Iteeds betere aanpak olielozingen op zee Weekend bij manege druk en succesvol finish" dames s Koninginneloop Interessante expositie in EcoMare TEXELSE COURANT Zuidermeer kansloos tegen Texelse Boys Eerste overwinning voor het G-team Texelse pupillen openen Molenkoog to Brouwer 9aven elks ,e toe tiide 0 DINSDAG 3 MEI 1994 ^re strandbezoekers kunnen het bevestigen. Enkele itallen jaren geleden lag er altijd afgewerkte olie op het ind. Het verwijderen van de zwarte kluiten van voeten schoenen alvorens huis of hotel te betreden, was een t ritueel: het ergste wegkrabben met een schelp of een ije hout, de rest wegpoetsen met wasbenzine. Tegen- grdig is dat schoonmaken meestal niet nodig want er elt minder olie aan, een aanwijzing dat de maatregelen en deze vorm van milieuvervuiling resultaten afwerpen. is het aantal kapiteins dat op de drukbevaren Noordzee gndigt aan het lozen van afge- dsolie en andere vormen van «vervuiling nog ontstellend on is aanscherping en uit ging van maatregelen - ook in preventieve sfeer - dringend j Van wat er op dat gebied gebeurt, wordt een indruk wen op de tentoonstelling op de golven" die dit sei- is te zien in EcoMare. (kleine) tentoonstelling gaat het Milieubeleidsplan voor de eepvaart dat is gericht op het ngaan van maritieme vervui- Oeexpo bestaat uit een door- geprojecteerde diaserie, fraaie maquette van de Noord die een beeld geeft van veel- van olieplatforms, scheep- Itroutes en pijpleidingen en door de bezoekers zelf te be ar computer waarmee men schip over de Noordzee kan la- varen. Permanent wordt op videoscherm een film ver- d die oproept tot het op de e wijze inleveren van afval schepen en er kan ook wor- meegedaan aan een vraag. uniform zijn, waardoor concurren tieverhoudingen van de havens er niet door worden aangetast. De aanpak van illegale lozingen is een zeer gecompliceerde zaak; de re sultaten zijn daarom nog mager, zodat verdergaande maatregelen (niet alleen door betere controle en hardere sancties maar ook door informatie en beloning van een rière bij de ingang van de diashow Ministerie verwijderen. Kntoonstelling is bekostigd het Ministerie van Verkeer en sstaat en betekent voortzet- »de in 1991 begonnen sa- sking van EcoMare met dat ïriop het gebied van infor- iewtiNoord- en Waddenzee, ajïstie werd vrijdagmiddag door drs G.A. Dubbeld, ei» Scheepvaartverkeer van Directoraat Generaal Scheep- Maritieme Zaken van het re Zijn openingshandeling uit een „operatie". Met «moest hij een plastic bar- Dubbeld benadrukte in zijn toespraak dat zeevervuiling een mondiaal probleem is dat alleen in internationaal verband effectief kan worden aangepakt. Daarmee is men volop doende. In 1991 werd voor de scheepvaart het eer ste Milieubeleidsplan gelanceerd en het tweede is in de maak. Dub beld ging in op het MARPOL- verdrag, waaraan door Nederland uitvoering is gegeven door de Wet Voorkoming Verontreiniging door Schepen. Gewerkt wordt aan re gels die voor alle Noordzeelanden directeur dr Jan Kuiper opsomde in zijn welkomsttoespraak bij de opening van de tentoonstelling. Het probleem van de olievervuiling op zee speelt al honderd jaar. De media geven alleen aandacht aan grote olierampen, waardoor velen denken dat er maar een paar keer per jaar sprake is van een illegale lozing. De realiteit is dat op de Noordzee jaarlijks zo'n 10.000 olielozingen plaatsvinden, waar van er honderd vanuit de lucht werden waargenomen, vaak met het „dader"-schip erbij. Slechts tien gevallen kwamen voor de rechter en in maar één geval kwam het tot veroordeling. Het le veren van het bewijs is een pro bleem en de boetes waren tot voor kort een lachertje: slechts een paar duizend gulden. Die boe tes zijn inmiddels tot een steviger niveau opgetrokken, maar wat be treft Kuiper zouden ze nog veel ho ger moeten. Hij zei ook graag omkering van de bewijslast te zien: een verdachte kapitein moet bewijzen dat de geloosde olie niet van hem afkomstig is. Voor dat laatste voelde drs Dubbeld blijk baar weinig. Hij zag meer in pre ventieve maatregelen. Da Texelse Ruiters weerden zich best tussen de aanzienlijke overkentse concurrentie. ir (j.A Dubbeld sneed met een operatiemes de toegang open naar de dia show, onder deel van de expositie „Olie op de golven". (Foto Harry de Graaf) juist gedrag) hard nodig zijn. De „handhavingscapaciteit" is ver groot door uitbreiding van de scheepvaartinspectie. Er lopen proefprojecten ter stimulering van een duurzame ontwikkeling zoals het Green Award System in Rot terdam, waar „milieuvriendelijke schepen" in aanmerking komen voor kortingen. Het onderzoek naar mogelijkheden om de lucht verontreiniging die door schepen wordt veroorzaakt, terug te dringen. Eeuw Dat er nog heel wat moet gebeu ren bleek uit cijfers die EcoMare- Van heinde en verre kwamen rui ters afgelopen weekend naar ma nege Akenburg om met hun rijdier hun kunnen aan de diverse jury's te tonen. Op deze manier wisten veel deelnemers te scoren in zo wel de dressuur als het springen. In de afdelingsdressuur behaal den de Texelse equipes drie eerste prijzen. Daarnaast was het Sanne Lampers die opviel met haar prestaties. Sanne Lampers wist in de dres suur een eerste plaats te behalen. Ook in het springen mocht zij voor allebei mooi gereden parcoursen een oranje lint in ontvangst ne men. Marcus Kuip behaalde met zijn paard Spargo een eerste en een derde plaats in de dressuur. In het klassiek parcours legde hij nog een beslag op de eerste plaats in de klasse B-paarden. Immetje Duin scoorde hoog in de dressuur met tweemaal een eerste plaats en eenmaal een vierde prijs. Jetteke Zoetelief wist in de dres suur beslag te leggen op een vijfde prijs. In haar andere proef behaal de zij eveneens een winstpunt en bij het rijstijl springen werd zij vijf de. Marleen Bakker reed evenals Esther Koorn deze wedstrijd op een nieuwe pony dit resulteerde voor Marleen in een 2e en een 6e prijs en voor Esther een 3e plaats. Manon Kavelaars van „De Kogge- ruiters" stal in de L1-dressuur de show met de ongekende score van 143 punten. geworden. Bij de paardne mmocht Bea Dekker M gaan starten, wat zij meteen dit weekend heeft gedaan. In de afdelingsdressuur sprongen de Texelse ruiters in het oog. Het 4-tal paarden werd 1e met een score van 131 punten. Het 8-tal pony's werden 1e met 122 punten en het 4-tal pony's werden 1e met 120 punten. Bij het springen werd het vooral duidelijk dat de goed voorbereide ruiters in het voordeel waren. Door de harde bodem naast de manege was het voor pony's en paarden die niet beslagen waren en dus niet „op scherp gezet" konden worden erg moeilijk om goede grip te krijgen, waardoor er nogal wat weigeringen en/of glijpartijen ont stonden. Ondanks dit alles wist Marjan v.d. Geest met Ciochrant in de klasse M foutloos te blijven. Ook Vera Blom presteerde goed, maar dan in het rijstijl springen met haar paard Hannelou. Een aantal ruiters mag zich een volgende keer in een hogere klas se voor de dressuur inschrijven, omdat zij het benodigde aantal winstpunten bij elkaar hebben ge reden. Voor de pony's is dit Im metje Duin die in de klasse L mag gaan rijden Lotte Beers mag naar de klasse M, en Diana Kuip is M2 Verloting De volgende lotnummers zijn nog niet afgehaald: Blauw 628, blauw Springen 510, blauw 757 en blauw 287. Afhalen bij Margreet Gerlsma, Zuidhaffel 12 (14011). leidt Gré Zegers het fanfare door Oudeschlld en kreeg uit dank daarvoor van KTF een bloemetje. Kees Timmer reikt de prijzen uit aan de jeugd, terwijl de favorieten bij de senioren al staan te trappelen (Foto Frans Hopman) Een collectief sterk spelend Texel se Boys heeft zondag in de thuis wedstrijd tegen Zuidermeer de tegenstander volkomen kansloos gelaten. Hoewel de 3-2 eindstand anders doet vermoeden, domi neerde de thuisploeg de gehele wedstrijd en kon het hoogge plaatste Zuidermeer hun periodetitel-aspiraties niet waar maken. Nadat Bert Witte op het midden veld de bal verspeelde, kon de Zuidermeer-spits al na 5 minuten profiteren en de gehele Boys defensie, inclusief invallerkeeper Sander Schaatsenberg, kansloos laten: 0-1. Binnen twee minuten was het weer gelijk. Ruud van de Wetering bediende Edgar Klippel op maat, die met een prachtige lob de goalie verschalkte. Kort daarop krulde Bert Witte een vrije trap over de muur. Ruim buiten be reik van de keeper kaatste de bal op de kruising, waarna Jasper Joosten de rebound voorlangs kopte. De Boys legden een grote dosis werklust in hun spel, waardoor de gasten nauwelijks over de midden lijn kwamen. Snelle aanvallen via beide vleugelspitsen Paul Witte en Martijn Beerling bestookten de Zuidermeer-defensie. Eén van de voorzetten van rechts werd ver keerd beoordeeld door de keeper, waarna Jelte van der Kooi kop pend 2-1 op het scorebord bracht. Na rust was Zuidermeer wat feller, maar de Boys-ploeg was het ge vaarlijkst. Martijn Beerling mikte in kansrijke positie op de paal. Een vrije trap werd, na een tikkie breed, snoeihard diagonaal in de kruising gepegeld door Edgar Klip- pel, die daarmee de wedstrijd besliste. De arbiter bracht de spanning nog enigszins terug, toen hij een vlagsignaal voor bui tenspel negeerde en Zuidermeer 3-2 liet scoren. Mede dankzij goed werk van doelman Schaatsenberg kwam de voorsprong niet meer in gevaar. Uitslagen (Alleen Texelse deelnemers zijn vermeld) Zaterdag rijbaan 1 klasse B paarden: 3. Af ra Stoop met Heavy D, 122Wadden- ruiters; L2 pony's categorie E, 1 Sanne Lampers met Marron, 124, Kleppertjes. Rijbaan 2 klasse B paarden 2e proef: 3. Marcus Kuip met Spargo, 120, Waddenrui- ters. B dressuur pony's: 1. Kelly Geus met In de Texelse zaalvoetbalcompeti tie heeft het G-team (De Koog 6) de eerste zege weten te behalen. Na een spannende wedstrijd moest tegenstander Oosterend 6 het onderspit delven. Het G-team had een bliksemstart en kwam op een 3-0 voorsprong. Daarna kwam Oosterend terug tot 3-2 en tenslotte tot 4-4. De Gortbuukers gingen voor de volle winst, maar gingen voor de bijl toen Jeroen Ta kes drie minuten voor tijd uit een snelle tegenaanval de stand op 5-4 bracht. In de resterende tijd moest het G-team alle zeilen bij zetten, maar de voorsprong gaven ze niet meer uit handen. Reden genoeg om de overwinning na af loop in de kantine uitbundig te vieren. (foto Tassa de Graaff) Pepper, 123, Kleppertjes. L2 dressuur paarden. 3. Bea Dekker met Flair, 121, Waddenruiters. Rijbaan 4 L2 dressuur paarden 2e proef: 3. Annemiek v. IJssel- dijk met Earldom, 119, Waddenruiter. M2 dressuur paarden: 2 Annemarie vjd. Linde met Goldboy, 113, Waddenruiter. Rijbaan 5 B dressuur pony's: 4. Immetje Duin met Sisi, 121, Kleppertjes, 5. Jetteke zoetelief met Emil, 120+, Kleppertjes; 7. Evelien Duin met Sisi, 118 Kleppertjes. Rijbaan 6 M1 dressuur pony's: 2. Diana Kuip met Arco, 116, Kleppertjes. Rijbaan 7 L1 po ny's: 3. Esther Koorn met Bidar, 126, Klep pertjes; 5 Gea de Ridder met Billy, 124, Kleppertjes Afdelingsdressuur: Categorie D,E: 1. Sanne Lampers met Marron; 2. Ho- na vxJ. Vis met Juzekkie; 3. Ronnie Blom met Galand R; 4. Albertine de Jong met Brandy; 5. Charlotte Boeyen met Bianca. Klasse L pony's: 1. Barbara Tenhaeff met Saskia; 2. Frank Jissmk met Eddy; 3. Jes sica Hoep met Fury; 4 Josien Wolf met Loes Klasse M pony's: 1. Guustha Smit met Pomona. Klasse B paarden: 1. Marcus Kuip met Spargo; 2. Evalien Smink met Rinda. Klasse M paarden: 1. Marjan v.d. Geest met Ciochrant. Uitslagen zondag: Rijbaan 1 B dressuur pony's: 1. Immetje Duin met Sisi, 126, Kleppertjes; 2. Evalien Duin met Sisi, 125, Kleppertjes; 6. Mar leen Bakker met Murphey, 121, Kleppert jes; 7 Jetteke Zoetelief met Emiel, 120 Kleppertjes. Rijbaan 3 L1 dressuur pony's: 2. Eva v.d. Linde met Patricia, 127, Klep pertjes; 5 Maartje Duin met Nadie, 123, Kleppertjes. B-dressuur pony's: 2. Mar leen Bakker met Murphey, 120, Kleppert jes. Rijbaan 4 LI dressuur paarden: 3. Marjon vxi. Feen met Zita, 117, Waddenrui ters. L2 dressuur pony's: 2. Miriam Cnos- sen met Regma, 122, Kleppertjes; 3. Josien Wolf met Loes, 120, Kleppertjes. Rijbaan 5 B dressuur pony's 2e proef 1. Immetje Duin met Sisi, 129, Kleppertjes. Rijbaan 6 B dressuur paarden: 1. Marcus Kuip met Spargo, 125, Waddenruiters. L2 dressuur paarden 2. Vera Blom met Han nelou, 118, Waddenruiters M1 dressuur pony's: 3. Diana Kuip met Arco, 120, Klep pertjes Zondag rijstijl springen. B klasse pony's categorie A, B en C: 1. Niels Koops met The Golden Future 49 stijl. Categorie D en E: 1 Sanne Lampers Maroon 50 stijl; 2. Victoriea Breemen met Samson 47 stijl; 3. Jasmijn de Bruin met Inja 44 stijl; 4 Maartje Duin met Nadie 42 stijl; 5 jetteke Zoetelief met Emil 40 stijl. B klasse paar den: 1. Marcel v. Leeuwen met Caracona 51 stijl; 2. Vera Blom met Hannelou 40 stijl Klasse L: 1- Arnold Esschert met his- himota 49 stijl. Klasse M: 1. Marleen Wie- gersma met Exilio 47 stijl; ZZ paarden: 1. Rob Mulder met Durioso 40.75 stijl. Met een drijfnat voorproefje van de Wereldkampioenschappen voetbal opende Zwempark Mo lenkoog vrijdag het nieuwe zwemseizoen. Voorafgegaan door fanfarekorps KTF trokken de Texelsepupillenelf- tallen richting zwembad. De teams vertegenwoordigden elk één van de deelnemende WK- landen en hadden de opdracht om met een gericht schot vanaf de kant op waterpoloërs in het water zoveel mogelijk punten binnen te halen. Dat Nederland kampioen werd, mag ais een gunstig voorte ken worden gezien. Zeker voor het zwempark, dat het 23ste seizoen ingaat en dit jaar op een kleine 65.000 bezoekers rekent. Gezien de vlotte verkoop van abonne menten zijn de vooruitzichten goed. De tien medewerkers hopen dat de weergoden de badgasten gunstig zijn gezind. Onder hen steeds meer ouderen, die Molen koog als een goede voorziening beschouwen. Samen met de Wel- zijnsstichting worden de komende tijd tal van activiteiten in en rond het bad op poten gezet. Aan het eind van het zwemseizoen wordt begonnen aan de bouw van het nieuwe complex. Tot vrijdag 6 mei zijn abonnementen tegen voorver- koopprijzen verkrijgbaar. Met een voorproefje op de WK voetbal openden Texelse pupillenteams vrijdagavond Zwempark Molenkoog (Foto Gerard Timmerman) en Ingrid van Lu- elkaar geen duim- toe tijdens de geslaagde Drie ronden lang to ver voor de andere da- de straten van Ooster zij stormden ze op de on ook op de streep was nauwelijks te zien. iury wees Ingrid van Lu- winnaar aan. Bij de heren "ot Rien Brouwer die de 'Istrijd in zijn voordeel stenloop trok 108 deelne- m ook veel publiek. Bij de J finish voor 't Cafeetje in «straat vormde zich in het onnetje een haag van toe- ers- Sfeervol, maar soms e Passage voor de lopers nauw. Bij de start van de Wde dit tot een grote val- haar iedereen kon onge deerd overeind krabbelen. Dankzij het goede weer sneuvel den diverse persoonlijke records. De beste parcourstijden bleven echter in tact. Er verschenen voor namelijk Texelse deelnemers aan de start, maar ook kwamen enkele gasten aan de start, waaronder een groepje uit Delft. Zij konden de eilandfavorieten echter geen concurrentie aandoen. Progressie Opmerkelijk was de progressie van Colinda Brouwer. Weliswaar moest de Oosterendse genoegen nemen met de tweede plaats, maar met haar prestatie was ze heel blij. „Mijn doel was binnen de twintig minuten te finishen, en dat is gelukt." Al tijdens enkele boslo- pen afgelopen winter maakte ze een goede indruk. „Toch train ik niet harder wat het lopen betreft. Ik denk dat ik sterker ben gewor den door de fietstraining en de crosswedstrijden in het bos", al dus Colinda Brouwer, die zich met de Texelse triathlongroep heeft voorbereid op het komende sei zoen. Voor Ingrid van Lubek betekende de Koninginneloop de terugkeer aan het wedstrijdfront. Wegens een knieblessure was ze een tijd lang uit de roulatie. Inmiddels heeft ze geen last meer, maar of ze al kan deelnemen aan het Ne derlands kampioenschap volgende maand is nog de vraag. Bliksemstart Bij de heren liepen na één ronde de broers Rien en Joost Brouwer sa men aan kop van het veld. Met zijn bliksemstart had Joost echter te veel van zichzelf gevergd. Nadat een tempoversnelling van zijn broer hem te machtig was, zakte hij terug. Op zijn tandvlees behaal de hij uiteindelijk een bewonde renswaardige vierde plaats. Broer Rien was intussen superieur naar de overwinning gesneld. Ron Daalder leek het Oosterender suc ces compleet te maken, maar tri atleet Guido Banda bleef hem in de sprint om de tweede plaats de baas. Uitslagen Jongens t/m 9 jaar: I.Rinze Douma 1060 meter in 3.55; 2.Sander Trap 4.01; 3,Wessel Schenk 4.30. Meisjes t/m 9 jaar: VMariska Brouwer 4.26; 2.Maaike Koning 4.43; 3.Liesbeth Bremer 4 45 Meisjes 10/12 jaar: I.Kim Trap 4.07; 2.Karin Koo- ger 4,08; 3.Lia Visser 4.21 Jongens 10/12 jaar: 1.Marco Eelman 3.46; 2Johan Weijdt 3.52, 3.Joram v.d.Spek 3.57. Jon gens 13/16 jaar: 1.Edwin Kok 3420 meter in 12.29 (parcoursrecord); 2.Coen Zoon 12.31; 3.Tim Legierse 13.13. Meisjes 13/16 jaar: 1.Nancy Sielmg 14.54, 2 Daniëlle Brouwer 15.23. Dames-veteranen: 1.Mariska Koenders 5130 meter in 21.14; 2.Gery v.d.Heuvel (Leiden) 23.21; 3.Anneke Hoogenbosch 28 50. Dames: 1.Ingrid van Lubek 19.39; 2.Colinda Brou wer 19.39; 3.Anneke Dierkx (Delft) 22.10. Heren: I.Rien Brouwer 8550 meter in 29.28, 2.Guido Banda 30.46; 3.Ron Daal der 30.54. Heren veteranen: 1 Piet Bake- laar 32.37, 2.Gert Pansier 33.13; 3.Wlm Keijzer (Leiden) 33.28. Recreanten, 3420 m: 1.Louis v.d.Vis 15.22; 2.Rob Woudstra (Amsterdam) 16.17; 3.Jaap Schenk 16.18 Recreanten, 5130 m: I.Piet Hoogweg (Leidschendam) 18.07, 2.Aad de Groot (Delft) 20.43; 3.Dirk Eelman 21.27. Recreanten dames 8550 m: I.Miep van Bleiswijk (Delft) 40.21.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 5