OSG De Hoge Berg maakt zich op voor knallende theaterweek I De géne verdwijnt in de „scène" BE VOOR TEGEn PvdA belt kiezers: „Bijna iedereen gaat stemmen" TEXELSE^" couRANT II Mij wering III Veel gescheer, maar waar is de wol? „Raad uw raad" Meeste stemmen gelden voor wethouder van Texels Belang Eh TOT SLOT...BELOUEN W!) "DAT RILE BELOFTES "DE LF1RTSTE TSD beloofd ODER VIER ORRR OPHIEUW BELOOFD 7ULLEM WORDEN, DOT BELOOF IK U Extra aflevering B en w wachten op advies inzake „schone grond" Het einde van de campagne wou. Bedrijvigheid Mannenkoor zingt bij avondgebed Blad „Texel" door als „Texelgevoel" Verkiezingsavond op radio en tv Verkoping handwerk vrouwen Oosterend (ORT Texels De PvdA ondernam zaterdag een laatste poging om kiezers aan zich te binden. Van 10.00 lot 15.00 uur hielden de sociaal democraten een telefo nische actie onder de Texelse jevolking. Opvallend was dat jijna iedereen antwoordde te lullen gaan stemmen. ,De reacties zijn over het alge neen leuk. Slechts een enke- ing doet bot", aldus >vdA-raadslid Hans Roeper. De lekozen benadering was dan iok niet opdringerig. „Ons doel s de mensen op te wekken om i elk geval naar de stembus te laan. Uit ervaring is bekend dat Ie PvdA meestal profiteert van ■en hoge opkomst. Natuurlijk lebben we het liefst dat ze het >vdA-hokje rood maken, maar ive proberen de mensen niet iver te halen. We wijzen alleen DINSDAG 1 MAART 1994 <11 PvdA PvdA '«Joe* c*>i Vow wn rwhwoiilttje i«)iNu«(tyb IcAmtm loekonr-i Lap belde hij uitgerekend met Dirk Lap die op de kieslijst van het CDA staat... Met zijn vijven belden de PvdA'ers in vijf uur circa 800 Texelaars. Mede gezien de reac ties werd de actie een succes genoemd. De partij is van plan het na de verkiezingen iets soortgelijks te doen. „Dit werkt, maar misschien werkt het ook de andere kant op, dus dat mensen zelf bellen. Het lijkt ons een goed idee om een in formatielijn te openen, bijvoor beeld eens per drie maanden." De voormalige bodewoning aan de Parkstraat diende als telefooncentrale. V.l.n.r. de PvdA'ers Dirk Terps tra. Hans Roeper. Jan Hille, Jannle Koning en Klaas Modder IFoto Frans Hopman) vriendelijk op het PvdA- programma dat ze in de bus hebben gekregen en vragen of ze dat nog eens willen doorle zen voor ze hun stem uitbren gen." Gehoopt werd zoveel mogelijk „zwevende" kiezers te berei ken. De PvdA beschikte niet Na vier jaar van betrekkelijke rust op de redactie van de Texelse Courant worden wij de laatste weken overspoeld door potentiële gemeenteraadskan didaten, partijbestuurders en andere politieke enthousiaste lingen. Het valt niet mee om in onze kantoortjes de tegenstan ders te scheiden. Onzeker heb ben we menigmaal gekeken naar onze dunne afscheidings wandjes, waar doorheen het geluid vrolijk doorklonk. We vliegen van hot naar her over het eiland om alle nog even gauw georganiseerde eve nementen („nee, dit heeft écht niets te maken met 2 maart....") bi/ te wonen. Gezellig hoor en ook allemaal aardige mensen, daar niet van. Maar misschien hadden ze de afgelopen vier jaar ook eens wat vaker hun neus kunnen laten zien.... De verkiezingsgekte begint op Texel Amerikaanse vormen aan te nemen. Is het ooit eerder zo'n gekkenhuis geweest voor de verkiezingen? Partijboekjes die in een spoelbak terecht ko men, pogingen om het imago van de tegenstanders te onder mijnen, heftige discussies in gerenommeerde horeca- etablissementen....het loopt compleet uit de hand. Denken de politieke partijen nou echt dat nuchtere Texe laars hun mening wijzigen om dat ze ergens een landschap- ontsierend bord zien met een grote poster? Zelfs die partijen die het Texelse landschap en milieuvriendelijkheid hoog in hun vaandel hebben staan doen mee aan deze verdwa zing. En je kan nog zoveel „nee" stickers tegen reclame op je voordeur plakken: menig partijfolder belandt op de mat. De Texelse Courant tracht zich neutraal op te stellen, al zullen alle partijen stuk voor stuk het tegendeel beweren. Kritisch be kijken wij eikaars verhalen, om optimale objectiviteit te verkrij gen. Maar goed is het nooit. En ook hierin slaat de gekte toe. Met de lineaal erbij wordt ge controleerd hoeveel aandacht wij aan welke partij geven. Het gevaar bestaat dat menig Texe laar de opgeklopte verkie zingssfeer zat raakt. Hopelijk lijdt de nuchterheid daar niet onder en wordt morgen de tocht naar de stembus ge maakt. Want een beetje Texe laar is toch wel gewend aan geblaat.... Tessa de Graaft over een lijst van deze kiezers, maar prikte de namen uit het telefoonboek. „Maar als we weten dat iemand een fervent aanhanger van een bepaalde partij is, slaan we die over. Die heeft zijn keus toch al ge maakt." Soms ging dat wel eens mis, zoals kandidaat Klaas Modder ondervond. Van de vele personen met de achternaam Gisteren is de inzendtermijn voor onze prijsvraag „Raad uw raad" verstreken. Circa 200 deelnemers dingen mee naar de hoofdprijs, een va kantiereis naar Spanje. We hopen de prijswinnaar mor genavond in de rechtstreek se tv-uitzending vanuit De Lindeboom te kunnen be kendmaken. Dit is mede af hankelijk van de snelheid waarmee de uitslagen bin nenkomen en de berekening van de zetelverdeling. Mocht het niet lukken, dan moet u geduld hebben tot de krant van vrijdag. De kandidaat die op de alfabeti sche lijst van Texels Belang de meeste stemmen krijgt, komt als enige op de voordracht voor het wethouderschap. Aan de voora vond van de verkiezingen hebben de speculaties over de nieuwe Texels Belang-wethouder inmid dels flinke vormen aangenomen. Zowel Gerbrand Poster als Daan Schilling worden in brede kring getipt voor het wethouderschap waarvoor de partij in aanmerking verwacht te komen. Zal Poster, die door zijn markante optreden in de raad ruime bekend heid geniet, de meeste stemmen krijgen? Of geven de Texelaars de voorkeur aan oud-wethouder Daan Schilling, die zijn rentree wil maken in de politiek? Insiders zien Schilling als een goede stemmen- trekker, maar hij zal in zijn woon plaats Den Hoorn concurrentie ondervinden van plaatsgenoot Dick Drijver. Koger Dirk Kuip kan op steun rekenen van logies- verstrekkers. „Maar de kandidaten staan als één team op de lijst", aldus Jos Tim- In de vorige krant sloten we de serie „Ferkiezingskoors" af, maar omdat in de voorbi je dagen de koorts bij de di verse partijen flink steeg, hebben we besloten er een extra aflevering aan vast te plakken. Echt de allerlaat ste, want morgen zijn de verkiezingen. Van 08.00 tot 19.00 uur zijn de stembus sen geopend. mer, die benadrukt dat afsplitsin gen in zijn partij tot het verleden behoren. Het eindoordeel dat de kiezer moet geven betekent niet dat par tij lijdzaam de verkiezingen af wacht. Bewijs daarvan is de herduk van het verkiezingspamflet dat vrijdag in de bus gleed. In de eerste versie daarvan stond naast een storende fout het portret van kandidaat Daan Schilling aan het hoofd van het eiland afgebeeld en Gerbrand Poster een stuk lager. Suggestief en strijdig met de alfa betische volgorde, zo meenden kritische leden. Na onderling be raad spaarde het bestuur kosten noch moeite en liet een nieuwe, foutloze poster drukken. Om de gelijkwaardigheid van de kandida ten te benadrukken werden de twaalf kandidaten in alfabetische volgorde rond het eiland afge beeld. Het college van b en w hoopt nog deze maand te beschikken over een nader advies van de fTTT Z Vereniging van Nederlandse VVclt lk Zêgg6}l Gemeenten (VNGI inzake de „schone grond"-verklaring. In 1 de nieuwe gemeentelijke c bouwverordening staat dat de- btemmen op helderheid ze verklaring nodig is bij bouw werken van meer dan 50 rr>2. Het CDA vroeg in de raad van februari om de vrijstelling te verruimen tot 320 m2, in navol ging van de gemeente Wierin- germeer. Het college wilde eerst over méér informatie be schikken, alvorens op het ver zoek in te gaan. Volgens wethouder Erna Eelman (VVD) heerst bij sommigen verwarring over dit standpunt. „Men denkt dat het college geen versoepe ling wil, maar dat is niet zo. Zo dra we het VNG-advies binnen hebben, stellen we de kwestie opnieuw aan de orde. Liefst nog deze maand, want dan blijft de vaart er in." Het politieke avondje uit van 10 voor Texel heeft niet die helderheid gebracht, die wenselijk was voor de kiezer. Maar ook niet voor de ondernemers die daar om zitten te springen. De dames en heren poli tici hebben zich op laffe wijze ach ter een matglazen scherm verstopt. Dat de politici, op een enkele uitzondering na, nooit van plan zijn geweest om duidelijkheid te verschaffen werd later duidelijk. Al bij het ontvangen van de uitno diging is er getracht de avond te boycotten en vervolgens zijn er af spraken gemaakt dat als op de avond de vraagstelling te bedrei gend zou worden, het hele stel achter de tafel zou opstappen. Lang leve de democratie! Hoe goed Goos Westerlaken ook z'n best deed, er was geen doorko men aan. Voorgaande lijkt op een oproep om maar niet meer te gaan stemmen. Het tegendeel is waar. Wij ondersteunen de oproep van Horszei om wel naar de stembus te gaan. Vooral omdat we dankzij de Teso enquête, net op tijd, de helderheid hebben gekregen van wat de bevolking wil. Het is vol vindt 93 procent, geen uitbreiding van evenementen vindt 97 pro cent, ook 97 procent vindt 47.000 slaapplaatsen teveel tot genoegen en 88 procent wil geen verdere aantasting van het land schap. Texelaars, ga morgen mas saal naar de stembus. Met een grote opkomst geeft u aan dat we wel degelijk betrokken willen zijn bij de invulling van onze toekomst. Ari van Hardeveld, Secr. 10 voor texel. te Grote KnaT'is deze keer het thema: De gewone school irdt opgeblazen en op de puinhopen zal een theaterschool 'rijzen. Van 8 tot en met 11 maart wordt voor de derde op OSG „De Hoge Berg" een massaal theater- 'ktakel gehouden. Maar liefst 68 derdejaars-studenten diverse Hogescholen en academi's komen naar Texel samen met alle leerlingen, leerkrachten en vrijwilligers week te vullen met theater en muziek. Het klapstuk is grote Uitmarkt op vrijdag 11 maart, waarbij iedereen kan hen kijken naar de eind-presentaties van de bijna 70 rkshops. hebben er weer vreselijk veel in", zegt Hans van Garderen, 'rzitter van de Commissie Cul- ile evenementen voortgezet 'erwijs, die het hele project op gen zet. „Elk jaar zou te veel van goede zijn." fet éne jaar krijgen de leerlingen I 'rstellingen te zien en het ande- aar kunnen ze tijdens de thea- l^eek ervaringen opdoen, die Bikomen afwijken van de dage- kse gang van zaken. I de theaterweek van '92 hield organisatie een enquête onder leerlingen en daaruit bleek dat meeste reacties positief tot I end enthousiast waren. Uniek l't leuke is, dat we inmiddels I lelijke bekendheid met onze I sterweken hebben gekregen. I worden af en toe gebeld door |egas in het land, die ook een I lelijk project willen opzetten. e*e keer kregen we van de oplei- I j?en méér studenten in de aan- E lng, dan we konden plaatsen", I's Van Garderen. De Hoge- golen werden vorig najaar be- ht door de Texelaars, waar ze I niet meer zoveel hoefden uit ^ggen dan het aller-eerste jaar delegatie van Hogescholen uit Jvvarden en Utrecht reist af t Texel en er komt weer een I e ploeg uit Amsterdam van de I eschool voor de Kunsten. Ge weerde drama, mime, dans en muziekstudenten en nieuw dit jaar is de keuze „beeldend". Locaties De leerlingen van de OSG maak ten een keuze uit de diverse disci plines. Omdat het leuker is om je samen met een vriend of vriendin in het ongewisse te storten, kon er met z'n tweeën worden inge schreven. Onderbouw en boven bouw zijn meestal apart gehouden, té veel leeftijdsverschil bleek in het verleden geen succes. Omdat de school veel te klein is voor dit spektakel, worden veel workshops in 12 „buiten-locaties" gegeven. Heel Den Burg wordt overspoeld met theater-makers. Van het Scoutinggebouw tot de Muziekschool; van de Doopsge zinde Kerk tot de kantine van de Texelse Boys. Verplicht Elk jaar blijkt dat veel leerlingen er een beetje tegenop zien om „ver plicht" te moeten acteren of dan sen. Lang niet iedereen staat te trappelen om een performanche te moeten geven. Deze keer werd massaal ingeschreven voor beel dend (decors en kostuums ma ken). Diegenen die het theater écht niet zien zitten, kunnen zich uitleven in de keuken van de OSG. De works hop „koken" bereidt elke dag een maaltijd voor de overkantse stu denten. Twee densexpressie-studenten in ectie tijdens de theaterweek van 1992. De leerlingen leerden hoe een dans kan ontstaan zonder aangeleerde pesjes Het overgrote deel van de leerlin gen zal echter deelnemen aan het „echte" theaterwerk. Maandag 7 maart maken de studenten kennis met elkaar en hun begeleiders (de docenten van de OSG en vrijwilli gers). De lokaties worden bekeken en de mogelijkheden besproken. Dinsdagochtend gaan de works hops van start. De organisatie verzocht de stu denten tijdig een plan op te sturen op welke manier het thema „De Grote Knal" kan worden opge pakt. Té vage ideeën werden niet geaccepteerd. Er stroomde een grote variatie aan onderwerpen binnen. Soap, Middeleeuwen, Flit sende Knallende muziek, dansi- deeën en uiteraard „Commedia dell' Arte"; de eeuwenoude basis van improvisatie. Drama student Nicolette Vink uit Leeuwarden zoekt het in „Roots". Haar idee is, om met een grote knal miljarden jaren terug te gaan in de tijd. In de oertijd komt de eer ste mens tot leven en ontdekt zijn of haar mogelijkheden. Met dit ge geven als uitgangspunt vraagt ze de leerlingen mee te gaan in dit avontuur. Ze is van plan zowel bin nen als buiten te werken. Drie dagen wordt met dergelijke, nog niet zo vastomlijnde gegevens gestoeid. De leerlingen worden aangezet tot ideeën en samen werkt de groep naar de eindpre sentatie op vrijdagochtend. Bij de vorige edities van de Theaterweek bleek deze formule aan te slaan en kwamen onvermoedde talenten aan het licht. De eindpresentatie is niet het allerbelangrijkste. Ontdek ken dat je eigenlijk heel goed kan acteren of dansen, dat je met mu ziek onverwachte dingen kunt doen; dat je een vaag idee met z'n allen ombouwt tot een toneelstuk je en dat je vóóral soms niet meer bijkomt van het lachen. De géne verdwijnt in de „scène." Combinaties Een aantal groepen gaan samen werken. Zo staat er een mime-, muziek- en toneelgroep op stapel met de titel: „The big Gang". Ter wijl alle 'saaie Texelaars rustig sla pen, wordt de nacht beheerst door straatbendes, die elkaar het licht in de ogen niet gunnen. Zodra de avond valt, barst de HEL los... Een muziek-theaterspektakel dat volgens het info-boekje een „klap per" wordt. Op de Grote UITMARKT op vrijdag 11 maart kan iedereen het bekij ken van 9 tot 15 uur. In de Burg. De Koninghal, de Aula, de Gym zaal aan de Haffelderweg en waar schijnlijk de Ferrever zullen doorlopende voorstellingen te zien zijn. Waar welke groep zal optreden is nu nog niet bekend. Sponsors Alle leerlingen beschikken over een door Sigrid Ramakers en Mari- je Schoo geïllustreerd informatie boekje. Een dergelijke happening verloopt nooit helemaal probleemloos en in de Schoolbibliotheek zit dan ook een CRISIS-team waar men bij strubbelingen terecht kan. Maria na Bijvoet zorgt weer voor een complete uitdragerij in de kelder van de OSG. Lappen stof, extrava gante kleding, requisieten; kortom de gekste spullen liggen klaar om voor de nodige entourage te zor gen. Elke groep kan daar naar har telust in rommelen. De leerlingen moeten zelf ook gekke kleren en bijvoorbeeld indien nodig, een cas setterecorder meebrengen. De Texelse instanties, verenigin gen en ondernemers geven weer spontaan hun medewerking. „Daar zijn we heel blij mee, het kostenplaatje zou anders veel te hoog worden." Al deze vrijwillige ondersteuning zorgt er mede voor, dat dit landelijk unieke project niet stukloopt op te hoge kosten. De organisatie hoopt dat veel Texelaars de moeite willen nemen om te komen kijken op de Grote Knallende Uitmarkt, waarna de jeugdige artiesten de week s'avonds afsluiten met een KNALFEEST. Wil de Leeuw Het Texels Christelijk Mannenkoor treedt zondag om 19.00 uur op in de Hervormde kerk van De Waal tijdens het avondgebed. Het orgel wordt bespeeld door F.Fisser. Voorganger is de eigen predikant, ds. H.R. Betting. Vanaf heden is op vele verkoop punten op het eiland het blad „Texelgevoel" verkrijgbaar. Geen nieuw magazine, wèl een nieuwe naam. Vorig jaar verkenden de ini tiatiefnemers de markt onder de naam „Texel". Volgens hen voor zag het in een behoefte, reden ge noeg om door te gaan en de verschijning op te voeren naar tweemaal per jaar. „Wanneer Cees Wolzak zegt dat hij als Hagenaar vreselijk zijn best doet om de laatste boot te halen, omdat hij zijn persoonlijke Texelge voel nodig heeft, dan krijgt hij van mij in de Texelgevoel-quiz meer bo- nuspunten dan een Texelaar die roept dat Teso-aandeelhouders van de vaste wal hun mond moe ten houden omdat ze niet weten wat Texelgevoel is." Aldus hoofd redacteur Hans Oosterhof in zijn voorwoord over de nieuwe titel. Met het interview met KNVB- directeur Wolzak over diens Texel- liefde en de terugblik op de Teso- perikelen („Wie koopt de veer boot?") zijn slechts twee van de vele smakelijke artikelen ge noemd. Zowel voor (vaste) gasten als voor Texe laars bevat het blad lezenswaardi ge verhalen over cultuur, natuur, toerisme en uiteraard mensen. Vaak prikkelend geschreven en met mooie full colour fotografie uitgevoerd. Ondanks de lange voorbereiding die voor de uitgave nodig is, zijn exploitanten ABC De sign (Arend Nijkamp en Jenny El len) en oud TC-redacteur Oosterhof erin geslaagd het blad actueel te houden. Vooruitgeblikt wordt op het naderende afscheid van Teso-directeur Theo Hooger- heide, de kansen voor de nieuwe golfbaan worden gewogen, foto graaf Pieter de Vries toont zijn kwaliteiten en onder het motto „Hoe lager het kruis, hoe hoger de omzet" wordt de Texelse mode onder de loep genomen. Voorganger „Texel" verscheen in een eenmalige oplage van 12.000 stuks. „De verkoop was goed, maar we hebben er geen cent mee verdiend. De behoefte is er echter mee aangetoond, gezien ook de positieve reacties op een door ons gehouden enquete", vertelt Arend Nijkamp. Om ditmaal wèl uit te kunnen, is de prijs met twee gul den verhoogd tot 76,95. „Texelge voel" zal in 1994 tweemaal verschijnen: de volgende komt uit in juni, eveneens in een oplage van 7.500 stuks. Meegevouwen in het blad is de nieuwe Texelse produk- tenfolder en een kleurenbrochure van Texelse hotels. Kabelkijkers kunnen de uitsla gen van de gemeenteraadsver kiezingen via de beeldbuis volgen. Morgenavond vanaf 20.00 uur doet de lokale televi sie rechtstreeks verslag. Radio Texel is al een uur eerder in de lucht en blijft er ook de hele avond bij. Wie de reportage wil zien, moet zijn tv afstemmen op kanaal 35- (normaal zit daar Kindernet). Ook is het mogelijk de verkiezingsavond zelf bij te wonen: publiek is welkom in de schouwburgzaal van De Linde boom. De Texelse dixieland- band Monkeys Revival zorgt voor de muzikale omlijsting. De Hervormde vrouwengroep „Helpt elkander" houdt donder dag een verkoping. Dat gebeurt in het jeugdgebouw aan de Oran jestraat in Oosterend, aanvang 14.00 uur. Te koop zijn diverse soorten handwerk, waaronder veel sokken. Daarnaast zijn er al lerlei attracties en kunnen bezoe kers een kopje koffie met zelfgebakken cake nuttigen. De opbrengst is bestemd voor Marian v.d. Snoek, die als arts werkzaam is in Kenya. Paardesport. Tijdens een dres- suurwedstrijd in Middenmeer heeft Annemarie van der Linde met Goldboy in de klasse M haar vijfde winstpunt behaald. Zij komt voortaan uit in de M2.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 5