Eilandarrangementen op maat geleverd -■ j Evenementenbureau Texel: „Er wordt zo gauw raar naar je gekeken" TEXELSE 5 COURANT Mensen -E Gasten ÉVENQAB^E^" welkom op 1 1 Revanche Tetak rolijke bijeenkomst etrievers bij paal 9 Overtuigende winst voor Mareis-heren Van der Zwaag favoriet Jaap de Graaf-bokaal Kampioenschap mah-jong Hoogbegaafden bijeen op Texel Textielhuis Zegel wordt lingeriezaak Damclub nipt maar verdiend kampioen Texelse Boys simpel naar overwinning Ve willen Texel laten zien. list dat kneuterige, het linschalige dat het eiland I) bijzonder maakt. En dan )et liefst buiten het hoogsei- en." Harry Keizer en Cor m Heerwaarden hebben imen met Arie de Vries uit mhem ..Evenementenbu- au Texel" opgericht. De 311 gaat dagtochten en eerdaagse arrangementen vzorgen voor groepen. }t evenementenbureau is 1 ja- |ari dit jaar van start gegaan, na- at eerdere pogingen van Keizer Van Heerwaarden om met an- jeren iets op te zetten, verzand en in lange vergaderingen. De /nes werd erbij betrokken om aan I overkant een contactpersoon hebben en omdat hij ervaring leeft met het organiseren van ac- Biteiten. k twee Texelaars liepen al lange :ijd rond met de wens iets op buw te zetten om buiten het sei- toen mensen naar het eiland te kalen Maar het moest draaien om I activiteiten en mogelijkheden al op het eiland aanwezig zijn. jet product Texel voor niet- celaars. We zijn niet van plan itivals met tenten en gedoe te jamseren", legt Cor van Heer- larden uit. Harry Keizer: „Beslo- t werd dat Cor en ik de zaken ir op het eiland regelen en dat ie de bedrijven bezoekt die van :e diensten gebruik willen ma- i. Die kunnen kenbaar maken jt ze in gedachten hebben en iveel ze willen uitgeven." Geld nodig ider startkapitaal begin je niets, dus werden Texelse firma's bena- ird om participant te worden, rry Keizer: „We zijn naar de be ven gegaan waar we met onze ingementen ook naar toe wil- DINSDAG 29 MAART 1994 Harry Keizer en Cor van Heerwaarden .juist dat kneuterige dat Texel zo leuk maakt Wognum heeft het eerste team tafeltennisclub Tetak zaterdag nche genomen op Esopus 4, artegen de eerste wedstrijd 9-1 werd verloren. Ditmaal s de uitslag 7-3 in het voordeel de Texelaars. Tetak dankte de e mede aan het spel van Fred sken Alexander Bakker, die al- in een uitstekende vorm sta- Omdat Mosk, Bakker en we van der Veen hun eerste :ij wonnen, kende Tetak een na start. Vervolgens ging het bel verloren, maar Bakker en sk wisten hun resterende par- m winst om te zetten en daar- de overwinning veilig te len. Van der Veen kwam in zijn elspelen niet meer tot winst, irdoor de eindstand 3-7 werd. wat fris voor hun baasjes, 'f uitermate geslaagd voor de 'den, verliep zondagmorgen de ever-bijeenkomst bij paal 9. opkomst was niet zo groot, tor de Golden en Flatcoated Re fters en de Blonde en Zwarte 'redors die er waren, vermaak- 1 zich uitstekend langs en in de I uk pratend over de eigenschap- i van hun huisdier, begaven de Ven zich naar het paviljoen, aar de ontmoeting op het strand I vervo/g kreeg. De ravottende den trokken veel bekijks. len. Voor ƒ950,- per jaar konden ze deelnemen. De reacties waren eigenlijk allemaal positief." Negentien bedrijven staan op het postpapier van het bureau. „De rest komt vanzelf bij ons", ver klaart Keizer zelfverzekerd. „Als het eenmaal begint te lopen, wil len ze wel." Varianten Eén standaardfolder met elf ver schillende inlegvellen over een be paald thema, zijn momenteel in ontwikkeling. Van Heerwaarden: „Zo hebben we de thema's spor tief, jutten, Texelse producten, theater, vissen en varen, schapen dag en nog veel meer. Maar varië ren is mogelijk. We willen maatwerk leveren. Alles is moge lijk. Vandaar ook dat Arie de Vries de rnensen afgaat die reageren. In overleg wordt een programma sa mengesteld." Bij de arrangementen is vervoer in begrepen, zodat de groepen de auto aan de overkant kunnen la ten. Als de wens bestaat voor een Met 63-35 heeft het herenteam van basketbalclub De Mareis de wedstrijd tegen Adelborsten ge wonnen. Vooraf knepen de Texe laars 'm een beetje, omdat ze het duel met slechts vijf spelers be gonnen. Al gauw keek het team tegen een 9-2 achterstand aan, maar na een time-out en de komst van speler Jacco Sloover ging het de goede kant op. Defensief gaf De Mareis nog maar weinig kan sen weg, waardoor de stand met de rust gelijk was getrokken: 19-19. De tweede helft liet het Texelse team zich van z'n sterkste zijde zien. Alles leek wel te lukken. Adelborsten bleef hierop het ant woord schuldig en had halverwe ge de tweede helft al een achterstand van' 18 punten (27-45). De Mareis ging in hetzelf de tempo door en won deze faire wedstrijd (slechts twaalf persoon lijke fouten) met 63-35. Topscorer Albert ten Wolde maakte liefst vijf driepunters en liet totaal 21 pun ten aantekenen. De andere scores kwamen van Martin Koenen (18 punten), Erik Venneker (8), Jaap de Wijk (6), Jacco Sloover (6) en Jos Witte (4). zwemles Zijn soortgenoten staan klaar om te .assisteren IFoto Tessa do Croaffl IFoto Tesso de Graaffl bepaalde activiteit bij een bedrijf dat nog geen participant is van het evenementenbureau, zal toch worden geprobeerd een deal te maken. „Maar dan moet die wel wat van de prijs af doen, anders zou het niet rechtvaardig zijn ten opzichte van onze participanten." Zondag is bij manege Akenburg de laatste voorronde om de Jaap de Graaf-bokaal verreden. Op 4 april volgt de finale van deze reeks van 6 menwedstrijden. Zowel de dressuur- als de vaardig- heidsproef werden ditmaal op het buitenterrein van de manege afge werkt. Een goede voorbereiding op de finale, die eveneens buiten wordt verreden. Een buiten wedstrijd heeft als voordeel dat de rijbaan ruimer is, waardoor de fi guren ook groter zijn. Daarentegen zijn de paarden buiten en hebben ze geen „steun" aan de wanden van de binnenbak, waardoor meer wordt verlangd van de stuurmans kunst van de menner. Jury Valke- ma merkte op dat door de aanspanningen slecht de hoeken in werd gereden en dat sommige voltes (cirkels) meer op een vier kant leken. Hij benadrukte dat het bij de vaardigheidsproef een par- coursje tussen kegeltjes door) be langrijk is dat de poortjes zoveel mogelijk recht worden aangere den. Dit voorkomt correcties op het laatste moment en zirgt voor een meer ontspannen proef. John van der Zwaag eindigde op de eerste plaats en was bovendien de snelste foutloze in de barrage van de vaardigheidsproef. Piet Beers raakt meer bedreven in het men nen van een tweespan en mocht de tweede prijs in ontvangst ne men. Baukje de Graaf werd met slechts 1 punt minder derde, op de voet gevolgd door Willem Reuvers. Willem Goënga eindigde, mede door een prima dressuurproef als vijfde. In het klassement gaat John van der Zwaag aan kop. Tij dens de finale op 24 april zal blij ken of hij deze koppostitie kan handhaven. Uitslagen: (respectievelijk dressuuur, vaardigheid, totaal) 1. John van der Zwaag (126, 80. 206); 2 Piet Beers (122, 80, 202); 3 Baukje de Graaf (121, 80, 201), 4 Willem Reuvers (120, 80. 200); 5. Willem Goënga (126. 72, 198) Competitie: 1 John van der Zwaag 658,5, 2. Aad van Heerwaarden 652; 3. Baukje de Graaf 647,5; 4. Wllem Reuvers 645; 5. Joke Boutshoorn 639. In „Het Koffiecentrum" in de We verstraat wordt donderdag 7 april het open Texels kampioenschap mah-jong gehouden. Het eeuwen oude spel van Chinese oorsprong omvat een combinatie van kaartspelen en heeft iets weg van Rummikub, maar is veel uitgebrei der. Er moeten combinaties van stenen worden uitgelegd. Zodra men niets meer in de hand over houdt, valt mah jong. Voor de win naars zijn leuke prijzen beschikbaar. Aanvang 19.30 uur, entree f 2,50. Voor meer informa tie: L. Kikkert (tel. 12825), M. Kra mer (13735) of C. Koomen (15729). Om bekendheid te geven aan de diensten die het evenementenbu reau kan verlenen, zijn 1700 per soneelsverenigingen van bedrijven aan de overkant aangeschreven. Vandaag wordt een „promotie dag" gehouden, nadat gister avond de participanten worden geïnformeerd "Zo'n veertig aange schreven instanties hebben gerea geerd. De mensen werden van morgen door ons opgevangen in Den Helder en met de Zeester van Hutjes naar Texel gebracht. In Oudeschild werd het museum bezocht. Daarna werd een korte rondrit gemaakt per bus en na een verrassingselement werd scha penboerderij De Noordkroon beke ken. In Klif 12 werd het gezelschap om 14.30 uur getrak teerd op een drqankje, een hapje en wat cabaret. Daar hebben wij ons gepresenteerd als evenemen tenbureau." De belangstellenden kregen de folders uitgereikt, tesamen met informatie over de participanten. Bedrijfsverenigingen plannen lang vooruit. Daarnaast willen de initia tiefnemers met hun mailings en wervingscampagnes rekening houden met de tijd van het jaar. „We proberen gegadigden tactisch richting naseizoen en winter te di rigeren." Stagiaire Het evenementenbureau heeft een kantoor aan het Lage Achter om in Den Hoorn, achter de wo ning van Keizer. „Maar eigenlijk vormt de auto van Arie de Vries ons zakelijk centrum, want wij wil len de klanten persoonlijk bezoe ken", aldus Van Heerwaarden. De verdere promotie van het evene mentenbureau gaat gebeuren door contact te zoeken met perso neelsverenigingen in den lande via mailings en telefonisch. Ook de Texelse VVV steunt het initiatief. Dat gebeurt onder ande re door het beschikbaar stellen van stagiaire Jacobien de Wit uit Den Hoorn. Zij studeert aan de Hogeschool Midden Nederland in Amersfoort in de richting recrea tie, toerisme en cultuur. Jacobien de Wit verricht hand en span diensten voor het evenementen bureau en helpt onder andere bij het opstellen van mailings. „De achterliggende gedachte is dat iemand veel meer leert van echt meewerken dan alleen maar mee kijken", vertelt VVV-directeur Joost van Linge. Hoewel er nog geen afspraken bestaan over sa menwerking tussen de VVV en het evenementenbureau, lijkt dat de directeur niet ondenkbaar. „Maar we beloven niemand exclu siviteit. Wij laten de klanten zelf kiezen tot wie ze zich willen wen den." We zijn eigenlijk heel normaal Een gezelligheidsweekend voor leden van Mensa op Texel. „Nee, liever niet met naam en toenaam in de krant. Er wordt zo gauw vreemd naar je gekeken aldus twee Texelse leden van „Mensa". Deze club van hoogbe gaafde volwassenen hield in het weekend een bijeenkomst op Texel. Gewoon voor de gezel ligheid. „Hoogbegaafd zijn is helemaal niet zo leuk als het lijkt", vertelt Marja ter Weme van Mensa. De vereniging bestaat ruim dertig jaar en telt 1200 leden. „Veel hoogbe gaafden proberen te verbergen hoe ze werkelijk zijn. Anders word je niet geaccepteerd. Terwijl we toch heel gewone mensen zijn." Haar woorden worden beaamd door de twee Texelaars, die ook voor de bijeenkomst naar NJHC- herberg Panorama waren gekomen. Mensa is speciaal voor hoogbe gaafde volwassenen. Het is een belangenvereniging die vooral pro beert de mensen met elkaar in contact te brengen, omdat de pro blemen waar hoogbegaafden mee kampen vergelijkbaar zijn. „Het scheelt enorm hoe er in je jeugd mee is omgegaan", aldus Ter We me. „Vaak worden hoogbegaafde kinderen als lastige wijsneuzen beschouwd, die ontzettend veel vragen stellen. Soms presteren ze Textielhuis Zegel aan de Binnen- burg heeft een grote, doch weinig opvallende verbouwing onder gaan. De muur aan de kant van de Vismarkt is vervangen door twee grote etalage ramen, stijlvol uit gevoerd in glas en lood. Zegel: „We kregen het advies om een aluminium pui te bouwen. Toen hebben we direct gezegd: dat willen we niet. We wilden re kening houden het het uiterlijk van het bedrijf dat al sinds 1957 aan de Vismarkt zit. Op zolder lag nog een stapel glas in lood en dat is gebruikt. We zijn er zelf erg blij mee en ook de gemeente heeft la ten weten zeer tevreden te zijn. Het is toch het aanzien van de Groeneplaats" De zaak in textiel en onderkleding is in '82 voor de laatste keer ver bouwd. Afgezien van de nieuwe pui is de verbouwing voornamelijk cosmetisch geweest. De voordeur is bewust verbreed opdat men makkelijker binnenstapt. Binnen zijn de muren enigszins opgescho ven waardoor de beschikbare ruimte breder is geworden. Goed gebruik van licht, spiegels, houten panelen en kleur heeft de ruimte optisch groter gemaakt. Met de aanpassing en naamsve randering heeft Zegel de bovenkle ding definitief laten zakken en verkoopt alleen nog onderkleding in de vorm van ondergoed en kou sen, nachtkleding, badkleding en wat leggings en 'big shirts' De verbouwing is uitgevoerd door aannemer Frans Zegel met als on deraannemers de VEM, CVI, Van der Gracht schilders en interieur verzorgers Boomgaards uit Rotter dam. Marieke Eelman heeft het nieuwe logo ontworpen. Marija Westerlaken juist helemaal niets op school, om dat ze er niet door geprikkeld wor den. Ermee gepest worden kan eenzaamheid en afzondering te weeg brengen." Texel niet anders Beide Texelaars hebben geen slechte herinneringen aan hun schooltijd. „De lagere school was wel een moeilijke periode. Maar op het VWO waren er méér goede leerlingen, dus daar was de uitda ging iets groter. Dan ben je ook niet meer zo'n buitenbeentje." De ander merkt op dat de situatie op Texel voor hoogbegaafden met echt anders is dan aan de over kant. „Texelaars staan bekend als tolerant. Maar je moet zélf ook heel bewust tolerant zijn en dat niet alleen van de rest van je om geving verwachten. Je moet deel Met minimaal verschil heeft Dam club Oosterend-Texel het kam pioenschap in de wacht gesleept. Door de vernietigende overwin ning onlangs op koploper OG Vo- lendam hadden de Texelse dammers niet alleen hun achter stand ongedaan gemaakt, maar dwongen ze de Volendammers tot een grote zege in de laatste com petitiewedstrijd. Bij een 12-4 winst was het feest aan het IJs- selmeer, bij 11-5 op Texel. De alles- beslissende tegenstander, Assendelft, dat eerder dit seizoen een verzwakt Texel op 8-8 wist te houden, was de Texelaars ditmaal vriendelijk gezind. Het verloor met, jawel, 11-5. Door dit resultaat promoveert Texel naar de eerste klasse provinciaal, wat verdiend kan worden genoemd. Hekkesluiter Twisk vormde zon dag geen probleem voor Texelse Boys. Aan de Haffelderweg werd Twisk, dat dit seizoen nog geen punt wist te behalen, eenvoudig en ruim verslagen. Toch was het de laatste man van Twisk, die de Boys aan de openingstreffer moest helpen. Opgejaagd door Jelte van der Kooi produceerde hij een fraaie boogbal over zijn eigen keeper: 1-0. De Boys gingen fanatiek door, maar door de vele spelonderbre- kingen raakte het tempo uit de wedstrijd. John Daalder brak goed door, behield het overzicht en be diende van der Kooi op maat: 2-0. Met deze stand werd de rust bereikt. De tweede helft was nog geen mi nuut oud toen Edgar Klippel diep werd gestuurd door Ruud van de Wetering. Klippel, de laatste we ken al vaker doeltreffend, maakte geen fout en vergrootte de voor- Sprong. Ondanks veel vlagsignalen van de Twisk-grensrechter, waardoor veel Boysaanvallen werden afgefloten voor buitenspel, voerde de thuisc lub de score regelmatig op. Van der Kooi, Klippel en nogmaals van der Kooi zorgden voor 6-0, voor dat Twisk de eer kon redden. De gasten mochten, na een „terugspeelbal-overtreding" op enkele meters van het Boysdoel een vrije trap nemen. De bal ver dween keihard onder de lat boven het op de doellijn opgestelde Boysmuurtje. Eindstand 6-1. blijven uitmaken van de groep. Ik heb een kind dat duidelijk hoogbe gaafd is. Daar proberen we heel zorgvuldig mee om te gaan, juist om te voorkomen dat het in een isolement raakt." Problemen Hoogbegaafden kunnen emotio neel in de problemen raken omdat dingen intenser worden beleefd. Ter Weme: „Je mérkt dat je anders bent, maar je weet niet hoe het komt. Je kan een bepaalde gedre venheid hebben, maar je moet voortdurend de dingen in je hoofd vertalen, willen anderen het kun nen begrijpen. Dat gebeurt auto matisch, het wordt een tweede natuur Vaak worden hoogbegaaf den overgevoelig genoemd, maar dat komt omdat hun zenuwstelsel als het ware scherper staat af gesteld." Texel werd door Mensa uitgekozen voor een weekend, nadat de ande re waddeneilanden, uitgezonderd Vlieland, al aan de beurt waren ge weest. Zo'n 125 personen (leden met aanhang) genoten van een af wisselend sportief en cultureel keuzeprogramma met lezingen (over o.a. iriscopie en drinkwater), bezoeken aan EcoMare, de vuurto ren en de volkssterrenwacht en een wandeling in De Slufter onder leiding van een boswachter. „Nee, geen lezingen over omgaan met hoogbegaafdheid. Het is meer een ontmoetingsweekend, want het is uitermate prettig om met gelijk gestemden bijeen te zijn", aldus Ter Weme. Oscar Bremer (26) uit Oosterend is aan de HEAO te Alkmaar geslaagd voor de opleiding Ac countant Administratie Consulent (AA). De 21-jarige Sander van Heer waarden heeft tijdens het Neder landse slagerskampioenschap voor pas afgestudeerden een tweede plaats behaald. Aan deze wedstrijd werd meegedaan door de beste cursisten van alle provin ciale slagersvakopleidingen. De deelnemers kregen als opdracht het uitbenen van een runderach tervoet, verdelen en afvliezen. keukenklare artikelen maken van de snippers en het maken van een sierschotel rond het vlees van de achtervoet. Door zijn goede klassering wordt Van Heerwaarden afgevaardigd naar het Europees slagerskampi oenschap, dat op 6 en 7 juni wordt gehouden in Bremen. Oud-Texelse Marijke Jonker (37) is aan de Universiteit van Amster dam gepromoveerd tot doctor in de Letteren. De titel van haar proefschrift luidt: Diderot's Shade; the discussion on 'ut picture poë sis' and expression in French art criticism 1819-1840 over de te genstelling tussen de klassieke en de romantische stijl en de politieke gevolgen. Ze studeerde kunstge schiedenis en doorliep een hbo- opleiding tot assistent bibliothecaris en bibliothecaris- documentalist. Ze zet haar studie voort.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 5