Maria Tesselschade gaf [tijdgenotes inspiratie Thijssen en Verseput winnen sfeervol bowlingtoernooi Geheel len bate flcr Visschcrs te Wicru. Sport T Ramp op Texelse Rede precies 400 jaar geleden Kerstmis-uitvoering Honderd jaar geleden TEXELSE^ COURANT i/looie score voor :esten en Smit Texelse jeugdrenners i cross-wedstrijd Verrassende remises bij damclub Drie schakers aan kop van ranglijst Video Oosterend Present li a 11 fc i u. 7, 8 In de Her?. Uerk te OIJDUScilIL», op DINSDAG 20 DECEMBER 1893, 'fl avonds te 8 uur, door het Zangkoor ,UT1LE D UL Cl". PROGRAMMA. 1. feestrede door Ds. Kuporua. 2. Kstetlied, eenstemmig koor. Muziek van Van Dree, woorden vau Dr. Schaepman. 3. Kerstlied voor gein. koor. Muzlok van Fh. Loots. 4. Kerstzang, voor gem. koor (volgens oene oude melodie.) 5. Volkskerstlied ,Eere z(J God", te zingen door de geheele gemeente. (Collecte voor de Visnettere van TVterum). 3. Lofzang van Frans Witt, voor Soli, trio's en B stemmig gemengd koor. Hodle Christus Natus est; a Capolla, 4 stemmig gemongd. Danklied aan den Ilellund. Muziek van Verhuist, woorden van A. L. de Rop. Ouders worden beleefd verzocht kinderen beneden 12 jaar te huis te laten. Kinderen tonder geleide worden in geen geval toegelaten, N.B. Kaarten, voor nlet-lugezeteneii van Oudeiclilld, z(Jn te bekomen 60 ct., uitsluitend bU den Heer U. DOGGER, aan huls. OJ Lindeboom dicht, Raadskelder open Deadline project huizen Cocksdorp Kersttoernooi voor schakers en dammers TTjrixTrr V Jeu de Boulebaan in Den Hoorn Winterse excursie op het wad VRIJDAG 24 DECEMBER 1993 Kerstavond 1593. Een onstuimige herfst, onderbroken door een korte periode van vorst, beleeft de climax. Nadat de hele dag een harde zuidwestenwind heeft gewaaid, steekt in het begin van de avond een geweldige storm op. Op het Marsdiep en het Vlie vol trekt zich een afschuwelijke ramp onder de 140 wachtende sche pen. Ruim 40 schepen vergaan, merendeels met man en muis. Tot de gedupeerden behoort de bekende koopman en letterkundi ge Roemer Visscher, die zijn op Mariafeestdag (25 maart 1594) geboren dochtertje Maria Tesselschade zal noemen. „Twee schepen sloegen in de stik- lonkere nacht van hun ankers en fel- e bliksemschichten verlichtten af en loe het verschrikkelijk tafereel. De osgeslagen schepen, ten prooi aan len woedende zee, ramden andere chepen. Niet minder dan 44 koop- raarders gingen ten onder; 1050 ichippers en bootgezellen vonden lun graf in de golven", zo beschrijft Ie Italiaanse geschiedschrijver Guic- iardini de ramp. (Bron: ,,'t lant van exsel", J.A. v.d. Vlis, 1975) Fataal fan vastgestelde ankergronden op de ede was geen sprake, zodat iedere schipper zelf moest vechten voor een goed plekje. Dat leidde vaak tot wan toestanden, zoals het expres overva ren van eikaars touwen en hinderen van andere schepen. „Vooral bij storm waren de gevolgen soms fataal en kwam het rammen door losgesla gen schepen voor", concludeert Van der Vlis in zijn standaardwerk. Wat er met de honderden lijken is gebeurd, vertelt de geschiedenis niet. Aangenomen mag worden dat een deel een zeemansgraf heeft gekre gen. Of de aangespoelde lichamen op het eiland zijn begraven is niet be kend. Conservator Willem van der Vis van het Maritiem en Juttersmuseum, waar deze maand een kleine ten toonstelling over de ramp te zien is, heeft dit in de expositie-voorbereiding niet kunnen achterhalen, ,,'t Skil was in die dagen een gehucht. Pas in de volgende eeuw ontstond het dorp. In het Zeemanskerkje kun je er niets over terugvinden, want dat dateert uit 1650." Zware verliezen De vloot lag op de Texelse Rede te wachten op gunstige wind, zoals ge bruikelijk in die dagen. Vele schepen waren eigendom van Amsterdamse kooplieden. De ramp bracht onder hen dan ook grote verslagenheid te weeg; sommigen dreigden zelfs ban kroet te gaan. Koopman-dichter Roemer Visscher bleef dat lot bespaard, ai lijdt ook hij zware verlie zen. Enkele schepen van hem -net te rug uit Rusland en vol met graan- belandden onder het natuurgeweld op de zeebodem. De verzekering dekt een deel van de schade. De Amsterdammer Pieter Roemer Visscher, in 1547 ter wereld geko men als zoon van een lakenkoper, was een vooraanstaande figuur. Zijn woning aan de Geldersekade (nr. 16) was een kunstzinnige ontmoe tingsplaats. Dichters en schrijvers als Vondel, Van Baerle en Bredero kwa men bij hem over de vloer. Visscher zelf, gekenschetst als „een rond borstige, gulle man", maakte tekenin gen van Hollandse taferelen en gebeurtenissen. Zijn gedichten vor men eveneens een kritische weerga ve van zijn tijd. Aan zijn zede- en hekeldichten dankt hij de bijnaam „Hollandsche Martiaal". Muiderkring Na zijn overlijden in februari 1620 zetten zijn literair begaafde dochters Maria en Anna de traditie voort. Ma ria was één van de initiatiefnemers van de befaamde „Muiderkring". Het gezelschap dat aanvankelijk ten huize van Visscher bijeenkwam, trok voort aan naar het Muiderslot. Als schrijfster en dichteres stond Ma ria (doopnaam Marragje) Tesselscha de goed aangeschreven bij haar tijdgenoten. Haar artistieke talenten zijn ontwikkeld onder invloed van de dichter P.C. Hooft, die ze tot haar vrienden rekende. In haar jeugd beoe fent ze teken-, schilder-, muziek- en zangkunst en bouwt een groot gezag op als kenner van poëzie. De grote Constantijn Huygens zou, als hij een gedichtenbundel heeft voltooid, deze eerst aan Maria Tesselschade laten lezen. Huygens noemt haar bewonde rend „de schoone Tesselschade" en haar zuster „de wijze Anna". Met haar tijdgenoten voert „Tesseltje" (zo als ze door intimi wordt genoemd) een uitgebreide briefwisseling. Gangmaakster Misschien nog belangrijker was haar voorbeeldfunctie voor de Nederlandse vrouwen in de Gouden Eeuw. „Zij was een inspiratiebron, een gang maakster", zegt W.A. (Ad) van Rij uit Amsterdam, initiatiefnemer van de Tesselschade-herdenking volgend jaar. „Of ze feministisch was? Nee, dat zou ik niet willen beweren. Bij het fe minisme denk je aan roldoorbrekend, en dat is niet perse op haar van toe passing. Zij was één der eerste vrou wen die zich in het wereldje van belangrijke dichters en schrijvers ma nifesteerde." Van Rij's literaire en historische inte resse vormden de aanleiding tot de herdenkingsactiviteiten. „Nee, ik heb geen kind dat Tessel heet en evenmin woon ik in de Tesselschadestraat", lacht hij. „De 400e geboortedag van Maria Tesselschade leek mij een goed moment om de schijnwerper eens te richten op een belangrijke letterkundi ge als zij." r waren zeven koppels die op de vaalfde avond van klaverjasclub ien Burg boven de zevenduizend linten hebben gescoord. Gerrit Smit u Gerard Festen behaalden die rond de mooie score van 7954 unten en zes marsen. Hierdoor ko len ze eindelijk in de bovenste helft in het klassement terecht. Zij laan nu op de dertiende plaats. rSsnny Hopman en Ruth de Ruwe esteerden deze avond ook weer ied en staan met 7472 punten nu levig aan de leiding. Daarachter vamen Martien en Marja Bakelaar et 7329 punten en zij stegen hier- )or vier plaatsen in het klassement, reneens vier plaatsen winst behaal- :n Tini Huisman en Albert de Zwart iet 7324 punten. Roel de Zwart en irlo Bos gaan ook goed met 7158 inten zijn zij nu op de derde plaats land. aalstand na 48 partijen: R de Ruwe-F. Hopman 81921; 2. C. men-G. Smit 80514, 3. C. Bos-R., de 'art 80024; 4. R van Heerwaarden-W. irksen 80019, 5 Echtpaar F. Veeger 79988; J. Wiersma-J. Vmke 70063; 8. C. Vinke- Bakker 77728; 9. Echtpaar J. Spaans '280; 10. D. winters-A. Bakker 77003. periode: 1 R. de Ruwe-F Hopman 23236; G. Smit-G. Festen 22706; 3. J Wiersma-J. ike 22550; 4. Echtpaar J. van Heerwaar- 21879; 5. F. den Braven-B. de Ridder |814; 6. P. van Heerwaarden-W. Derksen 747; 7. N. van de Veen-C. Zijm 21549; 8. Bos-R. de Zwart 21425; 9. R. Caspers-K. n Heerwaarden 21205; 10. H. Bakker-C. ike 21151 e jeugd van wielervereniging Texel eft afgelopen zondag goede resul- ten behaald op een bij DOK te Den elder gehouden cross wedstrijd. De nstandigheden waren bijzonder vaar: storm, regen en modder in 'ervloed. Gelukkig was het de armste 19e december van de !uw, zodat de deelnemers geen >u leden. de categorie 1 t/m 4 verloor Dirk ïmhof op de streep en werd twee- i Erwin Goënga werd derde en innis Laan knap vijfde. In de cate- 'rie vijf t/m zeven viel de jeugd net liten de prijzen. Robert Huisman rd vierde, Joost Hoogenbosch vijf- en Jeroen Smit zesde. Door vóór an te eindigen, verdiende Hoogen- sch echter wel een premie, die ge- werd omgezet in Marsen en haktballen. or Erwin Goënga was er nog een ittige verrassing. In de catergorie e van de jeugdcompetitie, behaalde in district Noordholland een vierde lats. Zondag kreeg hij daarvoor een ijl >te beker uitgereikt. Een zeer trotse vin merkte op, dat hij nu meer be- s had, dan vader Otto bij het au- tossen had behaald. Dammer Frans Kuiper had Adriaan Bruin tijdens de wekelijkse wedstrijd avond met een verrassende slagen combinatie in een kansloze positie gebracht. Bruin vocht voor wat hij waard is en toen de klok een rol be gon mee te spelen, raakte Kuiper het spoor bijster. Van twee schijven voorsprong kwam hij zelfs op een schijf achterstand. Bruin voelde hem nog even aan de tand, maar gelukkig tdkaaid^h^t>uit^^^er^untendeling. Frans Bos had voor de stunt van de avond gezorgd door het Piet Bakker uitermate lastig te maken. Toen deze in kansrijke positie het eindspel in ging, toverde Bos een schitterende remise-combinatie uit de hoge hoed. Harry van derWetering raakte in het eindspel tegen Gerrit Vlaming in ern stige moeilijkheden. In feite kansloos probeerde hij toch nog te redden wat er te redden viel en waarachtig, het wonder gebeurde. Vlaming was in het holst van de nacht even niet op z'n qui vive en weg was de winst. Twee dagen lang is in Bowling De Koogel fel, maar sportief gestreden tijdens het jaarlijkse kersttoernooi. De bekers voor de beste vrouwelijke en mannelijke bowler gingen dit jaar naar resp. Ludmilla Verseput en Paul Thijssen. De voorrondes van het toernooi wer den gelijk op het scherpst van de snede gespeeld. Er vielen diverse 200 games, wat de spanning alleen maar verhoogde. Veel jeugdleden bonden de strijd aan met de senioren en deden dat niet onverdienstelijk. Vier doubles en drie singles werden gespeeld. De uitslagen werden opge teld, waarna de hoogste zes naar de finale overgingen. Rina Drijver ging als nummer één de eindstrijd in bij de dames, maar bleef uiteindelijk steken op een vierde plaats. Ludmilla Verseput dankte haar overwinning met name aan een 206 game. In de herenfinale was de spanning te snijden. Tot ieders verbazing toonde jeugdspeler Paul Thijssen zich de baas over zijn oudere tegenstanders. Bert van der Wal zette de finalisten in de bloemetjes. Uitslagen: Dames: 1. Ludmella Verseput; 2 Hanneke Veldmar; 3. Margriet Mets; 4. Rina Drijver; 5. Gerry Verseput; 6. Janny Mets. Heren: 1. Paul Thijssen; 2. Marcel Bakker; 3. Simon Verseput; 4. Jan Plaatsman; 5. Klaas Veldman; 6. Pietje Kager. Paul Thijssen en Ludmilla Verseput met hun trofeeën, behorende bij de bowling-overwinning. Uitslagen: P. Bakelaar-M. Vittali 1-1; G. Blom-W. Timmer 2-0; J. de Wolf-C. Vinke 0-2, A Sijtsma-G. Vlaming 1-1; F. Bos-A. Bruin 0-2; V. Voskuil-F. Kuiper 2-0, A. Sijtsma-V. Voskuil 0-2; G. Blom-A. Bruin 1-1; H. van de Wetering-J. van Heerwaarden 0-2; M. Vittali-C. Vinke 1-1; F. Kuiper-J. de Wolf 0-2; W Timmer-F. Bos 0-2; A. Bruin-F. Kuiper 1-1; G. Vlaming-H. van der Wetering 1-1; F. Bos-P Bakelaar 1-1; G. Blom- C. Vinke 0-2; M. Vittali-A. Sijtsma 2-0; J. de Wolf-J. van Heerwaarden 2-Ó. Eigenlijk is het wel een beetje saai, maar tegelijkertijd knap van het trio dat de schaakstrijd dit jaar beheerst. Wederom wisten zowel Rinus Vittali, Jaap Dros en Jaap de Wijk hun par tijen te winnen. Deze drie schakers gaan volgend voorjaar uit maken wie de nieuwe kampioen van Texel wordt. Vittali en De Wijk zullen na tuurlijk trachten om de hegemonie van titelverdediger Dros te door breken. Frans Eijgenraam deed een zeer ge waagde poging om Jaap Dros te ver rassen met de Schotse opening. Hij begaf zich daarmee in het hol van de leeuw, want Dros is een uitstekende kenner van het Schots. Al snel raakte Eijgenraam een centrumpion kwijt, waarmee zijn doodvonnis in feite al getekend was. Eijgenraam is echter een vechtersbaas, die zich nooit zon der slag of stoot gewonnen zal ge ven. Zodoende duurde het nog geruime tijd voordat Dros zijn voor deel definitief ten gelde maakte. Rinus Vittali kreeg een zee van ruim te in zijn partij tegen Abe Zijm. Het flankspel leidde tot een gebrek aan bewegingsvrijheid voor Zijm, waar door Vittali eindeloos kon manoeu vreren. Dat leidde tot pionwinst en later zelfs tot winst van een kwali teit. Dit voordeel was doorslagge vend, zodat Vittali het punt kon opstrijken. De Italiaanse opening biedt de witspeler legio mogelijkheden voor agressief spel met een snelle koning- saanval. Roel Riegman koos in zijn partij tegen Piet Bakelaar echter voor het zogenaamde 'giacomo pianissi mo' (rustig spel). De strijd werd daar door pas beslecht in het middenspel en daarin toonde Bakelaar zich vaar diger dan zijn tegenstander. Riegman moest met lede ogen toe zien hoe kundig zijn damevleugel gesloopt werd door Bakelaar, die ook in het vervolg Riegman kansloos liet. De uitslagen: M. Witte-J.W. Bakker 0-1; J. de Wijk-E. Keyser 1-0; R. Vittali-A. Zijm 1-0; T. Witte-D. Hoekman Vi-%; K. Bruining-C. van Houten 1-0; F.van Tatenhove-W. van de Rijke Vi-Zi; R. Riegman-P. Bakelaar 0-1; F. Eijgenraam-J. Dros 0-1. De videobanden met de reportage van Oosterend Present 1993 zijn klaar. Degenen die de band hebben besteld kunnen deze afhalen bij Jan Krotje, Cor Bremerstraat 27, telefoon 18930. De prijs is f30,- per band. Het organisatiecomité laat de scheepsramp van 1593 vrijwel onge merkt voorbijgaan, maar komend voorjaar staat een groot aantal festi viteiten op stapel. Op 24 maart wordt het startsein gegeven in de Universiteit van Amsterdam met een openingsfeest en een expositie (tot eind mei) in de universiteitsbiblio theek. De volgende dag, Maria's ge boortedag, staat de onthulling van een plaquette op het programma. Het betreft een herdenkingsplaat in de buitenmuur van Geldersekade 16 (te genwoordig het bedrijfspand van pro- duktiemaatschappij 't Carillon). Zaterdag 26 maart is het groot feest in het Muiderslot, waar iedereen met de voornaam Tessel van harte wel kom is. Gedurende het voorjaar besteedt an tiquariaat Soemag, Leidsekade 107 in Amsterdam, extra aandacht aan de 17e eeuwse literatuur en sluit het Amsterdams Historisch Museum de herdenking eind mei af met een „Gouden-Eeuwdiner". En mevrouw Smits-Veld, verbonden aan de facul teit der letteren van de UvA, zal in het voorjaar een boek over Maria Tesselschade uitbrengen. Voor de bij eenkomst op het Muiderslot hebben zich inmiddels méér dan honderd per sonen aangemeld. Advertentie uit een-Texelse Courant van december 1993' De annonce trok de aandacht van de altijd in ar chieven bladerende (Jaap Bakker uit Oudeschild omdat de aangekondigde Kerstmis-uitvoering" precies hon derd jaar geleden plaats had en om dat 26 december toevallig zijn verjaardag is. Voor Bakker was het aanleiding om eens te informeren wat er destijds met de „visschers te Wierum" aan de hand was. Toen hij in het Friese Werum ging informeren, bleek dat het ging om een ramp waarbij vele jonge vissers om het le ven waren gekomen en dat dit feit een eeuw later werd herdacht door Het voorste deel van hotel De Linde boom is gesloten wegens de op han den zijnde executieverkoop van het pand. De exploitatie van de zalen door familie Raateland wordt wél voortgezet. De instanties en personen die tijdens de maandagochtend-markt zitting hielden in De Lindeboom, zoals deur waarder Vermeer, zitten tot nader or de in de Raadskelder. Dit etablissement van familie Stolk was altijd op maandag dicht, maar we gens de sluiting van De Lindeboom is dat voorlopig veranderd. Als zich vóór 1 februari geen nieuwe gegadigden melden voor het woning bouwproject in De Cocksdorp, wordt het afgeblazen. Het plan voor zes huizen is bedoeld voor zogenaamde „starters". De grondprijs is om die re den bewust laag gehouden. Tot nu toe is slechts één melding bin nen van iemand die echt aan de eisen voldoet. Daarnaast is een aan vraag binnen van een Texelaar met een handicap. De gemeente wil deze mensen graag tegemoet komen, maar heeft meer aanmeldingen nodig om het project te laten doorgaan. In De Witte Burcht wordt op woens dag 29 december vanaf 13.00 uur een dam- en schaaktoernooi gehou den. Het speeltempo is twaalf minu ten per persoon per partij. Meedoen kost 74,-, jeugd 72,-. Er zijn mooie prijzen beschikbaar. middel van een tentoonstelling in de N.H. kerk van 7 tot 4 december j.l. Op 7 december 1893 gingen bij We rum bij een zware storm 13 van de 17 vissersvaartuigen (met de registra- tieletters WL van WestdongeradeelI verloren. Het waren aken die - net als destijds bij Oost op Texel - niet in een haven lagen maar verankerd wa ren in open zee voor de dijk. Het toen 904 inwoners thans ca 4001 inwoners tellende dorp verloor in een klap 23 vissers. Om de daaruit voortvloeiende sociale nood te lenigen werd in meerdere visserijplaatsen geld ingezameld. Dat was in die dagen gebruikelijk als zich een dergelijke catastrofe had voorge daan. Op Texel werd ook wel ingeza meld voor Arnemuiden, Katwijk en Urk. Soms maakte men een lied over de ramp, dat gezongen werd terwijl men met een miniatuurboot op een paard en wagen van dorp tot dorp trok. Deze rampliedjes werden meestal gemaakt op een bekende wijs, werden op muziek van een har monica ten gehore gebracht en de tekst werd voor 10 cent verkocht. Bij de ramp van Werum heeft men zich destijds in Oudeschild blijkbaar be perkt tot een collecte tijdens de kerstdienst. Het zangkoor Utile Dulci kwam waarschijnlijk niet van Texel. Als Staatsbosbeheer geen bezwaar heeft krijgt ook Den Hoorn een Jeu de Boulebaan. Deze komt op het ter rein van voetbalvereniging ZDH, naast de kantine. Een andere mogelij ke lokatie wordt door de gemeente afgewezen, omdat daarvoor bomen moeten worden gerooid. De aanleg en materiaalkosten bedragen 72000,-, maar worden door ZDH gedragen. De vereniging zal nog wel een beroep doen op gemeentelijke subsidie. De baan in Den Hoorn wordt de der de op het eiland. Oosterend en Den Burg gingen dit dorp voor. Een wadexcursie in de winter is iets heel anders dan in de zomer. Er zijn niet alleen andere vogels te zien maar ook de situatie van het terrein verschilt. Wie dat aan den lijve wil ervaren, kan donderdagmiddag a.s. meedoen aan een wadexcursie die om 14.00 uur bij De Cocksdorp van start gaat. Er wordt gewandeld tot de schemering. Warme kleding, dikke sokken, hand schoenen en laarzen zijn aan te ra den. Ook een verrekijker biedt goede diensten. Wie mee wil dient een toe gangsbewijs af te halen bij EcoMare voor f7,50 (f4,- voor kinderen).

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 11