Nieuwe vleugel Opduin 'n gewaagd huzarenstuk Muziekschool houdt jaarlijkse open dag Massale reactie op open museumweekend Kritische noten bij opening, maar: TEXELSE COURANT Persdienst EcoMare informeert media Zeldzaam zeehart aangespoeld Zuid-Afrikaanse predikant vertelt over „zijn" kerk Snelle groei grijze zeehond op het wad Energieproject voor dorpshuizen Informatie-ochtend over rouwverwerking Dertig kilometer in centrum Den Hoorn Voorjaarsvergadering TVO volgende week Texelse A b va/Kak gaat op in regio DINSDAG 19 APRIL 1994 Bij de opening van de prachtig vernieuwde westvleugel van ho tel Opduin toonde eigenaar Harry Wuis zich behalve „gelukkig en tevreden" ook „een tikkeltje be zorgd". „Het lijkt alsof men bij de gemeente en in de publieke opinie niet begrijpt wat het is om een be drijf als Opduin in hun midden te hebben. Mijn zorg is dat personen op sleutelfuncties niet altijd met kennis van zaken het beleid bepa len. Hopelijk ziet men in dat het nodig is om samen aan de toe ristische toekomst te werken." Wuis gaf daarmee een signaal af aan het nieuwe college van b en w. Desgevraagd zei de hotelier dat hij op Texel een zekere afgunstige stemming bespeurt jegens zijn viersterren-hotel in De Koog. „In algemene zin valt het me boven dien op, dat de verantwoordelijk heid voor de ontwikkeling van het toerisme te laag wordt gelegd. Het college zou het belangrijk moeten vinden een visie te ontwikkelen in samenwerking met het toeristisch bedrijfsleven." Over het oude college hoefde Wuis zich overigens niet al te zeer te beklagen. Want dankzij per soonlijke bemiddeling van wet houder Erna Eelman werd de vergunningsprocedure in Haarlem versneld afgehandeld, zodat de bouw geen vertraging opliep. Vol gens de wethouder ondernam ze EcoMare is gestart met een pers dienst, die kranten, tijdschriften, omroepen en andere media in Ne derland gaat voorzien van infor matie. Voorlopig is deze service gratis, maar na verloop van tijd moet ervoor worden betaald. De rol van EcoMare om informatie te geven over het waddengebied en de Noordzee krijgt door de persdienst meer allure. Het plan hiervoor kreeg in het najaar van 1992 een belangrijke impuls toen minister Maij-Weggen op Texel het startsein voor het informatiecen trum gaf. Dankzij de financiële steun van Verkeer en Waterstaat en het VSB-fonds kan EcoMare de media-informatie gratis leveren. De VSB had een fors bedrag be schikbaar gesteld voor een termijn van drie jaar. Voor EcoMare is dit een mogelijk heid om méér te doen met de in formatie die de medewerkers sowieso al verzamelden ten be hoeve van bezoekers, schoolpro jecten etc. Met twintig afnemers zijn afspraken over intensieve sa menwerking gemaakt, o.a. lande lijke dagbladen, tv-rubrieken en vaktijdschriften. Ook de Texelse Courant maakt er gebruik van. To taal zijn circa vijftig verschillende media benaderd. De persdienst beschikt over diver se contacten, die door EcoMare en het ter ziele gegane Utrechtse persbureau SEApress zijn opge bouwd. Tot de verschaffers van gegevens behoren de Texelse insti tuten NIOZ en IBN. Het informatie centrum wordt gestalte gegeven door EcoMare-medewerkers Peter Bielars en Gerbrand Gaaff. Na de stormen van de paasvakan tie vond Edwin van Egmond een bijzonder zaad in de Slufter. De bijna ronde boon meet 4,5 cm. in diameter, is op doorsnee iets af geplat en heeft enigszins de vorm van een hart, vandaar de naam zeehart. Het is afkomstig van een liaanachtige klimplant (Entada), die alleen langs tropische kusten groeit. Deze plant is verwant aan onze bonen, de zaden groeien in peulen, die wel meer dan 1 m. lang kunnen worden. Nog nooit eerder is op Texel een dergelijk tropisch zaad gevonden. Ook elders in Nederland worden ze zelden gevonden. In de zestiger jaren spoelde er één aan op Ter schelling en in 1977 een aantal te gelijk in Zeeland. De zaden kunnen jaren blijven drijven in zee én hun kiemkracht behouden. Ze zijn dus uitstekend aangepast aan ver spreiding door zeestromen en groeien dan ook langs vele tropi sche kusten. Het is goed mogelijk dat dit zaad met zeestromingen is aangevoerd vanuit tropisch Amerika. Op Britse kusten spoelen ze vaker aan, daar zijn sedert de 16e eeuw meer dan honderd zaden gevon den. In Ierland en Noorwegen spoelen ook wel eens zeeharten aan en zelfs op IJsland en Spits- deze actie wegens het grote be lang dat Texels hoogst aange schreven hotel heeft voor economie en werkgelegenheid. Haar gelijk blijkt uit de aanmerke lijke omzetdaling die de Koger mid denstand afgelopen winter heeft ondervonden. Wegens ingrijpende verbouwingen waren drie hotels, waaronder Opduin, maandenlang gesloten, waardoor de stille tijd nog rustiger was dan anders. Texelse bedrijven Ook spreker Ko Vmke kraakte een harde noot. De voorzitter van het Texels Verbond van Ondernemers (TVO) verpakte zijn boodschap vriendelijk doch duidelijk. Vinke zei blij te zijn met de gerealiseerde kwaliteitsverbetering, maar be treurde dat een groot deel van de bouw niet door Texelse bedrijven is uitgevoerd. De TVO-voorman concludeerde dat ook op dat vlak versterking nodig is om behoud van werkgelegenheid in de toe komst te kunnen waarborgen. Wuis raakte geëmotioneerd toen de hotelmedewerkers hem een nieuwe hotelvlag aanboden. „Dit geeft me het gevoel dat je er niet alleen voor staat." Een ander mooi moment voor hem was de toeken ning van de „Relais du Silence"- penning door Th. Oostdam, voor zitter van het gelijknamige interna tionale samenwerkingsverband van hotels. Rode loper De officiële opening verliep met de stijl die bij een hotel van het kaliber-Opduin past. De familie Wuis arriveerde met de Jan Plezier en onder de vrolijke klanken van een dixieland-orkestje betrad het gezelschap over een rode loper het hotel. Extra blij was de familie met de aanwezigheid van Wuis' zuster Bea, die afgelopen week ijlings te rugkeerde uit het levensgevaarlijke Ruanda. Predikant David Zwanepoel uit Transvaal in Zuid-Afrika wisselt vrijdag 22 april, aanvang 20.00 uur, met belangstellenden van ge dachten over de kerkproblematiek in zijn land. Ds Zwanepoel logeert een paar weken op Texel als onderdeel van een verlofperiode. De Werkgroep Inter Kerkelijk Overleg maakte van de gelegenheid gebruik om te vra gen iets te vertellen over zijn werk. Zwanepoel is een blanke predi kant, opgegroeid als lid van de Ne derduits Gereformeerde Kerk, maar verbonden aan een zwarte gemeente van deze kerk in de plaats Giyani. Interessant is dat de „kerkcultuur" van blank en zwart sterk verschilt. De geloofswaar den van de blanken zijn veelal gestoeld op Europese denkwijzen van hun voorvaders, afkomstig uit diverse landen terwijl de zwarten hun Afrikaanse tradities in hun godsdienst hebben „ingebouwd" en over tal van zaken heel anders denken en voelen dan blanken. De lezing van Zwanepoel is vrij toe gankelijk voor ieder. De rode loper ligt uit voor het echtpaar Wuis bij het betreden van hotel Opduin vrijdagmiddag IFoto Frons HopmanI Oud-burgemeester Jo Engelvaart, voorzitter van de Stichting VVV Texelpromotie, verrichtte de offi ciële opening. In zijn speech prees Engelvaart de moed van Wuis om in deze moeilijke tijd voor het bin nenlands toerisme flinke risico's te nemen. Hij was er echter van over tuigd dat de stijl, familiaire uitstra ling en het gastheerschap van Opduin de concurrentie zal aan kunnen. Met een klap op een grote gong gaf Engelvaart het startsein van een feestelijke opening, die 's avonds een vervolg kreeg met een piekfijn galadiner-dansant. Het aantal grijze zeehonden in de Waddenzee is weer toegenomen. Volgens het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek (IBN) uit 't Horntje zwemmen er nu circa 220 volwassend dieren rond. Af gelopen winter kwamen daar 25 jongen bij. Jan van Dijk uit Oosterend, die de tellingen op het wad verricht, be vestigt deze aantallen. Inmiddels heeft hij zelfs al 33 jongen waar genomen. „Een paar jaar geleden werden er gemiddeld twaalf gebo ren, vorige winter twintig en nu dus meer dan dertig. De snelle groei is volgens mij veroorzaakt door de toename van het aantal geslachtsrijpe dieren." De kolonie grijze zeehonden laat zich momenteel goed tellen. De dieren verzamelen zich op zand plaat De Richel tussen Vlieland en Terschelling. Volgens van Dijk ver keren de zeehonden in een prima conditie. „Ze zien er goed uit, ik heb de laatste tijd ook zowat geen zieke dieren gezien." De terugkeer van de grijze zeehond in de Neder landse kustwateren kwam op gang rond 1980. De dieren maak ten de oversteek vanaf de Engelse oostkust, waar er wel 100.000 le ven. Ook de stand van de gewone zee hond in de westelijke Waddenzee vertoont een stijging. De populatie bestaat nu uit ongeveer 200 exemplaren. Dat is altijd nog aan zienlijk minder dan in de oostelijke Waddenzee. Ook het aantal ge boorten blijft achter. In het weste lijk deel werden slechts tien zeehondenbaby's geteld, terwijl een geboortecijfer van 30 procent normaal is. bergen is een enkele vondst ge meld. Gelukszaad In landen waar ze vaker aanspoe len werd geloofd dat dergelijke za den geluk brengen („lucky beans"). Er is inderdaad geluk voor nodig om ze te vinden! Vroe ger werden zeeharten wel uitge hold en als snuifdozen gebruikt. Ze zijn bijzonder stevig en werden daarom ook wel als bijtring voor babies gebruikt. Er bestaat name lijk geen gevaar voor inslikken, daarvoor zijn ze te groot. Gepolijst worden ze nu nog als hanger ge bruikt of verwerkt in halskettin gen. Als souvenir zijn ze inmiddels, net als tropische schei- De gewaagde verbouwing, naar een ontwerp van „huisarchitect" Jan Visser, werd door Wuis „een huzarenstuk" genoemd. Vanaf 1 november had hoofdaannemer Jorritsma uit Bolsward niet meer dan 90 werkbare dagen ter be schikking, waarin moest worden afgerekend met vorst, regen, stormschade, problemen met de logistiek en het beton storten en - haast vanzelfsprekend- een serie „wuisigingen". De laatste maand had het hotel bovendien alweer gasten over de vloer, waardoor de radio op de steiger zoals vroeger werd vervangen door fluitende bouwvakkers. Dankzij deze „offensieve innova tie" is de in 1988 ingezette kwali teitsverbetering voltooid. Het hele hotel is nu op hetzelfde, hoog waardige niveau gebracht. De oor spronkelijk uit 1966 daterende westvleugel bevat nu royale ka mers, voorzien van alle gemakken, zoals mini-bar, tv en ligbad. Ook is sprake van een kleine uitbreiding, want er kwamen zeven kamers bij. De westvleugel telt nu zestig ka mers, waarvan vijftien in de topca- tegorie van 40 m2. De verbouwing vergde een investe ring van circa ƒ5,5 miljoen. Opduin heeft nu de beschikking over bijna honderd kamers, met totaal 190 bedden. Pronkstuk van de westvleugel is het totaal ver nieuwde restaurant beneden. Bij de opening waren de nodige „oh's en ah's" te horen toen de paar honderd genodigden de zaal voor het eerst betraden. Onderaannemers Grootste onderaannemer was de Installatiegroep Texel (IGT), die alle technische voorzieningen heeft aangelegd. IGT heeft gezorgd voor de electrische licht en -kracht in stallatie, telecommunicatie, cv, warmwater, brandmelder, luchtbe handeling restaurant, loodgieters- werk en het centraal stofzuig- systeem. „Door architect Visser waren we benaderd met de vraag of we de capaciteit hebben om de ze zaken binnen de beschikbare tijd tot stand te brengen. Dit werk van circa 10.000 manuren bete kende voor ons een grote uitda ging. Bovendien wilden we voorkomen dat het werk door een niet-Texelse installateur zou wor den uitgevoerd", aldus woord voerder Toon van Beek. Tijdens de bouw had Dries Veltkamp de coör dinatie in combinatie met uitvoer der Appie Kroon. De overige Texelse bedrijven die meewerkten, naast IGT en Archi- tectenburo Jan Visser, zijn Aan nemingsbedrijf Westerlaken, Ver enigde Schilders, Bosma Woning inrichting, de Rabobank en Vinke Schone Diensten. Vier Texelse dorpshuizen doen mee aan een actie van het Juliana Welzijn Fonds. Met hulp van de Pen wordt een onderzoek in gesteld naar het energieverbruik in de gebouwen. Mochten de aan bevelingen die uit het onderzoek naar voren komen leiden tot in vesteringen, dan geeft het Fonds een aanzienlijke subsidie. De Bijenkorf in Oosterend, De Wielewaal in De Waal, De Wald hoorn in Den Hoorn en d'Ouwe Ulo in Den Burg zijn aangemeld voor deelname. Het Fonds vindt dorpshuizen belangrijke voorzie ningen in kleine dorpen Door ho ge exploitatielasten komt echter het voortbestaan van veel van dit soort centra in gevaar. Met name de energiekosten zijn vaak hoog. Energiebesparende maatregelen vergen meestal aanzienlijke in vesteringen die moeilijk zijn op te brengen door kleine gemeen schappen. Naar aanleiding van het onderzoek helpt een projectleider de dorps huisbesturen met het opstellen van een plan. Als voor de uitwer king investeringen van ƒ50.000,- of meer nodig zijn, draagt het Fonds maximaal ƒ30.000,- bij. Is de investering lager, dan geldt dat ook voor de bijdrage. Zaterdag houdt de Texelse Muziek- en Dansschool de jaar lijkse open dag. Van 10.15 tot 14.00 uur kunnen alle belangstel lenden er terecht. Tevens is een nieuw informatieboekje verkrijg baar, dat een formulier bevat waarmee men zich voor één van de cursussen in het nieuwe sei zoen kan aanmelden. Texels „muzikale bron" gaat door met het geven van korte cursus sen. Voor de acht stuks van dit seizoen was de belangstelling groot. Verder heeft de school plan nen om een kamermuziek-serie op te zetten in samenwerking met de Welzijnsstichting. Bedoeling is dat kwaliteit en varia tie wordt geboden. Ook is weer Depressie, verdriet, opstandigheid en aanvaarding. Deze gevoelens hebben allemaal te maken met rouwverwerking. Hierover wordt een informatie-ochtend gehouden door de Oevrkoepeling van Texelse Vrouwenorganisaties. Spreekster is mevrouw Engelhart uit Bergen. De bijeenkomst is dinsdag 26 april om 10.00 uur in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk in Den Burg. Entree is ƒ2,50 en ook niet-leden zijn welkom. De informatie-ochtend is een voorbereiding op een eventueel in het najaar te houden cursus, waaruit misschien een permanen te gespreksgroep kan ontstaan, waarop mensen naar behoefte in moeilijke tijden op terug kunnen vallen. pen, op veel plaatsen langs de Eu ropese kusten te koop, ook in Nederland. Dit maakt dat het moeilijk valt te bewijzen dat het op Texel gevonden zaad inderdaad met de zeestromingen hierheen is getransporteerd. Het zou ook een weggegooid souvenir kunnen zijn. Niettemin blijft het een tot nog toe zeldzame vondst voor de Neder landse kust. Mogelijk hebben de stormen meer tropische zaden aangevoerd. Gerhard Cadée (NI OZ) is hier bijzonder in geïnteres seerd. Mochten dus interessante zaden of vruchten op het strand zijn gevonden, dan stelt hij het zeer op prijs als men contact met hem opneemt. Zijn telefoonnum mer is: 69499. Om eilandgenoten te ontmoeten moest men afgelopen weekend in het Maritiem en Juttersmuseum (MJM) en in EcoMare zijn. Mas saal maakten Texelaars gebruik van de uitnodiging om in beide musea gratis een kijkje te nemen. Zaterdag trok het MJM het recor daantal van welgeteld 1008 be zoekers en zondag registreerde EcoMare ruim het dubbele (2192), wat eveneens niet eerder is vertoond. Het „open museumweekend" was op deze manier een echt Texels evenement, dat niet alleen informatief maar ook gezellig was. Zoals zaterdagmiddag in het MJM, waar vier koren in actie kwamen. Temidden van talloze aangespoelde attributen brachten zij vele liederen ten gehore, die door het publiek enorm werden gewaardeerd. Het afsluitende op treden van het Visserskoor was in dit toepasselijke decor extra sfeer vol. Een klein deel van de gezinnen deed mee aan de schatzoe- kwedstrijd. De grootste nieuwe at tractie van het Oudeschilder museum bleef voor het publiek echter buiten beeld. Op de boven verdieping van het pakhuis wordt nog noest gewerkt aan de Teso- expositie, die in juni officieel wordt geopend. Show EcoMare kon zondag wél enkele nieuwe onderdelen laten zien. In een speciaal hiertoe ingerichte ruimte ging de half miljoen gulden kostende show „Dromen aan de dijk" in première. Hoewel de punt jes nog op de i moeten worden ge zet, ontlokte het audiovisuele spektakel enthousiaste reacties. Een hart onder de riem voor de EcoMare-medewerkers, die tot za terdag diep in de nacht doorwerk ten om „Dromen aan de dijk" te kunnen presenteren. Het project, dat is opgezet in sa menwerking met o.a. PEN en Gas bedrijf, heeft als doel mensen aan het denken te zetten over energie verbruik. Dit „zware" thema wordt op luchtige, creatieve wijze gestalte gegeven door een verge lijking te trekken met de ka- noetstrandloper, een „trekvogeltje op zonne-energie" dat voor zijn „tussenlanding" Texel aandoet. De bezoekers krijgen daarbij de ene na de andere verrassing. Naast schitterende dia's wordt ge bruik gemaakt van rook-, licht- en geluidseffecten. De voorstelling, die een ongeveer een kwartier duurt, verveelt geen moment. Hoewel zaken als milieuvervuiling, zeespiegelstijging en welvaarts- veraeiing wel de revue passeren, dringt de voorstelling de kijkers geen mening op. Schatkisten Bijzonder was dat EcoMare de be zoekers een blik in de keuken gun de. Medewerker Johan Reijdon had het de hele dag druk met het beantwoorden van vragen over het prepareren van vogels. Ook de doorlopende vertoning van de film „Varkevissers in dienst der weten- voorzien in de harplessen. Nai3 zoeken is Klaartje Broers uit i maar aangetrokken. Instrumentkeu De open dag van zaterdag vooral interessant zijn voor kr, ren die voor de keuze staan» instrument ze willen leren besj len. De meeste docenten jj aanwezig zijn om openbare lej te geven en brandende vrager, beantwoorden, In de voorspeelruimte is een do lopend programma, verzorgd 4 diverse ensembles. Bezoelj kunnen meedoen als zij een in? ment meebrengen, Eén van de kalen bevat een informatie^ waar men met vragen terechli en het informatieboekje kan t gen. Er is tevens een stand de verschillende Texelse mus verenigingen vertegenwooij zijn. Ook wordt informatie gs ven over het huur-koopsysta waarmee de muziekschool ha gelopen jaar startte en is eena ziekhandel met instrumei aanwezig. Aangeraden wordt nieuwe instrumenten al voor grote vakantie te bestellen. Verder wordt een demonsn gegeven van muzieknotatie r een computer, wordt er ingece op het project „samenspel"? educatief materiaal voor ba scholen beschikbaar. In de een Ie hal is o.a. een fotocollage. March Heijnen te zien. Program Voorspeelruimte. 10 30 uur ensemi* gel/dwarsfluit; 11.00 accordeon; t! Rampestamper; 12.00 zang; 12.30$di lorkest; 13.00 presentatie Texelsa'* res; 13 30 werkgroep lichte muziet Openbare lessen: 1015-12.00 zan^a foon, dwarsfluit, electrische, b» akoestische gitaar, slagwerk, piano. ren blaasinstrumenten, electronischi en keyboaid; 12.00-14.00 cello, haj cordeon, viool, pijporgel en 1015-1115 klarinet Het centrum van Den Hoorn wordt dertig kilometer zone. Zodra de herinrichting van de Herenstraat is afgerond wordt deze maatregel in gesteld voor de Diek vanaf Mar tha's Hoeve, De Naai, de Stolpweg tot na de splitsing Lage Achterom, het stuk Naalrand voor de school, de Kerkstraat na de aansluiting Hoge Achterom en het gedeelte tot dertig meter vóór de kruising Klif/Rommelpot/Witteweg. Na de herinrichting wordt de Her enstraat tevens verboden gebied voor bussen en zwaar vracht verkeer. De voorjaarsvergadering die het Texels Verbond van Ondernemers donderdag zou houden, is verzet naar dinsdag 26 april, aanvang 20.00 uur in „Theodorahoeve" in Den Burg. Na de pauze (20.45 21.00 uur) is er de presentatie van twee eindrapportages als onder deel van het grote sociaal- economisch structuuronderzoek. schap" (ca. 1958), die uit het ar chief was opgedoken, was erg in trek. De nieuwe expositie „Olie op de golven" was interessant, mede door een computer-kwis, maar was enigszins in een hoek wegge drukt en daardoor niet als „nieuw" herkenbaar. In veldwerk centrum „De Slinger" was het niet zo druk en vermaakte vooral jeugd zich met diverse proefjes. Eerder in de week hadden leerlin gen van enkele basisscholen zich al verdienstelijk gemaakt met het maken van schatkisten. Totaal kreeg EcoMare zes inzendingen. De jury kende de eerste prijs toe aan groep 2 van OBS De Bruinvis uit Oudeschild, die een scheepsw rak van een piratenschip had ver vaardigd. De klas krijgt binnenkort een VIP-rondleiding door het MJM. Groep 2 van de Thijsse- school won de tweede prijs en groep 7/8 van De Bruinvis de der de prijs. De Texelse afdeling van Abva/Kabo is exact twi jaar na het samengaan op. houden te bestaan. De i< bondsafdeling (onderdeel ir de FNV) gaat samen verdi met die van de Wiennge meer, Anna Paulowna en D% Helder, waar voortaan k kantoor is gevestigd. Tijden de laatste voorjaarsvergeè ring donderdagavond in I Skiltje kwamen de leden we het laatst bijeen. Een afsclti met pijn in het hart, zo w woordde voorzitter Cor w Poelje de fusie waartoe w hogerhand werd beslist. „Bi was toch altijd een genoegt samenzijn en de band die n met elkaar hadden gaf on afdeling toch iets extra'i Om dit te symboliseren sö Van Poelje zijn rede's dm gaans eigenhandig af in It Tessels en kwamen kaden den van hogerhand, die ditmaal van de partij ware slechts sporadisch aan lï woord. Enigszins telen gesteld over de magere fl komst donderdagavond stiï hij vast dat een groot deel# de 360 leden kennelijk i vooruit liep op de samensrré ting met de vastewal. we normen, nieuwe wett en een nieuwe organise Een verschijnsel dat W maar moeilijk went." Deren ganisatie is noodzakelijk det bezuinigingen bij de vakbert ging. De AbvaKabo zoekt leden die als steunpunt opt eiland willen functioneren i kunnen zich wenden tot It kantoor in Den Helder. Bij het afscheid werd een vt tal jubilarissen in de bloert jes gezet. Vlnr. M. Eelman (2 jaar lid), H. de Roo (40 jü Bep van den Berg (25)enÜ IFoto B*fl

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 6