'f Ze noemen me wel )ens een pru Ijskoude Kotex-show in trek bij publiek (aterbouwkundige Marc van Beek: Vissershaven TEXELSE i? COURANT VKjHbSB etbalprogramma Kosten struikelblok verbreding havenmond Container in brand Programma basketball Harde bodem geen bezwaar voor lopers Programma zaalvoetbal Cola als blusmiddel ttbaluitslagen ~W Kotex-verloting lin. DINSDAG 23 NOVEMBER 1993 ilaars Marc van Beok bundelde vijl maanden onderzoek naar de aanpassing van de haven Oudeschild tot enkele omvangrijke boeken. irbi° Gerard Timmerman) 1e noemen me wel eens een itboeromdat ik graag tot mijn kels in de modder sta. Ik denk ze wel een beetje gelijk heb- n", verklaart Mare van Beek 1) zijn interesse voor water- mkundig werk. De HTS'er ift zijn studie bekroond met een irukwekkende studie naar aan- ising van de ingang van de vis- ishaven. g liever dan achter de tekentafel Marc in het veld te vinden. Lek- buiten bezig zijn trekt met veel er dan op kantoor achter de mputer zitten. Dat merkte ik tij- ns mijn stageperiode. Het eerste 11 jaar werkte bij een groot inge- jrsbureau, achter de tekentafel, tweede gedeelte was ik hui- loerder bij een woningbouw- ject en veel in het veld te éen om het werk te organiseren de mensen te helpen." voorliefde voor techniek zit bij Beek in de familie. Broer Rob j/c/e de Texelse Courant al eens zijn ontwerp voor een ligfiets, chikt voor transport doeleinden koeriersdiensten. Befaamd is ook technische talent van zijn oom >rt Timmer, wiens vondsten tden toegepast op het land- iwbedrijf (Gerardus Majella) aan Pont weg bij 't Horntje, waar 'f Mare regelmatig een handje ot. „En mijn opa (Hendrik Tim- red.) was ook vaak bezig met bniek. Het schijnt dat hij zo nieuwsgierig was naar de werking van zijn eerste trekker, dat hij hem al uit elkaar had liggen voor hij er mee het land in was geweest." De voorliefde voor waterbouwkun de schrijft hij toe aan de familie Van Beek, die een duw- en sleep bedrijf heeft in het midden van het land. Voor zijn onderzoek was de HTS'er kind aan huis bij Rijkswaterstaat, gemeente en havenmeester Kees Maas. Die maakte hem erop attent dat ondanks een recente verhoging van het havenkantoor, het zuidelijk deel van de haven door het Stoom bootkoffiehuis aan het zicht wordt onttrokken. „Door een nieuwe kan toor op het zuidelijke havenhoofd, is dat probleem verholpenaldus Van Beek, die zijn bevindingen in middels aan Rijkswaterstaat heeft overhandigd. „Het krijgt de aan dacht die het verdiend", aldus me dewerker Mart Zijm. Jan Frederici van de gemeentelijke afdeling civie le techniek is onder de indruk van de Van Beeks werk. „Het ziet er goed uit." Als HTS'er met weg- en water bouw verwacht Mare snel aan de slag te kunnen. „Er is in mijn bran che werk zat." Hoewel het eiland hem na aan het hart ligt, stelt de waterbouwkunige nuchter vast dat Texel hem geen toekomst heeft te bieden. „Het werk is vrij dun ge zaaid. De projecten die er zijn wor den vaak uitbesteed aan bedrijven van de vastewal." VERVOLG VAN PAGINA 1 dempt." Bijkomend voordeel van het ontwerp is dat er aan de zuidkant meer aanlegplaats vrijkomt. Volledig Onvolledigheid kan Van Beek tijdens de vijf maanden die hij aan het on derzoek besteedde niet worden ver weten. Om de stevigheid van de dijken te toetsen maakte de student de nodige berekeningen. Onder in vloed van wisselende waterstand krij gen de havenhoofden het namelijk zwaar te verduren. De mate van ver zanding van de vernieuwde haven maakte hij op uit de grondwa- 'erstroom. Bij zijn ontwerp hield hij ook rekening met milieu-technische aspecten en vormgeving, waarbij hij niet nalaat een kunstwerk te noe men. Een schematische weergave van de door Marc van Beek ontworpen havenmonding. Dankzij hol le tong en de gedraaide ligging van beide openingen zal de veiligheid voor het scheepvaartver keer toenemen. dag 27 november: oog (Z)-Alkm. Boys ren: B1-Schagen B2 B2-Oosterend B1 gels C1-Texel Cl C1-Tex. Boys C1 ss Cl-De Koog C1 C2-Texel C2 Boys A1-W'meer A2 14.00 u. 13.30 u. 13.00 u. 13.00 u. 14.30 u. 13.30 u. 12.45 u. 13.30 u. Recreatievoetbal: Texel-Oosterend SVC-Tex. Boys De Koog-ZDH 10.30 u. 10.30 u. 10.30 u. De haven van Oudeschild is al gerui me tijd inzet van onderhandelingen tussen het college en de overheid, die wil dat de kleinere havens in ge meentelijke handen komen. Nu is de haven eigendom van de Dienst der Domeinen. Het beheer dat nu nog in handen is van Rijkswaterstaat IRWS), komt dan voor rekening van de ge meente. Tot dusver zijn partijen het nog niet eens over de vraag wie de noodzakelijke verbreding van de ha venmond moet betalen. „Niets nieuws onder de zon", zo laat Bert Weijdt weten die als ingenieur in de zeventiger jaren de nodige plannen ontwikkelde. „Toen was er echter geen geld voor en nu lijken de onder handelingen ook in het slop te zit ten." Een aanbod van het rijk voor miljoenen guldens bij overname van de haven legde de gemeente enige jaren geleden naast zich neer, in de hoop er meer uit te kunnen slepen. B en w vinden nu dat RWS de aan passing moet financieren. „We willen de haven alleen in goede staat van onderhoudovernemen. Dat houdt dus in dat de havenmond dan moet zijn verbreed", verklaart wethouder Dirk Terpstra, die samen met havenge meenten Den Helder en Den Oever onderhandelt met de overheid. Het rijk staat nu echter niet te trappelen het benodigde geld op te hoesten. Uit onderzoek is vorig jaar naar voren gekomen dat de kosten van aan passing bijna twintig miljoen gulden bedra gen. Volgens Terpstra is de verbre ding noodzakelijk om de toekomst van de visserij en de recreatievaart veilig te stellen. „De visserij is een belangrijke pijler binnen de Texelse economie die steeds meer van de re creatie afhankelijk wordt." De ge meente dringt er bij de provincie op aan bij de invulling van het Streek plan voor de kop van Noordholland zowel binnen- als buitendijks ruimte te reserveren voor een uitbreiding van de haven. Er bestaan plannen het Pen-koelwaterbassin bij de passan tenhaven te trekken. Bij verbreding van de havenmond kunnen problemen onstaan door in stromende golven uit zee. „In welke mate dit gebeurt is tot dusver niet onderzocht", aldus Terpstra wiens af deling civiele techniek de bevindingen van Van Beek uitvoerig zal bestuderen. Schrik in de buurt, toen de brand weer vrijdagmiddag in actie kwam bij de Vrije School. Zou het vernieuwde schoolgebouw aan de Gasthuisstraat, dat twee dagen ervoor officieel was geopend, in brand staan? Het viel mee: het vuur bevond zich in een af valcontainer op het schoolplein. De container, waarin blijkbaar een vuurt je was gestookt, was niet meer te redden. Hij brandde geheel af; de smeulende restanten werden met zand gedoofd. Vrijdag 26 november: 20.00 u. Time Out-De Valk 20.30 u. Zebra Sp.-Veenb. (Sportsh.) 21.00 u. Hema-Sportsh. (Sportfash.) 21.30 u. Sportfash.-Nautafoto (Hema) De eerste trimloop van atletiekvere niging Texel werd zondag gehouden. Door de plotselinge kou werden de lopers geconfronteerd met omstan digheden waar zij nog niet aan wa ren gewend. Voor lopers is dat met name de harde ongelijke ondergrond. Bij de jeugd tot en met twaalf jaar was het Gijs Waverijn die met ruime voorsprong won. Hij liep de afstand van 1,3 km in 5.48. Tweede werd Ronny Keijzer in 6.06 min., gevolgd door Jaap Witte (6.14), Robbin Oosterhof (6.36) en Rudy van der Ploeg (7.04) Bij de jeugd tot en met 16 jaar was het Coen Zoon die de overige lopers ver achter zich liet over de afstand van 3,1 km. Hij finishte in 13.50 min. Hier werd Marcel Keijzer tweede in 16.10 min. Joost Bakker miste helaas Woensdag 24 november: 18.30 u. Texel 1-De Koog (J) 19.20 u. Casino 4-Rab 2 20.15 u. De Koog 6-ZDH 21.05 u. De Koog 4-Texel 3 21.55 u. Casino 3-Texel 4 Zaaldienst: Jelleboog Donderdag 25 november: 18.30 u. Selectie (J) 19.20 u. Nioz-Mantje 2 20.15 u. Oosterend 6-De Koog 5 21.05 u. Rab-Oosterend 3 21.55 u. Gempo-Mantje 3 Zaaldienst: Mantje Vrijdag 26 november: De tijden vanaf 19.25 u. zijn gewijzigd. 17.30 u. De Krim 3-Oosterend 5 18.20 u. Oosterend 4-De Koog 4 19.25 u. Texel-D'Olde Smidse de Lanb. 20.15 u. Le Berry-Plus Klus 20.55 u. Oosterend -Klif 21.45 u. Jelleboog-Casino 22.35 u. Jelleboog 2-Jelleboog 3 Zaaldienst: ZDH een pijl waardoor hij verkeerd liep. Bij de meisjes was Nancy Sieling de snelste in de goede tijd van 15.35 min. De veel jongere Mireille Ooster hof eindigde in 23.10 min. Bij de se nioren waren er slechts twee deelnemers voor de 6,2 km. Ina Ger ritsen liep deze afstand in 34.37 min en Rinus Kooger in 27.45 min. Voor de 9,3 km. was meer belangstelling. Deze afstand werd met ruim verschil gewonnen door Rien Brouwer (36.23 min.) voor de goedlopende veteraan Piet Bakelaar (37.07 min.) Hier ein digde Gerard Appelman als derde in 41.08 min, gevolgd door Peter Bakker in 42.42 min en Ed Zegers in 42.52 min. Bij de dames hielden Corrie Wit te en Lydia Verwey elkaar gedurende 48.08 min. gezelschap, op afstand gevolgd door Corrie Boon die moedig vol hield en eindigde in 56.41 min. Hoewel het aantal deelenmers niet groot was, werden er diverse enthou siaste geluiden gehoord over deze nieuwe loop. De volgende loop wordt gehouden op zondag 5 december. Op veler verzoek zijn de aanvangstijden dan een half uur verschoven naar 11.0 uur voor de jeugd en 11.15 uur voor de oudere jeugd en senioren. „Eerst dachten we dat de richtin gaanwijzer knipperde, maar het waren vlammen die onder de motorkap vandaan kwamen." De twee inzittenden van een auto, die zondagmiddag op de Schoo noordsingel in brand vloog, wa ren eerst verrast, maar nog voordat de brandweer de straat in kwam rijden hadden ze het brandje geblust. Het eerste waar mee ze de vlammen te lijf gingen waren twee literflessen cola.... Met hulp van omstanders, water en een poederblusser wisten ze vervolgens het karwei te klaren. De brand was ontstaan bij het starten van de auto. De bestuurster, een 28-jarige Texel se, had de tweedehandsauto pas een week. Mot eigen middelen werd het autobrandje bedwongen. Links in de motorkap is een brandgat te z,8n. (Foto Frans Hopman) en: D2-ZAP D1 11.30 u. D1-HCSC D2 11.30 u. es: ig Boys-Tex. Boys 13.00 u. Pupillencompetitie: «end F1-SVC F1 10.00 u. x>g F1-Texel F1 10.00 u. Boys F1-Texel F2 10.00 u. E1-Texel E1 11.00 u. E2-Oosterend E1 11.00 u. 3-De Koog El 11.00 u. Boys E2-SVC E2 11.00 u. ETTex. Boys E1 11.00 u. Boys D2-Oosterend D1 12.00 u. 02-De Koog Dl 12.00 u. «end D2-SVC D1 12.00 u. Boys D1 vrij ig 21 november: Texel 14.00 u. «Orn-ZDH 14.00 u. «end-Sint Boys 14.00 u. iog-DESS 14.00 u. 2-Alkm. Boys 2 14.00 u. I-De Koog 2 14.00 u. len 7-Texel 3 12.00 u. «end 2-Kreileroord 3 12.00 u. «en: M-Oosterend A1 14.00 u. Sn B1-Tex. Boys B1 14.30 u. i: Boys-Flamingo's 14.00 u. kg 20 november: &2-Texel D2 1-12 ^pillencompetitie: *9 E1 -Texel E2 11-0 'end D1-SVC D2 5-1 Sfige wedstrijden zijn afgelast. Zondagochtend troffen de dieren op de Kotex-show geen water maar een klomp ijs aan in hun voederbakjes. In de tentoonstellingsruimte verschil de de temperatuur nauwelijks van buiten. Toch, zo verzekerde de orga nisatie, wisten de dieren zich wel warm te houden. Sommige dieren (en bezoekers) zullen echter jaloers zijn geweest op de Capucijner- duiven, die diep waren weggedoken in hun fraaie kragen.... Aan het bevroren water was weinig te doen. „Een schepje suiker mis schien", opperde een Kotex - medewerker. „Maar met deze lage temperaturen hebben de dieren niet veel vocht nodig. Hopelijk komen er veel mensen, dan wordt het hier van zelf warmer." Gelukkig had het publiek graag koude voeten voor de show over. Slechts zaterdagmiddag, toen Kotex concur rentie had van Sinterklaas, was de showruimte matig bevolkt. Voor het overige was de opkomst goed en was de afsluiting zondagmiddag druk als vanouds. De dames van de tom bola, in het wèl verwarmde clubhuis, deden in elk geval goede zaken. Kuikens Te zien was er genoeg. Veel aan dacht ging uiteraard uit naar de Carolina-eend van Aad Dekker, die van de keurmeesters het predikaat „Uitmuntend" had gekregen. Maar ook een liefst 8,4 kilo zware Vlaamse reus, de prachtige roodbruine New Hampshire hanen en een fraai geve derde bergparkiet spraken tot de ver beelding. De meeste aandacht ging traditiegetrouw echter uit naar de bak met eendagskuikens. Kinderen waren er niet bij weg te slaan en na men de piepende donsjes telkens weer knuffelend in hun knuistjes. Nadeel voor de jeugdige bezoekers was dat zij niet alle kooien goed kon den bekijken. Gedwongen door de verkleinde ruimte had Kotex de kooi en gedeeltelijk gestapeld („getopte show"). Geprobeerd werd de ten toonstelling overzichtelijk te houden door alleen langs de zijkanten te sta pelen. Bovendien gebeurde dat uit sluitend met de klein formaat kooien. Een deel van de cavia's en kleine ko nijnen stond hierdoor te hoog voor kinderoogjes. Door de ruimtebeperking had Kotex tevens minder mogelijkheden om de show leuk aan te kleden, de diverse fraaie bloemstukjes ten spijt. Of Ko tex volgend jaar over een grotere op pervlakte kan beschikken, is onzeker. Uitbreiding richting kinderboerderij is omslachtig en vermoedelijk kostbaar. Een grotere aanbouw op de huidige lokatie is maximaal één maand toe gestaan, maar dan is het niet moge lijk om er de jaarlijkse kleindierenshow te houden (in sep tember). Bestuur Tijdens de opening voor genodigden, vrijdagavond, liet waarnemend voor zitter Jaap Kooger een pessimistisch geluid horen. Verscheidene bestuursleden zijn ermee opgehouden en de vrijgekomen plaatsen zijn nog niet bezet. Het werk dat de organisa tie van de show met zich meebrengt, dreigt nu neer te komen op een ge ring aantal schouders. „Al meteen na afloop van de show beginnen de voorbereidingen voor volgend jaar", vertelde Kooger desgevraagd. „Keur meesters moet je al vóór de kerst hebben gecontracteerd, anders kom je in de problemen." Lof had Kooger voor de vrijwilligers die de show had den helpen opbouwen, en voor de dames die de tombola annex verlo ting en het bloemschikken hadden verzorgd. En niet te vergeten de sponsors die de tombolaprijzen be schikbaar hadden gesteld. Wethouder Tine Krijnen-Baijs reikte vrijdagavond de gemeentebeker uit aan Hein van Heerwaarden. De belo ning voor een eigen kweek kanarie, die de kwalificatie „F" (fraai) kreeg. Van Heerwaarden verdiende tevens een bondskruis. De kolossale Kotex Maxi beker ging naar Aad Dekker voor diens collectie eenden Jaap Dij ker, die met zijn inzendingen bij de vogels tweemaal een hoofdprijs vero verde, kreeg een bondsmedaille. Een Blauwfazantje van Dijker (dus niet J. Rijk, zoals in de vorige krant stond) kreeg bij de keuring 90 punten. Tijdens de grote Kotexverloting op zondagmiddag zijn enkele prijzen niet afgehaald. Dat kan alsnog gebeuren bij J. Kooger, Robbepad 15 in Ooster end, telefoon 18379. De nummers waar het om gaat zijn: 139, 181, 414, 539 en 793. I.M. ADVERTENTIE De spaarlamp, een makkelijke manier van geld besparen. Kuikentje knuffelen was populair op de Kotex-show. IFoto Frans Hopman) energiebedrijf noord-bolland

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 9