Aantal verslaafden valt \ee, maar leed is groot Schilling geïrriteerd door „act" van Eel man TEXPOL v.o.F. C06j Bijeenkomst over drugsproblematiek Agenda F amilieberichten ICKE TEXELSE J COURANT ser afwijkingen in vliegroute? „Gemeente speelt prestigespel" Bedrijvigheid Ruud Boom viert uitbreiding met Indianenparty Geen grote wijzigingen plan buitengebied U zorgt voor de spullen. Wij ronden het af. Schrijf of bel voor meer informatie. I I IS1I - Warmoesstraat 34, 1791 CR Den Burg, telefoon 02220-13062 IN ALLE VORMEN EN Texelaartjes VRIJDAG 17 JUNI 1994 aanpak van de versla- «oblemen werken verschil- instanties teveel langs heen. Dat werd duidelijk tij- je discussiebijeenkomst on- jn De Schakel. Negen ndigen lieten daar hun licht en over de Texelse eoblematiek. „Het aantal afden valt wel mee. maar idividuele leed is groot' een bittere conclusie. iit idjen Wilmink had samen met antal ouders van drugs- jfden deze avond georgani- De publieke opkomst was verwachting. Zo'n 80 be dienden zorgden ervoor dat Igoed bezet was. Mevr. A. es van de O.S.G. de Hoge- jende re rij van sprekers. Zij ooral in op wat er aan pre- op school gebeurt. Vooral ouders worden daar in toe- ide mate bij betrokken. In- lie voor ouders speelt een irijke rol in preventief beleid. T. Leenders van de sociale liet doorschemeren dat de het geldbeheer van ver- an reguleert en aktief naar id werk voor ex-verslaafden lerkers van de Nieuwe Skuul lorntje benadrukte de funk- het Consultatiebureau voor jl en Drugs, welke funktie tul voor Texel vervult, „lede- slaafde in nood kan bij ons ippen." Daarop werd uit de «teen gereageerd. „De lig- an de Skuul is niet centraal g, het ligt te afgelegen." Inloopruimte erkers reageerde positief op jgestie over een soort „in imte" in Den Burg. Een plek luimte en tijd voor verslaaf waar ze mogelijk op an- dachten kunnen worden gebracht. „Overigens", zo zei hij, „zijn de problemen door alkohol- gebruik groter." Net als Berkers benadrukte Nora Steen als vertegenwoordigster van het Triton in Den Helder dat het met de drugsproblemen op Texel nogal mee valt. „De overlast is in Den Helder veel groter." Het Triton verstrekt methadon aan verslaafden. „Verslaafden van Texel vallen ons in positieve zin op door het stipte nakomen van af spraken. Texelaars moeten er echt iets voor doen." Een moeder van een verslaafde vertelde over het belang om als ouders van een drugsverslaafd kind hulp te zoeken. Zij heeft zelf een trainingskursus gevolgd als gespreksleidster voor een groep ouders van drugsverslaafden. „Het is moeilijk om over die drem pel heen te stappen, om hulp te zoeken en kontakt met anderen want je schaamt je, maar het is wel de enige manier om verder te komen want je kunt er zelf niets aan doen." Zij riep ouders van een drugsverslaafd kind op kontakt met haar op te nemen (19558). Politie „De verslaafden op Texel waar wij als politie mee te maken hebben, vallen op de vingers van twee han den te tellen", aldus dhr. Blom van de politie. Hij benadrukte dat de politie zelf geen opvanginstantie is. „Wij hebben alleen te maken met inbraken en dealen." Een in loopruimte zou volgens hem wel kom zijn, maar het moet geen koffieshop worden waar wordt ge deald. Ook hij wees erop dat het alcoholgebruik op ons eiland de politie vaak meer zorgen baart. Burgemeester Van Rappard bena drukte dat meer naar een bestuur lijke dan naar een politieke oplossing moet worden gezocht. „Er wordt teveel langs elkaar heen ff-catcher werden de reguliere oefeningen op de Vliehors gevolgd. (Foto Tessa de Graaft) gestraald door een radar, maar de landmacht oefent door heel Ne derland ook met dit soort dingen, dus dat wijst niet op deze contro le." Als een overtreding van de toe gestane zone wordt geconsta teerd, wordt aan de hand van registratiegegevens uitgezocht welk toestel het is geweest, waar na een berisping via superieuren volgt. Bij meerdere overtredingen in één oefensessie krijgt een piloot een waarschuwing van de ver keerstoren op de schietrange. Maakt iemand het echt te bont, dan volgt zelfs verwijdering. „De piloten moeten een mijl uit de kust van Texel blijven. Er is een ba ken geplaatst, zodat ze precies kunnen afmeten waar ze zitten. Eens per jaar houden we deze steekproef. Die valt nu samen met een internationale luchtmachtoe fening, maar dat is zuiver toeval", aldus Schoof. Krzichtige conclusie van de week gehouden controle „fly-catcher" is dat toch meer straaljagers afwijken verplichte aanvliegroutes «Vliehors. De radarappara- an de luchtmacht stond in rrtvan De Cocksdorp bij het van het fietspad langs de ét dat vaak wordt gedacht et doorgestoken kaart is, le piloten worden echt niet ingelicht dat wij hier verzekert luitenant Een week lang zijn met de Cher de reguliere oefenin- DP de Vliehors gevolgd. Apparatuur verraad de vlie- "el dat ze worden aan gewerkt." Het gemeentebestuur moet meer coördineren en sturen. Vooral aan de overlast moet meer worden gedaan. „Er is een te grote mate van vrijblijvendheid, mensen moeten geconfronteerd worden met hun niet-toelaatbaar gedrag." Toezeggingen voor een inloo pruimte wilde hij niet doen. „Ik be loof niks." Christelijk Jan Kees den Bakker van de Stich ting de Regenboog uit Amsterdam vertelde over het werk van deze christelijke organisatie. Veertig vaste medewerkers en meer dan 150 vrijwilligers werken onder ver slaafden. Hij benadrukte dat je met initiatieven voor verslavings zorg niet moeten wachten op poli tieke instanties als gemeente of het rijk maar dat jezelf moet begin nen om iets op te zetten. „Zo zijn wij ook begonnen in Amsterdam. Ds. Wouters begon met een soort inloopruimte voor verslaafden, dat is uitgegroeid tot de organisatie van nu." Een inloopruimte in Den Burg is zeker belangrijk maar zorg ervoor dat je een goed plan hebt en trek duidelijke grenzen voor wat wel en niet kan in zo'n ruimte. Vragen Na de pauze kwamen er nogal wat vragen uit de zaal. Hoe herken je dat je kind drugs gebruikt? Hoe soft zijn soft drugs? Nora Steen: „Van een stickie (hasj) krijg je meestal geen lichamelijke klach ten. Als een kind een keer een stickie rookt is dat niet erger dan Langeveld over dwangsom Frits Langeveld zal opnieuw ver zet aantekenen bij de Raad van State als de gemeente wegens geluidsoverlast bij disco De Toe komst een nieuwe dwangsombe schikking van f15.000,-uitvaardigt. „Het is een prestigespel geworden dat de ge meente niet wenst te verliezen. Ze hebben nu tot drie keer toe de kous op de kop gekregen. En toch zetten ze voor de vierde keer door." De Raad van State schorste maan dag een dwangsombeschikking, nadat Langeveld hiertegen in be roep ging en f500,- eiste voor elke dag dat de gemeente de boetemo gelijkheid in stand hield. De reden waarom de RvS tot schorsing overging wordt over enkele weken bekend gemaakt. De bezwaar- en beroepsschriftencommissie van de gemeente oordeelde onlangs dat de beschikking niet over eenstemde met het besluit van het college. De boetemogelijkheid moest daarom worden ingetrok ken. De nieuwe beschikking die de ge meente nu met terugwerkende kracht wil uitvaardigen, dupeert volgens Langeveld zijn bedrijf. „Mocht het zover komen, dan wordt het Raad van State- procedure nummer vier of een kort geding bij de rechter." Afgezien van deze kwestie meent Langeveld dat de geluidsmetingen waarop de gemeente een overtre ding in 1991 door zijn discotheek baseert, niet deugen. Strijdlustig heeft hij dit bij de rechtbank in Alkmaar aangevochten. De ge meente moest op last van de rech ter aantonen dat de metingen wel in orde waren. „In mijn commen taar daarop heb ik de kwaliteit van deze metingen vol gaten gescho ten", meent Langeveld. De rechter doet binnenkort uitspraak. een sigaret." Vaak komt er over last doordat softdrugs worden ge- kombineerd met overmatig alcoholgebruik. De problemen ko men dan niet door de softdrugs, maar door de alcohol. Vanuit de zaal kwamen diverse reacties van mensen die vonden dat de sprekers de problemen op Texel teveel bagatelliseerden. Er werden voorbeelden van drug gebruik (met name in Oudeschild) genoemd, die blijkbaar niet be kend zijn bij de bestuurders. „Er gaan tienduizenden guldens naar de zeehondjes van EcoMare, want die zijn zielig. Maar voor verslaaf den is geen geld, want die zijn al leen maar ergerlijk." Een aantal verslaafden en ex- verslaafden namen zelf het woord en vroegen om concrete toezeg gingen. „Het gemeentebestuur praat er al jaren over. Maar wat wordt er echt voor ons gedaan?" Ook anderen noemdenvoorbeelden waaruit bleek dat de problemen toch te veel worden onderschat. Geuko Haikens gaf een aantal voorbeelden hoe hoog de nood bij verslaafden was en benadrukte het belang van „een kop koffie, een praatje en een arm om de schouder." Langs elkaar Tijdens de avond werd duidelijk dat het beleid van de verschillende instanties die op het terrein van verslaving actief zijn op Texel slecht op elkaar zijn afgesteld. Men werkt teveel langs elkaar heen en weet onvoldoende van ei- Ruud en Christie Boom breiden hun activiteiten uit met Partycen trum Calluna. „We hebben nu een accommodatie voor bruiloften, partijen, diners, etc." Hun cate ringbedrijf in Oudeschild handha ven ze op dezelfde voet. Om een en ander te vieren nodigt Boom kinderen tot een jaar of 14 en hun ouders zondag uit voor een India nenparty bij Calluna. Het feest is gratis en duurt van 13.00 tot 17.00 uur. kaar wat men doet. Dat bijvoor beeld de Welzijnstichting bezig is met de verslavingsproblematiek was bijna niemand van de aanwe zigen bekend. Gespreksleider ds. Wilmink con cludeerde dat deze avond duidelijk had gemaakt dat een aantal zaken op touw moeten worden gezet. Een eigen ruimte voor verslaafden, die gerund zou kunnen worden door vrijwilligers met steun van bijvoorbeeld de kerken en de plaatselijke overheid ligt in eerste instantie het meest voor de hand. Wel zullen de jongeren die het be treft zoveel mogelijk zelf moeten worden ingschakeld bij het opzet ten en uitvoeren van zo'n plan. We wachten nu op initiatieven. ds. Han Wilmink. Ruud Boom Catering Service heeft zich sinds de start van het bedrijf twee jaar geleden een roya le marktpositie verworven. „De snelle ontwikkelingen dreigde ons bijna boven het hoofd te groeien", herinnert Boom aan een eerdere mogelijkheid het partycentrum te huren. „Maar nu we al onze zaak jes op orde hebben, besloten we toch maar het te doen." Met een proefperiode van een jaar is met eigenaar de Recreatie Maatschap pij Texel (RMT) een pachtcontract van vijf jaar gesloten, met een op tie voor tien jaar. Voorlopig is Boom alleen op afspraak gast- heer.Partycentrum Calluna biedt plaats aan 200 personen en is dankzij schuifwanden aan te pas sen voor kleinere gezelschappen. De hapjes voor de bijeenkomsten worden bereid in Booms vestiging aan de Trompstraat in Oudeschild. Deze week wordt de laatste hand aan het interieur gelegd en de en tree aangekleed met een shique luifel. Boom's plannen de zonnige terrassen en de speelweide aan 't Kerckeland een facelift te geven zullen volgens RMT de aantrek kingskracht van partycentrum en zwemparadijs extra verhogen. Om een en ander aan publiek te presenteren houdt Boom zondag een „Indianendag". Hiervoor heeft hij de Stichting Rekreatiewerk Sportraad Texel in de arm geno men die vanaf 13.00 uur op 't Kerckeland allerlei activiteiten op touw zet. Tijdens de instuif is er een krijgerspel, een avonturen tocht, etc. TEKMLJN 1 juli tlm 10 augustus: Toer-in tentoonstellingen in raadhuis. het 5 juli: Theater Klif 12 Groep „Niet schieten" met „Natte Narren" en muzikaal ko misch duo Duet Siglette met „Geluk kig staan we hier". Aanvang: 21.00 uur. Entree ƒ17,50; vriendenprijs ƒ15,-. 12 juli: Theater Klif 12: Els Austmann met „Bitterkoekjes" - cabaret. Aanvang: 21.00 uur. Entree ƒ15,- vriendenprijs ƒ12,50. 16 juli: De Texelse Triathlon wordt vandaag gehouden. Gestart wordt bij het surfstrand nabij Oudeschild. 19 juli: Sportvissersclub Texel: gastenwed- strijd bij Eendrachtsweg van 19.00 tot 21.00 uur. Theater Klif 12: David Vos zingt Brei en pianist/muzikant Maarten van Roo- zendaal. Aanvang: 21.00 uur. Entree ƒ17,50; vriendenprijs ƒ15,-. 21 juli: Sportvissersclub Texel: gastenwed- strijd bij Eendrachtsweg van 19.00 tot 21.00 uur. 26 juli: Sportvissersclub Texel: gastenwed- strijd bij paal 9 van 19.00 tot 21.00 uur. „Ik vind het een voor het eiland bijzonder belangrijk plan. Vandaar dat ik er extra aandacht aan heb willen geven." Wethouder Schilling werd tijdens de raadsvergadering dinsdagavond in de tang genomen door Erna Eelman (VVD), die de wijze van behandeling van het bestem mingsplan buitengebied aan de kaak stelde. Schilling noemde haar interpellatie een act. De aanpassing van het inmiddels twintig jaar oude bestem mingsplan buitengebied schiet niet erg op, volgens enkele raadsleden. Wethouder Schilling kaatste de bal echter terug. „Ik heb in commissieverband een voorstel van orde gedaan over de behandeling. Daar was geen com mentaar op. Er zit een nieuwe raad met nieuwe mensen. Voor hen is het een hele kluif, vandaar dat ik er iets meer tijd voor wilde ne men." De wethouder verklaarde niet de hele inspraak op het plan door de bevolking te willen overdoen. „Maar de mensen die in die com missievergadering op de tribune zaten en wat te melden hadden, mochten van mij wel hun zegje doen. Zo zit ik nou eenmaal in el kaar." Schilling gaf aan dat wijzi gingen en nieuwe zienswijzen in het plan worden verwerkt, onder andere voortvloeiend uit het veel besproken convenant met de pro vincie. Het is de bedoeling dat in september het ontwerp klaar is. Aan het eind van het jaar volgt overleg in commissieverband, waarna het begin 1995 ter inzage komt. „Hopelijk kunnen we het dan vóór de zomer van '95 vast stellen." Verwachtingen Erna Eelman wees de wethouder erop dat elk raadslid het recht heeft om te interpelleren. „Dus van een act is helemaal geen spra ke. U stelde het hele boekwerk op nieuw aan de orde en natuurlijk komt daar commentaar van de be volking op. Maar we zijn al zover met de behandeling dat alleen nog kleine wijzigingen kunnen worden doorgevoerd", aldus Eelman, die vond dat door het horen van de mensen op de tribune valse ver wachtingen waren gewekt. Ze kreeg bijval van Peter Bakker (Groen Links). „Wijziging van het plan kan niet meer. Wat heeft in spraak door de bevolking voor zin als achteraf toch nog veranderin gen mogen worden doorge voerd?" Ook PvdA-er Terpstra sloot zich aan. „We hebben com promissen gesloten. Als u daarna toch nog wijzigingen doorvoert, voelen wij ons niet meer gebon den aan onze afspraken." Overdreven Geheel volgens de verhoudingen steunden Texels Belang en het CDA het college Dick Drijver: „Wij waren blij met de gelegenheid om opnieuw onze mening te geven. De inspraak was tenslotte alweer twee jaar geleden." Koolhof noemde het bestemmingsplan buitengebied een investering voor tien vijftien jaar. „Het is goed dat het nog eens werd behandeld. In de commissie vond niemand dat de zaak daardoor ernstig werd ver traagd. Ik vind dit allemaal een beetje overdreven van mevrouw Eelman." Peter Bakker wierp zich op als haar beschermer. „Als er wèl beleidsmatige wijzigingen worden doorgevoerd, dan moeten de Texelaars opnieuw de gelegen heid krijgen om in te spreken!" Koolhof vond dat niet nodig. „De basis van het plan blijft hetzelfde." Gekrakeel Wethouder Schilling had dit gekra keel over het bestemmingsplan lie ver in de commissievergadering gehoord. „En dan moet u niet wegblijven", sneerde hij. „De ge meenteraad is het hoogste or gaan. Die stelt vast. Het college kan niet achteraf wijzigingen in plannen aanbrengen." Zowel Bak ker als Eelman vonden dat vragen over een procedure zonder inhou delijk op het onderwerp in te gaan wèl in de raad thuishoren. „Het huidige plan is twintig jaar oud. Er zijn steeds artikel 19 procedures nodig om zaken te realiseren. Dat kost veel tijd en geld, dus daar moeten we zo snel mogelijk vanaf. Dus moet de aanpassing van het bestemmingsplan zo snel mogelijk worden afgewikkeld." Schilling was het daar wel mee eens, maar hij vindt het ook belangrijk dat de laatste ontwikkelingen worden meegenomen. „Niets is zo erg als vlak na de vaststelling van een plan te worden geconfronteerd met een artikel 19 procedure...." Heel blij zijn wij met de geboorte van ons eerste kind. Brain 17 juni 1994 Zoon van: Gerrit Jan en Monique Booy Dorpsstraat 190 1796 CG De Koog Telefoon: 17457 Monique en Brain rusten van 13.00 tot 15.00 uur. rukkerij L&R drukt ze wel PARKSTRAAT 10 1791 CA OEN BURG TELEFOON 02220-62630 Een nieuw leven een klein wonder het klinkt zo gewoon maar is voor ons zo heel bijzonder. Jordi Geboren op 15 juni 1994 om 15.13 uur. Jacqueline, Marcel, Gydo Uriot Sluyscoog 47 1791 WV Den Burg Bezoek op telefonische afspraak, tel. 10395. Voor uw blijken van belangstelling en medele ven die wij mochten ontvangen na het overlij den van onze lieve moeder en oma JANNETJE DOUMA DE BLOOIS zeggen wij u hartelijk dank. Een bijzonder woord van dank aan de Texelse artsen, ds Betting, ds Fibbe, het kruiswerk, de bejaardenzorg en de familie Habraken, kinderen en kleinkinderen Texel, juni 1994. Vrijdag 27 mei is voor ons een onvergetelijke dag geworden, mede door uw belangstelling, felicitaties, kaarten, bloemen en kado's. Hartelijk dank hiervoor. Flip en Baukje „Ik trouw later nooit" zei llsa toen ze 18 was. „Ik blijf lekker vrijgezel" zei Martin toen hij 18 was. Dus het zal niemand verbazen dat: llsa Graaf en Martin Koorn elkaar het „ja"-woord gaan geven op 24 juni 1994 om 14.15 uur in het gemeentehuis te Den Burg. Vanaf 20.00 uur zijn alle familieleden, vrienden en kennissen uitgenodigd op ons trouwfeest in „Sam Sam" te De Koog. Daar wij voorzien zijn van alle spullen, willen wij nu graag ons spaarvarken vullen. Ons adres: Keesomlaan 43, 1791 DB Den Burg - Texel. Jan Willem Vlaming en Deborah Singer gaan trouwen!! op 24 juni a.s. om 15.00 uur in het Gemeentehuis van Den Burg- EJ bent van harte uitgenodigd op onze receptie van 19.15 tot 20.30 uur in Klif 12, Den Hoorn - Texel. Ons adres is: Verlorenkost 6, 1794 BA Oosterend Texel. INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woens dag vóór 17.00 uur. KOSTEN- 7.05 tot en met 3 regels. Per regel meer ƒ2,35 (incl. btw) Zaterdag 25 juni a.s.- op treden Maarten Koorn. Talk of the town. Mickey Mouse, Flinsto- nes. Turtles, Bugs Bunny, Garfield, etc. Wij maken alles! Banketbakkerij Of- rem Tel. 12060. Nu diverse soorten 1-jarige perkplanten met grote korting. Halsema, Gerritslanderdijkje 5, Den Burg Damit Ihnen nicht beim FuBball Hóren und Sehen vergeht! Service Center Texel Radio TV, 11777. Texel Techniek. Reparatie, onderhoud, verkoop van grasmaaier tot graafkraan. Tel. 27005. Aanbieding: jeans, 39,95. Rabbit Habit. Wegens overkompleet, 15 mJ prachtige plavuizen te koop. De Vlier Natuur- voeding. Gevraagd: jong zwart ka tertje met witte pootjes. Tel. 15008. SCT satelliet-TV, 11777. Trendy vaste planten zoals Hosta, Lavatera, Ligularia, Calammtha, Salvia, Nepe- ta vindt u bij ons in vele soorten. Halsema, Ger ritslanderdijkje 5, Den Burg. Zolang de voorraad strekt. Perkplanten van eigen teelt, nu 15 stuks voor 5,-. Tuincentrum fa. vd. Werve, Bernhardlaan, tel. 12925. Te koop: catamaran, Dart 20, met trailer en zo- merstalling, t.aa.b Tel. 11692. Geitenkeuring. A.s. zat. van 10.00 tot 13.00 uur in het groothandelsge bouw te Oudeschild. T.k.a.: visvlet, 6 m met 15 pk b.b.-motor. Tel. 13716. Te koop: grote leren armstoel; keukentafel en keukenstoel, f 250,-. Tel. 18428. Sony Audio-Video. Servi ce Center Texel, 11777. Bollen pellers gevr. v.a. za. 24 juni. Frans Witte, Stuif weg 5, tel. 18859. Banketbakkerij Ofrein, dé specialist in kindertaarten. Tel. 12060. Talk of the Town. Deur- prijs: waardebon t.w.v. 150,- te besteden bij Ze bra en 40 passepartout- kaarten Jazzfestival 1994. J. Koomen). Zondagmiddag 19 juni, 14.00 uur. Burg. De Ko ninghal: Texel Danst. Een dansspektakel m.m.v. alle Texelse dansgroepen En tree 5,-.

Texelsche Courant | 1994 | | pagina 3