Parkeernood bij Maritiem Museum lijkt oplosbaar „Het geeft niet met wie, als we er maar in zitten" Dood vee Waar is het bord gebleven „Fris bloed" in Texels Belang t)OE-HOEf MIEM, IK ï>Eti THUI5 HOOR. 15 DE TESO BODE ER RL NOU WIL HU NRTUURLOK KOFFIE KOEK Weinig te doen aan wateroverlast in Oudeschild Texelse rituelen Dressuurwedstrijden manege Akenburg Drukkers schenken gemeente kunstwerk Hoornders tafelen met elkaar in dorpshuis TEXELSE^ C0URANT 111 IHMlTTnTTTi ii H» I ii tTi in i iiii n I, let gebrek aan parkeermogelijk- eden was een van de belangrijk- te gespreksonderwerpen in de ergadering die de dorpscommis- ie van Oudeschild dinsdagavond ad met b en w. Er werden ook uggesties gedaan hoe in de nood an worden voorzien. Zo werd oorgesteld parkeerplaatsen te ïaken op het grote groene terrein an het eind van de Ba- entzstraat, eventueel geplaveid iet graskeien zodat de „groene" anblik bewaard blijft. let gaat vooral om de opvang van uto's van bezoekers van het Ma- tiem en Juttersmuseum. Bij het ïuseum zelf is geen parkeerruim- b (er is zelfs een stop- en parkeer- erbod), wèl op het naburige aventerrein, maar dat is in het oogseizoen vaak vol. Bovendien un je daar alleen komen door via en betonmnen trap over de dijk te limmen, wat voor ouderen en an- ere slecht ter been zijnden be- waarlijk is. De situatie zou veel erbeteren als vlak bij het mu- eum zelf gelegenheid wordt ge- oden om passagiers af te zetten, yaarna de chauffeur de auto neer- et op het genoemde groene ter- lein verderop en te voet erugkeert. Eventueel zou in de arentzstraat tussen Heems- erckstraat en de De Ruyterstraat énrichtingsverkeer moeten ko len. De collegeleden reageerden ositief op dit idee en zullen de itvoerbaarheid bekijken. laarmee zijn alle parkeerproble- ïen in het dorp echter met uit de VERVOLG VAM PAGIMA 1 iemeentelijke toestemming bete nt echter niet dat de slacht- laats er ook komt. Er spelen erschillende zaken die de tot- :andkoming er niet eenvoudiger p maken. „Het college wil dat ik 'egga uit de noodslachtplaats, laar het aanbod van vee loopt te- pg. Naast het verbod dood vee aar de noodslachtplaats te bren- en, wordt de Texelse veestapel eeds kleiner. Daarnaast is er de :htlijn vers vlees. Dit is een ei- tnpakket uit Brussel waaraan we oeten voldoen." Haalbaarheid aast de technische problemen, is it de vraag of de noodslacht- aats economisch haalbaar is. aarvoor is het nodig dat Texelse agers hun vlees betrekken uit de ntrale slachterij. Omdat Van eerwaarden ook de noodslach- ngen uitvoert, is het praktisch at dit bedrijf meeverhuist naar udeschild. Zijm: „Dat brengt wel e kosten met zich mee die we lie- niet zouden maken, maar is nsschien onvermijdelijk omdat er ïkort slachtingen zijn om er mand voor in dienst te nemen." blgende week wordt de kwestie esproken binnen het bestuur. 'an Heerwaarden ziet verhuizing aar Oudeschild niet als de ideale plossing en wil zijn bedrijf best an de Maricoweg te blijven uit oefenen. De uitbreiding die hij no- lig acht zien zowel gemeente als Ie stichting noodslachtplaats met itten. Zijm: „Ik denk dat het met odig is. De bestaande ruimte •iedt genoeg mogelijkheden. De iroduktie kan zelfs nog iets wor- en vergroot." Mocht de slachterij Oudeschild toch van de grond omen, betekent dit dat de artikel •status van de noodslachtplaats Den Burg van de baan is. „Dan on het wel eens zo zijn dat we ïee moeten verhuizen naar Oude- child. Maar zover zijn we nog *ng niet. We proberen het bedrijf an de Maricoweg open te houden n zijn op zoek naar iemand die 'oor ons wil slachten en een sla- lerij in de noodslachting wil vesti- len." Werkgelegenheid fan Heerwaarden: „Ik moet zor- en dat mijn bedrijf behouden 'lijft. Onze slachtplaats en slagerij orgen voor drieëneenhalve ar- •eidsplaats. We verwerken jaar- )ks zo'n duizend lammeren, en 'at kon nog wel eens meer wor- len. Ik heb dus de ruimte nodig, e kan wel zeggen: sluit de 'oel,maar dan staan we wel op traat. Maar als men op Texel 'indt dat het vlees niet langer op Texel hoeft te worden geslacht, "an zijn we uitgepraat." wereld. Ook in een deel van de Trompstraat is het moeilijk om de auto kwijt te raken en hetzelfde geldt voor de Heemskerckstraat, met name bij de zeilmakerij en de fysiotherapeute. Het zal moeilijk zijn om het ieder naar de zin te maken in dit opzicht Wethouder Terpstra leek niet afkerig van het idee om de mensen te stimuleren hun auto wat verderop neer te zet ten. Het daarop gerichte stringen te parkeerbeleid zoals dat het afgelopen jaar in Den Burg werd toegepast, heeft goed gewerkt. De „verre" parkeerterreinen in Den Burg werden beter gebruikt dan ooit. Parkeergelegenheid is ook nodig voor excursiegangers die de Schans bezoeken. Als auto's ter weerszijden van de smalle Schansweg worden gezet, wordt de doorgang voor ander groot ver keer belemmerd. De excursieleider zou regelend kunnen optreden. Het probleem is thans niet zo groot omdat niet veel excursies worden gehouden, maar het is de bedoeling De Schans uit te bou wen tot een grote publiekstrekker en dan is een definitieve, echte parkeervoorziening geboden. Nattigheid Oudeschild kan aanspraak maken op de titel „natste dorp van Texel". De lage ligging, de slecht doorla tende grond en de fouten die zijn gemaakt bij recent bestratings- en herinrichtingswerk veroorzaken veel drassigheid en plassen, zowel in als buiten de be bouwde kom. Door de extreme re genval van de laatste tijd is het momenteel buitengewoon erg. („De tuintjes lijken wel zwemba den") maar ook in drogere perio den is veel terrein niet goed bruikbaar. Dat geldt met name voor het voormalige voetbalveld waar je een groot deel van het jaar niet terecht kunt wegens drassig heid, ondanks een goed onderhou den drainage. Heeft het zin dit terrein als speelterrein te handha ven? De gemeente bleek het plan te hebben om het terrein met een laag goed doorlatende grond af te dekken. Redoute-kuil Een reeks van kleine en grote dorpsproblemen kwam dinsdag aan de orde. Geklaagd werd over een uitholling overdwars in het be tonnen wegdek van de Redoute. De ondergrond is ter plaatse nog altijd aan het inklinken. Het laat zich aanzien dat de situatie het ko mende voorjaar zodanig stabiel is, dat tot reparatie kan worden over gegaan. Problemen geeft ook een bocht in de Redoute, die niet in een goede helling zou liggen waar door je er makkelijk uitvliegt. Een extra schrikhek werd wenselijk geacht en van gemeentezijde toe gezegd. Ook werd gevraagd om een witte streep zodat de over gang tussen wegdek en berm dui delijker is te zien. Duur woonerf De gemeente voelt er weinig voor om de De Witt-straat tot woonerf te maken. Want de daarvoor de treffen voorzieningen kosten bijna f25.000,-. Wel wil men de veilig heid in^deze kinderrijke buurt ver groten door er een 30 km-zone van te maken. De dorpscommissie uitte afkeu ring over de schade die aan de Loodssingel wordt toegebracht door zwaar verkeer dat te maken heeft met de bouw van de school en de aanleg van de riolering. Er zou afgesproken zijn dat dit ver keer gebruik maakt van de Hout manstraat. De suggestie om de betrokken aannemers hierover aan te spreken, werd overgenomen. De burgemeester liet daarbij het woord „boeteclausule" vallen. Toiletten De openbare sanitaire voorzienin gen op de haven (vier toiletten en twee douches) zijn 's zomers lang niet toereikend. Veel mensen gaan daarom naar de wc op het jacht haventerrein. Gevraagd werd der halve om uitbreiding van het open baar toilet. Over een andere vorm van service in het havengebied be raden b en w zich al. Als het finan cieel haalbaar is, komt er nog vóór het komende seizoen vlak bij de havenmond een tappunt met au tomaat, waar de schepen van de bruine vloot op elk moment van de dag of de nacht drinkwater kun nen innemen. Meierblis In de berm van het Bolwerk een gasleiding is gelegd. Ontstaat er gevaar als hier de Meierblis wordt ontstoken? Met het oog op de blis volgt de leiding ter plaatse een wat ander tracee, maar dan is het wel belangrijk dat de brandstapel op de „goede" plek wordt opge bouwd. Gemeentewerkendirec teur Piet Plug beloofde dat „zijn" opzichter erop zal letten, maar Ter gelegenheid van het zilve ren huwelijksjubileum van Beatrix en Claus werd bij de school in Oudeschild door wethouder Dirk Terpstra een boom geplant. Daarbij kwam een paal met bordje, om de herinnering levend te houden. Dat bord is al een tijd spoor loos. Mogelijk heeft een sou venirjager het weggehaald. De wethouder had het ge denkteken zelf gemist en deed dinsdagavond in de ver gadering van de dorpscom missie navraag. Niemand kon hem op het spoor zetten. Ge hoopt wordt dat het ding als nog boven water komt. Het houten bord met metalen tekstplaat was gemonteerd op een anderhalve meter lan ge paal. achtte het gevaar niet groot. De warmte van het vuur kan de lei ding, die een meter diep ligt, echt niet bereiken. Een greep uit de andere klachten en wensen die door dorpscommis sie of het publiek naar voren wer den gebracht: de maximumsnel heid van 50 km per uur op het Bol werk wordt door velen overschre den. Betere controle is dus gewenst. De slordige, ongeverfde bank die nu voor het dorpshuis staat, moet worden vervangen. De brievenbus bij de supermarkt is bij duisternis moeilijk te vinden. Er zou een lichtpunt bij moeten komen. Van gebrek aan licht is ook sprake bij de „afslagen" van het Bolwerk. De lampen van de lichtmasten zijn veel te zwak. Het heeft heel lang geduurd voor dat de bewoners van de nieuwe straten Vlamkast, Stoompoort e.d. van de gemeente zekerheid kre gen over de naamgeving, hoewel de namen al op 13 april werden vastgesteld. Dat gaf problemen bij het bestellen van drukwerk e.d. Spuiten De onkruidbestrijding in de De Ruyterstraat laat te wensen over. Er groeit veel gras tussen de ste nen. Als alternatief voor gifspuiten is gewerkt met staalborstels en een brandapparaat, maar dat was geen succes. Directeur Plug kon digde aan dat voortaan de spuit weer wordt gehanteerd, er op wij zend dat de moderne bestrij dingsmiddelen nauwelijks schadelijk zijn maar toch zeer ma tig worden toegepast. „We spui ten zo weinig als we durven". Op de tuinwalweggetjes in het Ho- geberggebied, CLa. achter de voor malige zuivelfabriek, is een prutboel ontstaan omdat ruiters intensief gebruik maken van deze routes. Gevraagd werd om een rui- terverbod, in elk geval geldend voor de winter. Wethouder Terpstra beloofde hierover te zul len praten met de eigenaar, Staatsbosbeheer. Sommige geïnteresseerde onder nemers blijken de kavels van het bedrijventerrein te groot te vinden. Gevraagd werd om een andere in deling zodat ook stukken van 600 a 700 m2 ontstaan, waarnaar veel vraag zou zijn. Gevraagd werd om meer senioren woningen in Oudeschild, maar het gemeentebestuur betwijfelt of daar genoeg animo voor is. In dit verband werd meegedeeld dat voor de 12 (gewone) woningen die nu worden gebouwd in het Mieland-plan veel belangstelling bestaat en dat de gegadigden voornamelijk afkomstig zijn uit Oudeschild, hetgeen ook de wens was. Dat gemeente bezuinigt op het on derhoud van openbaar groen, is ook in Oudeschild goed te zien. Het beleid is om het meest in het oog springende groen, vlak aan de straat goed bij te houden en de rest wat minder na te lopen. Daar zal mee geleefd moeten worden. In manege Akenburg verrijden po nyclub De Kleppertjes en de lande lijke rijvereniging De Wadden- ruiters zondag een dressuur- wedstrijd. Dressuurpony's in klas se B starten om 9.00 uur. Aan het eind van de dag komen de hogere klassen aan bod. De jury bestaat uit mevr. A.J. Kikkert, mevr. Bakker- Speur en dhr. Beets. De laatste rijders verlaten om 16.30 uur de baan. Van 11.15 tot 13.15 uur vinden de metingen plaats van de pony's van debuterende rijders of die nog gaan debuteren. Om een categorie-indeling te maken worden ook pony's onder de acht jaar gemeten. De kustcollectie van de gemeente is maandag uitgebreid met een ets van de hand van Leentje Linders uit Sijbekarspel. Namens het colle ge kreeg wethouder Terpstra het kunstwerk uit handen van J. Bout, vertegenwoordiger van het Ver bond van Grafische Ondernemin- „We willen vechten voor ons eiland. Anderen moeten ervan af blijven." In de campagne van Texels Belang speelt het „Texel- gevoel" een belangrijke rol. In maart bepaalt de kiezer wie deze kiesvereniging vertegenwoordigt in de gemeenteraad. Op de alfa betische lijst die de kiesvereni ging heeft samengesteld staan behalve bekende ook een aantal onbekende namen. „Fris bloed Maar het gaat er bij ons niet om wie in de raad zit. als we er maar in zitten", aldus voorzitter Jos Timmer. Bij de presentatie van de kandida ten in Bosch en Zee legt Timmer nog eens uit dat bij Texels Belang niet degene die bovenaan de lijst staat, automatisch in de gemeen teraad komt. „Wij hebben bewust geen lijsttrekker gekozen. We trek ken niemand voor. De kiezer be paalt zelf wie er in de raad komt en geeft met zijn stemgedrag de wethouder aan. Degenen die de meeste stemmen krijgen, komen bij TB het eerst in aanmerking voor een zetel." De partij die de afgelopen periode met drie zetels in de raad is verte genwoordigd (Jan van Asselt scheidde zich na de verkiezingen in 1990 af en ging onafhankelijk verder), mikt nu op vier zetels. Om afsplitsingen te voorkomen onder tekenen de kandidaten een verkla ring waarin ze beloven als het zover komt, afstand te doen van hun raadszetel. TB heeft twaalf De kandidaten van Texels Belang presenteren zich. Vlnr. Zittend: Grietha Duinker. Corry Heijne. Anny Hin-Hin en Afke Steenhuizen. StaandGerbrand Poster. Ed Moojen. Dirk Kuip. Dick Drijver. Paul Kikkert. Gerard Weijers. Nico Roeper en Daan Schilling. IFoto Gerard Timmerman) kandidaten beschikbaar, waaron der vier vrouwen. Kandidaten Een brede maatschappelijke verte genwoordiging, is het uitgangs punt geweest bij de selectie. Nieuwkomer is Dirk Kuip (38) uit De Koog. De logiesverstrekker heeft bestuurservaring opgedaan in de KLV en de TLV. Hij verklaarrt de belangen van de recreatieve sector een warm hart toe te dra gen. „Ik voel me als een vis in het water bij deze club." Nieuw is ook Corry Heijne (39). „Texels Belang staat los van de landelijke partijdi scipline en dicht bij de bevolking", motiveert ze haar kandidatuur. Aan haar zijde vindt ze Grietha Duinker (33), die als nieuwkomer vooral leergierig zegt te zijn en een positie in de steunfractie am- oieert. Deze bestaat uit de lijst trekkers die niet in de raad komen, maar die maandelijks ruggespraak houden met de raadsleden van de partij. Anny Hin-Hin (44) van boerderij De Reiger is firmante van een ge mengd boerenbedrijf. De agrari sche betrokkenheid van deze vice-voorzitter is bijna van zelfsprekend. Op de presentatie gisteravond verzekerde ze een veel bredere maatschappelijke interes se te hebben. Als lid van de steun fractie noemt ze zichzelf redelijk ingevoerd in de Texelse problema tiek. Datzelfde geldt voor Ed Moo jen (53), administrateur van beroep, voor wie het ook de twee de maal is dat zijn naam op de lijst voorkomt. Als voorzitter van de Woningbouwvereniging gaat zijn speciale interesse uit naar huis vestingszaken en ruimtelijke orde ning. Schapen houden Dick Drijver (59) uit Den Hoorn heeft als hobby schapen houden en werkt op de afdelingen finan ciën en onderwijs van de gemeen te. Hij zal dat doen tot 1 maart, de dag vóór de verkiezingen, want dan is hij VUT-gerechtigd. „En daarmee heb ik ook mijn kandi daatsstelling verklaard", wijst de penningmeester van TB op de tijd die dit het raadslidmaatschap met zich meebrengt. Interessen: on derwijs, ruimtelijke ordening, na tuur en landschap. Wethouder Terpstra neemt namens het college van b en w de ets in ontvangst van J. Bout van het Koninklijk Verbond van Grafische Ondernemingen, tFoto Gerard Timmerman) gen. Op Texel zijn zowel Uitgeverij/ drukkerij Langeveld en de Rooy, als Brügemann lid van deze órga- nistie. De ets staat symbool voor de betrokkenheid van de grafische bedrijfstak met de Texelse omge ving. De kunstenares heeft zich la ten leiden door woorden als milieu, natuur, water, bomen, be weging, techniek en kleur. Wet houder Terpstra toonde zich onder de indruk van de kwaliteit van het werk en stak de grafische bedrij ven een hart onder de riem. „Het voortbestaan van deze sector is onze zorg wegens de gewenste spreiding van de werkgelegen heid." Volgen Bout is het een mis verstand dat de grafische sector wordt aangekeken op het kappen van de tropische regenwouden. „Het hardhout wordt niet gebruikt voor papier. Daarvoor zijn speciaal produktiebossen aangelegd. Het is een gesloten circuit." Volgens de vertegenwoordiger doen de druk kers er in hun bedrijf alles aan om het milieu te sparen. Moeite had hij met de stickers die bij de ge meente kunnen worden afgehaald om de verspreiding van folders in te dammen. „Vrijheid van drukpers is toch een verworven recht." Vol gens Terpstra heeft deze maatre gel op het eiland geen hoge vlucht genomen. „Er zijn zelfs mensen die ze weer weghalen." Kandidaat Paul Kikkert (60) zat al eens in de raad en is bestuurlijk door de wol geverfd. Jongste inte resse: de visserij. Hij zal pogen de ambtenaar dichter bij de burger te brengen. „Want de drempel tot het gemeentehuis is nog veel te hoog." Assuradeur Gerard Weijers (50) is van agrarische komaf, slaat bijna geen raadsvergadering over en heeft interesse voor al wat leeft op het eiland, „ledereen moet krij gen wat hem toekomt. Daar wil ik me op een rechtvaardige manier voor inzetten." (Kampeer)boer Nico Roeper (38) is in De Cocksdorp en omstreken bekend als voorzitter van de vere niging Oud-leerlingen der Texelse Landbouwschool en het actieco mité Eierland/De Cocksdorp. Ook in landbouworganisaties was hij actief. Horeca-ondemeemster Af ke Steenhuizen-De Boer (49), ook nieuw in Texels Belang, is vooral geïnteresseerd in horeca- en re creatieve zaken. Groen-zwarte draad De kandidaten Daan Schilling en Gerbrand Poster behoeven geen verdere introductie. Over het verkiezingsprogramma laat Jos Timmer weten dat de groen-zwarte draad er centraal doorheen loopt. „Er moet plaats zijn voor de mens in de natuur. We hebben recht op het historisch medegebruik van ons gezamenlijk erfgoed. Er moet een evenwicht zijn tussen bescherming enerzijds en gebruik anderzijds." Texels Be lang pleit voor optimaal toeganke lijke wegen, paden en terreinen. „Het bestemmingsplan moet als basis dienen voor de invulling van Texel. De Razende Bol moet de huidige gebruiksmogelijkheden behouden." Texels Belang gaat zich sterk ma ken voor acht tenten per boere nerf. Om hiervoor de benodigde extra slaapplaatsen te krijgen (600), wil de partij deze bedden uit het reservepotje van 2000 put ten. 65 kampeerboeren, eenderde van de kampeergerechtigden, komt danin aanmerking voor een vergunning. TB stelt een quotering en eventueel een wachtlijst voor, om de aantallen te beheersen. Ver der pleit de partij voor verruiming van de verkoop van openbaar groen. De feestcommissie van Den Hoorn houdt op woensdag 19 ja nuari in dorpshuis De Waldhoorn een gezamenlijke maaltijd voor dorpsbewoners. De goede ervarin gen tijdens de maaltijden van de bustocht voor de bejaarden ston den model voor deze nieuwe acti viteit. De organisatie hoopt met een even geanimeerde als smake lijke maaltijd de Hoornders eenge- zellig samenzijn te bieden. Doel is niet een speciale groep mensen te bereiken. Iedere Hoornder is wel kom. De zaal opent om 17.30, na de be- jaardensoos. De maaltijd wordt genuttigd in samenwerking met restaurant Loodsmanswelvaren en om 18.30 geserveerd. Op het me nu staat: boerenkool met worst en jus en een bavarois toe. Koffie of drank zijn voor eigen rekening. De kosten zijn f8,- per persoon en moet bij aanmelding worden be taald. Opgave bij Janny Schuijl, Naalrand 59. Voorspeeluur. In de voorspeel ruimte van d'Ouwe Ulo de monstreren leerlingen van de muziek- en dansschool woensdag hun kunnen. Er wordt gespeeld op trompet, klarinet, saxofoon, key board, dwarsfluit en accordeon. Het optreden begint om 19.15. ™VT-.T VRIJDAG 14 JANUARI 1994

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 5