Groen TjvartsJexeh in het hart „Zo snel mogelijk derde fase De Mars afronden" n Voetstappen in de sneeuw mm Bezorgersbeloning voor Braziliaanse kinderen Makelaar onderzocht Texelse woningmarkt: BIJ DE JAARWISSELING Nummer ALS KLAP OP DE VUURPIJL! P -f\orszel Nieuws Stemhulp voor thuisblijvers Huizen in 1993 bijna 20 procent duurder Ondernemers helpen Limburgse collega's VERDER IN DIT ïh Oosterend geeft gul voor kindertehuis Georgië 2 iw Milieu gat in de markt voor Texelse ondernemers 5 in Het jaar in beeld 7-12 ïw Laatste rit Bertus Dekker 6 Vr Drie burgemeesters maken de balans op 7 in Schipper Jaap Groen lyrisch over nieuwe reddingboot 9 w Harry over Nova en Testa 13 Geen voorrang Badweg afgesloten jit* - 7lissen dijk en duinenrij Het zit er weer op MM 2{|. TEXELSE^COURAN T Rabobank QI TEXEL OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10846 VRIJDAG 31 DECEMBER 1993 Voor advertenties, abonnementen, etc. Langevold en de Rooy b.vPostbus 11. 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-62600. Telefax 02220 14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 02220-62620. Verschijning dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs /48,50 per half jaar; Los /1,35 Geen krant gehad? Bel 02220-62600 Buiten kantooruren bel uw bezorger Redactie buiten werktijd Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, telefoon 02220-14687. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs M8,50 per half jaar; Los /1,35 Om de spanning op de woningmarkt te verminderen moet de gemeente zo snel mogelijk de derde fase van De Mars afronden. Dat vindt Hans Eelman van Makelaardij Eelman Van Heer waarden. Uit een marktonderzoek binnen eigen klantenkring kwamen 193 koopwoning-zoekenden naar voren, waarvan het merendeel zich in Den Burg wil vestigen. De schaarste wordt bevestigd door de prijzen van koopwoningen, die dit jaar gemid deld bijna twintig (I) procent zijn gestegen. „Een prijsstijging waarvan wij ten on rechte de schuld krijgen", verwerpt Eelman de kritiek dat makelaars de prijsstijgingen in de hand zouden werken. „Het verzorgen van woonge legenheid is een verplichting voor de plaatselijke bestuurders." Volgens de makelaar spant de overheid zich op het gebied van huisvesting te weinig in. Hij vindt dat Texel méér contin genten moet krijgen om huizenbouw mogelijk te maken. Grootste knelpunt op het eiland vindt Eelman de doorstroming van mensen met een goedkopere woning naar duurdere vrije-sectorwoningen. Uit zijn marktonderzoek blijkt dat 106 koopwoningzoekenden een huis zoe ken duurder dan vam ƒ200.000,-. Zestig mensen zijn op zoek naar een woning van rond de f150.000,-. Voor een huis van ongeveer ƒ100.000,- heeft Eelman 27 potentiële kopers. Deze categorie betreft vaak jonge mensen, die bereid zijn een huis zelf op te knappen. Aangezien een deel van de gegadig- Makelaar Hans Eelman: ...uitvoering derde fase in goed overleg afronden... den zich bij meerdere makelaars zal hebben ingeschreven, schat Eelman de totale vraag naar huizen op 250. In de laatste weken van het jaar staat de Texelse Courant vol met echt Tessels nieuws. Je kunt nu beslist niet roepen dat er weer helegaar niks in staat: de NZH blijkt bij monde van de directeur, jonkheer Testa Iwaarom doet die naam toch steeds denken aan een doping- middel?) wel degelijk geïnteres seerd in overname van Teso. Jonkheren en ridders, wat staan we er goed op bij de adellijke heren! Er volgen extra maatregelen als de hinder van de trafo in Den Burg te groot blijkt. Dat klinkt natuurlijk prachtig, als het eigenlijk niet zo droevig was. Ooit hadden wij onze eigen electriciteitscen- trale en ons eigen, kalkarme drinkwater. Prachtige, klein schalige zelfvoorziening, maar omdat dat te duur werd, ko men water en licht binnenkort uitsluitend van het vasteland. Is het ons wel eens gevraagd of we bereid zijn meer te betalen voor handhaving van eigen Tes- selse nutsvoorzieningen? We worden gemanipuleerd en het is gebeurd voordat je het in de gaten hebt. De hoofdprijs van de Kerstactie is nota bene aan de overkant terecht gekomen. Nou ja, er is toch wel eerlijk getrokken?! Tenslotte, je zou er niet meer over moeten schrij ven, is het aan het eind van 1993 nog steeds onduidelijk wat er met De Lindeboom ge beurt. Open, dicht, in delen verkocht of blijven we lijdzaam afwachten welke Noot er nu weer wordt gekraakt! Is het dan toch echt onmogelijk om de Lindeboom sluitend te ex ploiteren? Tesselschade of Tes- selschande? Ondanks alles, een bijzonder goed Tessellsljaar voor u allen... Horszei Aandeelhouders van Teso die niet in staat zijn om zelf naar de bui tengewone aandeelhoudersverga dering op 7 januari te komen, kunnen het uitbrengen van hun stem uitbesteden. Tegenstanders van de coöperatie kunnen terecht bij de Vereniging van Effekten bezitters IVEB), te lefoon 070-3262051 en voor standers bij Teso, telefoon 02220-69600. Een deel van de woningzoekenden woont reeds. Behalve nieuwkomers gaat het ook om doorstromers. Veel vraag dus, wat het aanbod niet lijkt aan te kunnen. Uit cijfers van de Nederlandse Vereniging van Make laars INVM), die tellingen bijhoudt van de transacties van de aangeslo ten leden (op Texel zijn alleen Eelman en Van Heerwaarden lid), blijkt het aantal verkopen in de Kop van Noordholland vorig jaar met dertig procent te zijn gegroeid. Dat partijen steeds sneller tot zaken komen, blijkt uit de periode dat de huizen te koop staan. Was dat in januari nog gemid deld 74 dagen, in oktober waren dat er 62. Hoewel Eelman geen exacte cijfers over Texel heeft, wijken de omstan digheden hier weinig af van rest. „Veel huizen vinden snel hun weg. Vaak adverteren we niet eens meer in de Texelse Courant. Soms zijn er voor één huis wel 35 gegadigden." Voor duurdere huizen, waarvan de vraagprijsextreem hoog is, is minder snel een koper te vinden. Omdat cijfers over de laatste drie maanden van 1993 nog niet bekend zijn, heeft de procentuele prijsstijging betrekking op de eerste drie kwarta len van dit jaar. De gemiddelde ver koopprijs in de kop van Noordholland steeg van 182.356,- in januari tot 218.467,- in oktober. Volgens Eelman wijkt de Texelse situatie ook in dit geval weinig af. De gemiddelde ver koopprijzen in de rest van het land lagen begin dit jaar wat hoger, maar door de minder spectaculaire stijging zijn de huizen nu ongeveer even duur. Verliefd Door de „huizenhonger" komt het nogal eens voor dat mensen te duur kopen. „De koper verliest soms de grip op de werkelijkheid en biedt zo maar tienduizend gulden te veel. Men vergeet dat een gemiddeld gezin daarvoor twee jaar moet sparen." Verliefd op een (droom)huis willen kopers ook nog wel eens voorbij gaan aan (verborgen) gebreken. „Als er bijvoorbeeld asbest in is verwerkt. De opruiming daarvan, bijvoorbeeld bij een verbouwing, kost veel geld. Lees verder pagina 5 Aan het eind van het jaar wordt door veel krantenbezorgers aan de bel ge trokken, opdat de lezers hun waarde ring voor het stipt brengen van de krant kunnen opzetten in klinkende munt. Leonie, Judith en Jeroen Mul der uit De Koog, respectievelijk 11, 13 en 14 jaar, vinden dat eigenlijk een beetje gênant. „We verdienen al een aardig zakcentje door het rondbren gen van de Texelse Courant", aldus het drietal. Vader Nico bracht hen op het idee toch geld in te zamelen, maar dan voor een goed doel. „Een kennis van ons, Betty Smit, heeft in Brazilië een opvangtehuis voor kinderen. Veel van hen zijn verslaafd aan lijmsnuiven", Texelse ondernemers zijn een actie begonnen om hun door de water snoodramp getroffen collega's in Limburg morele en financiële steun te bieden. Het bestuur van het Texels Verbond van Ondernemers hoopt dat de inzameling als voor beeld zal werken voor andere onder nemers in het land, zodat een dringend noodzakelijke geldstroom op gang komt. Talloze bedrijven zijn door het over vloedige Maaswater zwaar getroffen. „Ik vond die beelden op de televisie hartverscheurend. Die mensen zijn Wat was Texel mooi onder die dikke deken van witte sneeuw. Een paar dagen zag alles er anders uit, een beetje onwerkelijk. Je moest oppassen waar je liep of met de auto reed. Oneffenheden in de weg zag je niet, ook niet de grens van de weg en de berm. De weg, die normaal goed berijdbaar is, veranderde toen in een glijbaan waarop heel rustig werd gereden. Zo'n alles verhullend sneeuwdek roept ook een beeld op van onge reptheid, van harmonie. Van: zo kan het ook zijn, zo moet het eigenlijk altijd blijven! Iedere voetstap in de verse sneeuw betekent dan een in breuk op die ongereptheid en een verstoring van de harmonie. Maar voor kleine kinderen is het vaak een ontdekkingstocht door een nieu we wereld. Een ontdekkingstocht, die gevoelens oproept van: „Hier heeft nog nooit iemand een stap gezet en ik ben de eerste." Als volwassene weet je dat je een in breuk moet maken op die ongerepte witte wereld. Hoe je het ook wendt of keert, we kunnen toch niet steeds thuis blijven. Het werk moet worden verricht en de boodschappen gedaan. Kortom, wij verstoren de witte har monie en trekken ons spoor door de sneeuw naar de plaats van be stemming. Zo lang je de eerste bent is je spoor nog aardig terug te vinden, maar dat feest der herkenning is van korte duur. Je bent niet de enige die op weg is, en je spoor verliest zich in de sporen van vele anderen. De sneeuw is dan allang niet meer wit, en de wereld rondom niet meer in harmo nie. Toch weer een dag als vele andere, een dag die zo bijzonder begon? Zomaar enige gedachten die bij mij opkwamen eind november en die ik mij nu herinner, schrijvend aan mijn eerste nieuwjaarswens in de Texelse Courant. Kerstmis en Oud en Nieuw, beide kondigen zij iets nieuws aan; een nieuwe start, een nieuw begin! Het nieuwe jaar ligt voor ons, als een wit besneeuwd ongerept decor tegen de achtergrond waarvan ons leven zich zal gaan afspelen, leder pad, iedere route kunnen we zelf nog kie zen. Zo zullen wij onze sporen trek ken door 1994; ieder voor zich en als Texelse gemeenschap met elkaar. Het is mijn wens voor u dat de afge legde weg, straks terugkijkend, ook de gekózen route zal blijken te zijn. Dat betekent dat ik u toewens u be wust te zijn van de keuzes die u gaat maken. Aan het begin van het jaar noemen wij die keuzes nog „goede voornemens". Het jaar is nauwelijks begonnen en niemand doet meer aan goede voornemens. We doen gewoon wat we feitelijk normaal zijn te doen, alsof dat geen keuze is! Maximaal wensen wij elkaar „een goede mor gen", zonder dat de echte betekenis van die wens tot ons doordringt. Laten wij de verwachtingen van ons zelf en onze omgeving niet te hoog stellen. Laten wij gemakshalve het „goed" van een „goede morgen" omschrijven overeenkomstig die alou de en steeds simpele wijsheid: „Wat gij niet wilt dat u geschiedt, doet dat ook de ander niet". Graag wens ik u in die zin een goed jaar 1994 toe! Een jaar waarin wij persoonlijk en als Texelse gemeen schap onze sporen bewust zullen trekken, als voetstappen in de sneeuw. De burgemeester van Texel, mr. W. L .F. C. van Rappard. „We vinden het gênant om geld voor onszelf te vragen", aldus de drie krantenbezorgertjes van familie Mulder. (Foto Tessa de Groaffl vertelt Jeroen. Hij en zijn zusjes voegden vorige week bij de krant een briefje, waarin ze hun plan uitlegden. Hoewel niet alle krantenlezers het briefje hadden gelezen, werd toch grif gegeven. De voorlopige opbrengst bedraagt f770,-. „Maar misschien wordt het nog wat meer, want niet iedereen was thuis", zegt Judith hoopvol. Het drietal heeft veel positieve reacties ontvangen op hun initiatief. „Alle mensen vonden het leuk. De meesten maakten een praatje met ons. Vandaar dat we wel een uur lan ger over onze krantenwijk hebben ge daan. Maar dat hebben we er wel voor over", aldus Leonie. echt ten einde raad. Ik dacht: we moeten wat doen. Hulp vanaf het verre Texel, dat is het laatste waarop zij rekenen en ik denk dat het voor hen een hart onder de riem is", aldus Kees Jaap van der Kooi uit Den Burg, initiatiefnemer van de actie. Vooral voor beginnende ondernemers komt de klap hard aan. Gebouwen zijn beschadigd, voorraden zijn verlo ren gegaan, de nering ligt stil. De verzekering keert niet uit. Velen van hen hangt het faillissement boven het hoofd en het is zeer twijfelachtig of zij in voldoende mate kunnen profite ren van de financiële hulp die door lokale, provinciale en rijksoverheid zal worden geboden. De actie op Texel heeft een bliksem- karakter. Alle ondernemers worden bij deze dringend opgeroepen om di rect een bijdrage van f100,- (of meer) over te maken op rekening 67.34.61.572 van de ING-bank Den Burg onder vermelding: TVO solidari teitsfonds Limburg. Het bijeengebrachte geld zal worden verdeeld door het Koninklijk Neder lands Ondernemings Verbond (KNOV), waarvan het TVO een afde ling is. Het KNOV is verzocht ook de ondernemersverenigingen van heel Nederland op te roepen dit voorbeeld te volgen.. Het motto van de actie: „Als wij op Texel de nek uitsteken, kunnen zij in Limburg het hoofd bo ven water houden". Op de vroeger „beruchte" kruising bij De Waal (Laagwaalderweg- Oosterenderweg) vond gisterochtend een aanrijding plaats. Niemand liep letsel op, maar beide betrokken auto's raakten beschadigd. De bot sing werd veroorzaakt door een 64-jarige man uit Hippolytushoef, die op het kruispunt linksaf wilde slaan. Hij gaf daarbij geen voorrang aan een hem tegemoet rijdende 20-jarige au tomobilist uit Groningen. Beide auto's hadden plaatschade, maar hoefden niet te worden weggesleept. In verband met rioleringswerkzaam heden wordt de Badweg vanaf 3 januari afgesloten voor verkeer. Bij de rotonde wordt een pompput voor de RST geplaatst. Het gedeelte van de Badweg tussen de Dorpsstraat en de Ruyslaan gaat dicht voor alle verkeer. Over de bult blijft echter één rijstrook vrij voor bestemmingsverkeer. Hiertoe wordt het eenrichtingverkeer op de Ruys laan tijdelijk opgeheven. De bus wordt omgeleid. De werkzaamheden zullen twee weken in beslag nemen. door Klaas Bonne Het ouwe jaar is haast verstreken En het nieuwe komt eraan Maar ik zie in mijn verwarde dromen Nog steeds de oude Kerstman staan Hij zat in zijn ar re sleet je Ietwat kreupel op de bok Want hij kreeg het in een speelgoed winkel Met Sint Nicolaas aan de stok Ik volgde hem tot in het raadhuis Hij kreeg daar 't woordenboek van Glein Was blij verrast en gaf de schrijver Een Grote Pier van marsepein Ik zag hem sjokken door de gangen En hij bleef staan bij een portret Vlak ernaast hing aan een spijker Een verkleurde schipperspet Hij stond even in gedachten En vroeg zich intussen af Of dat de opgeluchte man was Die de pijp aan Maarten gaf Ik droomde voort en zag de grijsaard Handen schudden in de raad Maar kon geen tekst en uitleg geven Wie er straks de laan uit gaat Hij sprak buiten nog een hartig woord Met de club van Tien voor Texel Wie nog één keer in de beerput roert Die sla ik door het deksel Toen klom hij in zijn wrakke voertuig En ging richting Schulpengat Gewikkeld in een schapendeken Die hij hier gekregen had En hij smeerde onze veerman Nog een aandeel in zijn haar En wenste hem daar op de haven Nog een zorgeloos nieuwjaar I.M. ADVERTENTIE Abonnementsgeld TEXELSE COURANT machtigingskaart Machtigingskaart abonnementsgeld L»io»v»w nr»» ABONNEMENTSGELD TEXELSE COURANT Tx -re ss llaa?. TESitLwTo 35 IJ 3 8 TX ~>£.rJ üues UJ - 1 x LA] H Om de prijs van het abonnement zo laag mogelijk te houden, vra gen wij u de Texelse Courant te machtigen voor het automatisch incasseren van het abonnements geld. Laat u de kaart niet liggen. Dat bespaart u en ons extra kosten. Een gezamenlijke actie van: De warL-Jixtlt in hri hart, en de Rabobank. Aangenaam.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1