1 Integreren niet moeilijk, zolang je het zelf wilt" feil Veelbelovend herstel van herboren DEK Ram Kikkert kampioer op nationale show Allochtonen bieden kijkje in eigen keuken „Texel is af" - „Texel is vol" -J7/ Volmachten voor Vrijheid en Democratie TEXELSEcoURANT Lezing over de Islam Kaaptoeristen teleurgesteld Geen schade door laatste bommen Agenda zegt iedereen. Maar is dat ook zo? Tevoko-training Rommelmarkt Voorinschrijvin wintertriathloi iFoto's Tessa de Graat» Het past er allemaal maar net in; DEK in actie. DINSDAG 22 FEBRUARI 1994 Ben Megens uit Purmerend houdt zondag in d'Ouwe Ulo een lezing over de Islam, één van de jongste - godsdiensten ter wereld en die nogal eens negatief in de belang stelling staat. Aanvang 14.30 uur, toegang gratis. De Islam is gesticht door Moham med aan het eind van de zesde eeuw. Voor westerlingen is de Islam echter één van de moeilijkst te begrijpen godsdiensten. Dat heeft twee redenen: De voorge schiedenis is gecompliceerd en de t Islam is niet los te zien van het al ledaagse leven en verbonden met - sociale, politieke en culturele ge- - bruiken. De middag gaat over de grote lijn van de geschiedenis van het Ara bische volk tot het onstaan van de Islam. De historie van de gods dienst en de inhoud van de Islam. - Wanneer ben je een Moslim en aan welke regels ben je dan ge- bonden. Ook wordt besproken of de negatieve belangstelling voor de Islam al dan niet terecht is en of de godsdienst een bedreiging is voor het westen. De fraaie foto van Dirk Kuiter in de vorige krant, van de ijsmassa's die zich bij de Ijze ren Kaap hadden opgehoopt, heeft velen doen besluiten om het verschijnsel met eigen ogen te gaan zien. Het aantal „kaaptoeristen" dat het afge lopen weekend gewapend met camera's naar de dijk trok, was opvallend groot. Hen wachtte een teleurstel ling, want door het afnemen van de wind en door de ebstroom was praktisch al het ijs weer verdwenen... De laatste vier 500 ponds bom men die vrijdag op de Vliehors zijn gegooid door de luchtmacht, heb ben één telefoontje opgeleverd van een mevrouw uit Oost. Zij had geen schade, maar vond dat de dreunen erg hard doorklonken. In totaal zijn 28 echte bommen gegooid. De oefening is beëindigd. Toen DEK vorig jaar november na een crisis plotseling zonder diri gent kwam te zitten, hing het voortbestaan van deze fanfare aan een dun draadje. Na kordaat optreden van het bestuur werd het roer echter net op tijd omge gooid. De Texelse musicus Dyo Wassink werd bereid gevonden om het weggeworpen diri geerstokje op te pakken en zo de muziekvereniging op „zijn eigen kracht" voor de gapende afgrond weg te slepen. Dat deze ervaren dirigent de uitda ging heel serieus nam, was duide lijk merkbaar aan de uitvoering die DEK gaf deze zaterdagavond in het dorpshuis van Den Hoorn. Het was verbazingswekkend om te constateren, hoe Dyo Wassink de verdwaalde kudde muzikanten in zo'n korte tijd weer in het spoor heeft gekregen. Er werd met grote animo gemusiceerd en de exacte aanwijzingen van de dirigent wer den zeer nauwgezet opgevolgd. Heel belangrijk is dat er niet meer bij voortduring keihard van onder uit de zak wordt geblazen maar dat er genuanceerd en afgewogen wordt gespeeld. Als ervaren organist gebruikte Wassink de verschillende groepen instrumenten als orgelregisters om een zo groot mogelijke afwis seling in klankkleur te bereiken. Hindernissen In het eerste programma-blokje klonk zeer vastbesloten de Bel- Avenir-mars van J. Meister, waar na suite 1600 van Joh an Pezel werd gespeeld. Dit werk, dat uit vijf dansen bestaat, was door de dirigent als nieuwe compostitie in het repertoire opgenomen. Deze bijdrage in het programma was ei genlijk het visitekaartje van de nieuwe dirigent, waarmee hij aan gaf dat er niveau moest worden aangebracht in het repertoire De diverse interessante muzikale wendingen en hindernissen wer den na de korte studieperiode toch prachtige genomen en het was duidelijk dat de leden van DEK er thuis heel wat uurtjes aan hadden besteed. Dat er soms nog wat on zuiverheden voorkwamen, met name bij de trombones, is een kwestie van oren open zetten en routine kweken. Wanneer DEK er in slagen om deze begaafde diri gent, die toch nog veel ambities heeft, vast te houden, zal de muzi kale ontwikkeling van het korps met grote sprongen vooruit gaan. In de overbekende „triomfmars" van Verdi was er een prettige af- Dinsdag 22 februari De vrouwenbond FNV viert het 45-jarig bestaan tijdens een besloten bijeenkomst in De Buureton, aanvang 19.00 uur. De buurtcommissie Zuid Eier- land heeft jaarvergadering in Bethel. Na afloop brengt de toneelgroep Zuid Eierland de éénacter „Oei oei, wat een geknoei". De Historische Vereniging Texel heeft jaarvergadering in dorpshuis d'Ouwe ULO; 20.00 uur. Ria Beckers van de stichting „Biologica" houdt een spreekbeurt tijdens een ver kiezingsbijeenkomst van Groen Links in de Witte Burcht in Den Burg, aanvang 20.30 uur. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Malcolm X". Woensdag 23 februari In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Oliver in Vogel- land", om 15.30 uur „Alad din" en om 20.30 uur „Malcolm X". Voor de Plattelandsvrouwen van De Cocksdorp-Eierland vertelt Dik Haker over zijn fietstocht door Jemen, aan vang 19.45 uur in Het Eier- landsche Huis. In dorpshuis d'Ouwe ULO komt de gespreksgroep van ouders van verslaafden bijeen; 20.00 uur. In De Zwaan wordt politiek café gehouden met slotdebat. Uitzending via radio Texel en de lokale televisie via de ka bel. Aanvang 20.30 uur. Donderdag 24 februari In Cinema Texel draait om 16.00 uur „Labyrinth", om 19.00 uur „Beethoven II" en om 21.15 uur „Sleepless in Seattle". De sportvissersclub Texel houdt jaarvergadering in dorpshuis 't Skiltje in Oude- schild; 19.30 uur. Vrijdag 25 februari In Cinema Texel draait om 16.00 uur „Labyrinth", om 19.00 uur „Beethoven II" en om 21.15 uur „Sleepless j Seattle". Jaap Heemskerk uit Juliai. dorp houdt voor de Atletiem vereniging Texel een lezing A de kantine van Texelse Boys 19.00 uur. In De Witte Burcht houdt kla verjasclub Den Burg een wecB strijd om het kampioenschaj van Texel; 20.00 uur. In een aflevering van het BRj televisieprogramma „Vlaand! ren Vakantieland" wordt aan| dacht gegeven aan sportieve recreatiemogelijkhi den van Texel; 20.00 uur. Hoogwater te Oudeschitó Di. 22 04.07 en 17.151 j Wo. 23 05.35 en 18.25 Do. 24 07.06 en 19.25 Vr. 25 07.45 en 20.25 Za. 26 08.55 en 21.05 Zo. 27 09.35 en 21.56 Ma. 28 10.24 en 22.35 Di. 10.50 en 23.04 u Aan het strand is het ongeveer uur eerder hoog water. De zon komt 27 februari op om 7.30 u.e| gaat onder om 18.14 u. 26 febru ari volle maan; 27 februari springtij. Concentratie bij dirigent Dyo Wassink. wisseling tussen de scherpe en mildere instrumentale groepen. Er werd voortvarend gespeeld en de duidelijke en exacte gebaren van de dirigent werden stipt gevolgd. Alle muzikanten beseften dat er maar één de baas kan zijn. En zo hoort het ook! Het is erg behelpen met de ruimte in het dorpshuis, zodat er nog al wat moest worden geruimd voor dat er voldoende ruimte was voor de drie groepen majoretten. Met veel animo werd door jonge en zeer jonge dames gemarcheerd en met stokken gegoocheld. Soms vloog er wel eens een stok de ruimte in en enkeling bewoog zich wel eens obligaat tegen de draad in. Maar dat moet kunnen in deze maatschappij en het brengt wat afwisseling in het vaak starre be wegingspatroon. Het optreden van de vier jongste majoretten was vetederend en er werd wat afgelachen op en rond het toneelI Huldigingen Na de pauze was er een optreden van het korps samen met de majo- „Als buitenlander integreren op Texel is niet moeilijk, zolang je het zelf maar wilt." Antonio die zo'n vier jaar geleden van uit Tunesië bij zijn Texelse vriendin introk heeft zich moei- toos kunnen aanpassen. „Maar het moet wel van twee kanten komen." Antonio is één van de allochtonen die vori ge week in d'Ouse Ulo Texelaars over hun ervaringen vertel den en hen liet kennismaken met de uitheemse keuken. De bijeenkomst was een initiatief van de Welzijnsstichting Texel, be doeld om elkaar beter te leren ken nen en het wederzijds begrip te vergroten. Achter de forumtafel zaten zo'n 15 allochtonen afkom stig uit alle delen van de wereld. Een minderheid was om politieke Op de middag van buitenlandse culturen in d'Ouwe Ulo vielen de spijzen die de allochtonen nadoen oereia goeu m ue smaae (Foto Gerard Timmerman) I M ADVERTENTIE 9 Lees de folder van de V.V.D. a.s. vrijdag bij deze krant. redenen hun land ontvlucht. An deren bleken hier uit liefde te zijn neergestreken. Niet zozeer voor het eiland, maar omdat ze een re latie hebben met iemand van het eiland De Koerdistaan Asad, ge trouwd met een Bulgaarse, blijkt wel degelijk om politieke redenen te zijn gevlucht. Hij praat honder duit over de behulpzaamheid van zijn buren op het eiland. Hoewel nog niet vlekkeloos, weet hij zich nu aardig te redden in het Neder lands. Dat heeft hij deels te dan ken aan Mieke Rietveld, die de nieuwkomers helpt de taal onder de knie te krijgen. Bij de één gaat dat wat sneller dan de bij ander. Woordenboek De Chinese Fang heeft zo te horen grote vorderingen gemaakt. „Elk onbekend woord dat ik hoor, zoek ik op in het woordenboek." De uit Duitsland afkomstige pensioenmi- grante Ilse, die het eiland kende van vakantie, nam ruim van te vo ren een abonnement op de Texelse Courant. Antonio (Tunesië) over zijn ervaringen: „Je moet geduld hebben. Ik kijk naar de televisie en vraag alles dat ik niet begrijp." Tij dens de pauze gaan de uitheemse gerechten er in als koek. Om aan de ingrediënten te komen moesten ze zich wel eens tot het thuisfront richten. „Een familielid geeft de kruiden dan mee of stuurt ze per post." Maar ook de Hollandse keu ken viel in de smaak, al moesten de meesten wennen aan het eet patroon. „Ik was gewend wel vijf keer per dag te eten", spant een Roemeense spreker de kroon. Aardappelen, of produkten daar van zoals patat, staan inmiddels op menig allochtoon menu. Menig buitenlander verklaarde in Nederland tegen bepaalde ge woontes aanvankelijk vreemd aan te hebben gekeken. „De fiets bij voorbeeld, die kenden we bij ons niet", aldus de Colombiaanse Pa tricia, die inmiddels geruime tijd op het eiland verblijft. „Fietsen gaat nu wel, maar alleen nog zon der bagage." Vrijende paartjes Ook andere gebruiken wekten ver bazing. Assad; „Vrijende paartjes op de hoek van de straat. Dat kom je in Koerdistan niet tegen." Anto nio vindt de Nederlandse begroe ting maar afstandelijk. „Ik omhels mijn broer als ik hem weer eens zie." Polie uit Roemenië verbaasde zich over de geringe kennis die de Texelaars hebben van zijn land. „Meestal kennen ze alleen Dracu- la. Het is een goedkoop vakantie land met toch uitstekende wintersportgebieden.' Mansoereh uit Iran vond alles hier vreemd. „Jullie eetgewoonten en de taal. Alles staat andersom." Ze heeft veel moeite zich aan te pas sen, maar redt zich aardig in het Nederlands. De verschillen in geloof lëidden tot minder problemen dan algemeen wordt aangenomen. Een Israëli sche: „We eten bijvoorbeeld geen varkensvlees en ik wil hier mijn tradities in ere houden. Mijn man respecteert mijn gewoonten en ik de zijne. Hij eet dus gewoon wat de pot schaft." De moslim Assad trekt nog steeds zijn schoenen uit in de huiskamer. „Sommigen gewoontes verwate ren, maar deze blijft in stand." Ook de feestdagen zijn niet overal hetzelfde. Mansoereh: „In Iran le ven ze in het jaar 1372. Nieuwjaar valt op 21 maart. Dan wordt er 13 dagen feestgevierd." Beetje bijzonder „Voor zover ik weet worden de al lochtonen hier vrij goed opgeno men", denkt Mieke Rietveld. „Er zijn er ook nog niet zoveel op Texel, en dat maakt ze een beetje bijzonder. Dat scheelt wel denk ik." De redelijke belangstelling zondag in d'Ouwe Ulo lijkt haar woorden te bevestigen. „En het is niet de eerste bijeenkomst. We zijn al verschillende malen ergens ge vraagd." Met ingang van donderdag wordt de volleybaltraining van Tevoko gewijzigd. Van 18.30-19.45 uur dames 3 en heren 3. 19.45 tot 20.45 uur da mes recreatie 2e klasse en van 20.45 tot 22.00 uur dames re creatie 1e klasse. Wegens een concert van KTF kunnen de tech nische trainingen op vrijdag in de Burgemeester De Koninghal niet doorgaan. De trainingen worden samengevoegd en gehouden Van 16.30 tot 17.30 uur in sporthal Ons Genoegen. Zaterdag wordt wederom in Den Hoorn achter de schuur van Axel Lap aan de Witteweg nabij het sportveld van ZDH een rommel markt gehouden. Er komen geen kramen met klein spul. Al het an dere goed gaat wel naar buiten zo als meubels, aardgas geijser, oliekachels, 2 prima kampeerten- ten, diepvrieskist 200 I, tuinge reedschap, verder is er een prima caravan. De markt duurt van 9.30 tot 12.00 uur is de markt. retten, waarbij het ruimtegebrek de bewegingen wat belemmerde. Hierna was het tijd voor de gebrui kelijke huldiging van trouwe leden. Drie majoretten werden door de voorzitter Zigterman bedankt voor vijf jaar funktioneren, waarna me vrouw Koning, als afgevaardigde van „De Bond", het grotere werk voor haar rekening nam. Slagwer ker Piet Witvliet ontving de zilve ren speld voor een lidmaatschap van 25 jaar. Heel indrukwekkend was de gouden speld voor Jaap Koopman, die als 80-jarige werd gehuldigd na een lidmaatschap van 60 jaar! Als bespeler van de es-bas vormt deze krasse knar het fundament van het hele korps. Toch zal er veel moeten worden geïnvesteerd in de opleiding van jeugdleden. Belangrijk is de constante aanvoer van jeugdige muzikanten. Wanneer deze aan voer wordt veilig gesteld, zal de jeugdige Johan Zijm, die als echte Hoornder zo dapper de hoorn bespeelt, over 60 jaar ook een gouden speld kunnen ontvangen. Nadat tambours en majoretten af wisselend allerlei ritmische hoogstandjes hadden gede monstreerd besloot de fanfare met een drietal werken, swingend klonken de Sounds" van Randy Black het Choralvan Ted Hui was er een prima evenwicht sen de blazers en de slagwer die twee verschillende maan ten tegen elkaar in speelden de afwisseling van plechtighe dixieland-klanken van het lai onderdeel volgde er nog een gift, die uitliep in een finak een wat chaotisch verloop hs een echo vormde van het voi carnaval. Het is goed, dat er o Den Hoorn zo ijverig wordt siceerd als zinvolle en cres vrije tijdsbesteding! Frans V De Texelse Ijsbond zal bij void de belangstelling zaterdag wintertriathlon houden. Omfe len zijn fietsen, lopen en set sen. Om de animo te p kunnen deelnemers (vanaf 17 zich tevoren laten inschrijven len naar: Simon Appel, tel. 1< of Gert Pansier, tel 13668. Schapenfokker Kees Kikkert uit de Westen heeft op de tweedei tionale midwintershow in Midden-Beemster succes geoogst. ram uit zijn stal (geb. 1993) werd tot kampioen uitgeroepen. 0 andere Texelse inzendingen scoorden hoog op de rammenkeuri „Een bewijs dat de Texelse fokkers nog steeds de toon aangev in de fokkerij", aldus W. Kistemaker, secretaris van het Texe Schapenstamboek in Noordholland. De Texelse inzenders. Fa. H. en K. Tjepkema, E. J. Witte, C. Kikki P. Kooiman, P. Verberne en J. en L. Witte, waren met zo'n twir van de 120 schapen ruim vertegenwoordigd. Gemiddeld genon eindigde de Texelaars hoog. „Ze hebben zelf de discipline om alle hoge kwaliteit in te zenden." Behalve de kampioensram van Kikkert (zie foto) werd in de rub» rammen geboren in 1993 een dier van P. Verberne als hoogstel plaats. De ram is inmiddels in andere handen. De show trok bel ve landelijke, ook internationale belangstelling, noto vu, I.M. ADVERTENTIE Lees uw oproepingskaart en kies de V.V.D. wéér in het college van B&W. I

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 2