Geen steun wethouders HE Texels Belang en VVD Bescherming via preferente aandelen niet haalbaar" Raad verdeeld over b en w-standpunt Teso caroon Eerst de vorm, dan de inhoud TEXELSE ,5" COURANT teactie gemeente op streekplan ^Schapenboerderij „Oók voordracht bestuur coöperatie vanuit de leden" teso woedend Na 7 januari... Verongelukte zeehond gevonden in veerhaven Cursus volksdansen voor 55-plussers Fietsen gestolen Vloerbedekking in verkeerde handen Rode Kruis en AH helpen het Zuiden Excursie veehouders naar proefboerderij Landbouwvoorlichters op andere datum TEXELSE'^COURANT Ms je ja zegt tegen de coöpe- atie, zeg je dan tevens ja te- jen de statuten, zo vraagt aadslid Peter Bakker zich af. Desgevraagd geeft Teso- Jirecteur Hoogerheide aan jat beide onderwerpen apart aan de orde komen. In princi pe is het dus mogelijk eerst akkoord te gaan met de coö peratie als beschermingsvorm tegen de aandelenvlucht, en vervolgens te sleutelen aan de statuten (bijv. om méér in vloed van de leden te be werkstelligen!. Hoogerheide staat wat dit laatste betreft met te trappelen, maar hij laat doorschemeren op een enkel punt water bij de wijn te wil len doen. Als voorbeeld noemt hij de 2/3e meerder heid voor het wegstemmen van een kandidaat- bestuurslid, die mogelijk nog kan worden teruggebracht naar bijv. 50% van de aanwe zige leden. VRIJDAG 7 JANUARI 1994 irt voor het verstrijken van de in- raaktermijn heeft het college n b en w gereageerd op het ter ie liggende streekplan lordholland-noord. Omdat de meente over het toekomstig be- d met de provincie op een aantal iderdelen (weer) „on speaking rms" is, wordt in de schriftelijke actie enkele malen naar dat erleg verwezen. Deze onderwer- n zijn o.a. de relatienota, natuu- ntwikkeling, idembescherming, scheuren van asland, woningbouw, uitbreiding ivenmond en de golfbaan, (oensdag 26 januari zal het colle- mondeling van gedachten wis- ilen met de provinciebestuurders Tielrooy en F. de Zeeuw, die dan ïaur Texel komen. en w hebben gedeeltelijk gehoor igeven aan het verzoek om bij lologische schapenboerderij De oordkroon een parkeerterreintje m te leggen. ,,Boer en boerin" et Monster en Renske van den mpel hadden hierom gevraagd lar aanleiding van het succesvol- eerste jaar. Gebleken is dat de eeste van de ca. 10.000 bezoe- rs met de auto naar de boerderij in de Nieuwlanderweg kwam. p het erf is slechts plaats voor s auto's, zodat veel voertuigen ngs weg en fietspad worden ge it, wat nadelig is voor de ver- :ersveiligheid. B en w willen nu iestaan dat er een terreintje met askeien wordt aangelegd, maar jn niet bereid om een subsidie te rstrekken, aangezien het hier in particuliere parkeervoorzie- ng betreft. De fracties van Texels Belang en de VVD reageren verbaasd op het standpunt van b en w inzake de Teso-coöperatie. Zij zijn het on eens met de opstelling van hun wethouders in het college, resp. Tine Krijnen-Bays en Erna Eelman-van der Kooi. Coalitie partner PvdA kan zich wèl in de motieven van het college vinden en schaart zich dus achter wet houder Dirk Terpstra. Namens de fractie van Texels Be lang zegt Gerbrand Poster het col- legebesluit te betreuren. „We zijn het er totaal mee oneens. Teso is een Texelse onderneming en door de coöperatie-vorm komt het be drijf helemaal in handen van Texe laars. Overkantse invloed sluit je uit en dat is genoeg reden om vóór te stemmen." Poster geeft toe dat ook hij heeft getwijfeld. „In eerste instantie had ik moeite met het Teso-voorstel wegens de kleinere zeggenschap van de leden. Nu president-commissaris Bob Bak ker in de Texelse Courant van dins dag heeft verklaard akkoord te zullen gaan met amendement van Ko Vinke, heb ik er geen proble men meer mee. De invloed blijft zo hetzelfde als nu." Omdat b en w hun standpunt hebben ingenomen vóór Bakkers bekendmaking in de dinsdagkrant, zal Poster waar schijnlijk een poging doen om wethouder Krijnen van gedachten te doen veranderen. „Ik denk dat ik maar eens een praatje ga ma ken. Want ik vrees dat een hoop mensen zich aan het colle gestandpunt vasthouden." Overstag VVD-fractieleider Gerard van der Kooi zegt eveneens verbaasd te zijn, maar zal niet proberen om wethouder Eelman te overtuigen. Van der Kooi, die pas sinds een paar maanden (weer) in de raad zit, vindt dat hij onvoldoende in zicht heeft in de materie om de ar gumenten van het college goed te kunnen beoordelen. „Dat laat ik maar aan Teso over. Ik vind wel dat als de argumenten van Teso overtuigend zijn, het college zo verstandig moet zijn om overstag te gaan." Voor zover Van der Kooi het kan bekijken, geeft de coöperatie de beste bescherming. „Met deze oplossing kom je het meest tege moet aan de oorspronkelijke be doeling van Teso." Ook Van der Kooi noemt de toezegging van Bob Bakker inzake de invloed van leden op de keuze van een bestuurslid, een goede zaak. Voordracht door leden Voor Peter Bakker, fractievoorzit ter van Groen Links, gaat die toe zegging niet ver genoeg. Teso is nu bereid de bepaling dat minstens de helft van de leden aanwezig moet zijn om een kandidaat-bestuurslid weg te stemmen, te vervangen door een voorstel dat akkoord gaat met tweederde van de aanwezige coö peratieleden. Dit laatste voorstel is gelijk aan de huidige regeling. In de coöperatiestatuten heeft Bakker echter gelezen dat de voor dracht door de Raad van Commis sarissen, of het bestuur, een bindend karakter heeft. Oftewel: het zal niet mogelijk zijn om vanuit de ledenvergadering zelf een kan didaat naar voren te schuiven. „Als dóór wat aan zou gebeuren, zou het een stap in de goede rich ting zijn. Maar op deze manier blij ven bestuur en directie van Teso uitmaken wat goed voor de Texe laars is." „Waar ik me aan erger is het haantjes-gedrag van Testa en Hoo gerheide. Zij vechten de kwestie over de hoofden van de Texelaars heen uit. Ik zou wel eens een dia loog willen zien tussen NZH en Teso." Texel-gehalte Volgens Bakker is de vergadering van vanavond hét moment voor de kritische aandeelhouders om het 'Texel-gehalte' in het Teso-beleid op te voeren. „Het gaat niet om het Tesselse van Teso, maar om de invloed van de Texelaars op de boot. Ik vind dus dat de Texelaars vanavond voorwaarden moeten stellen. Zeker van de TVO- voorzitter had ik wat dat betreft een pittiger opstelling verwacht." Bakker kan zich daarom vinden in de opstelling van b en w, al heeft hij er ook kritiek op. „Het college komt niet met een alternatief." Zelf heeft Bakker geen principiële bezwaren tegen de coöperatie, maar het stoort hem dat alle aan dacht gericht is op de onderne mingsvorm. „Op sentimentele gronden worden we nu gevraagd met de omzetting akkoord te gaan, zonder dat we goed weten wat de inhoud is." Geen voordelen Omdat fractievoorzitter Hans Roe per vakantie viert in Nieuw Zee land, treedt Gré Zegers op als PvdA-woordvoerder. „Persoonlijk sta ik achter de motivatie van het college. Maar binnen onze steun- fractie lopen de meningen uiteen", zegt zij. „De nieuwe constructie geeft geen voordelen voor de Texelaars, terwijl dat wèl gewenst is. Om vóór de coöperatie te kun nen stemmen, zou het prettig zijn als Teso bij voorbaat al enkele toe zeggingen doet ten aanzien van de statuten, waardoor méér invloed door de leden wordt gegaran deerd. Verder vind ik het jammer dat Teso geen goede voorlich tingsbijeenkomst heeft belegd." Begrip Ate Rienstra (CDA) heeft het colle gestandpunt nog niet met zijn fractie besproken, maar wil wel een reactie geven. „Zelf had ik waarschijnlijk vóór de coöperatie gestemd, maar ik kan begrip op brengen voor b en w. Uitgangs punt is een goede en betaalbare -zeker voor de Texelaars- veerver- binding en misschien is die inder daad met een coöperatie het meest gediend. Maar je moet ook kijken naar de inspraak van de ge wone man op Teso. Die was niks en wordt zo ook niks. Als Teso be reid is om de leden méér invloed te geven, zullen méér mensen over de bezwaren tegen de omzetting heen stappen. Ik weet alleen niet of er ruimte zal zijn om de statuten bij te stellen: misschien valt het besluit op dat punt op te schor ten." Onderscheid Vanaf de zijlijn volgt de Texelse D66-afdeling de perikelen met be langstelling. Lijsttrekker Pieter de Groot maakt een onderscheid tus sen de gemeente als overheid en de gemeente als aandeelhouder. „Teso is een private onderneming. D66 vindt dat de gemeente zich daarom slechts als aandeelhouder moet opstellen. Als overheid is er nu geen aanleiding om zich ermee te bemoeien. De gemeente be hoort pas in het geweer te komen als Teso bijvoorbeeld de tarieven zou willen verdubbelen, want dan praat je over het algemeen be lang." De Groot kan zich wel vin den in de coöperatievorm. Het Tesselse zou volgens hem op de eerste plaats moeten blijken uit de statuten. Schaalvergroting Onafhankelijk raadslid Gelein Jan sen is het oneens met b en w. „Als het college vindt dat de vervoers- belangen in een andere construc tie óók zijn gewaarborgd, heb ik daar begrip voor. Maar de E van Eigen waarborg je op deze manier niet. Met de coöperatie kan je wèl voorkomen dat Teso net als de stroom, het water, het Water schap en de kaas aan schaalver- VERVOLG VAN PAGINA 1 tzelfde. Die coöperatie is alleen odig om het bedrijf tegen overna- le te beschermen. Het verbaast ns dat het college daar helemaal iet op in gaat. Uit het voorstel, de atuten en de andere verga- ïrstukken kun je geen andere tnclusies trekken", loogerheide veronderstelt dat de ollegeleden elkaar hebben mee- esleept in een „niet constructie anti Teso stemming" en zich aardoor op grote afstand hebben eplaatst van het overgrote deel an de Texelaars, „ledereen mop- ert wel eens over Teso, maar de leeste mensen zijn gelukkig zo vijs om in te zien dat je daarom ie coöperatie niet van de hand unt wijzen. Het is hartverwar- 'end zoals de mensen bezig zijn m vrijdag zoveel mogelijk stem- ïen pro coöperatie te kunnen uit rengen omdat ze beseffen dat et gaat om het behoud van iets at heel wezenlijk en profijtelijk is oor de Texelse gemeenschap. In at licht vind ik het stuitend dat rethouder Krijnen de gemeente ertegenwoordigt in de aandeel- oudersvergadering, terwijl de 'urgemeester Van Rappard ge- 'oon met weekend naar Holten iaat. Omdat hij hier nog maar kort weet hij misschien niet hoe eer deze kwestie de gemoederen •ezig houdt, maar waarom heb- ien anderen hem dat niet verteld, 'oor zijn wegblijven heb ik alleen 'egrip als hij dringende privérede- ien heeft". Uitdaging loogerheide zegt de gemeente te villen uitdagen. „Als ze aantonen at in de nieuwe situatie de in- loed van de aandeelhouders min er is dan nu, dan organiseren we ilsnog dat dit door een amende- hent wordt veranderd". De directeur vindt dat de gemeen te in de eerste aandeelhoudersver gadering argumenten tegen de omzetting naar voren had kunnen brengen, dan waren de misvattin gen direct uit de wereld geholpen. De door haar portefeuille (verkeer) meest betrokken wethouder Erna Eelman (VVD) toont zich niet on der de indruk van het Teso- verweer. Ze verklaart van mening te blijven dat de invloed van de aandeelhouders in de nieuwe si tuatie achteruit gaat. Ze wil de stukken nog even nakijken om dat aan te tonen. De volgende dag is dat nog niet gelukt, maar haar af wijzing van de coöperatie veran dert er niet door en ze voert daarvoor andere argumenten aan: „De zeer onvriendelijke manier waarop de voorstellen zijn gepre senteerd, staat ons tegen. Het is allemaal zo ingewikkeld. Er had een voorlichtingsavond belegd moeten worden waarop voor- en nadelen in goede discussie wor den belicht. In de statuten staat te veel wat bindend en dwingend is. Dat leden waarvan de commis sarissen vinden dat ze strijdig han delen met het belang van Teso kunnen worden geroyeerd, staat me bijvoorbeeld niet aan". Me vrouw Eelman had verder geen behoefte aan toelichting en ver wees naar het eerder naar buiten gebrachte B en W-besluit. Wethouder Tine Krijnen (Texels Belang) geeft ook geen krimp. Ze wil nog wel kwijt dat de statuten van Teso in de loop der jaren zijn gewijzigd en daarbij minder demo cratisch zijn geworden dan in de tijd van dokter Wagemaker. Die oude statuten zouden moeten te rugkomen. Meer wil ze er niet over zeggen. „Ik houdt me aan het persbericht, daar geef ik verder geen commentaar op". Wethouder Dirk Terpstra (PvdA) zegt de Teso-voorstellen niet zelf te hebben bestudeerd omdat hij GOEDE DAG, MAG IK MD EVEN VOORSTELLEN IK oEN PLICHTER VAN "OVERKANTVo. HANDELSKANTOOR VOOR DOKTERE DIÉNSTEN EN VERLOPEN AANDELEN ALS 0 MET DE TESO BOOT "BENT GEKOMEN.KUN GRAN -ZlTTSrt groting ten prooi valt, met weinig Texelse en veel overkantse in vloed. Liever een bestuur dat voe ling heeft met de Texelaars, dan een andere club die alleen de fi nanciële belangen in het oog houdt." Jansen wijst op de uitstraling van het collegestandpunt. „Dit kan de stemming beïnvloeden, zeker nu ze er een paar dagen tevoren mee aan komen zetten. Jammer, want het standpunt strookt naar mijn idee niet met de gevoelens van de Texelse bevolking." Moord en doodslag Zoals wel vaker laat Jan van As- selt (onafhankelijk) een geheel eigen geluid horen. „Erg opgeklopt allemaal", zegt hij. „ledereen wil er een mening over hebben, 't wordt op het scherp van de snede gespeeld. Het kan wel moord en doodslag worden vrijdagavond..." „Er is al zo vaak in Teso-verga- deringen gewaarschuwd dat de aandelen naar de overkant vlie gen, maar nu pas is iedereen in rep en roer. Als we nou gewoon alle maal zélf die aandelen opkopen, is er toch niks aan de hand. Maar de Texelaars willen er zo goedkoop mogelijk aan komen en ze zo duur mogelijk verkopen... We hebben deze situatie dus zelf in de hand gewerkt." Maar moet je het dan verder uit de hand laten lopen? „Of de coöpera tie een eerlijke oplossing is, vraag ik me af. Het zou me niets verba zen als in de eerstvolgende coöpe ratievergadering tot de gelijkschakeling van de tarieven wordt besloten." de betreffende portefeuille niet be heert. Voor hem is de kans op overname van Teso door de NZH niet zo afschrikwekkend, althans niet bij voorbaat verkeerd. Hij wijst erop dat het dienstbetoon van de AOT alleen maar beter is gewor den nadat deze door de NZH was overgenomen. De PvdA heeft een eventuele openbaar vervoer- status van Teso nog niet afgezwo ren, hoewel het college als geheel dat wegens gebleken onhaalbaar heid niet meer in het vaandel heeft staan. Terpstra twijfelt aan de noodzaak van een coöperatie als bescherming van Teso en denkt dat dit ook door uitgifte van prefe rente aandelen mogelijk is. Sleepboot Burgemeester Van Rappard zegt sterk de indruk te hebben dat in de voorgestelde nieuwe Teso- situatie wel degelijk sprake is van een verdere machtsconcentratie in de Teso-top ten koste van in vloed van de Texelse gemeen schap. Ook meent hij dat Teso positief stond tegenover de ta- riefsharmonisatie. Directeur Hoogerheide heeft in middels telefonisch getracht de burgemeester ervan te overtuigen dat het in het belang van de Texel se gemeenschap is dat hij zijn standpunt wijzigt en zelf naar de vergadering komt. „Als Teso stel len we alles in het werk om het belang van het eiland Texel te be hartigen en hetzelfde hadden we van u verwacht". Het bleek dat de afwezigheid van de eerste bur ger te maken heeft met het over lijden van een familielid. Teso heeft nadien het aanbod gedaan om de burgemeester na afloop van de vergadering met een sleepboot terug te brengen naar het vasteland, maar Mr Van Rap pard liet gistermiddag weten dat hij daarvan geen gebruik zal ma ken. Hij zal de vergadering niet bezoeken. In de veerhaven van 't Horntje vond NlOZ-promovendus Berend Mensink het kadaver van een jon ge zeehond. Het 30.3 kg wegen de dier moet kort tevoren zijn omgekomen als gevolg van een enorme buikwond, mogelijk ver oorzaakt door een scheeps schroef. Blijkens een merkteken in de ach- terflipper is de zeehond afkomstig Bij voldoende belangstelling orga niseert de Stichting Welzijn Oude ren Texel (SWOT) een volksdans- cursus voor 55-plussers. De cur sus is aangepast aan de mogelijk heden van de deelnemers en wil „ontspanning door inspanning" bieden. De SWOT verwacht dat er vol doende animo zal zijn, gezien de grote populariteit die het volks dansen had bij de nationale „Meer bewegen voor ouderen"-dag in de sporthal eind oktober. De eerste les is donderdag 13 ja nuari van 9.30 tot 11.00 uur in De Buureton. Aanmeldingen bij H. Snijders, tel. 12696. In de nacht van woensdag op don derdag werd van de Vismarkt in Den Burg een Gazelle herenfiets gestolen. Het rijwiel, eigendom van een 57-jarige man uit Den Burg, was twee jaar oud en had een nieuwwaarde van f1200,-. Woensdag verdween ook van de Burgwal een fiets, eigendom van een 22-jarige vrouw uit Den Burg. Het ging om een zwarte Batavus ter waarde van f525,-. uit de crèche van Pietersburen en is het afgelopen najaar uitgezet in de Waddenzee. Zeezoogdierenonderzoeker Jan Boon van het NIOZ heeft van het dier lever-, vet- en bloedmonsters genomen, die van nut zijn bij het onderzoek naar de werking van gifstoffen in het lichaam. Boon doet onder meer onderzoek naar de werking van lever-enzymen die gifstoffen, zoals bepaalde pcb- soorten, kunnen afbreken. Snelle monstemame is belangrijk, want een paar uur na het overlijden van een dier zijn de enzymen al niet meer actief. EcoMare-medewerkers hebben het kadaver uiteindelijk overgedra gen aan de zeehondencrèche Pie- terburen voor nader onderzoek. Meerdere aandeelhouders en an dere geïnteresseerden die tegen de Teso-coöperatie zijn, menen dat bescherming van de onderne ming ook mogelijk is met prefe rente aandelen. Desgevraagd laat het Teso-bestuur weten dat deze mogelijkheid is onderzocht met inschakeling van deskundigen, maar dat het geen acceptabel al ternatief is. Als door middel van een statuten wijziging preferente aandelen (niet te verwarren met prioriteitsaande- len) achter de hand worden ge- Uit de hal van het appartemen tengebouw 't Koger Huis in de Dorpsstraat in De Koog heeft een onbekende woensdag vijf rollen vloerbedekking weggehaald, to taal 40 m2. Het was gebruikt blauw hoogpolig tapijt, dat uit de appartementen was verwijderd en aan een kennis van de beheerster was toegezegd. Vermoed wordt dat een vergissing in het spel is en dat iemand die dacht dat het tapijt was wegge gooid, het heeft meegenomen. Vandaag en morgen collecteren vrijwillig(st)ers van het Rode Kruis nog voor hulp aan de slachtoffers van de overstromingen in Limburg. Dat gebeurt in de supermarkt van Albert Heijn aan de Waalderstraat in Den Burg. Het Ahold-concern is landelijk ingesprongen op de hul pacties die door het Nationaal Rampenfonds worden gecoördi neerd. De AH-winkels verschaffen onderdak aan collectanten, zodat die niet door weer en wind langs de deuren hoeven. Op Texel ging de inzameling gisteren van start. De mensen van het Rode Kruis zijn van 9.00 tot 11.00 en van 15.00 tot 17.00 uur in de supermarkt aanwezig. houden om deze te plaatsen als een overval dreigt, is op voorhand machtiging van de aandeelhou- dersvergadering vereist. Die 1 machtiging kan voor vijf jaar wor- j den gegeven, maar Teso betwijfelt of die machtiging in een kritieke si- tuatie nog wel te verkrijgen is, om- dat de aandeelhoudersvergadering dan al door een overnamekandi- daat kan worden beheerst. Een andere mogelijkheid is prefe- rente aandelen te plaatsen bij een 1 selecte groep. Dan ontstaat per manent verlies van zeggenschap voor de overige aandeelhouders, omdat deze selecte groep dan i steeds aan de macht is en dat vindt Teso onaanvaardbaar. Een extra moeilijkheid bij preferente aandelen wordt gevormd door de stemrechtbeperking bij Teso. Die zou ook moeten gelden voor pre ferente aandelen, wat betekent dat je bijvoorbeeld bij 1500 aan deelhouders ook 1500 preferente aandelen zou moeten plaatsen. Als je die 1500 in een stichting zou onderbrengen, zou dat slechts één stem opleveren, derhalve geen invloed. De Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting organiseert donderdag 17 februari een excursie voor veehou ders naar de proefboerderij in Zeg veld. Vertrokken wordt met de boot van 8.05 uur. Om 17.00 uur zal het gezelschap terug zijn op j Texel. Opgave is tot 1 februari mo- gelijk bij Jan Koolhof, tel. 12780. De jaarvergadering voor de Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting Texel wordt gehouden op dinsdag avond 25 januari, in plaats van maandagavond 24 januari. Na het huishoudelijk gedeelte wordt het jaar 1993 besproken aan de hand van dia's. De bijeenkomst in Restaurant Bosch en Zee begint j om 20.00 uur. Vele klanten gaven gistermiddag hun wisselgeld aan Rode Kruis-vrijwilligster Nel Lex- mond. IFoto March Haijnen) jrj- Jurh ia Lrff /wfl_ Uitgave: Langeveld de Rooy BV, Postbus 11. 1790 AA Den Burg. Telefoon (02220) 62600, faxnr. (02220) 14111. Redactie: Hoofdredacteur. Frans Hopman. Re dactieleden: Tessa de Graaff, Harry de Graaf, Gerard Timmerman, Margreet Berndsen. (De redactie is uitsluitend verantwoor delijk voor de redactionele inhoud, dus niet voor de advertenties). Advertenties. Tarieven op aanvraag bij onze advertentie-afdeling. Texelaartjes t/m drie regels f7,05, per regel meer /2,35 Texelaartjes dienen contant te worden betaald, bij facturering worden administratiekosten berekend Inlevertijd voor advertenties is voor de krant van dinsdag vóór maandag 10 00 uur en voor de krant van vrijdag vóór woensdag 17.00 uur Abonnementen; Abonnementsprijs f49,95 per half jaar. Studenten of scholieren, woon achtig aan de vaste wal, hebben recht op 50% korting via ons zgn. studen ten-abonnement. Bezorging. Voor klachten over de bezorging tele foon (02220) 62600 Buiten kantoor uren: bel uw bezorger

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 5