eslissende avond lange zit voor Teso-legioen (2n_ Tijdens je hobby houd je geld over. ■en lach en een traan in „Ons Genoegen' Kater M Texels .TEXELSE y COURANT' LANGS DE WEG Zaalvoetbaltoernooi pupillen Inhaalwedstrijden voetbal merken dat menig Texelaar met voor de bar en de toiletten. Voor jaar op de aandeelhoudersverga de rij hangt een jolig sfeertje en tijd wordt gedood met specula- s over het verloop van de avond, imor voert buiten de boventoon, de rij voor Teso. De wachttijd voor de buitengewone aandeelhoudersvergadering bedroeg één uur. elukkig dat we op tijd zijn, want ze passen er allemaal )0/f in", wijst een bezorgde aandeelhoudster naar de onaf- enbare rij wachtenden voor sporthal „Ons Genoegen". Die ikt volgens een buurman met een bovenmodale lengte wel t aan de tennisbaan. Het is kwart voor acht, bijna een half ir nadat een Teso-matroos met een hek de overvolle par- erplaats vergrendelde. De rij wachtenden voor de buiten- wone aandeelhoudersvergadering van Teso groeit snel. 'achttijdéén uur. maar de onderhuidse spanning valt er niet mee te maskeren. Het oog valt op een spandoek met een afbeelding van NZH-directeur Testa in bedenkelijke pose, opge hangen door coöperatie-fans. „Vóór de coöperatie zeker?", gis ik naar het stemgedrag van een ken nis naast me. De voordelen op sommend zegt hij als vader een praktische reden te hebben. „Ik heb één aandeel van vijfentwintig gulden. In de coöperatieve vorm kan ik dat eerlijk verdelen over mijn kinderen. Trouwens, heb jij wel een aandeel?" Ik zwijg en laat de persuitnodiging zien, maar be loof lid te worden van de coöpera- \\i tie. ^en anc^ere man 's wantrouwig. f ik stem tegen", bitst hij in onver valst Rotterdams. „Oh, ik begrijp het al. U bent geen Texelaar." Hij legt uit al zo'n dertig jaar op het eiland te wonen en hier een aantal bedrijven te bezitten. Waarom dan tóch tegen de coöperatie? „Als journalist moet dat toch weten." mens ondernemingsraad en personeel tuigde Frits Androg steun aan de öperatieplannen. De spreker blijkt speculatieve drijf veren te hebben en wordt dan de afkeurende blikken gewaar, waar mee hij door zijn omstanders wordt bekeken. Zou het dan toch een historische avond worden? Sigaar Al pratend krijgen we een zetje in de rug en merken dat we weer een metertje kunnen opschuiven. Te midden van het geroezemoes klinkt het markante stemgeluid van Aad Boerhorst. Met de sigaar in de aanslag weet hij de aandacht al vóór de vergadering op zich ge richt. Dat belooft wat. Het halletje van „Ons Genoegen staat blauw van de sigaretten rook, want in de zaal is het rokert je uit den boze. Gemachtigde aandeelhouders staan rijen dik voor het loket, waar ze hun vol machten veilig stellen. Elke stem telt, vertelt een aandeelhouder over de intensieve lobby die de voorgaande week in beide kampen op gang kwam om zoveel mogelijk stemmen binnen te halen. Bij de ingang worden symbolisch wek kers uitgedeeld. Grijnzen In de sporthal zijn de meeste van de zeshonderd stoelen dan al inge nomen. Laatkomers moeten een plaatsje op de tribunezoeken. Een rij borden en bestek op tafel stelt een buurman tevreden. „Gelukkig, we krijgen toch een koud buffet." Als (mijnheer) de president- commissaris Bob Bakker de verga dering opent staat het Teso- wekkertje op 20.47 uur en kijken zo'n tweehonderd aandeelhouders vanaf de tribune op de zaal neer. Bakker onderstreept het belang van de omzetting en hoopt dat het wekkertje zijn gehoor wakker zal houden. Het tekort aan klokjes schrijft hij toe aan de selectieve zuinigheid van de directeur, die dit grijnzend bevestigt. Het naar voren halen van de bespreking van de aangekondigde amendementen scoort een oorver dovend applaus vanuit de zaal. De wijziging van de agenda is tevens de lont in het kruitvat. Dat bewij zen protesten van Nico Eelman uit Sint Pancras en de heer Radema kers uit Bome, beiden zo te horen geen coöperatie-fans. „De flexibi liteit die daarvoor nodig is, heeft u mij de afgelopen week ontno men", haalt Rademakers uit naar directeur Hoogerheide, met wie hij kennelijk een starre discussie had gevoerd. Topamusement Op het gezicht van menig toehoor der staat de ingewikkelde materie te lezen. Het jargon van de juristen maakt het er niet duidelijker op. Maar de manier waarop de Teso- woordvoerders en de oppositie el kaar verbaal de oren wassen, is to pamusement waarop de veer dienst het patent lijkt te hebben. Als Teso-raadsman Brenninkmeijer zich met veel blasé manifesteert en collega Wortel boer blijkt geeft van weinig eiland-kennis, is te kromme tenen zit. Met zachte hand wordt Wortel boer door direc teur Rob Wortel van het toneel ge voerd. Luisteraars van Radio Texel kun nen dankzij een openstaande mi crofoon meegenieten van opmer kingen van achter de bestuurs tafel die soms op het randje af zijn en voor de aandeelhouders met hoorbaar. Gelach stijgt op wan neer Hoogerheide NZH-jurist Ge rard Veis de mond snoert: „De ponten van NZH kunnen bij ons op de bagagedrager mee." Ook voor zitter Bakker speelt handig in op de Texelse sentimenten en oogst applaus. De eis van opposant Ra demakers te notuleren valt slechts hoon ten deelDe reactie in de zaal is tekenend voor de stem ming, die een boze aandeelhouder toeschrijft aan volksmennerij door Teso. Namens opdrachtgevers beklaagt een advocaat die zich voorstelt als de heer Wakkie uit Rotterdam zich over het denigrerende oordeel van Teso over de kwaliteit van niet- Texelaars. Er wordt gegrinnikt als ergens in de zaal een leso- wekkertje afgaat. Een zucht klinkt als Gerard Zoete lief vergeefs pleit voor meer kopstukken in de raad van com missarissen. „Leden van de coö peratie moeten allemaal van het eiland komen. Geldt dat niet voor de raad van commissarissen?" Klaas Barendregt voelt zich aan gesproken. „Ik krijg het gevoel bij na te zijn afgeschreven." Eindelijk pauze. Terwijl de Teso- bestuurders zich terugtrekken, verdringen aandeelhouders zich Spreker Aad Boerhorst:troetelkind van de Teso-aanhang.. DINSDAG 11 JANUARI 1994 Teso's president commissaris Bob Bakker voortaan ..mijnheer de president" iFoto Ben KoningI Gerard Timmerman. de meesten is het de eerste keer dat ze een Teso-vergadering be zoeken. Een aantal geeft toe lang durig tussen de mottenballen naar het waardebewijs te hebben ge zocht. Een buurman vraagt zich af waar het koud buffet blijft. „Stolk, wil je de bierkraan dicht draaien", kondigt de voorzitter het eind van de onderbreking aan. Als hier en daar de horloge's wor den geraadpleegd, blijkt het al half twaalf te zijn en is met advocaat Traudes aan het woord de stem ming voorlopig nog niet in zicht. Hij begrijpt met welk stoffelijk be lang de leden bij de coöperatie hebben. Paul Eelman verwijst naar het koud buffet: „Dat kun je elk dering ophalen", incasseert hij het applaus. „Ik ben stomverbaasd", treuzelt dezelfde man die in de wachtrij nog „tegen" was. Nu adviseert hij iedereen vóór te stemmen. De zaal schrikt op als een ongeduldige da me die kampt met griep en koort saanvallen hem sommeert op te schieten zodat ze eindelijk kan stemmen. Als reder Doeksen zich voorstelt, wordt het stil. Hij onthoudt zich van stemming en daarmee lijkt de zaak beklonken. De sfeer wordt beter. Nog vóór publiekslieveling Aad Boerhorst zijn toespraak kan afsteken, wordt hij belaagd door persfotografen. „Het is vijf voor twaalf", zo brengt hij de zaal om tien voor één aan het lachen. Als hij zijn lofrede aan de voorzitter eindelijk mag afsteken, blijkt deze net weg voor een sanitaire pauze. „Hij is vast niet in orde, ik zag het aan zijn gezicht", oppert Bakkers bezorgde moeder. Terug op zijn post belooft Boerhorst Bakker voortaan aan te spreken met „mijnheer de president". Of zit het venijn toch in de staart, want een spreekster vraagt of de tegenstemmers wél lid van de coöperatie mogen worden. Tegen enen vult geritsel de sport hal, de stemming is begonnen. Als de gamalencocktails rond gaan, worden de briefjes geteld. Uit de pokergezichten van de zwij gende mensen achter de bestuurstafel valt de uitslag niet af te lezen, maar als Bakker voorre kent dat het nét niet is gelukt, heerst er verslagenheid bij verre weg de meesten. Wonden likken dus. De enige troost die rest zijn de overvloedige schalen van het koud buffet waar naar zo lang is uitgekeken. Maar dan staat het Teso-wekkertje al op twee uur 's nachts. aten we maar ophouden met lat gemok over de afloop van lie stemming over de Teso- oöperatie. Het is nergens goed 'oor, je zou er je zin in het leven loor verliezen. Ikzelf troost me net de gedachte al het mogelij ke te hebben gedaan om de »oel te redden. Overal vurige ileidooien gehouden, zoals vori- ie week maandag op de nieuw- aarsbijeenkomst van de Texelse )ndernemende Vrouwen, feerdere dames bleken niet erg lecharmeerd te zijn van de inigszins minachtende wijze vaarop Teso met zijn aandeel- louders omgaat en daarom veinig zin te hebben om de on- lerneming uit de stront te ha an. Maar na enig heen en weer raten snapten ze best dat dat it geen argument kan zijn om egen die coöperatie te stem- nen, al werd het hoog tijd ge- 'onden dat Teso eens wat lardigs voor zijn aandeelhou- ers doet. )iezelfde ochtend kwam ik een lij toegenegen bejaarde vrouw egen, aanhanger van de coöpe- atiegedachte. Een paar weken eleden was haar man overle- en, een interessante vent, vaaraan ik bijzondere herinne- ngen bewaar. De weduwe was iet in de stemming om naar de andeelhoudersvergadering te aan en vond het een prima fee dat ik voor haar als ge machtigde zou voorstemmen. Ike stem is er immers één. ben had ik nog hoop dat het ou lukken met die coöperatie, zou het een dubbeltje op zijn ant worden. Een meerderheid an negentig procent is ver- chrikkelijk veel, een ongelijke trijd, maar niet bij voorbaat ho eloos. lat de echt Texelse Courant zich als voorstander van die coöperatie zou manifesteren, zal niemand hebben verbaasd. Maar diezelfde krant dient strik te objectiviteit te betrachten en ook tegenstanders aan het woord te laten. Die tegenstan ders hebben zich met ingezon den stukken, faxen, communi qués en bezwerende telefoont jes bij bosjes aangediend. Het was heel verleidelijk om vooral de doorzichtige verhalen van die bende couponknippers in de prullenbak te gooien. We kon den immers altijd zeggen dat er geen plaats was. Natuurlijk is dat niet gebeurd. Alle tegen stand is breed uitgemeten, van Testa tot Eelman en van Groen Links tot VEB. Doctorandus Pie- ter de Vries van de Vereniging van Effecten Bezitters deed er aangenaam verbaasd over. Een heel goede krant met een cen trale functie in de informatie voorziening op dat eiland, zei hij prijzend, toen hij weer met een stukje kwam, waarin niets nieuws stond maar dat toch in tegraal werd gepubliceerd. Ik toonde mij geroerd door deze hulde en smeerde hem onmid dellijk een abonnement aan. Voor slechts één kwartaal, want langer kan 't bij de VEB niet lije. Voor diezelfde krant maakte ik de afgelopen weken zowel ern stige als ludieke stukjes met pleidooien voor die coöperatie. Tot genoegen van de lezers die ook op die lijn zaten, maar tot ergernis van sommige anderen. Door de laatsten werd beweerd dat mijn pro-Tesohouding te ma ken had met de subsidie die de bootdienst heeft verstrekt voor mijn inmiddels uitverkochte ver halenboek. Hoewel ik daar zelf geen cent beter van ben gewor den, zou de bootonderneming mij daardoor tot onbezoldigde en kritiekloze propagandist heb ben gemaakt. Wiens brood men eet, diens woord men spreekt. Donderdag werd ik in de auto getrokken door een mevrouw die dat aan mijn verstand bracht. We hadden een con structief gesprek, maar ik heb haar wrok en argwaan jegens Teso niet kunnen wegnemen. Vlak voor de vergadering had ik gewed dat niet meer dan 80% voor de coöperatie zou zijn. Twee dagen eerder had ik nog hoop op méér, maar na de standpuntbepaling van b en w beschouwde ik de zaak als ver loren. Vele anderen hebben dat gevoel ook. Reacties van die kant zijn soms echter kwalijk. Het college mag best voelen dat het heeft geblunderd en van mijn part gedwongen worden tot politieke consequenties, maar daar moet het echt bij blij ven. Wie zich te buiten gaat aan persoonlijke bedreigingen en daarbij zelfs de respectievelijke families betrekt, handelt onein dig veel slechter dan het college. Ik had wel gehoopt dat namens b en w nog wat zou worden ge zegd in de vergadering. Er is heel wat uit te leggen en dit was - met heel Texel meeluiste rend via de radio - een uitste kende gelegenheid geweest. Dat het bijna 90% werd viel me dus mee, al was het niet ge noeg. Merkwaardig dat zo'n enorme meerderheid nodig is voor zo'n omzetting. Als je de hele onderneming zou willen opheffen, zou 75% al voldoen de zijn. Of je wilt of niet, je gaat toch piekeren na zo'n nipte overwin ning van de tegenstanders. Als Bob en Theo wat vriendelijker antwoorden hadden gegeven... Als b en w vóór of neutraal wa ren geweest... Als Teso tevoren een informatiebijeenkomst had belegd... Als TVO en andere be langenorganisaties een mailing met deskundig positief advies aan hun leden hadden ge stuurd... Als Doeksen had vóór- gestemd inplaats van zich te onthouden... Als Teso een paar honderd gulden meer schade loosstelling had geboden.... Ja, als... Maar a(l)s is verbrande turf. Misschien had het ook an ders gelopen als er openbaar mondeling was gestemd. Er wa ren nu aandeelhouders die met een beroep op de statuten schriftelijke stemming konden verlangen en Teso was bij voor baat al bereid om dat te doen. Wat zou er gebeurd zijn als een andere groep aandeelhouders mondelinge stemming had geëist? Ik vind het trouwens een opwin dende gedachte dat toch pre cies bekend is wie er allemaal voor of tegen waren. Teso be schikt immers over de ingelever de stembriefjes waarop een nummer staat dat correspon deert met het nummer dat bij het tekenen van het register achter elke naam is gezet. Op deze manier werd vastgelegd wie er straks recht op schade loosstelling zouden hebben. Teso-vijanden fantaseren nu hardop wat Teso met deze „zwarte lijst" allemaal zou kun nen doen, waarbij het wantrou wen alle perken te buiten gaat. Die lijst vormt overigens interes sant studiemateriaal, onder an dere met betrekking tot het sociale isolement waarin be paalde groeperingen binnen de Texelse samenleving blijken te leven, ondanks alle tolerantie. Kan de lijst straks bij de banken worden afgehaald? Het positieve van de hele affaire - ondanks bedenkelijke kanten - vind ik het Texelgevoel dat nu massaal aan het licht is getre den. Een geweldige verbroede ring, gericht op het willen behouden van iets goeds en een duidelijke bereidheid om van dat goeds nog wat beters te maken. Hoe nu verder? ledereen (min 10%) hoopt dat er toch nog een mogelijkheid is om op een ande re manier hetzelfde doel te be reiken. Maar ik heb geen flauw benul hoe dat zou moeten. Tom Poes, verzin een list! Harry. Programma 15 januari in sporthal Ons Genoegen: E-pupillen: 10.00 u. Oosterend E1 - Texel E1 10.15 u. Texel E2 - De Koog E1 10.30 u. Tex. Boys E1 - O'end E1 10.45 u. Texel E1 - Texel E2 11.00 u. De Koog E1 - Tex. Boys E1 11.15 u. Oosterend E1 - Texel E2 11.30 u. Texel E1 - De Koog E1 11.45 u. Texel E2 - Tex. Boys E1 12.00 u. O'end E1 - De Koog E1 12.15 u. Texel E1 - Tex. Boys E1 Prijsuitreiking om 12.45 uur. Programma D-pupillen: 13.00 u. De Koog D1 - O'end D1 13.20 u. O'end D2 - Tex. Boys D1 13.40 u. Tex. Boys D2-De Koog D1 14.00 u. Oosterend D1 - O'end D2 14.20 u. Tex. Boys D1-Tex. Boys D2 14.40 u. De Koog - Oosterend D2 1 5.00 u. O'end D1 - Tex. Boys D1 15.20 u. O'end D2 - Tex. Boys D2 1 5.40 u. De Koog D1 -Tex. Boys D2 16.00 u. O'end D1 - Tex. Boys D2 Prijsuitreiking om 16.45 uur. Burgemeester De Koninghal: Programma F-pupillen: 10.00 u. De Koog F1 - O'end F1 10.10 u. ZDH F1 - Texel F1 10.20 u. Texel F2 - De Koog F1 10.30 u. Tex. Boys F1 - O'end F1 10.40 u. ZDH - Texel F2 10.50 u. Texel - De Koog F1 11.00u. Tex. Boys F1 - ZDH F1 11.10 u. Oosterend F1 - Texel F1 11.20 u. Texel F2 - Tex. Boys F1 11.30 u. Oosterend F1 - ZDH F1 11.40u. Texel F1 - Tex. Boys F1 11.50 u. Oosterend F1 - Texel F2 12.00 u. ZDH F1 - De Koog F1 12.10 u. Texel F1 - Texel F2 12.20 u. O'end F1 - Tex. Boys F1 Prijsuitreiking om 12.45 uur in sporthal Ons Genoegen. Programma E-pupillen 13.00 u. Texel E3 - Texel E4 13.15 u. Texel E5 - ZDH E1 13.30 u. Tex. Boys E2 - Texel E3 13.45 u. Texel E4 - Texel E5 14.00 u. ZDH E1 - Tex. Boys E2 14.15 u. Texel E3 - Texel E5 14.30 u. Texel E4 ZDH E1 14.45 u. Tex. Boys E2 - Texel E5 15.00 u. Texel E3 - ZDH E1 15.15 u. Texel E4 - Tex. Boys E2 Prijsuitreiking om 15.45 uur in sporthal Ons Genoegen. Programma Zondag 16 januari: De Rijp-Texel 14.00 u. Zaterdag 22 januari: Purmerend-De Koog/Z 14.00 u. Zondag 23 januari: Texel-Den Helder Sint Boys-ZDH Tex. Boys-ALC Zaterdag 25 januari: De Koog/Z-Schagen 14.00 u. 14.00 u. 14.00 u. 14.00 u. Zondag 30 januari: EVC-Texel 14.00 u. Dirkshorn-Oosterend 14.00 u,. N. Niedorp-De Koog 14.00 u. Zuidermeer-Tex. Boys 14.00 u. Collecte voor Limburg. De Rode Kruis-collectanten die donderdag, vrijdag en zaterdag in de Albert Heijn-winkel in Den Burg stonden, hebben ƒ5193,70 ingezameld voor de gedupeerden van de wa tersnood in Limburg. I.M. ADVERTENTIE De spaarlamp, een makkelijke manier van geld besparen. nv PEN energiebedrijf noord-holland

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 7