Gemeente moet wellicht verder bouwen in Mars Kroon fluit gemeente terug inzake Toekomst Coöperatie verstevigt marktpositie visserij Grondeigenaar aan de winnende hand Dwangsom geluidsoverlast onterecht Vloot verenigd in producentenorganisatie 1EXELSE 7 COURANT Plan Den Burg-west op losse schroeven Verkiezing sportman/vrouw Kinderfeest in Doopsgezinde kerk Cursus sterrenkunde 1 VRIJDAG 24 DECEMBER 1993 De kans is groot dat de voorgenomen nieuwbouw aan de west kant van Den Burg niet doorgaat, maar dat de derde fase van de Mars toch wordt volgebouwd. Dat komt omdat de Kroon de ge meente heeft opgedragen vóór 1 juli het concept uitwer kingsplan voor De Mars te voltooien. De kwestie werd bij de Raad van State aanhangig gemaakt door grondeigenaar R. Keij- ser en projectontwikkelaar Hino Holding BV uit Loosdrecht, die zich verzetten tegen de plannen van het college uit te wijken naar Den Burg-west. gen. Met de afwijzing van de derde fase van deMars trad in het koopcon tract van Keijser met Hino Holding BV een ontbindende voorwaarde in werking, waarmee de koop niet door ging. Ze tekenden bezwaar aan bij het college van b en w, maar die ver klaarde dit niet ontvankelijk. Daarop ken, dat vóór 1 juli voltooid moet zijn. Keijser is erg blij met de opstelling van de Raad van State. „Ik ging er bijna aan onderdoor, want ik heb al vier jaar geen inkomen meer. De ge meente heeft me alle rechten ontno men. Ik ben blij dat de voorzitter me in bescherming heeft genomen en de touwtjes strak in handen houdt. Hij heeft nu nog geen uitspraak gedaan, maar zal de zaak scherp in de gaten te houden." Geen garantie Er van overtuigd dat niets de bouw in De Mars nog in de weg kan staan, verwacht Keijser binnenkort zaken te kunnen doen met projectontwikkelaar Van Liempt. „Met het geld kan ik uit de wereld. Een woordvoerder van de gemeente laat op voorhand weten dat als de derde fase door projec tontwikkelaar Van Liempt wordt inge vuld, dit gefaseerd zal moeten gebeuren. Bij de Kroon noemde de gemeente een tempo 2,5 woningen per jaar. „De standpunten liggen inderdaad ver uit elkaar", aldus Van Liempts raadsman Frantzen, die niet uitsluit dat beide partijen water bij de wijn zullen doen en uitlegt dat mede daar om de Raad van State om een oor deel is gevraagd. „Het college moet haar consequenties trekken uit de opdracht van de Kroon. Dat betekent dat ze de plannen voor Den 8urg- west in de ijskast kunnen stoppen en geen artikel 19-procedures voor wo- Aan het Kroon-oordeel gaat een lang durige geschiedenis vooraf. In april maakte de gemeente bekend voor nieuwbouw te willen uitwijken naar de westkant van Den Burg. Het colle ge week daarmee af van het bestem mingsplan Den Burg-De Mars, dat de provincie in navolging van de ge meenteraad al in 1982 goedkeurde. Keijser zag door de oprukkende wo ningbouw geen toekomst meer voor zijn boerderij „De Ruyterplaats". Bij eventuele onteigening van de grond zouden de kosten voor investeringen niet worden vergoed, zo meende hij. Keijser deed zijn koeien en melkquo tum van de hand en legde zich toe op recreatieve verhuur. Met de scha deloosstelling van de gemeente wilde hij de tien vakantiewoningen op zijn erf vernieuwen. Het college vond de vraagprijs van Keijser (ƒ15,- per vier kante meter, vastgesteld door een door de gemeente betaalde taxateur) echter veel te hoog en ging niet in op het aanbod. De onteigeningspro cedure die de gemeente daarop start te, werd op last van de rechter afgebroken omdat de gemeente noodzaak tot woningbouw niet hard kon maken. Projectontwikkelaar Keijser ging in zee met projectonwik- kelaar W. van Liempt van Hino Hol ding BV, die wèl de gevraagde prijs bood. Over de invulling van de Mars fase drie verschilden Van Liempt en de gemeente echter van mening. De Loosdrechter wilde de vijfeneenhalve hectare in vier of vijf jaar volbouwen met 120 koopwoningen en dertig huurwoningen. „Veel te snel", vonden b en w, die net als in het Mieland in Oudeschild een gefaseerde invulling verkiezen. Volgens het college zijn er binnen zo'n korte termijn onvoldoende wo ningcontingenten beschikbaar. Boven dien zou dat ten koste kunnen gaan van woningbouw in de buitendorpen. Toen de onderhandelingen stuk lie pen, wees het college de westkant van Den Burg, tussen de Elemert en de Gasthuisstraat aan als nieuw bouwterrein. Uitwerkingsplicht Een plan waarbij Keijser en Hino Hol ding BV zich weigeren neer te leg- De voorzitter van de Raad van State heeft de gemeente opgedragen alsnog een uitwerkingsplan te maken voor de derde fase van de Mars Wo- nmgbouw In dit gebied lijkt daarmee een stap dichter bij mars. wo IFoto Gerard Timmerman) gingen het tweetal in beroep bij de Raad van State. Nu blijkt dat de voorzitter van de Kroon waarde hecht aan de uitwerkingsplicht inzake het bestemmingsplan Den Burg-De Mars. Hij droeg de gemeente op per 1 februari aan een plan te gaan wer- eindelijk de bungalows voltooien." De gang van zaken garandeert echter niet dat er op korte termijn al huizen bouw in De Mars van start gaat. Met de uitspraak van de RvS zijn de ver schilpunten over de invulling tussen gemeente en Hino Holding BV niet ningen buiten De Mars moeten star ten." Hij verwijst naar het concept Streekplan Noordholland Noord, waarin staat dat De Mars voldoende ruimte biedt om in de woningbehoef te te voorzien. Tegen twee artikel 19-procedures in Den Burg en één in De Koog heeft Keijser inmiddels bezwaar aangete kend. „Die zijn strijdig met het bestemmingsplan. Er is geen urgente reden om daarvan af te wijken." Het college heeft de afdeling ruimte lijke ordening inmiddels opgedragen de voorbereidingen voor planuitwer king te starten, omdat het concept vóór 1 juli de interne gemeentelijke procedures moet hebben doorlopen. Gelijktijdig wordt gewerkt aan de pla nontwikkeling voor Den Burg-west. Een merkwaardige situatie, omdat voor twee bouwlokaties momenteel onvoldoende bouwvolume lijkt te be staan. Omdat het h- _.emmingsplan Den Burg geei. woningbouw aan de west kant toestaat, moet een artikel 19-procedure wordengevoerd. De kans is aanwezig dat die op bezwa ren stuit vanuit de bevolking, waar mee een vertraging kan optreden, soortgelijk als bij 't Zouteland in Den Hoorn. Wethouder Eelman (ruimtelijke ordeningl: „Die mogelijkheid is er, maar ik denk dat het niet zo'n vaart zal lopen." Ook is een deel van de beoogde grond nog in particuliere handen en moet dus worden aange kocht. Eelman realiseert zich dat het college op den duur niet onder een keus lijkt uit te kunnen, maar die is nu nog niet gemaakt. Volgens de wethouder is de uitwerkingsplicht voor de derde fase van de Mars echter allerminst een garantie dat er daadwerkelijk wordt gebouwd. „We hebben wel de opdracht gekregen, maar het plan ligt er al zo lang omdat we het niet eens worden over de prijs." Wethouder Terpstra (financiën) vindt die aan de hoge kant. „Maar er ligt nog steeds een uitnodiging voor Keij ser om over een fatsoenlijke prijs te onderhandelen." Volgens Keijser is dat niet aan de orde. „Ik ben een overeenkomst aangegaan met Hino Holding BV. Dat bedrijf heeft nu het recht de derde fase vol te bouwen." Volgens raadsman Frantzen kan de bouw in theorie snel beginnen. „Als de gemeente maar wil. Er bestaat een anticipatieprocedure waardoor de bouw binnen een paar maanden kan starten." De gemeente moet een dwangsom beschikking intrekken die aan disco theek De toekomst is opgelegd en waarmee elke geluidsovertreding kan worden bestraft met een dwangsom. De beschikking is niet met de ver eiste zorgvuldigheid voorbereid en genomen. Dit bepaalde de afdeling geschillen van de Raad van State (RvS) in een beroep dat de Toe komst heeft aangetekend. Ondanks de voor hem positieve uit spraak van RvS, reageert exploitant Frits Langeveld cynisch. „Ik ben ab soluut niet blij. Dat het nog nodig is dat ik steeds nog procedures moet aanspannen tegen de gemeente. Het is zonde van de tijd, de energie en het geld." De uitspraak is er één in een lange reeks van procedure's tussen de ge meente en De Toekomst. De disco theek kreeg 6 juni 1991 een dwangsom opgelegd van 715.000,- roor elke overtreding van de geluids- roorschriften verbonden aan de hin derwetvergunning. Het door de Toekomst tegen deze dwangsombe schikking ingestelde beroep werd door de Kroon verworpen. Toen amb- ienaren op 15 augustus 1991 geluid soverlast constateerden, kreeg de Toekomst een boete van 715.000,- spgelegd. Om niet nogmaals een Joete te riskeren investeerde Lange- seld 7325.000,- in geluidsisolerende naatregelen in de Toekomst. Toen en jaar lang geen overtredingen neer werden geconstateerd, vroeg Ie discotheek schorsing van de Iwangsombeschikking aan. De ge- neente gaf hieraan geen gehoor, vaarop Langeveld bij de RvS met succes in beroep ging. Enkele weken na de uitspraak constateerde de gemeente op 1 augustus 1993 een overtreding en legde opnieuw een dwangsom op. Met de jongste uitspraak heeft de RvS nu uitgesproken dat de dwang sombeschikking niet rechtsgeldig is en moet worden ingetrokken. De kosten van het Kroonberoep komen daarmee voor rekening van de ge meente. Die lijkt echter niet van plan de dwangsombeschikking in te trekken. wegens de overtreding van 15 augus tus. Langeveld: „Ik heb toch geluids- werende maatregelen getroffen. Ze kunnen mijn geen kwade opzet ver wijten", verwijst hij naar de overtre ding, die hij als „incident" afdoet. „Dat houdt verband met maatregelen in verband met de brandveiligheid. De scharnieren waren losgeschoten. Zoiets gebeurt echter niet moedwillig en kan ons daarom niet worden aan gerekend." Het college ziet het als nalatigheid en betreurt het dat de RvS de jongste geluidsovertreding niet in haar oordeel heeft betrokken. „Van de 150 „natte horecabedrijven" zijn er twee of drie die steeds voor problemen zorgen. De overige onder nemers voeren hun bedrijf zorgvuldig uit." Volgens Langeveld zijn er op het eiland hooguit twaalf zaken die ge voelig zijn voor geluidsovertredingen. Ze doen in het gemeentehuisalsof de ondernemers eigenwijs zijn. Maar wij hebben maatregelen getroffen." Verwijt De gemeente verwijt De Toekomst dat de zaak op alle mogelijke manie ren probeert de handhavingsacties van de gemeente juridisch aan te vechten. Tot nu toe heeft het bedrijf daarmee geen resultaat geboekt", al dus b en w, Langeveld denkt daar anders over: „Menën 2e nou echt dat ze het oordeel van de Raad van Sta te naast zich neer kunnen leggen." Behalve het Kroonberoep heeft de ondernemer de dwangsom die hij in 1991 kreeg opgelegd bij de rechter aangevochten. Langeveld: „De ge meente moet nu aantonen dat ge luidsmetingen in 1991 op de juiste manier zijn gebeurd." Evenals vorig jaar organiseert het redactie-team van Radio Texels „Sportlokaal" een verkiezing sport man/vrouw van het jaar. ledereen kan een stem uitbrengen op een door ge noemde redactie genomineerde sport man en sportvrouw. De stembiljetten liggen bij de volgende zaken en kun nen ook daar worden achtergelaten. Den Burg: Albert Heijn, Dagmarkt en Sportshop; Oudeschild: Supermarkt Kalverboer; De Koog: Supermarkt Top tien; Den Hoorn: Supermarkt Goènga, De Cocksdorp: Garantmarkt; Ooster end: Bakker Timmer. De uitslag wordt uitgezonden op zon dag 2 januari tijdens het programma Sportlokaal vanaf 16.00 uur. Onder de kiezers wordt een leuke prijs ver loot. De genomineerden zijn bij de heren: Guido Banda (triatleet); Mark Jan Mulder (turner), Rien Brouwer (triatleet), Martin Koorn (voetballer), Jordi Vinke (wielrenner) en bij de da mes: Ingrid van Lubek (triatlete); San ne Brügemann (turnster), Gretha Beyert (tennister), Alice Blom (volley balster), Nel Bruining (triatlete). De stembussen zijn in genoemde za ken aanwezig van maandag 27 tot vrijdag 31 december. Eerste kerstdag om 16.00 uur wordt in de Doopsgezinde kerk kinderkerst feest gevierd. De groepen kleine en grotere kinderen zullen elk een kerstspel opvoeren en er is samen zang. De bijeenkomst duurt ongeveer vijf kwartier. Met de oprichting van de Coöpera tieve Producentenorganisatie Texel U.A. hebben de Texelse vissers een stevige basis gelegd voor een stabie le marktpositie. Het fonds garan deert de reders een minimum prijs voor hun vis, die bij een overvoerde markt uit de handel wordt genomen. Tot dusver gebeurde dat door de PO- West, maar de Texelaars vonden de afstand met het Rijswijkse kantoor te groot en scheidden zich af. Bas van der Beek, voorzitter van de Producentenorganisatie (PO Texel), is blij dat de bijna voltallige Texelse vloot zich bij de coöperatie heeft aangesloten. „Rijswijk ligt ver weg en dat communiceerde wel eens moei lijk. Met de PO Texel binnen eigen deuren zijn de lijnen een stuk korter geworden en dat is nodig voor een goede coördinatie van de verschillen de belangenverenigingen." Met drie organisaties hebben de Texelse vissers nu een stevige basis verworven. De DETV zet zich in voor de algemene belangen, het vorig jaar opgerichte Groepscontingent-Texel be heert de vangstrechten en de PO Texel treedt marktregulerend op. Voor een optimale afstemming van de voorbereiding en de uitvoering van het beleid bestaan de besturen van de organisaties voor een groot deel uit dezelfde mensen. „Vaak zaten we in een vergadering van de ene orga nisatie te praten over zaken van de andere. Dat is niet efficiënt en geeft onnodige spanning." Het bestuur van de PO Texel bestaat naast Van der Beek uit J. van der Vis (secretaris-penningmeester), C.P.J. Boom, G. van der Slikke, J.S. Vla ming en A. Vonk. Eén vacature moet nog worden ingevuld. Daarnaast regelt de coöperatieve in kooporganisatie CIV in Oudeschild de inkoop voor de vissers en verzorgt de Coöperatieve Visafslag Den Hel der/Texel U.A. de afzet. 'olkssterrenwacht „De Jager" gaat en cursus sterrenkunde verzorgen, estaande uit twaalf lessen, de erste op 6 januari. De lessen wor- en gegeven op donderdagavond in et educatiecentrum „De Slinger" an EcoMare; aanvang 19.30 uur. oor het kunnen volgen van de les- an is geen voorkennis nodig, alleen an beetje doorzettingsvermogen. De asten bedragen f 90,-. Bij de prijs is begrepen een ringband en ge'illu- ireerde samenvattingen van alle les- in, een draaibare strerrenschijf en iffie in de pauze. Na de les is er, bij Idere hemel, praktijk aan de teles- 'op. Aanmelding voor deelname kan mvoudig door overmaking van het irsusgeld op gironummer 328248 i.v. Volkssterrenwacht „de Jager", telefonisch via nummer 14747. aar kunnen belangstellenden ook idere informatie inwinnen. De Wiermgse Cornelie de Jongh vervult sinds kort een administratieve, coördinerende en voorlichtende taak bij de drie verenigingen aie de belan gen van de Texelse vissersvloot nu behartigen. Bestuurders krijgen daardoor meer tijd voor beleidsmatig werk. (Foto Gerard r,mmorman) Om prijsregulerend te kunnen werken brengt de productenorganisatie aan de vissers een heffing in rekening die gebaseerd is op de hoeveelheid vis die wordt aangevoerd. De EG levert ook een niet geringe bijdrage aan het fonds. Om te voorkomen dat vissers de markt overvoeren, is de hoogte van deze bijdrage omgekeerd evenre dig met de hoeveelheid doorgedraai de vis. Bij 7 procent subsidieert de EG nog tachtig procent, maar bij een verdubbeling van doordraai vervalt de subsidie. „Door de korte lijnen met de vissers kunnen we nu sneller voorkomen dat de Texelse vissers de markt overvoe ren" licht Van der Beek het voordeel toe. De voorzitter denkt niet dat door de afscheiding van de vastewal de banden met de overkant er op ach teruit gaan. „Een deel van de leden van DETV zijn aangesloten bij de Fe deratie van Visserijverenigingen en anderen bij de NederlandseVissers- bond. Het zijn landelijke organisaties waarvan het lidmaatschap historisch is gegroeid. DETV onderhoudt dage lijks intensief contact met de landelij ke verenigingen." Groepscontingent Van der Beek heeft een hoge ver wachting van de coördinatie tussen de producentenorganisatie en het vo rig jaar opgerichte Groepscontingent Texel, dat de vangstrechten van de 26 aangesloten vissers beheert. Doel van deze organisatie is met name een eind te maken aan de vangsto verschrijdingen door de verantwoor delijkheid van het ministerie te verschuiven naar de vissers en daar mee de gespannen verhouding met de overheid terug te brengen. Het ge zamenlijk beheer van de vangstrech ten verloopt volgens Van der Beek naar tevredenheid. „De vissers heb ben zich over het algemeen goed aan de regels gehouden. En dankzij on derlinge uitwisseling van vangstrech ten hebben we de quota aardig vol kunnen vissen." Het groepscontingent beheerde dit jaar alleen rechten voor tong en schol. Komend jaar vallen ook kabel jauw en wijting daaronder. De vangstrechten van haring werden tot dusver beheerd door de PO-west, maar door de Texelse afsplitsing val len de haringquota voortaan onder Texels beheer. Omdat het vertrouwen van de vissers in de Texelse organisa tie groot is, vertrouwt liefst 70 pro cent van de landelijke haringvloot haar rechten toe aan de PO Texel. Een aardige opsteker waarover Van der Beek en zijn medebestuurders goed zijn te spreken. Redelijk jaar De Texelse vissers kijken volgens de visserijvoorman terug op een „rede lijk" jaar. „Al was het geen topjaar. De totale hoeveelheid tong was gro ter, maar de prijzen zijn in de tweede helft van het jaar vrij sterk gedaald." De tongvisserij zat goed, al liet deze vissoort zich in het begin wat moei lijk vangen. Met schol was het net als vorig jaar iets minder gesteld. De prijzen waren aan de lage kant. Ove rigens heeft voor tong en schol het Groepscontingent Texel zijn nut al be wezen. Als beloning voor het onder linge quotabeheer hebben de vissers tien extra visdagen gekregen. De kosten voor extra brandstof die daar voor nodig was drukte echter wel de winst. De kabeljauwvangst was redelijk. Ne gatieve uitzondering was de haring, die tekort geld opbracht. Oorzaken daarvoor zijn een te grote aanvoer en afname van de verwerkingscapaciteit en het aantal handelaars. Nieuwe kracht Omdat met drie belangenverenigingen het werk de bestuurders boven het hoofd dreigt te groeien, is besloten Cornelie de Jongh in dienst te ne men. De Wieringse vervult een admi nistratieve, coördinerende en voorlichtende taak bij de drie organi saties, zodat de bestuurders meer tijd krijgen voor het beleidsmatige werk. Het kantoor is voorlopig gehuisvest in het gebouw van NBC aan de Kee- somlaan, van waaruit tot dusver al administratief werk werd verzorgd. Mettertijd zal een kantoor worden ge vestigd in het CIV-gebouw in Oude schild.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7