Meer vrijwilligers nodig bij opvang asielzoekers Marjan van der Eijk wacht al vijf jaar op koopcontract ,lk word hier giftig van" Tijdens je hobby houd je geld over. I2n_ Waterschap W^t ik zeggen wou couRANT Na 40 jaar weer in het huwelijksbootje Geluidsoverlast ikengave Thijsseschool )ed voor prijs ƒ1000,- paste trots bij meester Loning en leerlingen die vrijdagmorgen de ïque in ontvangst namen. Hun urentekening met daarop een kran- liezende menigte werd door de ju- als beste uit die van 150 slnemende scholen geselecteerd, flidat de wedstrijd in het teken van feestdagen stond, hadden de kin- r Iren er een nieuwjaarsboodschap in werkt. Over de besteding van het rag werd de uitgelaten klas het t direct eens, maar suggesties wa- er te over. Die varieerden van iteriaal voor handenarbeid en oie boeken tot een nieuw copiee- paraat of een computer. Zeker is het geld goed zal worden teed. Om ook andere schoolkinde- te laten delen in de vreugde ichten twee kunstenaars de loka- VERVOLG VAN PAGINA 1 sri of februari zal commissaris der lingin dr. J. van Kemenade deze ndeling nog eens dunnetjes irdoen. Koud-watervrees meeste vergadertijd ging zitten in vaststelling van het reglement van Ie, waarin afgevaardigde D. Klik ingedijkte Landen) diverse onvolko- nheden had bespeurd. Discussie Istond over de spreektijd die toe- jrders kunnen krijgen. Klik wilde gelegenheid beperken, maar colle- Dijkshoorn sprak van „koud- tervrees". „Meestal zit je bij ver- leringen te denken: kwam er maar De 40-jarige bruiloft van Albert en Rommie Keyser kreeg zondagavond een bijzonder slot. Halverwege het gezellige feest in restaurant De Graanzolder op de Oudeschilder ha ven kregen de gasten al het dringen de verzoek hun auto's hoog en droog weg te zettenomdat het water op de kade dreigde te komen. Dat was goed gezien, want toen de feestgan gers aan het eind van de avond naar huis wilden, stond de haven volledig blank. Geen nood, want exploitanten Ronald en Ria Kleinveld zorgden dat iedereen droge voeten hield. Veilig en wel werden de gasten met een boot je naar de dichtstbijzijnde dijktrap overgevaren. Tenslotte was het de beurt aan het echtpaar Keyser, dat zo na veertig jaar opnieuw -letterlijk- in het huwelijksbootje stapte... (Foto Frons Hopman) notitie met uitleg sturen naar alle fracties en wil de vergadering van de raadscommissie voor financieel, eco nomisch en technisch beleid bijwo nen. Afronding In de gemeenteraad van december werden vragen gesteld over de sle pende kwestie Wethouder Terpstra reageerde met de woorden dat de zaak snel zal worden afgerond. Een woordvoerder van afdeling grondzaken geeft toe dat deze zaak al jaren loopt. „Het heeft lang ge duurd voor we overeenstemming hadden bereikt, want mevrouw Van der Eijk had verschillende eisen met betrekking tot de toegang bijvoor beeld. Toen ontstond nog een kleine belemmering door de gemeente in verband met het gebruik van de grond rond de woning." Volgens de woordvoerder wordt echter vastge houden aan de laatste afspraak en vindt afronding van de verkoop plaats in januari. Hnovvn van k-zi.-rs Uuilrn w-ranlwyirrlchjil.-wl \-an dc rcdaclw Met je kritiek op geluidsoverlast tij dens live-zaaloptredens, sloeg je in „Wat ik zeggen wou" de spijker op z'n kop. Maar is het niet de schuld van de zaaleigenaars? Want meestal weten ze best wat ze in huis halen. Zelf speel ik al 19 jaar (volgend jaar feest). De laatste keer dat we zo speelden als jij beschreef, hing het haar nog tot op m'n kont. Dus wil je een mooi muziekje op de achtergrond of een dansje maken en een gezellig praatje, je zegt het maar. Natuurlijk is het zo: wie de band bestelt, heeft het voor het zeggen, daar kan ik niets aan veranderen. Maar wij ouwe lullen zitten nergens mee. Al moet het bij je in de keuken, dan speel ik dwarsfluit zonder ver- sterker' Kees Geense, Den Burg. De acht vrijwillige krachten die be geleiding en steun geven aan de 99 asielzoekers die momenteel verblij ven in Motel Texel in De Koog, heb ben versterking nodig. Er wordt dus gezocht naar mannen of vrouwen die af en toe eens willen bijspringen. De asielzoekers die momenteel in De Koog zijn, komen merendeels uit So malië, Irak, Rusland en het voormali ge Joegoslavië. Er zijn veel moslims bij. De Texelse begeleiders hebben de taak hen een beetje wegwijs te ma ken in de voor hen vreemde cultuur. Dat wegwijs maken gebeurt vaak let terlijk: met hen meegaan naar het zwemparadijs, de sociale dienst of bepaalde winkels, helpen en aanwe zig zijn bij sportbeoefening, handwer ken, dansen, draaien van „eigen" muziek, enz. Kortom, het is de be doeling het verblijf van de asielzoe kers zo aangenaam mogelijk te maken. Velen van hen verkeren in na re omstandigheden. Vaak overhaast hebben ze met veelal incomplete ge- zinnen hun vaderland moeten verla ten. Overigens hopen ze dat de politieke situatie daar spoedig veran dert zodat zij kunnen terugkeren. Sportinstructeur Arthur Bakker uit Callantsoog is in opdracht van WVC coördinerend bezig wat betreft de be geleidende vrijwilligersactiviteiten in diverse opvangcentra in Noordhol land. Daarnaast geeft hij regelmatig sportinstructie en wat betreft Texel is het de bedoeling dat dit gebeurt in sport- en evenementencentrum 't Stappeland in De Koog. Voor mensen die een aantal uren of dagen per week beschikbaar hebben voor begeleidend vrijwilligerswerk, wordt op een nader te bepalen da tum begin januari in De Schuilhut in De Koog een informatiebijeenkomst gehouden. Wie interesse heeft of eerst meer wil weten, wordt verzocht zich alvast te melden bij Ankie de Klerk, die dagelijks tussen 10.00 en 14.00 uur bereikbaar is via nummer 17946 of 17550. I.M. ADVERTENTIE TT7YT7T qt? DINSDAG 21 DECEMBER 1993 De spaarlamp, een makkelijke manier van geld besparen. nv PEN energiebedrijf noord-holland tuurlijk voor een kantoor zonder eigen ingang en in een slechte bouw kundige staat." Volgens Marjan ging de gemeente er van uit dat zij ook eigenaresse van het huis was. „Maar dat is niet zo, want dat is mijn moe der. Mijn vader was inmiddels overle den." Onderhandelen Een overkantse erkende taxateur kwam tot de conclusie dat ƒ25.000,- een reële prijs is voor de ruimte. „Hij zei dat er wel ƒ40.000,- nodig is om het in goede staat te brengen. Ik ben ook nog naar de Vereniging voor brandschade-assuradeurs gegaan en die noemden een bedrag van ƒ30.000,- voor totale herbouw. Al deze prijzen staan in schril contrast met het bedrag dat door de gemeen te was genoemd. De gemeente wenste niet verder te praten en vond het niet nodig om met een eigen taxateur de zaak te onderzoeken." Marjan van der Eijk vernam niets meer van de gemeente. In november 1992 kwam een brief binnen voor de erven van Van der Eijk. Marjan: „Ik viel om. Op basis van het recht van eerste koop werd de kantoorruimte aangeboden voor 32.000,- kosten koper! Aan mij per soonlijk was geen brief gestuurd, hoewel ik toch al aardige tijd in on derhandeling was met de gemeente." Ze reageerde meteen en had in fe bruari van dit jaar, samen met haar moeder, een constructief gesprek met een ambtenaar. „We kwamen overeen dat ƒ25.000,- een mooie koopprijs was. Maar wat denk je? De grote stilte trad wéér in," Projectontwikkelaar Het onprettige gevoel dat werd gek noeid met de zaak werd versterkt toen bleek dat de kantoorruimte ook te koop was aangeboden aan een projectontwikkelaar voor ƒ40.000,-. „Dat még helemaal niet. Hiermee ris keert de gemeente een fikse boete. Wij hebben het recht van eerste koop." In oktober stapte Marjan naar een advocaat. „Maar die gaf aan dat er bijna geen middelen zijn om spoed achter zo'n zaak te zetten." Een nieuw gesprek met de betrokken ambtenaar bracht aan het licht dat de verkoop van het kantoor zou wor den gekoppeld aan het opheffen van de huur van de garage en de tuin. „Maar dat kan helemaal niet. Die tuin en garage zijn zaken van mijn moe der, niet van mij. Wij zijn weliswaar familie, maar twee verschillende rechtspersonen." Deze maand stuurde Marjan een brief aan b en w en de raad met de vraag waar haar koopcontract blijft voor het kantoor. Weer geen reactie. „Maar nu heb ik er genoeg van. Ik ben al vijf jaar bezig en de gemeente blokkeert constant alle onderhande lingen." Marjan gaat een uitgebreide e staatsieportret van het voorlopig algemeen bestuur van het waterschap Hollands Kroon. Zittend op de voorgrond dijkgraaf Steltenpool lenl en zijn heemraden. Foto Frans Hopman) dus dan help je elkaar", vertelt Marjan. Niet aandringen Omdat de kantoorruimte in 1988 leeg raakte, nam Marjan van der Eijk con tact op met de gemeente. „Ik wil op Texel een vestiging beginnen van mijn bedrijf Aqua Consulting Group. Om dat ik daarnaast nog vele bezigheden heb, kan ik de kantoorruimte goed gebruiken. Vader had alle rechten aan mij overgedaan, dus ik wilde de ruim te graag kopen." Een ambtenaar vervoegde zich bij Marjan en besloten werd een voorstel voor de gemeenteraad te maken. „Dus ik wachtte af. Toen dat wel erg lang begon te duren, ben ik gaan bel len. Maar ik ging nog steeds uit van de goede wil van de gemeente, dus ik wilde ook niet teveel aandringen. Mijn vader kreeg wel reacties van de gemeente, maar die verwees ze door naar mij. Want hij had immers zijn rechten aan mij overgedaan." Excuses Pas een jaar later kreeg Marjan van der Eijk een brief. „Vol verontschuldi gingen voor de vertraging. Ik vond dat netjes, dus ik heb de excuses aanvaard. Maar toen hoorde ik ver volgens weer niks." Pas na lange tijd kreeg Marjan van der Eijk een brief. Dit keer niet van de afdeling grondzaken, die de kwestie aanvankelijk onder handen had, maar van P. Plug, de directeur van gemeentewerken. „De kantoor ruimte werd mij alsnog te koop aan geboden, daarbij de vorige onderhandelingen negerend, voor een bedrag van ƒ55.000,- Absurd na- Groep 7 en 8 van de Thijsseschool sleepte met hun tekening de hoofdprijs in de wacht. (Foto March Heijnen) eens iemand. Laten we daarom voor zichtig zijn met het opwerpen van barrières voor mensen die het woord willen voeren. Er kunnen best ge beurtenissen zijn die dat wel gewenst maken." De vergadering stemde uiteindelijk in met Steltenpools voorstel om telkens bij aanvang van de vergadering te be kijken of het storm loopt. De spreek tijd kan dan per keer worden vastgesteld. Ook wordt overwogen sprekers te vragen zich een dag tevo ren aan te melden. Wellicht zijn de inspraakmogelijkheden groter tijdens commissievergaderingen; het nieuwe bestuur is van plan commissies in te stellen. Geen uitverkoop In de rondvraag deed afgevaardigde P.J. Marees (Wieringermeer) het voor stel om de historische bezittingen van de oude waterschappen te inven tariseren. Zoals bekend heeft de Historische Vereniging Texel onlangs verzocht te zorgen dat het archief en het Polderhuis voor het eiland be waard blijven. „Laten we een lijst opstellen en bekij ken waar de antieke attributen kun nen worden ondergebracht, bijvoorbeeld in een oudheidkamer of bij een historische vereniging", rea geerde voorzitter Steltenpool. „Later in het jaar zullen we daarover een besluit nemen. Maar het is niet de bedoeling uitver koop te houden. Dingen kunnen ook goed voor het waterschap behouden blijven, misschien moet je denken aan bruikleen." Ir Ik probeer me steeds rustig te houden, maar af en toe spring l compleet uit mijn vel. Dit ruikt naar sabotage", briest Marjan e an der Eijk uit het Friese Moddergat. Al vijf jaar wacht zij tot _e gemeente met een redelijk koopvoorstel komt over het nog teeds leegstaande kantoor in de Julianastraat, dat vast zit aan 5üet huis van haar moeder. ,,Als wethouders zelf schaamteloos fiwaarheden vertellen aan hun fractiegenoten en de burger ab- -aluut negeren, hoe kun je dan onderhandelen?" *t pand waarover de affaire gaat is ut van notaris Mulder geweest. Hij rkocht het, met bijbehorende kan- ren, tuin en garage aan de ge- eente. 1957 huurden de ouders van Mar ti van der Eijk het huis van de ge- eente. Haar vader kwam naar het land voor de oprichting van de BS. „We waren met vier kinderen, is er was een groot huis nodig, aar mijn vader had geen belang bij it extra kantoor, dus huurde hij al- >n de woning. Het kantoor bleef in zit van de gemeente." i kantoorruimte werd door de ge- eente verhuurd aan notaris Van Wij- id. „Het was eigenlijk een rare uatie. Het kantoor had namelijk en eigen ingang, dus iedereen oest via ons huis." Goede wil februari van 1979 kocht Van der het huis. Het kantoor bleef eigen- ►>im van de gemeente, maar Van der Jk kreeg het recht van eerste koop. t tekentalent in groep 7 en 8 eft de Thijsseschool duizend gul- n opgeleverd. Ze behaalden de rste prijs bij een tekenwedstrijd i het Noordhollands Dagblad/Onze int. Een tekening van groep 8 van Jozefschool was goed voor 00,-. In het contract stond ook de prijs voor het kantoorgedeelte: ƒ35.000,-. Nadat Van Wijland de huur had opge zegd, kwam de gezinszorg in het kantoor. Daar kwam in 1988 een ein de aan. „Al die jaren heeft mijn vader gas, water en electriciteit betaald voor de kantoorruimte. Diverse malen heeft hij verzocht om aparte aanslui tingen voor het kantoor, voor reke ning van de gemeente. Maar dat verliep allemaal bijzonder traag. Hij maakte er geen stennis van, een ge baar van welwillendheid en hoffelijk heid. Dan zou je verwachten dat de gemeente omgekeerd dan ook soepel is", vertelt Marjan. In het contract dat in 1979 met Van der Eijk was gesloten stond duidelijk dat de gemeentelijke ruimte uitslui tend als kantoor mocht worden ver huurd. De gemeente bracht er echter woningzoekenden in onder. „Hoewel dat in strijd was met de overeen komst, stemde mijn vader na grote aandrang van de gemeente hierin toe. Het ging tenslotte om noodsituaties, len rond met wat lekkers. Groep 8 van de Jozefschool viel in de prijzen met een zwart/wit uitbeelding met sneeuwpoppen. De winnende teke ningen worden deze week in Onze Krant gepubliceerd.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5