„We nemen gewoon de brandweerauto mee' b UI n JE BI ■$w w Golfbanen Jeugdbrandweer enthousiast over eerst jaar: TEXELSE 11 COURANT vmid& ,vSÊ. Vandalen vernielen Durper voetbalveld Golfers kunnen in april oefenen op driving range Krim Schoorsteenbrandje Blikschade Kunstwerk Bruinvis Zes dagen biljarten in De Lindeboom Motor ontvreemd r JSterender feestmaand et prijzen afgesloten i' L •«- T T' IJDAG 7 JANUARI 1994 Lees verder van pagina 1 speelterrein niet beschut is, is jens Warnaar wegens de extra eilijkheidsgraad juist een voor- il. „Want golfers beschouwen len met wind als een uitda- g En de sport komt oorspron- jk uit het stormachtige ïotland, waar de eerste banen aan de kust ontstonden." Financiering gens Warnaar is veel aandacht het ontwerp besteed en wor- kosten noch moeite gespaard, aal is met de investering een Irag van 3,5 a 4 miljoen gulden noeid. Warnaar draait er niet heen dat die stap te groot is ir De Krim alleen. Om op het nschalige Texel toch de finan- -ing rond te krijgen, benaderde enkele Texelse hoteliers en ver- .eraar Aegon, eigenaar van Va- itiecentrum De Sluftervallei, danks spreiding van het finan- le risico verwacht Warneer de ste jaren flinke aanloopverlie- Maar we verhogen de aan- (kingskracht van Texel ermee, ar moet voor de initiatiefne- irs de winst uit komen." Know how gens Warnaar is het vrijwel on- igelijk een golfbaan te exploite- i, zonder de deelname van grote liesverstrekkers. Faillissemen- i elders in het land bewijzen dat. ïalve financiële middelen stelt jon ook know how beschik- r. De verzekeraar heeft bij an- e parken in binnen- en tenland twee golfbanen in ge lik en denkt net als De Krim de itrekkelijheid van hun accom- datie te vergroten. Warnaar: 3 baan past uitstekend bij onze Igroep. Anders dan in De Koog, ar de attracties wat veelzijdiger men zijn, richten we ons in De cksdorp op een bepaald pu le De attracties moeten daarop isluiten." Openbaar golfbaan wordt openbaar toe- ïkelijk, er komt een fiets en ndelroute en zelfs een uitkijk- ,t. Ook wordt er een golfclub 'estigd." initiatiefnemer is optimistisch temd. „We zijn hier een hele mee bezig en het ziet ernaar dat het gaat lukken." plan dat de gemeente is inge- ïd voorziet tevens in een even- Ie uitbreiding met nog 9 holes, it behalve in de omgeving van golfbaan is voldoende grond chikbaar. Beter plan gemeente en provincie ak- LOKATIE TOEKOMSTIGE GOLFBAAN LOKATIE TIJDELIJKE GOLF ACCOMOD A T IE NOLLEN TERREIN AEGON VAKANTIE CENTRUM DE SLUFTER VALLEI AKANTfcCENTRUM DE KRIM LZ5 KAMPEI koord gaan met het plan, betekent dat definitief het eind van een an der initiatief voor een golfbaan op een terrein tussen de Pelikaanweg en de Califorméweg. Een woord voerder van de gemeente verklaart dat b en w hieraan vooralsnog niet willen meewerken, omdat onge veer een kwart van de benodigde grond (bijna 30 hectare) hoog waardig van kwaliteit is. Gezien het verzet van Texel tegen de relatienota-plannen, vindt het col lege het niet consequent goede grond voor de golfbaan aan de landbouw te onttrekken. Onder zoek heeft uitgewezen dat van zo'n twintig hectare van het be oogde terrein de grondkwaliteit „marginaal" is. Dit land is onlangs volgeplant met populieren. Volgens initiatiefnemer Harry Kei zer is de lokatie aan de Pelikaan- weg een veel betere plek dan een golfbaan bij De Cocksdorp. „De plek ligt veel centraler. In de zóne van Den Burg tot en met De Koog bevinden zich 22.000 van de 45.000 toeristische slaapplaatsen die we op het eiland hebben. Voor de meesten dus véél dichterbij. Dat betekent aanzienlijk minder verkeersdrukte dan wanneer de automobilisten steeds naar De Cocksdorp moeten rijden. In de luwte van De Dennen is de golf baan een toeristische attractie bij uitstek." In de plannen gaat hij uit van een 9-holes golfbaan. Om de drempel voor onervaren golfspelers te ver lagen is het de bedoeling ernaast een driving range voor het inslaan aan te leggen en een baan met zes oefenholes. Het terrein zal glooi end worden gemaakt, voorzien van (populieren)bos en waterpar tijen. In een theehuis kan de ver moeide golfer tot rust komen. De initiatiefnemer zal voor de aanleg een landschaps- en golfbaanarchi tect inschakelen en raamt de kosten op 2,5 tot 3 miljoen gul den. Hij denkt bij gemeentelijke en provinciale medewerking de golf baan binnen drie jaar in bedrijf te hebben. Situatieschets van de golfbaan die De Krim bij De Cocksdorp wil aanleggen. c :.C OöZi DRIVING RANGE 60%-BALLEN PUTTING GREEN OEFEN BUNKER MET GEMAAIDE GREENS CHJPPlNG Op het voetbalveld in De Cocksdorp nemen Piet Bolier en Nico Ooijevaar de schade op die vandalen hebben aangericht Het voetbalveld van De Cocks dorp is ernstig beschadigd door dat onbekenden er met een auto rondjes hebben gereden. Door soms decimeters diepe sporen in de doorweekte grasmat is het ter rein voorlopig onbruikbaar gewor den. De schade bedraagt minstens f1.500,-. 10 AFSLAQPLAATSEN Een schets van de tijdelijke driving range. aan te leggen en een baan met zes oefenholes. Het terrein zal glooi end worden gemaakt, voorzien van (populieren)bos en waterpar tijen. In een theehuis kan de ver moeide golfer tot rust komen. De initiatiefnemer zal voor de aanleg TIJDELIJKE GOLF ACCOMOD ATIE VAKANTIECENTRUM DE KRIM TEXEL SCHAAL 1:1000 6-1-94 94001-04 een landschaps- en golfbaanarchi tect inschakelen en raamt de kosten op 2,5 tot 3 miljoen gul den. Hij denkt bij gemeentelijke en provinciale medewerking de golf baan binnen drie jaar in bedrijf te hebben. Exploitatie Maatschappij De Krim vat de plannen voor een golfbaan dermate serieus op dat besloten is komend voor jaar al een tijdelijke professio nele driving range" te openen op een overtollig stuk land bij het recreatiepark. De oefenbaan wordt voorzien van de nodige handicaps en een bunker. Om de Texelaars de gelegenheid te geven de sport onder de knie te krijgen kan ter plaatse les worden geno men bij een professionele in structeur. „Het eerste jaar dat je de sport beoefent ben je toch alleen maar op de driving range bezig", aldus Warnaar, die verwacht dat de baan in april zal openen. De vandalen hebben vermoedelijk rond de jaarwisseling huisgehou den op het veld. Ze moeten uit pu re baldadigheid het veld zijn opgereden. Uit de veelheid van sporen valt af te leiden dat ze tien tallen malen rond zijn gereden. De schade is het grootst aan de noor delijke zijde van het veld, dat het meest van de nattigheid heeft te lijden. Door het slippen van de banden zijn over honderden meters diepe sporen getrokken. Op flinke stuk ken is de grasmat opengereten. De politie roept getuigen op zich te melden. Volgens chef gemeentewerken Piet Bolier, die de schade gistermorgen in ogen schouw nam kan het veld voorlo pig niet worden bespeeld. Aan het herstelwerk kan pas worden be gonnen als het terrein is opge- De brandweer rukte gisterochtend uit voor een schoorsteenbrand bij de familie H.C. Krop aan de Korf- baeck in Den Burg. Van rookont wikkeling in de woning was geen sprake, maar er kwam roet uit de pijp op het dak en de bewoners konden het vuur binnen in de schoorsteen horen. Deze was aan gelegd als rookafvoerkanaal voor de open haard. Twee brandweer lieden klommen het dak op om het brandje te bedwingen. De komst van de brandweer in de nieuw- bouwbuurt trok vele nieuwsgieri ge kijkers. (Foto Gerard Timmerman) droogd en dat kan nog weken duren. Een groot deel van de onef fenheden kan met een zware rol worden geëgaliseerd, maar de die pere sporen moeten met grond worden gevuld en van een nieuwe graszode worden voorzien. Tot die tijd kunnen de Cocksdorper voetballers hun veld dus niet kun nen gebruiken. SVC buigt zich ko mende week over de problemen. Een 69-jarige automobilist uit Mid- denmeer veroorzaakte woensdag middag op het kruispunt Bern- hardlaan-Emmalaan-Schilderend een aanrijding met een 23-jarige man uit Den Burg. De man uit Middenmeer reed op het Schilderend en had als gevolg van de hevige regen niet in de ga ten dat hij een voorrangsweg na derde. Hij raakte de wagen van de Texelaar in de rechterflank, waarbij plaatschade aan beide auto's ontstond. Bij de kosten voor de nieuwbouw van basisschool De Bruinvis in Ou- deschild is rekening gehouden met een kunstwerk. B en w hebben deze week gekozen voor een mo derne verlichting in de hal van het schoolgebouw, een ontwerp van kunstenaar R. Jansen. Hiervoor is een krediet van ƒ12.220,- beschik baar. Texelse kampioenschappen bil- en 1994, die van dinsdag 8 tot met zondag 13 februari worden louden, spelen zich dit jaar af in Schouwburgzaal van hotel De deboom. Op totaal vijf tafels rdt in elf verschilende klassen het kampioenschap gestreden. wordt nu weer in poules ipeeld. De klassen waarvoor in- ichreven kan worden zijn: libre: 00: 1,00-1,50; 1,50-2,50; i0-3,00 en 3,00 en hoger. 55 50; 1,50-2,00 en 2,00 en ho- Driebanden: laag, midden en >9- len van een biljartvereniging die willen meedoen, dienen zich via hun vereniging op te geven (in schrijfgeld f 12,50 per spelsoort). Deze opgaven en de aanmeldin gen van mensen die geen lid zijn van een vereniging moeten vóór 16 januari ingeleverd zijn bij J. Kra mer, Beatrixlaan 40, Den Burg, te gelijk met het inschrijfgeld. In de nacht van woensdag op donderdag werd uit de Kan toorstraat in Den Burg een rode Honda XL250 motorfiets wegge haald. Het vervoermiddel met het kenteken MG 45ZF dateerde van 1976 en had toen een waarde van f15.000,-. De gedupeerde is een 33-jarige man uit Oudeschild. worden van de vrijwillige brand weer. Ze hebben wel een pré door de aangeleerde vaardigheden. Het examen voor de vrijwillige brand weer zullen ze, net als ieder ander, gewoon moeten doen. De motivatie om een échte brand weerman of -vrouw te worden is groot. De praktijkoefeningen verlo pen meestal gedisciplineerd, maar k en Jolanda Knol uit Ooster- I zijn dankzij de december stmaand actie van de winke- s uit hun dorp F750,- rijker ge- rden. Biem Bremer, oud-voor- er van de organiserende onder- nersvereniging trok in Rötisse- 't Kerckeplein de winnende irt die ze net als 879 andere in- iders hadden volgeplakt met de e Strender Stüvers. Dat zijn larzegels waarmee ze behalve flink rendement dus ook kans akten op een aardige meevaller. Volgens winkelier Gé Koot is de actie behalve een service aan de klanten ook bedoeld om de Ooste- renders hun boodschappen en an dere inkopen zoveel mogelijk in eigen dorp te laten doen. Na een snelle optelsom constateert Koot tevreden dat gedurende de vier weken durende sinterklaas- en kerstactie de omzet in het dorp niet is tegen gevallen. De tweede prijs was voor Klaas Eelman, en de derde voor N. Boman. De overige prijswinnaars worden elders in de ze krant bekend gemaakt. Kaarten die niet vol zijn, kunnen worden aangevuld met de gebruikelijke ge le Strender Stüvers. In vol ornaat zit een delegatie van de jeugdbrandweer achter een schaal oliebollen. De jeugdbrand weer draait ruim een jaar en telt 20 enthousiaste leden. De Texel se groep is de enige jeugdbrand weer in de Kop van Noord- Holland. Ze krijgen interessante theorielessen, maar vooral de praktijkoefeningen vinden ze fan tastisch. „Vorige week oefenden we met hardstikke veel rook, te gek!" Cor Jongejan (12 jaarl en de 14- jarige Ramon van der Star, llona Keyser, Tommy Westerhout en Jasper Keijzer willen later ook bij de échte brandweer. Door de in structielessen weten ze al over brandbestrijding. Maar ze leren vooral hoe belangrijk het is om in teamverband te werken. De jeugdbrandweer bestaat uit ju nioren (12 tot 14 jaar) en aspiran ten (15 tot en met 17 jaar). Twee keer per maand krijgen ze theorie- en praktijk-instructielessen die worden gegeven door vier leden van de Texelse Brandweer. Het blijkt dat diverse jeugdleden va ders hebben die bij de brandweer zijn. „Het zit vaak in een familie", aldus instructeur Henk Keyser, wiens dochter llona de eerste brandweervrouw binnen de fami lie is. Er zijn vijf meisjes bij de Texelse jeugdbrandweer. Brand meester De laatste uitgebreide praktijkoe fening ligt nog vers in het geheu gen. „Nou, we stonden vorige week met z'n allen buiten te wachten met portofoons en toen was er een zogenaamde „keuken brand" in zwembad Molenkoog. Alles stond onder de (kunstmati ge) rook en door een „flikkerma chine" leek het nét of er écht vuur was." De hele ploeg toog volgens de re- 1SJ4 Enkele leden van de jeugdbrandweer blikten vorige week onder het genot van oliebollen jan. llona Keyset. Jasper Keijzer. Ramon van der Star en Tommy Westerhout gels aan het werk. Slachtoffers werden opgespoord en gevaarlijke gasflessen verwijderd. De kreet „brand meester" werd evenwel té snel geslaakt. „Als wij dat roepen, hebben we volgens de leiding meestal nog iets vergeten", vertel len ze eerlijk. In de praktijk wordt nooit ge oefend met echt vuur, hoewel ze dat wél graag zouden willen. „Ik snap nu wel beter, hoe hardstikke gevaarlijk het is, om een fikkie te stoken", zegt Jasper. Ten huize van Cor Jongejan werden -na diens vakkundige instructies- on verwijld brandmelders aange schaft. Een oefening bij De Bolder in het stikdonker maakte veel indruk. Cor Jongejan: „We moesten de trap op en dicht langs de muren. Met je voet en je arm moet je dan op een speciale manier onderzoe ken of de weg veilig is." Gasfles sen zijn een vast onderdeel. „Je moet hard weglopen als die fles té heet is." Spannend en best wel een beetje griezelig was het daar in die donkere Bolder. Koud en nat De theorielessen zijn pittig, er moet flink worden geblokt om de kennis onder de knie te krijgen. Het is niet zo dat jongeren na de opleiding automatisch lid kunnen terug op hun eerste jaar. V.l.n.r Cor Jonge- IFoto March Hei/nen) er is uiteraard ook gelegenheid voor een geintje. Ze lachen heel wat af, en wat is er leuker dan el kaar nat te spuiten. Het blijkt nog een hele kunst om goed te leren spuiten met een brandslang zon der dat je kletsnat wordt. „In de winter is het water hardstikke koud en als je een nat pak krijgt is dat minder leuk." Waarschijnlijk krijgen ze komend jaar bijpassende jassen bij de in drukwekkende outfit: overall, laar zen en de prachtige brandweer helm. De groep heeft al diverse excur sies aan de overkant gemaakt. Er is een bezoek gebracht aan de Alarmcentrale in Den Helder en een hoogtepunt was de giganti sche brandweerkazerne, met glij- palen in Hoofddorp, waar ze hoogwerkers, ambulances en dui kers aan het werk zagen. Aflegsysteem Het is de bedoeling dat de jeugdi ge brandweerlieden klaarge stoomd worden voor overkantse wedstrijden. Het komend voorjaar zullen ze daar in Aalsmeer voor het eerst aan deelnemen. De hin- dernisbaan is een belangrijk on derdeel voor de junioren en de aspiranten moeten als een échte brandweerploeg een oefening cor rect uitvoeren. Een ploeg bestaat uit zes man. Een bevelvoerder, een pompbe diende en vier brandweerlieden. Het afgelopen seizoen werd al dui delijk welke kinderen geschikt zijn om als bevelvoerder op te treden. „We doen het ook wel om de beurt, want pompbediende zijn is ook hardstikke leuk." Het vijftal put zich uit in vaktermen. Vooral het goed uitvoeren van het „afleg systeem" is zéér belangrijk. Je moet altijd rechts van de slangen lopen en op commando worden de brandslangen aangekoppeld, afge rold en in gebruik genomen. „Dat moeten we kunnen dromen, an ders hoeven we aan geen enkele wedstrijd mee te doen." Weddenschap Afgelopen zomer was de Jeugd brandweer uit Heemstede op be zoek bij de Texelaars. Tijdens de open dag van de Texelse Brand weer gaven de Heemsteders een demonstratie en sloten vriend schap met de Texelse jeugdbrand weer. „We hebben een wedden schap met ze afgesloten dat we ze verslaan, maar ze zijn wél erg goed." Henk Keyser vertelt dat het niet eenvoudig is om deel te nemen aan de diverse wedstrijden, want er is een flink kostenplaatje aan verbonden en er moet zwaar ma terieel worden vervoerd. „We ne men toch gewoon de brand weerauto mee", oppert de jeugd enthousiast. Dat lijkt ze een tof idee, de Texelaars moeten dan maar even zorgen dat er die dag geen brandje uitbreekt.... Wil de Leeuw Biem Bremer een lot trekt uit de doos van Gó Koot, kijken winnaars Henk Oldnda Knol lachend toe. (Foto Gorord TimmermanI

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 11