Intocht Sint Nicolaas SNERT Agenda F amilieberichten TEXELSE^? COURANT Cursussen voor volwassenen VVV-presentatie op 16 december Vocaal elftal in blakende vorm Even een pak EETCAFÉ 'Pon&dtnaat Ledenvergadering IVN Wanneer wordt het oud papier gehaald? Klassiek concert in d'Ouwe Ulo Erik van Muiswinkel in Klif 12 Excelsior wint beker festival Eenakters uitgesteld Prijzen afhalen DINSDAG 16 NOVEMBER 1993 Sinterklaas en zijn gevolg houden zaterdag hun intocht op Texel. De stoomboot met aan boord de goedheiligman en zijn zwarte knechten meert om 13.30 uur uur af in Oudeschild, waar loco- burgemeester Tine Krijnen de Spaanse kerkvorst officieel wel kom zal heten. Het fanfare van KTF zorgt voor de muzikale om lijsting. Na zijn intocht start de Sint en zijn gevolg om 14 30 uur vanaf het Schilderend een rond gang in Den Burg. In hun kielzog volgen in vol ornaat de ponyrijders van de Waddenruiters en de Klep- pertjes. De route in Den Burg is als volgt: Schilderend, We verstraat, Stenenplaats, Ho- gerstraat, Gravenstraat, Warmoesstraat via de doorbraak naar de Groeneplaats, Binnenburg, Stenenplaats, Waalderstraat, Bur gerhoutstraat, Kogerstraat, Binnen burg, Groeneplaats, Parkstraat, rechtsaf Weverstraat, Julianastraat en Wilhelminalaan. Om 15.25 uur brengen Sint en Pieten een kort bezoek aan Time Out in dorpshuis d'Ouwe Ulo. Een uur eerder is de zaal open en om 14.55 uur start een poppenkast- programma. Om 15.40 uur maakt Sinterklaas zijn entree in de Voorspeelruimte. Om 14.40 uur is de zaal open, een kwartier later starten Carin So- mers en Lot Zillig een programma. Buitendorpen In De Cocksdorp start de intocht van de Sint om 15.45 uur. Het verzamelpunt is voor de RK kerk. Na een rondgang door het dorp, voorafgegaan door het fanfare KTF, is de jeugd welkom in het Ei- erlandsche Huis voor een nadere kennismaking met de heilige en een smakelijke verrassing. In Oosterend vertrekt fanfarecorps Excelsior om 15.00 uur vanaf De Bijenkorf om Sinterklaas en zijn gevolg bij Garage Westend op te halen. Na een rijtoer door het dorp zal Sinterklaas de kinderen van Oosterend in het dorpshuis be groeten. In het jeugdgebouw op de hoek Peperstraat/Oranjestraat is een opstappunt voor de „Bart Ple zier". Hier kan in aanwezigheid van een stuk of zes zwarte pieten van 14.00 tot 15.30 uur worden gesjoeld en geknutseld Ook kun nen kinderen zich laten schmin ken. Voor iedereen is er warme chocolademelk. Peter Kaan ver zorgt met zijn draaiorgel de mu ziek. In Den Hoorn wordt Sint en zijn gevolg om 15.00 uur opgewacht op Diek bij de ingang van het dorp. Voorafgegaan door DEK maakt de stoet een rondgang door het dorp. Om 15.00 uur gaat ook het dorpshuis open, waar een half uur later een binnenprogramma start waarbij Sinterklaas voor alle kinderen een presentje in petto heeft. Dat duurt ongeveer een uur. Bij slecht weer vervalt het buiten programma. Met vier zwarte Pieten maakt de goedheiligman om 16.00 uur zijn entree in 't Skiltje in Oudeschild. De bijeenkomst is bedoeld voor peuters en kleuters van groep 1 tot en met 4. 's Avonds om 19.30 uur start in het dorpshuis de Sin terklaas Bingo. Deze avond is be doeld voor de leerlingen van groep 5 tot en met 8. Het Open Leercentrum Texel (voor heen het Albrecht College) verzorgt binnenkort enkele korte cursussen voor volwassenen. Op de avondhavo wordt van dinsdag 23 november tot en met dinsdag 25 januari de module „Nederlandse grammatica" aangeboden. Op don derdag 3 februari is er een afsluiten de toets. De cursisten leren zinsdelen en woordsoorten herkennen en be noemen. De cursus geeft een inzicht in de structuur van de taal en de me thode is tegelijk een oefening in lo gisch redeneren. Tijd: van 18.30 tot 20.00 uur. Op de avondmavo staat de komende periode in het teken van de spelling. De eerste les is op donderdag 25 no vember (20.30-22.00 uur). De toets, een dictee, wordt afgenomen op dinsdag 1 februari. De cursussen zijn geschikt voor men sen die in het verleden al enig onder wijs op deze gebieden hebben gehad en hun kennis willen opfrissen. Ook ouders die hun kinderen willen hel pen met het huiswerk kunnen er hun voordeel rnee doen. Kosten: avondhavo: f40,- boek (ƒ19,50); avondmavo: ƒ40,- boek (ƒ13,90). De lessen worden gegeven in OSG De Hogeberg. Inlichtingen bij Niek Groot (tel. 15234), aanmeldingen bij Coos Ampt (14259). In dezelfde periode start bij het vak textiele werkvormen het onderdeel kunstgeschiedenis. Dit is apart te vol gen. Aan dehand van stencils, dia's en videofilms worden de mode, de functie van kleding en schoonheidsi dealen bestudeerd. De cursus wordt op donderdag van 9.00-10.00 uur ge geven in d'Ouwe Ulo. Bij het praktijkgedeelte worden diver se druk- en verftechnieken onderwe zen, zoals sjabloneren en afbindtechnieken. Bovendien wordt een klein begin gemaakt met de techniek zeefdrukken. Het uiteindelij ke werkstuk is een zelfbedrukte ki mono. Dit gedeelte van de cursus vindt plaats op donderdag in d'Ouwe Ulo van 10.15-11.30 uur. Het cursusgeld bedraagt ƒ50,- 20,- aan materialen voor het prak tijkgedeelte. Voor meer informatie: Cobie Kooiker (tel. 15577). De avond in Klif 12 waarop de VVV promotieplannen voor 1994 zullen worden gepresenteerd, wordt NIET a.s. donderdag gehouden maar op donderdag 16 december. Terwijl zondagmiddag de storm in alle hevigheid toenam, werd vanuit vier plaatsen in de zeer volle R.K. kerk van Den Burg met „ding dong- klokken" het optreden ingeluid van het vocaal ensemble ,,a' Capabel". Met veel routine en muzikaliteit werd een programma uitgevoerd van bar bershop, close harmony en blues mu ziek. De opzet van dit soort muziek is om met behulp van veel chromati sche bewegingen en effecten allerlei dramatische harmoniën te laten klin ken, die nergens modern en schrij nend zijn, maar veeleer zoetig en traditioneel klinken. Er wordt veel ge bruik gemaakt van neuriën en het zingen op klinkers. Hierdoor wordt onwillekeurig de koorklank positief beïnvloed. De stemverdeling van a' Capabel is optimaal en dit mini man nenkoor is in staat om vanuit heel zacht moeiteloos om te schakelen naar een zeer forse samenklank. Het optreden verraadt een gedegen en vakkundige voorbereiding en de toe wijding van de elf zangers is niet al leen goed hoorbaar maar ook duidelijk zichtbaar. Dirigent Jan Beijert leidt zijn zangers met het grootste gemak en schijn baar zonder veel inspanning. Terwijl hij in de ene hand een muziekblad vasthoudt, maakt hij met de andere hand summiere bewegingen, die vol doende zijn om de interpretaties, die tijdens de intensieve repetities zijn vastgelegd, te realiseren. Verder is het ook opvallend hoe precies hij bij elke stuk de juiste toonhoogte aan geeft, zodat er nooit wordt begonnen zonder dat hij er zeker van is dat elk „zijn toon heeft". Het hele programma werd ruim schoots binnen een uur afgewikkeld, waardoor de vaste patronen en de voorspelbare wendingen, die nu een maal kenmerkend zijn voor dit soort muziek, toch bleven boeien. Na een swingend en ritmisch „Hello Dolly" viel de combinatie van Mozart en Schubert op door een perfecte uitvoering van „Eine kleine Nachtfo- relle". Deze muzikale parodie werd gewaardeerd en ook goed herkend. Ter afwisseling begeleidde Jan Beijert zijn elf zangers op gitaar in de „Yel low rose of Texas", dat met veel allu re klonk. Ook het Russische „Katjoeska" klonk fijn, vooral toen Rob Manse zich al even als solist liet horen. Via het overbekende „When the saints" dat hier in een gecompliceerde en moeilij ke bewerking voortreffelijk werd uit gevoerd en „The silvery moon" kwam het publiek in het gezelschap terecht van de twaalf rovers. Dit slotstuk was gezien het aantal uit voerenden zeer toepasselijk. Rob Manse mocht nu echt als solist naar voren stappen, waarbij hij zijn prach tige stem, die in alle liggingen even mooi en evenwichtig klinkt, optimaal kon laten horen. Het koor zong fraai en attent op de achtergrond. Na overweldigend en aandringend ap plaus van het opgetogen publiek kwam er dan toch nog een kleine toegift met „Bring the wagon home", waarna iedereen zeer voldaan de kerk verliet om buiten de wind van voren te krijgen... Vermeldenswaard is, dat het kerk bestuur van de R.K. parochie de prachtig klinkende kerk voor dit eve nement gratis ter beschikking had gesteld. Hiermee demonstreerde dit college buiten de zorg voor eigen kerkgemeenschap ook een culturele verantwoordelijkheid voor alle eiland bewoners. De opbrengst van de col lecte na afloop kon zo geheel worden bestemd voor het Rode Kruis in Joegoslavië. Frans Visser I.M. ADVERTENTIE halen in Telefoon 14890 Op maandag 22 november om 20.00 uur houdt IVN-Texel de jaarlijkse le denvergadering bij EcoMare. Alle le den wordt nadrukkelijk verzocht te komen. Vóór de pauze zullen clubza ken worden besproken, onder andere bestuursverkiezingen en een nieuwe redacteur voor het clubblad. Na de pauze wordt een video over spreeu- wenonderzoek gedraaid. Voor verdere informatie: 15096. Dinsdag 16 november Vandaag is in de openbare biblio theek de verkoop van Unicef wenskaarten begonnen. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Jurassic Park" en om 21.15 uur „The Crying Game". De raadscommissie voor wel zijnsbeleid heeft om 19.30 uur een openbare vergadering in het raadhuis. Onder andere wordt gesproken over het jaarverslag van zwempark Molenkoog en de renovatie van het sportvelden complex Den Burg-zuid. De Historische Vereniging Texel houdt in dorpshuis d'Ouwe ULO een bibliotheekavond, alleen toe gankelijk voor leden, aanvang 19.30 uur. Voor agrariërs geeft J. Verheul van de proefboerderij Zegveld in Bosch en Zee bij De Koog een lezing over onderzoeksresultaten en veevoeding: 20.00 uur. Woensdag 17 november Van 9.00 tot 12.00 uur houdt de Welfare in het Rode kruisgebouw aan de Jonkerstraat verkoping van handwerken die door vrijwilli gers zijn gemaakt. Tot 3 december heeft SOS we reldhandel in het raadhuis een tentoonstelling van kunst- en an dere produkten uit de derde we reld. Open op werkdagen van 9.00-12.00 en van 13.30 tot 16.30 uur. In Cinema Texel draait om 14.30 en 19.00 uur „Jurassic Park" en om 21.15 uur „The Crying Game". In het raadhuis heeft de raads commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Onder andere wordt gesproken over de uitbreiding van de Deuce-tennisbanen. In Bosch en Zee komen om 20.00 uur de Agrarische Vrou wen bijeen. A. Broek-Roelofs en K. van Middelkoop van de SEV- dienst van de CBTB geven een lezing „Het gezin mag niet de sluitpost van het bedrijf worden". Donderdag 18 november In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.15 uur „The Fugitive". Volkssterrenwacht De Jager ver zorgt een kijkavond met de tele scoop in de sterrenwacht bij EcoMare, aanvang 20.00 uur. En tree f5,-. Bij ongunstig weer is er een vervangend (dia)programma „Naar de grenzen van het heelal". De raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch beleid heeft om 19.30 uur een openbare vergadering in het raadhuis. Onder andere wordt gesproken over automat isering, het gemeentelijk reserveringsbe leid, de najaarsnota 1993, de jaarrekening van de RST, renova tie van het sportveldencomplex Den Burg-zuid en een eventuele bijdrage aan het Nationaal Vrij. heidscarillon. Vrijdag 19 november Om 14.00 uur begint in De Buu reton in de Molenstraat de na jaarsvergadering van de ANBO. Na de pauze vertoont M.C. Stoepker dia's van de Slufter en het bouwen van een scha- penboet. In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.15 uur „The Fugitive" Van 20.30 tot 22.00 uur kan de jaarlijkse tentoonstelling van kleindierensportvereniging Kotex worden bezichtigd in het vereni gingsgebouw in De Mars. Hoogwater Oudeschild 10.10 en 22.15u 10.50 en 22.50u 11.25 en 23.36 u. 11.40 en u, 00.05 en 12.04u. 00.55 en 12.05 u. 01.25 en 13.30u 02.30 en 14.40u, Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 21 no vember op om 8.09 uur en gaat onder om 16.39 u.; 21 november laatse kwar tier; 23 november doodtij. Di. 16 Wo. 17 Do. 18 Vr. 19 Za. 20 Zo. 21 Ma. 22 Di. 23 Scouting haalt iedere zaterdag oud papier op volgens een bepaald sche ma. Hierbij een overzicht welke straat wanneer aan de beurt is: Route: 1. Bernhardlaan, Lieuwstraat, Tjakkerstraat en Wilsterstraat: 11 december en 26 februari. 2. Beatrixlaan en Noordwester: 18 december en 5 maart. 3. Schilderend, Keesomlaan, Emmalaan, Haffelderweg, Ada van Hollandstraat, Pieter van Cuyck- straat en Elemert: 8 januari en 12 maart 4. Molenstraat, Weststraat, Hollewal, Lijnbaan, Gasthuisstraat en De Zes: 15 januari en 19 maart. 5. Jonkerstraat, Willem van Beieren- straat, Boogerd, Schoonoordsingel, Witte Kruislaan en Burgerhoutstraat: 22 januari en 26 maart. 6. Duinreep, Zeebries, Vloedlijn, Golfslag, Vaargeul en Schoorwal: 13 november en 29 januari 7. Wilhelminalaan, Thijsselaan, Drijverstraat, Binsbergenstraat en Brouwerstraat: 20 november en 5 februari. 8. Kogerstraat, Wagemakerstraat, Waalderstraat en Marelstraat. 27 november en 12 februari 9. Burdetstraat, Mr. Kraaistraat, Julianastraat, Zwaanstraat, Warmoesstraat en De Mars: 4 december en 19 februari. In de voorspeelruimte van de Texelse muziek- en dansschool in d'Ouwe Ulo in Den Burg treedt zondag het uit Amsterdam afkomstige Hobbe- makwartet op, voor deze gelegen heid uitgebreid met pianist Roderigo Robles de Medina. Het concert, dat wordt georganiseerd door de Wel- zijnsstichting, begint om 20.00 uur. Het is de tweede maal dat het Hob- bemakwartet te beluisteren is op Texel. Het in 1991 opgerichte ensem ble bestaat uit vier jonge enthousi aste musici: Marette Haaxman en Caecilia van Peursem (viool), Alberdi- ne Engelkes (altviool) en Jeanny Beerkens (cello). De vier dames stu deerden allen aan het Sweelinckcon- servatorium in Amsterdam. Gezamenlijk volgden zij meestercur- sussen bij Jaap Schroder, Benzion Shamir en het Brodskykwartet. Pianist Roderigo Robles de Medina studeerde van 1982 tot 1988 aan het Royal Northern College of Music in Manchester en vervolgde zijn stu die aan het Sweelinckconservatorium. Hij is lid van het pianokwartet Quator Indigo, waarmee hij regelmatig op treedt in binnen- en buitenland. Het programma luidt: J. Brahms, so nate voor viool en piano in G groot opus 78; W.A. Mozart, strijkkwartet nummer 3 in Bes grote terts en het pianokwintet in Es grote terts opus 44 van R. Schumann. Het concert is gratis toegankelijk. Na afloop wordt een bijdrage gevraagd ter bestrijding van de onkosten. Het Hobbema-kwartet dat op Texel een uitvoering zal verzorgen „De Helden lui" Erik van Muiswinkel (voorheen met Justus van Oei en Diederik van Vleuten het trio Zak en As) keert te rug op de planken. Heeft de televisie-bekendheid hem daarvoor ongeschikt gemaakt? Zou hij vanwe ge "Ook dat nog", "Ik heb al een boek", "Megabrein" en "Kinderen voor Kinderen" nu geen cabaret meer brengen? Waarom niet??? In de Heldenlul gaat het juist om televisie. Beweringen over televisie zijn meestal beduidend oppervlakkiger dan wat zich op de buis afspeelt. Maar één ding staat vast: wie met hoofd en al op tv komt, krijgt er een leven bij. Een schimmig leven, dat hij/zij zelf niet meer beheerst. Erik van Muiswinkel staat in De Hel- Muziekvereniging Excelsior uit Oosterend heeft tijdens het West Friesland muziekfestival in Abbekerk de dagprijs gewonnen. De Texelse musici maken hierdoor kans op een wisselbeker. Onder leiding van Betty Bakker werd een wisselend programma van 25 minuten ten gehore gebracht. Geko zen was voor deelname aan het festival in plaats van het concours, omdat dat langer en uitgebreider mag worden gespeeld. Het festival neemt drie zaterdagen in beslag en per dag treden acht korpsen voor het voet licht. Uit de drie dagwinnaars wordt uiteindelijk de kampioen gekozen, die met de wisselbeker naar huis gaat. Excelsior was op dreef. Met name „Lastoria", een ode aan Ennio Morri- cone van Jacob de Haan, kwam er zeer vloeiend uit. De jury had veel waardering voor de samenstelling van het programma, de uitvoering van het geheel en de warme, homoge klank van het orkest. Volgende wordt bekend wie de wisselbeker heeft gewonnen. De Oosterender muziekvereniging alweer hard aan het repeteren vo het volgende evenement, het trac nele kerstconcert op tweede kers in de NH kerk van Oosterend. In verband met het overlijden van Gerard Zijm, die betrokken was b toneelvereniging Sint Jan, is de eenakter-opvoering van zondagmi dag bij Klif 12 afgelast. Het evenement is verschoven na; 19 december. In de Doopsgezinde kerk is woen dag een verloting gehouden. Enki prijzen zijn nog niet afgehaald. Ki gaat om de lootjes lichtblauw 711 747 en rose 502, 621, 780, 850 947. De prijswinnaars kunnen terecht de koster op Kogerstraat 20. denlul tegenover de actrice/cabaretie- re Margöt Ros, die beter en veelzijdiger is dan haar tegenspeler, maar toevallig niet bekend van de TV. Samen herscheppen zij de hectische, broeierige wereld van de studiovloer op het toneel en onderzoeken zij hoe de buitenwereld verandert voor dege ne die met hoofd en al voor de buis verschijnt. Achter de schermen van het scherm, en in de huiskamer van de hoofdrolspelers, ontrolt zich het programma. U blijft kijken, om de eenvoudige re den dat er nergens een knop zit om uit te zetten. En de zaaldeuren zijn vergrendeld, met erboven een rode lamp... STILTE: OPNAME. En als dit programma een succes is, komt het misschien ook wel op de TV. Donderdag 25 november -aanvang 20.30 uur- in Klif 12, Den Hoorn, entree /15.00, vriendenprijs f12,50, tel. 19633. Na een moedig gedragen ziekte heb ik afscheid moeten nemen van mijn geliefde man Klaas Vermeulen op de leeftijd van 85 jaar. H. Vermeulen-Dekker Texel, 16 november 1993 „De Gollards" De Zes 12, 1791 EX Den Burg. Gelegenheid tot condoleren donderdag 18 no vember van 19.30-20.30 uur in „De Gollards" en na de crematieplechtigheid in het crema torium. De crematieplechtigheid zal plaatsvinden op zaterdag 20 november om 11.00 uur in het crematorium te Schagen, Haringhuizerweg 3. Wees sterk en moedig Sidder niet en wordt niet verschrikt Want de Here, uw God is met U overal waar U gaat. Bedroefd geven wij kennis dat van ons is heengegaan onze lieve zuster en schoonzuster Maaike Ven-Tjepkema Wij wensen Dick en de kinderen heel veel sterkte toe. Stenderd en Geri Tjepkema Henk en Maatje Tjepkema en verdere familie 14-11-1992 14-11-1993 IN MEMORIAM Dirk van den Brink Een jaar is het alweer geleden dat jij van ons bent heengegaan. Zo vaak -nog steeds- dat schuldgevoel... En veel verdriet om de lege plaats die jij hier achterliet. Familie van den Brink

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2