jA/aterschap steunt actie ^/oor behoud Polderhuis Awart miljoen voor nieuw kantoor roject ter bevordering waliteit en peil water Hors ondanks protest toch natuurmonument Overleggroep buigt zich over beheer Wie van de twee? TEXELSE 7 C0URANT Koger toilet voor brandweergebouw? Basketbalprogramma Kermismensen op andere lokatie laten slapen? MSJCs De verkiezing van twee Texelse plaatsvervangers in het over- gangsbestuur van het nieuwe waterschap Hollands Kroon had nogal wat voeten in aarde. Nadat eerst Geert Timmer met ruime meerderheid was gekozen, kon den de hoofdingelanden het dins dagavond niet eens worden over de tweede kandidaat. In een nek- aan-nek race kregen Jan Duin en Arie Lap ieder tien stemmen. Aangezien er 21 personen aan de vergadering deelnamen moest het laatste stembriefje de doorslag geven. Tot grote hilari teit van de aanwezigen bleek dit blanco. Dijkgraaf Dijt schorste de vergadering voor een duik in de reglementen. Bepaald was dat de keus op de oudste kandidaat moest vallen. Duin (47) won het aldus van Lap (40). VRIJDAG 3 DECEMBER 1993 maatregelen In de nabijheid rioolwaterzuivering Everstekoog et mogelijk de kwaliteit en het van het oppervlaktewater posi- le beïnvloeden. Het waterschap Jitwaterende Sluizen willen hier- samen een project opzetten, rvoor drie ton subsidie kan wor- verkregen. Dinsdag ging het erschap Texel akkoord met een age van f150.000,- aan dit plan. tenteel stroomt gezuiverd overtol- rater van Everstekoog naar het aal Krassekeet. De polders Waa- arg en Het Noorden krijgen aldus dan voldoende wateraanvoer, ijl elders op het eiland nog wel Sfte is. 's Zomers is op sommige Sen in de gemeenschappelijke ets zelfs sprake van watertekor- wat z'n weerslag kan hebben op indbouwoogst. nu diverse voorzieningen aan te Sen in de hoofdwaterloop achter dolwaterzuivering kan het water fn andere richting worden gediri- l Het gaat om het verwijderen Iwee stuwen en aanbrengen van regelwerken" (bijzondere stu- tussen de Everstekoog en Ro- ïk, aan de oostzijde van de Pontweg. Vanaf de hooggelegen Everstekoog kan het water dan rich ting De Mars en De Westen worden geleid. Totaal komt bij de rioolzuive ring 2000 tot 4000 kubieke meter water per dag vrij, afhankelijk van het aantal mensen op het eiland en de hoeveelheid neerslag. Baggeren Ook in andere zin is sprake van ver droging: de verslechtering van de wa terkwaliteit en het omringende milieu. De bevolking van De Koog krijgt voor de laatste keer een kans op een openbaar toilet. Eerdere plaatsingen leverden een storm van protesten op Nu wordt door de gemeente voor gesteld het toilet te zetten voor de voormalige brandweerkazerne in de Dorpsstraat. Omdat dat niet past in het bestemmingsplan zal een artikel 19 procedure worden gevoerd. Als er weer veel bezwaren tegen het openbaar toilet binnenkomen, zal de gemeente geen nieuwe pogingen meer doen om een lokatie te vinden. Het project heeft ook tot doel wat dat betreft het tij te keren. Onderzoe kers van DHV Water uit Amersfoort hebben een onderzoek ingesteld en zullen begin 1994 rapport uitbrengen. Regelmatig baggeren om (licht) ver vuild slib te verwijderen is één van de mogelijke maatregelen. Bijkomend effect is dat dieper water leidt tot verbetering van de visstand en ander onderwaterleven. Subsidie Pas als de DHV-rapportage is afge rond wordt bekeken of het Texelse project in aanmerking komt voor de zg. REGIWA-subsidie. Dat is een fonds van het rijk, waaruit projecten worden gefinancierd door andere in stanties dan natuurbeheerders. Ge hoopt wordt het project nog in 1994 te kunnen uitvoeren. Sporthal Sportlaan te Den Helder: 18.00 u. Marmag-Marels (D) 19.00 u. De wedstrijd van de heren is uitgesteld. Eilandcompetitie: Vrijdag 3 december: 20.00 u. Niksteam-Mantje 20.30 u. Time Out-Hema 2 21.00 u. USA Sportf.-Zebra Sp. (Nautal 21.30 u. Hema-Nauta Foto (USA) De protestactie op Texel heeft staatssecretaris Gabor er niet van weerhouden de Hors als staatsna- tuurmonument aan te wijzen. Wel onderkent hij de bezorgdheid van de Texelaars die zich in hun vrijheid beknot voelen. Tijdens de bekrachti ging van het besluit woensdagmid dag in Leeuwarden pleitte Gabor voor oprichting een lokale beheerso- verleggroep die zich gaat bezighou den met de uitvoering van de Natuurbeschermingswet (NB-wet). Door de beoogde artikel 16-status blijft de Hors onder bepaalde voor waarden vrij toegankelijk. Toch zijn actievoerders Jo-an van Vijfeijken en Jan Slikker, die totaal zo'n 2400 handtekeningen inzamelden, teleur gesteld over het besluit. „De staats secretaris gaat voorbij aan de Texelaars, die vinden dat de Algeme ne politieverordening en de Gemeen- tijke Waddenverordening voldoende bescherming biedt." Het tweetal is niet van plan zich bij Gabors besluit neer te leggen en zal bezwaar aante kenen. „We vinden de aanwijzing overbodig. De wet is volgens ons on juist toegepast." Burgers kunnen dankzij de Wet op de Administatieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen (AROB) via een AROB-procedure be zwaar te maken. Het college van b en w heeft in afwachting van het antwoord op een brief aan Gabor nog niet besloten bezwaar aan te te kenen. H. Uytdehaage, regiohoofd van Natuur-, Bos, Landschaps- en Faunabeheer, laat weten dat een ant woord in voorbereiding is. Oostkust Gabor heeft wel gehoor gegeven aan de Texelse wens om gebiedjes aan de oostkant van het eiland toch maar niet onder de NB-wet te plaatsen. De Texelse bezwaren tegen aanwijzing van de Hors wegen echter niet op te gen de natuurwaarden die de over heid eraan toekent. „De zandplaat is waardevol als hoogwaterplaats voor vogels, wegens de jonge duinvor ming, de vegetatie, de broedende dwergsterns en de vegetatie. De al gemene politieverordening zal best wel afdoende zijn, maar wij geven de voorkeur aan de NB-wet", aldus een woordvoerster. De aanwijzing van de Hors en zo'n 80.000 hectare van de Waddenzee houden verband met in ternationale afspraken die in 1991 zijn gemaakt, waardoor de wadden een groot aaneengesloten natuurge bied worden. Concreet houdt dat in dat een kwart van het Nederlands deel niet met bodemkettingen mag worden gevist. Doel is dat de mossel- en kokkelbanken kunnen her stellen. Op droogvallend wad mag bovendien niet meer worden afge meerd. Gaswinning sluit Gabor niet uit. „Maar als daardoor schade ont staat moet die ruimschoots worden gecompenseerd Schietoefeningen door Defensie op de Hors worden niet beperkt. Dat zal ook met gebeu ren als de Razende Bol onder de NB- wet valt. „Aan die afspraken met De fensie valt niet te tornen", aldus Uyt- denhaage. Op dit onderdeel schiet deNB-wet te kort, vindt Guus Durville van de Vereniging tot Behoud van de Waddenzee. „Er zijn onvoldoende be- De kermis wordt komend jaar weer in de zomermaanden in De Koog gehou den. Deze beslissing is genomen door de gemeenteraad en, ondanks pro testen uit het dorp, wordt daaraan vastgehouden. Wel wordt een idee uitgewerkt om iets te doen aan de parkeerproblemen die ontstaan door dat de kermis een groot deel van de Nikadel in beslag neemt. De wagens van de kermisexploitan ten worden als geluidswal tussen de attracties en het dorp geplaatst. Om parkeerruimte te sparen is het idee geopperd de caravans waarin de ex ploitanten wonen elders een plek te geven. Twee lokaties worden nader bekeken. Dit brengt echter kosten met zich mee, omdat voor de ker mismensen voorzieningen moeten worden getroffen als aansluitpunten voor riolering, waterleiding en electri- citeit. Deze zijn nog met zo lang gele den aangelegd op de Nikadel. perkingen voor de vissers en defen sie. Gaswinning is een schadelijke activiteit en mag dus in geen geval worden toegestaan." Ongegrond De betrokken provincies krijgen de komende drie jaar een zware advies rol bij het afgeven van vergunningen en ontheffingen van de MB-wet. De ze wet verbiedt activiteiten die scha delijk of ontsierend zijn voor de wadden. Over drie jaar beslist de pro vincie definitief wat wel en wat niet mag. De angst dat de Hors geheel wordt afgesloten noemt Gabor ongegrond. „Meer dan 90 procent van de Wad denzee blijft voor de recreanten vrij toegankelijk." Er gelden echter wel gedragsregels, stelde hij duidelijk. Zo moeten honden voortaan worden aangelijnd op de Hors of grote delen daarvan. Recreanten, zoals kanovaar ders mogen wel afmeren op de Hors. En worden tijdelijk broedgebiedjes van dwergsternkolonies afgesloten. Over dit soort zaken buigt zich de beheersoverleggroep die Gabor in het leven wil roepen en die een manier moet zoeken waarop recreatieve- en natuurbelangen kunnen samengaan. Deze groep zal bestaan uit belang hebbenden waaronder de gemeente, vissers, natuurbeschermers. „Daar mee hopen we ook herhaling van protestacties zoals die zich nu heb ben voorgedaan te voorkomen. Ze stoelen grotendeels op onbegrip van onze bedoelingen", aldus Uy- tenhaage. Geschrokken Hij erkent flink geschrokken te zijn van het protest vanaf Texel. „Er is een grote actie op gang gekomen. Voortaan zullen we in een eerder sta dium voorlichting geven." Hij doelt op de duinen, die waarschijnlijk in 1996 onder de natuurbeschermingswet ko men. De Tweede Kamer heeft er in middels mee ingestemd dat dit ook met de Razende Bol gebeurt. De daadwerkelijke aanwijzing volgt over circa anderhalf jaar. Uitgezonderd de westelijke punt, waar zeehonden zich ophouden, zullen op en rond Noor- derhaaks dezelfde gedragsregels gel den als op de Hors. „We sluiten alleen gebieden af waar aantoonbare natuurwaarden hiértoe noodzaken." De politie zal toezien op naleving van de voorschriften. poseert bij aanvang van de laatste vergadering. Op de voorgrond het dagelijks bestuur, bestaande uit v.l.n.r. de heemraden Gerard Schraag. Henk Flens. Jac. Dijt (dijkgraafI. Wim Grisnigt. Klaas Eelman. Kees Boot en George Jimmink. Hoofd technische dienst annex loco secretaris Henk Vonk sluit de rij Op de tweede rij staan de hoofdingelanden. Van links naar rechts Jacob Jan Hin, Henk Bakker. Theun Huisman. Leo Garrltsen. Cor de Wit, Arle Lap, Chiel Kuip. Kees Mantje, Jacob Keyset. Geert Timmer. Edo Rutten, Klaas Dirk Koorn, Anton Witte. Jan Duin. Op de foto ontbreken de hoofdingelanden Klaas Barendregt. Nico de Wit. Ard Saai en Flip Bremen iFcto f,scS Hoemmi at Polderhuis aan de Vismarkt in huidige staat behouden. Unaniem ^Ihaarden de hoofdingelanden van jt Waterschap Texel zich tijdens m allerlaatste vergadering achter voorstel. Zij geven daarmee steun m een actie van de Historische •reniging, die vindt dat zowel ge- ;uw als archief na de waterschaps- sie per 1 januari a.s. niet voor xel verloren mag gaan. Tevens ;sloot de vergadering dinsdagavond 250.000,- uit te trekken voor een euw kantoor in Oudeschild. de gemeente Texel. Ook Duin liet dinsdagavond een dergelijk geluid ho ren. „Ik kan me voorstellen dat de gemeente het koopt. De ideeën hier over zijn echter nog niet uitgewerkt", aldus Duin. Verkoop Liefst wil de HVT het gebouw zelf huren, om er te vergaderen, exposi ties te houden en archiefstukken te bewaren. Dinsdagavond werd duide lijk dat van verhuur door het nieuwe waterschap Hollands Kroon (waarvan bestuur van Hollands Kroon. De mo tie verhoogt uiteraard wel de druk op het bestuur om een voor Texel positief besluit te nemen. Districtskantoor Het nieuwe onderkomen in Oude schild zal het Polderhuis maar gedeel telijk vervangen. De administratie gaat over naar het hoofdkantoor van het waterschap Hollands Kroon in Wieringerwerf. Ook Henk Vonk en Jan Steenis van de technische dienst gaan daarheen. In dat gebouw (nu nog van het heemraadschap Wierin- germeer) komt ruimte vrij door het vertrek van de Dienst der Domeinen. Verder neemt het Hoogheemraad schap Uitwaterende Sluizen in Hol lands Noorderkwartier (US) naar alle waarschijnlijkheid drie Texelse mede werkers over, als gevolg van de over dracht van het dijkbeheer (ook per 1 januari). Op Texel blijft dan een buitendienst van acht personen over, die de huidi ge werkplaats op het Oudeschilder industrieterrein als basis krijgen. Dis trictshoofd wordt Kasper van Zuile- kom, bijgestaan door opzichter Wim Smit en zes medewerkers onder wie twee gemaalmachinisten. Bedoeling is dat het nieuwe kantoor bij het be staande magazijn komt. tpt-ontwerp van het nieuwe waterschapskantoor in Oudeschild. ƒ3.500,-). Volgens dijkgraaf Jacques Dijt was achter de schermen monde ling al met de fusiepartners overeen gekomen dat Texel een fatsoenlijk kantoor krijgt. „Het Waterschap Texel had wegens de vroegere nieuwbouw- plannen al veel geld gereserveerd. Met een simpel mobiel kantoortje zouden we er wel heel erg bekaaid zijn afgekomen. Vandaar dat we de stoute schoenen hebben aangetrok ken", aldus Dijt. Gezien de mondelinge toezegging vond de dijkgraaf een apart besluit van het Waterschap Texel niet zo ge wenst. Hij wilde de goede verstand houding met de fusiepartners liever niet dwarsbomen. De vergadering wilde dinsdagavond evenwel méér ze kerheid en stelde het benodigde kwart miljoen beschikbaar. Tekening Het geld wordt geput uit de reserves, die het Waterschap Texel inbrengt in het nieuwe waterschap Hollands Kroon. Omdat de Texelse reserveposi tie uitstekend is, zal deze financiering vermoedelijk geen probleem vormen. Voortvarendheid kan het waterschap niet worden ontzegd, want de bouw tekening voor het Oudeschilder dis trictskantoor („loket") is al klaar. Architect Jan Beerling uit Den Burg maakte het ontwerp, dat bij de hoofdingelanden duidelijk in de smaak viel. Het tegenwoordige Polderhuis was aanvankelijk het hoofdgebouw van de Boerenleenbank. Op deze foto is geheel rechts nog een stukje van het vroegere gemeentehuis zichtbaar. Mondelinge afspraak Dinsdagavond vroeg hoofdingeland Arie Lap om staande de vergadering een bedrag van f250 000,- voor de nieuwbouw beschikbaar te stellen. Het was hem opgevallen dat het kan toor op de begroting slechts als tijde lijk onderkomen was opgenomen. Deze „mobiele unit" was begroot op f70.000,- (jaarlijkse kapitaallasten «terieur van het Polderhuis ademt nostalgie. De loketten van de voormalige Boerenleen I zijn nog in takt. De bankbediende op deze archieffoto Ivermoedelijk uit de jaren 501 is i Staman. ofdingeland Jan Duin wierp zich als initiatiefnemer voor behoud het Polderhuis. Hij kwam met motie, die overeenkwam met het zoek van de Historische Vereni- Texel (HVT). Bedoeling is het id, dat in de jaren dertig als Boe leenbank werd gebouwd, te bewa- De vrees bestaat dat de irname gevel en het oude interieur loren gaan als het gebouw wordt locht door „een nieuwe eigenaar minder historisch besef". De T hoopt daarom op een maat- appelijke bestemming. Aangedron- wordt op onderhandelingen met Texel per 1 januari deel uitmaakt) geen sprake zal zijn. Hollands Kroon zal alle overbodige bezittingen, waar onder het Texelse Polderhuis, verko pen. In de begroting 1994 is al rekening gehouden met investeringen uit de opbrengst van te verkopen ge bouwen. Toen duidelijk was dat de motie geen beperkingen oplegt bij de toekomstige verkoop, gingen alle aan wezigen ermee akkoord. Zekerheid over de toekomstige be stemming van het Polderhuis geeft dit besluit nog niet. De uiteindelijke beslissing ligt bij het overgangs-

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7