Koninginnedag op Texel Rustige Lionsveiling vlot afgewerkt Netto opbrengst blijft gelijk Agenda Wandelroutes Bronzen speld Unicef voor Nel Pijlman TEXELSE COURANT Den Burg Oudeschild Den Hoorn Oosterend De Cocksdorp De Koog De Waal Koninginneloop in Oosterend Huwelijksboot Bedrijvig^/ Tabakszaak Mets breidt uit VERVOLG VAN PAGINA 1 DINSDAG 26 APRIL 1994 middels aardig aan het drogen." Groene route Om De Muy van de winter weer goed toegankelijk te maken, wordt de groene route komend najaar verlegd. In De Muy is meer ge beurd, want het onbegaanbaar ge worden slag door De Nederlanden - vanaf het slag bij Bertusnol tot vlakbij De Slufter - is onlangs geë galiseerd en opnieuw ingezaaid. Daar is tenminste de eerstvolgen de jaren geen omkijken meer naar. De schade die wandelaars, ruiters en (brom)fietsen (laatste twee vooral in het Hogeberggebied) hebben toegebracht, zal binnen een jaar of drie via natuurlijke weg verdwijnen. Door het betreden van de paden wordt het op den duur vanzelf weer mm of meer egaal. Wat de tuinwallenpaden rond de Hogeberg betreft, is het natuurlijk duidelijk dat er minder schade ge weest was als alleen wandelaars de paden hadden betreden. Volgens Staatsbosbeheer is een dergelijk nat jaargetijde sinds de 70-er jaren niet meer voorgeko men. De afgelopen drie winters was de waterstand in de duinen zelfs te laag. De hevige regenval kan ook tot ge volg hebben dat een aantal plan tensoorten in de duinen „er aan gaat". „Vooral in valleien die we niet kunnen ontwateren", aldus Maarten Stoepker „Daar maken we ons niet echt zorgen over, want dergelijke perioden zijn niet onnatuurlijk. Maar als gevolg van de regenval zullen er valleiën zijn waar de komende zomers geen or chideeën bloeien. Dat herstelt zich echter weer vanzelf." Onbegaanbaar De diepe sporen van landbouw werktuigen herstellen niet vanzelf. Agrariërs kunnen in een aantal ge vallen geen andere weg kiezen en moeten dus, ook in natte jaargetij den, gebruik van bepaalde paden maken. Dat stelt Staatsbosbeheer voor grotere problemen, want geld voor egalisatie ontbreekt. „Natuurlijk zouden we het liefst al le paden onmiddellijk weer goed begaanbaar willen maken, want het is voor wandelaars geen on verdeeld genoegen om over ver trapte, ongelijke routes te lopen. We kunnen het publiek alleen maar vragen om meer rekening met de natuur te houden. Dus bij voorbeeld niet met paarden of bromfietsen door paden van het Hogeberggebied als de onder grond zacht of modderig is. Zorg dat er zo min mogelijk wordt ver trapt, want de gevolgen blijven ja renlang zichtbaar", waarschuwt Maarten Stoepker Fiets. In de Zwaanstraat is in de nacht van zaterdag op zondag de opoefiets van een 23-jarige Texel se gestolen. De fiets stond op slot. Nel Pijlman heeft uit dank voor 12,5 jaar vrijwilligers werk voor Unicef een bronzen speld gekregen. Unicef zet zich in voor kinderen waar ook ter wereld, ongeacht ras- of geloofsovertuiging. De on derscheiding, waarvan ze de versierselen in Den Helder kreeg opgespeld, kwam voor Nel Pijlman als een volledige verrassing. De Texelse afde ling van Unicef verkoopt jaar lijks kerstkaarten in de bibliotheek en houdt eens in de vier jaar een grote actie. Zo organiseerde het bestuurslid samen met de Rotary ooit een Unicef loop op het eiland, die f100.000,- opleverde. Lande lijke aandacht kreeg een actie waarbij een stuk touw rond het eiland werd gespannen. Pijlman overweeg de Texelse scholen bij een nieuwe actie De Koninginnemarkt die op de Groeneplaats wordt gehouden wordt om 09.30 uur geopend door burgemeester Van Rappard. Op de markt zullen als vanouds vereni gingen en instanties zich presen teren. Daarnaast is er in de Parkstraat, Weverstraat, Stenen plaats en Binnenburg vrijmarkt voor iedereen. Om 12.00 uur be gint de allegorische optocht voor kinderen. De start zou aanvanke lijk op de Vogelzang zijn, maar is verplaatst naar het parkeerterrein naast de OSG aan de Emmalaan. Het kinderdagverblijf Texel in de Burdetstraat en de Buitenschoolse Opvang houden ter gelegenheid van Koninginnedag open huis van 10.00 tot 13.00 uur. Ook staat de ze instantie met kramen op de ko ninginnemarkt. Tijdens de Koninginnemarkt start Atletiekvereniging Texel met de verkoop van 4000 loten. Dit in verband met de viering van het tienjarig bestaan van de vereni ging dat in juni wordt gevierd. De opbrengt van de verloting is voor de nieuw aan te leggen atletiek baan en voor andere activiteiten. Er zijn veel grote prijzen te winnen, waaronder een CD speler, een dekbed, dinerbon, rondvlucht en een retourtje Vlieland met De Vriendschap. De trekking is op 17 juni en wordt verricht door notaris Boswijk. Voorafgegaan door de fanfare van KTF start om 10.30 uur een alle gorische optocht op het parkeer terrein bij dorpshuis 't Skiltje. De route die wordt gevolgd is: De Ruyterstraat, Het Buurtje, Trompstraat, Loodssingel, De Ruy terstraat en terug naar het par keerterrein, waar de tocht wordt afgesloten met het spelen van het volkslied. Op de groenstrook voor de De Ruyterstraat tussen 't Skiltje en de Kerksteeg worden tussen 14.00 en 15.30 uur voor kinderen van groep 1 tot en met 4 spelletjes ge houden. Leerlingen van groep 5 tot en met 8, voortgezet onderwijs en de vol wassenen kunnen van 15.30 tot 17.00 uur meedoen aan straatbin go. Bij het dorpshuis kan een bin gokaart worden afgehaald, waarna door het hele dorp num mers moeten worden gezocht. Om 17.00 uur is prijsuitreiking van alle onderdelen in 't Skiltje. De meierblis wordt 's avonds aan gestoken bij de Redoute, waarna rond 22.00 uur het oranjebal los barst in het dorpshuis. De feestcommissie van Den Hoorn heeft hard gewerkt om een leuk programma samen te stellen. Een overzicht van de evenemen ten luidt als volgt: 8.45 uur Muziek van de toren; 9.15 uur DEK verzorgt een muzika le rondgang door het dorp, waarbij de jongste jeugd wordt uitgeno digd voor een verklede optocht; 10.15 uur eindigt de optocht in het dorpshuis, waar de kinderen wor den getrakteerd op ranja. 11.00 uur Vertrek per tractor en paard en wagen vanaf de school naar het strand waar hout wordt gejut voor de meierblis. Traktatie bij paal 9. 13.00-15.00 uur Rommeltjesmarkt voor de jeugd in de Herenstraat, tevens kunnen kinderen zich aan melden voor spelletjes. Tijdens de markt zijn straatmuzikanten wel kom. Een tip van de feestcommis sie: ga niet te dicht bij DEK zitten.... 13.30-17.00 uur Speurtocht door het dorp voor volwassenen (brug klas en ouder) met als thema: fa milienamen in Den Hoorn. Om 17.00 uur moeten de oplossingen zijn ingeleverd bij het dorpshuis. De tocht mag ook worden onder nomen door groepjes. Om de kosten te drukken wordt van de deelnemers een bijdrage van ƒ1,50 gevraagd 15.00-16.00 uur Spelletjes voor de jeugd op verschillende plaatsen in het dorp. Er zijn geen prijzen te winnen, het gaat om de eer. Na af loop is er iets lekkers voor alle deelnemers; 16.00-17.00 uur dis co in het dorpshuis en uitslag van de spelletjes. Tijdens het middagprogramma verzorgt de feestcommissie een stand met hapjes en drankjes. Als het slecht weer is, wordt van 14.00 tot 16.00 uur een binnen- programma gehouden in het dorpshuis. Dan is daar van 16.15 tot 17.15 uur disco voor de jeugd. Om 21.00 uur begint het avond programma in het dorpshuis. Van af 21.30 uur verzorgt de KGB band muzikale begeleiding. De Oosterender jeugd wordt ver zocht om 09.30 uur verkleed aan wezig te zijn bij de Bijenkorf voor een rondgang met muzikale mede werking van Excelsior. De optocht eindigt op het landje waar kin derspelen worden gehouden. Waar dat is hangt af van het weer. Als het droog is, is dat bij de mu- zieknis, anders achter de school met de bijbel. De kinderspelen zijn van 10.00 tot 12.00 uur. Vanaf 14.00 uur wordt op hetzelfde terrein groep tegen groep gestreden door alle Ooste- renders. Aanmelden hiervoor kan 's ochtends tijdens de kin derspelen. Bij het Eierlandse Huis start rond kwart over tien een allegorische optocht, vooraf gegaan door Ex celsior uit Oosterend. Het is de be doeling dat de kinderen zichzelf en hun fiets of kar versieren. Voor de leukste verschijningen zijn prijzen beschikbaar. Na afloop ontvangen alle deelnemers bovendien nog een verrassing. Vanaf 13.30 uur kunnen kinderen tot en met groep 5 zich inschrijven voor spelletjes op het veldje naast de tennisbaan. Voor de jeugd tot groep 8 is er een speurtocht in en rond het dorp. Inschrijven hiervoor kan vanaf 13.15 uur achter het Ei erlandse Huis. Aanmelden in groepjes van maximaal vier perso nen. De prijsuitreiking is rond half vier. Volwassenen binden de strijd aan rond 15.30 uur. Tegen zonsonder gang wordt de meierblis aan gestoken. Bij slecht weer zal zowel het mid dagprogramma van de kinderen als de zeskamp voor volwassenen verhuizen naar het Eierlandse Huis. Voorafgegaan door de SOS band start om 13.30 uur op het dorpsplein een optocht, leder kind met een versierde fiets of ander vervoermiddel ontvangt na afloop een verrassing. Om 14.30 uur kunnen deelnemers aan de alternatieve zeskamp hun opdrachten afhalen bij de podium wagen op het dorpsplein. Om 14.45 uur worden verspreid door het dorp kinderspelen gehouden voor jeugd van 3 tot en met 6 jaar. Bij de podiumwagen kan een rou tebeschrijving worden verkregen. Kinderen van 6 tot en met 8 jaar kunnen vanaf 15.00 uur meedoen aan een grenzenspel. De oudere jeugd (tot 12 jaar) kan dan tevens meedoen aan een vossenjacht. Prijsuitreiking van deze spelen is rond 16.30 uur. Om 18.00 uur is de grote finale van de alternatieve zeskamp. Van af de kruising Dorpsstraat/Bad- weg/Nikadel komen de teams het dorp in om zich op het plein te pre senteren. De prijsuitreiking is aan sluitend. ledereen wordt verzocht om vanaf 09.00 uur het dorpsplein autovrij te houden. 's Avonds wordt aan de Bosrand- weg de meierblis ontstoken. Ook in het kleinste dorp van het eiland wordt Koninginnedag ge vierd. Om 14.00 uur start bij het pleintje bij de bejaardenwoningen aan het Vermaningspad een op tocht voor de jeugd met versierde fietsen en karren. De stoet gaat door het dorp naar het plein van de Redmer IJskaschool. Daar kun nen de kinderen meedoen aan straattekenen. Om 19.00 uur is er een pannekoe- kenmaaltijd voor alle dorpsbewo ners in De Wielewaal. Daarna gaan Dinsdag 26 april De wielervereniging houdt op het circuit bij Den Burg een criterium; 19.00 uur. Damkampioen Piet Bakelaar speelt simultaan in dorpshuis de Bijenkorf in Oosterend, aanvang 19.30 uur Iedereen mag meedoen. Het Texels Verbond van On dernemers heeft ledenverga dering in Theodora-hoeve, aanvang 20.00 uur. Het ge deelte na de pauze (aanvang 21.00 uur) is openbaar. Dan worden de eindrapportages van IMK/KNOV gepresen teerd. De afdeling Dialect van de Historische Vereniging heeft een bijeenkomst in dorpshuis d'Ouwe ULO, ook toegankelijk voor met-leden; 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „The age of in nocence". Woensdag 27 april Eenmaal, andermaal.verkoch t. ,,Hénk, wat moeten we nou met die grasmaaier? We hébben er al twee in de schuur staan." Gegre pen door de sfeer blijft Henk ech ter onverstoorbaar meebieden. ,,Toe nou Henk", probeert zijn vrouw nog een keer. Opgelucht haalt ze adem als blijkt dat de ha mer valt voor een andere koper. Menig Texelaar en toerist mengde zich vrijdag en zaterdag weer en thousiast in het jaarlijkse festijn waartoe de Lionsveiling is uitge groeid. En hoewel de kooplust iets minder leek, is de netto op brengst net als andere jaren onge veer ƒ27.000,-. „Vorig jaar zijn we hier tijdens een weekendje toevallig terecht geko men", vertelt een toeriste uit Arn hem. „We waren er zo verrukt van dat we er dit jaar speciaal voor zijn teruggekomen." Haar man ver zucht dat hij wel een vrachtwagen mag huren om alle gekochte spul len af te voeren. „Of we iets nodig hebben? Nee, niet echt. Maar een hartstikke goed bankstel voor twintig piek, dat kun je toch niet laten lopen?" Agrariërs Vaste veilinggangers noemden de ze editie rustig en enigszins mat. (foto Tessa de GraalII „Klopt wel een beetje", aldus Lion Jan Bloem. „Vooral op de avonden hadden we in het verleden vaak groepjes, die elkaar wel eens lek ker opjutten. Die ontbraken. De agrariërs waren er nu al niet, want die moesten door het plotselinge mooie weer aan het werk." Tot verrassing van de organisato ren werden voor de meubels goe de prijzen geboden. „We hadden nogal veel huisraad. Meestal drukt zo'n over schot de prijs. Maar dat was nu helemaal niet het geval." Auto's en motoren liepen daaren tegen juist niet. De meeste wer den opgehouden. „Hoe dat komt? Ach, sommige verkopers hebben té hoge verwachtingen en geven een ophoudprijs die pittig is. En het hangt ook wel van de stem ming af hoor. Veilingtopper was trouwens een gloednieuwe zit- maaier. Die ging voor ƒ2500,-." Té snel? De veiling was ook ongekend vroeg af. Om 21.15 uur ging zater- Van 13.30 tot 17.30 uur wordt in De Lindeboom de lo kale voorronde van de Natio- dag het laatste kavel onder de ha mer, tot verdriet van enkele laatkomers, die nog een staartje van de gezelligheid wilden mee pakken. „Normaal doen we zo'n zestig kavels in het uur", vertelt Jan Bloem. „Nu waren het er ze ventig. Het bieden ging vlot en ook de veilingmeesters hielden het tempo erin." Enkele aanwezigen stoorden zich eraan dat na hamerslag voor de derde maal in sommige gevallen het bieden toch weer werd hervat. „Dat hóórt niet. Als dat mij zou overkomen, zou ik daar flink be zwaar tegen maken", aldus één van de omstanders. Verrassend was ook het aantal professionele opkopers onder de gelederen. „Kennelijk is ook in die kringen doorgedrongen dat je op Texel aardige koopjes kunt halen", aldus Bloem. nale Biertapwedstrijd gehouden. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Free Willy", om 16.00 uur „De drie muske tiers" en om 20.30 uur „The age of innocence". In het Eierlandsche Huis houdt de Gemeenschap Eier- land de jaarvergadering; 20.00 uur. D66-Texel houdt ledenverga dering in hotel Den Burg, aan vang 20.00 uur. Ook niet-leden zijn welkom. Het Katholiek Vrouwengilde heeft in De Witte Burcht in Den Burg een bijeenkomst, verzorgd door het echtpaar Spil van het Bakkerijmuseum in Medemblik. Aanvang 20.00 uur. Donderdag 28 april Het IVN Texel maakt een kiemplantenexcursie naar het Wagejot. Verzamelen tussen IJzeren Kaap en Krassekeet om 19.30 uur. Vereniging Tetak houdt open tafeltenniskampioenschappen in de Ferrever-zaal in Den Burg, aanvang 19.30 uur. De Tsjechische pianiste Jarm la Konderkova geeft een co cert in dorpshuis d'Ou» ULO. Vrije toegang voor ied De Texelse Vereniging vanl giesverstrekkers heeft lede vergadering in Bosch en 2i bij De Koog; 20.00 uur. De Coöp. Coveco vergadert Rebecca in De Waal; 20.( uur. Vrijdag 29 april Om 19.00 uur wordt in zwe park Molenkoog het zwems zoen 1994 geopend. Van 18.15 tot 19.00 uur wot op het wielerparcours bij 0 Burg een criterium van i wielervereniging gehouden Hoogwater te Oudesch Di. 26 9.55 en 22.10 Wo. 27 10.34 en 23.OS Do. 28 11.14 en 23.45 Vr. 29 11.50 en Za. 30 0.25 en 12.25 Zo. 1 0.50 en 12.54 Ma. 2 1.17 en 13.35 Di. 3 2.00 en 14.34 Aan het strand is het ongeveer uur eerder hoog water. De zon ka 1 mei op om 6 09 en en gaat orti om 21 03 u. 2 mei eerste kwart» 27 april Springtij. BART EN FROUWKE GOEIE VAART CKZ groot en klein gewapend met fak kels naar de meierblis om die te ontsteken. De dertiende editie van de Konin ginne-loop wordt voor de vijfde keer in Oosterend gehouden. Een sfeervolle stratenloop door het mooie dorp. Inschrijving is in het Jeugdgebouw, Oranjestraat 1 vanaf 17.15 uur. De start voor de jeugd 10 tot en met 12 jaar is om 18.00 uur. Twee minuten later start de jeugd tot en met 9 jaar. Het rondje van 1060 m is als van ouds: start/finish voor 't Cafeetje, Peperstraat, Ankerstraat, Achter tune, Kerkstraat. De prijsuitreiking zal meteen plaats vinden bij de fi nish zodat de jeugd niets hoeft te missen van de Meierblis. Als dit is afgewikkeld volgt de start van de anderen. Die zal om ongeveer 18.20 uur plaats vinden. Dit rondje van 1710 m is ook het zelfde als vorige jaren: start voor 't Cafeetje, Kerkstraat, Kerkplein, Oesterstraat, Vliesstraat, Mul derstraat, Bijenkorfweg, linksaf Peperstraat, Ankerstraat, Achter tune, Kerkstraat. Er kan in de vol gende categorieën gestart wor- De Cocksdorper Kustzê niging wilde zich met i tuigd laten tijdens huwelijk van trouw lid Boon met Frouwke te- beiden uit De Cocksdoy nig Texelaar en toerist verbaasd op van de vo opgetuigde catamarans Groeneplaats o pluist? Het kersverse echtpdt zich geduldig vereent tussen de huwelijksbooi den: jongens en meisjes met 9 jaar 1060 m, jon meisjes 10 t/m 12 jaar jongens en meisjes tot en jaar en recreanten 2 rond: m, dames, dames veteran; creanten 3 ronden 5 tenslotte kunnen de here' ren veteranen 5 ronden I afleggen. De prijzen worden weert baar gesteld door de Middenstandsvereniging, ervoor iedere loper weer innering zijn en krijgt ied; nemer een gratis consurn 't Cafeetje. Na een grootscheepse verbou wing vorige winter, waarin de op pervlakte van het sigarenwinkel tje van 65 vierkante meter naar ruim 140 werd vergroot, is er een tweede verandering bij de tabaks zaak van Mets in De Koog. Vanaf donderdag zal de winkel onder de paraplu van ..Primera" draaien. Reden voor Mets om zich aan te sluiten bij deze tabakscöoperatie is de teruglopende sigaretten- markt. De tabakscöoperatie heeft mo menteel ruim 60 vestij Nederland en bijna wekel> er een 'Primerawinkel' bi rawinkels zijn gemakswn bieden een totaalpakket» dere artikelen die aansl verkoop van tabak. Me! het aanbod lectuur en be en voegt kantoorartikels1 tuele CD's en koopvideo's assortiment toe. Als voordeel om zich aani bij Primera noemt hij de si koop en daardoor lag' waarmee nu kan worde» en een stuk begeleiding1 organisatie. De grote ver vorige winter is uitgevoe» firma Zegel. De voorgeve bedrijf zal worden aange de Primera vormgeving

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 2