Weekend wou... Familiekwartet een bijzondere expositie in Het Posthuys VOOR HET Agendas Radio Texel 106.1 TEXELSE COURANT van 4 en 5 december 1993 Kerkdiensten zondag 5 december Mokumse kroegbazen in oorlog op Texel? Stichting gaat excursies doen in SBB terrein Discriminatie? Appartementen voor agrariërs Waar blijven de sneeuwruimers? Gemeente betaalt me aan opknappen Kaap VRIJDAG 3 DECEMBER 1993 Glezz van Malou Nahuijs. Wat hebben een bosanemoon, een zeedistel, een duinroos of lamsoor met elkaar gemeen? Niet zo veel, behalve dat het planten zijn die voorkomen aan de Noordzeekust en daarom in een kwartetspel tot de zelfde categorie behoren. Wat heb ben Hans Nahuijs, Eldert Willems, Malou Nahuijs en Iny Nahuijs met el kaar gemeen? Niet zoveel, behalve dat ze allevier kunstenaars zijn en tot dezelfde familie behoren. Aldus begon de openingstoespraak in Galery Het Posthuys door de dochter van Iny Nahuys. Verder liet ze de kunstenaars zelf aan het woord door fragmenten van stukjes voor te lezen over hun eigen werk. De opening die zondag veel be langstellenden trok, werd opge luisterd door mannenkoor Capabel dat, what's in a name, a capella een aantal liedjes ten beste gaf. Het is niet alleen door de familierela ties van de exposanten een bijzonde re expositie geworden, maar ook door de hoge kwaliteit van het ge toonde werk. Ongrijpbaar Hans Nahuijs (1923-1992) gaf 36 jaar les op verschillende kunstacade mies in het land en reisde daarna veel naar Schotland en Bretagne, waarvan het ruige en ongerepte land schap hem inspireerde. Het liefst zat hij alleen aan de waterkant om de verschillende verschijningsvormen van iFoto Joop Rommotsl water maar ook van lucht en atmos feer vast te leggen. Op expressionistische wijze in aqua rel en olieverf probeert Nahuijs met een goed gevoel voor kleur, composi tie en ritme dit ongrijpbare, vloeiende en transparante weer te geven. Voor al in de aquarellen weet hij dat steeds wisselende van water te tref fen. Al te realistische elementen zo als de maan in het mysterieuze olieferfschilderij „Het geheim van de nacht" zijn soms te veel. Geometrische vormen Malou Nahuijs (1961) was behalve zijn dochter ook leerling van Hans Nahuijs aan de Akademie voor beel dende vorming in Amsterdam. Het is dus geen wonder dat in haar manier van schilderen de invloed van haar vader is te herkennen. Ze werkt op abstrakt-expressionistische wijze en wil, zoals zij zelf zegt, op één doek verschillende gebeurtenissen, sferen en plekken vast leggen. Dat gebeurt door het gebruik van kontrasten tus sen overwegend licht getinte geome trische vormen (de menselijke ruimte) en fel getinte strukturen op een zwarte achtergrond (de natuurlijke ruimte). Soms gebeurt dat bijzonder overtui gend zoals in „De plaat van Rante". Maar door het grote aantal variaties op hetzelfde thema verslapt de aan dacht. Bijna verfrissend hierbij doet een wat ouder schilderij aan, waarop in brutale halen en koele kleuren de HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: dienst in De Waal; uitzending via De Lichtboei. De Waal: 11.00 u. ds. H. R. Betting. De Koog: 9 30 u. dhr, G. Iwema uit Pur- merend. Den Hoorn: 9.30 u. ds. H R. Betting. Oosterend: 9.30 u. ds. H K. Fibbe, SOW- dienst m.m.v. Soli Deo Gloria. Oudeschild: 11 00 u. ds. H. K. Fibba De Cocksdorp: 11.00 u. dhr. G. Iwema uit Purmerend. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u dhr. B. Guiljam uit Oosterend; 19.00 u. drs. F. J. Daane; uit zending via De Lichtboei. Oosterend: 9.30 u. SOW-dienst in NH kerk m.m.v. Soli Deo Gloria; 19 00 u. dhr B. Guiljam. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16.00 u. dienst Wo. 8 dec. 19.00 u. ds. J. S. van de Net. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 u. en 16.30 u dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10 00 u. ds. L. Knipscheer; Tweede Ad vent; verkiezing kerkeraadsleden, uitzen ding via Radio Texel. BAPTISTENGEMEENTE 10.00 u. ds. J. Visser. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19 30 u. herenkoor; uit zending via De Lichtboei zo. 10.45 u. dameskoor. Oosterend: zo. 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. Openbare lezing: 10 30 u. „Wees ver standig in uw keuze van metgezellen!" Wachttorenstudie: 11.20 u. „Liefde (Agape)- Wat ze niet en wat ze wel is" Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags voor 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdag 8.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter A. C. P. J. Waverijn en Th. van Hattem, Kogerstraat 87, Den Burg, tel. 12016. Consult uitslui tend na telefonische afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreekuur op zaterdag en zon dag om 18.00 uur precies, Witte Kruis- laan 19, Den Burg. Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via tel. 12323. Gezinsverzorging: Spreekuur na het weekend maandag 08.00-10.00 uur en 14.00-15.00 uur. Nuttige adressen: •Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. •Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen tel. 12527. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. Kruisvereniging Texel: voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 02230-27166. Bel voor spreekuur, jeugdgezondheidszorg en ver pleegkundige thuiszorg: 13241. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel 19413 (De Nieuwe Skuul). •Kustwacht: Voor meldingen van sche pen en zwemmers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwer kend met het heelkundig centrum; ver goed door het ziekenfonds), tel. 12069 Tandtechniek R. van Oosten (particuliere praktijk), tel. 16441. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15 00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Rechtshulp: Gratis juridisch spreek uur, maandag van 9.00 tot 10.00 uur in d' Ouwe Ulo te Den Burg. verwoestende kracht van de eeuwig voortkruipende gletsjer wordt uit gebeeld. Emoties Eldert Willems (1923) is dichter, filo soof, beeldend kunstenaar en gaf ja ren les aan de universiteit van Amsterdam op de afdelingen Massa communicatie, Esthetica en Cultuurfi losofie Hij was coördinator van tentoonstellingen en exposeerde zelf ook vele malen. Het werk van Willems is de neerslag van persoonlijke beleving en emoties en drukt deze uit in zowel gedichten als tekeningen. Die laatsten zijn zeer sober van uitgevoerd en juist door de beperkingen die hij zich stelt, weet hij een fascinerende en fijngevoelige tekentaal te ontwikkelen. Opera Iny Nahuijs (1926) zuster van Hans, echtgenote van Willems, vertolkte na het Amsterdams Conservatorium een 50-tal rollen in opera en operette o.a. aan de Koninklijke Opera in Gent. Na de geboorte van haar dochter Laura maakte haar zangcarrière langzaam plaats voor een beeldende loopbaan. Ze begon textielschilderijen te maken waarvoor zi| vaak materiaal uit oude toneelkostuums knipte. Ze exposeer de veel, o.a. op Texel. Ook verzorgde ze op het eiland textielcursussen. Haar onderwerpen, vooral landschap pen, worden worden opgebouwd uit vele lagen soms transparante stoffen waardoor zij subtiele kleurenkombina- ties weet op te roepen. Op haar best is Iny in de wat abstraktere „Souve nirs". Hierin gebruikt ze op een colla geachtige manier naast lapjes stof uit een verknipte avondjurk, stukjes blad muziek, kaartjes van voorstellingen en afbeeldingen van schilderijen. Op haast weemoedige wijze verbeeldt ze hiermee een deel uit haar schilde rachtige verleden. Het werk van dit kleurrijke en opmer kelijke familiekwartet is nog tot 10 ja nuari te zien. Vrijdag 3 december Tot 16 00 uur kunnen in De Buu- reton in de Molenstraat kaarten worden afgehaald voor de ANBO kerstmiddag op 18 december. In Cinema Texel draait om 18.45 en 21.15 uur „In the line of fire". Zaterdag 4 december In manege Akenburg houdt R van Doleweert een lezing over ju reren, dressuur en aanspannen voor tuigpaardrijders, van 13.30 tot 18.00 uur. Het Texelse G-team zaalvoetbalt tegen G-teams van het vaste land, van 14.45 tot 16.45 in sporthal Ons Genoegen. In de CD-shop van Fred Winkel in de weverstraat trekt Sint Nico- laas de prijzen van de Sint-loterij van de ondernemersvereniging Den Burg; 18.00 uur. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „De ongelofelijke reis" en om 18.45 en 21.15 uur „In the li ne of the fire". Zondag 5 december Atletiekvereniging Texel houdt een trimloop, start om 11.00 en 11.15 uur Inschrijven vanaf 10.30 uur bij de kiosk van Het Turfveld. Wandelsportvereniging 't Gouden Boltje organiseert een winter- wandeltocht over 5 of 10 km Starten kan tussen 13.00 en 14.00 uur bij de kiosk op Het Turfveld in de Dennen. In verband met Sint Nicolaas wordt in Cinema Texel geen film gedraaid. Maandag 6 december In Cinema Texel draait om 18.45 en 21.15 uur „In the line of the fire". In het zaaltje bij de Doopsgezin de kerk wordt een Leerhuis bijeenkomst gehouden, aanvang 20.00 uur. Mevrouw drs H. Hirschfeld uit Amsterdam geeft een lezing over „Actuele ontwik kelingen in het Midden-Oosten". Iedere belangstellende is welkom. Tussen 19.00 en 20.00 uur is via Radio Texel de 200e uitzending te horen van de rubriek „Rond de boerderij". Dinsdag 7 december Tussen 9.30 en 11.30 uur wordt door Wekkie Sijtsma in atelier 0 Witte Engel in de Warmoesstraa een cursus „Kerstdenneappel maken" gegeven. Kosten f17,50 Voor aanmelding en info tel. 13644. Voor de Oudere Doopsgezinde Zusterkring houdt mevrouw A. van der Eijk-Bierens een lezing „Een wandkleed vertelt"; aan vang 14.30 uur in het zaaltje bij de kerk. In Cinema Texel draait om 18.45 en 21.15 uur „The Piano". De dorpscommissie van Den Hoorn heeft een openbare verga dering met b en w in dorpshuis De Waldhoorn, aanvang 19.30 uur. In het RTL4-programma „Rad van Fortuin" wordt opgetreden door Nico Ooijevadr uit De Cocksdorp; 19.00 uur. Hoogwater Oudeschild Vr. 3 09.57 en 22.50 Za. 4 10.30 en 23.24 Zo. 5 11.07 en Ma. 6 00.10 en 11.57 Di. 7 01.05 en 12.50 Wo. 8 02.04 en 14.04 Do. 9 03.30 en 15.40 Vr. 10 04.56 en 17.00 Aan het strand is het ongeveer een uw eerder hoog water. De zon komt 5 cember op om 8.30 uur en gaat onder om 16.28 u 6 december laatste kwar tier; 7 december doodtij. Henk Arendsen Brieven van lezers Buiten verantwoordelijkheid van de redactie Volgens gegevens van twee Amster damse journalisten zijn in de Tweede Wereldoorlog verscheidene caféhou ders en kasteleins uit de hoofdstad op Texel te werk gesteld. Het zou gaan om perioden van twee tot zes weken, vermoedelijk in 1943, De journalisten willen graag weten wéér de kroegbazen hebben gezeten en welk werk ze moesten doen. De in formatie is nodig voor een boek dat het tweetal, Paul Arnoldussen en Jo- lande Otten, in voorbereiding heeft. Dit boek, getiteld „De borrel is kaal en schaars geworden", gaat over de Amsterdamse horeca in WO II. Wie op hun vragen antwoord kan geven, wordt verzocht contact op te nemen met de redactie van de Texelse Cou rant, tel. 62620. Staatsbosbeheer heeft op 30 no vember een overeenkomst getekend met de Stichting Natuurexcursies Texel, waarbij deze stichting het recht krijgt om in voor- en naseizoen excursies in terreinen van Staatsbos beheer te organiseren. De afgelopen twee jaar heeft de stichting al mogen proefdraaien. Aangezien deze proef positief is uit gevallen is nu een definitieve over eenkomst afgesloten. Staatsbosbeheer is deze overeen komst onder een aantal voorwaarden aangegaan. Er zijn eisen gesteld aan de deskundigheid van de rondleiders en de maximale groepsgrootte. De rondleiders moeten zich op de hoogte stellen van het beleid en beheer van Staatsbosbeheer, zodat zij daarover informatie kunnen verstrekken. Voor waarde is ook dat de boekingen via EcoMare plaatsvinden. Bij de excur sies mag op duidelijk vastgelegde wijze van de vrij toegankelijke paden worden afgeweken. Staatsbosbeheer heeft aan dit initiatief meegewerkt omdat het past binnen de op natuur beleving gerichte recreatiemogelijkhe den die op haar terreinen moeten worden geraliseerd. Door de deskun digheid van de rondleiders en de gestelde voorwaarden gebeurd dit zo danig dat de belangen van de SBB niet worden geschaad. Radio Texel is te beluisteren via FM 106.1 of kabel 98,5. De uitzendtijden zijn: - maandag 18.00 - 20.00 uur - vrijdag 14.00 - 23.00 uur - zaterdag 08.00-23.00 uur - zondag 09.00 - 22.00 uur Programmanieuws - donderdag 20.00 - 22.00 uur. nieuw programma: Live on the air met optredens van Texelse ar tiesten en- of muziekanten. Presentatie Jeroen Drabbe. Al enige tijd wordt op Texel in de ko lommen van deze krant en daarbuiten een discussie gevoerd over het door de gemeente gevoerde parkeerbeleid. Dit beleid komt erop neer dat fout geparkeerde auto's met een Neder lands kenteken een parkeerheffing krijgen opgelegd van f 59,- terwijl buitenlandse auto's in een wielklem worden geslagen waarvan de verwij dering buiten de genoemde parkeer heffing nog eens f100,- kost. Dit bewust door de gemeente Texel ge maakte onderscheid tussen Neder landse en buitenlandse auto's wordt gerechtvaardigd met het argument dat het onmogelijk is in het buiten land de opgelegde parkeerheffingen te incasseren, en het beleid er dus op gericht is om aan de feitelijke rechtsongelijkheid tussen Nederland se en buitenlandse fout-parkeerders een eind te maken. Het parkeerbeleid heeft veel stof doen opwaaien, niet alleen op Texel maar ook in diverse Duitse kranten. Alom wordt er gesproken van discri minatie en wordt erop gewezen dat de negatieve publiciteit rond dit be leid de met name in Duitsland bestaande goodwill van Texel ernstig heeft geschaad. Daarnaast meen ik dat er tegen dit beleid overwegende juridische bezwa ren bestaan van Europees-rechtelijke aard. Het Europees recht bevat in ar tikel 7 van het verdrag een algemeen verbod op grond van nationaliteit een discriminerend onderscheid te maken Het CDA wil boeren de gelegenheid geven twee tenten in te ruilen voor inpandige appartementen. Waarom geen drie tenten, of alle vijf, of zijn het er al tien? Maar is dit nou niet een wat al te doorzichtige manier om het electoraat aan je te binden? Als het CDA werkelijk zo begaan is met het lot van de boer, zou zij zich dan met veel beter op Europees niveau sterk kunnen maken voor een betere prijs voor agrarische produkten? Of ziet het CDA dat hele Europese ge doe in werkelijkheid ook alleen maar als een uitwijkplaats waar gesjeesde politici een nog beter betaalde boter ham verdienen met het stellen van regeltjes over zaken die zij nog nooit van dichtbij hebben gezien? Want la ten we eerlijk wezen, de werkelijke oorzaak van die boer z'n malaise zit hem toch in het feit dat van zijn pro ductiviteit een heel leger peperdure Eurokletsmajoren moet meeëten. Pas nadat daar wat aan gedaan is, kan die boer weer met opgeheven hoofd en in z'n eigen stiel een be hoorlijk inkomen vergaren. Het inleve ren van koeien of een bunder akkerbouw voor toeristen is een heil loze weg die alleen maar leidt tot nog verdere achteruitgang van het boerenbedrijf. En een partij die dit propageert, bedrijft geen gezonde po litiek maar verkoopt fopspenen. J. A. Does Oosterend. tussen ingezetenen en personen af komstig uit een andere lidstaat van de Unie. Op dit discriminatieverbod worden in het verdrag enkele uitzonderingen ge maakt. We moeten hierbij denken aan uitzonderingen die gerechtvaar digd worden door de belangen van de openbare veiligheid, de openbare orde, de openbare zedelijkheid en an dere zwaarwegende en beschermens- waardige belangen. Het Hof van Justitie van de EG gaat bij de toepassing van deze uitzonde ringen uit van een beperkte uitleg van deze bepalingen. Bovendien moet het gediende belang van voldoende gewicht zijn om de discriminatie te kunnen rechtvaardigen en mogen er geen andere middelen ten dienste staan waarmee het gestelde doel langs eenvoudiger en minder bezwa rende weg kan worden bereikt. Het gebruikte middel moet met andere woorden in redelijke verhouding staan tot het te bereiken doel. Wanneer we nu kijken naar de wijze waarop de gemeente Texel haar doel in deze kwestie wil bereiken, dan valt allereerst op dat de gemeente met onderzocht heeft of het mogelijk is om de in Nederland opgelegde par keerheffingen ook in het buitenland te incasseren. Zo is mij bekend dat op het ogenblik in Duitsland enkele proefprocedures worden gevoerd waarbij men langs privaatrechtelijke weg probeert tot incasso van in Ne derland opgelegde parkeerheffingen te komen. Zorgvuldig beleid brengt met zich mee dat de gemeente Texel zich hiervan op de hoogte had moe ten stellen. Verder gaat het beleid van de ge meente er klaarblijkelijk van uit dat buitenlanders per definitie niet bereid zijn een opgelegde parkeerhefffing te voldoen en dat daarom het aanleg gen van wielklemmen de enig over gebleven mogelijkheid is. Deze vooronderstelling moge dan sta tistisch een kern van waarheid in zich dragen, het gaat echter niet aan om op grond daarvan per definitie te concluderen dat buitenlandse fout- Om toekomstige sneeuw de baas te kunnen stelde de raad f50.000,- be schikbaar voor een nieuwe strooiwa gen. Geldt dit alleen voor Den Burg en omgeving? Het verbaast mij dat de gemeentewerkers met de sneeuw ruimers kennelijk alleen de weg rond Den Burg weten te vinden. Steeds meer bewoners van Oosterend klagen dat de Oosterenderweg (bijna) onbe gaanbaar was door sneeuwval (afge lopen dinsdagavond en woensdag morgen vroeg). Waar blijven nu die sneeuwruimers? Is Den Burg nou de enige plaats die belangrijk is op ons ieland? Ook wij als buitendorpers wo nen nog steeds in dezelfde gemeente Texel, dus ook wij hebben recht op het fatsoenlijk (sneeuwvrij) kunnen bereiken van ons geliefde dorp Oosterend. Dirk Kuiter Oosterend. e> !0 (ei parkeerder nooit hun parkeerheff80 zullen betalen. Ik maak mij sterk een onderzoek op de afdeling Fii*ie ciën zal uitwijzen dat er zeker o< buitenlanders zijn die een parkeefP fing wèl voldoen. Tot slot meen ik dat het gehanti>p middel, aanleggen van een wiel)ier en opleggen van een heffing vai !eN f159,-, veel te verstrekkend is in tie tot het gestelde doel, namelii incasso van de parkeerheffing v ten hoogste f59,-. Het is voord meente immmers ook mogelijk wielklemmen aan te leggen en volstaan met opleggingen van d normale heffing van f59,- in pla van deze heffing te verhogen to id bedrag van f159,-. Al met al me ie dat een procedure tegen de gen er te bij de belastingrechter een go sk kans van slagen heeft en dat de meente wellicht gedwongen kan den haar beleid in deze te veran Gezien echter de vervelende en Texel schadelijke publiciteit die zo'n procedure gepaard gaat, zofge wijs zijn als de gemeente haar I rd op dit punt nog eens kritisch zo iltj bezien. Mr. P. W. M. Tr Den Het vervangen van de zuidgevein De Kaapsnol in De Koog kost ƒ10.000,-. De helft ervan word taald door eigenaresse RST en andere helft door de gemeente De Kaapsnol Is onlangs met om y dellijke ingang gesloten omdat i vel bij harde wind in beweging kwam. In het gebouw wordt gy gr nastiek gegeven aan leerlingen de Koger Lubertischool en het i domein van gym- en volleybalvt ging Gyvo. De gemeente is verplicht de sd accommodatie voor bewegingsi n wijs te bieden. Alternatief voor Kaapsnol is vervoer van de leer naar Sporthal Ons Genoegen in Burg. Dat kost echter ƒ2250,-! maand. Het is dus goedkoper o bijdrage te leveren aan het opki pen van de Kaapsnol. Daarvan profiteert Gyvo dan mi want anders zou deze verenigin w dode zijn opgeschreven. Uitwijk naar de Stappelandhal op de N is niet mogelijk, omdat daar ge gym- en volleybalinventaris is, tP ook de vloer ongeschikt is. - Iedere zaterdag haalt Scouting oud papier op. De mensen wor f verzocht deze spullen vóór 10.I aan de straat te zetten, zodat kunnen worden ingeladen. Kom zaterdag wordt oud papier etc haald in de volgende straten: 9. Burdetstraat, Mr. Kraaistraal Julianastraat, Zwaanstraat, Warmoesstraat en De Mars.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2