eld en kennis nodig PÜ hulp aan kinderen VEB: stem tegen Teso-coöperatie! *9* De jongste cijfers over de aandeelhouders en aandelen ebrek aan alles nekt Georgisch tehuis Teso TEXELSE^ COURANT Huis aan huis )nUV£N BOE»! Het Teso monopoliespel aar: Taxi Grootjen blijft 24 uur beschikbaar: 17555 Wij wensen u een Gelukkig 1994 „Ons Huis" mag flink uitbreiden VRIJDAG 24 DECEMBER 1993 Se verstand heeft van groente te- n wordt verzocht zich aan te mel- sn bij de stichting Texel-Georgië intakt (TGK). Een kindertehuis in Georgische hoofdstad Tbilisi, aarvoor het TGK actie voert, kan ilke kennis namelijk goed gebrui- Ook zou men dolgraag méér eten over de begeleiding van estelijk en lichamelijk gehandicap- kinderen. Maar om de hoogste ed te lenigen is eerst geld nodig, imede kinderkleding en - ielgoed. stichting probeert om vóór half icari een bedrag van ƒ10.000,- op iel te krijgen. Van dat geld kan dan meest noodzakelijke worden ge- an, In het tehuis is namelijk een brek aan alles: de electriciteit valt jelmatig uit en de verwarming doet niet. Doel is om van het geld een gregaat aan te schaffen, zodat in zelf in staat is de electriciteit te leien. Daarnaast wordt gedacht a een wasmachine en/of -droger, lat kleding en beddegoed met irm water kunnen worden gerei ld, in plaats van in een koud sopje, og op de verlanglijst staan voorts aminepillen en „strikslips" (plastic irbroekjes). stuwende krachten achter TGK, iria de Graaf en Nora Verheij, hou- i niet van korte-termijnhulp. „Snel in wat voedselpakketten brengen ien mooi gebaar, maar haalt wei- uit. De behoefte aan voeding is lut, maar hopelijk slagen ze erin zelf iets te regelen. Ons doel is ze zichzelf kunnen bedruipen." Zelf brengen spunt van de actie is dat de spul- zelf heen worden gebracht. De jsèe dames zorgen ervoor dat alles )insdag 28 december tussen 16.00 en 19.00 uur gaan cate- :hesanten van de Gereformeerde in de Hervormde kerk van Osterend het dorp in om huis jan huis spullen op te halen voor t noodlijdende kindertehuis in ilisi. het bijzonder is baby- en kleu- irspeelgoed welkom voor 0-4 iar, strikslips, katoenen luiers, laby- en kinderkleding tot ca 4 lar. Van 16.00 tot 19.30 uur is et jeugdhuis aan de Oran- istraat open. Hier kunnen - ook oor mensen van buiten Ooster- nd - spullen worden bezorgd. Iet video en foto's wordt hier iformatie gegeven over Georgië n het kindertehuis. Ook geldelij- e bijdragen kunnen hier worden fgegeven. Geld kan ook worden vergemaakt op giro 40.000 van Wilde Ganzen" in Hilversum met ermelding „Kindertehuis Tbilisi", oals bekend zorgt de stichting Vilde Ganzen voor verdubbeling an de opbrengst. Met de Texel- Courant wordt in Oosterend an foldertje verspreid, waarin adere informatie over deze actie (Ordt gegeven. «n A De directeur van het kindertehuis mistroostig bij zijn ..museum' buitenland, in Georgië zelf is niets verkrijgbaar met pakken voeding uit het IFoto Texel Georglé Kon tok tl goed terecht komt, eventueel samen met (Texelse) vrijwilligers, die in het voorjaar van 1994 met hen mee kun nen reizen. Hoe groot is het risico dat de hulp goederen als gevolg van de burger oorlog in Georgië niet aankomen? Volgens Maria de Graaf valt er niets te vrezen. Zelf heeft ze sinds het uit breken van de onlusten, twee jaar geleden, al enkele malen zonder pro blemen in het land vertoefd. De strijd speelt zich af in de noordelijke provi de Abchazië, ver verwijderd van de hoofdstad Tbilisi. „In Tbilisi werd al leen in 1991 geschoten, tijdens de verdrijving van dictator Chamzagoer- dia. Wel worden in de stad gewon den opgevangen, maar verder merk je niets van de strijd." Warme borsten Twee jaar geleden ontstond het eer ste contact met het (naamloze) kin dertehuis. „We waren bezig met de mogelijkheden tot adoptie te onder zoeken. Dat bleek niet te kunnen, maar de sfeer in het tehuis sprak ons aan", aldus Maria de Graaf. „De mensen zijn er erg kindvriendelijk. Of anders gezegd: er helpen daar vrou wen met warme borsten. Ze tuttelen als lieve moeders. Er is -zoals je in tehuizen wel ziet- geen duidelijk regi me van orde en tucht, maar het gaat er gemoedelijk aan toe. Het ontbreekt de mensen echter aan spullen en kennis." Een deel van de honderd kinderen is gehandicapt. Ook verblijven er baby's en peuters van ongehuwde moeders en van mensen die door de burger oorlog alle spullen kwijt zijn geraakt en niet meer voor hun kinderen kun nen zorgen. Het doet vreemd aan dat het tehuis ondanks de armoede over een zeer groot aantal personeelsleden be schikt. „Schijn bedriegt. De mensen zijn er wel, maar ze hebben geen geld en materialen om mee te wer ken. Voor buitenstaanders valt het niet te begrijpen, maar het is teke nend voor de hele ex-Sovjet Unie. In het oude systeem kreeg iedereen geld van de overheid. Nu zijn de communisten weg, maar het systeem bestaat nog steeds, al is er dan geen geld meer." Vaak wordt ook gezegd dat Georgië RUSTIG WEUNEN" TOCHOOK OVERKANT PARDON EN IK BEN MARR NET COnnibRRIS -RWiAt. èofck klimaat dat gunstig is voor land- en tuinbouw. „Ook daar verkijk je je op. Toen SV Texel in september 1990 een trip naar Georgië maakte, kregen de voetballers een feestelijk onthaal. Maar 'rijke tafels' zoals toen, komen nu niet meer voor. En èls ze voorko men, dan ben je óf te gast bij de ma fia, óf bij iemand die zich in de schulden heeft gestoken om jou te feteren." Wie in april of mei mee wil naar Ge orgië kan dat nu al laten weten. Het TGK is tevens op zoek naar een inle- veradres voor kleding en zoekt hulp bij de inzameling en klein verstel werk, zoals het aannaaien van knoopjes. Voor informatie: tel. 17019. VERVOLG VAN PAGINA 1 pese regelgeving. Wij vinden Teso een prachtig bedrijf, maar betwijfelen of het op den duur in staat zal zijn alles zelf te regelen en te bekostigen. Door samen te werken zou men van ons management kunnen profiteren en kunnen alle vervoersvoorzieningen goed op elkaar worden afgestemd. Werken in een groter verband is kostenbesparend en past in deze tijd. Inplaats van een nieuwe directeur aan te werven als opvolger van Hoo- gerheide had men ons kunnen ver zoeken de directievoering van Teso over te nemen, wat natuurlijk veel goedkoper is. Ze hebben daar nu een ir en kou bedreigen de bewonertjes van- ieorgische kindertehuis. IFoto Toxel Goorgiö Kontoktl De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) heeft nu officieel het advies uitgebracht om op 7 januari tegen de coöperatieplannen van Teso te stemmen. Belangrijkste reden is dat volgens de VEB de aandeelhouders die niet aan de coöperatie meedoen, onvoldoende worden gecom penseerd. Al eerder had de VEB uitgesproken dat de uitkoopsom van f600,- die Teso per aandeel van f5,- nominaal wil betalen, veel te laag is. De VEB laat nu ter motivering van deze op vatting weten dat de aandelen een vermogenswaarde hebben die ligt tussen f4000,- en f4500,-. „Dat bete kent dat minder dan één zesde van de werkelijke waarde wordt geboden. Bovendien bedraagt de winst per aandeel circa f330,-. Over die f600,- zal een bedrag van f595,- (het meer dere boven de nominale waarde) be last zijn. Dat betekent dat iemand die in de hoogste belastingschijf valt 60% belasting moet betalen over die f595,- en dus slechts f242,- overhoudt". De VEB vindt derhalve dat de com pensatie van f600,- niet in verhou ding staat tot de werkelijke waarde van de aandelen en roept de aandeel houders op om tegen te stemmen. „Aangezien iedere aandeelhouder slechts één stem vertegenwoordigt, is aanwezigheid van aandeelhouders op de vergadering van 7 januari van groot belang". Het tegenhouden van de coöperatie is niet moeilijk als de VEB erin zou slagen een flink aantal tegenstem mers naar de vergadering te krijgen. De omzetting gaat immers pas door als 90% vóór is. VEB- stafmedewerker drs P.P.F. de Vries realiseert zich dat de voorstanders ook niet zullen thuisblijven en is er daarom nog niet gerust op. Hij neemt het Teso kwalijk dat de vergadering wordt gehouden op een zodanig tijdstip dat de aandeelhouders van de overkant na afloop niet meer naar huis kunnen en dus gedwongen zijn de nacht op het eiland door te bren gen. „Juist in die tijd zijn op Texel veel hotels gesloten. Ik vrees dat ve len zich hierdoor zullen laten af schrikken". r. Oneigenlijk Het argument van Teso dat zij zich een hogere schadeloosstelling niet kan veroorloven omdat anders de ta rieven omhoog moeten, noemt de VEB „oneigenlijk" en in een latere mondelinge toelichting zelfs „ge meen". „Dat aspect zou er juist voor moeten pleiten de huidige NV-status te handhaven. Dan immers hoeft Teso niet het hogere dividend te be talen aan de leden van de coöperatie en is ook de schadeloosstelling niet nodig". De VEB heeft overigens begrip voor Teso's wens om te komen tot een structuur die beter bij de aard van deze maatschappij past. Teso-directeur Hoogerheide was aan het rekenen geslagen om te kijken wat de gevolgen zijn als een door de VEB redelijk geachte schadeloosstel ling zou worden uitbetaald. Als 49% van de aandeelhouders (bij een hoger percentage gaat de coöperatie niet door) schadeloosstelling zou krijgen van f4000,- per aandeel van f5,- no minaal, dan zou Teso totaal f29,8 miljoen moeten uitkeren. (Daarbij wordt uitgegaan van het geplaatste aandelenkapitaal van f76.055,- wat overeenkomt met 15.211 aandelen van f5,-). Om dat geld te kunnen uit delen moet een hypotheek worden opgenomen. Ook kan dat bedrag niet worden gemist bij de financiering van de nieuwe boot over ongeveer vijf jaar, zodat het uit de winst verdiend zal moeten worden. Uitgaande van 35% vennootschapsbelasting, bete kent dit dat in vijf jaar extra verdiend moet worden: 100/65 x f29.816.000,- f45.870.000,- dus per jaar f9.174.153,-. De huidige omzet aan kaartverkopen is ongeveer 30 miljoen gulden, wat betekent dat tariefsverhogingen met ruim 30% nodig zullen zijn. Ook als belangrijk minder aandeel houders zich laten uitkopen, zijn de gevolgen niet mis. Voorbeeld: als 20% van de aandeelhouders f4000,- schadevergoeding krijgt dan moet f12,2 miljoen worden uitgekeerd, wat uitkomt op een tariefsverhoging van 12,5%. Hoogerheide vindt dat onaanvaard baar en houdt vast aan f600,- scha deloosstelling. Hij snapt overigens best de opstelling van de VEB. Het is immers de taak van deze organisatie om voor haar leden naar maximale fi nanciële opbrengsten te streven. Als het om een gewoon commercieel be drijf ging, zou een hogere schade loosstelling denkbaar zijn. „In dit geval betreft het echter Teso, die geen ander doel heeft dan het op lange termijn runnen van een boot- dienst met een zo hoog mogelijke kwaliteit tegen zo laag mogelijke kosten". VEB-stafmedewerker De Vries op zijn beurt: „We begrijpen best dat Teso niet zoveel geld kan uitkeren. Dat zou Koninklijke Olie of een ander fonds ook niet kunnen. Teso moet daarom van dat coöperatieplan afzien, zodat er niets hoeft te worden uitbetaald en wat anders bedenken als zij de onderneming wil beschermen". I.M. ADVERTENTIE m m i eerste kerstnacht tussen 22.00 - 08.00 uur; tweede kerst- 1 nacht tussen 22.00 - 06.00 uur; Oudejaarsnacht tussen 21.00-08.00 uur. Onze chauffeurs wordt dan ook een „rustige" avond gegund. Op Texel wordt druk gespeculeerd over de (on)mogelijkheid voor Teso om de NV om te zetten in een coö peratie. Het wordt in elk geval een zware dobber, want als op 7 januari meer dan 10% van de aanwezige aandeelhouders tegen stemt, gaat het niet door. Het pleit is echter al lerminst bij voorbaat beslecht, want het is zeer de vraag of de overkant- se aandeelhouders (waarvan de te genstand voornamelijk wordt verwacht) de moeite zullen nemen om in groten getale naar de verga dering te komen. Dat betekent dat zij daar logies moeten regelen tenzij Teso na afloop een extra boot zou laten varen, hetgeen niet te ver wachten is. Belangrijk feit is dat het overgrote deel van de aandeelhouders nog altijd uit Texelaars bestaat: 79,3%. Omdat een aandeelhouder slechts één stem kan uitbrengen ongeacht het aantal aandelen dat hij bezit, is dat belang rijker dan het feit dat momenteel (per 14 december) 50,7% van het totale aandelenfcap/faa/ in niet-Texelse han den is. Er moet rekening mee worden gehouden dat de Texelse aandeelhou ders niet allemaal zullen voorstem men. Ook onder hen zijn er die de door Teso geboden uitkoopsom te laag vinden of de coöperatie om een andere reden niet zien zitten. Daar staat tegenover dat er onder de over- kantse aandeelhouders voorstemmers zullen zijn, zoals inmiddels is geble ken. Dat zijn vaak oud-Texelaars of mensen met nauwe banden met het eiland die jegens Teso dezelfde ge voelens koesteren als mensen op het eiland zelf. Velen van hen zullen over de streep worden getrokken als Teso alsnog een dispensatieregeling accep teert waardoor de niet op Texel wo nende kinderen van deze mensen lid van de coöperatie kunnen zijn. Het zal niet eenvoudig zijn iets accepta bels te bedenken, want zo'n regeling is uiteraard strijdig met het streven om uiteindelijk alle kapitaal en lid maatschappen weer op het eiland te krijgen. Ook een regeling om de le den wat meer zeggenschap te geven dan nu de bedoeling is, zal voorstem mers opleveren. Het initiatief in de vorm van een amendement zal overi gens van de belanghebbenden zelf moeten komen, want om juridische redenen kan Teso het voorstel zoals het nu ter tafel ligt vóór de vergade ring niet zelf wijzigen. Andere cijfers die dienstig zijn bij het raden naar de afloop: Er zijn thans 1477 Texelse aandeel houders. Het overgrote deel (1470) heeft een klein pakket (minder dan totaal f250,- nominaal). Er zijn er vijf die tussen f255,- en f500,- nominaal hebben, één die tussen f505,- en f1000,- heeft en één die tussen 1005,- en f5000,- heeft. Afgezien van de zeven aandeelhouders die f3.645,- ofwel 4,8% van het kapitaal bezitten, is het gemiddelde bezit van de overi ge 1470 Texelaars f23,-. Er zijn dus zeer veel Texelse stemmen te mobi liseren. Er zijn 385 overkantse aandeelhou ders. Ook daarvan is het overgrote deel (361) in het bezit van één of slechts enkele aandelen. Elf overkan- ters hebben aandelen ter waarde van f255,- tot f500,-; zes f505,- tot f1000,- en zeven 1005,- tot f5000,-. Voor een deel is het overkantse aan delenkapitaal geconcentreerd: 24 aandeelhouders bezitten f21.505,- (28,3%) van het kapitaal. Het gemid delde bezit bij de overige 361 niet- Texelaars bedraagt f27,80. ^relatie! zwarê~directeür^ööTêër^^™ drijfje van die omvang". Hoogerheide: „Belachelijk. Ik ben er van overtuigd dat het management van de NZH ons minstens evenveel zou kosten, waarschijnlijk meer. Wat moet ik zeggen over die zware direc teur en dat kleine bedrijfje? Ach, laat ik daar maar geen commentaar op geven". Tarieven Mensen op Texel die niet afkerig zijn van eventuele overname door of sa menwerking met NZH, koesteren de hoop dat hierdoor de tarieven om laag kunnen. Net als de bus zou dan ook de boot worden gesubsidieerd en zou men de tocht naar Texel met enkele strippen van de Nationale Strippenkaart kunnen maken. Teso acht dat uitgesloten omdat de over heid nooit subsidie zal (rompen in een bedrijf dat nu sluitend draait, ze ker niet in deze tijd waarin zowel na tionaal als internationaal sprake is van privatisering en terugdraaien van subsidies. De NZH-directeur ontkent dat niet, maar wijst op de discussie rond de Wet Personenvervoer, waarin geïnte greerd vervoer per as èn per boot een optie is die het niet bij voorbaat zonder overheidssteun zal moeten doen. Testa ziet weinig in de coöperatie plannen van Teso. Testa: „Die constructie verbaast ons. Ik vrees dat het problemen zal geven, onder andere als het eigen vermogen moet worden uitgebreid" De NZH-directeur betreurt het dat hij op Texel wordt afgeschilderd als de grote boze wolf die Teso wil verslin den. „Ik zou willen dat we partners worden en daar een keer een goed gesprek over hebben. Teso moet niet zo eigenheimerig doen". Geen behoefte Teso-directeur Hoogerheide zegt aan dat goede gesprek geen behoefte te hebben. „Ik heb een keer met Testa gesproken. Hij zei toen dat hij Teso wilde overnemen en daarmee was voor mij de discussie gesloten". Hoo gerheide erkent dat voor een normaal commercieel bedrijf de coöperatie- vorm financieringsproblemen kan opleveren, maar in het geval Teso lig gen de zaken heel anders. „Met een aandelenkapitaal van f76.000,- heb ben we een bedrijf opgebouwd met een balanswaarde van 100 miljoen gulden. Financiering is nooit een pro bleem geweest en de coöperatie brengt daarin geen verandering". „Ons Huis", het gebouw van de Her vormde Kerk in Den Hoorn, mag flink worden uitgebreid en gerenoveerd. Het gebouw wordt in de winter ge bruikt voor kerkdiensten, vergaderin gen, ontmoetingen en bijeenkomsten van de zusterkring. De kerkvoogdij had eerder verzoeken ingediend bij de gemeente voor een nieuw verenigingsgebouw nabij de kerk, maar dit werd afgewezen om dat dat het dorpsgezicht van Den Hoorn zou aantasten. Een uitbreiding van Ons Huis met 21 meter aan de achterzijde is voor de gemeente wel aanvaardbaar, al past het niet in het bestemmingsplan. De bouwplannen laten echter het karakteristieke beeld van het pand intact.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5