Plan TVO voor extra woningen werknemers i v Strandpaviljoens: riool of opvangtank vóór 1 januari KNOV zet vraagtekens bij 47.000 Meer geld nodig voor bestrijding ratten LenR LenR TEXELSE J couRANT EVTO-cursus en jaarvergadering Dijkgraaf in aantocht at ik zeggen wou.. Teso Midwinterkeuring Texelaar rammen Gyminstuif Huwelijksbootje Horecabond FNV komt langs op Texel Ouders van tweelingen vertellen ervaringen Fietsencontrole Snelheidscontrole F amilieberichten VRIJDAG 21 JANUARI 1994 Veel mensen die op Texel een baan krijgen, hebben moeite met het vinden van woonruimte. Het Texelse Verbond van Ondernemers is samen met de woningbouwvereniging een plan aan het uitwerken om dit probleem op te lossen. Het KNOV heeft in een reactie op het provinciale streekplan ge constateerd dat de economie op Texel kan worden versterkt door de kwaliteit van de toeristische accommodaties en dienstverle ning te verbeteren. Hiervoor is het aantrekken van vakbekwaam per soneel noodzakelijk. In veel geval len moet toevlucht worden genomen tot mensen van de over kant, omdat op Texel niet voldoen de geschikt personeel is. Deze krijgen meestal een jaarcontract. )e vervolgcursus Economische terming Toekomstige Onderne- ners in de landbouw begint woensdag. De fiscale boekhou- jing, deeladministratie, saldobere- leningen, sterkte-zwakte analyse, ledrijfseconomische analyse en ;ostenontwikkelingen komen hier- i aan de orde. )e opleiding beslaat zes dagen en én excursiedag. Belangstellenden unnen zich nog aanmelden. De Bssen duren van 9.30 tot 16.00 lur en worden gegeven in Bosch in Zee te De Koog. n dezelfde lokatie is dinsdag om !0.00 uur de jaarvergadering van Ie Vereniging voor Bedrijfsvoor- chting. Na het huishoudelijke ge- eelte gaat Jan Koolhof in op de Joekomstige ontwikkelingen in de lindbouw en het groeijaar 1993. Er is echter op het eiland nauwe lijks huisvesting te vinden voor de ze werknemers. De gemeente krijgt weinig contingenten toege wezen en kan al niet eens aan de vraag van de eigen bevolking naar huizen voldoen, laat staan die van tijdelijke werknemers van de overkant. Dienstwoningen Ook op de Friese Waddeneilanden speelt dit probleem. Daarom is Ge deputeerde Staten van die provin cie gevraagd extra contingenten beschikbaar te stellen. Het TVO- plan haakt hierop in. „We willen er nog niet teveel over loslaten", al dus Wim Mets van TVO. „Op 3 fe bruari vergaderen we met Het ziet ernaar uit dat de huidige waarnemend voorzitter S. Stel tenpool van het nieuwe water schap Hollands Kroon ook de definitieve dijkgraaf wordt. Hij zal als zodanig worden voorge dragen en ambieert de functie. De stemming is op 18 februari. De dijkgraaf wordt meteen voor zes jaar benoemd. Aanvankelijk werd ervan uitgegaan dat eerst een in terim dijkgraaf zou moeten wor den benoemd voor een veel kortere periode, maar dat berustte op een misverstand. »i«T>Hi)kli. »d van «V h-Am| I teste mede-aandeelhouders van BSO, eacht Bestuur van TESO, ben van de overkant, maar ik -ken Texel. Mijn vrouw en ik heb- 1 ben over het eiland gezworven, broedende leeuwerikken gevon- en op de Slufter en fouragerende rJterntjes af en aan zien vliegen ngs de Schorren. Ook heb ik al- t jd gedacht de Texelaar een beetje te kennen, maar dat is blijkbaar jjog niet het geval, iaa de vergadering van 7 januari [loeide ik de sterke behoefte om - ■^et als anderen- een fel ingezon- en stuk te schrijven, maar dat eb ik niet gedaan. Ik zou de te- lurgestelde briefschrijvers mis- chien van repliek kunnen dienen, laar daar kom je niet verder mee. ee, integendeel, ik wil ze oproe- en om de zaak redelijk te benade- m. Daartoe wil ik een aanzet even. et Texel-gevoel at speelde vóór en in de vergade- ng een grote rol. Het bestuur van ESO heeft daar intensief gebruik an gemaakt, zodat de mensen an Texel misschien vanwege ge- ïoedsbezwaren niet durfden te- enstemmen. Maar is dat wel elemaal eerlijk geweest? Trots jn op je eiland vind ik fan- istisch; ik ken dat gevoel. Maar je boet er ook heel voorzichtig mee omgaan, anders verliest het zijn gaarde. In de sporthal leek het er p of het voortbestaan van het liland op het spel stond. Mis- chien hebben velen zich toch een eetje teveel door hun gevoel la- n meeslepen, daarbij de redelijk- leid uit het oog verliezend. e boot Daar mag Texel trots op zijn. Het jfoortbestaan van de bootverbin- ing is op geen enkele manier in evaar, de boot zal altijd blijven |aren in het belang van Texel en de aste wal. Zelfs als door een of an- ere oorzaak de exploitatie een robleem zou worden, dan nóg zal ij blijven varen. Het eiland zal al- jd een verbinding met de vaste Wal behouden; daar is een coöpe- 'tie niet voor nodig, trlijk emand mag onzorgvuldig met «belangen van anderen omgaan, s TESO helemaal Texels zou oeten worden, dan moet dat wel I ïrlijk gaan en dat is absoluut niet Bt geval geweest! En nu word ik >ch even een beetje fel. De wijze aarop het bestuur van TESO de indeelhouders van de overkant Beft afgeschilderd was bescha- end. Al in zijn openingswoord eende de voorzitter te moeten 9gen, dat zij alleen maar op fi nancieel gewin uit zijn. Zelf ben ik al tien jaar aandeelhouder en bestudeer regelmatig de jaar verslagen. Ook heb ik met belang stelling de geboorte van de dubbeldekkers gevolgd. Aandelen TESO worden gekocht en ver kocht zowel door inwoners van Texel als van de vaste wal op een korrekte manier en met medewer king van het bestuur van TESO. Een belang in zo'n mooi bedrijf is bovendien nog eens verstandig ook. Hoe het dan mogelijk is, dat de voorzitter mij een speculant durft te noemen, kan ik niet begrij pen. Daarvoor zouden excuses toch wel op z'n plaats zijn. Geld Die van de overkant zou het alleen maar om geld gaan. Plotseling is geld -als ik de directie en de com missarissen mag geloven- niet meer van belang. Als wij echter naar Texel gaan, dan moeten wij overal normaal voor betalen, te be ginnen voor de boot en ook voor een fiets, restaurant, hotel enz. Met de waarde van de grond en huizen is iedereen op het eiland goed op de hoogte; huizen worden -ook aan Texelaars- duur verkocht. Is geld dus toch belangrijk? Wees eerlijk: geld is in onze maatschap pij onmisbaar; we werken ervoor en we sparen ervan voor later. Waarom springt het bestuur van TESO dan zo gemakkelijk met de spaarcenten van anderen om? Redelijkheid Een vertoning zoals op 7 januari in de sporthal plaats vond, zou eigenlijk niet meer mogen voorval len. Dat doet de naam van Texel geen goed. Men zou zich afzijdig moeten houden van juridische en fiscale spitsvondigheden. De aan deelhouders moeten zich boven dien realiseren, dat in een coöperatie de macht sterk bij het bestuur wordt geconcentreerd. Bovendien is deze ondernemings vorm inmiddels nogal verouderd. De Rabobank wil er eigenlijk al 20 jaar vanaf; in Duitsland is onlangs een grote coöperatie ter ziele ge gaan met achterlating van grote problemen en dan hebben we het nog niet over de grootschalige mislukking van de vele coöpera ties in de Oostbloklanden. Eigenlijk probeerde men dus met het om- zettingsvoorstel de klok terug te zetten. Het zou daarom verstandig zijn de coöperatie te vergeten en in plaats daarvan bij het bestuur van TESO aan te dringen op een goede ver standhouding met alle aandeel houders, om zodoende in goede harmonie te komen tot een oplos sing van de problemen, die men blijkbaar ziet. Ik ben ervan over tuigd, dat dit met goede wil van beide kanten mogelijk is. J.N. de Ruijter Bakkum verschillende betrokkenen over ons plan. We denken aan zo'n vijf tig woningen, verdeeld over Den Burg, De Koog en misschien ook De Cocksdorp. Dit moeten een soort dienstwoningen wor den, waarbij de bewoning is ge koppeld aan de baan. Als iemand ontslag neemt, moet hij ook het huis uit." De opzet lijkt simpel, maar is het niet. Er moet namelijk een constructie worden gehanteerd waarbij de huurbeschermingswet wordt omzeild. „Het kan wel, want in Den Haag bestaat het al", aldus Mets. De bedoeling is de woningen gestoffeerd aan te bieden voor een periode van drie tot maximaal vijf jaar. Als het dienstverband van In het Noordhollandse Midden- beemster wordt zaterdag 12 fe bruari een winterkeuring gehouden voor „Texelaar" ram men. Meer dan honderd rammen uit heel Nederland worden ver wacht, geboren in of vóór 1993 en eigendom van fokkers die zijn aan gesloten bij het Nederlands Texels Schapenstamboek en het Texels Schapenstamboek in Noordhol land. Alleen beesten met 85 of méér punten voor algemeen voor komen worden toegelaten. Bedrij ven waar de „zwoegerziekte" voorkomt zijn uitgesloten van deelneming. De keuring in manege „Beemster- ruiters" duurt van 10.30 tot 14.00 uur. Inlichtingen bij de organisatie, tel. 02294-3544. Ongediertebestrijding wordt op andere bestrijdingsmiddelen. Die een werknemer langer gaat duren, moet hij of zij in deze jaren zelf op zoek naar een ander huis. Niet onderbouwd? Het KNOV zet in haar reactie op het streekplan vraagtekens bij het maximum van 47.000 toeristische slaapplaatsen. „Waarop dit cijfer is gebaseerd weet niemand, een deugdelijke onderbouwing, voor zover ons bekend, ontbreekt", al dus de KNOV-brief. „Er is geen re den om aan te nemen dat tijdens de korte periode dat het bezoek aan het eiland op het hoogste ni veau ligt, het maximaal aantal overnachtingen niet hoger zou kunnen liggen. De economie op het eiland leunt in hoofdzaak op het toerisme en kan enige kwanti tatieve uitbreiding goed gebrui ken." Wim Mets distantieerrt zich van deze uitspraken. „Ik heb daar een duidelijk andere mening over." Jan Blom van het KNOV, opsteller van de reactie, was niet bereikbaar voor commentaar. De jeugdraad van GVT houdt zon dag een gyminstuif voor peuters en kleuters van 3 tot 6 jaar. De kinderen zijn welkom in de Bea- trixzaal, ook als ze niet lid zijn van de club. De instuif duurt van 14.30 tot 16.00 uur. Hoewel marinier Piet Hof wei nig ruchtbaarheid had gege ven aan zijn trouwplannen, stonden zijn collega's van de bootcompagnie van de Joost Dourleinkazerne hem, en zijn kersverse vrouw Cora, toch op te wachten bij het raads huis op dinsdagmiddag. Na een traditionele rijst-regen werd het tweetal in een mili tair huwelijksbootje geplaatst en daarmee naar hun woning vervoerd. IFoto Tessa do Graotf) De Horecabond FNV maakt een toernee langs bungalowparken, attractieparken en campings. In alle regio's worden bedrijven in de dag- en verblijfsrecreatie be zocht. Bovendien komen er dis cussiebijeenkomsten voor de medewerkers van deze bedrijven. Het gaat om 21.000 mensen. Naar schatting kan tweederde van hen geen beroep doen op een CAO. De Horecabond FNV wil daar iets aan doen. In Bosch en Zee wordt op woensdag 26 janu ari om 19.30 uur een bijeenkomst belegd voor recreatiemedewer- Veel commotie is ontstaan om de regeling waardoor strandpaviljoens verplicht moeten aansluiten op het riool. Doordat onduidelijkheid bestond over de vraag wie er pre cies onder de regeling vallen en wanneer de eis van kracht wordt, heeft de gemeentelijke milieuafdeling dit precies uit gezocht. De vereniging van strandexploitanten wordt op de hoogte gesteld. Volgens de Wet Bodembescher ming zijn omvangrijke lozingen van afvalwater sinds 1 januari van dit jaar verboden. Om te bepalen of een lozing omvangrijk is, wordt ge werkt met bepaalde eenheden. Het komt erop neer dat alle strandpaviljoens op het eiland tot de categorie omvangrijk worden gerekend. Maar afhankelijk van de lozingshoeveelheid of de afstand tot de riolering, is het voor om vangrijke lozers ook mogelijk te kiezen voor een zuiverings systeem en een infiltratievoor ziening. Uitzondering Nu bestond er een uitzonderings regel, waaronder de strandpavil joens vielen. Als gevolg hiervan konden de exploitanten niet kiezen voor het zuiveringssysteem. Wèl kunnen zij als alternatief op rioo- laansluiting het afvalwater in een tank opvangen en deze regelmatig elders legen op het gemeentelijke riool. Gealareerd door alle ophef in di verse kranten en door het bedrijf schap Horeca, heeft het ministerie van VROM echter besloten de uit zonderingsregeling te laten verval len. In het kort komt het er op neer dat strandpaviljoens vóór 1 janua ri 1995 een voorziening moeten treffen, waarbij de exploitanten mogen kiezen tussen aansluiting op het riool, opvang van het afval water in een tank of de aanleg van een zuiverings- en infiltratievoor ziening. Beperkte lozers hebben nog tot 1 juli 1995 de tijd om te voldoen aan één van deze moge lijkheden. Texel verzorgd door gemeente werken. Om de hoeveelheid rat ten onder de duim te kunnen houden, is jaarlijks f8600,- extra nodig. Het huidige budget be draagt f16.765,-. Gemeentewerken zorgt niet alleen voor daadwerkelijke bestrijding van ongedierte, maar geeft ook adviezen over hoe mensen dat zelf kunnen aanpakken, of hoe ze overlast kunnen voorkomen. Bij verdelging van wespennesten wordt tevoren met betrokkenen een vergoeding vastgesteld. Het onderzoek en de advisering is gra tis. Bijen worden niet bestreden. Als deze insecten overlast veroor zaken wordt een imker ingescha keld. Bij bestrijding van andere insecten, bijvoorbeeld vlooien of kakkerlakken, worden alleen de kosten van de daadwerkelijke bestrijding in rekening gebracht. Rattengif Tegen ratten gaf de gemeente al tijd voor een relatief laag bedrag een giftig lokaas uit. Dit middel wordt echter niet langer verstrekt, waardoor men is aangewezen op kers. De toegang is gratis. De Horecabond FNV wil graag uit leggen waarom dit dè bond voor de dag- en verblijfsrecreatie is. Maar dat is niet het enige doel van deze bijeenkomst. De bond wil van de medewerkers in de recrea tie horen hoe zij over hun werk denken. Het werken in de recrea tie loopt vaak over van de stress. In het hoogseizoen volgen de late en de vroege dienst elkaar maar al te vaak snel op. Van een behoorlij ke nachtrust is dan geen sprake. Het lijkt veilig werk. Toch wordt er veel gesjouwd, wat na een aantal jaren lichamelijke klachten kan ge ven. Daarnaast bestaat er vaak onduidelijkheid over de arbeids voorwaarden. Voor de ene mede werker geldt namelijk wel een CAO, voor de andere niet. Dat ziet er voor buitenstaanders erg onlo gisch uit. Het wordt wat begrijpe lijker voor mensen die weten dat horecabedrijven verplicht zijn zich in te schrijven bij het bedrijfschap horeca. In het restaurant geldt dat meteen de horeca-CAO. Op een bungalowpark, in een attractie park, op een camping en rond een recreatiepias werken echter méér mensen. Die kunnen niet, zoals de collega's uit het restaurant, op de CAO voor de horeca terugvalllen. Daar moet veranderingen in ko men, vindt de Horecabond FNV De bond staat in die mening overi gens niet alleen. Er zijn onderne mingen in de dag- en verblijfs recreatie die zich vrijwillig bij de horeca-CAO hebben aangesloten. Naar schatting geldt nu voor on geveer eenderde van de 21 dui zend medewerkers in de recreatie de horeca-CAO. Dat is niet ge noeg. De Horecabond FNV kan zich bovendien voorstellen dat er een eigen CAO komt voor deze sector. Daarover dienen de mede werkers te kunnen meepraten. zijn echter meestal niet voor ieder een vrij verkrijgbaar in de handel. De regels voor gebruik van deze gifsoorten zijn streng; lokaas mag alleen worden aangeboden in voerkisten of -buizen. Dit maakt de bestrijding van ratten extra duur. Gemeentewerken maakt samen met mensen van het waterschap al sinds vier jaar gezamenlijk jacht op bruine ratten. Niet alleen om dat deze diersoort ziektes ver spreid, maar ook omdat ze dijken en andere bouwwerken ondergra ven. Tot op heden gebeurde dit gratis, maar omdat de kosten zijn gestegen, wil de gemeente voor rattenbestrijding bij bedrijven een kostprijs doorberekenen. Agrariërs kunnen echter gratis lokaas afhalen. In het Groenekruisgebouw aan de Wittekruislaan wordt woensdag 26 januari voor de tweede keer een gespreksochtend georgani seerd over tweelingen. Gebeurde het vroeger niet zo vaak dat een moeder van een tweeling beviel, tegenwoordig komt dit op Texel jaarlijks meer dan eens voor. De ochtend is vooral bedoeld voor ouders die al een tweeling in het gezin hebben en voor hen die er één verwachten Ook mensen die tijdens de vorige bijeenkomst aan wezig waren zijn welkom. De dis cussie wordt gevoerd aan de hand van vragen als hoe stonden de ouders tegenover de komst van de tweeling, hoe hebben zij het eer ste jaar ervaren en op welke ma nier wordt de aandacht in het gezin verdeeld. De ochtend duurt van 9.30 tot 11.30 uur. De toe gang is f2,-. Kinderen hebben gra tis entree. Bij de Lubertischool in De Koog heeft de politie woensdagmorgen fietsencontrole gehouden. Geke ken werd o.a. of remmen, verlich ting en bel in orde waren. Bij vijftien van de 45 fietsen werden mankementen ontdekt. Over eni ge tijd zal een nacontrole worden gehouden. Bij een snelheidscontrole die de politie woensdag tussen 14.00 en 17.30 uur hield op de Pontweg bij Den Burg, werden zeventien auto mobilisten geverbaliseerd. Er werden op dit weggedeelte waar een maximum van 80 km geldt, 166 automobilisten gecon troleerd. De snelste reed 124 km. Vandaar de reeks van activiteiten van de Horecabond FNV. De bond verspreidt verder nog een enquêteformulier om de wensen van de collega's in de dag- en ver blijfsrecreatie te achterhalen. Deze enquête wordt uitgedeeld op de bijeenkomst. Maar ook voor die tijd zijn er al exemplaren van te verkrijgen. Redaktie: 62620 Advertenties en abonnementen: 62600 Kantoor boekhandel: 62610 Drukkerij: 62630 Wie dit kleine mensje ziet gelooft z'n eigen ogen niet en zal moeten beamen wonderen maak je altijd samen. Wij zijn dolblij met de geboorte van onze dochter Melissa Shanna 19 januari 1994. We noemen haar Melissa. Ze weegt 3500 gram en is 49 cm lang. Alain Otten en Irma de Boer Duykerdam 34 1791 TB Den Burg Texel, tel. 12873 Een leven aan ons toevertrouwd, zo lief, zo mooi, zo klein, gaf vreugde, ondanks verdriet en zorg, 't heeft niet zo mogen zijn. Onze jongen, onze dappere Kees, mama's poepedoos en papa's grote knecht, hij is zo sterk en flink geweest, maar verloor nu zijn gevecht. Keesje 23 mei 1990 19 januari 1994 Voor altijd in ons hart De Ruyterstraat 67, 1792 AK Oudeschild. Sacha Beyers Kees Rijk Wij zullen Keesje in besloten kring naar zijn laatste rustplaats begeleiden. Je hebt er tegen gevochten en gewonnen. Rust nu maar lekker uit lieve Kees We zullen je nooit vergeten. We wensen Kees en Sacha veel liefde en sterkte toe. Hans, Ineke, Danielle en Natalja Lieve Kees rust zacht. Kees en Sacha veel sterkte. Peter-Jan en Henriëtte Kuip Lieve kleine Kees We zullen je nooit vergeten. Cor, Anneke, Vvo en Berry Met droefheid hebben wij kennisgenomen van het overlijden van onze oud-directeur, de heer J. de Vries Samen met zijn compagnon was hij de oprichter van ons aannemersbedrijf, dat in middels, na ruim 40 jaar, is uitgegroeid tot het huidige concern. Hij zal in onze herinnering blijven als een man met grote commerciële kwaliteiten. Karakteristiek waren de rust en kalmte waarmee hij zijn zaken regelde. Onze gevoelens van medeleven gaan uit naar zijn vrouw en naaste familie. Wij wensen hen veel sterkte toe in de komende tijd. Medewerkers en oud-medewerkers De Vries van de Wiel concern St. Maartenvlotbrug 15 januari 1994 De vele blijken van medeleven die wij ontvingen na het plotseling heengaan van mijn lieve vrouw, onze moeder en oma MARIA DE GRAAF-KAGER hebben ons veel steun gegeven. Mede namens mijn kinderen en kleinkinderen zeg ik u hiervoor hartelijk dank. Kees de Graaf 8312 BG Creil, januari 1994 De Meute 10. De warme belangstelling die wij hebben onder vonden na het overlijden van onze moeder en oma J. VAN TATENHOVE-PRANGER heeft ons veel steun gegeven. Hiervoor onze oprechte dank. Uit aller naam: K. van Tatenhove Texel, januari 1994. Wintergroen 30, 1796 BL De Koog. Wij willen u allen bedanken voor uw deelneming, in de vorm van kaarten, brieven, bloemen en per soonlijke woorden, die wij hebben ontvangen na het overlijden van mijn lieve vrouw, onze moeder, oma en overgrootmoeder TRUUS ZOETELIEF-VAN KOOTEN Een bijzonder woord van dank aan de verzorging en liefdevolle verpleging in het Verpleeghuis Texel en voorheen in het rusthuis St. Jan. Pastor Kolk man voor de troostvolle en krachtgevende woor den bij het afscheid. Familie K. Zoetelief Texel, januari 1994.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 3