ans op veel sterfte door lifzakjes lijkt niet groot Jaarlijkse toertocht zou een nieuwe attractie kunnen zijn" Wetenschappers relativeren berichtgeving Buro Zandbank introduceert rolskiën op Texel SCHOON WATER LenR LenR Familieberichten TEXELSE COURANT Schouwburg m SIMAVI lexelaartjes VRIJDAG 28 JANUARI 1994 telen verbazen er zich over dat de zakjes landbouwgif in |roten getale zijn aangespoeld op het westelijke strand en ip de Razende Bol, maar nog nauwelijks in de waddenzee ijn aangetroffen, zodat zich daar tot dusver geen rampzali ge toestanden hebben voorgedaan. Ondanks de overwe- end harde westelijke wind lijken de zakjes het Marsdiep n de andere zeegaten niet binnen te komen. Oceanograaf rof. dr. Henk Postma uit Den Burg heeft er een verklaring oor: het is mede te danken aan de abnormaal hevige re- enval van de laatste tijd. jstma, oud-directeur van het Ne- jrlands Instituut voor Onderzoek ;r Zee, legt uit: „Door die regen- il wordt vanaf het vasteland, snaf de eilanden en vooral vanuit »t IJsselmeer zeer veel water in Waddenzee geloosd. Dat zoete ater mengt zich maar gedeelte- k met zeewater en blijft daardoor /erwegend in de bovenste water- ag zitten als het naar de Noord ie stroomt. Vooral in die laag roomt bij eb veel meer water van faddenzee naar Noordzee, dan idersom. Die gifzakjes bevinden :h in die bovenste waterlaag en orden zo tegen gehouden. Voor >ver ze bij vloed toch nog een nd naar binnenkomen, worden alweer gauw teruggedreven lar de Noordzee. Westelijke wind impenseert dit verschijnsel maar ler gedeeltelijk omdat de zakjes »t boven water uitsteken zodat wind er geen vat op heeft". Op grond daarvan verwacht Post ma dat een giframp in het wad dengebied achterwege zal blijven. Hij heeft zich verbaasd over de verontrustende publicaties, die in een andere richting wijzen. „Het hele geval lijkt me nogal op geklopt". Verwarring is inmiddels ontstaan over de vraag of Apron Plus een zeer gevaarlijk vergif is of juist niet. De Texelse landbouwvoor- lichter die in de vorige krant zijn vi sie gaf, heeft zich volgens EcoMare vergist omdat hij Apron Plus verwarde met Apron. Laatst genoemd middel bevat twee schimmelwerende stoffen die in derdaad betrekkelijk onschuldig zijn, zolang mensen of dieren het niet met grammen tegelijk binnen krijgen. Apron Plus bevat daar naast ook nog het insectendoden- de middel furathiocarb en dat is zeer giftig, met name voor hogere dieren. Verpakkingen die furathio carb bevatten moeten in Neder land dan ook een doodskop op het etiket hebben en het is niet over dreven handschoenen te dragen bij aanraking. Afbreekbaar De toxicoloog (gifdeskundige) dr Jan Boon van het NIOZ verwacht echter dat ook dit furathiocarb niet tot een ramp van grote om vang zal leiden in het waddenge bied en in elk geval niet langdurig van invloed zal zijn. Furathiocarb is een modern (en dus afbreekbaar) bestrijdingsmiddel. Het verandert eerst in het nog giftiger carbofu- ran, maar in reactie met water wordt dit op termijn omgezet in een niet giftige stof. Ook bacterië- le afbraak is mogelijk, althans in aanwezigheid van zuurstof. In hoeverre het milieu op langere termijn wordt geschaad door het gif, hangt daarom vooral af van de vraag hoe de afbraak van de stof verloopt onder zuurstofloze om standigheden, zoals die heersen in de wadbodem. De stof komt in die bodem terecht omdat ze door or ganismen zoals de bekende wad- pier, wordt ondergewerkt. Wat er daarna mee gebeurt en wat de ef fecten ervan zijn, is onbekend. Wat levensduur betreft is het gif dus veel onschuldiger dan DDT en de beruchte PCBs, die helemaal niet meer uit het milieu verdwijnen en overal op aarde in dieren kun nen worden aangetoond. Verkramping Furathiocarb en het omzet tingsproduct carbofuran zijn ze nuwgiften, wat een karakteristiek beeld oplevert als bijvoorbeeld vo gels ervan eten. De dieren raken verkrampt en verlamd voordat ze sterven. Voor zover Jan Boon weet zijn tot dusver in het wad dengebied geen vogels of andere dieren met dergelijke verschijnse len gesignaleerd, hoewel iedereen er scherp op let. Als het fout zou zitten, zouden al lang grote aantal len slachtoffers zijn gevallen. De VERVOLG VAN PAGINA 1 Tijdens de Vakantiebeurs in de Jaarbeurs in Utrecht mocht de „Texel Sportief"-stand van de VVV zich verheugen in een grote belangstelling. Naast de vele sportieve mogelijk heden om een doe-vakantie door te brengen op ons eiland, werd als allerlaatste nieuwtje het rolskiën geintroduceerd. andschapsbeleid Onder leiding van instructeur Leo van der Vaart proberen March Heijnen en Wil de Leeuw op een grijze regenachtige januari-ochtend dit langlaufen op ski's met wieltjes in de Dennen. ordt er op een paar plaatsen over sproken. Onlangs kwam ook ixels Belang met hetzelfde voor- el op de proppen, waarmee de artij het hardnekkig ,,nee" tegen relatienota inruilde voor een ts soepeler opstelling. Volgens VD-wethouder Erna Eelman uimtelijke ordening) heeft het B-voorstel niet als voorbeeld ge- end. „Binnen het ambtelijk over ig waren we er al enige tijd mee jfczig." Op één lijn De bestuurders wijzen erop dat het een uitzonderlijke situatie be- Beft. Tielrooy: „De regeling is spe- Bfiek voor Texel, omdat het een rart, beperkt gebied is. We zullen is er sterk voor maken bij het k." De komende periode zal met diverse Texelse organisaties 'erleg worden gepleegd. De mst is nu iedereen op één lijn te ijgen. Burgemeester Van Rap- rd zei niet te vrezen voor een euwe, ellenlange discussie op ït eiland. „Dat is onze taak." En ethouder Terpstra: „We hebben alle vertrouwen in. Anders wa- n we er niet aan begonnen." VERVOLG VAN PAGINA 1 >uders verwachten weinig be daar, gezien het gematigde tanciële risico en de in de diver- verkiezingsprogramma's geui- wens voor een podiumvoor- ning in Den Burg. Voor de ko tende partij is instemming van de ad een voorwaarde voor het >orgaan van de transactie. Andere gegadigden aast de genoemde groep Texelse spirant-kopers, hadden zich bij Bemiddelaar Paul Kuip van Texel astgoed nog twee gegadigden angemeld. Hun namen werden al rder in deze krant genoemd. In ide gevallen ging het eveneens Texelaars. De een, een groep et o.a. projectadviseur Ed Mom- Brg, trok zich al in een eerder sta- um terug. De andere kandidaat, d Stiekema, eigenaar van disco- ancing Question, was tot het atst in de race. eigens de adviseur van de groep 'aarmee nu wordt onderhandeld, 'ordt sinds november aan de Iedereen vanaf schoenmaat 38, die over een beetje konditie be schikt kan leren rolskiën. Vanaf maart kan dat op Texel. We gaan eerst de speciale schoenen pas sen bij het organisatie Buro Zand- transactie gewerkt. „Een gecom pliceerd geval, waarbij vele partij en betrokken zijn. Of een gemeentelijke bijdrage voor de schouwburgzaal doorslaggevend was? Het was één van de belang rijkste voorwaarden binnen het complex van onderhandelingen. We zijn blij dat het college de nek heeft willen uitsteken, zodat de zaal weer optimaal kan worden gebruikt." De namen van de kandidaat kopers worden pas bekend ge maakt als de koop rond is. Dan zal tevens toelichting worden gege ven op de toekomstplannen. 9 wethouders Krijnen en Terpstra: ...doorbraak... bank/Zeekanocentrum van Jos Engelvaart aan de Lijnbaan. Maar liefst 24 sporten kunnen via de Zandbank in groepsverband of individueel beoefend worden. Steeds meer toeristen maken ge bruik van dit aanbod gedurende een korte aktieve vakantie op Texel. „Uiteraard zijn Texelaars ook van harte welkom op de veelal kor te cursussen", aldus Jos En gelvaart. Kennismakings-weekend Vanaf maart biedt buro Zandbank de mogelijkheid om in de vorm van een „kennismakings-weekend rolskiën" de sport en de benodig de materialen te leren kennen en de technieken en vaardigheden aan te leren. Het programma bestaat uit vijf blokken van zo'n twee uur, verdeeld over de vrijdag avond, zaterdagochtend- en mid dag en de zondagochtend en -middag. Deze weekenden zijn ge schikt voor sportieve en aktieve mensen in de leeftijd van ongeveer 14 tot 64 jaar. De weekenden kun nen ook in kombinatie met akkom- modatie geboekt worden. Verenigingen Naaste medewerker Leo van der Vaart is de cursusleider. Vanaf '89 geeft hij de bekende zeekano- cursussen met Jos Engelvaart en vorig jaar specialiseerde hij zich in het rolskiën. Texel, met z'n vele fiets- en schelpenpaden en hier en daar glooiend terrein, leent zich uitstekend voor deze vrij onbeken de sport die toch ai 15 jaar bestaat. Vanaf 1978 zijn al Nederlandse Kampioenschappen en ons land kent zo'n 2000 rolskiërs die aan gesloten zijn bij ongeveer 20 vere nigingen. Deze sport is over komen waaien uit Noorwegen en door de Nederlandse Ski- Vereniging in ons land geintrodu ceerd als voorbereiding op het langlaufen. Het grote voordeel van de ski's op wieltjes is dat je het hele jaar door kunt oefenen. ,,Je kunt bij wijze van spreken op je eigen stoep opstappen," aldus Leo van der Vaart. Steppen March en ik hebben praktisch geen wintersport-ervaring. Wél schaatsen we allebei graag. We zijn brandnieuwsgierig hoe het rolskiën zal verlopen. March met bravoure; ondergetekende vind het een beetje griezelig. Altijd bang om te vallen en een schel penpad is nu eenmaal harder dan sneeuw. In de Dennen aangekomen begin nen we met op één rolski te step pen over het schelpenpad richting Westerslag. Door de knieën bui gen en vooroverhangen is belang rijk. „De rolski blokkeert als je achteruit gaat en dan kun je lelijk vallen", waarschuwt Leo. Prikstokken Na een halfuurtje steppen mogen we in deze mini-spoedcursus alle bei de 70 centimeter lange ski's, die voorzien zijn van twee brede rubberen wielen onder de schoe nen „klikken". Het is verbazing wekkend hoe snel je de slag te pakken krijgt. Weliswaar is het tempo nog langzaam, maar door de duidelijke instructies van Leo rollen we al snel volgens de regels over het hobbelige pad. De beide ski's evenwijdig neerzetten is be langrijk, anders schuif je zo de berm in. Met de prikstokken erbij wordt het helemaal écht. We ver geten de grauwe lucht en met een beetje fantasie zijn we op win tersport in de Dennen. Afdalen en slalommen leer je natuurlijk niet in een uurtje, maar volgens onze ski leraar behoort dit allemaal tot de mogelijkheden op Texel. Met aanstekelijk enthousiasme en duidelijk pedagogische kwaliteiten leert hij ons binnen een paar uur de grondbeginselen van deze sport. Een paar passerende Duitse toeristen staren in opperste verba zing naar onze verrichtingen. „Wo ist denn die schnee?" Asfalt Op de geasfalteerde weg krijgen we een demonstratie van onze in structeur. Hij laat zien dat het tem po van een geoefende rolskiër behoorlijk hoog kan zijn. In de wedstrijden wordt 30 km. per uur of meer gehaald. „Voor beginners zijn de schelpenpaden op Texel perfect", zegt Leo „want anders schiet je té snel vooruit en dat is onveilig." In de recreatieve sfeer kunnen op rolski's toertochten worden ge maakt. ledereen kan deze sport in een eigen tempo beoefenen. De rolski's worden niet „los" ver huurd bij de Zandbank. Maar wan neer er van Texelse zijde interesse is om een eventuele vereniging op te richten staan Jos Engelvaart en Leo van der Vaart daar voor open. Een dergelijke vereniging zou bij voorbeeld een jaarlijkse toertocht kunnen organiseren op Texel in een rustige tijd. Het rolskiën biedt volgens de initatiefnemers, alle mogelijkheden om uit te groeien tot een nieuwe Texelse attractie. Voor inlichtingen: Organisatieburo Zand bank, Lijnbaan 37 Den Burg tel: 15066 Wil de Leeuw dieren vinden blijkbaar maar wei nig zakjes, of ze eten er niet van. In elk geval hoeft bij dit gif niet te worden gevreesd voor „bioaccu- mulatie". Dat is de eigenschap van organismen om bepaalde giftige stoffen in hun (vet)weefsel op te slaan en via de voedselketen door te geven, waardoor uiteindelijk ho gere dieren zoals zeehonden het slachtoffer worden. Dat opslaan gebeurt met stoffen die niet in wa ter, maar wel in vet oplosbaar zijn. Het nu aangespoelde gif is in wa teroplosbaar en kan zich dus niet in organismen ophopen. Het gif is in de eerste plaats gevaarlijk bij di recte opname en het ziet er dus naar uit dat dit niet op schaal van betekenis zal gebeuren Niet vissen? Ter voorkoming van directe opna me door mens of dier hebben de werkgroep Noordzee, de Wadden vereniging en Vogelbescherming Nederland geadviseerd om niet te vissen in zeegebied waar de zak jes landbouwgif aangetroffen zou den kunnen worden. De verenigingen willen dat het mini sterie dat advies overneemt en in tussen onderzoekt of eerder genomen maatregelen wel vol doende zijn. Op dit moment mag de visserij gewoon doorgaan. Als vis gevangen zou worden die rood gekleurd is door opengesprongen zakjes, moet deze overboord wor den gezet. Genoemde verenigin gen vinden dat dit onvoldoende garanties biedt voor de volksge zondheid en een regelrechte aan slag betekent voor vis etende zeevogels. Massa's zeevogels, waaronder meeuwen, jan van gen ten en noordse stormvogels vol gen de visserschepen om overboord gegooide bijvangst op te eten „Met deze maatregel toont de minister dat hij zijn verantwoor delijkheid voor milieubeheer totaal niet serieus neemt". De organisa ties vinden dat de overheid de vis sers moet steunen bij het afdwingen van schadeloosstelling bij de rederij van het container schip Sherbro dat de zakjes begin december in het Kanaal verloor. Chemofobie Dr J.W. Henfling, directeur van het Rijks Instituut voor Visserijonder- zoek (RIVO) in IJmuiden, reageert glimlachend op de adviezen van de milieuorganisaties en schaart zich daarmee aan de zijde van de wetenschappers die vinden dat ten onrechte paniek en angst wordt gezaaid over het ongeluk met de gifzakjes. De kans dat een vis etende consument gif binnen krijgt acht hij verwaarloosbaar klein. „Dat een zakje in een net te recht zou komen lijkt me al on waarschijnlijk, want vis wordt van de zeebodem gevangen. Daar kun nen die zakjes zich niet bevinden want ze drijven. En als ze zinken, is dat omdat ze lek zijn en is de in houd gauw opgelost en verdwe nen. De kans dat vis door een brekend zakje aan boord wordt besmet, lijkt me vrijwel uitgeslo ten. Mocht het toch gebeuren, dan zou dat spul door de visbe- handeling aan boord snel zijn weg gespoeld. Het advies om de vis in dat geval overboord te zetten ge tuigt dus al van zeer grote voor zichtigheid. Een visverbod is absurd". Henfling zei met verba zing te hebben gekeken naar de televisie, waarop je zag hoe men sen op de Razende Bol stonden te wachten op speciale pakken alvo rens ze de zakjes mochten gaan zoeken. Handschoenen bij het oprapen vindt hij meer dan vol doende. Volgens hem is de door de media aangewakkerde op schudding een gevolg van de blijk baar alom heersende „chemo fobie", niet op feiten gebaseerde angst voor alles wat chemisch is. Wat niet wegneemt dat ook Dr Henfling er geen goed woord voor over heeft dat het verliezen van zoveel gif op zee mogelijk is ge weest. „Gevaarlijke stoffen wor den dus niet veilig vervoerd en daar moet onmiddellijk wat aan worden gedaan. Dat de landen waar die rommel aanspoelt, zelf opdraaien voor de kosten van het opruimen, is ook kwalijk". Vraag de informatie. Graag sturen wij u het Wereld Water-boekje. Spruitenbosstroal 6 2012 LK Haarlem „OASE" Zag je ome Hannes dan zag je ons. Linda Arco Marieke Saskia Martine De vele blijken van medeleven tijdens haar ziekte en na het overlijden van onze moeder en oma M. C. E. TJONK - SCHUT hebben ons veel steun gegeven. Hiervoor onze oprechte dank. Een speciaal woord van dank aan de doktoren Eissen en Zwager en het personeel van de „Gol- lards" voor hun liefdevolle verzorging. Namens de familie: M. F. van Maldegem-Tjonk Texel, januari 1994. Dankbaar zijn wij voor de vele blijken van medele ven na het overlijden van mijn lieve man, onze va der en opa FREEK EYK Een bijzonder woord van dank aan de wederzijd se buren voor de steun aan ons gegeven. Tevens dank aan de heer Maat voor de correcte verzorging van de uitvaart. A. Eyk-Bonte Kinderen en kleinkinderen Texel, januari 1994. Voor uw belangstelling en medeleven betoond na het overlijden van onze moeder en oma KLASINA VONK - EELMAN zeggen wij u hartelijk dank. Een bijzonder woord van dank aan dr. van Dijk en de verzorging van de „Gollards" voor de goede zorgen. Namens de familie: L. Vonk Texel, januari 1994. Redaktie: 62620 Advertenties en abonnementen. 62600 Kantoor boekhandel 62610 Drukkerij: 62630 Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze zoon en broertje Jamie 25 januari 1994 Marcel, Marieke en Robin Wijtten Postweg 211, 1795 JN De Cocksdorp. Telefoon 16640. Marieke en Jamie rusten van 13.00 tot 15.00 uur 26 januari 1994 zijn wij getrouwd. Frans Hopman Annemieke de Kraker INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woens dag vóór 17 00 uur KOSTEN' f7.05 tot en met 3 regels. Per regel meer f2,35 (incl. btw) Dirk Kuiter van harte gefe liciteerd met je verjaardag. Alle medewerkers LenR en TC. Restant spijkerbroeken, div. modellen, nu f29,95. Rabbit Habit.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 3