Cfroen ^wartjJexeU in het harL, Li Sezuiverd water nog schoner de sloot in Jansen op eigen titel in verkiezingstijd? Xanleg helofyten-filter van start Everstekoog breidt uit met kleine werkplaats Niet samen met Van Asselt NETZO MAKKELIJK Ooievaar en kraanvogels vreemde eenden in de bijt IN DIX J\|ummer SLAGROOMTAART »4 TEXELSE'^COURANT Het sneeuwt hier kerstkado's! US neemt personeel Waterschap over: Witsnuitdolfijn maakt het goed EXELSE^COURANT Mank SI TEXEL VERDER XT Programma Ouwe Sunder- klaas in de Texelse dorpen w Isolatie-eis maakt De Lindeboom duur Texelse golfclub wordt opgericht w Vuurtorenwachters mogen ook na 1999 blijven s» G-team meet krachten 2 2 5 5 7 Defecte auto bij politie ingeleverd 900 gram 6,98 PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10839 DINSDAG 7 DECEMBER 1993 advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy bv, Postbus 1790 AA Den Burg. telefoon 02220-62600 Telefax 02220-14111 factie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45. Den Burg, tel. 02220-62620 Kschijning dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs /48.50 per half jaar, 5 135Geen krant gehad7 Bel 02220-62600 Buiten kantooruren bel bezorger Redactie buiten werktijd Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De ög, telefoon 02220-17266 Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs M8,50 per half jaar; Los /1,35 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01 742; I N.G bank nr. 67.34.60.398 scharrelde de vri Jrxeh hi l/el harL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een Flessenzak van Prestige Slijterij - Wijnhandel DE WIT Weverstraat 18 Den Burg TeL 02220-12134 en een STAD- REGIOPOST folder Zie de folder van Ibo PRESENT. Boek en kantoorboekhandel Langeveld en de Rooy Parkstraat 10. Den Burg Telefoon 02220 62610 Fax 02220 14111 ieze loods op het terrein van de rioolwaterzuivering aan de Pontweg komt waarschijnlijk een werkplaats, die als basis dient voor het onder- A van de Texelse dijken. (Foto Frons Hopmani chter rioolwaterzuivering Everstekoog is gisteren een begin ge- aakt met een bijzonder project: de aanleg van een „helofyten- ter". Deze omvat negen sloten van elk 160 meter lang, be- ant met riet en lisdodde, een opvangvijver en een afvoersloot. 'doeling is dat vanaf komend voorjaar alle gezuiverde water erdoor wordt geleid, zodat het nög schoner en zuurstofrijker in Texelse sloten belandt. or de helofyten-filter wordt een jk land van ca. 250 bij 150 meter heel omgewerkt. De grond, die ïds eigendom was van Uitwateren- Sluizen, bevindt zich direct achter zuivering aan de Pontweg en enst aan de tocht waarin het „ef- ent" (gezuiverde water) momen- I wordt geloosd. Dat gebeurt door ddel van een persleiding. Volgens plannen krijgt deze leiding een af- kking, waardoor het effluent niet chtstreeks de sloot in gaat, maar rst naar de helofyten-filter wordt dirigeerd. Buffer rst komt het water terecht in een vangvijver. Dit grote bassin dient nens als buffer, bijvoorbeeld bij he- je regenval in het hoogseizoen. Vanuit de opvangvijver stroomt het water via stuwen de negen sloten in. Inclusief regenwater bedraagt de maximum capaciteit 700 kuub water per uur. 's Zomers, als het erg druk is op het eiland en de riolering dus flink in gebruik is, levert de zuivering gemiddeld 3.000 tot 3.500 kuub ge zuiverd water per etmaal. De helofyten-filter zal in staat zijn deze hoeveelheid te verwerken. De sloten, die ruim negen meter breed zijn (op de bodem 6.25), wor den beplant direct nadat ze zijn ge graven. Vier sloten worden voorzien van riet en vier van lisdodde (rietsiga ren). Eén sloot blijft leeg. Meetinstru menten registreren in hoeverre de Lees verder pagina 5 Per 1 januari neemt het hoogheem raadschap Uitwaterende Sluizen in Hollands Noorderkwartier (US) drie medewerkers over van het Water schap Texel, dat op dezelfde datum opgaat in het waterschap Hollands Kroon. Om het nieuwe personeel on derdak te verschaffen wil US een loods op het terrein van de rioolwa- ingang van het terrein. Het plan ver keert nog in de schetsfase. De bouw tekening, die wordt gemaakt op het hoofdkantoor van US in Edam, moet de gemeentelijke procedure nog door lopen. Volgens Zondervan zullen de nieuwe medewerkers de eerste maanden overbruggen bij hun oude waterschapscollega's. „Ik weet nog niet of ik dat doe", zegt Gelein Jansen. „Ik heb een tijd geleden telefonisch contact gehad met Jan van Asselt, want ik was be nieuwd of we misschien samen wat konden doen. Maar daar kwamen we in één gesprekje niet uit." Jansen wil graag nogmaals met Van Asselt spre ken om uit te vinden of de achterban van de man uit De Koog zich even tueel kan vinden in de ideeën van de uitgetreden CDA-er. „Je kan wel sa men naar het gemeentehuis lopen, maar je moet wel een basis hebben om iets te beginnen. Ik heb nogal een uitgesproken mening over be paalde zaken. Olieboringen in de Waddenzee bijvoorbeeld. Daar ben ik absoluut tegen. Maar ook binnen be staande clubs heb je mensen die meer naar links of juist naar rechts neigen, dus dat hoeft geen bezwaar voor samenwerking te zijn." Van de baan Van Asselt is op vakantie en er was geen tweede contact tussen hem en Jansen. Inmiddels is de datum voor aanmelding van partijen verstreken. Een samenwerking tussen de twee „onafhankelijken" lijkt dus van de baan. Jansen heeft meerdere aanbiedingen gekregen van Texelaars die wel met De witsnuitdolfijn die onlangs door medewerkers van EcoMare naar het Dolfinarium in Harder wijk werd overgebracht, maakt het goed. Het dier, dat aan een longontsteking leed, is nog niet helemaal genezen, maar knapt snel op. Grappig is dat de dolfijn „as sisteert" bij de verzorging van een zieke bruinvis, die op dezelf de dag is gevonden op het strand van Terschelling. De dolfijn ondersteunt de zwakke bruinvis en duwt hem naar de verzorgers als er medicijnen gegeven moe ten worden. Gelein Jansen: ....Ik hoef niet zo nodig IFoto Archief Texelse Couranti hem een politieke partij wilden opzet ten. „Eén belde vorige week nog, maar ik zag het met zitten om zoiets in zo'n korte tijd van de grond te til len." Jansen vindt het belangrijk dat een politieke groepering bereid is sa men ergens de schouders onder te zetten. „Het mag niet zo zijn dat één de kar trekt en de rest niet komt op dagen omdat voetbal op televisie be langrijker is. Je ziet het ook aan de landelijke politiek: de burgers raken afgestompt. Je moet met elkaar er iets van maken, wil je de handen op elkaar krijgen." Niet opdringen Hij is ook benaderd door bestaande partijen („ik zeg niet welke") of hij tot hun gelederen wil toetreden. „Ik wil me niet opdringen. Inderdaad heb ik signalen afgegeven dat ik wel inte resse heb voor andere fracties, maar daar moet hun achterban natuurlijk wél achter staan. Dus als ze me echt willen, moeten ze me nog maar eens benaderen." Jansen zegt dat hij niet staat te trap pelen om nog een raadsperiode mee te maken, al heeft de gemeentepoli tiek nog steeds zijn interesse. „Ik moet heus met zo nodig. Maar als je in de raad zit, zit je toch dicht bij het vuur." BBI-project Jansen heeft nog een reden waarom hij toch wel graag opnieuw zitting wil hebben in de gemeenteraad. „Texel wil zich komend jaar storten op een nieuwe vorm van besturen. Dat heeft alles te maken met dat Abonnementsgeld TEXELSE COURANT machtigingskaart TX.T£3jetAAR TÊSSCLVfG S3 IJ9&TK PEN BURQ- Om de prijs van het abonnement zo laag mogelijk te houden, vra gen wij u de Texelse Courant te machtigen voor het automatisch incasseren van het abonnements geld. Laat u de kaart niet liggen. Dat bespaart u en ons extra kosten. Een gezamenlijke actie van: De Cf ma "ZuvrL-Jrxel i in bi! harL. en de Rabobank. Aangenaam. terzuivering Everstekoog uitbreiden met een kleine werkplaats. De overname van het personeel hangt samen met de overname van de Texelse dijken. Het dijkbeheer is nu nog een waterschapstaak, maar na de jaarwisseling neemt US dit over. Dat is een logische stap, omdat na de fusie tussen Uitwaterende Slui zen en het hoogheemraadschap Hol lands Noorderkwartier in april j.l. de hele waterkering van IJmuiden tot Den Oever in handen is van deze nieuwe organisatie. US had op Texel al de rioolwaterzuiveringen en krijgt nu dus de dijken erbij. De onderhandelingen inzake de over gang van de drie waterschaps medewerkers zijn nagenoeg afgerond. Het is de bedoeling dat twee man hun werk geheel op Texel verrichten, chef Paul Visée zal gaan pendelen tussen de Everstekoog en het dis trictskantoor in Huisduinen. Districts hoofd kust H. Zondervan: „We streven niet naar een bureau thuis. De nieuwe medewerkers moeten een goed onderkomen hebben. Everste- koog is een logische eerste keus. Het werkplaatsje in het hoofdgebouw is echter te klein om alle materialen voor het dijkonderhoud, zoals palen, afrastering, maaimachines en mee tapparatuur, op te slaan. Uitbreiding van het gebouw is niet mogelijk, om dat het te zeer is ingekapseld in de zuivering." US onderzoekt nu de mogelijkheden tot uitbreiding van de loods nabij de Vogelaars hebben de laatste tijd op Texel weer hun hart kunnen ophalen. Al enige weken worden twee kraan vogels op verschillende plaatsen op het eiland gezien. Daarnaast zoekt sinds zondag een ooievaar zijn voed sel hier bijeen. De ooievaar werd zondagmorgen voor het eerst gesignaleerd in de om geving van Den Hoorn. Later in de middag trok hij richting Oosterend, waar hij gisteren ook nog werd ge zien. Het dier komt uit een zoge naamd „ooievaarsdorp", wat valt af te leiden uit de ring om zijn poot. Ooievaars zijn trekvogels die om deze tijd van het jaar in Afrika horen te zijn. Omdat deze diersoort in West Europa sterk afneemt, is de Vogelbe scherming enige jaren geleden projec ten gestart om de populatie door aanfok te vergroten. Hiertoe werden ooievaars uit het Middellandse zeege bied, waar ze nog veelvuldig voorko men, naar Nederland overgebracht. De bedoeling was dat de in gevan genschap geboren en opgegroeide jongen zich bij de in het wild levende ooievaars zouden aansluiten. De vo gels en hun ouders verloren echter hun trekgedrag, doordat ze in de ooi evaarsdorpen voldoende voedsel kre gen. De dieren die uitvliegen gaan meestal niet ver van huis. Dat er om deze tijd van het jaar een exemplaar op Texel is gezien is dus niet zo op merkelijk als het lijkt. Dat is wél het geval met de twee kraanvogels. De statige zwarte dieren met hun opvallende kuifje trekken jaarlijks om te overwinteren van Zwe den naar Spanje. Zowel de ooievaar als de kraanvogels zijn op Texel neer gestreken om te fourageren. Ijverig voedsel happend scharrelde de ooievaar gistermiddag langs de tuunwallen in de buurt van Oosterend. Vogelaar Bob Loos kon gisteravond aan de hand van het nummer 2124 op de ring achterhalen dat de ooievaar piepjong is. Hij (of zij. dat is bij ooievaars niet te zien) werd in mei van dit jaar geboren in een kooi op het buitenstation Eerne in Friesland uit een legsel van vier eieren en vloog eind augustus uit. iFoto Harry da Graaf) BBI-project, waar morgenavond een gecombineerde commissievergadering over wordt gehouden. Ik was daar aanvankelijk erg sceptisch over, maar er was een meerderheid vóór, dus het gaat door. Als je daar niet vanaf het begin bij bent betrokken is het moeilijk om je over bijvoorbeeld een jaar of vier opnieuw in te werken." Lees verder pagina 5 Twee Britten werden zaterdagnacht aangehouden omdat ze in het cen trum van Den Burg tegen het verkeer inreden met een onverzekerde, niet gekeurde auto. De auto met een Ne derlands kenteken werd overgebracht naar het politiebureau. De Britten, uit Essex en Mattersey afkomstig, deden afstand van de in zeer slechte staat verkerende wagen. Ze kwamen er vanaf met een bekeuring. I.M. ADVERTENTIE I M. ADVERTENTIE Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pagina 6 Politieke partijen die mee willen doen aan de gemeenteraadsver kiezingen volgend jaar konden zich tot vorige week aanmelden. Gelein Jansen, die sinds zijn vertrek bij het CDA als onafhanke lijk raadslid de vergaderingen bijwoont, heeft zich niet opgege ven. Maar hij heeft nog een kans om op eigen titel mee te doen Dit zelfde geldt voor Jan van Asselt, die zich ook niet als partij heeft gemeld.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1