„Je kunt een Texelaar niet n Den Helder laten wonen" OSG-leerlingen bakten Texeltaart voor D66 Judoka Hidde de Vries Noordhollands kampioen Texels TEXELSE coURANT ans van Mierlo 's Zomers minder politie op Texel „Round-up" treedt op in muziekcafé Fiets gestolen Biljarten puur sang in Lindeboom Van Dompselaar (driebanden) en Vendel librewinnaars Texelse kampioenschappen DINSDAG 15 FEBRUARI 1994 or de Texelaars op de D66 ver- izingsavond in De Raadskelder js het vanzelfsprekend, maar or de overkantse D66-ers (nog) it; Texelaars die op hun eigen and geen huis vinden, kun je It laten wonen Den Helder, nel moet dus niet met een stuk n het vasteland als één regio grden beschouwd, bij de toewij- g van woningcontingenten iar als een op zichzelf staand bied met eigen behoeften. De ivinciale en landelijke D66- insen waren kennelijk nog niet or deze gedachte gewonnen en inden zich verbaasd. Waarom ii je een Texelaar niet naar Den Ider mogen verwijzen als daar zen genoeg zijn en bijvoor- eld een Drent wél naar Overijs- ïand uit het publiek merkte op er meer Nederlanders zijn die kbaar gebakken zitten aan de tuur die de woonplaats hen dt. De verhuizing van rijk stellingen van Den Haag naar mingen werd door de betrok- personen die werden geacht ie te verhuizen, ook niet toege- ht. sproken werd ook over de idzaak van doorstroming om tekort aan passende woningen te vullen. Van Mierlo zei de fi- iciéle drempel die doorstroming emmert, te willen slechten ir een döorstromingspremie, iar zag dat in de praktijk niet kkelijk gerealiseerd. Referendum 6 wil dat het in navolging van VERVOLG VAN PAGINA 1 ger op alle niveau's", doceerde i Mierlo zijn gehoor de demo- :ische beginselen. „Zo'n avond Ideze is belangrijk voor me, dan in ik er weer een tijdje tegen in", doelde hij op de geanimeer- ■sfeer. a hun introductie werden de spirant-raadsleden van D66 (Pie- |T de Groot, Klaas Fris, Ruud ij en Els Whyte) voor de leeu- gegooid. De discussie spitste vooral toe op huisvesting en Ischapsbeheer. Inzake het iperen bij de boer richt D66 volgens Klaas Fris niet zozeer de belangen van de boeren, it is een manier op de toeristi- e monocultuur op Texel tegen jaan." over veiligheid: „We hoeven nog een blik agenten open te ken. Laat de politie maar de at op gaan. Daarmee keert de iale controle terug. "Volgens reker Jan Zwan was woning- )d vooral een papieren pro- m. „Waarom bouwen we geen dkope noodwoningen. Dat ten huis aan het Schilderend it er al meer dan dertig jaar." eker Theo Hin toonde zich on- eden over de politiek. „Waar- Ikoopt de gemeente geen grote Bden voor huisvesting en bouwt |NIOZ niet zelf huizen voor het ioneel?" i Pieter de Groot meende st te kunnen halen uit de regio- toekenning van woonruimte, Francine Giskes, voorzitter het regiobestuur Noordhol- »d, dit in twijfel. „Den Helder Ift een vertrekoverschot en nruimte in overvloed. En dat is |h ook een stukje van Noordhol- d" Texelse partijgenoten had- haar echter snel bijgepraat, irop ze erkende dat „enige soe- omgang met de normen" Jicht toch nodig is. Van Mierlo met gespreksleider Hans Eshuys Rechts raadskandidate Els Whyte. (Foto Harry do Graat de meeste andere landen in Ne derland mogelijk wordt om bepaal de gewichtige vraagstukken te onderwerpen aan een (bindend) referendum. Zo'n volksraadpleging zou als een noodrem kunnen wer ken, nadat de kwestie door de Ka mers is gekomen en dus de normale democratische procedure heeft doorlopen. Het volk zou er dan alsnog een streep door kun nen halen. Slechts bepaalde kwesties lenen zich voor zo'n „correctief referendum", de eutha nasiewet bij voorbeeld. Ook lokaal zag Van Mierlo referendummoge lijkheden. Wat Texel betreft leek hem de toeristische ontwikkeling een goed onderwerp. Van Mierlo kwam in botsing met Theo Hin, die beweerde dat D66 zich rijkelijk laat is gaan interesse ren voor het milieu en zich nu in eens profileert als de „milieupartij". Van Mierlo: „Alles laat ik me zeggen, maar dat niet. D66 heeft al vanaf zijn oprichting aandacht gegeven aan de milieu problematiek en was de eerste partij die de waarschuwingen van de Club van Rome in zijn program ma verwerkte". Een andere uitdagende vra gensteller was Walter Brom- mersma die vond dat de geloofwaardigheid van de politiek in het geding is als D66 zegt dat de toeristenbelasting een doelhef fing moet worden. Volgens Brom- mersma is dat strijdig met de wet. Dick Drijver van Texels Belang ging met Van Mierlo in de clinch over het landschapsbeheer. Hij vond dat de landelijke overheid meer vertrouwen moet hebben in de mensen ter plaatse. Die kunnen dat best zelf. De schade die nu wordt geconstateerd wordt niet door het „historisch medege bruik" veroorzaakt. Drijver vond de hele Natuurbeschermingswet overbodig. Van Mierlo dacht er an ders over. Volgens hem is het juist de hogere overheid die moet beslissen over de natuurgebieden. Texelaars in staat en bereid zijn goed op de natuur te passen, wil de hij nog wel aannemen maar dat dit in zijn algemeenheid geldt, ge loofde hij niet. De overheid kan dat risico in elk geval niet nemen. Drij ver zei zich nog wel te kunnen neerleggen bij het door de over heid aanwijzen van natuurgebie den, maar het beheer zou aan de plaatselijke mensen overgelaten moeten worden. De Texelse D66-man Frits Lange- veld besloot de avond met een geestig woord aan het adres van Van Mierlo en de zijnen, als dank voor de bereidheid om „bij nacht en ontij" op het eiland te verblij ven. Hij overhandigde twee Texel se boekjes van Theo Timmer: „Moeten ze d'er uut, burge meester?" en „Kukelehaantje kip- pekont". Komende zomer krijgt Texel dertig procent minder gedetacheerde politiehulp dan afgelopen jaren, den aangeboden En in de toekomst wordt het nog minder. Deze conclusie werd gis teravond getrokken door de leden van de raadscommissie voor alge meen en organisatorisch beleid. „Anders zouden we snel 80% van ons natuurgebied kwijt zijn". Dat Vrijdagavond is er weer muziekca fé in jongerensoos „Time Out", le dereen die muziek maakt of er van houdt naar muziek te luisteren, is welkom. Muziekcafé is van 20.00 tot 24.00 uur, de entree is gratis. Dit keer zal de band „Round up" een optreden verzorgen. Deze jon ge muzikanten spelen onder ande re nummers uit de Top-40. De rest van de avond zal geheel in stijl worden verzorgd. Verder zal in het muziekcafé informatie worden ge geven over Texelpop 1994, dat op 18 en 19 maart wordt gehouden en kunnen er suggesties worden gegeven over hoe de oefenkelders in d'Ouwe Ulo kunnen worden verbeterd. Bij de toekenning van bijstand voor de politie-eenheden in kust- gemeenten is gekeken naar het aantal meldingen van ongeregeld heden. Omdat op Texel ook een fors aantal zaken onderling wordt afgehandeld of met hulp van dorpswachten wordt geregeld, waren er beduidend minder re gistraties bij de meldkamer dan in andere kustgemeenten. „Het lijkt alsof we daar nu voor worden gestraft", constateerden de com missieleden. Burgemeester Van Rappard heeft er alles aan gedaan om duidelijk te maken dat Texel door de geïsoleer de ligging niet zonder extra hulp kan. „Wij kunnen 's avonds na de laatste boot geen bijstand aanvra gen van andere eenheden. Dat pleidooi heeft enigszins geholpen, want aanvankelijk waren de plan nen nóg drastischer. Het is een kwalijke ontwikkeling, maar we kunnen er weinig tegenin bren gen." Zelfs op het „veilige" Texel moeten fietsen op slot worden gezet, zo blijkt uit het aantal diefstallen de afgelopen tijd. In de nacht van donderdag op vrijdag was het weer raak. Van een erf aan de Noordwester verdween een niet- afgesloten herenfiets met versnel lingen. Gedupeerde is een 23-jarige inwoner van Den Burg. Leerlingen van de afdeling Consumptiefleggen de laatste hand aan de enorme taart den aangeboden. Zelfs de tv met schaatsbeelden van de Olympische Spelen werd zondagmiddag zachter gezet om driebandspelers Johan van Dompselaar en Piet de Graaf tij dens de finalepartij niet uit hun concentratie te halen. Muisstil was het toen Van Dompselaar de partij uitmaakte en daarmee het Texelse kampioenschap biljarten in De Lindeboom op zijn naam zette. Bij het libre kwam de hoog ste eer toe aan Willem Vendel. Voor de zesde maal werden de kampioenschappen in De Linde boom gehouden. Ditmaal waren daarvoor zes biljarts in De Schouwburg opgesteld. „Lekker ruim, een ideale accommodatie. Je hebt niet zozeer het idee dat je in het café speelt", stelde organi sator Cor Hoogeboom tevreden vast. Hij constateerde dat de Texelse biljartsport definitief lijkt af te rekenen met het kroeg-imago. „Een weekje biljart puur sang. Trouwens in steeds minder café's kom je nog een biljart tegen." Het kampioenschap mag zich jaar lijks in een groeiende belangstel ling verheugen. Ditmaal schreven 143 spelers zich in, een kleine twintig meer dan vorig jaar. Voor biljartend Texel is het evenement uitgegroeid tot een jaarlijks weer zien. „Soms zie je elkaar het hele jaar niet. Dit is een mooie gelegen heid weer eens een borreltje met mekaar te drinken", ligt een speler de verbroederingssfeer toe. Vlotte partijen Willem Vendel stelt vast dat on- De vraag blijft geruime tijd han gen boven de bijna voltooide taart. ,,Wat ze van D66 vinden Er wordt gemompeldsommigen veinzen niets te hebben gehoord. ,,Moet ik eerlijk wezen?", vraagt de enige vrouwelijke bakker in het gezelschap toch nog. Dan zwijgt ze weer aarzelendalsof haar me ning zó ongenuanceerd is dat die maar beter niet kan worden uit gesproken in het openbaar. Opeens schudt ze alle schroom van zich af: ,,D66, ik had er nog nooit van gehoord." Politiek bewustzijn bleek geen ver eiste bij de werkzaamheden, crea tiviteit wél. Want het mocht een origineel idee zijn van de Texelse afdeling van D66 om een taart te laten maken in de vorm van het eiland, alvorens het baksel vrijdag aan Hans van Mierlo kon worden aangeboden, moesten nog een hoop praktische problemen uit de weg worden geruimd. Zo waren de afmetingen van de taart onher roepelijk aan een maximum ge bonden, in verband met vervoersproblemen en de smalle deuren van restaurant „de Raads kelder" waar de bijeenkomst zou worden gehouden. Hoe maak je gras en op welke wijze bouw je het best duinen en dorpen wan neer je zoveel mogelijk met eetba re ingrediënten wil werken? Bernard en Kees Boks, Dirk Jan de Vries, Stephan Huizinga, Jaldert Dirksen, Baukje Langius en Jeroen Voorbeijtel, allen leerlingen van de afdeling „Consumptief" van OSG De Hogeberg, zochten de dagen voorafgaand aan het bezoek van de D66-leider naar antwoorden op deze lastige vragen. Vrijdag, aan het begin van de avond, werd de laatste hand gelegd aan het impo nerende bouwwerk. De sfeer is ontspannen, hoewel de bakkers weten dat ze straks nog naar de plechtigheid moeten. „De samenwerking was goed", con- die later aan D66-leider Van Mierlo zou wor- (Foto March Hetjnen) cludeert docente Marie José Koe- voets tevreden. „Ze hadden vanmiddag eigenlijk vrij, maar ze waren hier al vroeg. Die taart moet af, vonden ze allemaal." In het baksel zijn 160 eieren, 4 kilo fon dant, 4,5 kilo bloem, 4,5 kilo basterdsuiker en 3 kilo banketbak kersroom verwerkt. De „kale" af metingen zijn 160 bij 45 cm. Kleine plukjes „zure matjes", een groene soort snoepgoed, worden als helm op de puddingduinen ge plaatst. Trots prijkt de tekst „D66 in balans" op het glazuur. „Dat is nog even afwachten, of de taart in balans de Raadskelder bereikt", vreest Koevoets. Haar leerlingen zien het wel zitten en krijgen de wildste fantasieën over politici met stukken taart op het gezicht. Uiteindelijk loopt alles gesmeerd. Van Mierlo is blij verrast met de geste. Hij maakt de vergelijking met een geliefde „die ik wel zou willen opvreten". Texel fungeert in dit geval als geliefde. Wanneer de ongeveer honderd aanwezigen smikkelen van een stuk taart lo pen de bakkers trots rond. „En dat terwijl ze eigenlijk opgeleid wor den voor de horeca", meldt Koe voets. „Ze bakken normaal maar zelden." ^winnaars van de Texelse biljartkampioenschappen (zie uitslagen) poseren trots met hun bokalen. (Foto Gorard Timmerman) danks het hoge deelnemersaantal het toernooi ruimschoots op de zes biljarts kon worden afgewerkt. „Doorgaans vlotte partijen, alles verliep keurig op schema." Een omvangrijke computer bij de in gang van de biljartzaal wijst erop dat de biljarters met hun tijd zijn meegegaan. Dankzij de dit jaar in gevoerde automatisering was de eindstand bekend zodra de laatste carambole was gemaakt. Speelster Atie Hoogeboom stond haar mannetje achter het beeld scherm en toverde de resultaten direct op het beeldscherm tevoor schijn. Om elke deelnemer gelijke kansen te geven, werd in verschillende klassen gespeeld, waarbij het ge middelde bepalend was. Er waren drie categorieën in het libre en het driebanden. Daarnaast was er de 55-plus klasse, waarin de senioren het tegen elkaar opnamen. Verkeerde klos Na zijn partij tegen Johan van Dompselaar relativeert driebander Piet de Graaf zijn verlies. „De bal len liepen het hele toernooi al niet lekker. Net mis, of een verkeerde klos. Maar ja, het is hem gegund hoor." Uit een serie van 54, de hoogste van het kampioenschap, bleek dat De Graaf het in het libre zo slecht nog niet had gedaan. „Meer hoefde niet, want de partij was uit." Bij het driebanden moest Nico Tes- sel zijn meerdere erkennen in Mare Prins. De titelhouder van vorig jaar werd nu tweedeachter Van Domp selaar. De hoogste serie behaal den Gerard Appelman en Henk Prins (beiden 6). Uitslagen Libre: klasse 0-1: 1. Rob van der Kooi, 2. Ruud Mets, 3. Klaas van der Veen. Klasse 1-1,5: 1 Harm de Vries, 2. Johan Sessink, 3. Stef Bakker. Klasse 1,5-2 1. Ben Thole, 2. Jan Daalder, 3. Henk Witte Klasse 2 en hoger: 1. Willem Vendel, 2. Cor Hoogeboom, 3 Mare Prins. 55-plus: Klasse 0-1,5: 1. W.G. Comman deur, 2. A. Vermeulen, 3. A. Jongejan. Klasse 1,5 - 2: 1. Ben Boogaard, 2. M. Reu vers, 3. J. van der Star Driebanden: Laag: 1 H. Auberteijn, 2. A. Saai, 3. L. de Jonge Midden: 1. C de Graaf, 2 G. Witte, 3. H. Prins Hoog: 1. Jo han van Dompselaar, 2. Mare Prins, 3 Ni co Tessel. een overtuigende wijze zijn plaats in de finale af. Zijn tegenstander, een indrukwekkende bruinebander (19 jaar, 105 kilo), kreeg verschil lende scores tegen. De Vries won zijn mooi opgebouwde partij uit eindelijk door een buitenwaartse heupworp, gevolgd door een muurvaste houdgreep (waza ari awasete ippon). In de finale draai de De Vries tegen de ervaren wedstrijd-judoka Hans de Visser van sportschool Randers uit Alk maar. Tot aangename verrassing van de insiders overheerste De Vries ook nu weer. In een rustig opgebouwde partij scoorde hij eerst een „koka" met een niet he lemaal klem gezette houdgreep. De Visser kon zich na 16 secon den bevrijden en nam De Vries over in een houdgreep. De Texelaar liet echter zien dat hij niet alleen goed kan controleren, maar ook een aantal goede bevrijdingstech nieken in huis heeft. Hans de Vis ser kon met zijn aangezette houdgreep geen voordeel behalen. Aan het eind van de spannende fi nale wist De Vries zijn voorsprong uit te breiden met een sterke bui tenwaartse heupworp (harai gos- hi), gevolgd door een houdgreep. Hans de Visser, moegestreden na een enerverende partij, voelde zich omkneld door een menselijke bankschroef en klopte af. Hidde de Vries won dus met „ippon" en is kampioen van Noordholland in de 95 -kiloklasse, heren onder de 21 jaar. Bruine band Door dit resultaat komt de blau- webander in aanmerking voor een bijzondere graduatie. Op 21 maart krijgt Hidde de Vries de bruine band (eerste kyu) overhandigd. Maar belangrijker is dat hij zater dag uitkomt voor het district Noordholland, tijdens de Neder landse kampioenschappen in Utrecht. NH-kampioen Hidde de Vries (R) hier met zijn broertje Sjoerd Zondag werden in Beverwijk de kampioenschappen judo voor he ren beneden de 21 jaar voor het district Noorholland gespeeld. Tij dens deze kampioenschappen be haalde Hidde de Vries uit Oudeschild de eerste plaats in de 95 -klasse. Eigenlijk was de 15-jarige De Vries ingeschreven om wat te leren en ervaring op te doen. Coach Freek Libosan probeerde hem langza merhand zover te krijgen dat hij zijn succes van vorig jaar (een tweede plaats bij de heren tot 18 jaar) kon verbeteren. Vorige week liet De Vries tijdens de Open Zaan- (Foto Archief TC) se Kampioenschappen echter al zien dat hij in een goede vorm stak. Tijdens de districtskampioen schappen kreeg De Vries de kans via een fortuinlijke loting vrij snel door te dringen tot de finaleron des. De sterke Oudeschilder wist al zijn partijen met overtuiging te winnen. Zelfs de judoka's van de sterke Haarlemse judoschool Ken Am Ju (het Ajax van de judo- sport), waren zondag geen partij voor hem. Spannende finale In de afsluitende partij van de voorrondes dwong De Vries op Jeugdtoneel. Ter afsluiting van de vervolgcursus „Toneel voor jon: geren" zal het jeugdwerk op 20 februari in d'Ouwe Ulo „The Gang" opvoeren. Thema van het stuk is „weggelopen kinderen". Aanvang 19.30 uur, toegang gra tis. Geen excursie. Door onvoldoen de belangstelling van de veehou ders gaat de excursie van 17 februari naar het regionaal proef bedrijf te Zegveld niet door. De boerderijentocht die komende woensdag op het programma staat, is wegens een cursus eco nomie op die dag tot nadere order uitgesteld.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 5