Vlotorcross-seizoen ronkend van start litus Mulder wint halve larathon van De Waal Texel krijgt De Rijp niet op de knieën Tragisch verlies ZDH in slotfase IAB verbeterde parcours en strikt jeugd Jan Zijm snelste Texelaar TEXELSE^" COURANT met de voet. Eenvoudige overwinning Dames Tex. Boys scoren 16 keer Remise voor Texelse Boys in Waarland Zwemfeest ZPC TX'71 DINSDAG 15 MAART 1994 meurde gezichten, verkleumde handen en sterke verha- Terwijl de storm over de vernieuwde MAB- iorcrossbaan in Eierland jaagt, komen de renners in de tine bij van een uitputtende manche. Het is zondag en de kampioenschappen van de Texelse motorcrossers zijn cend van start gegaan. Ronald Zijm won In de 250 cc- \se en pechvogel Joost van Heerwaarden brak zijn sleu- een. anks het barre weer zit de iming er bij de renners goed Jun crossbaan aan de Hoofd- heeft een ingrijpende op- ibeurt ondergaan. En dat was want na zo'n slordige tien was het parcours veranderd in gatenkaas die meestal vol sen stond „We hebben veel te ;en aan aannemer Willem Bak- Hij stelde zijn materiaal koste- beschikbaar", zegt MAB- itter Henri van Maldegem, jr zelf net een manche heeft tten. Hij is apetrots op het ver- wde circuit. t kranen, shovels en dumpers sen we de dijkjes rond de baan teld, het parcours geëgali- d en de nodige bulten aange- om de grootste vaart eruit te want anders gebeuren er llukken. Dergelijke voorzienin- zijn trouwens nodig om aan veiligheids en verzekerings schriften te voldoen. Anders len we wel inpakken." jsant is de zogenaamde tafel een bult van zeker vijftien Br lang met een platte boven- Omdat ze er in een keer sprongen, hebben we hem nog wat langer gemaakt, nou de eerste de beste er vo- week in enen overzeilen..." lerop ligt het zogenaamde bord, dat zijn vier heuveltjes ortlachter elkaar. „Een echte bre- ■edereen rijdt zich er op stuk." Dal ■enovatie van de baan is onder- tej van een plan het motorcros- en uit het dal te tillen. „De sport was het zorgenkindje van de MAB. Zonde, want het is een pracht", glimt Van Maldegem. Met zijn mo torcrosscommissie zette hij er flink de schouders onder. „Het gaat gelukkig de goede kant weer uit. Het ledenbestand is in één jaar van 17 gegroeid naar 32, waarvan een aantal van de vasteyval, om- datze het hier zo leuk vinden." „Vorig seizoen hielden we een mo- toropstapdag voor jeugd tot tien jaar, dat is een soort kweekvijver voor de jeugd, want die misten we." Onder auspiciën van de Ne derlandse motorcrossbond (KNMV) leerden de knapen de grondbeginselen van de sport. „We hebben er toch vijf nieuwe le den aan overhouden. De jongste is vijf." Voor de jeugdopleiding door KNMV-instructeur Maarten Hoo- genbosch, schafte de MAB drie mini-motoren aan. „Want crossen is toch een dure sport. Op deze manier hou je het binnen de per ken." Voor trainingen is de motor te huur voor f25,- per middag. De MAB hoopt op nog meer animo van de jeugd. „We hebben zelfs een aparte baantje voor ze ge maakt waar ze gescheiden van de rest rustig kunnen oefenen." Ter voorkoming van letsel bij val- partijtjes zijn de jochies van boven tot onder in beschermende kle ding verpakt en zien eruit als een stel American-footballers. De bru- De motorcrossers waagden ondanks de krachtige zijwind hoge sprongen ptraffe zuidwestenwind, oplo- I naar windkracht acht. heeft selnemers aan de halve mara- van De Waal zaterdag van j nieuw ronderecord afgehou- Winnaar Titus Mulder uit doorn kwam met een tijd van |1.14 uur ruim vier minuten te- om het record uit 1981 te eteran. Snelste Texelaars Jan Zijm, die in 1.16.20 uur Sarde eindigde. rganiserende dorpscommissie Waal en Atletiekvereniging jl hadden een gevarieerd par- uitgestippeld. Het voerde de 's vanaf De Waal langs de lerenderweg richting Waalen- om via de Staart en de Pol- 'eg weer De Waal binnen te n. Her en der langs de route iten toeschouwers van het iaarszonnetje. lemers aan de halve mara- 121,1 km), liepen twee ron- voor de 10,4 km. volstond randje. Kortere routes waren istippeld voor de jeugd en re- iten. Voor een goed verloop op kruisingen het verkeer te- fflehouden door vrijwilligers en Titus Mulder was de snelste in de halve marathon ven De Weel. IFoto Gerard Timmormanl konden de lopers op krachten ko men bij twee verversingsposten. Tevreden Jan Zijm was dik tevreden met zijn derde plaats. „Ik heb drie weken met een blessure gelopen en zag erg op tegen deze halve marathon. Het is me echter bar meegevallen, al waren de stukken tegen wind wel zwaar. En met wind mee moet je uitkijken dat je jezelf niet over de kop loopt." De Texelaar kon niet op tegen Ti tus Mulder, die zo'n drie kilometer na de start aan het Hogereind er in zijn eentje vandoor ging. Het ploegje van drie achtervolgers met naast Zijm, Hamdy El Hossing en Pieter Heggen slaagde er niet meer in aansluiting te vinden met de man uit Apeldoorn. Zijm: „We liepen onze eigen race." In de tweede ronde haakte Heggen af waarbij El Hossing het duel met Zijm uiteindelijk in zijn voordeel beslechtte. Teleurgesteld Nog hijgend na de finish verklaar de winnaar Mulder, wiens per soonlijk record op 1.07 uur staat, toch wat teleurgesteld te zijn: „De eerste ronde liep het ietsje te stroef met me. Door de wind kost te het me wat meer moeite. Maar ach, in Apeldoorn hebben we weer heuvels." De loper bracht met een aantal plaatsgenoten van atletiekverening AV 34 een trai ningsweekend op Texel door ter voorbereiding op de Nederlandse Kampioenschappen. Geeske Jan sen, de snelste dame, is tevens lid van deze Apeldoornse vereniging evenals Tonny Souten, winnaar van de 10.4 kilometer. Tweede op deze afstand werd Guido Banda "dijkje een groepje achtervolgers. Met vallen en opstaan krijgen ook de jong sten de crossbeginselen onder de knie. IFoto Gerard Timmerman) Bijna telt niet in de sport. In de zetten in een treffer. Ralph Koning laatste minuut in de thuis- stond bij de tweede paal op de wedstrijd tegen SV De Rijp kreeg goede plek om een harde, lage Texel een dot van een kans op het voorzet van John List in te tikken, winnende doelpunt. De gehele Texel kon de voorsprong niet lang Rijper verdediging tastte mis, vasthouden. Uit een bijna identie- maar de instormende Wim van ke situatie aan de andere kant Veen jaagde de bal jammerlijk kroop een Rijper aanvaller tijdens over het doel. Hierdoor bleef het een corner voor zijn verdediger en bij 1-1 en aangezien de concur- kopte de gelijkmaker binnen, rentie ook punten haalde, wordt Vanaf dat moment stroopte Texel het voor SVT steeds moeilijker de mouwen op en domineerde de om degradatie te ontlopen. wedstrijd. De spelers beseften dat een overwinning hard nodig was De 60 jaar oude tribune deed op om nog iets voor te stellen deze deze erbarmelijke voetbaldag competitie. Voorop in de strijd ging voortreffelijk dienst. De suppor- de jonge middenvelder Gerko van ters waren optimistisch naar het Putten, die vele persoonlijke duels Texelveld gekomen, gezien het wist te winnen en voor aanvoer spelbeeld tegen Helder. De terug- van de aanval zorgde. Er kwamen keer van John List en Ingmar kleine kansjes. Paul van Exel leek Moerbeek versterkten de ver- op weg naar 2-1 toen hij de bui- wachtingen van de fans nog. Door tenspelval wist te ontlopen en de hagelbuien en harde windstoten keeper omspeelde. Van Exel raakte was goed voetbal de eerste helft de controle over de bal echter echter onmogelijk. kwijt, waarna de defensie op de Vroeg in de eerste helft was Texel doellijn redding kon brengen. Kort dichtbij een goal, toen Ingmar hierop scoorde De Rijp uit een uit- Moerbeek tegen de paal kopte. De val, maar de goed leidende toesnellende Marco Koorn was scheidsrechter Adema uit Den net te laat om af te ronden. Na een Helder had buitenspel geconsta- kwartier scoorde Koorn wèl, maar teerd. In de laatste minuut kreeg zijn goal werd afgekeurd wegens Texel dan nog de beste kans, maar buitenspel. Pas vijf minuten voor dat geluk was het geplaagde team rust deed De Rijp iets terug, maar niet gegund, doelman Pascal Spigt redde knap Na de rust wist Texel al spoedig C\/ V het betere combinatiespel om te VOOf OV u6 IxOOQ taliteit waarmee ze rondcrossen bewijst dat de jeugd snel leert. Ouwe rotten Vanaf de dijkjes kijken ouders toe hoe hun kroost het eraf brengt. Een aantal van hen crosst ook zelf, vaak in de liefhebbers-klasse. „Want we kunnen het als ouwe rotten niet laten", glundert de voorzitter. Debutant Dirk Vermeu len neemt de leiding, maar valt la ter terug. Ze rijden net als de 125 cc-klasse (junioren en senioren) een eigen race, omdat ze geen partij zijn voor de „grote jongens" in de klasse 250 cc en hoger. Door de wind zijn hoge sprongen eigen lijk levensgevaarlijk, maar als de cracks de fotograaf zien, maken enkele waaghalzen toch maar een sprongetje. Hun snelheden op het lange eind liggen boven de 100 km/uur. „Kwaliteit? Dat hebben we best wel in de club", doelt de gastheer op kampioenen Ronald Zijm en Eg- bert van der Werf, die ook aan de vastewal in de prijzen vielen. Voor dat niveau moet flink worden getraind, want crossen vereist uit houdingsvermogen en behendig heid. Trainer Maarten Hoogen- bosch (39): „Je moet veel fietsen en hardlopen om in conditie te blij ven." De crossbaan is open op zaterdag en zondag en vanaf 1 mei op woensdagavond. Alles is aan strenge regels gebonden. „Je mag pas rijder als je een crosspas hebt. Houden de renners zich niet aan de regels, dan trekken we de pas in." Voor zogenaamde wildcrossers in bos en duinen heeft Van Malde gem geen goed woord over. „Daar distantiëren we ons van. Laat ze toch hier naartoe komen. Op deze baan kan je je helemaal uitleven." Betaalbaar Motorcrossen is geen goedkope sport. Een nieuwe motor kost gauw tussen de zeven en tiendui zend gulden. Ook de crosskleding is kostbaar. Om de sport een beet je betaalbaar te houden zijn spon sors aangetrokken en worden onder de leden materiaal en on derdelen uitgewisseld. „En we hebben uitstekende contacten met dealers. Die matsen ons op z'n tijd. Want als je tweedehans rijdt, is het best betaalbaar." Op 10 april wordt opnieuw een motoropstapdag voor de jeugd onder tien jaar gehouden. Be langstellenden kunnen contact opnemen met Henri van Malde gem of Hans de Winter. Zondag 27 maart staat de volgend race op het programma. Uitslagen: 60/80 cc-klasse: 1. Joost de Winter. 2. Ar jan van Maldegem, 3. Jan van der Vis 80cc: Cristian Landman, 2. Rob Schraag. 125cc-junioren: 1. Richard van Baaren, 2. Stefano Siebeling, 3. Willem Johan Bakker. 125cc-semoren: 1. Egbert van der Werf, 2. Sander Witte, 3. Otto Goënga. 250cc en hoger: 1 Ronald Zijm, 2. Nico Bakker, 3. Simon Groot Liefhebbers: 1. Hans Adams, 2 Menno Terwolde, 3 Maarten Hoogenbosch. (39.4 minuut), derde Tony van der Vis (41.06 minuut). Animo gering Ondanks het gevarieerde parcours en de nodige publiciteit is het aan tal deelnemers dalende. Dit jaar verschenen 103 lopers aan de start, tegen vorig jaar 110. Vooral delangere afstanden zijn minder in trek. Organisator Theo Legierse: „Ik denk dat vooral Texelaars het hebben laten afweten. Hoe dat komt? Ik denk dat er nogal wat blessures zijn." Uitslagen: Jongens t/m 11 jaar - 1,2 km: 1. Maarten Dogger 4.47; 2. Johan Weijdt 4.43; 3. Dirk Jan Domhof 4.57; Meisjes t/m 11 jaar - 1,2 km: 1. Daisy van Soelen, Den Helder 5.46; 2. Evelyne Kuyper 5.53; 3. Sanne Struick 6.39; Jongens 12 t/m 15 jaar - 2,5 km: 1. Coen Zoon 9.30; 2. Eric Plaatsman 9.55; 3. Maurits Bakker 10.01; Recreanten heren - 4,8 km: 1. Jeroen Lmneman, Zwol le 15.05; 2. Henk Jan Ramaker 18.53; 3. Barend Verijzer 21.48; Recreanten dames - 4,8 km: 1. Nancy Sieling 22.27; 2. Carla Smit 26.39; Heren 17 t/m 39 jaar - 10,6 km: 1. Tonny Schouten, Apeldoorn 36.23; 2. Guido Banda 39.04; 3. Tony van der Vis 41.06; Heren veteranen 40 1. Dick v.d. Weide, Den Helder; 2. Marinus Kooger; 3. Jan Buis, De Waal; Dames 16 t/m 34 jaar - 10,6 km: 1 Colinda Brouwer 44.10; 2. Natascha van der Vis 50.10; 3 Marja Huis kamp 52.43; Dames veteranen 35+ - 10,6 km: 1. Aleid van Wifferen, Amster dam 52.01; 2. Corrie Witte 52.04; 3. Carla Roeper 53.13. Heren 16 t5m 39 jaar - 21,1 km: 1. Titus Mulder, Apeldoorn 1.14.14; 2. Hamdy El Hossiny, Apeldoorn 1.1218; 3. Jan Zijm 1.16.20; Dames 16 t/m 34 jaar - 21,1 km: 1. Geeske Jansen, Hardewijk 1.22.13. Heren veteranen - 21,1 km: 1. Frans Forrer, Den Helder 1.16.00, 2. Ro nald nieda. Den Helder 1.20.30; 3. Rijk van Essen, Twello 1.20.58 In wat met recht een dramatische wedstrijd kan worden genoemd, gaf ZDH zondag in de slotfase de winst weg tegen koploper Zee macht. Eerst moesten de Hoorn- ders lijdzaam toezien dat de ploeg uit Den Helder drie minuten voor tijd de gelijkmaker scoorde, nadat ongeveer een uur lang verrassend succesvol een 0-1 voorsprong was verdedigd. In de allerlaatste seconde leidde een klein maar kostbaar foutje in de defensie zelfs tot de tweede treffer van Zeemacht. De druiven waren daarmee knap zuur voor ZDH, dat net als vorige week (2-1-verlies tegen de num mer twee) liet zien dat het te goed is voor de onderste plaats. Met verbeten en geconcentreerd voet bal werd de koploper in de eerste twintig minuten met de rug tegen In Julianadorp deed het da mesteam van Texelse Boys zon dag de 10-0 thuisoverwinning tegen JVC nog eens dunnetjes over. Ditmaal vonden de Texelse voetbalsters liefst zestien keer het net. De goals werden keurig over diverse speelsters verdeeld. Het Boysteam telde zes afwezi gen, maar Petra Vlaming en junio- re Michelle Kuiper waren goede vervangsters. De wind wist het scoren niet te verhinderen. Al na vijf minuten opende Bianca Drijver het doelpuntenfestival. Daniëlle van der Feen en spits Rinske Frarv chimon maakten 2-0 en 3-0, alvo rens Monique Smit met een hattrick de stand naar 6-0 tilde. Vlak voor rust tekende Petra Vla ming voor haar treffer, 7-0. In de tweede helft liet Michelle Kuiper merken waarom zij was meegereisd: 8-0 en 9-0. Anke Bur ger schoot in één keer raak uit een vrije trap: 10-0. JVC liet toen de moed zakken, waardoor Texelse Boys verder konden uitlopen. Rins ke Franchimon scoorde nog twee maal (waarvan één hele fraaie in de kruisingl, Michelle Kuiper, Bian ca Drijver en Monique Smit (2x) brachten de eindstand op 16-0. Komende zondag krijgen de da mes een zwaardere kluif, want dan moeten ze het opnemen te gen het op de derde plaats staan de LSVV. de muur gezet. De spitsen Stefan Bousma en Ronald Biesboer wa ren een voortdurende bron van zorg voor de Helderse vleugelver dedigers en de middenvelders Ri chard Maas en Bram Brouwer doken bij toerbeurt kansrijk op in het strafschopgebied van de te genstander. Achterin werden nau welijks kansen weggegeven pn wanneer Zeemacht toch eens ge vaarlijk dreigde te worden, greep de betrouwbare Marco Daalder - sinds vorige week de nieuwe ZDH- keeper - adequaat in. Net toen het offensief enigszins wegebde en Zeemacht de touwtjes in handen leek te krijgen, sloeg ZDH toe. De laatste man van Zeemacht ver keek zich in de dertigste minuut volledig op een diepe bal van Ro ger Kortenhoeve, waarna Stefan Bousma beheerst profiteerde. Tot de rust bleef het daarna een gelij- Met de harde wind schuin tegen startte Texelse Boys zondag de uitwedstrijd tegen Con Zelo in Waarland. De thuiswedstrijd in oktober was bij een 2-1 voor sprong voor de Boys gestaakt, nadat Ad Guldemond zijn been brak. Ondanks de tegenwind wisten de Texelaars al snel enkele keren ge vaarlijk te worden. Martijn Beerling zag een keihard schot op de paal belanden. Joost van Heerwaarden dook plots vrij voor de keeper op, maar kon deze niet passeren. Aan de andere kant hield Kees Kooi zijn doel schoon met enkele goede reddingen. Éénmaal leek hij gesla gen, toen de Con Zelo spits een voorzet op maat kreeg. Op 1 me ter voor het lege doel liet hij de bal echter tussen zijn benen doorg lippen. Na circa 25 minuten kwamen de Boys op voorsprong, toen Edgar Klippel vanaf 16 meter een schot loste. De keeper kreeg de bal niet onder controle en zag het leer ach ter hem over de doellijn hobbelen, 0-1. Op slag van rust kreeg Con Zelo een strafschop kado, na een in scène gezette valpartij. Kees Kooi strafte dit toneelspel af door de goed ingeschoten penalty uit de linkerbenedenhoek te ranselen. Na rust had de Boys de partij kun nen beslissen. Jelte van der Kooi ging alleen op de keeper af, maar kon hem niet verschalken. Na een voorzet van Bert Witte kopte Mar tijn Beerling via de grond over. Hal verwege de tweede helft kwam Con Zelo op 1-1 nadat de bal niet goed weggewerkt kon worden in de Boysverdediging en opeens voor de voeten van een vrijstaan de man viel, die niet aarzelde en de gelijkmaker bin nenschoot. Direkt vanaf de aftrap schoot Mar tijn Beerling rakelings voorlangs. Invaller Paul Witte was ook niet doeltreffend met enkele schoten en Edgar Klippel had pech toen hij de bal langs de uitlopende keeper speelde, maar helaas ook langs de buitenkant van de paal, zodat de eindstand 1-1 bleef. kopgaande wedstrijd. Gedurende het eerste kwartier na de hervatting leek het erop dat de Hoornders gemakkelijk stand zou den houden. Zeemacht had welis waar enig overwicht, maar via gevaarlijke counters was het ZDH dat de beste kansen kreeg. Bram Brouwer en Stefan Bousma liepen elkaar jammerlijk in de weg toen de eerste kans zich voordeed. Maar toen Bousma kort daarop vanaf eigen helft vrij doorgang kreeg naar het doel van de tegen stander leek de beslissing nabij. Tot grote woede van iedereen die ZDH een goed hart toedraagt, vlagde de grensrechter van Zee macht voor buitenspel. De scheidsrechter, die besefte dat hij daarvoor niet kon fluiten, brak daarop Bousma's actie af wegens hands. Zeemacht merkte dat 'gewoon' voetbal niet tot de gelijkmaker zou leiden en besloot tot een hardere aanpak. De benen van de ZDH- spelers werden niet langer ont zien. Wegens de dreigende woor den waarmee de aanslagen gepaard gingen, durfde de In de thuiswedstrijd van zondag heeft SV de Koog weer twee pun ten toegevoegd aan het sei zoenstotaal. Dit gebeurde tegen het onderaanstaande Twisk dat nog niet één punt gehaald heeft deze competitie. Na enige minuten gespeeld te hebben wist sv De Koog via Wil Wassenaar al te scoren, na slordig verdedigend werk van de Twiskde- fensie. Wassenaar pikte de bal op, omspeelde de keeper en zette De Koog al vroeg op voorsprong. De Koog bleef goed combineren en na prima voorbereidend werk van Barry Betsema kon de Koger spits Bernard Ipenburg met een prachti ge volley 2 - 0 aantekenen. Twisk probeerde soms via de lan ge trap uit de verdediging te ko men, maar dit lukte maar sporadisch omdat ook het Koger middenveld en defensie veel ster ker waren dan hun opponenten. Later in de eerste helft mocht De Koog een vrije trap nemen op de rand van het 16-meter-gebied van Twisk. Zoals altijd posteerde Wil Wassenaar zich achter de bal om deze free kick in te schieten. Dit deed hij dan ook fabuleus. De bal zeilde met een prachtige boog in de rechter bovenhoek, onhoud baar voor de perplex staande goa lie van Twisk. Na de rust bleef De Koog veel ster ker dan de gasten, maar omdat de aanvallen niet goed werden afge rond en ook passes soms niet aan kwamen, bleef het lang 3 - 0. Toch volgde de vierde treffer laat in de tweede helft nog. Weer was het Ipenburg, die zijn seizoensto taal daarmee op 14 bracht. Ipen burg tikte na een snel en goed uitgevoerde aanval in. Jan Plaats man moest een kwartier voor tijd een beroep doen op een wissel, aangezien hij te veel hinder onder vond aan zijn voor rust gebles seerde arm. Jos Kaptein nam zijn plaats in. Omdat bijna iedere Koog-speler mee ten aanval trok, kreeg een Twisk-speler vlak voor tijd alle ruimte om aan te leggen en de eer voor de gasten te redden. scheidsrechter nauwelijks op te treden. De Hoornders bezagen de intimidaties met toenemende zorg en 'vergaten' dat rustig doorspe len de meeste kans op succes biedt. Met paniekballen richting de eenzame spitsen speelden ze slechts Zeemacht in de kaart. Drie minuten voor tijd plofte een voor zet van de vleugel voor de voeten van één van de Helderse spitsen, die dankbaar profiteerde ZDH raakte volledig van de kook en richtte angst en woede tenslotte volledig op de arbiter, die slechts toekeek toen Richard Maas voor zijn ogen bijna invalide werd geschopt. In blessuretijd voltrok Zeemacht het vonnis, waarna de kreet 'gerechtigheid' over het veld schalde. Niemand van ZDH deelde die visia Voor het zwemfeest van ZPC TX'71 in Calluna op 25 maart kun nen deelnemers zich nog tot 18 maart opgeven bij familie Huisman in de Lieuwstraat.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 5