Texelse reddingboot op schaal nagebouwd f Tijdens het eten slankt je energierekening af, Bunker (ORT Texels Senioren zagen terug op tien jaar stijldansen TEXELSE COURANT »7|\ Bedrijvigheid iclamestudio R.n.R nieuw onderkomen Twee overwinningen voor dames Mareis iXELSE^COURANT Geen rolstoelauto's in afgesloten Dennen EcoMare krijgt subsidie voor videopresentatie Mareis blijven overeind in harde wedstrijd tajjH DINSDAG 1 FEBRUARI 1994 Lees verder van pagina 1 )oren: ...jeugdherinneringen bij het betreden van de bunker /Foto Tessa de Graaft) gegevens doorgegeven aan het geschut." Kanonnen De batterij is gebouwd door een aannemer van de overkant, vol gens Gerrits vermoedelijk uit Rot terdam. „Ik neem aan dat er ook Texelaars aan mee hebben ge werkt, maar ik heb dat nooit kun nen achterhalen." Na de bezetting zijn de bunkers door de Duitsers in dank aanvaard. „Die hebben daar waarschijnlijk al leen maar in gewoond. De kanon nen zijn namelijk heel snel verdwenen. Die werden naar De Krim gebracht, een plek die de Duitsers later „noordbatterij" noemden. Toen daar later modern Duits geschut kwam zijn de Ne derlandse kanonnen verplaatst naar Den Helder." Eén van de ka nonnen staat tegenwoordig in het artilleriemuseum van Oldebroek weg te roesten. Gerrits: „Het le germuseum had er ook één. Die hebben ze nota bene aan Duits land weggegeven!" Proefschot Volgens Gerrits zijn er maar twee plaatsen op de wereld die „recht" hebben op het kanon dat in Olde broek staat: Den Helder en Texel. Er is overigens maar één keer door de Nederlanders met de kanonnen geschoten. Gerrits: „Dat was tij dens de meidagen van 1940, toen ineens alle vliegvelden door Duit sers werden bezet. Er werd een proefschot gelost op een stuk land vlakbij het vliegveld, om te kijken of ze het konden halen. Dat lukte, maar het was ook meteen het laatste schot. Voor meer proef- schoten waren de granaten en de hulzen te duur...." De mogelijkheid bestaat dat de uitkijkpost door de Duitsers is ge bruikt als commandocentrum voor de zuidbatteri) die op paal 9 stond, maar Gerrits heeft het bewijs daarvan nog niet gevonden. Luchtdoelen Gerrits heeft pogingen gedaan met mensen in contact te komen die op de batterij hebben gediend, maar dit is hem tot nu toe niet ge lukt. „Kapitein Bijlsma is overle den. Ik heb geprobeerd zijn luitenants op te sporen via militai re tijdschriften en kranten, maar het is niet gelukt." De bunkerspecialist benadrukt dat de andere, inmiddels verdwenen, bouwwerken op de camping Loodsmansduin, niets te maken hebben met de Nederlandse bun kers. „Die waren ten eerste van Duitse makelij en ten tweede be doeld voor luchtdoelartillerie, dus om op vliegtuigen te schieten." Gerrits zou het geweldig vinden als de commandopost werd ge restaureerd. Hij wil graag helpen. „Het is een uniek complex. In het hele land zijn bijna alle bunkers van Nederlandse makelij verdwe nen. Er zijn nog wel her en der wat losse onderdelen over, maar ner gens anders staat een hele batte rij. Ik heb er veel gegevens over en ook een complete kaart. En als het zover is wil ik ook graag komen spitten en vegen! Landschappelijk kunnen er nauwelijks bezwaren bestaan tegen herstel in oude stijl. Aan de zijkanten kwam de grond namelijk tot aan het dak en aan de voorkant tot aan de sleuf waar doorheen werd gekeken. Het mag dus echt weer een leuk duin wor den." Meetpost Buriik Batterij Werk k&me Meetpost Commandopo? t Meetpost Mljuversperrjg V jandelijk o' rlogsschip De werking van een indirect riclttende batiexij Een schematische weergave van de werking van de batterij. De kanonnen staan gecamoefleerd opgesteld in de duinterrein, onzicht baar vanuit zee. Via meetposten in de duinrand en de afstandsmeting vanuit de commandopost worden gegevens doorgegeven aan de werkkamer. Daar worden de gegevens verwerkt en doorgebeld naar het geschut. tFoto Gemx Garms) Texel zijn langzamerhand heel reclamebedrijven van de nd gekomen. „Maar wij zijn t van plan om op deze grond stevig bedrijf te bouwen", al- Roland Winter (28 jr), die sa- i met Ruud Wolthoorn (38 jr) bedrijf R.n.R. vormt. Ze zijn werk vanuit de huiskamer in Koog begonnen. Maar het be nam zo'n vlucht, dat er naar nieuw pand gezocht moest rden. Dat werd gevonden in de irmalige showroom van Velt- p, Burgwal 15. e zomer van 1993 kreeg Wolt- rn, die al negen jaar op Texel >nt, een reclame-opdracht van horecabedrijf: „Ik had hiervoor erkt als vertegenwoordiger in agrarische en industriële sec- maar ik was daar een beetje uitgekeken. Ik vroeg aan Ro of hij mij met die opdracht helpen, dat was de eerste zet." Roland Winter, die een vak- en reclamemarketingop- ng heeft gevolgd valt bij: „Ik ongeveer 7 jaar van Texel ge- ■St en aan de overkant heb ik r in een reclamestudio ge kt. Ik zocht weer een nieuwe aging en toen kwam Ruud op ïroppen en zo is het gaan rol- Zijn de heren niet bang dat reclamemarkt niet overvol is? zeker niet. We schatten dat tot 35 procent van onze omzet de Texelaars zal komen. De moet dus van de overkant ko- i. We kunnen goed concurre- tegen bedrijven in de dstad, die vaak een exclusief r prijskaartje hebben. Hier it nog bij dat wij een totaalpak- aanbieden, zodat de klant het m met ons af kan. We zullen de advertenties in het Texels foonboek verzorgen en we zijn in een vergevorderd stadium om dit ook voor de andere wadden eilanden te doen." Wolthoorn zal de administratie op zich nemen en de klanten bezoeken. Winter is voor het uitwerken van de op drachten. Het voorste gedeelte van het pand is in eigen beheer opgeknapt. De VEM heeft de meterkast aange legd en Bosma heeft het interieur verzorgd. Het vijvertje dat bij bin nenkomst meteen opvalt is ont worpen en gemaakt door Bert van der Wal. Het achterste gedeelte zal nog aangepast worden: „We zullen daar nog een bespreekka- mer, een keukenblokje en een stu dio aanbrengen, maar dat is toekomstmuziek. We kunnen nu in ieder geval onze klanten ontvan gen." aldus de nieuwbakken on dernemers. Cees Timmer Na vier weken rust speelden de dames van De Mareis vorige week tegen Hoppers 2 uit Hoorn. Met een glansrijke overwinning van 39-12 voor De Mareis verlie ten de teams het veld. Zaterdag speelden de dames thuis in de De Koninghal tegen Marmag 2 uit Den Helder. In de eerste vijftien minuten zag het er niet naar uit dat „Marmag" met gemak de wedstrijd op haar naam kon zetten. Marmag wist een kleine voor sprong op te bouwen. Na de twee de time-out kwam er meer overzicht in het spel van De Ma reis iedere speler had een plek in de aanval en liep niet door de rest van het veld heen. Dit begon met een zijn vruchten af te werpen. Al gauw was de achterstand omge zet in een kleine voorsprong. Met een stand van 14-8 gingen beide teams de rust in. De basketball spelers van De Mareis lieten de tweede helft een geheel ander spel zien en Marmag kwam er haast niet aan te pas. De laatste tien minuten wist Marmag toch nog te scoren, dit leidde tot een eindstand van 36-17. Scoren: Irma Schuyl 8 pnt, Klaasje v.d. Velde 7 pnt, Karin Zegers 7 pnt, Gatske Ykema 6 pnt, Gerda Kuiper 4 pnt, Ria van Maldegem 4 pnt. Geslaagd. Aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam heeft Aafje Lely het doctoraal examen sociologie in de richting communi catieve wetenschappen gehaald. \\trL- Ji\rh mhd IturL. Langeveld de Rooy BV, >stbus 11, 1790 AA Den Burg. lefoon (02220) 62600, faxnr. •2220) 14111 idactie: Dofdredacteur: Frans Hopman. Re- ictieleden: Tessa de Graaft, Harry Graaf, Gerard Timmerman, Mar- eet Berndsen. 1 redactie is uitsluitend verant- oordelijk voor de redactionele in- »ud, dus niet voor de advertenties). dvertenties: 'neven op aanvraag bij onze dvertentie-afdelmg. Texelaartjes t/m ne regels f 7,05, per regel meer 2.35. Texelaartjes dienen contant te 'orden betaald, bij facturering wor- en administratiekosten berekend, levertijd voor advertenties is voor krant van dinsdag vóór maandag 0.00 uur en voor de krant van vrij- ag vóór woensdag 17.00 uur. bonnementen: bonnementsprijs ƒ49,95 per half lar Studenten of scholieren, woon chtig aan de vaste wal, hebben cht op 50% korting via ons zgn 'udenten-abonnement. Worging Voor klachten over de be ding telefoon (02220) 62600. Dansen is een goede manier om jong te blijven. De meer dan hon derd Texelse ouderen die behoren tot de vier seniorendansgroepen van 55 tot bijna 80 jaar weten er van mee te praten. Zaterdag avond herdachten ze tijdens een extra feestelijke dansavond in De Lindeboom dat ze tien jaar bezig zijn. Het initiatief werd destijds geno men door Frans Haarsma in de tijd dat de ouderen nog bijeen kwa men in De Hollebol aan de Burg wal. Er waren daar toen twee volksdansgroepen voor ouderen actief en Frans vond dat daar ook een stijldansgroep bij moest ko men. Het werden uiteindelijk vier groepen, elk met een eigen ni veau. Want er wordt niet zomaar op losgedanst; het is de bedoeling tot een zo hoog mogelijke perfec tie te komen. Gebruik wordt ge maakt van professionele leiding en bij tests wordt regelmatig gestre den om brons, zilver, goud, etc. De vier groepen hebben elk een afge vaardigde. Dit viertal vormt een commissie die organiserend op treedt bij evenementen. Jan Nooij is coördinator. Regelmatig wordt meegedaan aan de seniorendan savonden in De Witte Burcht en de senioren gaan ook de vloer op tij dens de dansavonden die de laat ste tijd voor iedereen worden gehouden in De Lindeboom onder leiding van Dick en Maaike Raa teland. Buureton-voorzitter R van der Mo len, tevens afgevaardigde van een der dansgroepen, sprak zaterdag avond een felicitatiewoord uit, waarbij hij meerdere mensen die aan het succes van de senioren dansgroepen hebben bijgedragen, met waardering memoreerde. Met name werd teruggeblikt op de les sen die gedurende zeven jaar wer den gegeven door Frits de Jong en op de begeleidende inspanningen van Wim en Corrie Raateland. Het plotseling overlijden van Wim Raa teland in 1987 betekende een groot verlies. En Frits de Jong werd 81 jaar en moest ermee stoppen omdat het te bezwaarlijk werd. Corrie Raateland had nieu we voordansers nodig. Dat wer den Dick en Maaike Raateland en de families N. van Dam, C. van der Kerkhof, P. Kingma en J. Nooij. Bloemen en een fles drank over handigde Van der Molen aan het pioniersechtpaar Frans en Truus Haarsma. Voor Corrie Raateland was er een herinneringsalbum met foto's en handtekeningen van de 110 leden. Het lustrumbal werd geopend door de 79-jarige Gerrit Witte die zich dank zij twee nieu we heupen met echtgenote Aga tha soepel over het parket van De Lindeboom bewoog. Dat gebeurde op mechanische muziek want voor levende muziek wilde de ge meente geen toestemming geven. Gabriël Witteveen met zijn model van de Texelse reddingboot .Beursplein 5". IFoto Olivier Schilling Bloemen en een album met foto's voor Corrie Raateland. IFoto Harry de GroatI ,,We krijgen thuis 'De Redding boot'. het maandblad van de Ko ninklijke Redding Maatschappij. Daardoor ben ik geïnteresseerd geraakt in deze boten. Maar ik bouw alleen modellen van exem plaren die ik ook in het echt kan gaan zien." De 19-jarige Gabriël Witteveen uit Amersfoort legde onlangs de laat ste hand aan het schaalmodel van de Texelse reddingboot „Beurs plein 5". De MEAO-student werk te ongeveer anderhalf jaar aan de boot, die radiografisch bestuur baar is. Om een zo goed mogelijk beeld te krijgen van het vaartuig, verzamelde Witteveen zoveel mo gelijk informatie. Bouwtekeningen zijn doorgaans te verkrijgen via de KNRM en de werf. Een probleem is dat die een andere schaal heb ben dan die waarop Witteveen bouwt. Consequentie is dat alle onderdelen naar de grootte van het model moeten worden terug gerekend. De modelbouwer ver gaart het liefst ook fotomateriaal en, als dat mogelijk is, videobeel den. Hierop zijn de kleine details vaak beter te zien. De „Beursplein 5" heeft Witteveen echter geheel vanaf de tekeningen gebouwd. De boot is opgetrokken uit ver schillende soorten balsahout en daarna behandeld met epoxyhars. Vervolgens werden plamuur, grondverf en de toplaag aange bracht. Ook het beslag (handvat ten en railing) heeft hij zelf gebouwd en gesoldeerd. De kosten bedroegen zo'n f300,- Eerder bouwde Witteveen al de „Friesland", de veerboot die tus sen Harlmgen en Terschelling vaart, en de „Typhoon". Dit ber gingsvaartuig is net als de Texelse reddingboot een boot met een tu be, een op een vaste bodem ge monteerd opblaasbaar drijflich- aam. Hoewel de hobbyist van zijn vierde tot twaalfde jaar de zomers op Staatsbosbeheer (SBB) zal geen uitzonderingen maken op de ge plande maatregel om vanaf het komend voorjaar een deel van De Dennen af te sluiten voor gemo toriseerd verkeer. Als gevolg daar van kunnen lichamelijk minder- validen straks niet meer met een- rolstoelauto over alle wegen in De Dennen toeren. „Het is voor de handhaving van het verbod heel lastig de een wèl en de ander niet toe te laten. De fietspaden worden afgesloten met inklapbare palen die met een drie hoekssleutel op slot gaan. We zouden kunnen overwegen aan vaste gasten zo'n sleutel uit te le nen, maar dan moeten ze toch hun rolstoelauto uit om de paal te ver wijderen. Als we de paden niet met palen afsluiten, moet je er iemand bij zetten voor de controle. Dat wordt veel te duur", legt SBB- woordvoerder Erik van der Spek desgevraagd uit. De suggestie om „autorolstoe lers" toe te laten op de fietspaden in De Dennen werd geuit door L.J. Frankevoort uit Maassluis. In een open brief aan Staatsbosbeheer stelt hij voor dit verlof desnoods alleen in het voor- en naseizoen te laten gelden. De echtgenote van Frankevoort lijdt sinds enkele jaren aan de spierziekte Multiple Sclero se, waardoor fietsen onmogelijk is geworden voor haar. Het echtpaar bezoekt al 45 jaar Texel. Van der Spek denkt dat de maat regel geen ramp is voor gehandi capten. Aanvankelijk wilde Staatsbosbeheer van de gehele Randweg een onverplicht fietspad maken. Op aandringen van de ge meenteraad, die het bos toegan kelijk wil houden voor ouderen en minder-validen, werd echter beslo ten alleen het gedeelte tussen de barbecueplaats en het Westerslag af te sluiten voor gemotoriseerd vervoer. Van der Spek: „Op die manier kunnen deze mensen nog steeds diep het bos in met hun auto en daar parkeren." De provincie heeft EcoMare f25.000,- toegezegd voor een vi deopresentatie over energiebespa ring. De titel van dit project luidt „Dromen aan de dijk". De provin cie geeft de bijdrage omdat het project als „sympathiek" wordt omschreven en het past in de lijn van het provinciale energiebeleid. Als tegenprestatie voor de spon soring wil de provincie graag in de aftiteling van de video worden ge noemd als geldschieter. In een harde, doch goede wed strijd zijn de Mareis heren tegen IBC 5 als overwinnaars uit de bus gekomen. De Texelaars waren in de eerste helft duidelijk beter. De ruststand was 30-17. IBC was daarna feller en beter op dreef. Die opleving kwam echter te laat. De eindstand was 45-29. Gescoord werd door: Bert Bakker (13), Albert ter Wolde (11), Eric Venneker (8), Jos Witte (7) en Per ry Knijf (6) Loodsmansduin doorbracht, heeft hij de „Beursplein 5" nog nooit in het echt gezien. „Mijn grootste wens is daarom nog eens een tochtje met de reddingboot te ma ken." I.M. ADVERTENTIE De spaarlamp, een makkelijke manier van geld besparen. nv PEN energiebedrijf noord-holland

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 5