Ook na het Kerstdiner je energierekening op dieet. Earnings honden binden trijd aan met ratten ndringende heropvoering ,Wat drink ik nou..." Recensie Tevokotraining Spoedig duidelijkheid over toelaatbaarheid wielklem voor Duitsers TEXELSE y COURANT log geen plaag, maar wel veel overlast /uilnis imponeert op eenacterfestival Take '88 winnaar van videofestival luidruchtig halt houdt bij een hoop slootruigte. Even later zien we een vluchtende rat in het water, achter nagezeten door de hond. „Die is er geweest." De doodskreet die secon den later klinkt, bewijst Vlamings ge lijk. De rattenvanger jaagt hoofdzakelijk op eigen land, maar is soms ook bij anderen actief. EcoMare een voorlichtingsfilmpje voor de veldwerkweken op het wad voor scholieren. De reclameclip was niet speciaal voor het festival vervaardigd, maar al afgelopen zomer in opdracht van de „Zebra"-modezaak in Den Burg. De zonnige opnamen vielen goed in de smaak bij de jury, die de inzending beloonde met de tweede plaats. In de muziekclip trad de Texelse rock band Vivid op. De beelden ondersteu nen de cd-single „Insane", waarmee Vivid de hitlijsten hoopt te bestor men. De opnamen vonden plaats in een schuur in Oudeschild. Het filmpje kan gebruikt worden ter promotie van de single, maar is niet geschikt voor „Countdown" of andere popprogram ma's op tv. Wegens de kerstviering van de OSG traint Tevoko donderdag niet in de Burgemeester de Koninghal, maar in de zaal van de OSG. De tijden zijn: 20.00 tot 21.00 uur Heren 3/Dames 3, 21.00 tot 22.00 uur alle Dames recreanten. Is het aanbrengen van een wielklem bij alleen Duitse foutparkeerders een vorm van discriminatie en dus niet toelaatbaar? Het antwoord op die vraag zal komen van „Brussel" waar een Duitse wielklemgedupeerde een klacht heeft gedeponeerd. Het gaat overigens niet over een ge val dat zich op Texel heeft af gespeeld. De betrokkene kreeg zijn wielklem in Harlmgen. Dit vertelde Siert Hiddink, directeur van de afdeling Duitsland van het NBT, donderdagavond in Klif 12 in Den Hoorn, waar hij meewerkte aan de avond waarop de VVV Texel de promotieplannen voor 1994 presen teerde. Uit het praatje van Hiddink bleek dat extra inspanning nodig is om de stroom Duitse toeristen naar Neder land gaande te houden. Als gevolg van de eenwording kampt het land met problemen die negatief zijn voor het toerisme, terwijl de concurrentie van de Duitse oostzeekust zich be gint aan te dienen. In dat verband is het van veel belang dat de Duitse vakantieganger zich niet onvriendelijk bejegend voelt in Nederland. Hoewel slechts bedoeld als een maatregel om te compense ren dat de Duitse justitie niet mee werkt aan het innen van Nederlandse parkeerboetes, komt de wielklem over als anti-Duits. I.M. ADVERTENTIE De spaarlamp, een makkelijke manier van geld besparen. nv PEN energiebedrijf noord-holland DINSDAG 21 DECEMBER 1993 bewerkt) was in vergelijking tot ne gen jaar geleden nauwelijks gesleu teld. Alleen het laatste gedeelte was weggelaten. Dat hinderde niet, want het was evengoed nog een afgerond geheel. Intens „Wat drink ik..." toont de aftakeling van nachtzuster Evelyn, die wegens haar drankgebruik door het zieken huis wordt ontslagen. Ze raakt steeds verder aan lager wal. In een opeenvolging van korte scènes pas seren de diverse stadia van versla ving en afglijding de revue. Lia Coutinho had zich met slechts twee maanden voorbereiding intens in de rol ingeleefd. De moeilijkheid school in het langzaam maar zeker opvoeren van de mate van dronkensch ap. Dat lukte haar buitengewoon goed; zo werden de lichte zenuwtrekjes uit de eerste scène steeds sterker, om tenslotte verdwaasd en haveloos over de bühne te zwalken. De bijrollen wa ren een kolfje naar de hand van de overige drie routiniers. Voor één van haar typetjes (als de snoepverslaafde zus van Evelyn) kreeg Charlotte Lo- rier een open doekje van de 's mid dags ruim aanwezige toeschouwers. Waar gebeurd Toneelgroep Oosterend trad hierna met een vrij onervaren groep voor het voetlicht. Zij gaven het publiek de gelegenheid zich, na het geweld van Vuilnis, weer te ontspannen. Dat lukte prima dankzij verdienstelijk spel in een alleraardigst stuk. „Eczeem" had vooral voor de Cfosterenders in de zaal een herkenbaar verhaal. De Oosterender toneelschrijver Aris Bre mer baseerde de eenacter op een waargebeurde geschiedenis. Om pre ciezer te zijn: het stuk gaat over een grap die Bremers vader ooit als schil der heeft uitgehaald met een uiterst bekakte familie in het dorp. De heer en vrouw des huizes gedragen zich bijzonder afstandelijk; ze schijnen el kaar tijdens hun huwelijk zelfs nooit te hebben aangeraakt. Met hun ge drag maken ze het de huisschilder zuur en die besluit hen te pakken te nemen. Hij voorziet de wc-bril van een laag lak, waaraan vervolgens de vrouw blijft kleven. „Dat zou haar wel eens schilderseczeem kunnen opleveren", zegt de schilder tegen worden uitgegraven. Als de vangst niet wil vlotten, helpt Vlaming een handje. „Dan koppel ik een slang aan de uitlaat van m'n auto en blaas de rook het hol in." Het enige wat zijn viervoeter dan hoeft te doen is wacht houden bij de uitgang. Dat de Mecheler niets om water geeft blijkt als de hond op weg naar de boerderij De Texelse film- en videoclub Take '88 is algemeen winnaar geworden van een opdrachten festival in Bever wijk, waaraan elf Noordhollandse clubs deelnamen. De jury gaf de drie „clips" van de Texelaars de hoogste totaalwaardering. Eén van de drie in zendingen was het presentatiefilmpje dat onlangs bij EcoMare in première ging. Vijf leden werkten aan de videoclips mee: John Takes, Jos Bosma, Ed Witte, Paul Bosma en Jaap Eelman. Zij kwamen zondag thuis met de hoofdprijs, een beker. Het festival is een initiatief van NA '63, de overkoe pelende organisatie in Noordholland voor film- en videoclubs Opdracht was korte filmpjes te maken over drie onderwerpen: milieu, reclame en mu ziek. Ten aanzien van de inhoud wa ren verder geen eisen gesteld. Met het milieu-filmpje schoten de Texe laars in de roos. De andere groepen benaderden het onderwerp vanuit het oogpunt van milieuvervuiling. Take '88 maakte in samenwerking met (Foto Cerord Timmorman eelgroep Oosterend voerde een door Aris Bremer geschreven eenacter op. naar een waar eurd verhaal, beleefd door Bremers vader. Op de foto zijn Kees Timmer, Arco Eelman en Ria Sema in actie. (Foto Frons Hopman) haar echtgenoot. Alleen door met roomboter een uur lang de billen van zijn vrouw te bewerken, kan het eu vel worden verholpen. Dit zeer tot genoegen van de dochter, die het wel ziet zitten in de lakonieke jonge schilder. Regisseur Aris Bremer dikte de anekdote aan tot een speelse eenacter, die ge schikt is voor jeugdacteurs en nog niet zo ervaren amateur toneelspelers. Het stuk kwam een jaar geleden uit en heeft in den lande al ongeveer tien uitvoeringen beleefd. Zondag was sprake van een bijzonde re editie, omdat schrijver Aris Bremer er als regisseur bij betrokken was. Na afloop toonde hij zich tevreden over de geleverde prestatie. Inderdaad liet het viertal op de planken heel be hoorlijk toneelspel zien. Wel lag het tempo af en toe te laag. Ria Betsema en Kees Timmer vorm den een zéér stijf echtpaar en maak ten allebei een echte karikatuur van hun rol. Debutant Arco Eelman kwam vrij natuurlijk en losjes over als de schilder. Zijn spel was echter wat aan de vlakke kant, hij had wat branie-achtiger kunnen zijn. Meta Maas had met de dochter des huizes een nogal onduidelijke rol, maar ze deed wat van haar verwacht mocht worden. Absurd De avondvoorstelling was van een hoog niveau. Het stuk handelt over drie oudere, vrijgezelle broers die na de dood van hun hoogbejaarde moe der een eigen leven moeten gaan lei den. Dat valt niet mee, want moeder bepaalde alles... De drie acteurs van Het Volk wisten aan de hand van uit gekiende dialogen en met subtiel spel hun moeder als het ware tot leven te wekken voor de circa 25 toeschou wers. Wie mocht denken dat het een zwaar stuk was, slaat de plank mis. Vooral toen de broers op emotionele wijze de negatieve kanten van hun ma naar voren brachten, kreeg het stuk een komische wending. Diverse absurde scènes versterkten dit effect nog. Als festival voldeed het initiatief van het Hoornder theater-restaurant zon dag niet. Blijkbaar is het niet elk jaar mogelijk om genoeg Texelse toneel clubs te verleiden tot deelname. Toch bleek zondag wederom dat eenacters zeer de moeite waard kunnen zijn en het doorgaan van het „festival" dit jaar was om die reden een juiste beslissing. Frans Hopman ig geen rattenplaag, maar toch !l een meer dan normale overlast n deze knaagdieren. Vooral sloot- nten hebben flink te lijden van de ngenstelsels die de veelvraten nleggen. Terwijl landbouwers en rdelgers van gemeente en water- hap zakken vergif gebruiken om overlast in te dammen, zet Frans iming (Utopia) met succes zijn nden in voor de rattenbestrijding. bes! )ral de laatste weken is bij ge- entewerken het aantal meldingen r ratten flink toegenomen, laat if Piet Bolier weten. Hij schrijft de Jlosieve vermenigvuldiging toe aan achtergebleven resten van met na- suikerbieten en mais die door de tigheid niet van het land kon wor- i gehaald. Ze vormen een stevige idselbron voor de ratten, die het n naar hun holen slepen om er i jongen mee te voeden. De over- t concentreert zich vooral rond de- voedselplekken, die bijvoorbeeld taat uit een slordig opgeruimde tenhoop. i groot deel van de overlast kan rden voorkomen, zo adviseert Bo door de resten goed op te rui- i. Op erven oefenen afval- en iposthopen een grote aantrek- 9skracht uit op ratten, knaagdieren veroorzaken niet al- n schade aan bloembollen, oevers slootkanten, als drager van ziekte nen zijn ze een gevaar voor de ^gezondheid. Texel is in hoofdzaak de bruine actief. Zwarte ratten komen nau- ijks voor en hoewel er vorig jaar zou zijn gesignaleerd, zijn er bi- 'ratten volgens ingewijden geen imratten op ht eiland Bestrijding iiculieren mogen geen rattenvergif tezit hebben en kunnen bij over- Rattenvanger Frans Vlaming spoort zijn honden aan tijdens de jacht. et een indrukwekkende uitvoering in het stuk Wat drink ik nou heie aal" zette de Texelse groep Vuilnis )ndag de toon voor enkele geslaag- i uurtjes toneel in Klif 12. Van heel ider kaliber, maar wel leuk, was >t optreden van Toneelgroep osterend met de Texelse première n de door Aris Bremer geschreven na eter „Eczeem". De afsluitende ondvoorstelling van beroepstoneel- toep Het Volk uit Haarlem was wiend, maar trok nauwelijks pu- - lek. Vat drink ik nou helemaal" is een grip onder de Texelse toneelliefheb- rs. De groep SAAI, bestaande uit oerd Jan Visser, Aafke Geense, Aris n Zeijlen en Ineke Reitsma, voerde t stuk negen jaar geleden op in het der van een anti-alcoholproject. De orstelling sprak enorm tot de ver gelding en SAAI had het er druk mee. Talrijke uitvoeringen volgden, en niet alleen op het eiland. Zulke wilde plannen heeft Vuilnis nu niet, al zou het zondag gebodene een „toernee" zeker rechtvaardigen. Ook qua actua liteit heeft „Wat drink ik..." niets van z'n oorspronkelijke kracht verloren. Minstens de helft van de groep heeft het echter te druk om opnieuw met dit stuk aan de weg te timmeren. Wel volgt in januari een tweede op voering in Cinema Texel. In de gelederen van Vuilnis bevindt zich één acteur van toen: Aris van Zeijlen. De anderen zijn Lia Coutinho, die de hoofdrol speelde, Cor van Heerwaarden en Charlotte Lorier. Van Zeijlen speelde een andere rol als destijds, wat het voor hem weer „spannend" maakte. Aan de teksten (indertijd ingrijpend door Van Zeijlen van Zeijlen hier In de rol van gastarbeideren Lia Coutinho schitterden in ..Wat drink Ik nou helemaal" (Foto Frans Hopman) last een beroep doen op gemeente werken, die dan de bestrijding ter hand neemt. Landbouwers kunnen aan de R.P. Keyserstraat kosteloos „rattenkorrels" afhalen. Dat vergif moet niet zomaar ergens worden uit gestrooid, want dan wordt het nat en onsmakelijk en is de kans groot dat huisdieren of kinderen ermee in aan raking komen. Beter is rattenkistjes of (in slootkanten) voerbuizen te ge bruiken (zie tekening). Die zijn te koop bij Cavo Latuco of kunnen zelf worden gemaakt. Belangrijk is dat het gifsteeds wordt aangevuld. Wan neer het voer na enkele dagen blijkt te zijn verdwenen, moet de dubbele hoeveelheid worden neergelegd, zo dat de ratten zoveel kunnen eten als ze lusten. Na twee dagen moet het voer opnieuw worden aangevuld. Honden Frans Vlaming van boerderij Utopia aan de Stuifweg laat de bestrijding van ratten over aan zijn terriër Spike en de Mecheler Rocky. „Het wemelt hier van de ratten", aldus Vlaming, wiens honden in twee weken tijd er zo'n vijftig naar de andere wereld hielpen. „Nu de ratten jongen heb ben, is het een goede tijd voor bestrijding." Het meest efficiënt ver loopt de jacht als hij samen met Een voorbeeld van een voerbuis en een voer- kist. broer Jan Willem gewapend met de schop en honden erop uit trekt. „In een uurtje hadden we er laatst toch een stuk of twintig." Zijn vierjarige reu Spike heeft een speciaal talent ontwikkeld om het ongedierte te van gen. „Al liggen er tien holen naast el kaar, toch weet hij precies in welke de rat zit." De jacht gaat gepaard met opgewon den geblaf waarbij de holen rigoreus

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7