Oud-ijsboer start kruidenbedrijf Zaalvoetbaljunioren tuigen pas in finale Bijdrage aan werkgelegenheid verwacht Scheidsrechtercursus bij S.V. Oosterend TEXELSE f COURANT CDA kritisch over streekplan provincie Jongeren raken caravan kwijt "v Exorbitante scores bij klaverjassers Baanrecord voor Debby van der Sikke Eilandcompetitie volleybal Pleegzorg zoekt weekend-ouders Anbo gaat op reis VRIJDAG 21 JANUARI 1994 'an Rossum op de plaats waar straks de kruiden zullen groeien. Links de oude melkfabriek Op de achtergrond de Schilderweg. u grazen er nog schapen, maar rellicht al deze zomer zal het er en weelderige bloemenpracht ijn. Deze week heeft de Texelse rts J.P. van Rossum van de ge- ieente toestemming gekregen m op het weilandje achter de ude melkfabriek medisch- verkzame kruiden voor de farma- eutische industrie te telen. Om- lat teelt en verwerking van de 1 ruiden een intensieve bedrijfs- loering vereisen, verwacht Van 1 ossum bij succes een aardige lijdrage te kunnen leveren aan de •erkgelegenheid op Texel. Ie gaat er niet even met de trek- r overheen. Het is een beetje •annend of de tuin deze zomer al ildoende draait, maar als dat het ival is, kunnen we wel wat ar- idskrachten gebruiken", voor- ielt de initiatiefnemer. Ongeveer n kwart van de circa 1,5 hectare ote tuin zal worden opengesteld or publiek, waardoor het project bovendien als aanvulling kan wor den beschouwd op de toeristische infrastructuur. De achterzijde van de tuin is bereikbaar vanaf het bij wandelaars en fietsers populaire Skillepaadje. Ventilatie Op een van de kaaszolders in de melkfabriek, eigendom van vlees verwerker Maurice Diks, zal een eenvoudige bedrijfsruimte worden ingericht, bestaand uit een kan toortje, een magazijn en een klein laboratorium voor experimentele studies. Door de natuurlijke venti latie, destijds aangebracht voor de opslag van kazen, is de ruimtebij- zonder geschikt om kruiden te drogen op „niet-geforceerde wij ze", verwacht Van Rossum. Het is de bedoeling dat een klein gedeel te van de zolder zal fungeren als expositieruimte, waar publiek ken nis kan nemen van de ambachtelij ke aspecten van de bewerking van kruiden. Het gaat daarbij om het (Foto Joop Rommelsl extraheren van sappen, persen, mengen en inpakken van basis extracten. Het is overigens niet de intentie van het Texelse bedrijfje, dat Texfarm BV zal heten, eindpro- dukten te maken. Die produktie is gebonden aan strenge wetten en wordt in handen gegeven van Odi- cos in Loosdrecht, een van 's lands grootste producenten van farmaceutische en kosmetische produkten. „Dat bedrijf is beter bekend onder de naam van de eigenaar, Ten Herkei. De bekende „pottertjes" komen er vandaan", merkt Van Rossum op. De distri butie is in handen van het Hilver- sumse bedrijf Kloostervrouw Bickerly. Op Texel zullen de recep ten en enkele verse basisextracten en halfprodukten worden ver vaardigd. Gemeentearts Het initiatief is geen sprong in het duister van een roekeloze zonder ling. Van Rossum, tot voor kort ge meentearts en geneesheer in het verpleeghuis, wordt al sinds zijn studie geboeid door de alternatie ve geneeskunde. In het begin van de jaren zeventig hield hij er naast zijn werk in de zwakzinnigenzorg zelfs een tijdlang een praktijk op na waarin hij zich baseerde op niet-reguliere geneeswijzen. Als arts in het Texelse verpleeghuis - „Texel was niet onbekend voor me. Ik ben ooit ijsboer bij Frits Beer ge weest" - ontwikkelde hij een ge neesmiddel tegen „doorliggen". Wegens de ervaring die hij toen opdeed met de lange procedure al vorens een geneesmiddel wordt geregistreerd, raakte hij betrokken bij de produktie van het kruiden middel van Henny Kok. Deze Cocksdorper vond op basis van Texelse kruiden een medicijn te gen de huidziekte psoriasis en ec zeem. „Toen ik ontdekte dat de markt geïnteresseerd was, ont stond bij mij het idee dit concept verder te ontwikkelen. Ons eiland heeft een naam van zuiverheid van lucht en bodem. Het leek me zon de daar niets mee te doen." Een lange voorbereiding volgde, waarbij Van Rossum naar eigen zeggen over medewerking niet had te klagen. Hans Witte stelde niet alleen het stuk grond achter de melkfabriek beschikbaar, we gens zijn kennis van de biologi sche teelt lijkt hij bovendien bijzonder geschikt om de produk tie op zich te nemen. Op het mo ment worden contacten gelegd met deskundige instellingen als Ecomare en Staatsbosbeheer om kennis te vergaren over de om standigheden waarin de kruiden het best groeien. Alleen Texels „Om de kans van slagen zo groot mogelijk te maken, willen we al leen middelen produceren waar vraag naar is. Wehuldigen boven dien het principe alleen Texelse kruiden te gebruiken. Het is mis schien verleidelijk niet-inheemse kruiden te verwerken als daar een markt voor is, maar dat kan zich ook tegen je keren", meldt Van Rossum. Het lijkt trouwens geen noodzaak niet-Texelse planten te gebruiken, want op het eiland groeien zo'n achthonderd wilde planten. „Van ongeveer de helft is aangetoond dat ze geneeskundige werking hebben. We zullen niet te hard van stapel lopen, maar het is niet on denkbeeldig dat we er al snel zo'n honderd kweken." CDA-voorzitter Siem Vlaming is bang dat gemengde bedrijven in de problemen komen door de ruimtelijke invulling die de provin cie voor ogen staat. De partij heeft haar kritiek op het ontwerp Streekplan Noord-Holland Noord inmiddels aan GS kenbaar ge maakt. Vlaming vindt dat het streekplan globaler van karakter moet zijn omdat een gedetailleerde invulling niet strookt met het gemeentelijke bestemmingsplan. „Dit komt de flexibiliteit ten goede en vergt van de lokale en regionale bestuurders een aktivere en creatievere rol." De CDA erkent dat de landbouw een moeilijke tijd doormaakt. „Meer markt- en milieugerichte produktie vergt echter tijd en geld." Volgens Vlaming vormen de hoge kosten voor milieu investeringen een bedreiging voor de landbouw. De provincie stelt prioriteiten aan de ekologische hoofdstruktuur. Dit mag echter geen netwerk van na tuurgebiedjes worden, want daar door wordt de landbouw in zijn ontwikkeling geremd. Het CDA heeft bezwaar tegen de aanwij zing van de polders Eierland, Het Noorden en de Prins Hendrikpol der als gebieden waarin de bloem bollenteelt zich moet concentre ren. „In deze polders liggen meer dere gebieden die droogtegevoelig zijn en voor een redelijke op brengst komt het vrijlevend worte laaltje er te vaak voor." Volgens Vlaming moet bollentelen aan de binnenduinrand mogelijk blijven. Om het woningtekort in te dam men pleit het CDA voor meer wo ningruimte en een flexibele be nadering in de buitendorpen. Ver der moet verbreding van de haven monding in Oudeschild mogelijk zijn om de huidige omvang van de recreatievaart en de beroepsvisse rij in stand te houden. EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF „Waar moeten we heen?". Een groepje jongeren dat een oude caravan in Oudeschild als jeugdhonk gebruikt, vraagt het zich een beetje wanhopig af. Al maanden ko men ze vrijwel dagelijks bijeen in de caravan, die staat op ge meentelijk bedrijventerrein achter de vishandel van A. Blom. Ze kletsen er, luisteren naar muziek en drinken een colaatje. Ze vinden dat vol gens eigen zeggen „verschrik kelijk gezellig" en er is niemand die er last van heeft. Spoedig zal dat afgelopen zijn, want de caravan staat er illegaal en de gemeente heeft laten weten dat hij weg moet. Een moeder van een der jon gens is nog met de wethou der wezen praten, maar die was niet bereid om een oogje dicht te knijpen. Overal op Texel moeten illegale caravans verdwijnen, dus ook hier. De gedupeerden" snappen dat best, maar ze zijn toch ver drietig. De enige mogelijkheid om de caravan te handhaven ontstaat als hij ergens in een schuur kan worden gestald, want dat mag wèl. De jon gens hopen nu maar dat er iemand is die een boet of an der hok heeft waar ze met of zonder caravan in kunnen, desnoods tijdelijk. Liefst in Oudeschild of omgeving, maar het mag ook elders. Wie een tip heeft wordt verzocht nummer 14492 bellen. De fo to toont de gedupeerden tij dens een korte demonstratie bij hun illegale caravan. - -V - r - as in de finale tegen de thuisspe- nde Westfriese selectie oesten de Texelaars uiteindelijk jigen. Het had niet veel ge heeld of de junioren A waren na ie jaar opnieuw zaalvoetbal- impioen van Noordholland ge- orden. selectie, bestaande uit Emiel iyser, Patrick van Leeuwen, enk Jan Ramaker, Vincent Hui- iga, Dennis Schouwstra, Ri- ïard Houterman, Bart Oosterhof, >ach Jan Raven en verzorger leo Houterman, reisde vorige eek zonder al te veel verwach ten af naar het toernooi in Dorn. Slechts twee oefen- edstrijden waren als voorberei- ng gespeeld en die gingen beide rloren. Bovendien moest Roald in der Slikke afhaken met een essure. Met routinier Henk Jan amaker als vervanger in de gele ren nam het gezelschap zich larom voor er maar een gezellige ig van te maken. Ontspannen erd toegeleefd naar de eerste edstrijd tegen Haarlem. Bij ver- s kon de boot van half vijf wor- genomen en zou iedereen •m optijd zijn voor Studio Sport, ït pakte echter anders uit. Een iperieur Texel liet Haarlem alle >eken en gaten van de sporthal in. De Texelaars speelden alsof al jaren een team met elkaar irmden. Emiel Keyser ontpopte ih als een eerste klas zaalvoet- iller met een neus voor doelpun- t Viermaal scoorde hij, Haarlem chts eenmaal. Niet alleen Emiel 's op dreef, maar ook Patrick in Leeuwen was een stuwende icht. Achterin had doelman mnis Schouwstra een rustige idstrijd dankzij Henk Jan Rama- |r, die de verdediging op bekwa- p wijze leidde. Slechts een ecte vrije trap was Dennis te ïchtig. '9 beduusd van de eenvoudige erwinning moest worden aan treden tegen West Friesland, team had het betere van het 5' en kwam spoedig op voor tong. Coach Jan Raven besefte ja'les uit de kast halen geen zin J en liet deze wedstrijd aan de penstander. Coach van West island is Texelaar Willem psterhof, die de meeste pelspelers in de reguliere com petitie onder zijn hoede heeft als oefenmeester van Le Berry. De be waking van Emiel Keyser was dan ook zo effectief dat hij uiteindelijk werd gewisseld. Tegen Alkmaar begon Texel op nieuw zeer sterk. Doelpunten van Henk Jan Ramakers, Patrick van Leeuwen en Emiel Keyser zorgden voor een riante voorsprong. Hal verwege werd het nog spannend toen Alkmaar terugkwam door foutjes in de Texelse verdediging. Zelfs een eigendoelpunt kon wor den genoteerd. Gelukkig zocht de dader de bank op, waarna verder onheil uitbleef. Later speelde hij trouwens weer de sterren van de hemel. Twee overwinning en een neder laag. Dat betekende bij winst in de laatste poulewedstrijd een finale tegen West Friesland. Bij een ne derlaag of gelijkspeld zou het de strijd om de derde plaats worden. Drente was laatste zware tegen stander. Het werd het treffen van de strafminuten. Texel was veel beter en voortdurend in de aanval. Alleen met hard voetbal kon het team worden afgestopt. De onna volgbare acties van Emiel Keyser, die zowel links als rechts kan pas seren, en de soms briljante balbe handeling van Patrick van Leeuwen werden de jongens uit Drente toch te veel. Zowel de kee per als een veldspeler kregen straftijd. De keeper veroorzaakte bovendien een strafschop, die be kwaam werd ingeschoten. Zesmaal troffen de Texelaars het doel. De ene goal was nog mooier dan de andere. De finalewedstrijd van tweemaal twintig minuten werd een ondank bare opgave. West Friesland kon acht spelers gebruiken, tegen Texel zeven. De Texelaars waren bovendien al veel langer van huis dan de thuisploeg en de coach van West Friesland kende als geen an der de kwaliteiten van de Texelse zaalvoetballers. Ze lieten zich ech ter niet kennen en bepaalden het vanaf de aftrap het spel. Maar om dat de vijandelijke keeper prima op dreef was, leverde ditoverwicht vooralsnog geen doelpunten op. Sterker, tegen de verhouding scoorde West Friesland het eerste doelpunt. Texel bleef rustig door voetballen en zorgde na de wissel via alweer Emiel Keyser voor de gelijkmaker. De vreugde was van korte duur. West Friesland nam opnieuw een voorsprong, waarna de accu bij Texel langzaam leeg raakte. Steunpilaar Henk Jan Ra demaker moest met krampver schijnselen wisselen, waardoor de verdediging minder solide werd. West Friesland profiteerde en be paalde de eindstand op 3-1. Texel werd na een slopend toernooi dus tweede. Een meer dan verdiende klassering en een belangrijke aan wijzing dat het Texels zaalvoetbal er nog niet zo slecht voorstaat. Omdat de helft van de huidige se lectie voorlopig nog A-junior is en bovendien verder kan rijpen in de seniorencompetitie kan volgend jaar wellicht alsnog een gooi wor den gedaan naar het Noordhol lands kampioenschap. Op de vijftiende speelavond van klaverjasclub Den Burg is weder om hoog gescoord. Was in het be gin 7000 punten nog een prima score, naarmate de competititie vordert, blijkt dit heel normaal. De ze week haalden maar liefst zes koppels meer dan 7000 punten. Teun den Brave en Bea de Ridder waren met 7925 punten de beste, gevolgd door Rob Caspers en Ka- rel van Heerwaarden met 7743 punten. Dini Winters en An Bakker deden met 7691 punten goed mee en stegen daardoor drie plaatsen. Jannie en Gerda Kiewiet behaalden 7477 punten en stegen vijf plaatsen. Gerda en Frank Vee- ger pakten de tweede plaats te rug. Ook Roel de Zwart en Carlo Bos blijven meedraaien in de strijd om de hoogste plaatsen. Vrijdag is in De Wtte Burcht op nieuw een wedstrijd om het Texels kampioenschap. Aanvang 20.00 uur. De stand na 60 partijen: 1. R. de Ruwe en F. Hopman: 103615; 2. Echtpaar F. Veeger: 100252; 3. P van Heerwaarden en W Derksen: 99694; 4. C. Bos en R. de Zwart: 99157; 5. C. Koomen en G. Smit; 99120. Stand na de 2e periode: 1. R. de Ruwe en F. Hopman: 44930; 2 T. den Brave en B. de Ridder: 42669, 3. J. Wiersma en J. Vinke: 42296; 4 R. Caspers en K van Heer waarden: 42217; 5. P van Heerwaarden en W. Derksen. 41422; Debby van der Slikke van bow lingteam „Deurdouwers" zorgde met een game van 201 donder dagavond voor een seizoenrecord op baan drie van Bowling de Koo- gel. Desondanks kon haar team niet winnen tegen het maar met twee man spelende All Stars. Daar gooi de Wil Rovers zeer hoog, met een game van 220 konden ze vier pun ten in hun zak steken. De hoogste serie werd deze week gegooid door Piama-speler André Barhorst. Met zijn 769 pins stuurde Piama tegenstanders. De Sommeltjes met nul punten naar huis. Het Programma dinsdag 25 januari: Veld A, mannen: 18.30 u. Handicap 94-Maarcob. Fitt 19.12 u. Fitt-De Pilaar Maarcob. 19.54 u. Meubelh.-Tex. Autoc. Slock 2 20.43 u. Sportsh.-Slock 2 Meubelh. 21.30 u. ABN/AMRO-Paal 9 Balcken 22.18 u. Cockey's K.-12 Balcken ABN Veld B, vrouwen en gemengd: 18.30 u. Schiphorst-Rival Cohen 19.12 u. Wiersma A.-Cohen Rival 19.54 u. LenR-Klif EcoMare 20.43 u. Waayer-EcoMare Klif 21.30 u. DGM-Tatenhove 1 Paal 28 22.18 u. V.d Woude-P28/Krim DGM Veld C, vrouwen: 19.12 u. 7 Prov.-Texèle Zeilmak. 19.12 u. Zeilmakerij-Visser's B. 7 Prov. 19.54 u. Top Tien-Nioz Visser's B. 20.43 u. Durper Dr.-Question Vespert. 21.30 u. Westerl.-Vespert. Durper 22.18 u. Klif 12-SI. I. de BoerWesterl. Wedstrijdleiding: Guus en Frans, tel. 14171. Uitslagen: Teso-Meubelhuis Texel 1-2; Fitt-Sportshop 2-1; Handicap '94-Pilaar 1-2; RWS-Maarco Bouw 0-3; V.d. Woude-DGM 3-0, 12 Balcken-Paal 9 0-3, LenR-Zandloper 2-1; Tatenhove 2-Klif 3-0; Slock (V)-Schiphorst 2-1; Smash-Cohen 3-0; ABN/AMRO-PH Oranjeboom 3-0; Kobeko-Paal 28/De Krim 1-2; WEsterlaken-Question 3-0, Eierland- sche Huis-Haarstudio 2-1; Mantje- Vespertina 2-1; Bremer-Visser's Bouw 2-1, Top Tien-Leydekkers 1-2; De Vlier-Texèle 3-0. Stuntteam speelde deze week zeer goed, maar kon niet op tegen het geweld van Hotel De Weal, dat met een kleine winst naar huis ging. Ook Hotel Strandplevier haalde de volle winst binnen tegen het matig spelende team van de Champion Sisters. Huisvrouwen De Bloopers speelden in de huis vrouwencompetitie tegen De Pins, die zeer sterk gooiden en met 3-1 wonnen. WBZ, met een zeer goed gooiende Trijn Stiggelbout, was op dreef en won van Klavervier. Mati- co was niet opgewassen tegen de T-Fords. Jeugd Deze week werd er bij de jeugd ook weer hoog gegooid. Hotel Strandplevier haalde de volle winst binnen met 4-0 tegen Taxi Grootjen. Ook won Hotel Juliana met maximale cijfers van Kiosk Pad Opduin. Hotel De Weal speel de gelijk (2-2) tegen de Buteriggel. De hoogste game (167) werd ge gooid door Ronald Bleijerveld, ge volgd door een game van 154 van Robert van Splunter, allebei gooi end voor Hotel Strandplevier. Uitslagen: Onder de Pomp-Paal 9 3%-1%; Deur- douwers-AII Stars 1-4; Timmers Tearoom- Paal 12 2-3, Hotel Tatenhove-TZN 4-1; 't Pruttelhuus-Tabakshop 1-4; Hotel Strand- plevier-Champion Sisters 5-0; Last Minnet-Drogisterij Mets 2-3; Gruisi- Baanbrekers 3-2; IBS/Oele/Schoo-BBS Dekker 5-0; Piama-Sommeltjes 5-0; Hotel De Weal-Stunt Team 2-3; Verseput Verzekering-EVA 2-3; Huisvrouwen De Pins-Bloopers 3-1; Klavervier-VBZ 1-3; Matico-T Fords 1-3. Jeugd: Kiosk Pad Opduin-Hotel Juliana 0-4; Hotel Strandplevier-Taxi Grootjen 4-0; Hotel De Weal-De Buteriggel 2-2. Al jaren is er een tekort aan voet balscheidsrechters bij de KNVB. Dit gebrek heeft zo zijn oorzaken. De, vooral de laatste jaren, toege nomen spelverruwing zal waar schijnlijk verschillende mensen ervan weerhouden de scheids- rechtersfluit ter hand te nemen. Daarnaast speelt ongetwijfeld de benodigde tijdsinvestering een rol, terwijl ook dikwijls de onbe kendheid met de materie voor een drempel zorgt. Veel mensen willen best eens een keer een (jeugd)wedstrijd voor hun eigen vereniging fluiten. Daar wil men ook wel enige moeite voor doen. De scheidsrechterscursus van de KNVB is echter één die nogal wat tijd van de cursisten vraagt. En heeft men het papiertje in handen, dan is er het „bedrei gende" van het elders moeten flui ten. Binnen de s.v. Oosterend bestond en bestaat bij verschillende men sen belangstelling (jeugdwedstrij den, alleen voor de eigen vereniging, te fluiten. De roep om enige kennisvergroting en opdoen van ervaring is volop aanwezig, maar de opzet van de KNVB- cursus vormt voor veel mensen een onoverkomelijke hindernis. Sinds kort heeft de KNVB echter een aparte opleiding voor vereni- gingsscheidsrechters. Gedurende een korte cursus wordt belangstel lenden de beginselen van het scheidsrechteren bijgebracht, zo dat ze voor hun eigen vereniging wedstrijden kunnen fluiten. Het volgen van deze cursus verplicht de cursist tot niets (d.w.z. hij of zij hoeft geen wedstrijden elders te fluiten en wordt daar ook niet voor opgeroepen.) Door het volgen van de cursus kan men op een eenvou dige wijze de eigen vereniging uit de nood helpen. En aangezien het vaak voorkomt dat bij een wed strijd geen door de KNVB aan gestelde scheidsrechter staat vermeld, is het zeer zinvol en nut tig uit een eigen „voorraad" aan scheidsrechters te kunnen putten. Contacten tussen de s.v. Ooster end en de KNVB hadden tot resul taat dat op Texel een dergelijke cursus kan worden gestart indien er minimaal tien cursisten aan deelnemen. De cursus zal vijf za terdagochtenden of -middagen beslaan. Twee bijeenkomsten zul len worden besteed aan theorie, terwijl er drie bijeenkomsten zullen zijn gewijd aan de praktijk van het fluiten. Óp een snelle en vrij ont spannen manier kan zo ervaring worden opgedaan. Gezien de animo binnen de s.v. Oosterend zal de cursus doorgang vinden. Het is de bedoeling begin maart te starten. De cursus zal worden gegeven op sportpark Sie- me Keijzer in Oosterend. De kosten bedragen f 25,- per cursist. Het is zeker niet de bedoeling dat de cursus een Oosterender aange- De Centrale voor Pleegzorg is op zoek naar mensen op Texel die één of twee weekenden per maand een kind uit een tehuis bij hen willen laten logeren. In de kop van Noordholland wachten op dit moment twaalf kinderen op een pleegadres. Sommige kinderen die in een te huis wonen, hebben geen familie waar ze af en toe terecht kunnen. Dat is voor hun ontwikkeling wèl belangrijk vinden deskundigen, omdat ze anders nooit een 'gewo ne' gezinssituatie meemaken. Ook voor kinderen uit gezinnen met veel problemen kan een weeken dadres uitkomst bieden. Ze kun nen even ontsnappen aan de spanningen en tegelijkertijd krijgen de ouders even wat ruimte voor zichzelf. Weekend-pleegouders hoeven geen bijzondere mensen te zijn. Ook ervaring met kinderen is niet vereist. Belangrijk is dat ze dat het leuk vinden met kinderen om te gaan en tijd en energie hebben om genoeg aandacht te geven. Humor en improvisatievermogen zijn eigenschappen die goed van pas kunnen komen. Voor de kosten is een vergoeding beschik baar. In februari houdt de Centrale voor Pleegzorg informatie avonden. Opgeven kan telefo nisch, 020-6461461. De reiscommissie van de Algeme ne Nederlandse Bond van Oude ren (afd. Texel) heeft ook dit jaar weer een reis besproken. Van 14 t/m 20 mei gaat een groep van maximaal 50 Anbo-leden naar Drente, en wel naar Zuid-Laren. Kosten voor deze zeven dagen be dragen ƒ848,- alles inbegrepen. Opgave voor deze reis is op woensdag 26 januari vanaf 14.00 uur bij Annie Huizinga, De Zes 13, Den Burg. Telefonisch kan ook, vanaf 14.00 uur op telefoonnum mer 13533. legenheid is. Belangstellenden van andere verenigingen zijn uiteraard welkom. Het hebben van een eigen scheidsrechterspotentieel zal voor vele verenigingen een opluchting betekenen. Een ieder die belangstelling heeft voor deze cursus kan contact op nemen met Rob Vonk, tel. 15022 of Albert Hoven, tel. 18657.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 7