WOU. Geknipg»C/ TEXELSE COURANT Leerzaam Zwarte lijst Teso's alfabet Brieven ran lezers Buiten verantwoordelijkheid van de redactie Naar huis! 67.34.61.572. car oon Bobs Fingerspitzengefühl Drie te weinig: je bent een rund als je met aandelen stunt! „Teso-democratie" Alsnog! VRIJDAG 14 JANUARI 1994 Zo'n Teso-vergadering is toch uitermate leerzaam. Op tal van punten. Daar is dan het begrip „democratie". We leren nu dat een minderheid van bijna 10% de over grote meerderheid van 90% zijn wil kan opleggen. Is dat ook zo bij een coöperatie? Wij hebben ook geleerd dat Teso van een foutief standpunt uitgaat. De bestuurders menen dat de aan deelhouders er voor hen zijn en begrijpen niet dat zij er voor de Texelaars, de échte aandeelhou ders, de belanghebbenden, zijn. Een merkwaardig standpunt, dat echter door de jaren heen al zo was en zo is gebleven. Nooit is de Texelse bevolking serieus geno men. Het was altijd: „Wij weten wat goed voor u is. Alles vóór u, maar niets dóór u. Hooggstens vol (gerechtvaardigde) trots: kom maar eens kijken wat wij nu weer hebben. Niet dat ik geen respect heb voor wat Theo, voor wat het bestuur tot stand heeft gebracht. We heb ben technisch een fantastisch be drijf, dat uitstekend wordt gerund en economisch heel gezond is. Va kwerk! Chapeau! Maar juist daarom worden er nu begerige blikken vanaf de overkant op dat bedrijf geworpen. Ik verze ker u dat elke Texelaar (en de met hen emotioneel verbonden oud- Texelaars en vrienden van dit eiland) dat drommels goed be grijpt en heus dat gevaar niet on derschat. En ik ben er van overtuigd, dat wanneer Teso de zaken anders had aangepakt; de uitslag ook anders zou zijn geweest. Openheid van zaken, een goede Met stijgende verbazing lazen wij in de Texelse Courant over de zwarte lijst van Teso. Het begon nog tamelijk neutraal, beleggers werden genoemd en diverse Texe laars met persoonlijke rancune. Maar de term „VVD-agrariërs" sprong het meest in het oog. Waarom niet meteen de hele lijst afgedrukt, dan weet je tenminste om wie het gaat! Het stemgedrag van wethouder Eelman-van der Kooi en enkele anderen is blijkbaar genoeg om een hele groepering op één hoop te vegen. We weten dat Harry graag onrust zaait en Teso zal roepen dat het al lemaal niet zo is bedoeld, maar het kwaad is al geschied, de informa tie komt bij Teso vandaan, dat is zeker. Het is niet zo dat wij een volgende keer nu ineens gaan tegenstem men uit onvrede. We vinden het voor Texel en de Texelaars nog steeds een manier om het eigene te behouden en is het proberen ze ker nog een keer waard. Familie Jimmink, Bargen voorlichting, waaruit blijkt dat men de aandeelhouders/bevolking als volwaardige partner ziet, enke le avonden waarbij iedereen, ook en vooral de twijfelaars en de te genstanders, zijn zegje kon doen zonder afgekat te worden, zouden vermoedelijk, zeker gezien het „wij-gevoel" tot die andere uitslag hebben geleid. Ik begrijp bijvoorbeeld niet dat Bob Bakker, die ik persoonlijk al jaren ken als een zeer raisonabel en ai mabel man op dit podium zo'n heel andere houding aanneemt. Is het de macht, de verhoogde af stand tot „de zaal"? Ik weet heel zeker dat de arrogantie van de bestuurders stemmen heeft ge kost. Dom, zult u zeggen, niet za kelijk gedacht. Daar heeft u gelijk in, maar waar sentiment de bo ventoon voert, komt zoiets voor. Teso, kom van je voetstuk af, trek het boetekleed aan, doe niet of nu alles verloren is en luister naar het overgrote deel van je aandeelhou ders. Dan kun je opnieuw be ginnen. We hebben trouwens nog meer geleerd en dat is waardevol met het oog op de komende gemeen teraadsverkiezingen. En we weten nu ook wat we aan deze burgerva der hebben. Tenslotte hebben we geleerd, dat Harry ook uitstekend kritische stukjes kan schrijven. A. C. Peetom, (Texelaar sinds 1944) Den Burg. lUit: „Beleggers Belangen" van 7-1-'94.) STOOMBOOT Voor de komende maanden zien we hel ge middelde koersnrveau op de Parallelmarkt nog wel wat stijgen, maar na publikabe van de jaar cijfers en de eerste berichten over de gang van zaken in 1994 kunnen, bij te optimistisch inge schatte resultaten, enkele koersen best een knauw krijgen. Dit jaar werd in ieder geval opgewekt be gonnen. Maandag sloten de meeste koersen hoger en de Index klom 2.7 punten tot 194 7 Dinsdag schoot de Index door tot 197.1 en woensdagochtend waren er ook weer meer kopers dan vcrkopeis te vinden. Op de Incourante Markt viel nog weinig te beleven. Enigszins spannend zijn de ontwikke lingen rond de Texels Eigen Stoomboot On derneming. Het woord 'eigen knjgt een bij zondere betekenis, want men wil de veerdienst graag voor Texel behouden en daarom moet de vennootschap worden omgezet in een coö peratie. In de statuten van de coöperatie wordt tot uitdrukking gebracht dat in de toekomst slechts inwoners van Texel als lid kunnen toe treden. Ondanks de mogelijkheid van dispen satie voor met-bewoners van Texel is het eigenlijk een vorm van discnminatie en het heeft, weinig te maken met de 'Europese ge dachte COÖPERATIE De aandeelhouders worden bij omzetting automatisch lid van de coöperatie. Mochten zij met instemmen met het voorstel dan is de on derneming bereid een schadeloosstelling van 600 per aandeel van 5 te betalen (ƒ3000 per aandeel van ƒ25). De winst per aandeel van ƒ5 steeg van ƒ72 in 1991 naar ƒ250 in 1992. De intrinsieke waarde nam toe tot ƒ3115 Op de eerste vergadering was het aan tal vereiste aandeelhouders voor wijziging van de statuten met aanwezig. Op 7 januan is er een tweede vergadering en dan is er ingevolge de statuten geen quorum benodigd Het be drijf blijft voor een habbekrats behouden voor Texel en de incourante Markt raakt aan het be gin van het jaar weer een fonds kwijt Het coöperatieplan van Teso is mislukt. Terecht concluderen de kranten dat Teso dat voor een deel aan zichzelf heeft te wijten. Slech te informatie vooraf, arrogant en onbehouwen optreden tijdens de jaarvergaderingen, vragen van ta fel vegen, vanuit een machtsposi tie bindende voordrachten doen voor commissarissen etc. Veel aandeelhouders hielden de jaarlijk se vergaderingen allang voor ge zien: „Ik ga er niet meer heen, je hebt er toch niets in te brengen." Allemaal waar, want ik heb het ve le jaren meegemaakt. En wat de coöperatie betreft, als zovelen heb ik lang getwijfeld of die nu wel of niet moest doorgaan. Je hoort de advocaten Wakkie en Traudes; je leest en hoort de reac ties van de hebzuchtige gebroe ders Eelman. En vooral: je herinnert je de vreemde capriolen van Teso zelf; bijvoorbeeld om de Texelse tarieven afgeschaft te krij gen. Je herinnert je het rapport van Teso van anderhalf jaar terug, waarin stond dat de tarieven voor Tesselaars wel omhoog konden (dan gingen ze minder naar Den Helder om daar geld te besteden); en dat de tarieven voor voet gangers-toeristen wel omhoog konden (want die besteden toch niet zoveel op Texel), maar dat de tarieven voor de auto-toeristen dan omlaag moesten (want die brachten het geld mee); en dan te gelijk de klacht dat er teveel auto's naar Texel kwamen, dat moest be perkt worden. En je vraagt je dus weken af of er misschien nog an dere streken achter dit coöperatie plan zitten. Teso zélf heeft mensen wantrouwig gemaakt. Jarenlang ben ik zelf een van de actieve aandeelhouders geweest (en ik hoop dat te blijven). Jaren lang heb ik aangedrongen op actie tegen overname door overkanters. Ik heb geprobeerd aandelen op Texel te houden door een daartoe op te richten stichting. De respons op Texel was minimaal, Teso deed het af als amateuristisch. En toch, en toch, en toch. In al die jaren ben ik gaan houden van dit stuk folklore, van de jaarlijkse reü nie van de Tesofamilie, net zo Tes- sels als de Meie/blis en Ouwe Sunderklaas. En daarom net zo veel waard om te behouden en te koesteren. Overkanters zullen dat nooit begrijpen. Maar dat het col lege van Texel dat niet aanvoelt is onverteerbaar. Het college meen de tevoren een standpunt te moe ten innemen. De drie wethouders echter bij elkaar konden nog geen steekhoudende argumenten op ta fel leggen om tegen te zijn (de sta tus van Openbaar Vervoer is bij een coöperatie niet verder weg dan bij een Teso in overkantse handen, de invloed van de Tesse laars afdwingbaar groter dan nu). De twee ter vergadering aanwezi ge wethouders zwegen dan ook, waarschijnlijk om niet te worden uitgejouwd - want dat had er bij hun stemverklaring dik ingezeten. Ze weigerden hun stellingname toe te lichten. Mijns inziens hadden ze beter ter plekke kunnen overleggen en met hun stem gevoel tonen voor de stemming in de zaal. Nu bleef het college, voor zover vertegenwoor digd, doof voor de gevoelens van haar inwoners. En de burge meester ontbrak. Hij had niet de indruk erg gelukkig met Texel te zijn, maar had in deze nog wat van Bill Clinton kunnen leren. En daar om zeg ik, dames en heren: ik draag u geen van allen persoonlijk een kwaad hart toe en ik ben uit de politiek vandaan. Anders zou ik in de raad zeggen: college, ga naar huis en laat na deze enorme blun der uw plaats innemen door de huidige fractievoorzitters van de collegepartijen. Nu zeg ik het dus maar in de krant: dames en heren: naar huis! Gerard van der Kooi Rozendijk, Den Burg Ondernemers, U wilde Uw collega's in Limburg graag steunen met hon derd piek, maar U was het nummer kwijt? TVO solidariteitsfonds Limburg. De A is van Adriaan, wat was hij op dreef Maar aandeelhouder is wat hij bleef. De B is van Bakker, ik geef hem een tien En de Burgemeester, ik heb hem niet gezien. De C is van Centen waar men veel over sprak Van Coupons en Coöperatie en Coffij met gebak. De D is van Duwen en Dringen allemaal en Doeksen, hij sprak voor een volle zaal. De E is van Eelman Eelman Eelman en Eigenwijs en snap er niet veel van. De F is van Fel zoals veel sprekers spraken Fiolen van toorn konden sommigen braken. De G is van Gerard die hartedief Schiet nou geen Gaten in Teso's tarief. De H is van 't Flart, dat was niet te koop. Van Hebzucht en Haat, van Honger en Hoop. De I is van Inzicht, zo goed als je 't ziet Van Inspraak en Inbreng, Ik wel en jij niet. De J is van Juristen die de voorzitter Jennen Liever wil ik Jenny en Jan Stolk kennen. De K is van Klaas, hij ging van ons heen Zijn Kennis en Kunde nam hij mee naar Nieuwveen! De L is van Listen en Lagen werd er gezegd En van de Luren waarin we werden gelegd. De M is van Mensen die waren er veel Van Macht werd geproken, en van Moreel. De N is van Notaris, een zeer bezocht figuur Het was Nu of Nooit, maar wel wat duur? De O is van Ootje die had nog een deel Dat werd Overgenomen, we loven haar veel. De P is van Politiek, die brak ons de nek Van Poen en Proleten, we slaan ze door 't stek. De Q is van Quisling, zijn geest waarde rond De stemming geheim, ik wist niet waar jij stond. De R is van Raad hoog op het plankier Maar de medezeggenschaps Raad had niet veel plezier. De S is van Stuurman goed in vorm En Sterk en Stuwkracht en varen bij Storm. De T is van Theo, van Teso en Te gek Te duur en Te weinig, Te vol maar niet lek' De U is van Uitje, dat was het toch wel We zagen U allen, 't zij vreemdeling 't zij gezel. De V is van Vorm waarin Teso wordt gebracht En Vrienden en Varen met Volle kracht. De W is van Walter en al die kornuiten Zij Wilden Wel goed, maar konden er naar fluiten. De X is Xantippe, men zag haar nog even En had liever gezien dat ze weg was gebleven. De IJ is van IJsbrand, hij kwam van Westergeest En al die IJgen-heimers, ik mis ze het meest. De Z is van Zalig, ik zag de pastoor Met Zijn hulp en Zegen vaart Teso weer door. Den Burg, 8 janu Jac. Dijt HZ Ik sta dus op de zwarte lijst van Teso. En ik ben er niet eens stom verbaasd over. Dat was ik op de vergadering wél. Een voorzitter die op een dergelijk grove manier met zijn tegenstanders denkt om te kunnen gaan, verdient nog niet de helft van het aantal stemmen dat hij nu kreeg. Zo maar wat krenten uit de pap van vrijdagavond (in een ander licht). Geen grote overkantse be langen, maar 60% van het com missariaat is overkants. Geen groepsbelangen in het bestuur van Teso, maar 80% is VVD. Andere groeperingen dus niet (hè Ge rard?) Op dergelijke flauwekul werden we getrakteerd. Maar een boeiend betoog van mr. Wakkie over de Europese kwestie werd door Hoogerheide afgedaan met de opmerking dat-ie toch gelijk had. Wat de overname betreft, daar is ruim 50% voor noc Doeksen heeft 11,41%, Testa nog minder. Waar maken we druk om? Concentraties van delen aan de overkant: een nie zeggende en onbewezen aant ing. Het zal wel „Fingerspitzerv; fühl" van de heer Bakker zijn weest. Daar had hij zich vrijdi avond ook al in vergist en goedv lende overkanters werden er m; mooi mee „in het zonnetje" gez De enig werkelijke reden van coup is het vergroten van mad dwarsliggers mond houden, of e schop onder 't hol en wegwez< Dat is blijkbaar Teso-democrati Nee, mijnheer Bakker! Nee, mi heer Hoogerheide! Zo werkt ge enkele democratie en ik was c lukkig (voor Texel) niet de eni< die dat vrijdagavond door had. Karei van Em; (blijvend aandeelhoudf Den Bi 778 aandeelhouders, 1152 stem men, 3 stemmen tekort om een coöperatie van de grond te helpen. Texel dreigt duur te betalen voor de aanlokkelijke koers van het Teso-aandeel. Voordat de lezers denken: „Waar bemoeit die overkanter zich mee?", graag even mijn paspoort: als vrijwillig hofhistoricus van Teso (schrijver van „Texelstoom" en lid van de Historische Vereniging), als betrokken aandeelhouder, als (zuidwestelijk) eilander en als fer vent voorstander van eilander be heer over eilandelijke bootdiensten ben ik uiteraard bij de aandeelhou dersvergadering geweest. Ik heb daar niet gesproken en dat was ook niet nodig, omdat enkele collega-aandeelhouders prima on der woorden brachten wat ik zelf wilde zeggen. Van ongeveer veertig procent te genstanders naar minder dan tien procent van de aanwezigen. We hadden het in onze zak. Bijna, want de vergadering heeft de noodzaak van de coöperatie bik kelhard aangetoond. De zaak zou van de grond zijn gekomen als er niet een paar juristen in de zaal hadden gezeten met een massa stemmen van VEB-leden. Jammer van die enkele Texelaars die uit on vrede met de commissarissen, uit persoonlijke rancune soms, tegen hebben gestemd. Jammer van de gemeente Texel, die meende zijn stem aan het Texels belang te moeten onthouden. Redactie, ik vraag nog wat ruimte omdat er meer duidelijk moet wor den gemaakt dan er op tafel is gekomen. Ten eerste de vraag naar het waar om van een coöperatie. Daarvoor moet ik even terug in de recente historie. Medio jaren tachtig privatiseert Wagenborg, tekent een convenant met Verkeer en Waterstaat. Doek sen volgt, Teso weigert. Een be- leggingsanalist vindt het Teso- aandeel een goudmijn en vele be leggers volgen hem. Het dierbare aandeel wordt duur verkocht. Het duur verkochte aandeel dreigt duur te worden betaald: meer dan de helft van de aandelen komt in overkantse handen. Tussen aanha lingstekens: Texelse Bedrijven blij ken overkanter. Teso moet Besloten Vennootschap worden wegens Europese eisen. Eilander tarief mag niet meer van Brussel. Teso krijgt nog meer* Europese dreiging: stemrechtbeperking mag straks niet meer. Onze commissa rissen worden een beetje ongerust als de NZH (en wellicht ook ande ren) zich op een of andere manier met onze drieste directeur in ver binding stellen om te vertellen dat ze de tent wel even zullen overne men. Commissarissen wekken het wantrouwen van een behoorlijke club aandeelhouders door op de vaste wal te wonen, omdat op Texel zelf geen „bright young intel lectuals" zijn te vinden. De openbaar vervoerbedrijven als NZH en NS moeten zich in de na bije toekomst zelf kunnen bedrui pen. Als voorbereiding daarop bedenkt Verkeer en Waterstaat vervoersregio's. Dat zal een rol gaan spelen, zoals ik hierna hoop te betogen. Waarom zit iedereen nu zo fel ach ter die Teso aan? Van de beleggers is het wel duidelijk: puur geld ma ken, speculeren en, daar heeft Hoogerheide gelijk in, dat is nooit de bedoeling van het aandeel van Teso geweest. Mijn vrouw en ik hebben ons aandeel dan ook nooit verkocht. Hoe zit het dan met die „intrinsie ke waarde", waar de VEB de mond, ook op de vergadering, vol van heeft, weet u nog, dat mooie verhaal van meneer Wakkie? Een voudig gezegd: de intrinsieke waarde van een aandeel is wat je als aandeelhouder zou krijgen als de boten, het kantoor en de overi ge bezittingen zijn verkocht, en al le schulden zijn betaald. Dat kan natuurlijk niet, want het veer moet blijven varen en dus is het streven om de intrinsieke waarde te krij gen, gewoon een poging om de re serves van Teso op te" strijken. Reserves die we nodig hebben om straks een nieuw bootje te laten bouwen zonder dat we weer alles bij de ING moeten lenen. Overi gens: we worden door de heren speculanten wat dat betreft be hoorlijk op het verkeerde been ge zet, want er is waarschijnlijk geen aandeel op de beurs dat tegen de intrinsieke waarde wordt verhan deld. Mocht een onderneming als Teso worden overgenomen, dan is het overigens de praktijk dat vijf of zes maal de winst per aandeel bo venop de geldende beurskoers wordt betaald, zodat het verhaal- van de VEB gewoon een onjuist huilverhaal is. Men haalt zijn gram omdat het rendement maar zes procent van de nominale waarde is: men heeft op grond van infor matie zijn geld neergeteld voor een qua rendement waardeloos aandeel. Maar, er zijn meer partijen. Doek sen bijvoorbeeld en de NZH na tuurlijk. Over zusterrederij Doeksen wil ik niet te veel zeggen. Ten eerste niet omdat ik vind dat zij zich op de vergadering op een correcte ma nier heeft opgesteld door zich van stemming te onthouden, ten tweede omdat de rederij zelf met een erfenis uit het verleden zit op gescheept (leest u de oudere NZH-jaarverslagen eens echt heel erg goed!), ten derde omdat de re derij best voor zichzelf kan spre ken en ten vierde omdat ik met het Terschellingse bedrijf goede rela ties onderhoud die ik niet op het spel wens te zetten. De president-commissaris van Doeksen heeft, door zich van stemming te onthouden, de keus aan de Texelaars gelaten. Daarmee heeft hij het risico van een lage en fiscaal belaste uitkering op zijn aandelenpakket genomen. Was de 90% gehaald, dan had Doeksen in de boekhouding verlies moeten nemen op de aandelen van Teso en indirect zou dat in het boot- kaartjes naar Vlieland en Terschel ling moeten worden verrekend. Zo werkt dat nu eenmaal en niet an ders. Het gaat, met andere woor den, niet aan Doeksen te verwijten dat de rederij niet vóór heeft gestemd en dat daarom de coöpe ratie niet van de grond komt. Elke tegenstem heeft zwaar geteld, nog het meest de bossen stem men van de VEB-leden die een ju rist hadden gemachtigd. Dan de NZH. De indrukwekkende woorden vloed van de advocaat van de NZH, mr. Veis, op 20 december suste bijna ons wantrouwen tegen de bedoelingen van NZH. NZH's directeur haalde twee dagen later bij Nova zijn eigen advocaat vak kundig onderuit en deed dat nog eens dunnetjes over in de Texelse Courant van 24 december 1993. Ik zou niet graag advocaat van Testa zijn. Gelukkig maar dat ik een ander vak heb geleerd. De NZH is indirect een overheids bedrijf, dat straks zelf voor zijn op brengsten en kosten verantwoor delijk wordt gesteld Alleen door dure telsystemen op zijn bussen kan de NZH proberen zelf inzicht te krijgen in zijn vervoersop- brengsten: je betaalt voor het bus vervoer immers met een strippenkaart die wel in Zuid- Limburg kan zijn gekocht! NZH is bedrijfseconomisch gezien een zwakke broeder als eenmaal de overheidssubisidies wegvallen. Dat gaat in de komende jaren echt gebeuren en dus moet NZH zor gen voor andere inkomsten. Uit de NZH Taxicentrale, het touringcar- bedrijf NZH Travel en de BV Rederij Naco, wat staat voor „Noordhol landse Auto Car Onderneming", vroeger een busdienst in midden- Noordholland. Wat Testa ook be weert, als hij idealisme en/of kostenreductie beweert na te stre ven door overname van Teso, ge loof ik hem alleen al niet door de taak waarvoor de overheid hem stelt: openbaar vervoeren tegen een minimaal dekkende prijs. De reserves van Teso, de winsten, zijn voor de NZH gewoonweg aantrek kelijk om te zijner tijd de giganti sche tekorten op zijn busbedrijf te helpen dekken. Want: Testa kan dat busbedrijf niet zo maar even saneren en/of opgeven. Hij moet. Van Den Haag. Nu is het probleem dat Den Haag de hele zaak diri geert. Testa kan aan de ambtena ren vertellen wat hij wil, uiteinde lijk zijn het de Haagse beleidsamb tenaren die bepalen wat er ge beurt. Met handtekening van hun politieke procuratiehouder, de Mi nister van Verkeer en Waterstaat. Ik denk dat achter de aanval van de NZH op Teso de hele problema tiek van de vervoersregio's enzo voort een niet onbeduidende rol speelt. Immers: Wagenborg en de Terschellinger Stoomboot Maat schappij hebben een .convenant" met Den Haag getekend, Hooger heide heeft dat geweigerd omdat hij ook zonder zo'n papier wel kan praten. Zijn gelijk is bewezen toen de TSM kort na het tekenen van een convenant werd geconfron teerd met een concurrentiepoging van Smit Lloyd, die een bevoorra dingsschip zou laten ombouwen tot veerboot. Den Haag kon daar tegen niets doen, al beloofde het „convenant" anders. Is het zo gek te veronderstellen dat Den Haag, waar ambtenaren met een lange memorie zitten, via Testa zijn gram tracht te halen op Teso, zodat het plan van de ver voersregio's ook op Texel kan wor den afgerond? Zou dat misschien ook de reden zijn dat de gemeente Texel tegen de coöperatie is? Niet om Texelse redenen, maar gewoon omdat er vanuit Den Haag even op ambtelijk niveau naar Den Burg is gebeld? Ik kan het natuurlijk niet bewijzen, maar ik zie geen andere belangen voor NZH/gemeente dan deze. De constructie van een coöpera tieve vereniging met uitgesloten aansprakelijkheid, waarin de Texel se veerverbinding zou moeten worden ondergebracht, garan deert dat niet Den Haag, maar Texel de zeggenschap over de ver binding houdt. Een voorbeeldiae vorm van democratie, waarin men direct invloed heeft op het eigen belang. Overigens voor mij ook een reden om Gerard Zoeteliefs denkbeelden commissarissen uit belangengroepen te benoemen, sterk af te raden. Immers: wie is er nu gebaat bij weer een getrapte vertegenwoordiging? Misschien is men tijdens de verga dering nog aan het twijfelen ge bracht door de jurist Traudes, die betwijfelt of een coöperatie de stoffelijke belangen van haar leden zou dienen door aan iedereen ver voer aan te bieden. Hij betoogde, kort samengevat, dat het belang van de Texelaar in dit geval niet an ders ligt dan dat van een overkan ter. Niet juist. Want: de overkanter is doorgaans niet afhankelijk van de veerverbinding in essentiële de len van het leven, zoals het dage lijks brood. Voor een eilander - en ik spreek uit zeer persoonlijke er varing - is een veerverbinding van een wezenlijk ander belang dan voor een toerist die vakantie komt vieren. Worden Texelaars lid van de coöperatie, dan is hun stoffelijk belang daarmee duidelijk anders gediend dan -bijvoorbeeld- het stoffelijk belang van een Zeeuws- Vlaming, die ook over Antwerpen in Breda kan komen. Zoals gezegd, voor mij is het be lang dat de coöperatie er komt, door deze vergadering duidelijk en keihard aangetoond. Het mocht niet zo zijn. Drie stem men tekort. Zo kom ik op mijn tweede punt: hoe nu verder? Het lijkt niet moeilijk te constate ren dat onze commissarissen, die wij op voordracht hebben be noemd, het niet gemakkelijk heb ben. Zij hebben een nederlaag geleden die het overgrote deel van ons, de aandeelhouders, niet heeft gewild. Niet omdat wij de com missarissen zo aardig vinden, maar omdat het belang van Teso voor ons belangrijker was dan ons eigen belang. Ook al hebben we net zo lang gezeurd tot een van ons griep, hoofdpijn en wat dies meer zij kreeg. Het college van commissarissen is in zijn onder handelingspositie tegenover ge meente en clubs als de VEB en de NZH hierdoor beschadigd en zwakt. We hebben niet alleen coöperatie niet gehaald, we zit! dus ook met een raad van co missarissen die niet het maxim kan doen. Zo werkt dat nu ei maal in die kringen. Het lijkt dan ook niet erg wa schijnlijk dat de raad van comm sarissen opnieuw met het voors kan komen Teso tot een coöpe tie te maken. Er resten de comir sarissen dan twee mogelijkhedi intern maatregelen nemen in functieverdeling (misschien ze aftreden) - laat het wel duide zijn dat ik daarmee absoluut n gelukkig zou zijn! - of met een i der beschermingsvoorstel komi Het is mijns inziens niet te v wachten dat welk ander voors dan ook zo'n goede waarborg v( het Texels blijven van Teso zou; als de coöperatie. Ik vind, dat die coöperatie e goed voorstel was en is. Dat i coöperatie er dus alsnog moetl men. Inhoud van benoemingen dergelijke, dividend enzovooi dat zien we naderhand u Maar... als het niet goed meen de commissarissen kan, dan mi het maar van onszelf als aande houders komen. Texelaars, al ben ik dan een o« kanter, ik stel u voor dat wij Texelse en overkantse Tei aandeelhouders de handen ine slaan om de coöperatie alsnog* de grond te krijgen. Dat wij del ren speculanten en de NZH duil lijk maken dat wij het niet nemi om als eensgezinde en overwel gende meerderheid door d stemmen naar huis te word gestuurd. Daarom: wie wil mij een aand van f5, verkopen voor mijn m derjarige dochter, zodat ik nog e extra stem kan uitbrengen? Ik t bereid voor het voortbestaan een goede Texelse veerverbindi veel te doen, daar veel tijd in steken. Mag ik met u meedoen doet u met mij mee? Willem 8o Opperdo

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 6