Isolatie maakt De Lindeboom te duur Ondernemers tevreden over Sinterklaasactie Wat ik zeggen wou... De Januskop van TESO Programma Ouwe Sunderklaas Agenda Raadsvergadering DEN BURG DE WAAL OOSTEREND OUDESCHILD DEN HOORN DE KOOG DE COCKSDORP Vliegtuigresten boven water Even een pak SNERT halen ir EETCAFÉ Poprad Durpers extra gewezen op goedkope woningen TEXELSE COURANT DINSDAG 7 DECEMBER 1993 Bncvcn van le:rrs buucn \framv>v>orJcb)Vhtfid van Jr redaciie TESO moet van de Texelaars blijven... Ja, ja, maar wie de laatste bestuurs verkiezing heeft bijgewoond, zal zich de maniertjes, waarop het bestuur de Texelse inbreng bij monde van de heer Vinke weg liet stemmen, zeker herinneren. Ook de directeur moest zo nodig een overkanter zijn. En nu zouden er teveel niet-Texelse invloeden zijn?? La-me-nie-lache! Het is gewoon een feit dat er teveel op positie binnen de kring van aandeel houders is. Die krijgen nu de keus: slikken of stikken! Oftewel: ,,ja" zeg gen of 600 gulden pakken en ophoe pelen. Zo elimineer je tegenstanders. Mensen, laat je niet op stang jagen door TESO-verhaaltjes. Bewaar het enige dat je nog (alleen is het nog maar) historisch met TESO bindt of geef die aandelen door aan je kinde ren of kleinkinderen, ook al wonen ze aan de overkant. Karei van Empel Den Burg (blijvend aandeelhouder) Dinsdag 14 december vergadert de gemeenteraad, aanvang 19.30 uur in het gemeentehuis. De agenda luidt als volgt: 1. Opening. 2. Vaststelling volgorde stemming. 3. Vaststelling beluitenlijsten raads vergaderingen de dato 1 november 1993 en 10 november 1993. 4. a. Ingekomen stukken. b. Mededelingen. c. Beantwoording vragen. 5. Overzicht post onvoorziene uit gaven. 6. Renovatie sportveldencomplex Den Burg-Zuid. 7. Najaarsnota 1993. 8. Programmatuur voorstel automati sering. 9. Wijziging rechtspositieregelingen als gevolg van invoering Algeme ne Wet Bestuursrecht. 10. Beëindiging contract maatschap pelijk werk. 11. Voorbereidingsbesluiten ten be hoeve van de bouwplannen van: a. B&M Projektadvisering voor uitbreiding van een kantoor aan de Bernhardlaan 174 te Den Burg b. Fa. Zegel voor het plaatsen van een kantoorpand aan de Heemskerckstraat te Oudeschild. c. de Gemeente Texel voor een herhalingsbesluit voor het tracé van een fietspad langs het Hoornderslag te Den Hoorn. d. vrijstellingsprocedure voor ten nisbanen Deuce. 12. Reserveringsbeleid gemeente Texel 1993. 13. Jaarrekening Recreatiestichting Texel 1992. 14. Goedkeuring jaarrekening 1992. 15. Verklaring van geen bezwaar op grond van artikel 25 Wet gemeenschappelijke regelingen. 16. Vaststelling kasgeldbesluit en rekening-courant-overeenkomsten 1994. 17. Schadeclaim ex artikel 49 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening van mevrouw Y. Halsema-Pol. Rondvraag. Sluiting. I.M. ADVERTENTIE De spaarlamp, een makkelijke manier van geld besparen. nv PEN L. *.nt.rnir.hw.rirnf nnnrH-hnll.ind Ouwe Sunderklaas valt dit jaar op zondag. Maar om het feest goed tot zijn recht te laten komen wordt het op zaterdag gevierd. Het programma voor de viering in de verschillende dorpen luidt als volgt: De jeugdige speulers kunnen zich vanaf 17.00 uur laten inschrijven in de grote zaal van De Lindeboom (alleen bereikbaar via de Kan toorstraat). Er zijn drie catego rieën: enkelingen, paren en groe pen. De beoordeling van de jeugd is tussen 17.05 en 18.00 uur bij het Open Boek, Bentex en Nauta Boek. Alle jonge speulers krijgen bij 't Koffiecentrum in de Weverstraat warme chocolademelk. Na het speulen is in de grote Lindeboom zaal feest. Maarten Koorn en Ber nard Klein-Breteler brengen carnavalshits ten gehore. Rond 19.00 uur is de prijsuitreiking, zoals altijd in vertrouwde handen van Nick Slijderink sr. De volwassenen kunnen vanaf 20.15 uur terecht in de zaal voor inschrijving. Wagens mogen pas na 21.00 uur hun ronde door het cen trum maken, zodat eerst de lopen de speulers voldoende aan bod kunnen komen. De uitslag en de prijsuitreiking zijn om 23.15 uur, ook in de Lindeboomzaal. In De Waal werd jarenlang alleen gespeuld door de jeugd. Daar komt echter geleidelijk verandering in. Jeugd en volwassenen kunnen za terdag tussen 18.30 en 19.00 uur een nummertje afhalen bij familie Buis op Hogereind 42. Gespeuld wordt tussen 19.00 en 20.00 uur. De prijsuitreiking is om 20.00 uur in het dorpshuis De Wielewaal. Om de voorstellingen beter tot hun recht te laten komen, wordt in de Oosterender Peperstraat extra ver lichting aangebracht. Gespeuld wordt vanaf De Pepermolen tot aan Ger de Jong. De jury zal zich ver spreiden over dit traject. De Strender jeugd kan terecht van af 17.00 uur. Voor hen is de prijsui treiking om 18.00 uur in dorpshuis De Bijenkorf. De volwassenen speulen vanaf 20.00 uur, de prijsui treiking is om 21.30 uur. Vanaf 20.00 uur is Ouwe Sunderklaasdi- sco in de dorpskamer van De Bijen korf Deze duurt tot ongeveer 23.30 uur en iedereen tot 15 jaar is welkom. Kinderen in Oudeschild die willen speulen kunnen tussen 16.00 en 16.30 uur kaartjes ophalen in 't Skiltje. De jury staat voor hen klaar tussen 16.00 en 17.00 uur bij W. Schouten (De Ruyterstraat 35) en A. Westerlaken (De Ruyterstraat 63). De prijsuitreiking is om 17.30 uur in het dorpshuis. De volwassenen kunnen van 20.30 tot 21.15 uur een kaartje afhalen in 't Skiltje. Voor deze speulers staat de jury tot 22.15 uur klaar bij W. Schouten (De Ruyterstraat 35) en A. Kuip (De Ruyterstraat 81). Om 23.15 uur is de prijsuitreiking in het dorpshuis, waarna het feestgedruis losbarst. Elke speuler, jong en oud, krijgt een herinneringsvaantje. Deelnemerskaarten kunnen worden afgehaald in dorpshuis De Wald hoorn bij de leden van de feest commissie tussen 14.30 en 18.00 uur of tussen 19.00 en 19.30 uur aan de bar of om 19.30 uur bij let de Ruyter. De jeugd speult tussen 15.30 en 16.30 uur. De uitslag volgt rond 17.00 uur, zodat voldoende tijd overblijft om te feesten. De jury zit bij Loodsmanswelvaren, dorpshuis De Waldhoorn en het Wapen van Texel. De volwassenen speulen tussen 20.00 en 22.00 uur bij Ons Huis, De Vermaning, dorpshuis De Wald hoorn en Het Wapen van Texel. Dan begint in het dorpshuis de band Midnight Mover te spelen. De prijsuitreiking is daar rond 23.30 uur. De jeugd van De Koog kan speulen vanaf 17.00 uur. Om 18.00 uur is de prijsuitreiking in restaurant Ca pri, waar de deelnemers tevens een versnapering krijgen aangeboden. Om 20.00 uur is het de beurt aan de volwassenen. De prijsuitreiking voor deze speulers is om 22.30 uur, ook in Capri. De jury staat opgesteld tussen de café's De Jutter en De Kuip en bij Capri, in de buurt van de schijn werpers die speciaal worden neer gezet om de voorstellingen optimaal tot hun recht te laten komen. Speulers in De Cocksdorp kunnen deze week nummers afhalen bij het Eierlandse Huis. Voor de jeugd is deelname gratis, volwassenen beta len ƒ3,- De jeugd speult zaterdag van 17.30 en 18.30 uur van De Nieuwe Aanleg tot La Morena (bei de zijden). Aansluitend is prijsuitrei king in het Eierlandse Huis, waarna de kinderdisco begint. De volwassenen speulen tussen 19.30 en 23.30 uur in de Kik- kerrtstraat, Ploosterstraat en Joan Hodshonstraat. De prijsuitreiking is 00.30 uur in het Eierlandse Huis. Daarna is er bal. Twee Texelse kotters kregen de afgelopen week onderdelen van vliegtuigen uit de Tweede We reldoorlog in hun netten. De TX 9 van Boersen had een propeller, mogelijk afkomstig van een Blenheim-bommenwerper. Het ding was verbogen maar verder nog in verrassend goede staat. Op een heel andere plek „ving" de TX 9 van Drijver een neus- wiel, met bijbehorend pneuma tisch mechanisme. Ook dit materiaal zag er gaaf en glan zend uit. Mogelijk heeft het lang in de bodem gezeten waardoor de inwerking van het zeewater beperkt is geweest. Jaap Bakker heeft koperen plaatjes met num mers verwijderd. Mogelijk hier mee zal expert Johan Graas uit Assendelft de vliegtuigen kunner determineren, wellicht achterha len bij welke vlucht ze zijn neer gestort en ook het lot vaststellen van de bemanningen. IFoto Harry de Grad I.M. ADVERTENTIE Telefoon 14890 Langs deze weg willen wij u bedanken voor uw deelneming, in de vorm van kaarten, lieve brieven, de bloemen, de hartverwarmende woorden en de sterke schouders waarop we mochten en mogen leunen na het overlijden van mijn man en onze papa GERARD LEGIERSE Het verdriet is niet minder maar wèl verzacht, door iedereen die aan ons dacht. Lieve mensen, jullie zijn geweldig, we zijn jullie heel erg dankbaar. Sandra, Miriam en Estelle Legierse Dinsdag 7 december In het RTL4-programma Rad van Avontuur is Nico Ooijevaar uit De Cocksdorp deelnemende kandi daat; 19.00 uur. In Cinema Texel draait om 18.45 en 21.15 uur „The Piano". B en w hebben in dorpshuis De Waldhoorn een openbare verga dering met de dorpscommissie, 19.30 uur. Woensdag 8 december In Cinema Texel draait om 14.00 uur „De ongelofelijke reis" en om 18.45 en 21.15 uur „The Piano' Om 19.30 uur begint in het raad huis een gecombineerde vergade ring van de raadscommissies voor Financieel, Economisch en Technisch beleid (FET) en van Al gemeen en Organisatorisch be leid (A en O) over het BBI-project. Hoogwater Oudeschild Di. 7 01.05 en 12.50u Wo. 8 02.04 en 14.04 Do. 9 03.30 en 15.4( Vr. 10 4.56 en 17.0C Za. 11 5.44 en 18.0] Zo. 12 6.45 en 19.1] Ma. 13 8.00 en 20.2' Di. 14 8.54 en 21.21 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 11 de cember op om 8 38 uur en gaat onder om 16 26 u.; 13 december nieuwe maan, 7 december springtij, 14 decern ber doodtij van de genoemde gegadigden, gee nieuwe ontwikkelingen zijn te melden. Zoals bekend is de gemeente inmid dels duidelijker geworden: nadrukke lijk wordt de voorkeur gegeven aan De Lindeboom als culturele zaal vo Texel. werd noodzakelijk geacht omdat w houder Erna Eelman-Van der Kooi o langs in een commissievergadering van ruimtelijke ordening vaststelde dat de belangstelling voor de koop woningen miniem is, waardoor het project dreigt te worden afgevlagd. een gesprek met de gemeente be loofde de dorpscommissie van De Cocksdorp daarop eventuele gegad den nogmaals op de plannen te wijzen. Belangstellenden hebben tot het ei de van deze week de tijd om te re geren. Daarna zal de dorpscommis in een nieuw onderhoud de gemee te van haar bevindingen op de hoo te stellen. Notaris Boswijk trekt het winnende lot van de Sinterklaasactie Om niet alleen het horecagedeelte maar ook de schouwburgzaal van hotel De Lindeboom goed te kunnen exploiteren, moeten ook evenemen ten die met harde muziek gepaard gaan, er terecht kunnen. Dit deel van het gebouw moet daarom wor den geïsoleerd en dat vergt een in vestering die niet rendabel is te maken, tenzij een nieuwe eigenaar het gebouw in de huidige staat zeer voordelig zou kunnen bemachtigen. Aldus schetst gegadigde Ed Stieke- ma, exploitant van het naburige Casi no, het probleem. Het kwam duidelijk aan het licht toen hij de exploitatie mogelijkheden van het complex door deskundigen liet onderzoeken. Stieke- ma vindt dat de gemeente de helpen de hand moet bieden. B en w hebben laten weten dat ze positief meedenken maar hebben niets toege zegd. Groep Naast Stiekema zijn er nog enkele gegadigden voor De Lindeboom, waaronder een groep Texelse onder nemers die graag zien dat het bedrijf zijn oude luister als dè zaal van Texel terugkrijgt en niet opnieuw in twijfe lachtige handen valt. De groep, die aangevoerd wordt door Ed Momberg, heeft ook een onderzoek laten instel len en wil aan de hand daarvan zeer binnenkort een bod uitbrengen. Ge hoopt wordt op samenwerking of sa mengaan met Ed Stiekema. Deze zou De Lindeboom in eerste in stantie wel willen exploiteren naast zijn Casino/Question-bedrijf. Eerder was er sprake van een ruil. B en w willen het bedrijf in de Zwaanstraat met zijn overlast voor de buurt wel weghebben en hadden het zelfs ge schrapt uit het bestemmingsplan. Het bedrag dat de gemeente op tafel zou moeten leggen om deze sanering mo gelijk te maken is blijkbaar nogal te gengevallen, want dit plan staat sindsdien op een laag pitje. Cinema Toen er enige tijd geleden sprake van was dat in Cinema Texel een podium voorziening zou komen, klom Stieke ma in de pen en liet de raadsleden weten dat dit onaanvaardbaar is. Toe laten dat in de Cinema allerlei activi teit wordt toegelaten zou strijdig zijn met het streven om de horeca te concentreren in het centrum zodat de woonwijken er omheen rustig blij ven. Stiekema herinnert daarbij aan de kortstondige periode dat in de ci nema een kleinschalig cafébedrijf werd geëxploiteerd „wat enorme pro testen uit de buurt tot gevolg had". B en w zouden zich wel zeer onge loofwaardig maken als ze de podium- voorziening zouden toelaten, zoals door de Stichting Ondersteuning Wel zijnswerk was voorgesteld. Het idee om daar een belangrijk bedrag aan gemeenschapsgeld in te steken, maakt het allemaal nog minder aan vaardbaar. Dansschool Ook Dirk en Maaike Raateland van Dansschool „Madira" hebben de ge meenteraad schriftelijk laten weten geschrokken te zijn van de plannen met de cinema. Sinds 1 oktober j.l. pachten zij de schouwburgzaal van De Lindeboom. Ze geven er nu danslessen maar willen er in de toe komst ook toneel- en musical voorstellingen heenhalen, alsook modeshows, bruiloften etc. Raateland vindt het onvoorstelbaar dat in de ci nema een podiumvoorziening zou ko men terwijl in Den Burg al een gebouw staat met culturele bestem ming dat niet als zodanig wordt ge bruikt. Nu het faillissement van De Linde boom eraan komt, zou de gemeente de zaal weer onder zijn beheer moe ten proberen te krijgen. „We denken dat vele Texelaars er baat bij hebben dat juist de Lindeboom-zaal weer op de goede manier wordt geëxploi teerd. Wij zijn bereid de handen daar voor uit de mouwen te steken". Of Raateland en zijn vrouw ook wer kelijk de gelegenheid krijgen om een rol te spelen in de exploitatie van De Lindeboom, staat nog te bezien. Ma kelaar Paul Kuip laat weten dat er af gezien van de gebleken belangstelling De dorpscommissie van De Cocks dorp heeft er in een vorige week on der de dorpelingen verspreidebrief op gewezen dat de mogelijkheid nog steeds bestaat om zich aan te mel den voor één van de zes te bouwen koopwoningen in de prijsklasse van ƒ155.000,- tot ƒ175.000,-. Voor de woningen komen -volgens een in juli door de gemeente gepresenteerd plan- 'starters' in aanmerking die woonachtig zijn in De Cocksdorp of omgeving of economisch gebonden aan dat gebied. Het initiatief van de dorpscommissie IFoto Gerard Timmerman) De Ondernemersvereniging Den Burg (OVD) is tevreden over de Sinter klaasactie die zaterdag werd afgeslo ten. De middenstanders bespeurden goede reacties onder het publiek dat de eensgezindheid waardeerde en vol overgave meedeed aan de loterij. De hoofdprijs (ƒ1000,-) ging naar Dennis Raateland uit Den Burg. Van de 350.000 loten die de onder nemers voor het prijzenfestival had den laten drukken, werden er zo'n 300.000 ingevuld, schat OVD- voorzitter Kees Jaap van der Kooi. In hoeverre de loterij de Sinterklazen tot extra bestedingen heeft aangezet houdt hij in het midden. „Maar de mensen waarderen de actie zeker. Vrijwel iedereen deed mee, zelfs het postkantoor. Men vond het prachtig en vulde ijverig de loten in." Nog in tacte (ingevulde) boekjes in de berg loten waaruit notaris Boswijk in de CD-shop de prijzen trok wezen erop dat dure aankopen waren gedaan. Van der Kooi is tevreden over de ver koop in zijn speelgoedzaak. „Het is iets beter dan vorig jaar. We hebben leuk gedraaid." Vooral dinosaurussen vonden gretig aftrek, maar ook lego, spelcomputers en op afstand bestuurbare auto's waren in trek. Kerstinkopen Dat CD's een gewild geschenk-artikel zijn ondervond middenstander Fred Winkel. „Ik ben er beter uitgespron gen dan vorig jaar, al kwam de ver koop iets later op gang." Ondernemer Marten Zegel uit Den Burg laat zich wat gereserveerder uit. „ledereen praat dan wel over hoge Sinterklaasverkopen, maar in hoeverre is dat waar? De traditie raakt een beetje in het slop. Het accent komt steeds meer op de kerstinkopen te liggen. De omzet met Sinterklaas is dan wel niet desastreus geweest, de grote klapper maken we meestal met kerst." Winkeliers spelen in op deze ontwikkelingen door steeds vroeger kerstetalage's in te richten. „Vroeger kwam je vóór Ouwe Sunderklaas nooit een kerstetalage tegen. Moet je nu eens kijken Met deze actie heb ben we Sinterklaas nieuw leven in proberen te blazen. En ik denk dat het aardig is gelukt. We kregen er goede reacties op." De prijswinnaars van de Sinterklaas actie worden elders in deze krant ge publiceerd. De prijzen zijn af te halen bij Eline Ondermode. Maandag start de kerstactie, die op dezelfde leest is geschoeid als de Sint actie. Ook hier hebben de onder nemers een prijzenbedrag van ƒ5000,- beschikbaar gesteld. Om de kerstsfeer te verhogen voorzien de ondernemers de winkelstraten van passende versiering en deelt de kerstman Glühwein uit in Den Burg. Een aantal kerstmannen zal op straat muziek ten gehore brengen.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2