen meer worden uitgevoerd. De mailing voor adverteren in de Texeltoerist krijgt u binnenkort thuisgestuurd. Contact hierover kunt u opnemen met de balie van Langeveld De Rooy, tel. 62600. Wij hopen, met uw me dewerking, de komende Texeltoe rist weer tot een onmisbare gids voor Texelaar en toerist te ma ken. I.M. ADVERTENTIE fles 0.75 liter m a mm van 5,95 voor ^T/570 Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pagina 6

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1