irote belangstelling oor Texelse golfclub KOBTTexels Stam: „Teveel wantoestanden meegemaakt om te juichen" innenkort informatie-avond Zwartwerker Liggend op de bank loopt je ^rgierekening ter.u Jansen TEXELSE COURANTdinsdag december i993 F. Langeveld nog niet veroordeeld Vuurtorenwachters na 1999 gespaard: ouwenbond FNV ludt avond over ithanasie ZDH doet zichzelf te kort met punt 200e keer )nd de boerderij Everstekoog Ecokar. In de winter wordt waar schijnlijk minder opgeruimd. Dat is de enige verklaring die gemeentewerken kan verzinnen voor de matige op brengst van de Ecokar. Slechts 955 kilo klein chemisch afval werd opge haald. De ecokar komt weer op 7 fe bruari. Fiets. In de nacht van zaterdag op zondag is op de Stenenplaats een mintgroene fiets gestolen. De waarde bedraagt ƒ1000,-. VERVOLG VAN PAGINA 1 Nog steeds wil Jansen zijn plannen voor de vorming van een Waddenge west verdedigen, ondanks de radikale afwijzing door het huidige college en het merendeel van zijn raadscollegae. „Juist daarom", antwoordt hij fel. „Deze raad wil altijd alles uitkauwen via commissies en onderzoeken. En nu wordt een voorstel ineens even snel v^n tafel geveegd. Dat klopt na tuurlijk niet." Volgens Jansen stape len" de aanwijzingen dat Texel niet gelukkig is met de huidige wijze van intergemeentelijke samenwerking zich op. „We stappen uit het gezamenlijke maatschappelijk werk. En we hebben net een verhaal binnen over de ver voersregio, waar Texel vast heel be kaaid in af komt." Jansen heeft onlangs nog reacties gehad van Vlie land en Ameland. „Op Ameland is een ex-wethouder die, stom toevallig tegelijk met mij, een voorstel heeft gedaan voor de vorming van een Waddenprovincie. Het leeft dus nog steeds, en niet alleen op Texel." VERVOLG VAN PAGINA 1 kameruitspraak." Een tussenzinnetje dat de minister tot weinig verplicht. Piet Stam: „Ik weet ook niet precies wat we moeten verwachten, want van mijn baas van Rijkswaterstaat Leeuwarden heb ik nog niets ge hoord. Maar uit contacten die colle ga's en ik met Kamerleden hebben gehad, heb ik begrepen dat we met 3,4 mensen op jaarbasis de vuurto ren kunnen bemannen." Een mogelijkheid die Stam ook niet uitsluit, is dat het getal van 3,4 een gemiddelde is, waarbij sommige vuurtorens minder wachters krijgen Voorlichting ondernemers. Het Texels Verbond van Ondernemers (TVO) organiseert woensdag 15 de cember, aansluitend aan de algemene ledenvergadering, een openbare bij eenkomst in De Lindeboom ten be hoeve van alle Texelse ondernemers. Tijdens deze bijeenkomst zuilentwee vertegenwoordigers van de Stichting Bedrijfsgezondheidsdienst Noord- Holland (SBGD) uitleg geven over de verantwoordelijkheid van de werkge ver bij ziekteverzuim, zoals die gere geld is in de Wet Terugdringing Ziekteverzuim ARBO. Deze wet, die naar verwachting per 1 januari van kracht wordt, verplicht werkgevers tot een veel scherpere aanpak om het ziekteverzuim terug te dringen. Bovendien moet een werkgever de Arbo-dienst inschakelen. De ondernemers worden tijdens de bijeenkomst tevens geïnformeerd over hetgeen deze dienst voor hen kan doen bij het uitvoeren van de wet, wanneer ze zich aansluiten bij de SBGD. De SBGD is op Texel al actief ten behoeve van bedrijfsgerichte acti viteiten. Het openbare gedeelte van de bijeen komst begint om 21.00 uur. Frits Langeveld, die vorig jaar door de Fiod van zijn bed werd gelicht wegens vermeende belastingfraude, is nog niet veroordeeld. Vólgens Lan geveld is het zelfs helemaal de vraag of het tot een rechtzaak komt. „Flet onderzoek loopt nog en dat kan wel twee jaar duren. En misschien wordt het proces wel verdaagd als alles in den minne wordt geschikt." Er doen momenteel hardnekkige ge ruchten over Langeveld de ronde, als zou hij een gevangenisstraf van enige maanden moeten uitzitten. Hij heeft er een vermoeden van hoe de verha len in de wereld zijn geraakt. „Ik heb laatst tegen vrienden gezegd dat je er maanden voor de bak in kunt draaien als je lijdzaam blijft afwach ten. Misschien is die opmerking een eigen leven gaan lijden. Maar dat doe ik niet. Ik zal me tot het uiterste ver weren om deze zaak te ontzenu wen.' Medewerkers van aannemer Petten BV begonnen gisteren met het graven ven de afvoersloot, het laatste station dat het biologisch gezuiverde water passeert voordat het wordt geloosd in de achterliggende tocht. HopmanI en de Brandaris op Terschelling zwaarder wordt bemand. Volgens de oude plannen zou de Brandaris de enige vuurtoren zijn die bemand blijft. Bijsmaakje Ook wanneer het ministerie aan alle- wensen zal voldoen, blijft de 'over winning' er voor Stam één met een bijsmaakje. Sinds de bezuinigingen half jaren tachtig werden doorge voerd, zijn er van de acht ar beidsplaatsen op Texel zes verdwenen. „Die afvloeiingen hebben voor verdriet in veel gezinnen ge zorgd. En als we er bij Rijkswa terstaat op wezen dat de veiligheid op zee niet is gediend met minder vuurtorenwachters, kregen we ge woon te horen dat we ons stil moesten houden, omdat we er straks toch niet meer zouden zijn. Allerlei dreigementen kregen we naar ons hoofd geslingerd, tot aan een spreek verbod toe. Ik heb wantoestanden meegemaakt, waarvan ik dacht dat ze zelfs in Rusland niet meer voor kwamen." De twee wachters op Texel dragen er nu zorg voor dat de vuurtoren dage lijks van 8.00 tot 17.00 uur is be mand. Stam: „Maar bij ziekte moet de ander voortdurend op zijn tenen lopen. En als er een schip in nood raakt buiten de tijd dat we aanwezig zijn, dan kan het knap lang duren voor iemand dat door heeft. Dat is al meerdere malen voorgekomen de laatste tijd." beter over het eiland te verdelen. Door de aanleg van stuwen moet het water ook richting De Mars en De Westen worden geleid. Dit plan vormt in feite de tweede fase van het project dat nu in aanleg is. Proefsloot Voor de zuivering is de helofyten- filter de derde trap in het zuive ringsproces. De huidige installatie voorziet al in het zuiveren van het water en het scheiden van het slib Via een proefsloot achter op het ter rein is de afgelopen jaren bekeken of een grootschalige biologische afbraak succesvol zou zijn. De proefnemingen voldeden aan de verwachtingen, zo dat de proef nu in het groot wordt voortgezet middels de helofyten-filter. Overigens blijft de proefsloot (met een bescheiden capaciteit van 120 kuub water per etmaall in bedrijf. US wil er planten en apparatuur testen. Gisteren begon aannemingsbedrijf Petten BV uit Schoorldam met het graafwerk. Helemaal achter op het akkerland werd een begin gemaakt met de afvoersloot. Een precies kar wei, want in het talud zit een knik zodat sprake is van twee verschillen de hellingshoeken. Op het onderste deel van het talud komen bonterra matten (van stro en kokos), die ste vigheid bieden en aantasting door het water tegengaan. De uitgegraven grond wordt niet naar elders afge voerd, maar gebruikt om het land te verhogen tot liefst 85 centimeter bo ven het maaiveld. Uitvoerder J. Krott- je en zijn mannen hebben vijftig werkbare dagen tot hun beschikking. Wegens de vorst zijn ze twee weken later met het graafwerk begonnen dan in de bedoeling lag. De spaarlamp, een makkelijke manier van geld besparen. nv PEN energiebedrijf noord-holland »r dan 150 positieve reacties zijn lengekomen bij de initiatiefne- s van een Texelse Golfclub. Van- r dat vrijdag 14 januari om 20.00 in manege Akenburg een bijeen- ist wordt gehouden om te praten i een oefenaccommodatie, de ze van het eerste bestuur en de ciële oprichting van de club. als het er nu voor staat wordt in vroege voorjaar een oefenaccom- Jatie op het eiland aangelegd", al- Tony van Oeveren, één van de atiefnemers. Deze zal bestaan uit vrouwenbond FNV houdt dinsdag december een bijeenkomst in De ireton om 20.00 uur. Het onder- p is euthanasie en mevrouw H. ning, als psycholoog verbonden een bureau voor terminale zorg loordwijkerhout, houdt een lezing, sreen is welkom. Niet-leden wordt bijdrage van ƒ2,50 gevraagd, de inleiding door de psychologe is igenheid tot het stellen van vra- iaan een panel, bestaande uit R. benga en de dames W. de Vries- thus, R Brouwer-Terpstra en W. ser. Voor aanvang van de avond :ijdens de pauze kunnen tevens riftelijk vragen worden ingediend. een „driving range", een „putting green" en een „bunker". „De oefen gelegenheid zal worden gerealiseerd door een particulier, waarmee de Texelse Golfclub afspraken maakt over het gebruik", vertelt Van Oeve ren, die de naam van de particulier nog niet wil onthullen. Op de accom modatie zal les worden gegeven door In een wedstrijd met twee gezich ten, zoals dat in voetbaljargon heet, behaalde ZDH zondag tegen Vesdo een gelijkspel (1-1). Tijdens de eerste vijfenveertig minuten van hun uit wedstrijd schenen de Hoornders nog niet wakker en mochten ze blij zijn dat de achterstand tot 1-0 bleef be perkt. In de tweede helft werd de tegenstander echter volledig van de mat gespeeld. Alle zwakke en sterke momenten tegen elkaar weg gestreept, leek de remise een juiste afspiegeling van de krachtsverhou dingen. ZDH ging wat slap van start en mocht de nonchalante spits van Ves do dankbaar zijn dat hij van de drie levensgrote kansen die de Schager- bruggers zich binnen een half uur creëerden er niet één benutte. Ge zegd moet worden dat keeper Don Haaksman het hem elke keer knap lastig maakte door goed uit te lopen. De meeste andere Zwaluwen volgden I.M. ADVERTENTIE De minister van Verkeer en Wa terstaat blijft na 1 januari 1999 ver antwoordelijk voor de personele- bezetting van de vuurtorens aan de Waddenzee. Dat schrijft minister Maij-Weggen in een brief die ze vori ge week verzond aan de Vaste Com missie Zeeën van de Tweede Kamer. Hoewel de brief niet op details in gaat, lijkt het er volgens vuurtoren wachter Piet Stam op dat de vuurtoren op Texel na die datum op jaarbasis kan worden bemand met 3,4 mensen: ,,Maar officieel weet ik nog van niks, dus ik wacht het wel af. Ik heb trouwens teveel wan toestanden meegemaakt om nu hard te staan juichen." Enige voorzichtigheid lijkt inderdaad geboden, want onder verwijzing naar een mondeling overleg met de com missie van 1 juli jl„ meldt de minister in haar brief: „Binnen de personele randvoorwaarden wordt zo zorgvuldig mogelijk uitvoering gegeven aan deze Er kwamen gelukwensen binnende vier presentatoren haalden herinnerin gen op en fragmenten uit bijzondere reportages uit het verleden werden ten gehore gebracht. Rond de Boer derij wordt bij tour beurt gepresen teerd door Jan Keesom (die vanaf het begin aan het programma is ver bonden), Margot Bik, Jan Grisnigt en René Commandeur. De techniek is, ook bij toerbeurt, in handen van Cle mens Barhorst, Mat van Beek, Piet Raa en Hannie van der Vis. Er kan ook altijd worden gerekend op vier telefonistes die de reacties van de luisteraars verwerken. Zij registreren onder andere de antwoorden op de i van de meest levenskrachtige igramma's van Radio Texel is ond de boerderij". Deze agrari- •e voorlichtingsrubriek die sinds mei 1989 elke maandagavond i zeven tot acht wordt uitgezon- i, beleefde gisteren zijn tweehon- dste editie. Dat was aanleiding ir een bijzondere aflevering, die tmaal in het teken stond van het leum. Vrijdagmiddag kwam Zwarte Piet persoonlijk in actie om op het kruispunt Wilhelminalaan- Waalderstraat in Den Burg de hoofdwaterleiding te repareren. De leiding was door onduidelijke oorzaak gesprongen, wat bleek uit massa's water die uit het pla veisel opwelden. Willem van Leersum van het PWN werd erbij geroepen, maar die was juist als Zwarte Piet opgetreden bij het Sinterklaasfeest van de CVO- school. Tijd om af te schminken was er niet, zodat het winkelen de publiek even later zag hoe de zwarte knecht samen met ande ren driftig stond te spitten om het lek aan het licht te brengen. (Foto Harry de Graaf het goede voorbeeld van hun doel man niet, zodat een tegentreffer on vermijdelijk was. In de blessuretijd was het zover: op sierlijke wijze baanden twee Vesdo-voorwaartsen zich een weg door het centrum van de ZDH-defensie, waarna de meest kalme inschoot: 1-0. De rust werd door coach Gerrie Plaatsman aangegrepen om zijn man nen eens flink door elkaar te schud den. Dat hij daaraan goed had gedaan bleek direct na de hervatting. Met een grotere inzet en beter ver zorgd combinatiespel schiep ZDH zich vijf kansen binnen tien minuten. Roald van der Slikke (twee keer), Bram Brouwer, Stefan Bousma en Ri chard Maas bleken echter nog te on wennig met de gewijzigde verhoudingen om ze te benutten. Ook daarna bleef ZDH sterker. Opval lendste man bij de Hoornders was middenvelder Dirk Bouthoorn, die met zijn snelheid en enorme werklust deed denken aan Berry van Aerle in diens beste jaren. Stefan Bousma liet zich door Bouthoorn inspireren. Na een listig genomen vrije schop van Jan de Wit in de 83e minuut veroor zaakte hij zó veel onrust in het straf schopgebied dat de Vesdo-keeper zijn hoofd verloor: 1-1. In de slotfase stel den de beide opponenten zich tevre den met het gelijke spel. luisteraarsvraag die in elke uitzending wordt gesteld. Die vraag heeft altijd betrekking op een agrarisch onder werp. Regelmatig zijn gasten in de uitzending aan het woord, zoals land- bouwvoorhchter Jan Koolhof en de dierenartsen. Rond de Boerderij mag zich verheugen in een trouwe schare luisteraars, maar hoeveel mensen dat precies zijn, durft niemand te schat ten. Op de gisteravond genomen foto het presentatieteam in actievan links naar rechts Margot Bik, René Commandeur, Jan Keesom en Jan Grisnigt. (Foto Harry de GraafI een erkend instructeur aan beginnen de golfers. Tijdens de informatie-avond zal een voorlopige contributie van Z100,- per lid worden voorgesteld. De Texelse Golfclub sluit zich aan bij de Neder landse Golf Federatie en de leden krijgen dan automatisch het blad „Golf Journaal". Welke faciliteiten de club haar leden nog meer biedt, wordt bekend gemaakt tijdens de bij eenkomst. Wie nog niet op de oproep van de in- itiatiefgröep heeft gereageerd, maar wel graag lid wil worden, wordt ver zocht alsnog te bellen naar B. Coutin- ho, telefoon 13150. ledereen die iets van zich heeft laten horen krijgt een persoonlijke uitnodiging voor de introductie-avond. biologische verwijdering van de reste rende afvalstoffen uit het effluent succes heeft. De gegevens worden doorgestuurd naar het hoofdkantoor van US in Edam. Tweede fase Het schonere en met zuurstof verrijk te water belandt aan het eind van het circuit in een afvoersloot, die de verbinding vormt met de tocht waar in het zuiveringswater uiteindelijk wordt geloosd. Deze tocht loopt pa rallel aan de Pontweg dwars door het Burger Nieuwland. Op dit moment wordt het water via polder Waalen burg afgevoerd naar gemaal De Kras- sekeet (nabij molen Het Noorden). Zoals we in de vorige krant meldden, heeft het Waterschap plannen om het door de zuivering geloosde water

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5