„De echte piek moet nog komen Ideeën voor Ouwe Sunderklaas ferhuur Beachpark iets eneden verwachting Griepgolf teistert Texel MI Texels car moon igenaars blijven optimistisch mwntrflZEEEO— Coöperatie Teso TEXELSE COURANT O kom er eens kijken... 11 sterender klachten ir sneeuwruimen A Zonder iuurmari pandrecht Vrijnen Boip.' ^rzien in de stoffelijke behoeften haar leden". Dat zou betekenen l alleen leden met de boot meemo- n maar bij raadpleging van deskun- ien m het ondernemingsrecht bleek de wetsgeschiedenis uitweg fdt Ook niet-leden mogen van de Asten gebruik maken, onder ande- omdat dit nodig is voor sluitende ploitatie. Ook andere coöperaties nutten deze soepelheid van de itsinterpretatie. Zoals de Rabo-bank ook diensten mag verlenen aan snsen die er geen lid van zijn. Schadeloosstelling aandeelhouders die niet blanco tegen stemmen, hebben recht op hadeloosstelling omdat zij hun adelen kwijtraken. Teso is bereid f600,- per aandeel van f5,- uit te ren, dus f3000,- voor een aandeel f25,-. Dat is bewust iets meer wat tegenwoordig (momenteel 20,-) in de handel voor Teso- idelen wordt gegeven. De voor de hadeloosstelling verschuldigde be ting moeten zij wel voor eigen re ling nemen. Mochten betrokkenen bod niet aanvaarden, dan kan de ihtbank in Alkmaar worden ge- lagd onafhankelijke deskundigen te wijzen ter bepaling van de ladeloosstelling. Het totale bedrag schadeloosstelling dat Teso >et uitkeren, kan niet hoger zijn n ongeveer f4 miljoen, omdat de izetting niet doorgaat als voor ér dan 49% van de aandelen hadeloosstelling wordt gevraagd. VRIJDAG 3 DECEMBER 1993 Voor alle coöperatieleden blijft overi gens ook later de mogelijkheid be staan om hun aandeel voor f600,- te verkopen aan een ander lid of bij uit treden aan Teso zelf. Elk coöperatielid zal bij toetreding tenminste één aandeel in het leden kapitaal moeten némen. De aandelen kunnen tussen de leden vrijelijk wor den overgedragen. Maar niemand mag voor meer dan f2400,- aandelen hebben, want ook aandelenconcen- traties onder Texelaars zouden voor Teso bedreigend kunnen worden. Lidmaatschap en aandeel zijn dus ge koppeld. Wie opzegt als lid, moet af stand doen van zijn aandeel en omgekeerd eindigt het lidmaatschap zodra een lid geen aandelen in het le denkapitaal meer bezit. Teso wordt een coöperatie met uit gesloten aansprakelijkheid (UA). Bo ven het bedrag van hun aandelen hoeven de leden dus niet bij te dra gen in eventuele tekorten. De omzetting zal voor Teso geen fis cale gevolgen hebben. Texels Door er een coöperatie van te maken kan Teso dus „Texels" blijven. Ge beurt dat niet, dan dienen zich reële bedreigingen aan. Directeur Hooger- heide wijst onder meer op de openlijk geuite ambities van aandeelhouder NZH om het bedrijf over te nemen en op het overheidsstreven naar ver voersregio's wat volgens hem kan lei den kan leiden tot concentratie van ondernemingen. Ook met het feit dat Doeksen van Terschelling in de loop der jaren 11% van het aandelenkapi taal heeft verworven, is Teso niet blij. Bedreigend zijn vooral ook de toe komstige Europese richtlijnen die een eind zullen maken aan het huidige systeem van één stem per aandeel houder, ongeacht zijn aandelenbezit. Zeggenschap wordt dan afhankelijk van het ingebrachte kapitaal (zoals bij gewone op winst gerichte onderne mingen) en dat is een fundamentele verandering: kapitaal wordt doorslag gevend steeds meer De tijd dringt want de verkoop van aandelen aan niet-Texelaars gaat in middels gestaag door. Het merendeel van het aandelenkapitaal is nu in handen van overkanters, maar de meerderheid van de aandeel houders bestaat nog uit Texelaars. ,,De hoge koers van meer dan f500,- per aan deel van f5,- nominaal maakt het voor velen aantrekkelijk om te verko pen als een wasmachine of stereoto ren moet worden aangeschaft", aldus Hoogerheide. Reserves Voor mensen die geld ruiken, wordt Teso steeds aantrekkelijker om over te nemen. Het bedrijf reserveert ste vig om toekomstige nieuwbouw voor 40 a 50% uit eigen middelen te kun nen financieren. Wie greep krijgt op Teso en zich niet bekommert over de kwaliteit van de bootverbinding in de toekomst, kan dat geld een andere bestemming geven, wat slecht is voor Teso en Texel. „Ik vind dat de Texelse belangen het beste kunnen worden behartigd door de Texelaars zelf. De historische ontwikkeling be vestigt dat een zelfstandige en besluitvaardige onderneming een uit stekende waarborg is om de belan gen van de verbinding, en dus van het eiland, te waarborgen", aldus de Teso-directeur. Alternatieven? De afgelopen twee jaar heeft Teso tal van andere mogelijkheden bekeken om de onderneming te beschermen en de doelstellingen te waarborgen: het aandeelhouderschap exclusief maken voor Texelse personen, omzet ting in besloten vennootschap, certifi cering van aandelen, vrijwillige toepassing van het zg. structuurregi me, introductie van prioriteitsaande len die worden geplaatst bij een bevriende groep personen, plaatsing van preferente aandelen, omzetting in een stichting of vereniging, etc. Aan al deze opties bleken onaanvaardbare bezwaren te kleven, met uitzondering van de coöperatie. De Teso-directie meent dat bij uit voering van de nu gelanceerde voor stellen het karakter van de onderneming in stand blijft en dat ook de niet-Texelse aandeelhouders er zich in kunnen vinden. Of dat laatste werkelijk het geval is, zal 7 januari blijken. Hoogerheide zou niet weten welke zakelijke reden de over kanters zouden kunnen hebben om niet mee te blijven doen. Weliswaar kunnen zij hun aandelen niet meer vrij verhandelen omdat de „markt" beperkt wordt tot ingezetenen van Texel, maar daar staat tegenover dat zij nu een winstuitkering krijgen en dat de pittige huidige waarde van de aandelen is gegarandeerd en zelfs nog is verhoogd. Voor dat bedrag kunnen zij de aandelen later dus al tijd kwijt. 20 M'N MOEDER HEEFT M'JN SCHOEN B0 DE TQP-TIEH GEZET DC HOEZO?!?] HOU IK HEB ER EEN BS DE HEMR EN R H.GTRRN MBflR HET Z0L EIS BENIEUWEN?! NOU MSN VRDER HRD Z9N LRFIR5 b'J RRÖ BETON a* GEZET EN OH HOOR1.! VfiNNOR&EN HBROSTIKKE VOL BETON huuropbrengst van de 144 re- atiewoningen in Beachpark Li- gstone in De Koog was in 1993 er dan voorzien. Creatief Vakan- iarken die de verhuur van de sjes voor particuliere eigenaren lartigt wijt dit aan het matige zo- weer. Directeur P. Sloot is opti- tischer over het komend jaar. De erveringen verlopen vanaf 1 ja- ri ook via de VVV. Janks de wat magere bezetting ikt Sloot niet dat de beleggers n 15 procent van de huisjes is ndom van Texelaars) ontevreden ven te zijn. „De eigenaars hebben huisje gekocht met de verwach- dat de opbrengst op f27.000,- uitkomen. Gemiddeld zitten we egen de f25.000,- aan. Maar vo- aar zaten we boven de begro- achterblijvende verhuur beperkt volgens Sloot niet alleen tot het chpark. „Het is dit jaar een lande- tendens. Het slechte zomerweer we als hoofdoorzaak. De men- zijn dan niet in de stemming om het najaar in eigen land nog sop uit te gaan." Sloot verwacht dat de afnemende tendens zich jend jaar doorzet. „Integendeel, onderzoek blijkt dat Nederlanders antie zien als een eerste levensbe- fte. Geen luxe, maar een bittere dzaak. De korte vakanties buiten hoofdseizoen nemen toe. Door is blijft men dan in eigen land." Snelle groei toename van het aantal beschik- isterend wordt geklaagd dat het uwvrij maken van de Oosteren- aan het begin van de week insen overliet. De andere bui- irpen hadden geen klachten. verbaast ons", aldus Warner urs van gemeentewerken. „Van gdag 12.00 uur hebben wij drie ns op de weg gehad en er reed rog eentje van Rijkswaterstaat Die zijn continu doorgegaan tot «dag 05.00 uur. Daarnaast een landrover ingezet om de eden schoon te maken." meente begint met het strooien huiven van de busroutes. Is de iwval te hevig, dan beperkt men lot de doorgaande wegen. Jiven neemt natuurlijk meer tijd dan strooien. Het bord is tweeënhalve meter breed, dus weg moet twee keer worden Sn", legt Schreurs uit. Strooien sneller, want daarmee wordt in «er een breedte van vier meter snomen. klachten bij gemeentewerken tkomen over gladde wegen, onmiddellijk actie ondernomen, vegen bijvoorbeeld een tele- dat de Badweg in De Koog ad was. Daar zijn we meteen heengereden", vertelt Schreurs. eft geen problemen om de wagens te bemannen. „Nee, eeft de griep nog niet zo erg tlagen." bare huisjes ten opzichte van vorig jaar ziet Sloot als tweede oorzaak van de tegenvallende verhuur. „In '92 verhuurden we gemiddeld vijftig bun galows. Dat was een erg goed jaar. Dit jaar begonnen we met 65 huisjes en op de top was dat bijna 130. Bij na een verdriedubbeling dus binnen één jaar. De vraag kon dat niet hele maal bijhouden. Die heeft toch een aanlooptijd nodig van een jaar of drie. De beleggers mogen ons dan pas echt aanspreken op de verhuurcijfers. Gezien het aantal boekingen dat nu al binnen is, gaat de verhuur volgend jaar al vooruit." Soortgelijk optimisme viel op te tekenen uit de mond van Elko Vermeulen, bestuurder van de vereniging van huiseigenaren. „Voor een goede bezetting is moet je eerst vaste klanten zien te krijgen. Dat vergt enige tijd. Ik streef binnen en kele jaren naar een bezetting van 45 weken en verwacht dat het lukt. Het is een schitterend vakantiepark dat van alle luxe is voorzien." Vermeulen bespeurt onder collega eigenaren geen ontevreden geluiden. De verhuurresultaten van dit jaar zijn voor Creatief geen reden de prijs vol gend jaar aan te passen. „De prijs gaat zelfs een procent of twee, drie omhoog." Toeristen moeten voor een weekje Beachpark in het hoogseizoen minimaal f1300,- neertellen. Sloot is niet bang voor onderlinge concurren tie. „Binnen de kwaliteit die wij kun nen bieden is het aanbod op Texel nauwelijks gegroeid." Ging de verhuur en promotie tot dus ver uitsluitend via Creatief dat het park op Texel als een van de 23 in Nederland aanprijst, vanaf 1 januari verlopen de reserveringen ook via de VVV. Sloot: „De VVV op Texel is een van de actiefste in heel Nederland. Bovendien melden zich veel mensen aan de balie." Om van de diensten van de VVV gebruik te kunnen ma ken tekende Creatief ook voor het lidmaatschap van de Texelse Vereni ging van Logiesverstrekkers. „Ach, we waren dat al eerder van plan, maar het was er nog niet van geko men." Om de huisjes te promoten prijst Creatief Texel op soortgelijke wijze aan als de VVV, als eiland van rust, ruimte en natuur Creatief adverteert in diverse media een verzendt jaar lijks zo'n 650.000 brochures. Oproep. In de krant van dinsdag a.s. wordt een programma van Ouwe Sunderklaasviering in de Texelse dor pen opgenomen. Organisatoren wor den verzocht de gegevens vóór maandag 12.00 uur aan de redactie door te geven. Waterbedrijf. De Texelse raadsleden gaan op 28 januari op bezoek bij het productiebedrijf van het PWN in Andijk. Gewestraad. Op 15 december ver gadert de gewestraad in Den Helder. Eén van de onderwerpen is interge meentelijke samenwerking op milieu gebied. Texel zal duidelijk maken dat de eigen verantwoordelijkheden van de gemeente niet zullen worden over gedragen aan gewestniveau. Artikel 19. Er zullen artikel 19 pro- J cedures worden gevoerd voor de ver bouwing en uitbreiding van een woning in de Herenstraat in Den Hoorn en een overkapping bij een be drijfspand in Den Burg. Dorpscommissie. Op dinsdag ver gadert het college van b en w met de dorpscommissie van Den Hoorn in De Waldhoorn, aanvang 19.30 uur. Op de agenda staat o.a. het plan Zouteland, de herinrichting van de Herenstraat en het pleintje, de krui sing Hoornderweg/Pontweg, het fietspad naar paal 9, parkeerproble men met name op Klif en de renova tie en isolatie van het dorpshuis. Bijna lege schoolklassen, overal hoestende mensen....Texel wordt ge teisterd door een griepgolf. En het einde is nog niet in zicht, voorspel len de artsen. Veel Texelaars zijn ziek. Flinke koorts, misselijk, maar vooral veel keelpijn en hoestbuien. „Het duurt meestal drie tot vijf dagen", aldus dokter Van Hat- tum. „Maar daarna voelt men zich nog lang slap. Duidelijk griep dus. Niet echt ernstig, wel vervelend." Hele gezinnen worden geveld. Welke van de vele griepvirussen de veroor zaker is, is niet precies bekend. „Dat wordt vaak pas achteraf ontdekt, als zaken op kweek zijn gezet. Wèl is duidelijk dat mensen die een griep prik hebben gehad de dans ontsprin gen." Volgens Van Hattum lijkt het erop dat hetom hetzelfde virus gaat als eind vorig jaar. „Toen waren ook veel mensen ziek, met een piek in januari. Alleen worden er nu nóg meer men sen getroffen." Griepprik Nu het weer is omgeslagen van vorst naar dooi, kan het aantal griepgeval len flink toenemen. „Bij hogere tem peraturen wordt het virus namelijk actiever." De arts pleit daarom voor het alsnog halen van een prik, als dat nog met is gebeurd. „Het is een he laas wijd verbreid fabeltje dat zo'n in jectie nu geen zin meer zou hebben. Een griepprik heeft na ongeveer een week effect en beschermt ongeveer een half jaar tegen een aantal influenza-besmettingen." Van Hattum roept vooral Texelaars uit risicogroe pen (65 plussers en mensen met een zwakke gezondheid) op alsnog even langs hun huisarts te gaan. Klassikaal Bij bedrijven en scholen op het eiland heeft de griep ook flink om zich heen geslagen, maar dat heeft nog niet geleid tot stagnatie van de werk zaamheden. „Het valt bij ons nog wel mee", aldus een woordvoerder van de gemeente. „Er zijn wel veel zieken, maar ze zijn gelukkig redelijk snel weer beter. In de buitendienst zijn er gemiddeld iets meer afwezi gen. Ik denk dat het bij ons rond de 7,5 ligt." OSG de Hogeberg had vorige week meer ziekmeldingen. „Het waren er ruim negentig. Nu schommelt het rond de zestig. Het gaat vaak rond in klassen." Dierenwereld Bij de drogisterijen is een run ont staan op middelen tegen hoest en keelpijn. „We spelen er op in, zodat we geen nee hoeven te verkopen", aldus medewerksters van Mets en Texèle. „De paracetamol vliegt ook de deur uit, evenals homeopatische anti-griepmiddelen." De dierenwereld heeft momenteel niet meer dan normaal last van griep. „Er zijn wel virussen die bij koeien in de wintermaanden meer de kop opsteken, omdat de dieren dan bij el kaar op stal staan en wat minder weerstand hebben, maar dat is an ders dan influenza", aldus dierenarts Ton Domhof. Ouwe Sunderklaas wordt dit jaar gevierd op zaterdag 11 de cember. Om de speulers die nog geen idee hebben op weg te helpen, bieden wij een overzicht van zaken die het afgelo pen jaar het nieuws haalden. Containers met sigaretten op Texelse kust. Medische post in De Koog. Blikseminslagen rond Den Hoorn. Perikelen rond Jut- tersmuseum. Politiek wil zwem bad Molenkoog in stand houden. Olietanks massaal uit de grond ge haald. Vliehors weer veel in opspraak. F.J. Daane nieuwe predikant. Boot dreef stuurloos rond door los draadje. Van Linge opvolger VVV-directeur Jaap Dek ker. Wielklem doet zijn intrede, maar alleen voor Duitse overtre ders. Waddenbiljet door Teso Af gewezen. Texelse politie in basiseenheid met Den Helder. Weer asielzoekers in Motel Texel. Vertrek burgemeester Schipper, komst ridder Van Rappard, on danks voorkeur voor vrouw. D66 Texel officieel van de grond. Schapenboerderij De Noordkroon open voor publiek. Lugubere kip- penmoord snel opgelost. Nieuwe vakantievilla's aan de Kamperfoe- lieweg. Mokslootvallei-project van SBB. Waddenzee sluiten voor vissers? Oosterend Present. Podiumvoorziening: de litanie rond De Lindeboom. Gerard van der Kooi (PvdAj uit de gemeente raad, Gerard van der Kooi (VVD) erin. Betaald parkeren. Senio renwoningen aan de Gast huisstraat. Molengat geheel gerenoveerd. Keniaproject domi- Vier kippen zonder kop. Zullen b en w er dit jaar beter vanaf komen met Ouwe Sunderklaas? nee Wilmink. Aanpassing Nika- del en tussengebied. VVV De Koog dicht. Ronde om Texel- problemen: hoofdsponsor O'Neill haakt af. Snelheidscontrole radar voor Texelse politie na introductie niet meer gezien. Kotter TX 1 zinkt na aanvaring met Goederee de 31. Moai-beeld in Eierland. Nieuw „fluistertoestel" voor pa ra's. Tien voor Texel. Nieuwe tennisbanen voor Deuce. Sbb biedt ruimte voor fietspad naar paal 9. Nieuwbouw school Ou- deschild gestart. Milieu-afdeling houdt gemoederen in beweging. Talk of the Town weer geopend. Waterschap gefuseerd. Strekdam moet kust Eierland beschermen te gen afslag. Conflict gemeente en familie Amsing: inzameling oud pa pier gestaakt. Jeugdbrandweer van de grond. Veel Texelaars op TV: Honeymoonkwis, Staatsloterijs how, Rad van Fortuin, Love Letters. VVV en woningbouwvereniging in nieuw kantoor. Ammomak- onderzoek plaagt agrariërs. Tele- taxi als Telekom-taxi verder. Zandsuppletie snel voltooid. Ba- rendregt als burgemeester naar Nieuwveen, Erna Eelman volgt hem op als wethouder. Leerlingenver voer Strijbosschool wordt opgehe ven. Huurhuis onbewoonbaar door stank: bewoners naar een ho tel. Jehova's en John Smit willen bouwen in plantsoen Noordwest. Familie Groeskamp drie jaar naar Sint Maarten. Nieuwbouw voor Nioz, Molenbos, Vrije School, Maartenhuis en Toptien super markt. Gemeente springt Calluna bij. Veel tegenstand voor gasbo ringen in Waddenzee. Geen Texel se asperges in marktkraam. Ergernis over stoepzitters. Onder zoeken: Sociaal Economisch Struc tuuronderzoek, Distributie Planolo gisch onderzoek, Teso-enquêtes enz. Dreigende sluiting Sint Jan afgewimpeld. Paddestoelen rem men snelheid verkeer. Rel rond Hoteltoren De Koog nog niet ten einde. Bedrijfsverzamelgebouw in Pen-complex? Gelein Jansen stapt uit het CDA. Aansluiting Texel bij Friesland door raad en col lege afgewimpeld. Cocaïne on derschept voor de kust van Oude- schild. Hondenclub verdreven van oefenterrein. Raad van State maakt Tropi cal Sea Festival moge lijk. Reinigingsrecht weer flink gestegen Illegale schuur Sil Boon gesloopt. R. Wortel opvol ger Theo Hoogerheide Illegale bouwer maakt brokken bij ambte naar. Protesten tegen openbaar toilet De Koog. Zeekraal nieuw Texels produkt. Verdacht pakketje bij politiebureau blijkt flauwe grap. Harmonisatie veertarieven blijft strijd. Biomassa-vergasser in Pen- centrale? Peter Bakker (Groen Links) naar de Tweede Kamer? Slechte zomer. Texelaar tijd in Engelse cel. Waddenzee be schermd natuurgebied, ondanks Hors-actie. Idee Pvda: windmo lens op Razende Bol. Afstoten voetbalveld uitgesteld, overleg SV Texel en Texelse Boys. Biologi sche bloembollen. Openingstijden postkantoor niet publieksvriendelijk. Meer bewegen voor ouderen- manifestatie. Ijsbaan verharden als parkeerplaats? Bierbrouwerij in zuivelfabriek. Scholieren op Texel steeds jonger aan de drugs. Zwartboek over de jacht door werkgroep landschapszorg. Struisvogels in polder 't Noorden. Jacques Herb speelt met Klapband. Golfclub als voorloper van baan? Vos gevonden. Texel popu lairste badplaats van Nederland. Horeca is aanpak geluidsoverlast beu. Vroege winter met veel sneeuw. Turbosinterklaas. Tan kers varen te dicht langs de kust. Ijsbaan Oosterend pas laat vol water. Hotel bij de Worsteltent? CDA wil twee appartementen bij agrariërs. Compleet nieuwe expo sitie voor EcoMare.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5