Veelzijdig concert van klarinetkwartet VOOR Film Acht en zes jaar celstraf voor cocaïnesmokkelaars Jongen (17) slachtoffer mysterieuze mishandeling TEXELSE COURANT Kinderhuis Tbilisi: meer giften nodig Lovend Feestmiddag Zonnebloem van 15 en 16 januari 1994 Kerkdiensten zondag 16 januari The Muppet's Christmas Carol oud Papier Agenda S CDA op tournee langs dorpen Overkoepeling houdt koffie-ochtend Radio Texel VRIJDAG 14 JANUARI 1994 Het Calamus Klarinetkwartet ver zorgt zondag een concert in de voorspeelruimte van de Muziek- en Dansschool. Het concert be gint om 11.00 uur en de toegang is gratis. Na afloop wordt een col lecte gehouden. Hendrik-Jan Trooster, directeur van de Texelse Muziek- en Dansschool, bespeelt der basklarinet. Samen met Petra van de Heuvel richtte hij in 1985 het kwartet op, dat zich sindsdien veelzijdig heeft ontwikkeld. De originele bezetting bestaat uit drie Bes-klarinetten en een baskla rinet. Grote componisten hebben weinig originele werken voor een klarinetkwartet geschreven omdat de bezetting niet gebruikelijk was De actie van de stichting Texel- Georgië Kontakt (TGK) voor een kindertehuis in de Georgische hoofdstad Tbilisi heeft tot dusver ruim ƒ5.000,- opgebracht. Dat is echter nog niet genoeg. Hulpor ganisatie De Wilde Ganzen, ver bonden aan de IKON, is namelijk bereid het bedrag tot een maxi mum van ƒ10.000,- te ver dubbelen. Komende woensdag, 's avonds om 19.30 uur, is er een bijeen komst voor vrijwilligers die willen helpen de spullen naar Georgië te brengen. Het gaat er daarbij niet alleen om te zorgen dat de goede ren op de goede plaats terecht ko men. Ook is het de bedoeling dat de handen uit de mouwen worden gestoken en kennis wordt overge dragen, bijv. over het onderhoud van de tuin en over geestelijk ge handicapte kinderen. Waar de bij eenkomst woensdagavond is hangt af van het aantal belangstel lenden. Voor informatie en aan melding: tel. 170T§. Naast de geld-inzameling probeert het TGK ook zoveel mogelijk kin derkleding en speelgoed bijeen te krijgen. Inmiddels zijn al 35 bana- nendozen vol kleding ingepakt. Nu wordt begonnen met de dozen met knuffels. Het grootste deel van de opbrengst is afkomstig van de actie, die tussen kerst en oud jaar door Oosterénder jeugd werd gehouden. Voor het inpakken zijn overigens nog meer stevige dozen nodig. Giften kunnen nog worden gestort op het nummer van De Wilde Ganzen, giro 40000 in Hil versum, onder vermelding van „Kindertehuis Tbilisi". en omdat de basklarinet zich pas vanaf het begin van deze eeuw tot een bespeelbaar instrument heeft ontwikkeld. Het ensemble speelde aanvankelijk voornamelijk het „deuntjes"-repertoire en richtte zich op composities van compo nisten uit deze eeuw, die wèl origi nele stukken schreven (Keuris, Loevendie en De Leeuw). Een sa menwerkingsproject met compo nist/pianist Michiel Braam bood nieuwe perspectieven. Braam maakt een mengeling van geïm proviseerde en genoteerde mu ziek, jazz en klassiek. Dit resul teerde in twee stukken die hij aan het Calamus-kwartet opdroeg „Dubbelkwartet" en „6 Jazzetu- des", een rijke toevoeging aan het repertoire. De honger naar goede composi ties van de „grote componisten" bleef echter knagen. Net als door het vermaarde Aurelia- saxofoonkwar tet werd een greep gedaan naar het rijke strijkkwartetrepertoire. De bezetting klopte, alleen een goede vervanging voor altviool ontbrak. Hiervoor werd een altkla rinet gekozen. De mogelijkheden groeiden enorm, al lenen lang niet alle strijkkwarteten zich voor de bezetting van een klarinetkwartet. Een belangrijk verschil is dat een blazer moet ademhalen, terwijl een strijker lange stukken aaneen kan spelen. Ook kan een blazer met zijn mondspanning niet al te lange stukken spelen. Veel strijk kwartetten duren meer dan een half uur, daarom wordt gekozen voor korte strijkkwartetten of de len daarvan. De reacties van het publiek op deze arrangementen zijn vaak wisselend. De echte puri tein ervaart het als een vorm van heiligschennis terwijl de „blanco" luisteraar het meestal prachtig vindt. Het Calamus-klarinetkwartet met in de gelederen de directeur van de Texelse muziek school Hendirk-Jan Trooster (staand links). (Foto Hetzelfde programma wordt op 6 februari-in de aula van het Stede lijk Museum te Amsterdam ge speeld. Programma Fransz Schubert. Strijkkwartet opus 29: Allegro ma non troppo (arr. Canamus klari netkwartet); Dmitri Sjostakovitsj, Strijkkwartet nr. 7, opus 108. Allegretto, Allegro (arr. H. Janssen); (Foto Jean van Llngen. Amsterdam) Tristan Keuris, Klarinetkwartet 1983: Gra zioso molto commodo. Moderato, Francis Poulenc, Mouvements Perpétuels: Assez modéré, Tres modéré. Alerte (arr. G. Beljon); Claude Debussy, Golliwogg's Cakewalk (arr. J. van Rheeden): Michiel Braam. 6 Jazzetudes voor klari netkwartet (opgedragen aan het Calamus- klarinetkwartet, 1992). George Gershwin, Lady be good, The man I love, Liza (arr. A Marshall). Het Calamus-kwartet concerteer de de afgelopen jaren op bekende en minder bekende podia en de kritieken zijn overwegend zeer lo vend. Naast de twee oprichters bestaat de groep uit Joost van Rheden (besklarinet) en Erwin Hoogeboom (alt- en besklarinet). Het programma dat op Texel ten gehore wordt gebracht, duurt on geveer eenuur en voert de luiste raar mee door verschillende muziekstijlen en stijlperiodes. De verschillende stukken worden door één van de spelers toegelicht en brandende vragen van luiste raars worden graag beantwoord. Door omstandigheden heeft niet iedereen bericht ontvangen over de feestmiddag van de Zonne bloem. Deze wordt gehouden op zaterdag 5 februari van 14.00 tot 17.00 uur in de Burgemeester De Koninghal. De kosten bedragen ƒ10, per persoon, inclusief koffie met gebak. Op de feestmiddag zullen diverse bekende artiesten optreden en de presentatie is in handen van Hans van Willigen- burg. ledereen boven de 55 jaar kan zich tot uiterlijk 20 januari op geven bij Corrie Witte, telefoon 12340, of bij Karin Witte, telefoon 15784. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. dhr. J. Wieten. De Waal: 9.30 u. dhr. M. D. Kuiper. De Koog: 9.30 u. ds. H. R. Betting; viering van schrift en tafel. Den Hoorn: 11.00 u. ds. H. R. Betting; viering van schrift en tafel. Oosterend: 9 30 u. ds. H. K. Fibbe. Oudeschild: 11.00 u. dhr. M. D. Kuiper. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. H. K. Fibbe GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. drs. F. J. Daane; 19.00 u. drs. J. J. N. Wilmink; uitzending via De Lichtboei. Oosterend: 10.00 u. drs. J. J. N. Wilmink; viering H. Avondmaal; 19.00 u. drs. F. J. Daane; viering H. Avondmaal. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16.00 u. dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11 30 en 16.15 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 u. ds. L. Knipscheer; uitz. via Radio Texel. BAPTISTENGEMEENTE 10.00 u. ds. J. Visser. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 u. Woord-gebedsdienst; uitzen ding via De Lichtboei; zo. 10.45 u. The Gospeltrain; kinderneven- dienst; crèche in De Witte Burcht. De Koog: zo. 9.30 u. Oosterend: zat. 19.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. Openbare lezing: 10.30 u. „Verantwoordelijkheden en beloningen van het ouderschap" Wachttorenstudie: 11.20 u „Navolgenswaardige voor beelden van nederigheid" Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend"moeten dinsdags voor 12.00 uur wor den ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdag 8.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter H. van Dijk, Kotterstraat 24, Oosterend, telefoon 18234. Consult uitsluitend na tele fonische afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp: spreekuur zaterdag en zondag 's avonds om 18.00 uur precies op het adres: Hogereind 10 te De Waal. Bij ongevallen en nabloedingen: tel. 12323. Gezinsverzorging: Spreekuur na het weekend maandag 08.00-10.00 uur en 14.00-15.00 uur. Nuttige adressen: •Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend am bulancevervoer bellen: 06-11. •Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen tel. 12527. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. Kruisvereniging Texel: voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 02230-50150. Bel voor spreekuur, jeugdgezondheidszorg en verpleegkun dige thuiszorg: 13241. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute proble men met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 19413 (De Nieuwe Skuul). •Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwem mers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het heelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (particuliere praktijk), tel. 16441. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Za terdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. Rechtshulp: Gratis juridisch spreek-uur, maandag van 9.00 tot 10.00 uur in d' Ouwe Ulo te Den Burg. De komende week kunt u 's avonds om zeven uur lekker met uw partner of met uw kinderen... Of je gaat met je ouders of opa en oma naar... „The Muppet's Christmas Carol" wordt namelijk nog een week geprolongeerd en is absoluut de moeite waard. De film is een soort eerbetoon aan Jim Henson, de schepper van de Muppets. Er zijn voor deze bijzondere bewerking van het beroemde verhaal van Charles Dickens over de gieri ge Ebenezer Scrooge 350 poppen gebruikt, bespeeld door 40 personen. Michael Caine komt als de gemene woekeraar tot inkeer als geesten hem hebben meege nomen naar verleden, heden en toekomst. De sterren van de tv-Muppetserie „spelen" de andere rollen; Kermit is bij voorbeeld de kantoorknecht van Scrooge, Miss Piggy speelt zijn vrouw en moeder van Tiny Tim, het zieke kind. Alle bekende Muppet-figuren zien we wel in een of andere rol terug. Een vermaak' Bingo Cinema Texel heeft zich aan gesloten bij een kinderfilmlijn. Zo kunnen we vele beroemde, maar wat oudere films weer terug verwachten, terwijl de entreeprijs dan slechts ƒ7,50 zal bedragen. Komende zaterdag-, zondag- en woens dagmiddag zal dat de Engelse „hondenfilm" Bingo zijn. De beide andere films, Hard Target (actiefilm met de Belgi sche krachtpatser Jean Clau de van Damme) en Indochine (een Franse love-story in het koloniale Vietnam, met Ca- thérine Deneuve) worden bei den geprolongeerd (CvH). BINGO, za. zo. wo.middag 14.00 uur. THE MUPPET CHRISTMAS CAROL, za. zo. wo. 15.30 uur en do. t/m ma. 19.00 uur. HARD TARGET, do. t/m ma. 21.15 uur. INDOCHINE, di. en wo. 20.30 uur. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wordt verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden inge laden. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opgehaald in de volgende straten: 4. Molenstraat, Weststraat, Hol- lewal. Lijnbaan, Gasthuisstraat en De Zes. Vrijdag 14 januari In Cinema Texel draait om 19.00 uur „The Muppet Christmas Carol" en om 21.15 uur „Hard target". In manege Akenburg wordt de oprichtingsvergadering van de Texelse golfvereniging gehou den. Elke belangstellende is welkom; aanvang 20.00 uur. In Klif 12 in Den Hoorn wordt de tweede avond van het kleinkunstfestival gehouden. Optredens van Mano Hupkes (20.30 uur), Tim vd Sluys (22.00 uur) en Els Austmann (22.45 uur). Entree f12,50. Zaterdag 15 januari In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Bingo", om 15.30 en 19.00 uur „The Muppet Christmas Carol" en om 21.15 uur „Hard Target". In d'Ouwe ULO verzorgt de Muziek- en Dansschool Texel een popworkshop. Aan het slot (ca 19.00 uur) presente ren de cursisten zich aan het publiek. In Klif 12 is de slotavond van het kleinkunstfestival. Om 20.30 uur Maarten van Roo- zendaal; 21.15 uur Bordeaux Rood en om 22.00 uur René Broeders. Entree f12,50. Zondag 16 januari Vanaf 9.00 uur worden in ma nege Akenburg dressuur- wedstrijden gehouden. In de voorspeelruimte van d'Ouwe ULO begint om 11.00 uur een concert van het Cala mus Klarinetkwartet. Toegang gratis. Om 13.00 uur start op het Turfveld in de Dennen een wandeltocht van de winterse- rie van Het Gouden Boltje. Keus uit 5 en 10 km. In sporthal Ons Genoegen wordt vandaag het Noordhol lands kampioenschap voor ju nioren (zaalvoetbal) gehouden. De Athletiekvereniging Texel houdt vanaf de kiosk bij het Turfveld in de dennen een trimloop, start 11.00 uur; in schrijving vanaf 10.30 uur. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Bingo", om 15.30 en 19.30 uur „The Muppet Christmas Carol" en om 21.15 uur „Hard Target". In Den Hoorn begint om 14.00 uur de oefenwedstrijd ZDH- De Koog. Maandag 17 januari De Overkoepeling van Texelse vrouwenorganisaties verga dert in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk in Den Burg, aanvang 13.30 uur. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „The Muppet Christmas Carol" en om 21.15 uur „Hard Target". De raadscommissie voor Al gemeen en Organisatorisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Onder meer komt aan de orde: jaar verslag 1992 van het Coördi natiecollege Waddengebied, aanschaf programmatuur voor de automatisering en een verzoek om schadever goeding door een onderwijs kracht. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „The Muppet Christmas Carol" en om 21.15 uur „Hard Target". De leerhuisbijeenkomst in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk gaat niet door. Dinsdag 18 januari De raadscommissie voor Wel zijnsbeleid heeftom 19.30 uur een openbare vergadering in het raadhuis. Het CDA houdt een politieke discussiebijeenkomst in dorpshuis De Wielewaal in De Waal; 20.00 uur. In Cinema Texel draait o 20.30 uur „Indo Chine". De Historische Vereniging Texel houdt een bibliotheek avond in d'Ouwe ULO, alleen toegankelijk voor leden; 20.00 uur. Hoogwater te Oudeschild Vr. Za. Zo. Ma. Di. Wo. Do. Vr. 14 15 16 17 18 19 20 21 10.07 en 22.20 u. 10.30 en 22.44 u. 10.40 en 23.25 u. 11.00 en 23.44 u. 11.00 en u. 00.14 en 11.10 u. 00.25 en 12.00 u. 00 55 en 13.00 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 16 januari op om 8.40 u. en gaat on der om 16.57 u. 19 januari eerste kwartier; 21 januari doodtij. De meervoudige strafkamer van de Alkmaarse rechtbank heeft de twee Amerikanen die op 22 juli op Texel werden aangehouden met 490 kilogram cocaïne in hun bezit veroordeeld tot zes en acht jaar gevangenisstraf. Een derde ver dachte die aanvankelijk was ont komen, maar naderhand in een Engelse haven werd aangehou den, moet eind januari voorkomen. De hoogste straf ging naar een 42-jarige Amerikaan die wordt ge zien als de hoofdverdachte. Tegen hem had de officier van justitie tij dens de zitting eind december tien jaar geëist. Tegen zijn 37-jarige landgenoot eiste de officier acht jaar. Van de zes jaar die de man kreeg opgelegd, hoeft hij er ver moedelijk vier uit te zitten, ver wacht advocaat mr. H. van Lingen uit Den Helder. Volgens de raads man is het gebruikelijk dat na het Onder het motto „Het CDA komt naar u toe" brengt het CDA Texel de komende weken een bezoek aan alle Texelse buitendorpen. In de respectievelijke dorpshuizen wordt met het publiek van ge dachten gewisseld over algemeen Texelse zaken maar ook over pro blemen die vooral in het betref fende dorp leven. „Zo willen we de politiek nog wat dichter bij de mensen brengen", zegt CDA campagneleider Cees Maas. „Maar het blijft niet bij deze ene keer. Ook na de verkiezingen willen we op gezette tijden in de dorpen verschijnen om met de mensen te praten". Aan de orde komen in elk geval woningbouw, onderwijs, vereni gingsleven, ouderenzorg, open baar vervoer, toerisme, etc. Ook zal het verkiezingsprogramma worden toegelicht. Tevoren neemt het CDA contact op met de respectievelijke dorpscommissies om dorpsvraagstukken te inventa riseren. Op de avond is de „brede" fractie van het CDA aanwezig. Die bestaat uit de huidige fractieleden, de kandidaten voor de verkiezin gen en het plaatselijk partij bestuur. De eerste bijeenkomst is dinsdag 18 januari in De Wielewaal in De Waal, aanvang 20.00 uur. Het schema verder: Zaterdag 22 januari in 't Skiltje te Oudeschild om 11.00 uur. Woensdag 26 januari in De Wald hoorn in Den Hoorn om 20.00 uur. Woensdag 2 februari in het Eier- landsche huis in De Cocksdorp om 20.00 uur; Woensdag 16 februari in de Dorpskelder van De Koog om 20.00 uur; Zaterdag 19 februari in De Bijen korf te Oosterend om 14.00 uur. uitzitten van tweederde van de straf vervroegde invrijheidsstelling wordt verleend. Het verweer van de verdachten dat ze dachten softdrugs in plaats van cocaïne te smokkelen, vond de rechtbank niet steekhoudend. De smokkelaars hadden dit vol gens de rechter kunnen controle ren. Bovendien zouden ze liefst 400.000 dollar incasseren voor het drugstransport. Door de drugsvangst liepen de Co lombiaanse opdrachtgevers een aanzienlijk kapitaal mis. De straat waarde van de onderschepte co caïne bedroeg 90 miljoen gulden, een van de grootste drugs vangsten in de Nederlandse ge schiedenis. De overkoepeling van Texelse Vrouwenorganisaties houdt 25 ja nuari een koffie-ochtend voor de leden van de aangesloten vereni gingen. De bijeenkomst wordt ge houden in de raadszaal van het gemeentehuis. G. Praamstra, Radio Texel is te beluisteren vi< FM 106.1 of kabel 98,5. De uitzendtijden zijn: - maandag 18.00 - 20.00 uur - vrijdag 14.00 - 23.00 uur - zaterdag 08.00-23.00 uur - zondag 09.00 - 22.00 uur Programmanieuws - A.s. zaterdag 15 januari 1001 vragen spel, vanaf 20.30 uur - Iedere dinsdag vanuit Di Twaalf Balcken politiek café| vanaf 20.30 uur (m.u.v. de dinsdag v.d. maand, de raad! vergadering -Reggae om the move is vei huisd van de dinsdag naar di woensdag 20.00-22.00 uur. hoofd culturele zaken, zal vertellel over het culturele subsidiebelel van de gemeente. Daarna vertooi| mevrouw. R. van Dijk dia's kunstwerken die in het bezit zij van de gemeente. Indien mogeli] maakt het gezelschap een ront gang langs de kunstwerken in he| raadhuis. De bijeenkomst begir om 9.00 uur, toegang is gratis Opgave tot 21 januari bij Margri( de Boer, tel. 13531 of Annie We; broek, tel. 13525. De politie tast in het duister om trent de identiteit van drie man nen die dinsdagmorgen in alle vroegte een 17-jarige jongen uit, Oudeschild zouden hebben mis handeld. Het slachtoffer reed op zijn bromfiets op de Hallerweg, waar hij staande werd gehouden en langdurig geslagen en ge schopt. Wat het drietal tot hun daad heeft aangezet is niet dui delijk. De scholier was op weg naar Den Burg en gaf ter hoogte van loonbe drijf Grisnigt gehoor aan het stop teken dat één van de mannen gaf. Toen de jongen zijn helm afzette, gaf de man de bromfietser direct een stomp in het gezicht, zo ver klaarde hij tegenover de politie. Van achter de tuinwallen kwamen nog twee mannen op de jongen af, die hem van zijn bromfiets sleur den, hem tegen de grond sloegen en hard op hem inschopten. Een poging om de benen te nemen mislukte. Pas toen een andere auto naderde sloegen zijn aanval lers op de vlucht en gingen ervan door in een auto die ze een meter of veertig verderop hadden gepar keerd. De passerende auto stopte niet voor de voor de jongen. Hij liep door de mishandeling schaafwonden, bloeduitstortingen en blauwe plekken op over het he le lichaam en moest zich onder doktersbehandeling stellen. Signalement Hij slaagde er in het donker niet in zijn aanvallers te herkennen, maar kon de politie wel een nauwkeuri signalement verschaffen. De mi die hem staande hield schat hij 18 jaar en had een lengte van 1.f meter. De aanvaller had een Zuid| Europees voorkomen, een slan postuur en zwart krullend haar da in staarten op de schouders hinc[ Hij had een klein snorretje en ee litteken op de rechterkant van zij gezicht. Verder droeg hij een dor I kerblauwe broek, een donkerbru ne, halflange jas, een licf| overhemd en zwarte schoenen. De tweede aanvaller moet orr streeks twintig jaar zijn geweesi was 1.70 meter lang en had ee donkere gelaatskleur, grote tanda en kort krullend haar. De mal droeg een zwarte broek, blauv jack en zwarte schoene met dikk zolen. Van de derde aanvalle schat de jongen de leeftijd op 2 jaar en de lengte op 1.80 metei Deze heeft zwart krullend hai een breed postuur en grote har den, waarbij van de linkerduim ee stuk ontbrak. Het slachtoffer vei klaarde dat hij de mannen niet koi verstaan. Alleen toen ze wegren den, zouden ze iets in gebrekki; Nederlands hebben geschreeuwd Geen twijfe Een woordvoerder van de polit* erkent het een merkwaardig vei haal te vinden, maar heeft gee' reden om aan de verklaring van jongen te twijfelen. De politi roept de passerende automobilist op zich in verbinding te stellen me de politie. De vrouw reed in eei lichtgekleurde wagen en had twei kinderen op de achterbank.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 2