Wetenschappers waarderen nieuw Tessels Woordenboek Teso PROFITEER VAN DE KERSTLOTEIMACTIE IN DEN BURG Agenda TEXELSE COURANT Cursus Spaans en kalligrafie Speel-o-theek gesloten Van Asselt nog niet zeker over verkiezingsdeelname no,oo tot noo,oo Kerstconcert van Excelsior KERSTIDEE? In de Weverstraat DINSDAG 21 DECEMBER 1993 In d'Ouwe Ulo houdt de Wel- zijnsstichting in januari twee cursus sen. Het gaat om lessen Spaans en Kalligrafie. Kalligrafie is de kunst van het schoonschrijven. Wat lang geleden dagelijks werk was voor monniken, is tegenwoordig een interessante hobby geworden Er zijn veel soorten en ty pen letters, waarvan de Gotische het meest bekend is. Maar deze kent ook weer vele variaties. De Helderse docente José van den Brink verzorgt al veel jaren op Texel cursussen op verschillende niveau's. In de beginnersgroep en de derde groep is nog plaats voor cursisten. De opleiding, die bestaat uit twaalf lessen en start op 13 januari, wordt gegeven op donderdag van 13.30 tot 15.00 uur (beginners) en 20.00 tot 22.00 uur (derde groep). De kosten bedragen ƒ100,-. Spaans De belangstelling voor de Spaanse taal is in Nederland flink toegeno men. Bij voldoende deelname wordt ook een opleiding in deze taal op Texel verzorgd door Santiago Gonza les, een op het eiland wonende Spaanstalige docent. De cursus be gint 11 januari en wordt gehouden op de dinsdagen van 20.00 tot 22.00 uur. Twaalf lessen kosten ƒ120,-. Aanmelden voor de opleidingen Spaans of Kalligrafie kan bij de Wel- zijnsstichting, telefoon 15582. Daar kunnen belangstellenden ook terecht voor meer informatie. In verband met de vakantie is de speel-o-theek vanaf 27 december gesloten. Op maandag 10 januari gaan de kasten om 09.00 uur weer open. Er is dan nieuw speelgoed, on der andere Sesamstraathuis en Juni or Triviant. De speel-o-theek zoekt nog steeds vrijwilligers voor de uitleen. Voor in formatie kan worden gebeld naar Roelie Struick, telefoon 10338. „Nee, ik heb nog geen beslissing ge nomen of ik me verkiesbaar stel", al dus Jan van Asselt uit De Koog. De voormalige Texels Belang-man voelt er in ieder geval niets voor om tot een bestaande politieke groepering toe te treden. „Ik blijf liever op me zelf. Ik heb een behoorlijke achterban en in de afgelopen periode is geble ken dat sommige besluiten toch van mijn mening afhangen. De vraag is natuurlijk altijd wat je kan doen, zo in je eentje. Maar dat valt dus wel mee." Groen Links, Texels Belang en de PvdA komen binnenkort met een kandidatenlijst voor de gemeente raadsverkiezingen van maart 1994. Mathilde en Elvire Jansen als symbool van een generatie Texelaars die niet meer bekend is met het Tessels Foto's Gerard Timmerman) Dinsdag 21 december In d'Ouwe ULO is een voorspee luur van de Muziekschool Texel, aanvang 19.15 uur. Gitaar, koper, sax, piano, big band en dwarsfluit. De Historische Vereniging Texel heeft in d'Ouwe ULO een biblio theekavond, aanvang 19 30 uur. Alleen toegankelijk voor leden. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „The Firm". Om 20.30 uur zijn Raquel van Boven en Arjan Sleutel te zien in het programma „All you need is love". (Nederland 2). Woensdag 22 december In Cinema Texel draait om 14.00 uur „De ongelofelijke reis", om 15.30 uur „Jurassic Park" en om 20.30 uur „The Firm". In d'Ouwe ULO is opnieuw een voorspeeluur van de Muziek school Texel, aanvang 19.15 uur (sax, koper, schoolorkest, slag werk, accordeon, dwarsfluit en keyboard). In EcoMare houden Bart Ebbinge en Piet Postma een lezing over rotganzen. Aanvang 20.00 uur. Entree f5,-. Donderdag 23 december Om 17.00 en 19.30 uur wordt in de Doopsgezinde kerk van Den Burg het middeleeuwse Overufer kerstspel opgevoerd. Entree gra tis; collecte na afloop. Hoogwater Oudeschild Di. Wo. Do. Vr. Za. Zo. Ma. Di. 21 22 23 24 25 26 27 28 00.54 en 12.06 u. 01.34 en 13.10 u. 02.15 en 14.36 u. 03.24 en 1 5.57 u. 04.25 en 17.07 u. 05.25 en 18.35 u 06.45 en 19.20 u. 07.25 en 20.16 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water De zon komt 26 de cember op om 8 47 u. en gaat onder om 16 31 u. 29 december volle maan; 21 december doodtij. klaar met een eerste (paperback)boek voor het college van b en w, toen Krijnen opmerkte: „Geeft u mij maar zo'n luxe exemplaar." In een ongedwongen bijeenkomst - waarin veel sprekers opvallend hun best deden hun kennis van het dia lect te etaleren - is vrijdagmiddag in het gemeentehuis het Tessels Woor denboek van Gelein Jansen gepre senteerd. Het eerste boek was overeenkomstig de etiquette voor wethouder Tine Krijnen (welzijn), omdat de gemeente een belangrijke geldschieter was. Maar de volgende exemplaren overhandigde Jansen aan zijn twee dochters, symbool voor de generatie Texelaars die nog maar weinig Tessels kent. Jansen sprak de hoop uit dat ze er veel in zullen lezen om hun kennis te vergroten. Los van Jansens directe bedoeling heeft het nieuwe woorden boek nu al waardering binnen weten schappelijke kringen gekregen. Dat blijkt uit een brief van dr. J.B. Berns, hoofd van de afdeling dialectologie van het P.J. Meertens Instituut van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen. Taeke van Lin- gen, directeur van Langeveld en de Rooy (de uitgever van het Tessels Woordenboek), las een fragment voor: „U heeft bij kenners en spre kers van het Tessels alles gecontro leerd, zodat U een actueel en realistisch boek heeft gemaakt. Over het Tessels is het laatste woord nog niet gezegd. Dit nieuwe woordenboek zal weer stof tot nadenken en verdie ping geven. Het verschijnen is be langrijk voor de mensen van het eiland, maar ook voor onze kennis van de dialecten, het Tessels en dat gewoon gesproken en dat was van zelfsprekend. Jammer, want het is juist zo mooi en door zijn puntighei; ook bijzonder leuk", meende Jansei Met het verschijnen van dit woorde boek zullen de beden aan Jansen o speeches in het Tessels te vertalen tot het verleden behoren, verwacht en hoopt de samensteller. Gelegen heidssprekers kunnen nu immers ze aan de slag. Hij dankte tenslotte iedereen die heeft meegewerkt aan de totstandkoming. Vooral de leden van de dialectgroep van de Histori sche Vereniging, die „de stok achte de deur waren om steeds actief te zijn". Jeut Wethouder Krijnen wees op de es sentiële rol van de jeugd bij het voortbestaan van het Tessels: „Als een grote groep jongeren belangstel ling krijgt voor haar dialect, dan is i kans dat het Tessels blijft leven een stuk groter. Het bezit van het nieuv woordenboek zal hen daarbij kunne helpen." Opgetogen was de wethoi der over het belang dat het onderw hecht aan het dialect. Ze citeerde daarbij uit een brief van conrector Frans Busch van OSG De Hogeber< die schrijft dat kennis van de achte gronden van verschillende taalvorm één van de „kerndoelen" is van de basisvorming, de onderwijsmethode die dit schooljaar van start is gega De gemeenteraad heeft hierop inge haakt door het woordenboekprojec; financieel te steunen. Bovendien kr gen alle Texelse scholen op kosten van de gemeente een exemplaar, al dus Krijnen. Een dankwoord van de wethouder „op sien Skils" sloot he officiële gedeelte van de bijeenkom af. VERVOLG VAN PAGINA 1 op Teso te krijgen. „Ze zijn er zonder meer op uit. Ik vertel u geen ver haaltjes. We weten het van mensen die het bij de NZH voor het zeggen hebben". Aandeelhouder A. Boerhorst had be grepen dat aandeelhouders die tegen de coöperatie stemmen, automatisch van het lidmaatschap zijn uitgesloten. Hoogerheide ontkende dat. Ook te genstemmers kunnen coöperatielid worden, maar als ze niet willen, heb ben ze wel recht op schadevergoe ding voor het verlies van hun aandelen. Genoeg Boerhorst zei de nu voorgestelde schadeloosstelling van f600,- per aandeel van f5,- meer dan genoeg te vinden. Hij deed een hartstochtelijk beroep op grootaandeelhouder Doek- sen om ook met dat bedrag genoe gen te nemen. „Ga mild om met collega's en maak geen misbruik van macht". Dat laatste had natuurlijk de instemming van Hoogerheide. Hij re kende voor dat als Teso bijvoorbeeld f2500,- per aandeel zou geven, dit ten koste zou gaan van de reserve. Die reserve moet in ongeveer vijf jaar worden aangevuld wat een tariefsver hoging van 4% nodig zou maken. Boerhorst liet er zich afkeurend over uit dat de eis om Texelaar te zijn, niet aan bestuursleden wordt gesteld. Dat laatste werd ook verwoord door Gerard Zoetelief. Naar aanleiding daarvan werd nog eens uitgelegd dat het al moeilijk genoeg is om binnen de gewenste jeugdige leeftijdsgroep commissarissen met de nodige oplei ding en kwaliteit te vinden; als zij ook nog persé op Texel zouden moe ten wonen, wordt de keus nog meer beperkt. Van de directeur wordt wél verwacht dat hij op Texel woont. De nieuwe directeur R. Wortel vestigt zich binnenkort in De Koog. Betaalbaar Naar aanleiding van vragen van J. Hennink rekende Hoogerheide voor dat het uitkopen van aandeelhouders die geen lid van de coöperatie willen worden, 4,2 miljoen gulden zou kun- I.M. ADVERTENTIE kans op HOOFDPRIJS van f 1000,- „Burgse Boffer" waardebonnen van Extra KOOPAVONDEN op 21, 22 en 23 december inleveren loten t/m 24 december, 17.00 uur (bij een van de deelnemende ondernemers) gezellige kerstsfeer in de winkels van Den Burg. nen kosten. Dat kan Teso nog op brengen zonder tariefsverhoging. Maar als voor meer dan 49% van de aandeelhouders schadeloosstelling moet worden betaald, wordt het te kostbaar en in dat geval gaat de coö peratie dan ook niet door. Ingezonden stukken Hennink was geschrokken van de be paling dat Teso een lid kan royeren als zijn handelwijze strijdig is met de belangen van de onderneming. Op wat voor handelwijze doelt Teso? Bakker: „Bijvoorbeeld als iemand een bepaald aantal ingezonden stukken heeft geproduceerd....". Boerhorst: „Dus J.A. Does uit Oosterend kan geen lid worden!". Straks kunnen alleen natuurlijke per sonen lid worden van de Teso- coöperatie. Maar het is onvermijdelijk dat bedrijven (dus geen natuurlijke personen) die nu al aandelen hebben, straks toch lid kunnen zijn, zo kreeg Gerard Zoetelief desgevraagd te horen. Vragensteller Henk Spigt had uitgere kend dat Teso straks mogelijk een enorm bedrag moet uitkeren. Hij ver warde echter het maatschappelijk ka pitaal van de N.V. {f200.000,-} met het geplaatste aandelenkapitaal van f76.055,-. Laatstgenoemd bedrag is bepalend. Teso heeft 2900 aandelen van f25,- geplaatst en 711 van f5,-. D. Dros vroeg zich ongerust af wat er gebeurt als Doeksen of een andere aandeelhouder de rechter vraagt een hogere schadeloosstelling toe te ken nen dan de door Teso voorgestelde f600,- per aandeel van f5,- nominaal. Bob Bakker was daar niet ongerust over. „Deskundige juristen hebben ons gezegd dat de rechter zo'n ver zoek waarschijnlijk zal afwijzen". Uit het antwoord op vragen van Jan Vonk bleek dat Teso de schade loosstelling van f600,- als maximaal en hard beschouwt. Han Bakker van Scholleboe veron derstelde terecht dat hij van de scha deloosstelling die hij krijgt als hij aandelen verkoopt, belasting moet betalen. Met andere kosten die er nog bijkomen, verwachtte hij dat er weinig overblijft. Daarom zag hij lie ver dat Texelse aandeelhouders iets anders krijgen, bijvoorbeeld vrije over tochten. Hoogerheide herinnerde aan de vrijstellingsregeling (van f1000,- cq f2000,-) die de fiscus hanteert bij de schadeloosstelling, waardoor je geen belasting betaalt als je de verzilvering over een paar jaar uitsmeert. De koerswinst die op aandelen wordt ge maakt is bij particulieren onbelast. Somber Cor Dros informeerde naar het lot van Teso voor het geval de coöpera tie wegens onvoldoende steun van de aandeelhouders niet doorgaat en Teso dus een NV blijft. Hoogerheide wees op de „vreemde heerschappij" die dan niet meer buiten de deur kan worden gehouden. Voor de nieuwe machthebbers wordt het bedrijf een bron van inkomsten, wat strijdig is met het doel van de onderneming en het algemene belang van Texel. Hoo gerheide citeerde wat Teso-oprichter Dokter Wagemaker daarover zei in 1908. Het is nog steeds actueel. Hoewel het anders lijkt, is de bedoe ling van de coöperatie om het karak ter van de huidige Teso te bewaren. Namens de ondernemingsraad van Teso betuigde Frits Androg steun aan de coöperatieplannen, die volgens hem in het belang zijn van de Texe- In de NH-kerk van Oosterend houdt Excelsior op tweede kerstdag een concert, aanvang 12.00 uur. Mede werking wordt verleend door het Ro se Harmony Quartet. Op het programma staan onder ande re arrangementen van Jan de Haan, Alfred Reed, James Curnow en J. Hempel. Daarnaast wordt werk gespeeld van Richard S. Willis, J. Baptiste Calkin, Berlioz en Bach. De toegang is gratis, maar bij de uit gang van de kerk wordt een collecte gehouden voor de nationale inzame lingsactie Dekens en bescherming voor Bosnië. laars, in het bijzonder van het Teso- personeel. „Als het aan ons ligt, wordt de coöperatie een feit". Dokter Klaas Eissen wees erop dat nogal wat aandelen in bezit zijn van plaatselijke instellingen zoals De Gol- lards, Sint Jan en diverse kerken. Als die bijna al hun aandelen gaan verko pen, wordt het totale maximum dat Teso kan uitbetalen wellicht over schreden. Hoogerheide zag dat niet zo somber in, maar goed overleg met genoemde instanties leek hem de moeite waard. Leuk diner Een bijzonder voorstel had mevrouw Roemers. De jaarlijkse winstuitkering van f60,- per aandeel interesseerde haar met. Liever had ze daarvoor een leuk diner na afloop van de ledenver gaderingen. Ruud Kalusche hield ook een betoog van die strekking: „Het koud buffet hoort erbij". Zijn idee om „speciale vervoersvoorwaarden" te bepalen voor coöperatieleden, werd door Hoogerheide en Bakker van de hand gewezen. Het is waarschijnlijk aanvechtbaar als Teso met dit lok kertje zou proberen de aandeelhou ders over de streep te krijgen. Aan dergelijke aardigheidjes kan later eventueel wel worden gedacht. Het aantal mensen dat lid van de Teso-coöperatie kan worden, is onbe perkt, zolang het om inwoners van Texel gaat. Het kunnen er dus 13000 worden, zo kreeg Ruud Wilner te ho ren. Jos Bergman wil van de vijf aan delen van f5,- die hij straks voor zijn aandeel van f25,- krijgt, er vier kun nen uitdelen aan zijn op het vaste land wonende kinderen, die dan lid van de coöperatie kunnen zijn. Net als het daarop lijkende voorstel van Roemers zal de haalbaarheid daarvan worden bekeken, beloofde het bestuur. Frits Langeveld merkte op dat nogal wat aandeelhouders zeevarend of op andere wijze over de wereld zwerven, niets van de Teso-omzetting weten en daardoor misschien te laat op Texel terugkomen om voor hun verlo ren aandeel schadeloosstelling te krij gen. Volgens Hoogerheide bestaat dat gevaar niet. Ook later wordt de vergoeding nog uitbetaald. Willem Boot stelde vast dat op de vergadering „de echte ouderwetse Teso-stemming" heerste, maar wa< schuwde voor optimisme wat de o zetting betreft. „De mensen die er tegen zijn, wisten dat het quorum niet aanwezig kon zijn en verschijn pas op 7 januari. We hebben nog niet gewonnen". Dat kon president commissaris Bakker niet ontkennen Hij vond dan ook dat alle aandeel houders die Teso een goed hart toe dragen op 7 januari present moetei zijn om hun stem te laten horen. H zou doodzonde zijn als we zo'n prachtige onderneming uit onze vin gers laten glippen". I.M. ADVERTENTIE Dn mooiste Sieraden "W' DRAGEN EEN DlAMANT. Diamonui: Memoire Gouden SIERADEN MET EÉN OF MEER DIAMANTEN. En I'll KUNNEN AITIJI) DIAMANTEN RIJ. n/iAFmrq thomp J juwelier Telefoon 02220 - 12912 Dan moet je het zo goed mogelijk doen. Het was een hele klus, maar het is in mijn ogen een waardevol cultuurgoed geworden dat de moeite waard is om door te geven aan de volgende generaties." weer in samenhang met Fries en Westfries. De Nederlandse dialectolo gie kan blij zijn met deze aanwinst", aldus Berns in zijn brief. Laatste kans Van Lmgen benadrukte in zijn ope ningsspeech de functie die het woor denboek heeft bij het vastleggen van de Texelse cultuur. Toen LenR vijf jaar geleden de rechten verwierf van „Het Tessels" van dr. S. Keyser uit 1951 was het aanvankelijk slechts de be doeling een heruitgave te laten ver schijnen. Gelein Jansen en „zijn" dialectgroep van de Historische Vere niging bleken echter een omvangrijke verzameling woorden te hebben ver zameld die niet door Keyser worden vermeld. Bovendien leek het de be trokkenen een verlies wanneer niets met de vergaarde „sèèggies" zou worden gedaan. Van Lingen: „We hadden nog één keer de kans om ze vast te leggen in boekvorm vóór het Tessels helemaal verdwenen zou zijn. stanties dankzij wier financiële steun de prijs van de standaard (paper- back)uitgave vriendelijk is gebleven f 44,50): Gemeente Texel, Teso, de provincie Noord-Holland, de Stichting ter Bevordering van Kennis van Na tuur en Cultuur van Texel, de Stich ting Noordijkfonds Texel, Anjerfonds Noord-Holland en de ABN/Amrobank. Tot en met 31 december kan bij de Texelse boekhandels worden ingete kend op een luxe gebonden uitvoe ring, die ƒ69,50 kost. Dank werd ook betuigd aan gemeentesecretaris Piet Zoon voor zijn inspanningen om sub sidie van de provincie los te krijgen. Wethouder Krijnen kreeg aansluitend aan Van Lingens woorden de lachers op haar hand. Van Lingen stond al In een vermakelijke lezing, doorspekt met anekdotes en gedichtjes in dia lect, schetste Gelein Jansen vervol gens de totstandkoming van het woordenboek. Hij constateerde dat de streektalen grotendeels zijn ver drongen, maar dat uit een toenemen de behoefte aan een eigen identiteit door Jansen „(h)erkenning van het eigen erf" genoemd - de dialecten weer aan belangstelling winnen. De speeches en sketches op feestavon den vormen daarvan een groeiende exponent. Voor veel Texelaars was het tot nu toe echter een probleem hun „stukkies" in goed Tessels te brengen, wat deels komt doordat in de loop der jaren „heel weinig Tes sels dialect is geschreven. Het werd Van Lingen wees de ruim vijftig ge nodigden erop dat het boek uitste kend past in de formule van de uitgever: Texelse produkten maken voor de Texelse markt. „En wat heeft méér Tesselse identiteit dan het Tes sels?", aldus Van Lingens retorische vraag. Hij dankte de verschillende in- Directeur Taeke van Lingen van uitgeverij/drukkerij Langeveld en de Rooy offreert wethouder Tine Krijnen het eerste - luxe - exemplaar van het Tessels Woordenboek.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2