Een blik achter de schermen van Texels eigen Showbizz-onderneming latuur en toerisme jaan op Texel samen rEXELSE COURANT Milieujutten ook via Texelse jeugdherbergen Advertenties 62600 Redaktie 62620 Tien jaar musicals: van beddegoed tot beddegoed KORT Texels TEXELSE COURANT eigen vinden hier wat ze thuis missen: ooten Slock kiest leukste wenskaart Harde wind voor sportvissers Schoorsteenbrandje in woning De Koog DINSDAG 21 DECEMBER 1993 spanning wordt opgevoerd. Hevig wordt er meegeleefd met elkaar en wanneer de ander eindelijk uit een rol weet te halen wat er in zit is de blijdschap groot. „Met het zweet in je handen zit je naar elkaar te kij ken." Vorig jaar speelde Magda Brom- Vaarom werd Toos Maas gesmoord in haar boa en lag Judy lieu wland in de douche met een geldkistjeWaarom is Magda (ommersma nog steeds op jacht naar oude lakensWe zitten ezellig -meisjes onder elkaar- bij Toos Maas aan de koffie en kij- °n terug op tien hectische musicaljaren. „Sterallures kun je je et veroorloven", zeggen ze. „Daar hebben we het trouwens veel druk voor." Ve zijn altijd bloednerveus voor een tvoering maar de allereerste keer aren we écht doodsbenauwd." De oep bracht in '84 een compilatie in Anatevka en My Fair Lady. Het xelse publiek rees massaal uit de oei en sloot de jonge vereniging id applaudisserend in het hart. De tiesten schoten vol en stonden hui- nd van blijdschap op het toneel, ize kick was een enorme stimulans n door te gaan en in de loop der ren volgde de éne musical na de id ere. iruisloos werd eind november tij- ns een repetitie het tienjarig be- aan van Musicalvereniging Geen te hoog" gevierd. Taart bij de kof- en weer verder repeteren, want er werk aan de winkel. Komend voor- ar zal de vereniging het feest uit- mdiger vieren met aansluitend de ote jubileumproduktie „Oliver fist". Vaste kern agda Brommersma en Judy Nieuw- ïd reageerden meteen toen Jan bbers tien jaar geleden een oproep ed. Toos Maas sloot zich een paar ar later aan. Ruim dertig leden eldden zich aan en tot op heden is t ledental ongeveer hetzelfde ge- iven. Een beetje verloop was er al, maar er is een grote vaste kern. os en Judy zitten in het huidige stuur en Magda was jarenlang penningmeester. De taken zijn echter niet zo afgebakend. Zoals in elke vereniging is er een groepje „trekpaarden". Naast de ar tistieke leiding staat pakweg een do zijn „ouwe rotten" klaar om te organiseren, kleding en decors te ma ken en al die andere klusjes die moe ten worden gedaan. Hoofdrol Magda en Judy vinden het heerlijk om in de schijnwerpers te staan en komen daar ook eerlijk voor uit. Het vele werk dat er achter de schermen aan vast zit schuwen ze niet en vooral de laatste paar maanden voor een produktie zijn ze er dagelijks mee bezig. Een hoofdrol vóór én achter de schermen is té zwaar. Daar zijn ze ondertussen wel achter gekomen. Ju dy: „In de „Pyama Game"speelde ik een hoofdrol en moest me daarop concentreren. De hele dag vloog ik van het ene dorp naar het andere voor de kaartverkoop en was alsmaar bezig met de financiële afwikkeling daarvan. Verdwaasd vond ik me zelf terug in een douche in de Koninghal, met de geldkist paniekerig tegen me aan geklemd." In de laatste produktie was al een betere taakverdeling en dat kwam het spel ten goede. Op de achtergrond „Rots in de branding" Toos Maas J Judy Nieland. Toos Maas en Magda Brommersma halen herinneringen op. denkt overal aan. Regelt, organiseert en blijft onverstoorbaar temidden van al die eigenzinnige „eigenheimers". Zodra Toos moet optreden zakt haar echter de moed in de schoenen en sterft ze duizend doden. Op de ach tergrond tussen het „volk" voelt ze zich lekker. Ze vindt het heerlijk dat er in het nieuwe stuk veel kinderen meedoen. „Daar geniet ik enorm van, al die opgetogen koppies." Stuk voor stuk zijn de leden van de club een beetje geschift. Onderling is er veel humor en door alle in gestampte teksten zijn er gevleugelde uitdrukkingen ontstaan, die voor nieu welingen niet altijd zijn te volgen. „Deze mensen vangen we nu beter op dan vroeger, het is belangrijk dat iedereen zich happy voelt in de groep." Gekrakeel valt niet aan te ontkomen met zoveel eigenwijs volk bij elkaar, maar naarmate een stuk vordert ontstaat er een speciale sfeer. De gelederen sluiten zich en de (Foto March Heijnen) mersma een hoofdrol en dit jaar stort ze zich net als vroeger, met overgave op de aankleding van de produktie: „Heerlijk, omdat ik geen grote rol heb kan ik me weer lekker uitleven op de kostuums." Overal leende ze mate riaal en dankbaar wordt al jarenlang gebruik gemaakt van bijvoorbeeld kleding van de Folklore. Bij vroegere produkties puilde haar huis uit van al le mogelijke bijeengegaarde textiel en nu is het weer als vanouds. De uitda ging om met beperkte middelen een schitterende entourage te bedenken vind ze zalig. „We zijn indertijd be gonnen met oude lakens te verven en voor dit nieuwe stuk hebben we wéér oude lakens nodig. Van bedde goed tot beddegoed." Bij de herinnering aan wat er tijdens de talloze voorstellingen allemaal mis ging komen ze bijna niet meer bij van het lachen. Toos Maas bijvoorbeeld was in „Guys en Dolls" een dame van lichte zeden. Niet bepaald een rol die haar op het lijf geschreven is. Maar ze hing aan een bar en werd door Aris van Zeylen wat al te ont- stuimig omhelst, waardoor haar pruik tot vér over haar neus zakte. Van Zeylen improviseerde; wond razends nel de wulpse boa -als een constrictor- om haar sniklachende hoofd en voerde Toos- teder omklemd- af tussen de gordijnen waar ze van de schrik kon bekomen. De andere acteurs deden onderwijl verwoede pogingen om de lachkrie- bels de baas te blijven. Geuren Als het uur der waarheid is gekomen en de voorstellingen draaien, is het meegenomen als het thuisfront zich een beetje coulant opstelt. „We zijn dan eigelijk niet meer aanspreekbaar en willen maar één ding. Zo gauw mogelijk aan het einde van de mid dag er naar toe. ledereen heeft dat. Het maakt niet uit welke rol je hebt, van de orkestbak tot de grimeuze, iedereen is er gék van. We doen het mét de hele groep en dat gevoel is heel sterk tijdens de voorstellingen." „De geur van de schmink, de gordij nen, die hele speciale humor onder elkaar. Tijdens het spelen heb je aan een oogopslag soms genoeg om te weten dat het lekker gaat", aldus Ju dy Nieuwland. De dag na de laatste voorstelling is iedereen kapot. Als zombies lopen ze alles op te ruimen. Menigeen wordt geveld door keelontstekingen of an der ongemak en het duurt wel een week voordat men het „normale" weer aan kan. En dan komen de krie bels weer... Wil de Leeuw Texel zijn uitgebreide toeristische orzieningen, maar evengoed zijn ituur en rust er nog volop te vin- Dit feit blijkt in het bijzonder or de Belgen de aantrekkelijkheid n Texel te bepalen. Ze vinden hier it aan hun eigen kust niet meer is vinden, aldus studente Annet ssen van de HEAO Alkmaar en igiaire bij de VVV Texel. Kossen Ide bij een onderzoek vast dat Igië voor Texel een interessante )eimarkt is, waar wat meer uit It te halen dan nu het geval is. <el biedt precies wat veel Belgen Hen, inclusief lekker eten! De VVV lakt gebruik van haar bevindingen de op de zuiderburen gerichte jmotie. HEAO-studente hield met mede- rking van Texelse logiesverstrek- rs een enquete onder 1200 Belgen 1992 of 1993 op Texel een va- itie hebben doorgebracht. (Voor van hen was het de eerste bedenken van originele kerst- en uwjaarskaarten is elk jaar weer ware rage. „Hoe verzinnen ze denk je soms. Café In den loten Slock uit Den Burg heeft er op ingehaakt met een wedstrijd, e denkt een leuke wenskaart te Dben gemaakt, kan deze opsturen 3r het adres Parkstraat 36 in Den rg. Sluitingsdatum is 6 januari Gevraagd naar de reden zegt bater Jan Koomen: „Onze Man uring deed altijd z'n best om er t geks van te maken. Meestal kon- i we rond de bar zo'n 60 tot 70 irten ophangen. Als we nu veel icties krijgen, kunnen we er de meuwde serre wel mee versieren." „deskundige" jury zal alle inzen- gen beoordelen, waarbij originali- het belangrijkste criterium zal Voor de winnaar is een wissel- ;er beschikbaar en de beste drie gen mooie prijzen. keer). Maar liefst 67,25% reageerde (normaal 30% bij dergelijke onder zoeken) zodat de antwoorden als re presentatief kunnen worden beschouwd. Naam Daarnaast werden op straat in Brug ge, Gent en Antwerpen interviews gehouden met mensen die Texel nog niet kenden om te bepalen welke voorstelling zij hebben van Texel als vakantiegebied. Daarbij kwam naar voren dat de naambekendheid van Texel niet zo groot is. Op het verzoek de naam van een Nederlands wad deneiland te noemen, bleek 28,2% Texel te kennen. De andere eilanden scoorden nog aanzienlijk lager. 12,5% noemde Schiermonnikoog en 9,4% Terschelling. De Texel,,kenners" dachten vooral aan zee, strand, na tuur, zeehonden, duinen en schapen. Vlamingen De Belgen die nu al naar Texel ko men, zijn voor 90% afkomstig uit het Nederlands sprekende Vlaanderen. De promotieactiviteiten zullen op hen gericht blijven. Van reclame in Wallo nië verwachten VVV (en de daarmee samenwerkende) NBT naar verhou ding weinig effekt, omdat de Walen liever naar Frankrijk gaan maar ook omdat door de bij hen stagnerende economie de vakantieviering afneemt. Fietsen en wandelen De Belgen houden van fietsen en wandelen. Ze zijn vol lof over de fiets- en wandelpaden van Texel en prijzen de veelzijdigheid en reinheid van het eiland. Het prijsniveau ken schetsen zij als normaal. De Belgen die naar Texel komen behoren tot de gemiddelde en hogere inkomensgroe pen, die steeds vaker op vakantie gaan. In België zijn nogal wat feest dagen, die tot een korte vakantie worden gemaakt door er een week end aan te koppelen. Met name wat het eten betreft zijn ze het goed ge wend en critisch. Het viel daarom niet tegen dat de Belgen die op Texel waren geweest, zich tevreden toon den over de eetmogelijkheden. Met I M ADVERTENTIE een en ander rekening houdend ziet de VVV in België vooral veel belang stelling voor korte vakanties. Doel groepen in de campagne zijn gezinnen met een of meer school gaande kinderen die met eigen auto en zonder tussenkomst van de reisin dustrie voor zowel lange als korte va kantie op reis gaan en echtparen/tweeverdieners (leeftijd 16-35 en 50+ zonder kinderen) met ruim bestedingspatroon die vooral in korte vakanties zijn geïnteresseerd. Daarnaast zullen ook groepen worden benaderd voor een verblijf op Texel in een van de vele groepsaccommoda- ties. Texel zal daarbij in de aandacht worden gebracht als het snelst en makkelijkst te bereiken Waddeneiland met een grote rijkdom aan natuur, rust, strand met duinen en mogelijk heden voor aktieve recreatie en diver se culinaire specialiteiten. Bij het plaatsen van advertenties wordt reke ning gehouden met Belgische feest dagen zoals Wapenstilstand (11-11), en Feest van de Arbeid (1-5). Beurzen De VVV Texel neemt deel aan twee toeristische beurzen: de Vakantie- en Lentesalon in Antwerpen van 29 ja nuari tot en met 6 februari en de Sa lon des Vacances in Brussel van 19 tot en met 27 maart. In Luxemburg wordt voor het eerst meegedaan aan „Vakanz '94", zij het op bescheiden wijze. Geadverteerd wordt in het Ne derland Magazine, de Gazet van Ant werpen, de school- en Groepsreizenbrochure, Fietsbrochure, Hollandspecials in de Belgische Libel- Ie, Laatste Nieuws, De Standaard, het Belang van Limburg. Er zijn diverse mogelijkheden voor participatie door het Texelse bedrijfsleven. Pers De Belgische pers zal worden be werkt. Er zal waarschijnlijk weer een persreis naar Texel worden georgani seerd, er worden persberichten met nieuwtjes over Texel naar Belgische kranten gestuurd en er zijn plannen om zg. lezersaanbiedingen in Belgi sche media te laten opnemen: leuke Texel-arrangementen die de lezer van het blad tegen gereduceerd tarief kan kopen. Participatie van het bedrijfsle ven is ook hier mogelijk. De VVV verschaft daarover graag in formatie en informeert ook over het totale promotieplan, waarvan de op België gerichte campagne onderdeel De harde wind maakte het noodzake lijk om de sportviswedstrijd van zon dag te verplaatsen naar de IJsdijk. Negen deelnemers trotseerden de storm en haalden drie vissen op de kant. Jan Kingma ving de grootste (31 cm.l. Tweede werd Henk Veldhui zen met 23 cm. en derde Piet King ma met 19 cm. De volgende wedstrijd is 16 januari om 08.30 uur bij de Teermolen. Dit jaar was het al een groot succes op Terschelling, komend seizoen kan de Nederlandse jeugd ook via de Texelse jeugdherbergen een „milieu- jut"-arrangement boeken. In een viertal ochtenden verzamelen de deelnemers vuil op het strand, 's middags wordt er over het eiland ge fietst en 's avonds is er een pro gramma om het bewustzijn over milieuzaken bij de jongeren te ver groten. Ook de jeugdherbergen op Ameland en Schiermonnikoog doen komend jaar mee. Initiator van deze nieuwe vorm van vakantievieren is Jürgen Gross, be drijfsleider van de jeugdherberg op Terschelling. Volgens hem moet de opvoedkundige waarde van het arran gement niet worden overdreven: „Als je naar het journaal kijkt word je soms niet goed van de ellende die het milieu bedreigt. Mensen weten ook niet goed wat ze eraan kunnen doen. Door tijdens hun vakantie te helpen met het schoonhouden van het strand kunnen ze een kleine bij drage leveren aan het milieu. Tegelij kertijd maken de deelnemers op plezierige wijze kennis met het eiland. En natuurlijk, de NJHC (Ne derlandse Jeugdherbergen Centrale, red.) is nu eenmaal een organisatie die een beetje aan maatschappelijke bewustwording wil werken." Het experiment sloeg op Terschelling dit jaar bijzonder aan. Vijfenvijftig deelnemers haalden in vier ochten den 11.000 kilo van het strand. Maar ook de activiteiten die eromheen werden georganiseerd kregen veel waardering. Voor de Texelse NJHC- herbergen Panorama en Eijercoogh staat het programma in grote lijnen al vast. „Ernstige" activiteiten zijn on dermeer de film die Jaap Bakker van het Maritiem en Juttersmuseum ver toont en de voorlichtingsavond van de Waddenvereniging. „Maar er wordt ook gezwommen in Calluna, de deelnemers houden een spellet jesmarathon en op de laatste avond is er een afscheidsfeest", relativeert Gross de ernst van de vakantie. Voor Texelse jeugd die is geïnteres seerd in een milieujut-arrangement op één van de andere Waddeneilanden: de vakanties duren van 28 februari tot 6 maart. De kosten bedragen f295,- per persoon. Dat is inclusief alle activiteiten. Voorspeeluur. In d'Ouwe Ulo wordt twee dagen achtereen een voorspee luur gehouden. Op dinsdag vanaf 19.15 uur is het de beurt aan gitaar, koper, saxofoon, piano, big band en dwarsfluit. Op woensdag vanaf 19.15 uur zijn te beluisteren: saxofoon, ko per, schoolorkest, slagwerk, accorde on, dwarsfluit en keyboard. TX 56. In de vorige krant maakten we melding van de verkoop van de TX 56 aan een Angolees visserijbe drijf. Als toevoeging berichtten we dat de vorige eigenaars, de gebroe ders Van der Slikke, op het moment gebruik maken van de TX 52 van de fa. Van Dijk. Dat is niet juist: we ba seerden ons op foutieve gegevens. De Van der Slikkes zijn al geruime tijd in het bezit van een nieuwe TX 56. Geslaagd. Appie Pinkse uit Den Burg is met zijn Gordon Setter Perry in Almere geslaagd voor de veldwerk cursus. Schade aan lichtbak. Op de avond van Ouwe Sunderklaas is een lichtge vend uithangbord van de Jaminzaak in de Weverstraat beschadigd. Ver moedelijk is de lichtbak door één van de voorstellingen geraakt. De schade bedraagt volgens de eigenaar enige honderden guldens. De politie vraagt de dader(s) zich te melden. Hoteltoren. Er zijn geen bezwaren ingediend tegen het gewijzigde bouwplan voor de hoteltoren in De Koog. Dit kan dus nu worden gerea liseerd. Boortorens. Het rijksbesluit dat in de Waddenzee naar gas mag worden geboord, heeft geen gevolgen voor Texel. „In ons deel zit namelijk geen gas", aldus Jim Leroux van de afde ling Ruimtelijke Ordening. Een gat in het plafond en lichte rook- en waterschade waren het gevolg van een schoorsteenbrandje, zater dagmiddag in de woning van de fa milie Habraken aan de Plevierstraat. De vrouw des huizes ontdekte tegen vijven dat het plafond rond de ka chelpijp roodgloeiend was en sloeg alarm. Door oververhitting van de ka chelpijp hadden de balken vlam ge vat. Haar echtgenoot doofde met water het vuur in de kachel en pro beerde vervolgens de brand te bestrij den op de zolder, die inmiddels vol rook stond. Uitbreiding van de brand werd hierdoor voorkomen. De brand weer was snel ter plaatse en ver richtte nablussingswerkzaamheden. Volgens de bewoners was de schoor steen enkele weken geleden nog ge reinigd. Brandweerlieden inspecteren de balken tussen het plafond, waar het brandje ontstond Foto Frans Hopman

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 11