Cjroen <2wartrjexels in het karL, Enkeldekkers op Malta nog steeds niet in de vaart N legering duit geen concurrentie Bezorgde ouders willen aanpak van Emmalaan jroen Zwart Gemeente distantieert zich van stemboekje LIJST 1 ZONNENBERG gebraden kippeborst ummer m mmmm I Dooi maakt einde aan schaatspret Politieke kloof Propagandastunt D66 zet kwaad bloed Gemeente Texel Eerste lepelaars Toestemming voor 18 nieuwe huizen Hardrijders Winterlezing: burgemeester geeft visie op toerisme, landbouw en natuurbescherming Ruiten onder vuur VERDER IN DIT w Gestroomlijnd optreden Koninklijk Texels Fanfare 2 Spieren sterken tegen urine-verlies 2 w Ferkiêzingskoors: echt de allerlaatste 5 w Halve ronde voorsprong voor wheeler De Graaf 7 Inbraak OSG-gebouw Texels Belang >GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10863 DINSDAG 1 MAART 1994 Jitgave Uitgeverij Langeveld de Rooy BV, Parkstraat 10, 791 AC Den Burg, telefoon (02220) 62600. dvertentie/abonnementen telefoon (02220) 62600 jdactle Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, lefoon (02220) 62620, faxnr. (02220) 14111 idactie buiten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplem Den Burg. telefoon (02220) - 15639. Verschijning Dinsdags en vrijdags vrijwel huis-aan-huis op Texel. Oplage 7200. Abonnementsprijs /49,95 per half jaar. Losse nummers fl.40 )e voormalige Teso-enkeldekkers Marsdiep en exelstroom, die in het voorjaar van 1992 naar Malta zijn erhuisd, worden waarschijnlijk weer doorverkocht, zonder aar ooit in de vaart te zijn geweest. Eigenaar Karistu Fer es heeft van de Malteser autoriteiten geen toestemming ekregen om een veerdienst met het naburige eiland Gozo op te zetten. 3e uit 1963 en 1966 daterende ihepen verkeren nog steeds in in prima conditie. Dat consta- ert L.W.C. Lamers in het blad „de auwe Wimpel". Tijdens een va- intie bracht hij een bezoek aan K voormalige zeeuwse veersche pen „Calypsoland" en „Melita- land". Deze zijn niet meer in de vaart. Dat is wèl het geval met de „Cittadella", die eens onder de naam „Prins Bernhard" de Zeeuwse wateren bevoer. Lamers ontdekte tijdens een rond- - eg - T rt Marsdiep ligt samen met heer zusterschip Texelstroom in Malta te wachten op wat toekomst gaat brengen iwMmu, -rei vaart de voormalige Texelse veer boten aan een kade. Karistu Ferries, dat onderdeel uitmaakt van Euch Zammit Sons ltd., had bij de aankoop de intentie de sche pen in te zetten op de route tussen Cirkewwa op Malta en Mgarr op Gozo. Concurrentie Dat de toestemming van hoger hand ontbreekt heeft er waar schijnlijk mee te maken dat een andere rederij, genaamd Gozo Channel Co., een veerdienst on derhoud op genoemd traject. En dit bedrijf is voor 95% in handen van de Malteser regering. Daar naast is er in de havens van beide plaatsen onvoldoende capaciteit voor de ex-Tesoboten. Ironische kanttekening is dat Euch Zammit eind jaren zestig zelf de veerdienst tussen Malta en Gozo heeft opgezet, onder andere met de eerder genoemde „Calypso- land". Wegens het geringe aantal passagiers werd de dienst onre gelmatig uitgevoerd en 's winters zelfs helemaal gestaakt. De rege ring vond dat een slechte zaak en greep in, door oprichting van Gozo Channel. Familie Zammit bezit vijf procent van het aandelenpakket van dit overheidsbedrijf. De Marsdiep en de Texelstroom zullen waarschijnlijk de dupe wor den van de concurrentieslag in de Middellandse zee. De medaillewinnaars bij de jeugd, v.l.n.t telief en Kees Wessels. De dooi maakte zaterdag abrupt een einde aan ander halve week schaatsplezier. Meteen steeg het kwik tot lente-achtige hoogte. Op de valreep werden vrijdagavond op de Koger ijsbaan de Texel se kampioenschappen korte- baan schaatsen afgewerkt. Voor het eerst sinds de laatste Elfstedentocht-winter 11986) was dat weer het geval. De winnaar bij de senioren was echter dezelfde: Kees Kikkert (Driehuizen). Omdat hij in 1979 ook al eens de snelste was op de 160 meter mag Kikkert als drievoudig winnaar de wisselbeker houden. Bij de Redactioneel commentaar ndoenlijk hoe de Texelse politie- partijen zich in aanloop naar de rieenteraadsverkiezingen in het eet werken om de gunst van de zer. Waar Groen Links en D66 delijke kopstukken naar het md halen, houden het CDA en VVD het puur lokaal met pectievelijk dorpsbezoeken en 1 fietstocht. De PvdA gaat op f laatste moment kiezers bellen Texels Belang probeert te sco- in de politieke café's en met ities in de raad (evenals het overigens). Allemaal hadden voordien al (voor de pers) hun igramma en kandidaten gepre steerd en hebben ze ijverig sfers opgehangen. Zelfs Van selt kwam nog op de proppen t een verkiezingsprogramma, al et men dat bij hem op de trap alen. laatste dagen is de „koorts" itbaar gestegen, blijkens de be sten elders in deze krant. De tipagne neemt hier en daar gro- ke vormen aan, maar je moet t verzinnen nietwaar. Of de ■htere Texelaars zich hierdoor 'n leiden, is de vraag. Een beet- how hoort erbij, maar kiezen is dit democratische land nog eds een serieuze zaak. Hopelijk effen de kiezers dat en kijken op de eerste plaats naar de staties van de afgelopen vier f en de programma's voor de tiende perioden. Bovenal heeft 'el behoefte aan bestuurders \*ich constructief opstellen, die Peren samen iets voor het Pd te bereiken in plaats van uit tijn op persoonlijke succesjes. geloofwaardige gemeente bis óók een middel om de veel- proken „kloof" tussen politiek wrger te dichten. van (set vertrouwen in zo- be gemeentepolitiek als het lelijk apparaat is één van de ognjkste uitdagingen voor de Jwe raad. Met alleen een spe- e gemeentevoorlichter (zoals us'9e partijen voorstellen) red oiet. Maximale dienstbaar heid aan de burger door mensen die -letterlijk- de taal van het volk spreken is van groter belang. Het is echter maar al te makkelijk om op het zogenaamd zwakke ge meentebestuur te schelden. De beste stuurlui staan aan wal, maar wie wil er in de raadKandidaten staan niet te dringen; de meeste partijen weten slechts met veel pijn en moeite een lijst samen te stellen. Geschikte mensen zijn lie ver op een andere manier maat schappelijk actief en succesvolle ondernemers kiezen voor hun be drijf. Politiek vreet tijd en als het tegen zit fungeer je nog als kop van jut ook. Laten we -zonder kri tiekloos langs de zijlijn te staan- positief staan tegenover de nieu we raadsleden en hen zoveel mo gelijk helpen met het besturen van Texel. Om te beginnen morgen. Maar dan moeten zij op hun beurt beloven dat ze de burgers blijven opzoeken en niet wachten tot de volgende verkiezingstoernee. Het college van b en w ontkent iedere betrokkenheid bij het stem boekje van de Gemeente Texel dat D66 vrijdag over het eiland liet verspreiden. Het boekje wekt de indruk dat het van de gemeen te afkomstig is. Mede op verzoek van andere politieke partijen dis tantieert de gemeente zich ervan en karakteriseert de propagan dastunt als ..geraffineerd en misleidend". Er volgen geen juri dische stappen tegen D66. „We kregen heel wat vragen van burgers die dachten dat het boekje van de gemeente afkomstig is", laat gemeentesecretaris Piet Zoon weten. Niet zo vreemd, want op de voorkant van het drukwerkje n üoog n-iox j v j 1VA30I N3ZO SI IV SJHcmi sszzjix' a a a aocA ON.nin prijkt het wapen van Texel en ver derop worden alle verkiesbare par tijen duidelijk vermeld. Pas op pagina 14 ontdekt de argeloze le zer dat D66 achter het boekje zit. De meeste andere politieke partij en hebben inmiddels hun beklag erover gedaan bij de gemeente. Reden voor het college spoedbe raad te houden over de kwestie en nadrukkelijk iedere betrokkenheid bij het boekje ten stelligste te ont kennen. Volgens Zoon is de gemeente ech ter niet van plan juridische stap pen te ondernemen tegen D66, met name wegens ongeoorloofd gebruik van het Texelse wapen. De Kroon heeft volgens Zoon na melijk de exclusieve rechten hier van aan de gemeente voorbehouden en voorzover be kend heeft D66 geen toestem ming gevraagd dit te mogen gebruiken. Er is geen wettelijke bepaling die het gebruik van dit wapen verbiedt en dat bemoeilijkt volgens de gemeentesecretaris de aanvechtbaarheid. Overigens wordt het beeldmerk vaak ge bruikt door bedrijven. „We hebben de mensen op een speelse manier op het verkeerde been willen zetten", aldus D66-voorman Pieter de Groot. On danks de kritiek is de lijsttrekker niet bang voor een averechts uit werking. „Misleidend? Kom, daar kijken de Texelaars toch dwars doorheen. Ik heb veel goede reac ties gehad en maar een paar ste kelige." Het boekje leverde in de politieke wandelgangen de nodige gespreksstof. Een discussie in Paai 9 liep zondagmiddag zelfs zo hoog dat het kleurrijke stemadvies in de spoelbak belandde... De Texelse lentebode, de lepe laar, is weer op het eiland neergestreken. Al een dag na het invallen van de dooi lieten de vogels zich zien. De familie D. Drijver signaleerde zondag middag op een landje aan de Mokweg eerste drie lepelaars. Overstekende jeugd op de Emma laan baart menig ouder zorgen. ,,Er wordt daar keihard gereden, vandaar dat wij om verkeersrem- mende maatregelen vragen", al dus één van de ouders. VVN afdeling Texel, bij monde van voorzitter Jan Driehuis, is het daarmee eens. Leerlingen van de Thijsseschool moeten de Emmalaan oversteken om naar sporthal Ons Genoegen te gaan. Het zebrapad over deze weg ligt volgens de ouders op een gevaarlijke plaats. ,,Net bij dichte bosjes. De kinderen rennen daar achter vandaan zó de weg op." Ook de leerlingen van de OSG ste ken regelmatig de weg over. „Meestal in hele zwermen, naar alle kanten schietend met hun fiet sen. We staan doodsangsten uit. En dat er hard wordt gereden is een feit. Kijk maar naar dat recen te ongeval met die taxi." De ouders willen verkeersrem- mende maatregelen tussen de kruising met de Beatrixlaan en het Schilderend. „Want alleen dat werkt snelheidsmatigend." Jan Driehuis verklaart dat binnen VVN Texel nog niet is gepraat over aanpak van de Emmalaan. „Maar we gaan wel iets doen met zo'n signaal. We willen trouwens het hele verkeersplan van Den Burg dit jaar aandacht geven." Driehuis zegt dat al jaren te hard wordt ge reden. „Maar het is ook een weg die uitnodigt tot een hoge snel heid, zeker als je van de Pontweg afkomt. De problemen doen zich trouwens ook voor op de Bern- hardlaan en de Beatrixlaan, dus het idee van een rondweg werkt op zich al niet zo goed." Gedeputeerde Staten hebben de gemeente laten weten geen be zwaar te hebben tegen nieuw bouw van tien woningwethuizen aan de Strijbosstraat in De Koog en acht aan de Haffelderweg in Den Burg. De bouwvergunningen voor deze projecten kunnen nu worden afgegeven. Op de Bernhardlaan zijn zaterdag morgen snelheidscontroles gehou den. Van de 438 voertuigen die passeerden reden er zes te hard. De grootste overtreder reed 74 ki lometer per uur. 's Middags werd gecontroleerd op de Beatrixlaan. Daar werden van de 252 automobilisten die voorbij kwamen acht op de bon geslin gerd. In deze straat was de maxi mum score 85 kilometer per uur. De WN gaat waarschijnlijk pleiten voor maatregelen waardoor vi sueel duidelijk wordt dat automo bilisten zich in de bebouwde kom bevinden. „Paddestoelen of rib bels op de weg hebben een duide lijk effect. Maar ik moet hier nog nader over praten met overige VVN-leden", aldus de voorzitter. Op donderdagavond is de vierde en laatste winterlezing in EcoMa- re, met als thema „en de mensen dan?" Op deze avond zal burge meester van Rappard namens het gemeentebestuur ingaan op oplossingen voor de problemen, die mensen op Texel ervaren op het gebied van toerisme, land bouw en natuurbescherming. In de eerste lezing in deze cyclus is de vroegere geschiedenis van be woning op Texel ter sprake geko men. De tweede en derde lezing gingen over problemen tussen respectievelijk natuurbeschermers en boeren en tussen Texe laars/natuur beschermers en het toerisme. In de laatste lezing gaat het om bestuurlijke oplossingen voor de eerder in de cyclus ter sprake ge komen problemen. Hoe kan er door de gemeente Texel op een goede manier met deze problemen worden omgegaan, hoe kunnen tegengestelde belangen op een goede manier bij elkaar worden gebracht? Hoe gaan we op Texel over tot een duurzame relatie tus sen economie en ecologie? Burgemeester mr. W. L. F. C. van Rappard zal zijn visie geven op bestuurlijke mogelijkheden om met de genoemde problemen om te gaan en de standpunten van het gemeentebestuur ten aanzien van toerisme, landbouw, leefbaarheid en natuurbescherming toelichten. Daarna zal er gelegenheid zijn voor discussie. Aanvang 20.00 uur, toegang f5,- incl. koffie/thee. Door met een windbuks op de rui ten van het gemeentehuis te schieten hebben onbekenden dit weekend voor f7500,- schade aangericht. De schade werd gistermorgen ontdekt en moet volgens de politie afgelopen weekend zijn aange richt. Aan de wit uitgeslagen plek ken in het glas leiden agenten af dat er een vuurwapen in het spel is geweest. Totaal zijn vijf ramen getroffen, die moeten worden ver nieuwd. Merlin Huisman. Gea de Ridder. Pieter de Ridder. Pieter List (kampioen). Gerbrand Zoe- iFoto Frans Hopman jeugd was de opkomst laag, maar er waren felle duels te zien. Jeugdkampioen werd Pieter List. Zie verder het ver slag elders in deze krant. Inbrekers zijn dit weekend bin nengedrongen in een leslokaal in de voormalige LBO-afdeling van OSG De Hogeberg. Er wordt niets vermist, maar de schade be draagt ongeveer honderd gulden. Om binnen te komen forceerden de daders een draadglasraam. Uit sporen maakte de politie op dat de insluipers een rondgang door het lokaal hebben gemaakt, waarbij niets is weggenomen. Op de par keerplaats aan de Emmalaan leef den de daders zich uit op een aanhangwagen met coniferen, die op de grond werden geslingerd. I.M. ADVERTENTIE Kies morgen uit on derstaande lijst de kan didaat van uw keuze. De kandidaat met de meeste stemmen komt bij Texels Belang in de gemeenteraad. Drijver, D.J. (Dick) Den Hoorn Duinker geb. van der Ster, G. (Grietha) Oosterend Heijne geb. Dros, L. C. (Corry) Den Hoorn Hin geb Hin, J M. 7 (Anny) De Waal Kikkert, P. (Paul) De Cocksdorp Kuip. Th.J. (Dirk) De Koog Moojen, E. (Ed) Den Burg F*oster, G. B^l (Gerbrand) Den Burg Roeper. S N. (Nico) De Cocksdorp Schilling, D.F.G. knj (Daan) Den Hoorn Steenhuizen geb. R&tfgj de Boer. A.C.Th (Afke) De Koog Weijers, G.J.J. Bhaej (Gerard) Oudeschild I.M. ADVERTENTIE naturel, tuinkruiden of hazelnoot 100 gram i ET Q van 2,59 voor ID«7 Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie cp pagina 4

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 1