Wat ik zeggen wou. Wethouder Krijnen niet terug na verkiezingen 3erbrand Poster lonkt laar wethouderschap Daan Schilling maakt rentree in politiek HELP HELPEN GIRO 6868 „Ik heb geen tijd meer voor de gemeenteraad" „Het wordt tijd voor iets anders" exels Belang maakt kandidaten bekend Cor Kuip niet op kieslijst Texels Belang TEXELSE f couRANT Tegenstemmen is niet schadelijk roor Teso en Texel Naar een Texelse TESO! TESO Tweede toertocht door Texelse veld Meisje gewond WARMLOPEN VOOR DE DUINEN Ja i ik ?teun Stichting Duinbehoud en wacht uw acceptgirokaart af (mm donatie f. 30,- per jaar. 65+ en student f. 25,-). AAemisa maakt de wereld beter VRIJDAG 7 JANUARI 1994 adslid Gerbrand Poster am- jert het wethouderschap. „Als voldoende steun krijg, wil ik het st doen." Tussen de naam van vijftien kandidaten op de alfa- tische kieslijst van Texels Be- ïg prijkt echter ook de naam n Daan Schilling, die het we- oudersambt niet schuwt. kiezer beslist echter, laat voor ter Jos Timmer doorscheme- n. Grote afwezige op de lijst is ne Krijnen. De wethouder houdt it na de verkiezingen voor ge in. de partijvergadering van Texels lang stemden de leden gister- end in met de kandidaten die or het bestuur zijn voorgedra- Onder hen de 57-jarige ister die inmiddels al weer zo'n aalf jaar in de raad zetelt en nog it is uitgekeken op het werk. len raadslid heeft meer macht in hij zelf denkt. Zelf neem ik het 'aag op voor het individu, die ims moet wijken voor het alge- leen belang. Als raadslid weet je ieller een ingang te vinden bij de meente. Maar ik zou ook wel ns aan de andere kant van de ifel willen zitten." 'er de kwaliteit van het huidige illege wil Poster niet meer kwijt in: „Ze werken hard en doen wat kunnen." Overigens is hij tevre- n over de verstandhouding bin- de fractie. „Ik kan goed erweg met wethouder Krijnen raadslid Cor Kuip." Als bankdi- icteur in ruste denkt hij voldoen- tijd te hebben voor het idrovende wethouderswerk. sters interesse gaat vooral uit ar de portefeuille financiën en ondzaken. Mocht na de verkie- jngen blijken dat de kiezers de iorkeur geven aan een ander als ethouder, zal Poster zonder hroom in de gemeenteraad aats nemen. Onder de nieuwkomers bij Texels Belang Dick Drijver, die achter de schermen van de partij overigens geen onbekende is. Voor het eerst ook Grietha Duinker uit Ooster end, Corry Heijne ('t Horntje), lo- giesverstrekker Dirk Kuip uit De Koog, agrariër Nico Roeper (Joan nes Hoevel en Afke Steenhuizen. Any Hin-Hin, Paul Kikkert, Ed Moojen en Gerard Weijers stonden al eerder op de kieslijst. Ontbrekende namen zijn Jan van Asselt en Gelein Jansen, die vol gens Timmer niet zijn benaderd. Om te voorkomen dat raadsleden opnieuw uit de partij treden en on afhankelijk verder gaan, onderte kenen ze een verklaring waarin ze beloven dit niet te doen. Echt voorkomen kun je dit daarmee niet, want volgens de letter van de Kieswet blijft dit mogelijk. Timmer: „We stellen hoge eisen aan onze kandidaten en hebben stad en land afgezocht naar ge schikte mensen. Vaak is dat een probleem, want we zijn een onder nemende partij. En vechtertjes hebben het allemaal even druk met hun bedrijf." Timmer is er echter van overtuigd met deze kandidatenlijst de kiezer aan zich te binden Daan Schilling (57) wil terugke ren in de gemeentelijke politiek. De oud-wethouder is door de le den van Texels Belang op de kieslijst geplaatst. Bijna vier jaar geleden weg van het politieke to neel zegt hij de verkiezingen vol vertrouwen tegemoet te gaan en zelfs weer in te zijn voor een we thouderszetel. „Misschien is dét wat hoog gegrepen, maar het zou me tegenvallen als ik niet in de raad word gekozen." „Ik was gewoon dwars af", ver klaart hij zijn besluit na twee perio des als wethouder niet nog een termijn aan te zijn gebleven. Voor zijn wethoudersschap had Schil ling er al een jaar of acht in de ge meenteraad opzitten. Als wethouder beheerde hij de porte feuille ruimtelijke ordening, huis vesting en milieu. „Ik heb aan hetwethouderschap altijd veel ple zier beleefd. Ik rolde er met Klaas Barendregt en Piet Zegers destijds lekker in. We konden het goed met elkaar vinden. Milieu was toen nog niet zo'n zware post, maar dat is hard veranderd en huisvesting liep in die jaren als een trein. We had- Daan Schilling: ...Ik heb er weer zin in... den een paar prima mannetjes op de afdeling zitten. Maar ja, tegen woordig gaat het allemaal wat stugger", verwijst hij naar de weerstand die het college nu bij de provinciale bestuurders on dervindt. Geen kwaad Na jaren van verzadiging, begon het politieke bloed bij Schilling toch weer te kriebelen. „Gemeen tezaken laten je niet los hè." De eerste die dat signaleerde was de dorpscommissie van Den Hoorn, die Schilling strikte voor een bestuurszetel. „Ach, dacht ik: daar steekt toch geen kwaad in. En neven van lezers Builen verantwoordelijkheid van de redactie lp de voorgestelde omzetting van so in een coöperatie en de scha loosstelling van ƒ600,00 die boden wordt aan aandeelhou- rs die niet mee willen gaan, is iel kritiek geweest. De belang- jkste klacht is dat de plannen on- instig zijn voor de positie van de ndeelhouders terwijl de uitkoop- bm belachelijk laag is. De argu- |tenten die Teso daar tegenin engt zijn ons inziens niet sterk, l/len stelt o.a. dat: Teso bij een hogere uitkoopsom haar prijzen fors zal moeten ver hogen. Teso alleen in handen van de Texelse bevolking goedkoop de bootverbinding zal kunnen onderhouden. Tegenstanders van de statuten wijziging alleen letten op het financiële aspect en niet op de doelstelling van Teso: het onder houden van een goede bootver binding tussen Texel en de vaste wal. let eerste argument doet niet ter ake, aangezien afstemming van e statutenwijziging zal leiden tot en handhaving van de huidige si- Jatie: géén prijsstijging dus. Het «eede argument doelt erop dat eso niet in andere handen mag omen van een commerciële taatschappij omdat dit zou resul- sren in veel hogere tarieven. Dit ezwaar is eenvoudig weg te ne- len door in zo'n geval vast te leg en dat de tarieven met meer dan et inflatiepercentage mogen stij- en. Het laatste argument lijkt er venals de eerste twee op gericht en wig te drijven tussen de Teso- andeelhouder op Texel en de aan- eelhouder van de vaste wal. exelse Teso-aandeelhouders heb- en immers naast hun belang als endeelhouder ook nog hun be ling als consument, namelijk ge- ruiker van de bootdienst. ventuele verslechtering van ienstverlening of verhoging van e prijzen weegt daarbij op lange irmijn veel zwaarder dan het be ing van de waarde van (meestal) en aandeel. Van een dreigende erslechtering van de dienstverle- •ng of de prijs, het voornaamste igument van Teso zelf, is echter bsoluut geen sprake. Wie tegen- temt zorgt slechts voor continue- ng van de bestaande, kennelijk evredigende situatie. Tegenstem- len schaadt het belang van Teso en Texel dus niet! Voor de aandeel houder van de vaste wal over heerst het aspect van de financiële benadeling, namelijk het feit dat zij slechts f600,00 krijgen (netto misschien slechts 40% daarvan) terwijl de waarde tussen f4000,- en f4500,- ligt. Daarbij moet worden benadrukt dat de meeste aandeelhouders van de vaste wal de aandelen reeds velen jaren in bezit hebben, ook zij Texel en Teso een warm hart toedragen en daarom niet als speculant betiteld dienen te wor den. Aangezien de aandeelhou ders, direct of indirect, het risicodragend kapitaal van Teso hebben verschaft, hebben zij recht op een redelijke behartiging van hun belangen. De huidige plannen impliceren een gedwongen einde aan het aan deelhouderschap waarbij de keuze wordt gegeven tot een lidmaat schap van de coöperatie of een schadeloosstelling tegen een prijs die nog geen zesde van de werke lijke waarde bedraagt en boven dien nog belast is. Van een redelijke behandeling van aandeel houders is dan ook geen sprake en de VEB adviseert daarom tegen de statutenwijzigning te stemmen. Teso moet geen coöperatie wor den, maar zoeken naar andere we gen om de kwaliteit en prijs van de bootdienst te garanderen dan wel de verankering aan Texel te ver stevigen. Het is in deze kwestie storend dat een wig wordt gedreven tussen de Texelse aandeelhouders en de „overkanters". Bovendien de be handeling van de aandeelhouders van de vaste wal laat bovendien nogal te wensen over. - de vergaderingen worden op een zeer laat tijdstip gehouden (20.00 uur) zodat men gedwon gen is ophet eiland te overnach ten. Daarbij zijn de meeste hotels gesloten. - stemmen bij volmacht kan alleen wanneer het originele aandeel wordt getoond (een depone- ringsbewijs van de bank is niet voldoende). Juist aandeelhou ders van de vaste wal kunnen vaak de vergadering niet per soonlijk bijwonen en zijn daar door aangewezen op stemmen bij volmacht. - aandeelhouders die tegen de sta tutenwijziging stemmen, kunnen geen lid worden van de coö peratie. De VEB is overigens van mening dat het voor alle aandeelhouders beter is indien de statutenwijzi ging wordt afgestemd. Dan kan de Teso-directie gaan werken aan een nieuw plan waarbij enerzijds prijs en kwaliteit van de bootdienst moeten worden veilig gesteld en anderzijds een redelijke behande ling yan aandeelhoduers plaats vindt. Dat is in het belang van alle Teso-aandeelhouders maar ook in het belang van Teso en Texel. Drs. P. P. F. de Vries, Vereniging van Effectenbezitters VEB Alle Texelaars vinden dat Uw Teso Texels moet blijven. Maar hoe? Daar zijn de meningen nogal over verdeeld. Hoe bereik je dat ieder een het gevoel heeft bij de Teso te horen? Ons voorstel zal vanavond zijn: De commissarissen van de coöperatie worden gekozen uit al le groeperingen van de Texelse sa menleving, waaronder WLTO, TVL, TVO, gemeente en de sociaal- culturele sector, eventueel aange vuld met twee commissarissen met speciale kennis, die nodig is in de raad. Zo voorkom je vriendjes- en achterkamerpolitiek en zijn de Texeltarieven in de toekomst het best gewaarborgd. De VVV is in principe ook zo opgebouwd en was mede het initiatief van Theo Hoogerheide. Dus we zijn vóór de coöperatie, maar met andere dan de nu voorgestelde statuten die le den geen enkele invloed geven en die het mogelijk maken dat de commissarissen niet-Texelaar zijn. Frans C. Hopman, Ongeren Gerard Zoetelief, De Koog Na de veldtoertocht in november staat komende zondag nummer twee op het programma. Toerclub Taxi 12000 heeft weer een fraai parcours uitgezet voor sportieve fietsers. De tocht voert over on verharde paden, langs mooie plek jes in het Texelse landschap, en is beslist géén wedstrijd. Door de lengte en de zwaarte zal echter evengoed sprake zijn van een con ditionele krachtproef. De deelne mers moeten ongeveer dertig kilomter overbruggen. Start (om 10.00 uur) en finish zijn op het veerhaventerrein 't Horntje, dit in verband met de verwachte over- kantse belangstelling. Deelname kost f4,50 (NTFU-leden f3,-). Een herinnering kost f2,- extra. De veldtoertocht maakt deel uit van een serie van veertien ritten, geor ganiseerd door vijf Noordholland se verenigingen. toen vroeg Texels Belang of ik niet mee wilde werken aan het verkie zingsprogramma. Nou, dat vind ik leuk om te doen." Schilling draait er met omheen dat toen het bestuur vroeg of hij zich kandidaat wilde stellen, dat niet lang hoefde aan te dringen. Orde op zaken „Na die drukke jaren heb ik bij me zelf weer orde op zaken gesteld. Alles staat weer op de rails, ik zie de politiek weer zitten. Als ik te rugkijk, heb ik in het begin erg aan de gemeente moeten wennen. Ik trok mijn mond nog wel eens open Maar toen ik me had neer gelegd bij de omzichtige besluit vorming, leerde ik ermee omgaan en kreeg aardigheid in het bestu ren. Het is een soort bedrijf, maar dan van een bijzonder soort. Het werkt stap voor stap. Je weet eigenlijk niet waar je aan begint", besluit hij gekscherend. Een 22-jarig meisje uit De Koog botste gisteravond met haar brom mer achterop een fietsende Duit ser op het rijwielpad bij de rotonde Ruigendijk-Postweg. Ze liep een hersenschudding op, mede omdat zij bij haar val de niet goed vastge maakt valhelm verloor. De Duitser viel ook, maar bleef ongedeerd. Niet uitgekocht. In het artikel over de problemen met het zieken- vervoer per taxi in de krant van dinsdag stond onder meer dat R.A. van Boven voor zijn aandeel in het zittend ziekenvervoer bin nen de toenmalige stichting, was uitgekocht. Van Boven laat weten dat dit niet juist is. Uitgekocht was het bedrijf Botax van De Boer. Van Boven staat daar buiten en is be reid en in staat een deel van het zittend ziekenvervoer voor zijn re kening te nemen. Nou benne in ut nuwwe jaar de réépe toch wel lilluk gaar! Wónt ós ik dót nou goed begriep dón wou deur de achterdeur en in ut geniep un freemde de TESO gaan besture?! Nou dót zei un klein hortje dure! Wónt Theo of Bob niet an ut roer dót geeft trómmelönt: Zon freemde vent weet gieniens de weg naar de overkónt En wie weet wèèr de bóót dón belóndt? Ken wel Wieringe weze of Amelönd! Ut liekt mien niks, ik zou sèège: Laat ie maar niet „ut heen en wèèr krèège" Laat ie gewoon achter ut stuur fön sien bus blóóve of op sien beró potlóóde klüüve! Zééleu benne zééleu, op bóóte hóóre gien londrotte Allien os ze effe naar de ére könt motte. Margriet Reij Den Burg. U maakt vast wel eens een wandeling in de duinen. En ongetwijfeld geniet u dan volop van het mooie landschap en de unieke flora en fauna. Voor zo lang als het duurt, want het gaat hard berg afwaarts met de duinen. Zure regen, waterwinning en massa-recreatie tasten de duinen in toenemende mate aan. Samen met Stichting Duinbehoud kunt u deze ontwikkeling een halt toe roepen! Steun daarom de Stichting Duinbehoud. Bel vandaag nog voor meer informatie. Telefoon 071-131800/140548 Naam Adres Postcode Plaats Naast mijn welkomst- geschenk ontvang ik JLs -N voortaan 4 keer per laar het fraaie natuur- tijdschnft DUIN. HET NEDERLANDSE RODE KRUIS DEH HAAG OF HET BUIK/BIHONUWfnEII VAN UW PLAATSELIJKE AFDELING Na dertig jaar bestuurswerk gooit wethouder na de verkiezingen het anker uit iPr.fr. rXoro/ri Tirtl Tine Krijnen-Baijs, wethouder van culturele zaken en wel zijn, zet na de gemeenteraadsverkiezingen een punt achter haar politieke carrière. Ze stelt zich niet meer verkiesbaar voor Texels Belang. „Eigenlijk zou een wethouder acht jaar moeten zitten, maar ik ben nu zestig en wil wel eens wat anders. Mijn beslissing berust op privéredenen en heeft geen politieke oorzaak", ontzenuwt ze geruchten dat ze wijkt voor ambitieuze partijgenoten. „Er staan inderdaad genoeg ande ren klaar om mijn plaats in te ne men, maar dat is voor mij niet de belangrijkste reden om te stoppen. Ik bekleed al zo'n dertig jaar bestuursfuncties en wil nu wat meer vrijheid om privé wat ruimte te krijgen." Sinds Krijnen tien jaar geleden Cor Dros opvolgde in de raad is ze niet meer weggeweest van het politieke toneel. „Niet dat ik echt ambitieus ben, anders was ik wel bij een echte politieke partij gegaan waarin je bijvoorbeeld kunt doorstromen naar de provin cie. Texels Belang spreekt me aan omdat de lokale belangen voor een eiland zwaar wegen. Boven dien kom ik uit een nest van vrij zinnig democraten." Het wethouderschap ziet ze als een bekroning van haar gemeente lijke loopbaan. „Het geeft de mo gelijkheid invloed uit te oefenen. Ik ben geen solist. Het werken in een team, zoals het college van b en w met ruggespraak naar de afdeling is voor mij heel belangrijk ge weest. We luisteren naar elkaar. Het gaat erom met elkaar zoveel mogelijk te bereiken. Voor mij telt niet wie er nu zijn zin krijgt." Koers Krijnen stelt tevreden vast dat de besluitvorming in haar periode grotendeels naar tevredenheid is verlopen. „Ook al viel een beslis sing wel eens anders uit dan we hadden voorzien. De gemeente raad vaart nog wel eens haar eigen koers." Sprekend voorbeeld was de begrotingsvergadering van 1992 toen de raad het merendeel van de collegevoorstellen weg stemde en een forse verhoging van de toeristenbelasting door voerde. Krijnen doet dit af als ,,een incident." Ook de perikelen rond de peuterspeelzaal in De Cocks- dorp hadden de nodige voeten in de aarde, maar uiteindelijk maakte de raad geld vrij voor nieuwbouw. „Om de verstoring van lessen door activiteiten in het Eierlandsche Huis te verminderen gaan we in overleg met de beheerders naar een oplossing zoeken. Daarover moeten we nog onderhandelen." Pluim Krijnen heeft voor de raad een pluim in petto. „Je weet wel wat je wat je hebt aan deze raad. Er wordt niets onder tafel gehouden. Als wethouder van culturele zaken werd haar ooit verweten dat ze geen verstand van kunst zou heb ben. De opmerking weerhield haar er niet van regelmatig het woord te voeren bij kunstzinnige bijeen komsten en in te gaan op de mate rie. „Ik heb er wel degelijk een mening over. Het is pas kunst als Zolang je besluiten met elkaar af weegt, dan heb ik daar vrede mee." Het jaarlijkse overleg tussen b en w en de dorpscommissie om schrijft ze als bijzonder nuttig. Po sitief wapenfeit in haar wethoudersperiode noemt ze de fusie tussen de stichting Lager Be roepsonderwijs (LBO) en de Rijks scholengemeenschap die versneld werd doorgevoerd „De fusie heeft verdere afkalving van het LBO voorkomen en is héél belangrijk geweest voor Texel." Tevreden kijkt ze terug op de reali satie van de kinderdagopvang in De Buitelboet, de vernieuwing van de Bruinvisschool die na veel touwtrekken met de overheid tot stand kwam, de renovatie van de Thijsseschool, de medische post in De Koog, en de fusie tot diverse studievormen tot het Regionaal Opleidingscentrum, waarvan ze als wethouder in het bestuur ze telt. „Door de fusie is de toekomst van het beroepsonderwijs (met name op nautisch en onderwijsge bied) veilig gesteld." Als voormalig schooljuffrouw hebben onderwijs zaken haar altijd geïnteresseerd. Zo was ze secretaresse van de ou dercommissie van kleutersschool „De Woelige hoek" en van OSG „De Hogeberg", voorzitter van de Doopsgezinde zusterkring en vice- voorzitter van „De Gollards/Sa- men Eén." (Foto Gerard Tuhmermanl het iets toevoegt. En in dat opzicht is er op het eiland wel het een en ander tot stand gekomen." Gek scherend verwijst ze naar het kunstwerk op de Groeneplaats, „Dat moest vandaalbestendig zijn. Nou, het staat er nog steeds." Ze vindt dat het eiland ook muzi kaal goed voor de dag komt, met name door de vele activiteiten bin nen de muziek- en dansschool. Op cultureel gebied vervult de Stich ting Ondersteuning Welzijnswerk een spilfunctie in de Texelse sa menleving. „Ook sportief kunnen we uit de voeten. Alles bij elkaar kunnen we elkaar goed vermaken. En dat is van onschatbare waar de." Het voltooien van de Wet Voorzie ningen Gehandicapten is een zaak die ze binnen haar wethouderspe riode nog hoopt af te ronden. Deze verordening regelt de aanpassin gen die nodig zijn voor gehandi capten. „En de nieuwbouw rond zwembad Molenkoog, dat is ook een heet hangijzer." Als het aan vullende onderzoek is voltooid, zal het college advies uitbrengen aan de raad. Als haar werk als wethouder er op zit, wil ze zich gaan wijden aan een studie Nederlands Recht, waarvoor ze in 1987 haar kandi daatsexamen met succes aflegde. Op de verkiezingslijst van Texels Belang ontbreekt de naam van Cor Kuip (44). De ondernemer uit De Koog ziet na vier jaar lidmaat schap van de gemeenteraad een nieuwe periode niet zitten. Zijn besluit berust niet op politieke re denen, maar heeft een praktische oorzaak. „Ik heb er gewoon geen tijd meer voor." Een optelsommetje van Kuip leert dat de politiek hem gemiddeld twintig uur in de week kost. „Eigenlijk zou je voor die uren iemand anders in dienst moeten nemen Maar de vergoeding voor het raadswerk is te laag om de kosten daarvoor te dekken. Ik merk dat ik steeds meer tijd nodig heb voor mijn bedrijf en daar beslist geen concessies aan kan doen. Dat betekent dat de politiek ten koste van mijn gezinsleven gaat. Nou, dat is toch zonde." Zijn raadsperiode ziet hij als een „heel positieve ervaring". „Ik heb het met heel veel plezier gedaan. Een goede samenwerking met Gerbrand (Poster, red.), met onze wethouder Tine Krijnen, het bestuur van Texels Belang en de steunfractie." Terugkijkend denkt Kuip een rede lijke bijdrage aan de gemeentelijke besluitvorming te hebben gele verd. Als Koger in hart en nieren lag zijn politieke interesse met na me in en rond de badplaats. Over de besluitvorming daaromtrent is hij niet ontevreden. „Al is dat na tuurlijk niet alleen aan mij te dan ken, want je doet het met elkaar. Maar het scheelt wel als iemand steeds ergens op hamert." Tevreden is hij over de invulling van het gebied rond de Nikadel. „Niet alleen recreatieve bouw, maar er is ook ruimte vrij gehou den voor woningbouw. Bijna 30 jaar geleden zijn de laatste huur huizen gebouwd. Er komen er nu 22 bij, maar dan er nu in heel De Koog staan. Een leuk plaatje voor Giro |V| 5 6 5 7 Geef voor de verbetering van de positie van de vrouwen in de Derde Wereld Stichting Merrvvo MediCut Mund>. Eenduchliweg 48 JOU 10 Rotterdam. 010 4144888 het dorp dus." Het Kroonbesluit om de bouw van de hoteltoren stil te leggen en het alternatieve lagere ontwerp vindt Kuip een gunstige ontwikkeling. „Als fractie waren wij van begin afaan falikant tegen de hoog bouw." Uit het afblazen van plan nen voor een tweede, nog omvangrijker appartementenhotel, leidt hij af dat de raad een gunsti ge invloed heeft gehad, zoals ook op de rest van het ontwerp bestemmingsplan De Koog. Toeristenbelasting „Positief is ook de leefbaarheidsdi scussie enkele jaren geleden op het eiland." Concreet resultaat daarvan noemt hij het convenant met de horeca, waarvan de 1-2-3-regeling een onderdeel is. „Die functioneert naar tevreden heid." Naar aanleiding van de nota „Toeristenbelasting, een ander stelsel" van, werkt het college van b en w aan een nieuw innings- voorstel dat wellicht in 1995 wordt ingevoerd. Ook noemt hij de terugname van de nota „Strand; beleid" naar aanleiding kritiek van raadsleden. Kuip hoopt niet dat zijn terugtre ding betekent dat de belangen van de recreatiesector waarvoor hij zich sterk maakte nu op het spel staan. „De recreatie moet in de raad goed vertegenwoordigd blij ven." Achter de schermen wil hij daar om wel politiek actief blijven en zitting nemen in de steunfractie van Texels Belang. Die bestaat grotendeels uit niet gekozen kan didaten op de verkiezingslijst van TB, waarmee de raadsleden voor afgaand aan de commissieverga-1 dering overleg voeren. „Daardoor houden de raadsleden contact met de achterban. En mocht een raadslid wegvallen, dan is de ver vanger goed voorbereid."

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 7