Plan voor ontwikkeling Den Burg west Geen bouwmogelijkheden, wel lokaties vaststellen Landbouwdelegatie bezoekt kopstukken Van Asselt en Jansen samen verkiesbaar I Hollands Kroon krijgt knap" kantoor op 'exel Per vliegtuig naar Ameland Texels Jfy w TEXELSE^" couRANT car moon TS-SÏ N lans van Mierlo bezoekt Texel T E X E H Een gnap optrekje Vandalisme VRIJDAG 21 JANUARI 1994 1 welland, in de toekomst hulzen in het kader van het plan Den Burg west7 let ziet er niet naar uit dat spoedig woningen mogen wor- len gebouwd in Den Burg. De mogelijkheden die er waren |ijn toegewezen aan de buitendorpen. Maar voor het geval fich onverwacht tóch een mogelijkheid voordoet, moet een >katie voorhanden zijn. Vandaar dat een plan is opgesteld het westelijk deel van Den Burg, grofweg tussen de intweg, Emmalaan en Gasthuisstraat. Naast huizen wil |e gemeente daar ruimte bestemmen voor kantoren. (et plan voor Den Burg west is in ee fasen gedeeld. De eerste be- Jeft de grond tussen de Emma- an en de Keesomlaan. Fase twee het stuk tussen de Keesomlaan de Gasthuisstraat. Gekozen is or deze splitsing omdat in het tbied van fase twee nog een bo- imonderzoek speelt. Daar ligt Mannelijk een stuk bollenland, dat I ij een eerste meting verontreinigd I eek, maar bij een tweede weer niet. „Onduidelijkheid dus, van daar dat een vervolgonderzoek no dig is. Maar dat kost weer veel tijd, dus het is zonde om daar met het hele plan op te wachten", aldus Marjan Nicolay van de afdeling Ruimtelijke Ordening. Tweede ar gument is dat bij fase twee mis schien het herzien van Den Burg noordwest kan worden meegeno men. Dit betreft onder andere uit breiding en/of vernieuwing van bejaardenwoningen in Jan Dirk soord. Ook daar is nog enige tijd mee gemoeid. Voor een snelle voortgang wil de gemeente dus eerst aan de slag met het stuk tussen de Emmalaan en de Keesomlaan. Dat is al ge meentelijk eigendom, wat het nog makkelijker maakt. Bij centrum? De provincie heeft bepaald dat op Texel tot 2005 nog maximaal 170 woningen mogen worden ge bouwd. Een deel daarvan is al ge gund aan de buitendorpen. Maar met nog enige niet benutte bouw- iFoto Tessa de Graatfl mogelijkheden blijven 53 wonin gen over. In het plan zijn deze gesitueerd in het gebied tussen de Emmalaan en Keesomlaan. VVD- er Gerard van der Kooi vindt dat jammer. „Het zou leuker zijn om ze in het stuk tussen de Gast huisstraat en de Keesomlaan te zetten. Dat is bovendien dichter bij het centrum." Hij werd er woens dagavond in de commissie voor ruimtelijk- en huisvestingsbeleid door de ambtenaren op gewezen dat dét stuk grond nog geen eigendom van de gemeente is. „En als je eerst bestemt en dan wilt kopen, moet je er duur aan." Meerdere leden van de commissie wilden het fase twee-gebied in het oog houden voor woningbouw, maar omwille van de voortgang ging men akkoord met woning bouw in fase één. Grote kavels Van der Kooi pleitte tevens voor grote kavels, omdat er behoefte bestaat aan luxe, vrijstaande wo ningen. Het college van b en w heeft echter gekozen voor kleine kavels, omdat er vooral veel wo ningnood is onder de wat minder draagkrachtigen. Cor Kuip van Texels Belang stelde voor verschil lende kavels te bestemmen. „Bied zo veel mogelijk variatie, dat ziet er toch leuk uit bij de ingang van Den Burg?" In het plan wordt ook een ruimte opgenomen voor „maatschappelij ke doeleinden". Een vage om schrijving, die blijkt te slaan op een zorgcentrum. Eind 1991 is een onderzoek verricht op het eiland naar het opzetten van een zorg centrum. Onder andere de artsen werden hierover gepolst. Er bleek wel behoefte aan, maar financieel was het niet rond te krijgen. Dat kwam met name door de kapi taalsvernietiging die dreigt als hui dige praktijkruimten worden opgeheven. In december '93 is echter op nieuw een onderzoek gestart naar de haalbaarheid van een zorgcen trum, specifiek met de bedoeling een oplossing te vinden voor deze kapitaalsvernietiging. In februari worden de eerste resultaten verwacht. Omdat dit nog speelt, is nog niet te zeggen of er daadwerkelijk een zorgcentrum komt. Maar er wordt in het plan voor Den Burg west al wel vast rekening mee gehouden. Gaat het niet door, dan kan de ge reserveerde ruimte worden benut voor praktijkruimte of kantoren met dienstwoningen. Midden in het plan-gebied ligt de RK begraafplaats. Er om heen wordt een ruime zone vrijgehou den. Enkele commissieleden stel den voor de ingang van de begraafplaats te verplaatsen naar de Hollewal. Die is nu aan de Kee somlaan. Ook tussen de Pontweg en de eerste bebouwing zal een ruime zone worden vrijgehouden. Dit is verplicht wegens de geluids belasting. Gekozen is voor eei „groenelement en waterpartij' omdat dat het beste past bij het Texelse karakter. De bedoeling is om er tevens een speelgebied te maken, zodat kinderen zich dicht bij huis kunnen vermaken. Kleinschalig Ook voor kleinschalige bedrijven worden bouwmogelijkheden in het plan opgenomen. Voorwaarde is wel dat het opi bedrijven gaat die passen in een woonwijk. Jaap Vlaming van Groen Links pleitte ervoor het woongebied au tovrij te houden. „Maak goede voetgangers- en fietsverbindin- gen. Er zorg dat er energiezuinige woningen komen, die op milieu vriendelijke wijze worden ge bouwd. Probeer daarnaast de tuinwallen in het gebied zoveel mogelijk te handhaven." pogingen van de plaatselijke deling van D66 om op 2 maart n of meer raadszetels te vero ren krijgen steun van niemand inder dan Hans van Mierlo, frac- ivoorzitter van D66 in de Twee- Kamer. n Mierlo (601 zal de plaatselijke impagne op informele wijze een iwtje geven, 's Middags om •15 uur drinkt hij samen met latselijke D66-mensen en de rs een borrel en om 20.00 uur is present op een openbare ver- izingsbijeenkomst in een nader n te wijzen zaal in Den Burg. lar zal hij betrokken worden bij n bijzondere talkshow, die een etje zal lijken op een programma n Sonja Barend. )6-kandidaten worden door een spreksleider aan tafel geroepen geven hun visie op de plaatselij- politiek, daarbij ingaand op vra- n van belangstellenden die van nterruptiemicrofoon gebruik iken. In het tweede deel van de and gaat Van Mierlo in op vra- n uit de zaal en laat daarbij zijn it schijnen op specifiek Texelse iar ook op landelijke vraagstuk- plaatselijke afdeling be- ïouwt het als een grote eer dat I Van Mierlo heeft kunnen strik- Dat de landelijke voorman ar Texel wil komen heeft te ma- met het feit dat D66-Texel be urt tot de drie snelst groeiende lalingen. Daarbij komt dat de mocraten in het verleden bij po gen om in de raad te komen, "s heel dicht bij het succes wa- Eén keer was slechts één m tekort. Een duwtje in de 'm van de aanwezigheid van de ir bekende Nederlander zou it doorslaggevend kunnen zijn. „Vissen, jagen en boeren. Het is onlosmakelijk verbonden met de Waddeneilanden." Dat was de kern van het betoog van VVD- landbouwspecialist Piet Blaauw. Hij was met tweede kamer collega's J.S. Huys (PvdA) en J. van Noord (PvdA) naar Ameland afgereisd om hun zienswijze over de toekomst van de landbouw op de eilanden toe te lichten. Een Texelse delegatie, bestaande uit Jan Koolhof, Thea Rutten-Witte, Klaas Eelman, Rinus Kuiper en Jos Timmer woonde de bijeen komst bij. De Texelaars maakten de reis per vliegtuig. „Dat is ons uitstekend bevallen. We willen nooit meer an ders", aldus Koolhof. Kamerlid Piet Blaauw wees erop dat recreatie en natuur zaken zijn die pas later belangrijk zijn gewor den op de waddeneilanden. „Na tuurlijk verdient de bijzondere flora en fauna aandacht, maar de eco nomische draagkracht op het ei landen is ook belangrijk." Hij is_ geen voorstander van het opkopen van grond door de overheid. „Het wordt allemaal veel te duur. Maak liever gebruik van de mensen die op het platteland wonen en wer ken." Meerwaarde J. Huys adviseerde de wadden eilanden een meerwaarde te halen uit de eigen producten. „Ga zelf melk verwerken van schapen, gei ten en koeien. Probeer jullie eigen graan en groenten aan toeristen te verkopen." Hij wees erop dat vee houders zelf initiatieven moeten ondernemen om melkquota voor de eilanden te behouden. „Het is trouwens altijd belangrijk dat jullie zelf met plannen komen. Iets dat van bovenaf komt, leidt meestal tot niets." Ook CDA-er Van Noord haakte daar op in. „Als van hogerhand iets wordt ingevoerd dat de boe ren niet willen, komt er niets van terecht." Hij benadrukte dat voor natuurontwikkeling geen land bouwgrond zal worden onteigend. Vuilcontainers. Als de commis sie voor financieel, economisch en technisch beleid het goed vindt, worden voor ƒ45.000,- enige nieuwe vuilcontainers aange schaft door de gemeente. Deze dienen ter vervanging van kapotte containers. Tevens nemen de com missieleden binnenkort een beslis sing over ƒ10.000,- voor vervanging van een stoomcleaner. Deze wordt ingezet voor reiniging van materieel van gemeente werken. Autovrij. De verkeerscommissie is geen voorstander van het auto vrij maken van de Gravenstraat, Molenstraat, Warmoesstraat en Gasthuisstraat. Voor dit gebied geldt een 30 km. zone en eenrich tingsverkeer. Afsluiting zou tevens een parkeerprobleem opleveren voor bezoekers van de Buureton, de Witte Burcht en de Rk kerk. RLLEth rfuee BESTUUR PfiRKEREM EER6TE LBBN CHTS IK WIL lElb VftRtErt CVEP HET wffTEfftC/ffl- TEMMlé I SQW5H Efcö-.Tl LflfiH ftfeCMT4 BESTUURD ZAQL SfiUNq WHIRLPOOL öEcUTi Lijsttrekker Van Asselt Jan van Asselt en Gelein Jansen zullen samen de komende ge meenteraadsverkiezingen ingaan. Als laatste van de zeven partijen en vlak voor het sluiten van in schrijvingstermijn presenteerden de „veteranen" een lijst waarop nog vijf andere kandidaten voor komen. Van Asselt zal als lijst trekker optreden. Officieel is de lijst naamloos, maar bij de kandi daten bestaat goede hoop dat die in de volksmond als „de zeven van (lijst) 7" bekend zal worden. Een echte verrassing is het geza menlijk optreden niet, maar Van Asselt (sinds 1974 in de raad) en Jansen (sinds 1978) hebben hun supporters lang in spanning ge houden. Van Asselt, die zich na de verkiezingen in 1990 wegens een conflict afscheidde van Texels Be lang, deed uiteindelijk de „toena deringspoging". „Je kunt het een logisch gevolg noemen. Samen zijn we sterker. We kennen elkaar al vele jaren en al die tijd hebben we dezelfde gevoelens over de po litiek gehad. Maar hij zat altijd in een politieke partij. Nu Jansen daarvan los is, is hij wat vrijer ge worden in het uiten van zijn opvat tingen." Gelein Jansen, die oktober vorig jaar uit het CDA stapte, was eigen lijk van plan het een beetje kalmer aan te doen, maar op Van Asselts verzoek zei hij toch „ja". „Ik reken erop dat Jan in de raad komt. Dan kan ik als denktank optreden. No ta's lezen, uittreksels maken, dat soort zaken. Want ik weet nu dat het een hele opgave is alleen in de raad te zitten." Ook Jansen is vol vertrouwen aan gaande de komendesamenwer- king: „Van Asselt is onafhankelijk en ik ben dat ook. In de landelijke partijen heb ik geen vertrouwen meer, want ze leggen ons voortdu rend nieuwe regels op." Tijd om een definitief program te presenteren hebben Jansen en Van Asselt nog niet gehad. „De kiezers kennen ons en weten waarvoor we staan. Maar we moeten bepaalde zaken toch goed doorspreken en tot afspraken ko men, want er staan nog andere mensen op de lijst", meldt Van Asselt. Volgens hem zal een aanpak van de problematiek van jongeren daarbij voorrang hebben. „Neem bijvoorbeeld het huisvestingpro bleem. Voor starters zijn er veel te weinig woningen. Daar vestig ik al vele jaren de aandacht op, maar er gebeurt niets. Dat komt vooral door de samenstelling van de raad. Die is te oud. Ik durf het wel ouwe-zakkengepraat te noemen. Bij de nieuwe wethouder voor huisvesting zullen we stevig aan dringen op maatregelen." Bij de samenstelling van „zijn" lijst heeft Van Asselt zich daarom niet alleen laten leiden door de be roepsgroepen waaruit de kandida- Gelein Jansen, tweede op lijst 7. ten afkomstig zijn, maar ook door hun leeftijden. Nummer drie is Bart Eelman (28), exploitant van de snackbar op het Turfveld. „Hij is fris en goed bij de wekker. Daar hebben we wat aan", meent Van Asselt. Benjamin is de 25-jarige veehouder Erik Bakker van de Pontweg. „Een jonge jongen die er tegenaan gaat. Het is natuurlijk niet moeilijk een oude boer op je lijst te krijgen, maar zo iemand gaat straks met de VUT. Daar is de strijdlust uit." Vier, vijf en zes zijn respectievelijk Dirk Slik (44, mosselvisser), Reina van Hoorn (47, hotel-exploitant) en Dirk Betsema (52, visser). Van Asselt: „Betsema heeft vijfender tig jaar gevaren. Die kan ons veel achtergrondinformatie geven over de visserij en hij begrijpt de proble matiek rond de haven. En Dirk Slik heeft ook zijn levenlang actief gestreden tegen de overheid. Aan zulke mensen heb je wat." In de nacht van woensdag op don derdag werd door een onbekende vrij ernstige schade toegebracht aan een BMW-personenauto die bij het Gollards verzorgingstehuis was geparkeerd. De 85-jarige eigenaar constateerde dat beide koplampen diep waren ingeslagen. De schade loopt tegen de f1000,-. Exterieur van het waterschapskantoor dat zal verrijzen aan de Laagwaalderweg volgens een ontwerp van architect Jan Beerling. Op de foto de landbouwdelegatie, vl.n.r. Jan Koolhof. Thea Rutten Witte, Klaas Eelman, Rinus Kuiper en Jos Timmer. (Foto Frans Hopman) Het nieuwe waterschap Hollands Noorderkwartier krijgt een keurig kantoor met ontvangst- en verga derruimte bij het bestaande wa terschapsmagazijn aan de Laagwaalderweg bij Oudeschild. Hier kunnen de Texelse ingelan den met hun vragen en proble men terecht en bestaat ook vergadermogelijkheid voor het dagelijks bestuur. Het kantoor zal f250.000,- kosten en dat deed menige wenk brauw fronsen in de afgelopen bestuursvergadering van Hol lands Kroon. Men vond een kan toor van die prijs nogal luxe. Het doorgaan van de bouw staat echter niet ter discussie, want het betreffende besluit - genomen door de hoofdingelanden van het waterschap Texel in hun laatste vergadering - is rechtsgeldig en wordt dus gerespecteerd. Het bestuur van het nieuwe water schap voelde zich echter wel over rompeld omdat men daar in de veronderstelling verkeerde dat op Texel zou worden volstaan met een kantoorcontainer die rond f70.000,- zou kosten. Gespaard Lang voordat er sprake was van fusie, ontwikkelde het Waterschap Texel plannen om het kantoor aan de Vismarkt af te stoten en iets nieuws te bouwen bij Den Burg. Daar werd geld voor gereserveerd, dat onder andere beschikbaar kwam door de verkoop van De Schorren landerijen en huizen. Door de fusie was een volwaardig kantoor echter niet meer nodig, maar men wilde op Texel wel een „loket" waar de ingelanden voor waterschapsaangelegenheden te recht kunnen omdat het bezwaar lijk is om daarvoor het hoofd kantoor in Wienngerwerf te bezoe ken. Het idee dat dit een „contai ner" zou worden, wekte bij de Texelse hoofdingelanden afschuw. Ze vonden dat ze daar niet voor hadden gespaard en op initiatief van Arie Lap werd toen besloten f250.000,- uit te trekken voor een „knap" kantoor dat behoorlijke service zou kunnen bieden. Vol gens oud-dijkgraaf J.S. Dijt moet Hollands Kroon het gebouw maar beschouwen als een cadeau van Texel. Het ziet ernaar uit dat het zo ook zal aflopen, maar het is wel duide lijk dat het bedrag van een kwart miljoen niet mag worden over schreden en dat het inclusief BTW en inrichting moet zijn. In het kantoor zal het districts hoofd Kasper van Zuylekom regel matig zitting houden, op nader te bepalen tijden. Ook fusiepartner Aangedijkte Lan den en Wieringen krijgt een „lo ket". Dat zal eenvoudiger uitvallen: het wordt aan aanbouw van de bestaande waterschaps werkplaats in Anna Paulowna.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 5